Tweede Kamer accoord Waarschuwingstelegram van Definsie ingetrokken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER v.,,.»met f 30 millioen voor Omvang der werkloosheid nog zéér groot Met de Indische financiën gaat het snel bergafwaarts Koningin Wilhelmina dankt Koning Leopold Regeering wil drie slagkruisers bouwen „Nogmaals de omsingelaars" Zoekt Vaticaan toenadering tot Duitschland? Misdadig chauffeur nog in bezit van rijbewijs BRUIDSFOTO'S ARPAD MOLDOVAN r Laan, Schagen, Tel. 20. ZATERDAG 27 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10890. «fef N.V. Uitg.-Mif. „WoHofids Noofdeyfcworfier" leden een hooger 1 1 erediet noodig QC WCTK VefTUI 1111 llfl De Tweede Kamer heeft verklaard, zich algemeen te kunnen verecnigen met het uittrekken van f 30 millioen ten behoeve van de werkverruiming. Verscheidene leden meenen zelfs, naar wij in het zoo juist verschenen Voor- loopig Verslag lezen, dat, gezien den omvang der werk loosheid, een belangrijk hooger bedrag had moeten wor den aangevraagd. Alleen dan kan, huns inziens, een flink tempo worden bereikt, en ook alleen dan zal de secundaire werkverruiming van beteekenis worden en een blijvende werkverruiming worden verkregen. Voortmaken met den Z.O.-polder! Wat den omvang der werkloos heid betreft, constateeren de hier boven aan 't woord zijnde Tweede Kamerleden, dat de vermindering van het aantal werlcloozen met 30.000 voor het jaar 1939, vei'gelckcn met 1938 niet zooveel beteekenis heeft daar de Defensie en het buiten land vele werkloozen opnamen.. In 1938 is bij lange na niet verwerkt het bedrag van f40 a f 50 millioen, dat, vol: gens minister Colijn's toezegging bij de in terpellatie-van Gcldcron, in dat jaar zou worden verbruikt. De vermeerdering in 1938 bedroeg nog niet de helft van die, welke in het vooruitzicht was gesteld. Gaar ne zouden de hier aan het woord zijnde le den vernemen, waaran dit is toe te schrij ven. Voorts dringen zij krachtig aan op bespoediging van de voorberei dingen voor de inpoldering van het zuidelijk gedeelte der vroegere Zui derzee, den Z. O. Polder. Nijpende toestand bij het onder wijs. Als noodzakelijke maatregelen om aan de werkloosheid, welke nu gedurende reeds méér dan zes jaren 300.000 personen du peert, een einde te maken dringen boven bedoelde leden nog met klem aan op ver lenging van den leerplicht, welke ook den nijpenden toestand in de onderwijzerswe reld zou verbeteren; pensionneering van oude arbeiders, bijv. op zestigjarigen leef tijd; verdere beperking van overwerkvergun Dingen en vooral voor invoering van een verkorte werkweek in een aantal bedrij ven. Vervulling van een belofte. Verscheidene andere leden zien in het wetsontwerp de vervulling van de belofte, Eerste Kamer VLOOTVERSTERKING WORDT NIET LANGER UITGESTELD DAN NOODIG IS. Bij de behandeling van enkele naturalisa- tieontwerpen in de Eerste Kamer, heeft de heer Van Vèssem (N.S.B.) o.m. opgemerkt, dat, hoewel de N.S.B. tegen hot opnemen van te veel leden van den Joodschen stam in de Nederlandsche volksgemeenschap is, zij steeds behoorlijk tegen de Joden zal optreden. Hierop interrumpeerde de heer Wiarda Beekman (s.d.): „Noemt u het optreden in de Rijnstraat te Amsterdam ook behoorlijk?" De heer Van Vessem zeidc hierop, dat wan neer hier geen sprake is geweest van nood weer, en wanneer zonder onmiddellijke pro vocatie leden der N.S.B. in-den ijssalon zou den zijn binnengedrongen, hij dit beschouwt als een daad van ongeoorloofde, eigenrichting, die hij ten sterkste afkeurt. Hij zal zijn hou ding nader bepalen na de rechterlijke uit spraak. Indië's finantiën. Met