Vorstelijke speeches "O aan feeëriek banket DE WERELD Betrekkingen Danfzig- Volkenbond ongewijzigd Winnaars van de honderdduizend bedrogen Waddenzee* wierkwestie nadert oplossing Het is uit met de wilde bussen Moordaanslag in den Jordaan Post vluchten op Indië m_w einig woorden Cr KONING LEOPOLDt Waarom zouden de kleine staten niet tot een duurzame eensgezindheid besluiten KONINGIN WILHELMINAi Men kan bij voorbaat van Neder- land's medewerking verzekerd zijn" Nadat gisteren ten paleize te Brus sel de genoodigden voor het banket aan Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold warenvoorgestéld, geleidde de Koning onze Lands vrouwe, die in een kanten japon 6p zilveren .fond gehuld was, naar -de balzaal, waar het diner plaats had. De spiegelzalen, verlicht door de duizenden lichten der luchters, bo den een feéërieken aanblik. De tafel was geschikt in den vorrri van een hoefijzer. Onder de vele autoriteiten die aan den galadisolT aanzaten, bevonden zich o.m. mr. J. A. N. Patijn, minister van Bujten- landsche Zaken, gép. vice-admiraal titu lair F. Baudiiin, ailjudant-generaal, chef van het Militaire Huis, de lieer Pierlot, eerste minister van België en burgemeester Max van Brussel. De tafels waren versierd met zilveren kandelaars en vazen met bloemen. De maaltijd werd opgediend in het'gala- servies van oud-zilver, dat uil den tijd Aan Leopold den eersten dateert en in oud- Brusselsch porcelein. De bediening geschied de door lakeien in een roode livrei, ge zoomd niet goud, en met witte kousen. De Koning speecht. Tijdens het dessert stond de Koning op. daarin gevolgd door Zijn gasten, en sprak in het Nederlandschtot Koningin Wilhel mina een rede uit, Avelkc als volgt luidde: Mevrouw, Het Belgische volk, evenals ik zelf, be groet de Koningin der Nederlanden met diepe en eerbiedige genegenheid. Ik ben er Uwe Majesteit in het bijzonder dankbaar voor, dat Zij Mijn onvergetelijk bezoek aan Holland zoo spoedig met een tegenbezoek heeft willen beantwoorden. Wij zien er een nieuw en kostbaar blijk in van Hare hartelijke gevoelens jegens ons en van de levendige vriendschap die Noord en Zuid vereenigt. Onze natiën gaan beide trotsch op een roemrijk verleden. Beide vertrouwen in de vrije instellingen die zij voor zichzelf hebben uitgebouwd. Beide ijveren bovenal met geestdrift voor den vrede. Maar beide eischen dat hun lots bestemming in eigen handen behouden blijft. - - - Het was te Luik dat dé Koning <ïcr Neder landen voor liet eerst den Koning der Bel gen ontmoette. Op Mijn beurt zal Ik morgen het voor recht. hebben Uwe Majesteit te begeleiden in de hoofdstad van het oude Prins-Bisdom. Luik heeft eeuwenlang haar onafhankelijk heid gehandhaafd. Hare burgers zullen fier zijn Uwe Majesteit te mogen onthalen, en juichen oin de eer van Uw Vorstelijk be zoek. Onlangs heeft Uwe Majesteit tot Haar volk een krachtigen oproep gericht in ver hand met de moreele en geestelijke herbe wapening. Ook bij ons hebben de Koninklijke woor den weerklank gevonden. Ware het niet wenschclijk dat het edel initiatief van Uwe Majesteit, uit een zoo helder inzicht van onze menschelijke plich ten geboren, ook op het internationaal plan zou worden beproefd? De kleine stalen tellen in Europa meer dan honderd miljoen inwoners Waarom zouden zij niet op zedelijk en economisch gebied tot een duur zame eensgezindheid besluiten? Waarom zouden zij niet, naar de wijze woorden van Uwe Majesteit, ..Deze eensgezindheid in toepassing brengen bij de bestrijding van den