„Ik ben gelukkig hier in Brussel te zijn! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Amerikaansche duikboot in nood Onbeschrijflijke geestdrift Belgische hoofdstad in de Britsch Russisch verdrag een feit? Hitier zoekt winst in Spanje Polen beveiligt zich verder tegen Duitschland Asgeruchten Vader bekent kindermoord Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 24 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10887. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „HoHond» Noorderkwartier" 62 manschappen wachten op hun redding. President Roosevelt zendt groot materieel om hulp te bieden. Gemeld wordt, dat de Amerikaansche duik boot Squalus met 62 man aan boord zich ter hoogte van White-Island onder water in moeilijkheden bevindt De duikboot Sculpin, die naar de plaats van het gebeurde is gezonden, heeft zich te lefonisch met de Squalus in verbinding kun nen stellen en vernomen, dat tijdens een die pen duik een klep niet was gesloten, ten gevolge waarvan het water de verblijven binnendrong. Een sleepboot van de marine en een bergingsvaartuig voor duikbooten zijn op weg om hulp te bicden. Gemeld wordt, dat het water ook binnen gedrongen is in de achterste machinekamer van de gezonken duikboot. Volgens de ma rine-autoriteiten moet de duikboot 24 uur onder water kunnen blijven, daar zij uitge rust is met de nieuwste veiligheidsin richtin- gen. Een duiker zal trachten, de openstaande klep te sluiten en als dit gelukt zou de duik boot gelicht kunnen worden. De kruiser Brooklyn heeft order gekregen, onmiddellijk van New York te vertrekken om te trachten aan de gezonken duikboot hulp te verleenen. De Sculpin, die zich vlak boven de ge zonken duikboot Squalus bevindt, heeft door middel van de bocitelefoon vernomen, dat allen aan boord van het gezonken schip on gedeerd zijn. Later schijnt de telefonische verbinding echter te zijn verbroken, zoodat omtrent het lot van de bemanning van de Squalus op het oogenblik niets bekend is. De Sculpin treft voorbereidingen om een duiker te doen afdalen en uit Washington worden per vliegtuig duikbootexperts ver wacht. De zee is tamelijk kalm en verklaard wordt, dat het duiken onder deze omstandig heden mogelijk is. Te Washington heeft president Roosevelt aan de - persvertegenwoordigers verklaard, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van de mogelijkheid, de Squalus te redden. De president verklaarde, dat de z.g. „lon gen" van de duikboot, met behulp waarvan de opvarenden naar de oppervlakte zouden kunnen ontsnappen, pas in het uiterste ge val gebruikt zouden worden, het werd veili ger geacht, te trachten, het geheclc schip naar de oppervlakte te Krengen. Koningin Mary heeft auto-ongeluk Ilaar wagen in een voorstad van Londen over den kop geslagen. Koningin Mary de moeder van den Britschen Koning heeft een auto ongeluk gehad in een van de Lon- densche voorsteden. Haar auto is volkomen over den kop geslagen, Hare Majesteit is ernstig geschrok- nen, doch zij is ongedeerd. KONINGIN MARY. Omtrent het ongeluk, dat Koningin Mary overkomen is, wordt nader gemeld, dat de auto, waarin zij gezeten was, op een kruispunt in de Londcnsche voorstad Put- ney in botsing is gekomen niet een vracht auto, tengevolge waarvan de wagen volko men ondersteboven kwam te liggen. De Koningin en de haar begeleidende dames werden door een schilder met een ladder uit de auto geholpen. Nadat de Koningin, die zeer bleek zag, in de woning van een plaatselijkcn dokter was geholpen, werd zij, na eenigen tijd gerust te hebben, in een andere Koninklijke auto naar Marlborough house teruggebracht. Koningin Mary werd vergezeld door lord Claud, haar thesaurier, die snij wonden aan de hand opliep, en door een hofdame, wier arm ontveld werd. Deze beiden .alsmede de chauffeur, waren door den schrik zeer ont daan. Verklarina van den Britschen Koning. Koning George, haar zoon, die zooals be kend met zijn echtgenoote in Amerika ver toeft werd onmiddellijk op de hoogte ge bracht. De Koning verklaarde: „Gelukkig kan