Pinksteren Wij lazen voor I) Koninklijk afscheid Rond het feest van1 Jaloersch op den zwarten man Slechts twee dagen per week vleesch PINKSTERLICHT Man verdenkt zijn vriendin van diefstal Typische oude volksgebruiken. De vijftig dagen van Paschen tot Pinksteren golden voor do Kerk van oudsher als een tijd van vreug de. De eerste Pinksterdag is een bijzondere geluksdag; de kinderen, die op dezen dag geboren worden, zijn gelu'kskindertjes. Het volksge loof wil, dat hij, die in dezen tijd (d.w.z. van Pasehen tot Pinksteren) overlijdt, tijdens zijn leven een goed anensch geweest is. In dezen tijd staan ook alle hemelpoorten open, en is de deur naar de hel ge sloten, zoo zegt men. Toch zijn er ook streken, waar men er anders over denkt. Zoo wordt b.v. in Ho len (in Aaien-Woirtenibeng) de week vóór Pinksteren „zwarte week" genoemd; t is een ongeluksweek oim dan te trou wen en ook moet men dan niet verhuizen. Verschillende gebruiken in den Pinkster- tijd wijzen nog op een strijd tusschcn zo mer en winter. Evenals zulks met Paschen het geval is, zijn ook met Pinksteren eierspijzen en ge bak in 't bijzonder in tel: ze worden ook dan aan de naaste familieleden geschon ken en de kinderen krijgen van hun peet ouders bont-gekleurde eieren. De meisjes, die hun jongens Paascheieren gaven, moe ten hun met Pinksteren een soort gebak, Pinksterkrans, offrccrcn. In Tirol wil men, dat op Zaterdag vóór Pinksteren de Meiboter op den disch komt. En, zoo zegt. men, hij die op Pinkstermor gen vóór zonsopgang een appel eet, zal altijd gezond blijven. Pinksteren is voor al les een feestelijke tijd en gebeurtenis voor de herdérs. In vele plaatsen drijven zij op Pinkstermorgen hun dieren naar huiten. Dikwijls is van Pasohen af reeds een aparte weide vrijgehouden, welke eerst op Pink stermorgen betreden en in gebruik genomen mag worden; eigenlijk een plek van bij zondere heiligheid, met een heilzame wer king. Pinksteros. den akker gegoten worden, en zal dan een probaat middel zijn tegen aardwormen. Ook de koe krijgt er bij het eerst drinken iets van. Het wordt verder als een bizondere gena de Gods beschouwd, als een doopcling het eerste water van den gewijden Pinkster- doop ontvangt. Een buitenechtelijk kind mag deze doop echter niet ontvangen. In vele streken van Duitschland bestaat nog de gewoonte, dat de menschen met Pinksteren ergens een bron gèan opdoe ken en dan het water daarvan drinken. Voorts is het zeer heilzaam, om zicli met Pinksteren in het water van een beek te wasschenl Papegaai-schieten. Het Pinksterfeest, en vooral Pinkstermaan dag, biedt overigens veel gelegenheid tot het houden van velerlei wedstrijden te voet en te paard. In ons land heeft men biervan nog lange jaren een voorbeeld ge kend, waarbij wij niet zoozeer denken aan het ringrijden op „Pinksterdrie" in Zee land (Walcheren), dan wel aan het z.g. Pa pegaai-schieten, waarvan onze voorouders groote liefhebbers waren. Reeds vóór de christelijke jaartelling stond de duif in hooge eere, en toen Je zus gedoont werd, daalde, naar de bijbel vertelt, de Heilige Geest op Hem neder in de lichamelijke gedaante van 't duif. De vogel, symbool van den II. Geest, werd en wordt nog als zegenbrengster bij uitne mendheid beschouwd. Pinksteren was bij onze voorouders een tijd van volksvermaken; liet vogelschieten b.v. deed men bij voorkeur op Pinkstermaan dag. Dinsdag of op een der dagenn in die week. Op den steng werd als vogel een hou ten duif geplaatst, en hij die hem er af schoot, ontving een fraaien zilveren vogel als prijs en werd bovendien „Koning". Doch tegen het gebruiken van de duif, kwa men van verscheidene zijden bezwaren: de vogel werd dan ook vervangen door 'n hou ten papegaai, waardoor het z.g. duifschic- ten veranderde in papegaai-schieten. Hier aan deden b.v. mee Willem van Beieren en zijn dochter Jacoba de laatste te