hooggestegen nood, en de hinderpa len wegnemen, die den wereldop- bouw tegenhouden?" Een dusdanige medewerking zou doelma tig het verheven vredesideaal dienen, dat Uw volk evenals het Mijne bezielt; zij zou een gemeenschappelijk en sereen onder zoek mogelijk maken van de talrijke vraag stukken, die, thans onopgelost, ons aller levensbelang bedreigen. Mevrouw, God behoede het Koninkrijk der Nederlan den en Zijne heerlijke koloniale gewesten. Ik hef Mijn beker op de steeds welvaren de gezondheid van Uwe Majesteit en van dp' Koninklijke Familie. Koningin Wilhelmina antwoordt. Na den toast des Konings speelde het or kest het Wilhelmus, vvaarna Koningin Wil helmina de tot Maar gerichte Avoorden, eveneens in het Nederlandsch, als volgt be antwoordde: Sire, Diep getroffen door de Avoorden van Uwe Majesteit, breng ik U daarvoor mijn hart- grondigon dank. Het Nederlandsche volk heeft zich geluk kig geacht den Koning tegen wiens Per soon het zoo hoog opziet te begroeten en een uit het hart komend welkom toe te roe pen en daarbij tevens uiting te geven aan zijn gevoelens van diepgemeende vriend schap voor liet broedervolk. Te meer prijs Ik Mij gelukkig dat bezoek thans' te kunnen beantwoorden en de geest driftvolle wijze, waarop het Belgische volk Mij heeft verwelkomd, hoeft een onvergctc- lijkon indruk op Mij gemaakt. Wij Nederlanden weten hoezeer Uw Volk U op de handen draagt en terecht in alles op U vertrouwt, ook voor de handhaving dier eigen vrijheden, welke in den loop der eeuwen niet zonder moeite en strijd werden verkregen, vrijheden waarop Ons beider Vol ken gelijkelijk naijverig blijven, \vier stre ven naar buiten is waar mogelijk bij te dra gen tot bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter harte gaat: de vre de. Gedenkend dat Luik het begin heeft ge zien van een steeds hechter wordende vriend schap tusschen Onze huizen en Onze volken, verheugt, liet Mij oprecht met Uwe Majes teit naar die roemruchte stad aan de Maas te gaan, bij ons wel bekend en geëerd om de groote werkkracht en nimmer falende energie liarer burgers, die ben tot groote dingen in staat stellen, waarvan de door Uwe Majesteit zoo juist geopende tentoon stelling een treffend bewijs is. De sympathieke woorden door Uwe Ma jesteit gewijd aan de gedachte der moreel^ en geestelijke herbewapening, zullen war men weerklank vinden in het hart van-Mijn Volk. De gedachte neergelegd in dat persoon-i lijke, tot Mijn landgenootcn gerichte woord behoeft niet aan staatkundige grenzen ge bonden te zijn en Ik zal er Mij oprecht, over verheugen, wanneer liet mogelijk zou blijken haar in ruimeren kring een concreten .vorm te geven. Evenals Uwe Majesteit acht Ik dit geens zins uitgesloten. In liet huidig ernstig tijds gewricht mag tusschen natiën als waar onze beide Volken toe bchooren, niets Avordcn ver zuimd, wat, langs den weg 'van wederzijds elkander begrijpen, zou kunnen leiden tot ecu duurzame eensgezindheid, op zedelijk en1 op economisch gebied. Eenc ernstige poging 0111 tot dien op bouw te geraken, kan bij voorbaat van Nederland's medewerking ver zekerd zijn. Ik vraag Mij af, of liier niet zoowel voor Nederland als voor België een belangrijke taak gelegen kan zijn in verband uiet den soeiaal- econoinischen nood waarin de wereld steeds dieper dreigt te verzinken. Ik besluit dit woord van innigen dank voor het grootsch onthaal dat Uwe Majesteit Mij heeft bereid met te drinken op de ge zondheid en het Avelzijn van Uwe Majesteit, van Uav Huis en van ganscli liet Belgische Land en Volk hier en overzee, voor wier duurzaam geluk lk Mijn beste en hartelijk ste Avenschen uitspreek. Toen Hare Majesteit Haar rede beëindigd had, weerklonk plechtig de Brabaneonne. Menigte doorbreekt de afzetting. Het was half elf, toen op het Paleizcn- plerir het. "gejiiich aanzwclde en de Koning en de JKoninglu.