m EM Ö>E IEI De mooie pakjes van Ridder vaa Rappard Misbruik van vertrouwensfunctie Polen redt Dantzig van economische worging Radioprogramma vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 36. Terwijl Spike en Troll in een strijd op leven en dood over de grond rolden, stond Gonfala kalm de komst van de leeuwmannen af te wachten. Ze geloofde, dat Spike de overwin ning zou behalen en zyn leverde zich nog lie ver aan de vreemde mensen uit dan in Spike's handen te blijven. Nog vóór de krijgers en de leeuwen hen bereikt hadden, hield een der leiders plotseling stil en wees naar de vallei. Een oogenblik aarzelde ze, daarna keerden ze om en renden zo vlug mogelijk terug over de open ruimte, alsof ze iets vreselijks had den gezien. De leeuwen trokken aan hun leid sels, terwijl ze hun begeleiders met zich mee sleurden. Daarachter kwamen de blanke mannen, die echter in troepsverband bleven. Gonfala, verbaasd over hun plotselinge vlucht, keek naar de vallei in de richting, die de krijger had aangewezen. Wat ze toen zag, vervulde haar met verbazing. Een honderdtal olifanten, die begeleiders op hun droegen, liepen snel de vluchtelingen achterna. Op eens scheidden tien grote beesten op bevel van hun meesters, zich van de kudde af ea kwamen naar Gonfala toe Twee N.S.N.if.P.-jongelingen voor de rechtbank. In hooger beroep behandelde de recht bank ie Amsterdam gisteren stra kaken tegen eenige jongelieden, verdacht van over treding van het Uniformvertbod, gepleegd op een vergadering van de N.S.N.A.P., de partij van Ridder van Rappard. De kantonrechter sprak hem vrij, omdat z.i. de vergadering niet openbaar was ge weest; de ambtenaar van het O. M. ging echter in appèl. Voor de rechtbank voerden de jeugdige verdachten dezelfde verdediging: „I-Iet was een besloten vergadering, waarvoor wij een oproeping hadden gekregen." „De rechtbank heeft die oproepingen ge zien, het woord „besloten" kwam er niet in voor", zeide de rechter. Officier: Er stond* zelfs in: „iedere S.A. man brengt minstens één belangstellende mee, noemt u dat misschien besloten? Was u S.A. man?" Verd. (een tengere 18-jarige jongen) „Ja. Maar op het oogenblik ben ik geen lid meer van de van Rappard partij." Rechter: „Waarom niet?" Verd.: ,Ik heb nu weer werk." Voor de eerste en de laatste keer. Een tweede verdachte bezwoer de recht bank, dat hij voor de eerste en de laatste keer op zoo'n vergadering was geweest. „Juist toen droeg ik voor 't eerst uni form." Rechter: De eerste keer? En hoe kwam li direct aan zoo'n mooi pakje?" Verd.: „Och, dat kreeg ik aan, toen ik binnen was en als werklooze loop jc dan maar mee." Rechter: „Dat heeft met werkloosheid niets te maken. Het is niet aannemelijk, dat u daar net de éérste keer kwam." Pres.: „Die partij wil Nederland doen opslokken door Duitschland. Weet u dat ook?" Verd.: „Neen meneer..." Eenige agenten logden verklaringen af over de gemakkelijke wijize, waarop men kaarten voor deze z.g. besloten vergade ring kon krijgen. Een getuige had een kaart van een dubbeltje aangeboden ge kregen door een hem volkomen onbekenden man. Pres.: „Die vergadering moest wel be sloten zijn, maar jullie waren toch wel happig op de dubbeltjes." De officier van Justitie eischle tegen elk der verdachten f 10.boete. Vonnis 6 Juni. Woekeraarster veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren een leenvrouw aldaar we gens overtreding van de Gcldschietcrswet tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot f 25.— boete. De vrouw leende in de buurt bedragen uit varioeren- de van f 25.— tot f 200.