ik zeggen, dat de verwondingen zeer onbetee- kenend waren, en niet iets om zich bezorgd over te maken." Zóó begroet Koningin Wilhelmina Vorst der Belgen den Brussel, 23 Mei. Daar groeten twee Vorsten elkaar en er valt een stilte over de menigte, welke zoo lang in blijde afwachting dit moment heeft tegemoet gezien. In deze stilte, welke zoo bij uitstek goed weergaf, wat er in allen, die aanwezig mochten zijn, omging, pasten slechts de eenvoudige woorden, welke Neerlands Landsvrouwe tot Haar Koninklijken Gastheer zeide, toen Koning Leo- pold met uitgestrekte hand op Hare Majesteit toetrad: „Ik ben gelukkig hier in Brussel te zijn". Het Wilhelmus niet van de lucht. Oogenblikkclijk na het korte oogen blik stilte, barstten de toejuichingen los. De jubelkreten van de Neder landers, die hun Koningin nabij wis ten, de toejuichingen van de be vriende Belgen, wier uitingen van vreugde om deze dagen van vriend- schap&manifestatie samenklonken tot één koor van enthousiasme. Duizenden drommen te samen. Reeds vroeg in den middag waren de dui zenden naar de binnenstad van Brussel ge togen om getuige te zijn van de blijde in- comste van Hare Majesteit Koningin. Wil helmina als gaste van den Koning der Bel gen. Op het Rogierplein stonden zij samen- getrost in compacte massa's. Dc warmte deerde hen niet en tooli brandde de zon zoo uitermate fel op dezen zomerschen lentedag, welke men zich moeilijk feestelijker kan voorstellen. Hoog boven de mensolienzee stond het oranje „Welkom"het woord, dat thans in Brussel tot de menigte spreekt en dat men de Nederlandsche Koninginne toeroept met versiering en gewuif van vlaggen. Een half uur voor aankomst van H.M. de Koningin hebben wij den in toch ts weg nog eens geloopen. Wonderlijk hoe sinds giste ren de versiering voortgang heeft gemaakt. Gisteren nog eenzame vlaggenmasten, nu een aaneengesloten omzooming van linten en guirlandes en vele vlaggen. Oranje lin ten klommen en daalden van mast tot mast als langgestrekte W's. Overal bloemen, guir landes, balcondraperieën. Brussel heeft van de versiering wel buitengewoon veel werk gemaakt, meer dan ooit voor een bezoek van een buitenlandsch staatshoofd. Overal was het Oranje te zien, ook in de rijen van de toeschouwers, welke rijen dik stonden achter de haag van militairen. Het deels Fransch-sprekende publiek oefent zich in het roepen van de kreet „Leve de Koningin", met een dikke ,yg", zooals men meent dat het hoort. Het groote oogenblik. Stipt op tijd arriveert Zijne Majesteit Koning Leopold met Zijn gevolg in de hall van het Noordstation, dat als het ware in een bloementuin herschapen is. Fraaie tapijten, vlaggen, baldakijn en loo- pers maken het station tot een sierlijken ontvangstsalon. Spoedig daarop hijgt de 21 meter lan ge locomotief, welke den Koninklijken trein trekt, langzaam het station binnen. Het duurt lang, te lang naar de meening van de menschen en zij heffen nu reeds een gejuich aan, dat onder de overkapping tot ver weg- kaatst en in echo weer terugkomt als een dubbele hulde. Voor op de locomotief zijn de Belgische en Nederlandsche vlaggen sa mengebundeld met het Nederlandsche wa pen als gouden middelpunt.. Dan klinkt het Wilhelmus. Hare Majesteit Koningin Wilhel mina betreedt den Brusselschen grond. Onmiddellijk treedt koning Leopold op Haar toe en de begroe ting tusschen beide vorsten is aller hartelijkst. De kinderen der Nederlanders, op het station aanwezig, kunnen zich niet langer bedwingen en zij hef fen tegen de maat van de muziek in opnieuw het Wilhelmus aan: fris- sche stemmen, welker zonnigheid verrast en ontroert. De Koning der Belgen stelt daarna de com missie van ontvangst aan de Koningin voor. De daverende saluutschoten, gelost uit 75 m.M.