Goes. Lange jaren werd dit papegaai-schieten waartegen vooral van geloovig-protestant- sche zijde ernstige protesten kwamen, wijl de feesten vaak in dronkemanspartijen ein digden in veie plaatsen van liet Gronin ger land en i.d stad Groningen zelf beoefend Men noemde het „schiete naar de gaai". Men kende het o.m. in Wagenborgen, Mee den, Delfzijl, Middelstum, Onstwedde, Ap- pingedam, Beerta en andere plaatsen. Vol gens een ordonnantie van Wagenborgen „sal men den schutten coninck alle jaeren, alls die papegay geschootcn wert, vereeren met drie Groninger stuver". De mcdeschut- ters moesten dan getracleerd worden op „eenc tonnen biers endc een goede schinc- ke". Ruim vijftig jaar geleden, in 1884, werd er nog op den papegaai geschoten in Steen- til, nabij Aduard. Thans behoort het in liet noorden tot het verleden. Ook op Urk heeft men lange jaren de boogschutters gekend, die den Tweeden Pinksterdag op den vogel schoten. De duikerklok van Xflomsen, waarmede de 33 overlevenden van den gezonken Ame- rikaanschen onderzeeër „Squalus" dezer da gen gered werden. En de gevolgen daarvan. Abdula voor den rechter. Voor de Amsterdamsche rechtbank stontl gisteren terecht Abdula A., een dertigjarige stoker, afkomstig uit Fort de Koek, doch die reeds eenigen tijd in Nederland woont. De man had zich te verantwoorden we gens poging tot moord, gepleegd in den avond van 29 October j.1., op zijn vroegere vriendin. Met deze vrouw had hij geruimen tijd samengewoond, doch herhaaldelijk had hij ruzie niet haar en tenslotte verliet zij hem. Meer dan cei*s had hij haar gedreigd en dat hij haar zou dooden, wanneer zij connecties aanknoopte met een „zwarte man." Zij had den zwarten man liever. Op 29 October was hij haar tegengekomen met een Surinamer. 's-Avonds zag hij haar alleen op den Zee dijk. Ilij vroeg haar met hem mede te gaan doch zij weigerde en na een korte woorden wisseling haalde de man een broodmes te voorschijn, warmede hij haar drie steken in borst en hals toebracht. Verdachle gaf de feiten toe: „Ik werd mataglap (dol van razernij) Mijn oogen be gonnen te rollen en toen wist mijn hoofd niet meer wat ik deed." Dc vrouw was bloedend in elkaar gezakt en verdachte had dc vlucht genomen. Hij werd echter dienzelfden nacht nog in zijn woning gearresteerd. De vrouw is naar het Wilholminagasthuis overgebracht cn kon gisteren nog niet ter zitting aanwezig zijn, omdat zij nog niet hersteld is van haar wonden. De rechtbank stelde daarom de verdere behandeling voor onbepaalden tijd uit. Verdachte was het met dit uitstel niet eens: „Geeft u mij maar straf of geen straf dan ben ik er van af. Ik wil naar huis te rug. Holland bevalt mij niet meer." Geen liefde, maar geld Huwelijks zwendelaar veroordeeld. Gisteren deed de Amsterdamsche recht bank uitspraak in de zaak tegen den ver dachte M. J. M., tegen wien de officier van Jstitie drie jaar gevangenisstraf had ge- cischt wegens oplichting. Verd. had, zooals bekend, zich schuldig gemaakt aan zgn. „huwelijkszwendel" en van eenige vrouwen bedragen losgekregen onder het mom, dat hij hoewel zelf ge huwd met haar zou trouwen. De rechtbank veroordeelde verd. tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Noq meer op zijn qeweten. Voorts deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen denzelfden verdachte en tegen dc verdachten E. en H. In deze zaak hadden zij samen terechtge staan terzake van oplichting van een bont handelaar, wien zij door bedriegelijke voor spiegelingen hadden bewogen een blauwvos af te leveren en crcdict toe te staan. De rechtbank veroordeelde E. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De beide andere verdachten werden vrijgesproken. De voedselnood in Spanje. De Spaausche correspondent van de Matin schrijft over de voedselbeperking in Spanje gedurende vijf dagen in de week. De andere dagen kan men zich aan het genot van schapevlcesch overgeven, dat in alle vor men opgediend wordt. De rest van den tijd vult men zich de maag bepaaldelijk met viscli of een soort struif, voor viervijfden bestaande uit aardappelen en verder uit verschillende bestanddeelen en één ei; het is streng verboden er meer dan één per maaltijd te nuttigen. De hoeten hierop zijn de doeltreffendste middelen ter spekking van de schatkist. Kip is niet aan te beve len, want deze dieren deelen in het ge meenschappelijke regiem; ze eten, zegt de berichtgever, enkel kiezels en zijn haixl als leer. Ham bestaat al lang niet meer en thee en koffie worden tot de nutteloozc za ken gerekend. Linzen en grauwe erwten zijn, aldus de N. R. Crt., van de markten en kruideniers winkels verdwenen, een deel is naar Duitschland gezonden en al zijn er nog ver duurzaaande levensmiddelen, meer dan één blik tegelijk mag niet gekocht wor den cn de winkelier opent het terstond ten einde zekerheid te hebben, dat de klant er geen opslaat. De correspondent is op grond van een bezoek aan een concen tratiekamp in de nabijheid van Madrid tot de conclusie gekomen, dat de „rooden" in dc concentratiekampen van Frankrijk na den val van Barcelona ondanks het ijve ren van dc Spaansohe pers daartegen 'beter af waren. Onze Oost Sportvlieger veroordeeld Onvoorzichtigheid oorzaak van vliegongeluk Voor den landrechter te Badoeng stond terecht de sportvlieger van B(uuren), staf- employé van de General Motors te Batavia, in verband met het vliegongeluk bij Tjipa- noendjang op 4 December van het vorige jaar. Beklaagde werd aldus de N.R.Crt., ver oordeelt tot f 30.boete subsidiair twee weken hechtenis. Als getuigen werden gehoord de heeren van Galen Last, van Rijn, Walraven, Mau- renbrecher, Bijloo, I-Iilgcrs, van der Meulen cn Oyens, die allen van oordeel waren dat onvoorzichtigheid de oorzaak is. Hij zou dan met Pinkster naar huis toe gaan Naar 't dorpje, waar hij was geboren, Waarvan hij zooveel in zijn verder bestaan In 't leven voorgoed had verloren. De stad was zoo ruim en de wereld zoo wijd, Daar had hij zijn vrienden gevonden. Zijn dorp lag zoo stil in de eenzaamheid, En steeds aan z'n kleinheid gebonden! Maar moeder, die wou hem zoo gi'aag weer zien, Dus ging hij, ze was al op jaren, Er kon toch van alles gebeuren misschien, Zoo'n dagje, dat gaf geen bezwaren. Hij kwam en hij gaf haar een hand en een zoen, Hoe lang was dat ook weer geleden? Wat stond er haar huisje gezellig in 't groen In 't Pinkstei'licht, stil en tevreden! Haar oude gelaat was een zonne-lach, Al was ook haar rug wat gebogen, En plotseling las hij op Pinksterdag Jets liefs in haar zacht-stille oogen. Dat was iets van jaren en jaren texmg, Zijn jeugd, al wat zij had gegeven, Toen bouwde de liefde opnieuw weer een brug, Een betrouwbare brug in zijn leven! Hij bleef een paar dagen, 't was Pinkster-tijd, De zon scheen zijn kamertje binnen, Het doi*pje was klein, maar de wereld toch wijd, Zóó kon hij opnieuw weer beginnen! En toon hij weer ging met een prettigen lach", En de hand haar ten afscheid zou reiken, Toen zei hij vol warmte: „Dag moedertje... dag, „Ik kom weer eens gauw bij U kijken!" Hij keerde terug naar de groote stad, Temidden van 't roezige leven, Maar 't Pinkstei'licht had hem voorgoed langs zijn pad Iets moois van heel vroeger gegeven: 't Besef van een liefde, die nimmer vei-gaat, Waar ook nog het lot hem mocht leiden, Want, al wat er spi-ak uit dat oude gelaat, Van moeder*, de waarlijke liefdedaad, Die was weer voox-goed van hen beiden!! Mei 1939. (Nadruk verboden); KROES; NEDERLANDERS WORDEN GELOOSD, Het Handelsblad (lib.) schrijft in veihand met den dwang, van regeei'ingswege op het ai-beiden in Duitschland: Wij voor ons voelen het als een discon* gruéntie, dat de regcering, welke in on9 eigen land vóór en na een uiterst kostbare cn kunstinatig-opgczette