— tegen een hooge rente. Door een adjudant-onderofficier, die ééns mee heeft gewerkt aan de ontmaskering van een spion- nage-complot. De 57-jarige J. H. L., adjudant-on derofficier, administrateur bij het 17e regiment infanterie, werkzaam als indcelings-district-cornimandant te 's-Hertogenbosch, heeft van deze vertrouwensfunctie misbruik ge maakt door giften aan te nemen van dienstplichtigen en hun ouders, ten einde de jongelieden op hun ver zoek in te deelen, waar zij wilden. L. was zelfs verder gegaan. Hij was naar een familie toegegaan en had gezegd, dat hij wel iemand wist, die met hun zoon wil de ruilen. Die man moest f 25.heibben Toen de familie dat teveel vond, kwam L. eenige dagen later terug met de mededee- ling, dat de betrokkene het wel voor f 12.50 wilde doen. Het bleek, dat een dergelijk iemand in het geheel niet bestond, doch dat L. zelf de overplaatsing verrichtte en de f 12.50 in zijn zak stak, Dit leverde het feit van oplichting op. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 59 dagen met aftrok van de preventieve hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat. Hij was in hooger beroep gekomen, omdat de bijkomende straf hem zeer bezwaarde. De feiten gaf hij volmondig toe. De advocaat-fiscaal vomi echter geen aanleiding om het vonnis van den Krijgs raad te verzachten en vorderde bevesti ging daarvan. Pleidooi. De verdediger merkte in zijn pleidooi nog op, dat beklaagde, totdat hij met deee knoeierijen begon, een volkomen betrouw baar militair is gebleken. Hij heeft inder tijd medegewerkt tot de ontmaskering van een spionnagejcomplot in Zuid-Limburg. Familie-omstandigheden hebben hem tot zeer laakbare handelingen gebracht. Wan neer hij tot soldaat wordt gedegradeerd, is hij moreel, zoowel as financieel geruïneerd. Pleiter verzocht het hof daarom met klem de bijkomende straf te laten vervallen. ITct hof zal later uitspraak doen. Tragisch einde van kertnisgang Twee militairen slachtoffer van auto-ongeluk. Maandagavond omstreeks half elf is te St. Antonius, gemeente Oploo (N.B.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon gedood werd, terwijl een tweede inzittende zeer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Omstreeks half elf kwam de chauffeur H. uit Boxmeer met zijn auto, waarin 4 mili tairen zaten, van de kermis te Oploo. Hij reed met groote' snelheid en ter hoogte van het café Halfweg onder St. Anthonis vloog de wagen in volle vaart tegen een hoorn. De militair P. uit Gcldrop, vader van vijf kinderen, werd op slag gedood, terwijl één der andere inzittenden. S. uit Nijme gen, zeer ernstig gewond werd. De andere inzittenden bekwamen geen noemenswaardig letsel. De auto is geheel vernield. Nederlatidsch schip in het Kieler Kanaal aangevaren Zondagochtend is het Nederlandsche schip „Melissa", metende 540 bruto registerton, van de N.V. Tankkustvaart te Rotterdam, dat op weg is van Hamburg naar Stalin, in het. Kieler Kanaal in aanvaring geweest met de Duilsche vrachtboot „Êmsland". In de mist is de „Ennsland" achter op het Ne derlandsche schip geloopen, waardoor de „Melissa" aan de achterzijde lichte averij heeft opgeloopen, Reeds Maandagochtend heeft de „Melissa" de reis weer voortge zet. Een maand salaris voor bewapening! Offer van Roemeensche minis ters. Alle Roemeensche ministers hebben be sloten" een maand salaris af te staan voor de nationale verdediging. Het bedrag zal in twee doelen betaald worden. Het besluit werd gedaan in een speciale vergadering van het kabinet waarin de ministerpresi dent, Calinescu, verslag uitbracht van de veelal spontaan in .het geheele land georga niseerde inschrijvingen voor bewapenings doeleinden. De Vrije Stad heeft het Poolsche achterland noodig. Verscheidene Poolsche bladen toonen met gebruikmaking van officieele cijfers en statistieken aan, dat de welvaart van de Vrije