^ verschenen op het balcon 0111 de dansen der vermaarde „Gilles". Vreeande Avezcns zijn die Gilles. Zij dan sen op klompen, daarbij schuddend met hun bochels, die zij zoowel van voren -als van achteren bezitten en rinkelen met een menigte van bellen. Hun pak is rood niet allerlei grillige figuren. Op hun hoofd staat een hoofddeksel van een meter hoog, bestaande uit kostbare struisvogclveeren. Zij dansen met oranje appels in de hand en gooien daar gewoonlijk mee, doch lieten dit ^gisteravond na. Een zonderling blaas- orkest speelt nog zonderlinger dansmuziek, terwijl dc Gilles draaien en schudden en rammelen en rinkelen. Nu draaien zij weer rond op een melancholieke wijs rond liet Oranje-vuur van een Bengaalschen pot. Een optocht van reuzen en een schitte rend vuurwerk besloten het grotesque schouwspel. Tot tweemaal toe heeft de saamgestroomde menigte de afzetting op het Paleizenplein verbroken. Men wilde de Koningin der Ne derlanden bejubelen! Zoo is deze eerste dag van het Vorste lijk bezoek aan België een dag Aan onge temperde geestdrift en Vreugde geworden. Dc Volkenbondscommissie voor Dantzig beeft besloten voor het oogenblik geen vvij- fd gingen Ie brengen in de betrekkingen tusschen Dantzig en den Volkenbond. Zij heeft verder besloten Burckhardt te ver zoeken naar Dantzig terug te koeren 0111 Verslag over den toestand in de vrije stad luit te brengen. Vijf jaar celstraf qeëischl tegen Soester kantoorhouder. Vijf jaar gevangenisstraf luidde gister morgen de eisch van den Officier van Jus titie bij de Amsterdamsche rechtbank, tegen den 52-jarigen kantoorhouder P. S.. wien bedriegelijke bankbreuk ten laste was ge legd. Deze kantoorhouder is geen onbekende. Als beheerder van het nationaal kantoor verkocht hij premieloten, met de opbrengst waarvan gespeeld werd in de Staatslote rij. Toen de honderdduizend viel op een lot van het kantoor bleek, dat getracht Averd een gedeelte van de geiden aan de rechtma tige eigenaars der premieloten te onttrek ken door het toepassen van Avillekeurige royementen, etc. i>e zitting nam eenige uren in beslag. Ve le getuigen Avcrden gehoord. De Officier van Justitie hield een lang requisitoir, Avaarin bij de zwendelpraktijken van den verdachte hekelde en tenslotte vijf iaar gevangenisstraf tegen hom cischte. De verdediger, achtte bedriegelijke bank breuk niet bewezen en verzocht vrijspraak. Uitspraak ovec veertien dagen. Rapport gereed. Op de vragen \an het Tweede Kamerlid, den heer Kievit betreffende het rapport van de commissie, belast met liet onderzoek naar de oorzaken van het verdwijnen van het wier uit de Waddenzee* heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat liet rap port der bedoeldecommissie is ingekomen. Het ligt in de bedoeling van den minister om zoo spoedig mogelijk aan de voorzitters van de .beide Kamers der Statcn-generaal een exemplaar van liet rapport ter kennis neming voor de leden Je doen toekomen. Weinig hoop voor kleine boeren Mjjiifters achten steunmaatre gelen voldoende. KAMERLID WIJNKOOP KRIJGT NUL OP REQUEST. Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende de steunverleening aan en uitbrei ding van bedrijfsinogejijkheden voor kleine boeren hebben de ministers van economische zaken en van sociale zaken als volgt ge antwoord: Het is den ministers bckeüd, dat dc maat regelen, waarbü de steun voor de kleine boeren respectievelijk voor 20, 50 en 80 pet. in natura wordt uitgekeerd, tengevolge hebben, dat de uttkecring in geld met een gelijk bcdr-aa vermindert. De ministers zijn echter, in verband met Tiet doel der regeling, te weten de verbete ring der kleine boerenbedrijven, niet bereid het geheele steunbedrag voortaan in geld te doen uitkeeren. De niecning, 'dat dc steun van Avcrkloozc landarbeiders op f 12 per week wordt bere kend, is niet juist. De steun aan werkloozc arbeiders moet steeds wordeir berekend naar het loon, dat door de betrokken arbei ders zou kuhöén worden verdiend. I11 veel gevallen bedaagt deze loonstandaard f 12.— De te verstrekken steun bedraagt dan ech ter een gedeelte van genoemd bedrag, even als ook liet basisbedrag voor de \ergoeding voor het werken op eigen bedrijf \an kleine grondgebruikers een gedeelte van dat be drag bedraagt. De ministers zijn althans voor het jaar 1039 niet bereid het basisbe drag ad f 9 per wéék te verhoogen. De minister van- economische za ken is niet bereid, 'de, bedrijfsmoge- lijkheden voor de kleine boeren te ^.Aierruimenv Met het oog op de Avei- nig gunstige vooruitzichten van den afzet der landbouw-producten, zoo- Avel voor den liitvoér als voor het binnenlanclsch gebruik, acht hij een zoodanige verruiming niet verant- Avoórd. Aan Me kleine boeren isrechter van de oii- der de huidige omstandigheden mogelijke productie reeds een zoo groot mogelijk aan deel gegeven, in verhouding grootcr dan aan andere bedrijven. Het is den minister niet mogelijk in dit opzicht verder te gaan, daar dat tot algehcelc ontwrichting van de overige bedrijven zou leiden. Dit geldt avc! in het bijzonder voor de rundvcefokbcdrij- vcn, waarop, bezien A;an foktechnisch stand punt, in zeer vele gevallen de beperking der kalveren de grens van het toelaatbare heeft bereikt. Ook met het oog op dc qua- litcit van onze rundveestapel acht dc mi nister het ongewcnsclit (een verdere ver schuiving van de kalverfokkerij van het groot) naar het kleinbedrijf te bevorderen. Wat de varkensfokkcrij en -inesterij be treft, de minister van economische zaken volstaat, met er op te wijzen, dat deze se dert de invoering der teoltregeling langza merhand nog slechts bijna uitsluitend wor- den uitgeoefend op die bedrijven, welke door hun aard hierop zijn aangcyvezen. Dc verschillende toegepaste beperkingen Avaren zoo sterk progessief, dat de fokkerij en mes- terij van varkens op de grootere bedrijven, voor zoover deze met het oog op hun aard hieraan nog deel moeten hebben, over het geheel genomen nog slechts van zeer gerin- gen omvang zijn. Eén millioen Hollandscbe tulpen op de wereldtentoonstelling Groote belangstelling voor het Nederlandsche paviljoen. Naar de correspondent van het A.N.P. uit New "Vork meldt, wordt het Nederland sche paviljoen op de wereldtentoonstelling door meer dan 10 pet. van het totaal aan tal bezoekers bezocht. Er kamen vooral \eel Amerikanen van Nederlandsche af stamming. Een oude dame vermeldde vol trots achter haar handteekening in liet voor deze Amerikanen bestemde register: „Fader geboore at Dclvezijl". In zekeren zin getuigt de pehééle ten toonstelling van Nederland. Want behalve de prachtige, tuin rondom ons paviljoen waar 65.000 tulpen de bezoekers verrukken, wordt het geheele tentoonstellingsterrein op gevroolijkt door niet