Vele meters stof Zingende hoeden e w a a g d De zomermode is optimistisch G Of Zaterdag 27 Mei 1939 Vierde blad Slechts zeer slanke figuurtjes kunnen een 'japon dragen als de bovenstaandewelke geheel geplisseerd is. Bloemen op tuletule op taft! Een beeldig zomeravond- kleedje, dat., hoewel het geen schouderbandjes bezit, tóch, door den bijzonderen snit, als gegotenzit. Bekoorlijke crinoline van geperforeerde slof. De kanten lubben aan hals en mouwen, de weelderige fichu en het ruimvallende schootje doen ons aan den pruikentijd denken. Kort de middag jurk, zéér lang de avondrobe! Dus ook zeer kostbaar! Maar we schaffen ons niet eiken dag een avondtoilet aan, dus t mag er best eens een keertje af..* Rose voile wordt banaal De zomercollecties, die, weinig omvangrijk, niet veel meer dan een aanvulling van die van het voorjaar zijn, passeeren de revue. Ze zingen het lied van het stralende seizoen, dat het hoogtepunt van het jaar is, en ze geven blijk van een optimisme, dat voor somber heid geen plaats laat. In de mode weerspie-geit zich geen vrees voor morgen, in de mode is de juichkreet, die bij den zomer past, Wat al beminnelijke vondsten! Madame Schiaparelli, die van het standpunt uitgaat dat muziek de zeden verzacht, heeft haar geheele zomercollectiegemusicaliseerd. Alle japonnen, alle bedrukte stof fen, alle hoeden, alle accessoires geven van muzikale in- en aspira ties blijk. Draagt dit mantelpakje op een der re- Vers geen sieraad in den vorm van een harp, is die sjaal van wit crêpe de Ghine niet bedrukt met de eerste maten van een sonate, hebben de knoopen van die lichte kleurige zomermantels niet den vorm van kleine violen en trommels? En zijn alle handtasschen geen... harmonika-tassohen? Maar muzikaler nog is dat aardige zomer hoedje, dat er uit ziet als een gramofoon- plaat van dik tule en dat geheel vóór op het hoofd gedragen wordt, zoodat de oogen schuil gaan cn het achterhoofd zonder be dekking blijft. In het midden van de „plaat" be vindt zich een soort medaillon en dat medaillon bevat een speeldoosje, dat werkelijk een wijsje ten gelioore brengen kan. Het mechaniek kan met een sleuteltje, dat aan de tule bevestigd is, opgewonden worden. Wie zoo'n hoed draagt en sombere gedachten koestert, heeft het genees middel bij de hand, of, beter, op het hoofd. Zij heeft slechts de veer van het muziekdoosje te spannen en daar is het vroolijke wijsje. De hoed zingt een lustig liedje en wél zwaar moet de wolk zijn als zij in die om standigheden nog niet overdrijft. Lichte en heldere kleuren. Maar niet slechts madame Schiaparelli geeft van optimisme blijk. Alle mode-hui zen doen het. De zomerkleuren zijn licht en helder; gebiedend vragen zij om blauwe luchten en lange dagen vol zonneschijn. Schiaparelli geeft ons „citroen en sinaas appel", Paquin Engelsch rood en absinth- groen, dat vooral met kastanjebruin prach tig harmonieert. Verder veel blauw: tur koois, lavendel, korenbloem, lobelia, zilver grijs-blauw. Maggy Rouff heeft een uitge sproken voorkeur voor grijs en mauve, on bestemde vage kleuren, waarvan de bijzon dere distinctie niet te loochenen valt, maar die „op de vrije markt" bezwaarlijk te vin den zullen zijn. Bij Mainbooher de cou turier van de Hertogin van Windsor do- minceren wit en marine-blauw. Robert Pi- guet heeft zijn hart aan amandel-groen en Egyptisch rood verpand. De felheid van de laatste kleur, die sinds jaren niet meer ge zien werd, wordt getemperd met olifants grijs, bruin en zwart. Vele der gebruikte kleuren zijn trouwens „abgeschwacht" om tot combinaties te komen, die het oog stree- len. Vloeipapicr-rosc mengt zich met bruin, hemelsblauw met grijs, granaat met violet en zelfs met zwart, mosgroen met beige, .vergeet-mij-niot-blau w met leigrijs. En