groote-werken-poli-t lick o.i. terecht onverantwoord heeft: genoemd, er gebruik van maakt, dat men in een ander land in dit opzicht een poli tiek volgt, welke in menig opzicht lijnrecht tegen de hare ingaat. Tot welke vreemde consequenties dit aanleiding kan geven, toont een bericht uit het nat. soc. „Natio nale Dagblad" van Maandagavond. Daar werd namelijk medegedeeld, dat men vaa Duitsche zijde te kennen heeft gegeven, eventueel alle s t a k er s uit de Drentsche wei*kverschaffingen, en zeker 500 man. voor volwaai'digcn cn normaal be taalden arbeid te kunnen gebruiken hij dcil bouw van de nieuwe Duitsche volkswagen- fabriek. Al moeten wij de juistheid van: dit bei-icht geheel voor rekening van het „Nationale Dagblad" laten, er blijkt dunkt ons voldoende uit, dat de indirecte dwang op Nedérlandschc wei'kloozen op een be paald gebied gi'enzen doet vciwagen, waar voor beter halt kan worden gemaakt. Vrij willige arbeid in het bevi-icnde, naburig© land is thans, evenals vroeger, volmaakt aannemelijk. Maar bij gedwongen ar beid in het buitenland komt er naar onzen smaak een element naar voren dat niet thuishoort in een zelfbewuste natie. Wij kunnen het geen fraaie figuur vinden dat men Nederlanders dwingt om naar het bui tenland „geloosd" te worden. VERRAAD AAN DEN NEDERLANDSCHE^ VOLKSGEEST. Het. Volk (s.d.a.p.) schrijft over den N.S. B.-inval in den Joodschen ijssalon te Am* sterdam o.m.: Deze navolging van gruwzame Duitsche voox'beelden moet wox*den aangemei'kt als een verraad aan den Nedei-lanclschen volksgeest, als een schrille wanklank aan het einde van dezen dag, waax-op de Koningin buiten onze landsgrenzen; getuigenis aflegde van ons aller plicht mede te werken aan de handhaving van „de beste tradi- tiën onzer vooi*vaderen, die met de taaie vasthoudendheid, die hen kenmerkte, gepaard aan een nuch terheid, die geestdrift voor een goede zaak niet uitsluit, hun stre ven gericht hielden op vrijheid, vrede en welvaart." Het kan zijn, dat do tot dusver betoonde toegeeflijkheid, zich meer dan eens mani- festeci'end in traagheid bij het bestraffen' van euveldaden, die een vergrijp aan onzenl volksgeest vertegenwoordigden, hier en! daar bij de nationaal-sooialisten de meening heeft, doen postvatten, dat ons huidig staats bestel lauw en slap is in de verdediging van zijn inzettingen. De democratie moge lankmoedig zijn, doch er komt een oogen- blik, waax-op zij slaat en dan meteen haixb Pinkster-retourtjes Geldig tot en met Dinsdag. In vei-band met de Pinksterdagen hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten, retoui's, welke genomen worden op Zater dag, 27, Zondag 28 en Maandag 29 Mei voor de terugreis geldig te verklaren tot cn met Dinsdag, 30 Mei a.s. Eertijds weixl in vele plaatsen tegen Pinksteren een os door de straten van de plaats geleid, in het bijzonder vooxbij de buizen van dc klanten van den slager, die het dier gekocht had. Na dit rond leiden volgde dan het slachten. Deze os was met strikken cn bontkleurige lappen versierd; verschillende menschen gaven bonte zakdoeken, welke aan de horens ge bonden werden. Vandaar ook nog, dat men in vele streken van Duitschland hoort: geputzt wie ein Pfingst-ochse". Zijn bege leiders zamelden fooien in. In Rostock en Güsti-ow, in Mcck 1 c nib urg- Sch we li nnoem de men dezen os „Piposse". Komt in Rós sing (in het. ambt Caleniberg) kort. voor Pinksteren een slager op een boerenhoeve, om een os, die voor het feest geslacht zal worden, af te halen, dan biedt de meid een bonten kras aan waarmee zij het dier omhangt. Hiervoor krijgt zij dan een fooi. De feestelijke viering wijst erop, dat bet. slachten als een plechtige offerande werd beschoxxwd. Het. is intusschen niet zoo vreemd, dat deze Pinkstex-os versierd wordt, want over het algemeen werd cn wordt nog het vee ter gelegenheid van het Pinkstex-feest, voor al de