Stad Dantzig wezenlijk verbonden is met het Poolsche achterland. Indien dit achterland zou ontbreken zou Dantzig, van economisch standpunt, bekeken, zich in een doodelijke en onvermijdelijke impasse bevin den en gedwongen zijn de gevolgen van een snelle worging te ondergaan. Van den Poolschen zeehandel gaat tegen woordig 31.6 procent via Dantzig en het havenverkeer te Dantzig is gestegen on danks den gelijktijdigen aanleg en ontwik keling van Gdynia. Dit is volkomen na tuurlijk indien men bedenkt, dat twee ha vens niets te veel zijn voor het bedienen van een achterland met 35 millioen inwo ners zonder nog te spreken van het transi- toverkeer. Indien volgens de -Poolsche bladen, het Poolsche verkeer niet meer over Dantzig zou worden geleid, zou de ramp voor de Vrije Stad des te grooter zijn, daar de han del, welke voor den oorlog den weg naar Dantzig nam, voortaan in zijn geheel via Gdynia zou worden geleid. De haven Dant zig is voor een groot gedeelte door de zor gen en de kosten van Polen uitgerust voor liet lossen en expediceren van 9 a 10 mil lioen ton goederen per jaar. Wat zou men met de groote haveninrich tingen moeten doen? Dantzig zou wederom een Pruisische garnizoensstad wórden zoo als zij dat was sedert 100 jaar en haar toestand zou, aldus de Poolsche pers, veel erger zijn dan voor 1914. Onze Oost Het geteisterde Timor Meer dan een ton voor steun aangevraagd. Aneta verneemt, dat de Gouverneur van de Groote Oost, waaronder Timor ressorteert aan het Departement van Verkeer en Wa terstaat voorstelde f 127.000.uit te trek ken voor herstel van de wegen in de door noodweer geteisterde streek van Timor. In verband met de zeer gewaardeerde actie tot steun, welke in Nederland wordt ge voerd, kan tevens de aandacht worden ge vestigd op het bestaande „Smeroefonds", dat in voorkomende gevallen steeds bij springt. Thans worden nadere gegevens afgewacht. Vrachtboot met man en muis vermist Sedert 16 Mei niets meer verno men. De vrachtboot „Meeuw", eigendom van den heer Engelkes te Semarang. welke se dert jaren regelmatig een verbinding onder houdt tusschen Palembang en Tandjong-Pri ok, wordt thans, met alle opvarenden, ver mist. Het schip, dat, naar de N.R.Crt. nieldt, vermoedelijk 6 a 7 man aan boord heeft, vertrok op 16 Mei omstreeks half zes 's middags uit Palembang. Sedert dit vertrek heeft men niets meer van schip of opvaren den vernomen. iculA, ■ó-ect ^ycê ju? feur Qehndk SUN LICHT ZEEP^ EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST VALSCHE GULDENS UITGEGEVEN. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gis-% teren twee vrouwen wegens het in voor raad hebben en uitgeven van valsche gul dens veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf. Een der vrouwen bevindt zich reeds geruimen tijd in voorarrest. Het Hof hield hiermede rekening en bracht drie maanden der voorloopige hechtenis in min dering. DONDERDAG 25 MEI 1989. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.Q0 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonwerkje. 12.30 KRO-orkest (1.001.45 Gramofoonmu ziek) 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 AU round sextet, hierna: Berichten. 6.256.55 Friese uitzending. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten 8.15 Orgelspel. 9.00 Causerie „Vrijwillige arbeidsdienst". 9.30 Kleinkoor van het Toonkunst Conservato rium en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10,45 Gymnastiek, 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Ber.). 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroeporkest. I.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Beroepen voor Meisjes". 2.40 Zang en piano. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Berichten, gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Trioconcert. 7.35 Causerie „Het kloppend hart van ona zonnestelsel". 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededee- lingen. 8.25 Omroeporkest en solist. 9.20 Reportage. 9.50 Revue-programma met toelichting. 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest en solisten. II.00 Berichten ANP, dansmuziek (gr.pl.). 11.3512.00 Ensemble Karolyi Arpad. FEUILLETON. Ethel M Dell 22. Belinda streek haar haar naar achteren. O, ik doe het niet voor m(jn pleizier, zei ze. Hjj zal het afschuwelijk vinden. Maar ik kan er niet tegeu, dat het ergens zoo'n bende is. Hy zal het gauw genoeg weer ver- slonSen. Mannen hebben er geen begrip van, hoe ze een huis netjes moe'en houden. Dat is zoo. Het zijn smeerpoetsen. Sybil keek op naar het torenachtig exem plaar achter haar, dat beminneiyk glimlachte. Maar waar ik eigenlyk voor kwam... O natuurlyk, uw dekens. Ik heb ze alle maal netjes gewasschen. U wilt ze zeker mee terugnemen. Ik zal ze in een stuk' papier pakken. En vriendelijk bedankt. O dat komt wel in orde, zei Sybil. Je kunt ze gerust voor de "est van den winter houden. Hij kan ze misschien weer gebruiken, als hij terugkomt. Ik kwam eigenlijk om... Ik heb anders liever, dat u ze maar ■meeneemt. zei Belinda. Ik ben er nooit eentje geweest om te leenen. Hy zal vooreerst wel niet terugkomen. In ieder geval, ik hoop van niet. Er zijn menschen, die je beter niet dan wel kunt zien. De jongeman achter Sybil schoot plotse ling in een lach en kreeg daarna een ernsti- gen hoestaanval, terwyl hij diep bloosde. Belinda keek hem eens aan. Sybil haalde enkel haar schouders op. Stel je niet aan als een idioot, Jack. Geef me een cigaret, zei ze om af te lei den. Ik mag hier immers wel rooken, miss Quale? Natuurlyk miss Tredville. Ik ben zelf niet te goed, om zoo nu en dan een cigaretje te rooken. Ik zag altijd maar: Het komt niet aan op den schijn. Jack Bellamy kuchte weer hevig en haalde zijn cigarettenkoker te voorschijn, welke hy eerst Belinda aanbood, en vervolgens Sybil, die, een beetje uit de hoogte, een cigaret nam. Maar wat ik eigenlyk zeggen wou, zei Sybi. achter een wolk van rook, heb je je grootvader nog gezien, nadat hij is weg gebracht Nee hoor. antwoordde Belinda, ik heb wel wat beters te doen, dan twaalf myl met de bus te gaan toeren. Hij heeft het ér goed en dat is voldoende. Dokter Keston heeft gezegd, dat alles best in orde zou komen. Sybil inhaleerde den rook van haar cigaret, alsof ze er kracht uit moest putten. Ze ker, zei ze, dat is natuurlyk waar. Maar ik dacht, dat je het misschien prettig zou vinden, den ouden mati eens te zien. En dat is, waar ik voor gekomen ben... je er heen te brengen. Groote hemel!zei Belinda verbluft. Ik bedoel natuurlijk heelemaal niet, dat je erheen móet gaan, verklaarde Sybil. Alleen als je het graag wilt. Het leek me wel leuk... als je veel van hem hield. Maar je moet het natuurlyk zelf weten. Veel van hem houden! Belinda' lichte oogen werden groot van verwondering. Maar we kunnen elkaar niet luchten of zien. Dat is altyd al zoo geweest. Ik ben de laatste, die hij graag bij zich zou hebben. Er kwam een .stilte. Jack Bellamy onder drukte ditmaal met moeite zijn kuch en stak zelf een cigaret op. Sybil blies den rook lang zaam door haar neusgaten. Nou dus daar mee is de zaak afgedaan, zei ze. Wil je werkelyk, dat ik die dekens meeneem? Dan zullen we ze wel zoo in de auto stoppen. - Ik heb wel een krant, zei Belinda. Als u even geduld hebt. Ze verdween in het aangrenzend vertrek en even later hoorden ze buiten het geluid van wielen en het knarsen van een rem. Sy bil keek uit het raam, Een auto stopte vlak