wit hoemt een eigen, en belangrijke plaats in. Parijs In het algemeen staan wit en de Pari- sienne met elkaar op slechten voet. Wit is te besmettelijk, vooral in een groote stad, waarvan de atmosfeer met stof bezwangerd is. Zelfs in vollen zomertijd droeg de Pari- sienne tot dusver bijna geen wit, liever zwart, in elk geval kleuren, waarvan de „besmettelijkheid" zoo gering mogelijk was. Komt er nu verandering? In ieder geval is het aantal mantelpakjes, waarvan de rok marineblauw is en het manteltje, althans gedeeltelijk, wit, véél grooter dan verleden jaar. De blouses van surah met groote wit te noppen zijn reeds niet meer te tellen en de overhemds-blouses van wit crêpe de Chine nemen in aantal geleidelijk toe. Wit en blauw staan op het punt de groote mode te worden. Noch de eene, noch de andere kleur mag een domineerende rol spelen. Bij een wit manteltje moeten blauwe hand schoenen, een blauwe tasch, blauwe schoenen en een blauwe hoed ge dragen. worden. „Wetenschappelijke" sjaals. De sj'aaltjes, die in de mode blijven, zijn op de merkwaardigste wijze bedrukt. Er zijn er, die een „hemelkaart" vertoonen; al le sterrebeelden van het Noordelijk of het Zuidelijk halfrond zijn er op aangebracht. Er is geen sprake van fantastische samen stellingen; men zal het Zuiderkruis niet naast den Grooten Beer aantreffen. De ster ren op het sjaaltje nemen nauwkeurig de plaats in, die haar aan het uitspansel aan gewezen is. Wie zich eenige astronomische kennis bijbrengen wil heeft slechts zoo'n sjaqltje te koopen en het van tijd tot tijd met aandacht te bekijken. Maar er zijn ook minder-wetenschappelijke halsdoekjes. Die vertoonen ik doe slechts een greep een renbaan met paarden, toeschouwers, jockeys en tribunes, of ook een kennis met kramen en spellen. Andere sjaaltjes ver toonen een platte grond van Parijs en an dere Europeesehe hoofdsteden, een verzame ling vlaggen van alle natiën, en zelfs zijn er, die de noten geven van een „chanson a la mode." Als men zich voor de piano zet, kan men het sjaaltje als muziekboek ge bruiken Rose voile maakt opgang. Hoogst merkwaardig is dat alle vrouwen plotseling de voorkeur aan een rose voile schijnen te geven. In welke wijk van de Fransohe hoofdstad men zich ook bevindt, in een aristocratisch kwartier of in een volksbuurt, bijna alle jonge vrouwen heb ben haar hoed van een rose voile voorzien. Elk op haar beurt schijnt te hebben ge dacht: Een rose voile is origineel, minder banaal dan een zwarte. En allen hebben de rose voile geadopteerd. Helaas, niets wordt spoediger banaal dan een origineele dracht, die het mode-stadi um bereikt. De rose voile, die reeds in alle \varenliuizeii -prijkt, heeft iedere distinctie Handgeborduurde blouse VOOR ZOMER- EN VACANTIEDAGEN. Handwerken blijven ook voor de komende maanden zeer modern en worden in kruis- en platte steek uitgevoerd. Een eenvoudig, doch geslaagd motief vindt men links aangegeven, dat in drie kleuren wordt gewerkt. Deze zullen afhankelijk zijn van de kleur van het lin nen, dat men voor de blouse kiest. Op wit kan men b.v. drie kleuren blauw nemen, of wel frisch rood, groen en blauw; terwijl men op blauw linnen b.v. lichte nuancee ringen met rose of zalm kan combineeren. Gewerkt wordt over stramien, waarvan 3 kruisjes 1 c.M. meten, nadat de randen klaar zijn haalt men de draden uit. Het patroon gaat van tot (schets) en wordt afgesloten door verticale randen kruisjes. Geknipt wordt volgens het overzicht, aangegeven onder de nummers I tot en met V. Den onderkant van den mouw kan men afwerken met een smal recht boordje, dat afgewerkt wordt met een rand lossen en vasten in de hoofdkleur. Sluiting met een rij bijpassende knoopen. Het kweeken van verschillende kruiden En het gebruik er van. Indien