springstier, versiei-d. In het Sollinger Wald worden op don Eersten Pinksterdag alle koeien op de Pinksterweide bijeenge bracht. De meisjes vlechten dan een kroon en zetten dezen den Pinksfei-os op den kon. In Miarseille marcheerde eertijds een reuzen os, met tapijten omhangen en met bloemen vei-siei-d, zelfs aan het hoofd van de Sacramcivtsnrocessie. Aan deze ge vallen ligt klaaihlijkelijk de bedoeling ten grondslag, het jonge voorjaarsgroen ook van invloed te laten zijn op de dieren des huizes. In een klein dorp* nabij Ludwigshafen worden op Pinkstennaandag de paarden, koeien, runderen, en geiten, ja zelfs dc honden, met kronen versierd en dikwijls van vijf uur des ochtends af tot twaalf uur 's middags, in het dorp en de naaste omgeving ï-ondeeleid. Als zij dan weer in den stal teruggebracht zijn, voert men ze die kransen. In West falen heet de bij het naar bxxi- tenbrengen laatstkomexxde os Pinksteros en de laatst-vei-schijnende koe „Pfingst-Kau". Ook deze dieren worden met bloemen en kransen versierd (gekroond), doch op ver schillende plaatsen ook met een krans van stroo of bi-andnelols omhangen. Pinksterregen. Als het met Pinksteren regent, dan re gent lir»t 40 dagen of eenige Zondagen, zoo wil het oude volksgeloof. Een derde ge deelte van de veldvruchten zal dan verre genen. In Glatz, in Neder-Silezië, hoort men neggen: ..dc Pinksterreeon is schade lijk. hij valt on vurige tongen". Als het met Pinkstex-en tijdens het lui den der moi-genklokken regent, krijgt het land geen vruchten. Tn den Kreiz Altenkir- chen. in het Rünland, heet het „als het. op den Eersten Pinksterdag x-egent. dan komt er mooi gras. cn doet 't dit op den tweeden dag, dan goed vlas." Pinksterdoop. Omdat Pinksteren, gelijk Paschen. reeds sedert de tweede eeuw een algemeene doop dag was. wordt op den Zaterdag vóór het feest, het doopwater gewijd: dit water be hoort tot de gewijde bronnen, rile voor ve le dingen dienst doen. Van deze bronnen moet elke familie een of twee kannetjes of kruikjes hebben, en iedei-c bewoner moet er van drinken, en zich. als het kan, er de oogen mee wasschcn. want daardoor zullen deze heldei-der worden. Dit water wordt eveneens over de velden en weilanden ge- sni-enkeld. of door het hoofd va het gezin of door de vrouw des huizes, of door de boerin alleen. Het nioet. onder aanroeping van heilige namen, op de vier hoeken van Ongedwongen loon tusschcn twee Majesteiten. Koningin Wilhel- mina op Neerlands grondgebied te rug. In het schittex-endste zomerweer heeft H.M. Koningin Wilhelmina gistermorgen afscheid genomen van Haren Koninklijken Gastheer, Ko ning Leopold en is Zij met den Ko ninklijken trein, welke om precies elf uur (Belgischen tijd) van den Noordstatie vertrok, naar Haar land teruggereisd. Er waren gistennorgen langs de route welke de Koninklijke stoet zou nemen het zelfde décor en dezelfde figuranten, welke wij in deze dagen zoo vaak hebben mogen aanschouwen. Het décor van de honderden vlaggen, waarxnede de Belgische hoofdstad rijk en fleui*ig is versierd, en de figuranten inet welk woox*d wij dan bedoelen de kra nige mannen van het kleux-ige ecrc-escortc, de in beige tenue gestoken Belgische piot ten, muziek, militaire standaarden en last but not least de tienduizenden, die dicht opeen gedrongen den weg omzoomden, ten einde Hare Majesteit de Koningin een af scheid toe te i-oepen, dat minstens even hartelijk, even welgemeend en even warm is als het welkom van enkele dagexx gele den. De open calèche voor Koningin Wilhelmi- na en Koning Leopold was a la Daumont bespannen, de paarden bereden door de jockeys in hun hclroodc tunieken. Het afscheid. Een trompetsignaal weerklonk, de gewe i-en werden gepi'esenteerd en om zeven mi nuten voor elf schreden Hunne Majestei ten het perron op, waar de Koninklijke trein gereed stond. Een stilte viel over het perron toen het Wilhelmus