een rede van minister Weiter en eenige uitvoerige replieken, die grootendeels een persoonlijk karakter droegen, is gister middag de behandeling van de Indische be grooting voor 1939 beëindigd. Wat de Indische financiën betreft, constateerde minister Wolter, dat het hiermede den laalsten tijd weer snel bergafwaarts gaat. De oorzaak zijn Ie lioogcrc uitgaven, speciaal voor de Defensie. Deze laatste zijn in drie ja ren met ongeveer 90% gestegen. Spr. door de regeering gedaan bij de behandeling van de interpellatie-Van Gelderen. Weer andere leden vragen nogmaals de bijzondere aandacht van de regeering voor de bevordering van den export. Zij zien daarin den besten weg tot bestrijding dei- werkloosheid. Cultuurtechnische werken. Algemeen geeft men te kennen, zich in beginsel met uitvoering van de cultuurtech nische werken als door de regeering onlangs voorgesteld, te kunnen vereenigen. Ver scheidene leden achten het echter geens zins uitgesloten, dat bij nadere uitwerking van de plannen op dit gebied de bezwaren grooter zullen blijken te zijn dan de voor deden. Zullen de gedachten, welke in het rap- port-Westhoff omtrent de loonbepaling zijn ontwikkeld, bij de cultuurtechnische werken toepassing vinden? Zoo neen, hoe zullen de loonen dan worden vastgesteld? Eenige leden verklaren do loonen, die in het rapport-Westhof f als de juiste worden aanbevolen, veel te laag te achten. Bij zul ke loonen kan nimmer een voldoende koop- kracht-vcrhooging worden bereikt. Industrialisatie. Met de plannen der regeering, de werk loosheid te verlichten door nijverheid en verkeer finantieel te steunen, betuigen ver scheidene leden groote instemming. Anderen echter achten een nadere toelich ting van de plannen op dit gebied noodig. In de Memorie wordt voorts een aantal van 50 a 60.000 krotten genoemd, die in liet kader van de voorgestelde krotopruiming zouden kunnen worden, opgeruimd. Gevaar voor willekeur? Tenslotte maken sommige leden, ernstig bezwaar tegen de voorgenomen subsidiee- ring van „particuliere objecten van alge meen maatschappelijk nut" Deze objecten zullen in hoofdzaak, zoo niet uitsluitend, uit bouwproducten bestaan en het scheen den woordvoerders niet mogelijk, een zoodanige suibsïdieering te doen plaats hebben met uitsluiting van willekeur. was van oordeel, dat niet alleen een sterke defensie, doch ook de hand having van een doeltreffend bestuur noodzakelijk zijn voor de handhaving van onze positie. De minister ziet de primaire taak van de Nederlandsche regeering in de bevordering van de economische ontwikkeling, niet in die van de politieke. De vlootversterking. Ten aanzien van de vlootversterking zeide de minister, dat hierover nog geen beslissing was genomen. Deze zal niet langer worden uitgesteld dan noodig is. In antwoord op een vraag van een der le den zeide de minister, dat het vijf jaren duurt, eer een slagkruiser gcvechtsklaar is en de bemanning zal zijn opgeleid, indien -hiertoe heden besloten werd. Wat klein materieel betreft, dit cischt veel meer gespecialiseerd personeel dan het groote. De opleiding duurt daardoor veel lan ger. Het oppercommando. De commandant van de Zeemacht, zoo ging spr. voort, moet volledig ondergeschikt zijn aan den gouverneur-generaal. Daardoor zijn conflicten uitgesloten. In Indië moet de verdediging op' geografische gronden hoofd zakelijk aan de vloot zijn toevertrouwd. Een opperbevelhebber van leger en vloot is in Indië een onlogische constructie. De ecnig logische oplossing is commando door officie ren, voortgekomen uit leger en vloot, onder oppergezag van den gouverneur-generaal. Reeds tientallen jaren is de practijk, dat de G.