-vuurmonden, welke staan opgesteld in het park Cinquantenaire, dringen door tot het station, maar het gedreun gaat ge heel op in het enthousiasme, dat uit de me nigte opstijgt, wanneer de Koningin der Ne derlanden en de Koning der Belgen tezamen de eerewacht inspecteeren. Langzaam schrijden de beide Vorsten langs de eerewacht. De Koningin ter linkerzijde van den Koning. Eerbiedig groet Koningin Wilhelmia den Standaard van het Regiment Inmiddels zwellen de toejuichingen van het publiek buiten het station aan. Mén ziet aan de voorbereidingen van het eere escorte, dat het groote oogenblik nadert, waarop Koningin Wilhelmina op het plein zal verschijnen. Do open calèche, getrokken door bereden paarden de jockeys in fel- roode tunieken gekleed rijdt voor. DE ZEGETOCHT BEGINT... Om twaalf minuten over half vier staan Koning Leopold en Neerlands landsvrouwe in de zon, buiten op het enorme plein, dat in deining is van menschen, die wuiven en zwaaien, van vlaggen, die groeten... Wederom klinkt het oude Wilhelmus en stram salueeren alle officieren, de solda ten presenteeren het geweer. Wanneer de Vorsten zijn ingestegen zet de stoet zich onmiddellijk in beweging. Rechts naast de calèche rijdt generaal dc Henin de Bousin Walcourt, links kolonel Dethisc, commandant van het escorte. On middellijk daaraan aansluitend volgt de Standaard met vaandelwacht. Dan begint de zegetocht, waarbij de toe juichingen zwellen en zwellen alsof er ten slotte geen fortissimo bestaat... Langs het Rogierplein zwenken de ca- rossen de Kruidtuinlaan op. waar het let terlijk zwart staat van de menschen, waai de hoofden niet meer afzonderlijk te on derscheiden zijn. Uit de ramen hangen honderden, op de daken staan zij en zij zijn geklommen in de lantaarnpalen. Prachtig is het in de verte de Koninklijke stoet naar boven te zien rijden, want de Kruidtuinlaan stijgt sterk. Onophoudelijk wuift Hare Majesteit met de hand. Koning Leopold salueert nu eens, maar meestal ziet hij gelukkig rondom zich heen. Zijn volk bereidt tenslotte deze ontvangst, wel ke alleen zoo luisterrijk kon zijn, omdat heel Brussel in feite, heel België in ge dachten en via de radio deze incomstc beleeft. Naar een beslissing te Shanghai Nieuwe onderhandelingen over re organisatie. Een memorandum aan Tsjang Kai Sjek. Yosjiaki Mioera, de Japansohe consul-ge neraal te Sjanghai, die overleg heeft ge pleegd met zijn regeering over de kwestie der internationale nederzetting, is uit Tokio naar Sjanghai vertrokken. Algemeen verwaoht men dat zijn terug keer te Sjanghai gekenmerkt zal worden door een nieuwe ontwikkeling van de on derhandelingen over de reorganisatie van den gemeenteraad der nederzetting. De toestand te Koelangsoe. Volgens een te Tokio ontvangen bericht slaan de Japansohe autoriteiten te Koelang soe met aandacht den toestand aldaar gaan de, welke sedert de landing van de Engel- sche, Amerikaansche en Fransche mariniers aldaar snel verergert. De concentratie der Engelsche, Amerikaansche en Fransche oor logsschepen en de ontscheping van man schappen hebben de bevolking van Koe langsoe er niet alleen toe gebracht een an ti-Japansohe houding aan te nemen, doch zelfs minachting te krijgen voor het Japan sohe volk. Volgens het bericht worden ook Japansch gezinde Chineezen door den toe stand getroffen. Een memorandum aan Kai Sjek? Tsjang Er gaan geruchten dat Tsjang Kai Sjek een memorandum zou zijn overhandigd uit naam der groote democratieën. Dit memo randum zou de volgende punten behelzen: 1. Engeland, Frankrijk en Amerika ver leenen Tsjang Kai Sjek positieven bijstand ten behoeve van den economischen opbouw der Zuidwestelijke provincies van China. 2. De mogendheden zullen geen moeite sparen om bemiddeling tot stand te bren gen tusschen Japan en China in het licht van het beginsel der resolutie, die is aange nomen door den Volkenbond, en zij zullen zich zelfs niet verzetten, wanneer vredeson derhandelingen rechtstreeks zouden worden gevoerd tusschen Japan en Ghina, welke noodig zijn voor den vrede in Oost-Azië. Een zegetocht? Ach, het is maar een woord. Do beteekenis ervan hebben wij gistermiddag in Brussel, langs den weg van den Koninklijken stoet naar waarheid leeren kennen. Op alle straathoeken staan militaire mu ziekcorpsen en nauwelijks is het ecne Wil helmus weggestorven of een ander klinkt al weer