minder dan 1.000.000 van deze Nederlandsch bloemen. De bezoe kers noch de dagbladen raken over deze pracht-van-Nederland uitgepraat. Hooge Raad in raadkamer acht het R.A.P. verbindend. Vrij plotseling en eerder dan men alge meen verwacht heeft is er in den lang- durigen .strijd tusschen autobusexpjoitan- tcn en juslitieele overheid een beslissing gevallena Men verwachte eerst over enkele weken de behandeling van de R.A.P. kwestie voor ons hoogste rechtscollege, doch plotseling heeft de Hooge Raad in raadkamer zich over deze kAvestie uitge sproken. Wat was namelijk het geval? De politie heeft een autobus van een onderneming te Apeldoorn in beslag genomen, welk beslag door den kantonrechter aldaar werd ge wettigd. I11 Den Haag is hetzelfde gebeurd met papieren van den autobusondernemer Sonimeling, welke inbeslagneming door den Haagschen kantonrechter eycnwel werd opgeheven. Beide zaken werden Maandag j.1. in raadkamer vdor den Hoogen Raad behandeld en, in tegenstelling met de beslissing van den Haag schen kantonrechter heeft de Hoo ge Raad art. 39 R.A.P. wel ver bindend verklaard overwegende dat dit artikel alleen strafbaar stelt, datgene waarvoor art. 2 een ver gunning' eisclit. „Is aan deze raadkamcrbeslissing de zelfde kracht toe te kennen als een be slissing vfcn den Hoogen Raad, oordeelende over de zaak in zijn geheel?" Wij hebben ons met deze vraag geAvcnd tot mr. G. de Grooth, raadsman van Sonimeling, die dc vraag bevestigend beantwoordde. Dit overwegende heeft mr. de Grooth zijn twee cliënten te Rotterdam, de Rotter- damsclic Reisccntrale, die een dienst Rot terdamAmsterdam onderhield, en de Ro- var, die van Rotterdam naar Den Haag reed, geadviseerd hun diensten stop te zet ten, waaraan deze ondernemingen gisteren inderdaad hebben gevolg gegeven. Aan Somimeling was de raadkamerbeschikking gistermiddag nog niet beteekend, zoodat dit bedrijf nog geen beslissing heeft geno men. Het is echter wel te verwachten, dat het thans met de wilde bussen is af- gcloopcn daar na de beslissing van den Hoogen Raad, Justitie en politie krachtiger kunnen ingrijpen. Dertigjarige man verwondt' zijn vrouw en zichzelf. Beiden naar het Binnengasthuis ver voerd. Gistermiddag om ongeveer half twee is in de Bloemstraat te Am sterdam in den Jordaan dus op de derde verdieping van perceel 136 een moordaanslag gepleegd, waarbij, een ongeveer dertigjarige mail zijn vrouw, die ongeveer even oud is en van wie hij sinds korten tijd gescheiden leeft, met een nijp tang een slag op het hoofd lieeft gegeven en haar daarna met een scherp voorwerp een snede in de pols hee.ft toegebracht. Vervolgens heeft de man zich zelf in de pols gesneden. Beiden zijn door den ge neeskundigen dienst, naar liet Bin nengasthuis vervoerd. Hoe het gebeurde. Omtrent de toedracht van dit drarna ver nemen wij, dat de man gistermiddag zijn echtgenoote in de Vijzelstraat ontmoette. Hij stelde haar voor de oneenigheid bij te leg gen en niet hem naar huis te gaan om dc kwestie rustig te bespreken.De vrouw, die hun kinderen, twee meisjes van zeven en negen jaar, tijdelijk bij haar moeder had ondergebracht, waar ook zij haar intrek had genomen, ginc met den man mee naar de echtelijke.woning in de Bloemstraat-. Na dat de rnari öp dc bovenverdieping de deur voor haaf Tiacf opengesloten cn zij yoor hem liet portaal betrad, gaf hij dc vröuw plot seling nïfet een nijptang een slag op het hoofd, Avaardoor een bloedende Avonde ont stond. Vervolgens kneep hij haar den keel dicht. Voor de vrouw het