-G. wordt benoemd tot opperbevelhebber. Dit is inderdaad een zware taak, doch daar voor is men dan ook Gouverneur-Generaal. Ook in Nederland beslist in laatste instantie het burgerlijk gezag. Na re- en duplieken, waarbij o.m. de hee- ren de Savornin Lohman (c.h.) en Kranen burg (v.d.) elkanders opvattingen ten aan zien van de vex-houding van Indië tot het moederland bestreden, werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangcnomciii „Onvergetelijke dagen Gisteren heeft tusschen H.M. de Koningin en Koning Leopold de volgende telegram- menwisseling plaats gehad: „Zijner Majesteit den Koning der Belgen, Laeken. Diep onder den indruk ben ik van de even hartelijke als grootsche ontvangst die Uwe Majesteit en het Belgische volk Mij bereid hebben en in Den Haag teruggekeerd gevoel Ik Mij gedwongen nogmaals tegenover Uwe Majesteit uiting te geven aan Mijne groote en bijzondere erkentelijkheid voor de onver getelijke dagen hij Uwe Majesteit te mid den van het Belgische volk doorgebracht. Wilhelmina." „Harer Majesteit de Koningin, Den Haag. Ik ben ten zeerste gevoelig aan het zoo vriendelijke telegram dat Ik van Uwe Ma jesteit ontvang. Zij weze overtuigd dat Haar onvergetelijk bezoek Mijn volk en Mij hoogst verblijd heeft. Deze dagen hebben de vriend schap tusschen Onze beide huizen en Onze beide staten bekrachtigd. Leopold." Wie voor de opdracht ln aan merking komen. Zooals minister Weiter de vorige week in de Mem. van Antwoord op het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer over de Indische begrooting mededeelde, kan lederen dag de publicatie worden verwacht van de regccringsplannen ten opzichte van de vlootuitbreiding. Die betreffende de slagkruisers circulee- ren op het oogcn'blik, naar werd bericht, om advies bij de deskundigen. Deze belangrijke zaak is dus thans in voorbereiding, en in zoo'n stadium duiken allicht geruchten op, niet voldoende gefundeerd In één dezer beweringen worden reeds de scheepswerven genoemd, waar de oorlogs bodems zullen worden gebouwd. Het Hsbl. verneemt nu, dat het de bedoeling is het parlement voor te stellen er drie te doen bouwen. Zij zullen, wordt het doel der Re geering bereikt, hier te lande wor den gebouwd. En voor de regcerings- opdracht zal, behalve een tweetal werven in andere gedeelten des lands stellig ook in aanmerking komen de grootste in Nederland: die van de Nederlandsche Söheepsibouwmij. te Amsterdam. Hot bouwen van de twee andere slagkrui sers zou dan worden verdeeld over Wilton- Feijcnoord te Rotterdam en de „Schelde" te Vlissingen. Want ook bij zulk een belangrijke op dracht van de zijde van Defensie wordt ge rekend, aldus werd ons te bevoegder plaat se verzekerd, met een gelijkmatige verdee ling van de daaraan verbonden werkverrui ming. Iedere slag zal Duitschland met een verdoovende klap beant woorden! De tegenstelling tusschen de twee Euro- peesche kampen, aldus verkondigt Goebbels, in zijn artikel „nogmaals de omsingelaars", opgenomen in de Völkischer Beobachter", ligt in hun aandeel in de rijkdommen der wereld, d.w.z. de eenen hebben alles, de an deren niets. De Engelsche politiek heeft steeds ver klaard dat een splitsing van Europa in twee tegengestelde kampen onwenschelijk is, doch zonder twijfel heeft de Britsche poli tiek tot deze betreurenswaardigen toestand geleid. Engeland heeft thans geen duidelijk politiek doel meer. De diplomatiek is thans zuiver negatief, en is alleen ingesteld op een aanval uit angst.. Goebbels vraagt zich af, wat het zooge naamde democratische front in Europa eigenlijk nog te maken heeft