op Is hef een wonder, dat de Hollanders langs de route telkens uit volle borst meezingen. Daar ging een jubel over Brussel, welke lang zal heugen, welke een grootsche in leiding is geweest op de komende dagen. Op het Paleizenplein. Teruggetrokken uit het gewoel van het Paleizenplein, waar het publiek achter de houten- afzettingen staat gepakt, ligt, ma jesteitelijk en forsch, het Koninklijke Pa lcis. Midden op het dak waait er de Belgi sche vlag. Geen versiering verder dan een rood-fluwcelcn. met goud geborduurde dra perie,- welke afhangt van dc balustrade dei- loggia. Daar komt de kleurige stoet het Paleizen plein op op: 't bereden eere-escorte dat thans voor de tweede maal zijn gala-uniform draagt: Napoleontische ruiters, hoog te paard met hun enorme berenmutsen en hun met zwart-met-witte uniformen, wel ke hier en daar een vuurroode onderbre king hebben. In breedc rijen dansen de mar tiale figuren op de dravende paarden, de sabels getrokken, in strak gelid Daar zwen ken zij en maken front voor den ingang van het paleis. Daar zijn nu ook reeds de scharlaken livreien der voorrijders en daarLeve de Koningin, Vive la Rei ne". Naast Koning Leopold zit daar Konin gin Wilhelmina, in blauwen mantel met blauwen hoed, welke kleur prachtig past bij het paars van het grootkruis der Leo poldsorde. Lachend wuift zij het publiek toe,' dat geestdriftig juichen blijft. Uitgestapt schrijden de beide vorsten langs de eerewacht der cadetten, voorafge gaan door generaal Dcffontaine en kolonel Becrnaert, die aan liet gevolg van H.M. zijn toegevoegd en terstond zijn uitgestapt om haar voor te gaan. Statig schrijdt de Vorstin langs de wacht, buigend als Zij het vaan del passeert. Moe vorstelijk en hoe gra cieus valt de blauwe mantel af, op den lin kerschouder de brocaten japon vrijlatend, als een ware koningsmantel Een kwartier nadat Hunne Majesteiten 't Paleis zijn binnengetreden, verschijnt de Koningin, door Haar Gastheer gevolgd, op het balcon. Het publiek is buiten zich zelve. Leve dc Koningin. Men wuift alsof ieder een speciale persoonlijke groet over te brengen heeft aan de Vorstin. Zij, rechtop, wuift. De Koning staat stram terzijde. De wuivende hand der Koningin brengi een persoonlijken groet, maar ook een groet namens het Nederlandsche Volk, aan deze menigte op het plein. I-Ict is de begroeting van twee volken. Het Wilhelmus klinkt, ter wijl. de wacht het geweer presenteert. Dan is het uit. Dc chaos ecner wegstroo- mende menigte is het einde. Bonnet zuivert de atmosfeer. Een merkwaardige verklaring. Paris Soir publiceert een door Georges Bonnet afgelegde verklaring, waarin de Fransche minister zeide: Na de langdurige besprekingen, die ia gisteren met Maisky en Lord Halifax heb gehad, heb ik thans de stellige overtui ging, dat de onderhandelingen tusschen Groot-Brittannië, Sovjet-Rusland en Frank rijk snel tot een goed einde zullen komen. Voor Frankrijk, dat reeds door 't Fransch- Russische verdrag verbonden is, zal deze gelukkige overeenkomst de consolidatie be- tcekenen van zijn stelsel van veiligheid en een kostbare troef voor de handhaving van den vrede. Sauerwein schrijft in dit verband: Voor wie de groote voorzichtigheid kent van Bonnet, kondigt deze verklaring duidelijk het .welslagen der onderhandelingen aan. Een uur van bespreking met Maisky, een ander uur met Halifax hebben hem in slaat gesteld definitief de onderhandelin gen op te klaren, die gevaar liepen in By- zantijnsche spilvondighcdcn onder te gaan". Vele vooraanstaande Duitschers gaan op bezoek. Nu dc rust in Spanje geheel is weerge keerd, schijnt Hitlcr van plan een beloo ning te gaan incasseeren voor zijn hulp aan Franco. Verschillende van zijn voornaamste me dewerkers hebben reeds passage geboekt voor Madrid. Dr. Wohltat, eens eerste assistent van den vroegeren Duitschen economischen dic tator Dr. Schacht, zal als leider optreden van een groote handelsdelegatie. Hij zal trachten langdurige overeenkomsten af te sluiten voor de ruil van Duitsche machines tegen Spaansche ertsen. Na