men over een stukje tuin beschikt of het mogelijk is, op het balcon een bak met aarde te plaatsen, dan loont het de moeite zéér, om verschillende soorten krui den voor keukengebruik te kweeken. Me nigmaal zit men om peterselie, selderie of een ander toevoegsel voor soep, saus of sla verlegen en heeft men een miniatuurkwee- kerijtje, dan heeft men deze slechts voor het pakken! Men heeft de gewone peterselie en de z.g. krulpeterselie, die zoo aardig is voor garneering van schotels. Verder kan men kervel zaaien, die zoo'n heerlijke smaak en geur geeft aan soep en sausjes. Bieslook, dat fijngehakt bij slaatjes gevoegd worden aardige zacht paarse bloemen geeft. Verder kan men nog selderie kweeken, en heeft men een grooteren tuin, dan is er nog gelegenheid voor het zaaien van tijm, marjolein, boonenkruid, etil e.a. De zaden hiervoor kan men bij de meeste bekende drogisten en bij zaadhandelaren bestellen. Een der vereischten is, dat men goede kwaliteit zaad heeft, dat niet oud is. Waartoe worden verschillende kruiden in de keuken gebruikt? Peterselie hebben wij reeds genoemd, sel derie is bekend door de toevoeging aan soe pen, terwijl etil verschillende vischsausjes veel pikanter maakt, ook over sla en bij roereieren gebruikt wordt. Borage en na tuurlijk ook bislook zijn beide zeer smake lijk bij slaatjes. Salie en barsilikum leenen zich voor het manneeren van visch, tijm en marjolein voor vleeschvullingen, pasteitjes enz., tijm tevens voor croquetten, vleesch, pudding e.d Knoflook, alhoewel niet tot de kruiden als boven bedoeld behoorende, is voor de zuivering van het organisme van groote be- teekenis, evenals uien en prei. Niet genoeg kan er op gewezen worden om eventu- eelen veelal denkbeeldigen afkeer te overwinnen, omdat het gebruik van de laatst genoemde groep zoo buitengewoon goed werkt. Men neemt van knoflook slechts enkele kleine pitjes, hakt deze fijn, voegt ze daarna aan soepen en sausjes toe, in één woord aan alle gerechten, waaraan men uien toevoegt. Ten slotte nemen wij nog dragon, waar van men b.v. eenige stengels gedurende drie of vier weken bij azijn kan doen, die hierdoor zeer geurig wordt, v.a. voor ge marineerde haring, mayonaise en sausjes. Een hoeddie uit de mode is niet Slechts Madame Schiaparelli verloren, nu zij op alle hoeden gezien wordt. En de werkelijke elegante wil er al niets meer van weten. Zij is haastig naar de zwarte of blauwe tulle teruggekeerd en hoogstens omzoomt zij het fijne netwerk met een biesje van de domineerende kleur in haar japon. Dat is sjiek en minder gemak kelijk na te volgen, omdat de gedragen kleu ren, bij alle mode-overeenkomst, toch een groote mate van verscheidenheid blijven vertoonen. Waschbare handschoenen geliefd. Wat de handschoenen betreft, zijn de wasolihaje hêt meest ia irek. Deae hand schoenen zijn gebreid, van katoen of van ongebleekt linnen. Alle mantelpakjes, die Creed, Mainbocher en Paquin om slechts deze enkele modehuizen te noemen la ten zien, gaan van zulk een paar eenvou dige, maar zeer practisohe handschoenen vergezeld. Zonder handschoenen is een man telpakje niet te dragen, wél een sportcos- tuum. Wil men zich in tailleur zonder hand schoenen vertoonen, dan moeten deze laat ste zichtbaar gedragen worden. Als de handschoenen er slechts blijk van geven aanwezig te zijn, is aan de eischen der „cor- rectncss" voldaan. Parijs, GERTRUDE. die ook den „zingenden hoed uitvond, durft een hoofddek sel te lanceeren, dat geheel met de huidige mode in strijd is. Wij beelden hier het gewaagdemodel af; het is van vilt, bezit géén sluier en voert als garneering slechts smalle veertjes. Wie kan ech ter met de hand op het hart verklaren, dat de hoed niet uiterst bekoorlijk is?.

Schager Courant | 1939 | | pagina 12