bewustzijn ver loor, zag zij zoo verklaarde zij later nog vaag, dat de man een scherp voorwerp, naar zij meende een scheermes, te voor schijn haalde. Toen zij later weer bii ken nis kwam, had zij een bloedende wonde aan een der polsen. Een buurman, die het hulp geroep van de vrouw had gehoord zij had geschreeuwd: „help, help, ik houd het niet meer uit" en die onmiddellijk be greep, dat er iets ernstigs aan de hand was, snelde de straat op cn Avaarschuwde eep juist passcerendcn politieruiter. Onmiddel lijk begaf de commissaris van het bureau Marnixstraat, de heer \V. II. Schreudcr zich met eenige inspecteurs en agenten naar liet genoemde perceel. Zij vonden hier de vrouw, die weer tot bewustzijn Avas geko men, bloedend in den gang op den grond liggen, terwijl de man tevens bloedend ge wond, nog in dc woning aanwezig was. Ook dc geneeskundige dienst Avas spoedig ter plaatse. Man en vrouw werden beiden, nadat hun een voorloopig verhoor Avas af genomen, naar liet ziekenhuis vervoerd. Zooals vanzelf spreekt, verwekte het ge beurde 'groote opschudding in de dichtbe volkte buurt.' Reeds eerder stond de malt de vrouw naar het leven. Naar wij nog nader vernemen, trof de po litie bij haar komst een waar bloedbad in de woning van het echtpaar op de derde verdieping aan. De vrouw lag op den grond en had zeer veel bloed verloren. De man zat op een stoel. Beiden verkeerden in overspannen toestand. De echtgenoot, een dertigjarige werklooze, verklaarde, tegenover de politie zich niets meer te herinneren van hetgeen hij gedaan had. Hij had zich opgewonden over het feit, dat zijn vrouw met een andei omgang had. Zijn vrouw, die 2S jaar oud is, ontkende dit echter. Zij verklaarde, dat haar man, toen zij nog met hem samenwoonde, haar reeds meermalen naar hel leven had gestaan. Daarom had zij de beide kinderen naar haar moeder gebracht. Zelf woonde zij hij haar zuster in de Utrcchtschedwarsstr. Toen zij gistermiddag niet haar echtgenoot naar hun woning ging, vermoedde zij reeds, dat zijn verzoeningspoging een voorwend- sel was om het haar opnicmv lastig te ma ken. Hoewel de toestand van dc vrouw wel ernstig is, verkeert zij niet in levensgevaar. De dader zal ,nog eenige dagen in het Bin nengasthuis ter verpleging moeten verblij ven. Vertrek van Aankomst t» fheenreis) |sin*aP' 23 Mei|Band' 23 Mei Torenvalk |Athene 23 Mei Lvdam 23 Mei (terugreis; l 1 Uü heenreis). Oehoe Jodhp. 23 Mei Rang. 23 Mei terugreis) Wielewaal [Jodhp. 23 Mei [Basra 23 Mei heenreis) |A'dam 23 Mei lAthene 23 Mel Pelikaan (terugréis) |Band. 23 Mei |.Medan 23 Mei Noodweer in Amerika. In midden-Arkan- sas zijn tengevolge van een hevig nood weer drie menschen om het leven geko men en verscheidene gewond. De storm richtte eep schade van een millioen dol lar aan. Een gedeelte van den muur van een gevangenis Averd vernield, zoodat twaalf gedetineerden konden ontvluchten. Weer een bomaanslag in Engeland. Een met geligniet geladen bom is gisteravond door een raam van de kazerne te Lfyer- pool geworpen. Hij kwam echter niet tot ontploffing. Een Duitscher uit' Chili gezet. Hans Voigt, de chef van het kantoor der Duitsche spoorwegen te Santiago, is op last van den minister van binnenlandsohe zaken uit het land gezet, omdat hij zijn kantoor zou hebben gebruikt om politieke- en ras- propaganda te maken. De regeering zegt bewijzen in handen te hebben, dat Vpigt liet drukken cn verspreiden gefinancierd heeft van 50.000 brochures, Avaarin de Jo den worden aangevallen. De uittocht van Duitsche troepen