hem zal de beroemde Duitsche we genbouwer, Dr. Todt naar Spanje op bezoek gaan, terwijl men ook beweert, dat Hitler's lievelingsarchitect, die Berlijn voor den Führer herbouwt, naar Franco zal worden afgevaardigdi Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Verwachting: Droog, vrij warm weer, helder tot licht be wolkt, aanvankelijk zwakke, in den middag matige Noor delijke tot Oostelijken wind Een verdrag van wederzijdsche bijstand met Roemenië. Beide landen staan gunstig tegenover de Britsch-Fransche plannen. Naar Reuter in buitenlandsche kringen to Londen verneemt, zijn Polen en Roeme nië overeengekomen, hét sedert jaren tus schen hen bestaande pact van wederzijd- schen bijstand, dat oorspronkelijk tegen de Sovjet-Unie gericht was, uit te breiden, zoo dat het ook van toepassing is op aanvallen van andere zijde. Verklaard wordt, dat te Warschau besprekingen tusschen de gene rale staven zijn gehouden tot regeling van de technische bijzonderheden van dc des betreffende samenwerking. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de beide landen gunstig staan tegenover de plannen inzake een Britsch-Franscih-Rus- sisch bondgenootschap, mits dit niet mede brengt, dat zij zelf een overeenkomst met de Sovjetunie moeten aangaan, hetgeen als een vijandige daad jegens Duitschland zou worden uitgelegd. Polen heeft reeds een niet-aanvalspact met cle Sovjet-Unie, dat van 1932 dateert en dat in 1938, na de eerste Tsjechoslowaak- sche crisis nogmaals is bekrachtigd, Polen, zoo zegt men, acht dit voldoende, ten-zij er een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, waarbij het van dc Sovjet-Unie wapens kan verkrijgen en op de verbindin gen door dc Sovjet-Unie in oorlogstijd kan vertrouwen. Een voorbehoud van Mussolini. Hardnekkige geruchten willen verklaren, dat een der geheimgehouden bepalingen in het Duitsch-Italiaansche verdrag uitdrukke lijk bepaalt, dat de eene partij geen oorlog kan verklaren of beginnen zonder vooraf gaande toestemming van de ander. Men neemt aan dat Mussolini zich door deze bepaling heeft willen beveiligen tegen de gevolgen van een Duitsche aanvalsoor log. Ook schijnt, dat in de eenheid van op perbevel is voorzien. Er wordt in oorlogs tijd een enkel Opperbevel ingesteld, dat. zal bestaan uit drie Duitschers en twee Itali anen. De vloten blijven gescheiden, met dien verstande, dat Duitsche schepen, welke tij dens het uitbreken van een oorlog in de Middellandsche zee mochten verkeeren on der het Italiaansch opperbevel komen. Ook de luchtvloten worden niet saamg:e- voegd. Slechts wordt een gemengde lucht macht ter beschikking van het gezamenlijk opperbevel gesteld, welke dan'op alle fron ten kan worden gebruikt. Zonder blikken of blozen. „Ik zal het maar bekennen, dat ik mijn kind heb gedood". Deze ontzettende verkla ring heeft gistermorgen dc Maandag gear resteerde vader uit de Govert Flinokstraat te Amsterdam afgelegd tegenover den in specteur van den justitiedienst van het bu reau Stadhouderskade, den heer D. W. Smits, nadat deze den man langdurig had verhoord over den plotselingen dood van zijn zoontje van 15 maanden. De ontaarde vader heeft bekend, dat hij het kind Vrijdag vroeg in den avond, nadat hij uit den militairen dienst was thuisgeko men, van het leven heeft beroofd. Zijn jonge vrouw was niet huis. Het ventje lag in zijn bedje en huil de. Zooals zoo dikwijls, maakte het geschrei den vader boos. Hij is toen naar het bedje geloopen en heeft het kind zoolang met het hoofd in het kussen gedrukt, dat het geen tceken van leven meer gaf. Daarna is hij naar den kapper ge gaan, om zich te laten knippen. Aan zijn vrouw vertelde de man niets over zijn vreeselijke daad. Hij deed zelfs zeer uit gelaten en ging met zijn vrouw stoeien. De bekentenis deed de man, die 21 jaar oud is, tegenover inspecteur Smits zonder blikken of blozen. Hij toonde geen berfeuw. Dank zij liet krachtig ingrijpen van com missaris J. C. Krenning is deze misdaad snel tot klaarheid gekomen»

Schager Courant | 1939 | | pagina 1