achter die, waarmee zy en Jack Bellamy wa ren gekomen. Wat ter wereld..., zei ze. O het is Oliver Keston. Maar hoe... Keston verscheen in de deur, voor ze tyd had gehad de vraag te formuleeren. Hal lo! zei hij en voegde eraan tot met een blik, die ook Jack omvatte, allemaal. Waar is Belinda? In „De Zwarte Zwaai" zeiden ze, dat ze hier was. - Ze daar, zei Sybil met een gebaar naar het andere kamertje. Waarom? Wat is er gebeurd? Niet veel byzonders, antwoordde Oliver r.iet zyn gebruikelyk sang-froid. Ik heb haar wat te vertellen. Misschien heb je het gehoord. Oude Columbus is dood. Dood? vroeg Sybil. En Dood! riep Belinda's stem uit het kamertje. Ze verscheen in de deur, haar armen vol dekens en gescheurd krantenpapier. Dood! herhaalde ze. Myn arme oude grootvader... dood! Oliver nam den last van haaf over. Ja, het is heel plotseling gegaan. Ze belden me op en ik ben hierheen gekomen, om het je te vertellen. Hy heeft niet geleden. Het was hartverlamming. Belinda keek wild om zich heen. Myn God, klaagde ze, ik had nooit gedacht, dat hy zoo... opeens... Sterven moeten we allemaal, zei Oli ver praktisch en hy was erg oud. O ja. Maar ik... maar ik... Ze sloeg plotseling haar handen voor het gezicht en barstte in luid schreien los. Sybil gaf haar cigaret aan Jack en ging naar haar toe. Je bent er erg van ge schrokken, hè? Maar hy vond het leven niet zoo plezierig, k het wel? Misschien heeft hij het nu beter. Ze legde een hand op Be linda's schcuder. En is het niet, dat je erg veel van hem hield? Nee, snikte Belinda. Dat deed ik niet. Maar hy was alles, wat ik had. En ik wou niet, dat hy zoomaar dood zou gaan. En nou zal hy nooit zien, hoe schoon ik het hier ge maakt heb. Hier deed Jack Bellamy een duik naar de deur en worstelde buiten met een hevigen hoestaanval. En Oliver Keston kwam naar Sybil toe en legde heimelyk zyn trm om haar heen. t Maar Belinda schreide door, onverschillig voor alles, door haar plotsel^g verlies. Het leek er op, dat oude Columbus toch tenslotte de overwinning had behaald. Toen Sybil buiten kwam, zag ze er een beetje verstrooid uit. Ze sprak niet tot Kes ton, die haar volgde, maar ging meteen in de auto zitten en Jeck Bellamy nam zyn plaats naast haar in. Keston zei door het raampje: Je hoeft je niet ongerust over haa te maken. Straks is ze weer heelemaal fit. Ze knappen altijd op van zoo'n uitbarsting. Sybil knikte. Ik zal moeten doorryden, om te draaien, merkte ze op en zonder verder nog een woord te zeggen, reed ze weg. Het is een rare wereld, Jack, zei ze na eenigen tijd. Beste kind, het is een. andere wereld, merkte Jack wysgeerig op. Andere waar den... andere gebruil-en.alles anders. Je kunt het niet au sérieux nemen. Dat doet het meisje Quale wel. Of ze denkt, dat Zo het doet. Sybil fronste haar wenkbrauwen. Of ze denkt, dat ze het doet! Ik veronderstel, dat we geen van allen verdriet zouden voelen, als we niet dachten, dat we het voelden. Ik zou wel eens willen weten, of ik zooveel spectakel zou maken, als ik iemand van myn familie verloor. Natuurlyk niet, want je zou het heusch voelen. En dat is heel wat anders. Ik ben er zoo zeker niet van. Ik heb niet zooveel gevoel, of in ieder geval, ik heb er nooit veel van gemerkt. Maar ik neem aan, dat de dood verschil maakt. Ik zou wel eens willen weten, of ik meer van jou zou houden, als je sterven ging. Jack beschouwde dit als een permissie om opnieuw te grinniken. Je zou het zeker dol vinden myn we duwe te zijn, zei hy, Maar dan zou je toch in ieder geval eerst met me moeten trouwen, niet? Sybil lachte flauwtjes, bijna tegen haar wil, Haar blik dwaalde af naar de zee, maar bleef halverwege steken. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 6