uit Spanje. Gistermiddag is het vertrek van de Duitsche troepen uit Léon begonnen. Met tusseliènpoozen van twee uur vertrekken de speciale treinen naar Vigo, waar zij zich aan boord van de schepen hegeven, waarmede zij naar hun vaderland terug- kecren. Zoowel te Léon als te Vigo Aver- den de Duitschers luide toegejuicht door de bevolking. Geen gevaar voor inflatie in Italië. De Kamer van Fasces en Corporaties heeft de begrooting voor financiën aangenomen na dat de minister van financiën Thaondi de debatten had gesloten met een rede, waar in hij o.a. zeide. dat de monetaire circu latie in hot land voldoende is tot het dek ken van de behoeften en dat geen gevaar voor inflatie bestaat. Doodstraf voor hoogverraad In Ierland. De Dail heeft de hoogverraadwet aange nomen, op grond waarvan voor hoogver raad de doodstraf kan worden geëischt. De wet zal na de onderteekening door president Hyde op 25 Mei van kracht wor den. Amerikaansche automobielindustriearbei- ders staken. Ongeveer 24000 leden yan den bond van arbeiders in de automobiel industrie, werkzaam bij dc Briggs-fabrie- ken in Detroit, zijn in staking acgaan. De federale scheidsrechter beeft zich naar De troit begeven om te bemiddelen. Tenge- volge van liet niet leveren door Briggs zijn 9000 arbeiders van de Chrysler-fabrieken zonder werk gekomen en vermoedelijk zal dit aantal nog toenemen. Gravin Ciano maakt verre reizen. Gravin Ciano, de echtgenoote vand en Ttaliaan- schen minister v. buitenl. zaken, is met haar kinderen te Rio de Janeiro (Zuid- Amerika) aangekomen. Zij heeft haar in trek genomen in de Italiaansche ambas sade. Ontploffing in Berlijnsche vuurwerkfabriek. In een vuurwerkfabriek in de Berlijnsche voorstad Buchholz heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waardoor het magazijn geheel werd vernield. Twee personen wer den gedood en een zwaar geAvond. Incident aan Hongaarsch—Slowaaksche grens. Een Hongaarsche patrouille is in den afgcloopen nacht in de huurt van Bis- koepitsj over de Slowaaksche grens geko men. Er ontstond een schietpartij met de Slowaaksche grenswacht, van Avclke een man werd gedood. Dc Hongaarsche solda ten trokken daarop terug. Turksche pers protesteert tegen Duitsche radio. De Turksclie pers heeft krachtig ge protesteerd tegen Duitsche radio-uitzen dingen, waarin dc Arabische volken wor den opgewekt, te strijden tegen het „En- gelsch—Fransch—Turksche complot", dat het vaderlijk erfdeel der Arabieren zou be dreigen. Om indruk te maken op de Ara bische volken, gaan de uitzendingen ver gezeld van teksten uit den Koran. Italiaansche bladen In Zwitserland verboden. De Zwitsersche Bondsraad heeft de Itali aansche bladen Gronica Prealpina (Vare- sa) en Provincia di Como (Como) die steeds een Irredentistische neiging hadden en vijandige artikelen publiceerden tegen Zwitserland en het kanton Tessen, verbo den. Water overwint de Siegfriedlinie. Tenge volge van liet Avassen van den Rijn zijn de vooruitgeschoven kasematten a-an de Sieg friedlinie onder water gekomen, zoodat zij ontruimd moesten worden. Aan den Fran- sclien oever heeft het water nog niet de eerste kasematten bereikt, aangezien deze hooger liggen dan de Duitsche. Duitschers mogen geen gedrochten zien. Dc leider van de Duitsche politie, Himm- ler, heeft het vertoonen van gedrochten, reuzen, dwergen, vrouwen met baarden e.d. verboden. Ook mogen in kermistenten geen foto's van groote rampen e.d. meer Avor- den te kijk gesteld.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2