was uitgeklonken. Stram ston den de militairen in de houding. H. M. de Koningin schreed op Koning Leopold toe en onderhield zich geruimen tijd zeer onge dwongen met hem. Zoowel de Koningin als de Koning lachten herhaaldelijk en zij schud den elkaar enkele malen de hand. De Koningin nam vervolgens af scheid van de leden van Haar ge volg en, hierbij galant geholpen door den Koning der Belgen cn den Prins van Vlaanderen, steeg Zij in het Koninklijke salonrijtuig. De wij de deurexx bleven nog eenigen tijd open. Nogmaals trad Koning Le opold op de Koningin toe, dc nxili-, taire pet in dc hand. Tenslotte kuste Hij ten afscheid de hand van Hare Majesteit en trad Hij terug, stram in de houding, blootshoofds, Prins Ka- rel van Vlaanderen stapte eveneens in den trein, omdat Hij de Koningin tot het verlaten van Belgisch grond gebied te Esschen zou begeleiden. Er klinkt een hoornsignaal, het fluitje van den stationschef, lang zaam stoomt de trein onder de ovex-- kapping uit, terwijl Koning Leopold salueert, - glimlachend voor - Neer lands Landsvrouwe, die lachend en wuivend voor het x-aani heeft plaats genomen. De Brabanqonne wordt ingezet en de Ko ning der Belgen verlaat het station, daar bij toegejuicht door de duizenden. Feestelijk overstappen. Tijdens het oponthoud te Esschen waar Haar Majesteit moest overstappen, wacht ten 1350 schoolkinderen de Landsvrouwe op, om Haar met vlaggetjes toe te wuiven. I)e Koningin nam hier afscheid van Prins Ka- rel, waarna Zij om 10 m. over twaalf (12.30 Amsterd. tijd.) het laatste traject naar Den Haag aanvaardde. Instemming met Koninklijke woorden Door de afd. Nederland van den Int. Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. De afdecling Nederland van den ïnterna- tionalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft aan Hare Majesteit de Koningin te Bi-ussel 'n telegram' gezonden, waarin Zij in diepen-eerbied uiting geeft aan Haar volle instemming met de gedachtenwisseling tus schcn Hare Majesteit en Zijne Majesteit den Koning van België, betreffende liet daadwerkelijk willen bevorderen een con- creten vorm te vinden ten einde de hinder palen, die den wereldopbouw tegenhouden, weg te nemen en aldus doelmatig het vei-- heven vredesideaal te dienen. Een telegram van gelijken inhoud werd aan Koning Leopold gezonden. Kostbare juweelen vermist. Twee verdachten in de hoofd stad aangehouden. Begin Mei heeft een Duitschei-, wonende aan liet Westeinde te Amsterdam, bij de politie aangifte gedaan, dat hij kostbare ju weelen welke hij voor derden onder zijn be rusting had en een bedrag aan geld, onge veer tweehonderd gulden, vermiste. De ju weelen vertegenwoordigden 'een waarde van eenige duizenden guldens. Ilij verdacht hiervan een negentienjax-ig meisje, dat met hem bevriend was geweest. Zij kwam bij hem thuis en was nog in het bezit van een huissleutel. Tijdens zijrx afwe zigheid was zij nog eens in zijn woning ge weest. De politie stelde een onderzoek in. Het meisje bleek op reis, naar Zuid-Frankrijk, met een andei*en vriend. In het zonnige Zuiden namen zij door de dagbladen ken nis van de verdenking, welke tegen hen was gerezen. Zij bedachten, dat de beste wijze om deze verdenking te ontzenuwen was te rug te keeren en zich aan te melden bij de politie. Eerst kwam de man, een varensgezel-mu zikant, eenige dagen geleden bij de politie vertellen, dat hij niets van den diefstal af wist. De politie achtte echter termen aanwe zig den man in het Huis van Bewaring in te sluiten. Toén Donderdag ook het meisje van haar onschuld in deze zaak kwam getuigen, is zij meteen op het bureau vastgehouden en ingesloten om eveneens naar het Huis van Bewaring te worden overgebracht. Beiden zullen dezer dagen voor den Of ficier van Justitie worden geleid. ,Vau de juweelen is geen spoor te vinden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 15