met de demo cratie. De deelnemers hebben slechts één doel, de autoritaire staten te verstikken. Hiertegen verzet zich evenwel in Duitsch land en Italië een blok van 150 millioen menschen, die bereid zijn hun nationaal be staan tot het uiterste te verdedigen, wan neer dit noodig zou zijn. Tenslotte merkt Goebbels op, dat de omsingeling geen pijn doet. Iedere slag van bet omsingelingsfront zal worden beantwoord met een verdooven de klap en wat de zenuwenoorlog betreft, waarvan op het oogenlblik wordt gesproken. Duitschland weet hiervan niets, doch wan neer deze bestaat, dan 7.al Duitschland hem winnen op grond van het betere recht, dat sleods de betere zenuwen geeft, Onze Vorstin bij Koningin Elisabeth In de vroege ochtenduren heeft H.M. de Koningin zich gisteren naar Laeken bege ven, om ten paleize aldaar afscheid te ne men van H.M. Koningin Elisabeth. H.M. Koningin Wilhelmina werd vergezeld door baronesse van Tuyll, grootmeesteresse van H.M., door jbvr. van Tets, eerste hofdame en door graaf du Monceau, grootmeester van Hare Majesteit. Per datum van heden MAATREGELEN BETREFFENDE DE GRENS- EN KUSTBEVEILIGING BLIJ VEN ECHTER VAN KRACHT. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft be paald, dat het waarschuwingstele gram, dat op 11 April 1939 is verzon den en tot op heden nog steeds van kracht is, met ingang van heden wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstelegram werden genomen, zijn enkele gehand haafd, waardoor hij weder uitzen ding van dit telegram de te verrich ten arbeid tot een minimum is be perkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waarschuwing (in (Oranje-envelop pen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobilisatie in werkelij- ken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schrif telijke waarschuwing aan ieder der betrokkenen uitgereikt. Zij het ten overvloede, wordt hierbij vermeld, dat intrekking van dit waarschuwingstelegram niets veran dert aan de getroffen maatregelen betreffende de grens- en kustbeveili- ging. Kortgeleden zijn de Oostenrijksche bis schoppen te Rome bijeen geweest, waarbij de toestand der kerk in Oostenrijk be sproken werd. Nationaal socialistische kringen in Weenen hebben met voldoening den afstand gezien van 2000 H.A. grond door het klooster Klosterneuburg aan de Nat. Soc. autoriteiten. De overste was kortgeleden naar Rome gegaan, waar de transactie warm zou zijn aanbevolen in strijd met het ongunstig advies van de nunciatuur te Berlijn. Nat. Soc. kringen willen hierin een belangrijk getuigenis zien van den wil van het Vaticaan om tot een billlijke regeling te komen met Duitsch land. Vragen aan den minister over de aanrijding te Lonneker, Het Tweede Kamerlid, de heer Van Lith de Jcude heeft aan den minister van Wa terstaat de volgende vragen gestold: Acht de minister het niet volstrekt onver antwoord en ontoelaatbaar, dat een auto bestuurder, die onder den invloed van ster ken drank een aanrijding veroorzaakt, zoo als op 18 Mei jl. te Lonneker plaats vond, hetgeen niet minder dan vier menschen- levens kostte, in vrijheid moest worden ge steld. met heboud van zijn rijbewijs? Is de minister bereid, onverwijld de invoe ring van de Wegenverkeerswet, zooals deze gewijzigd werd bij de wet van 3 Decem ber 1937 te bevorderen, waaraan de bevoegd heid kan worden ontleend, voor zulk een hoogst ernstig vergrijp een meer afdoende straf op te leggen? Ook het Eerste Kamerlid, Jhr. von Bön- ninghausen heeft zich inzake de ramp te Lonneker schriftelijk gewend tot den mi nister van Waterstaat en van Justitie. De heer von Bönninghausen vraagt o.m.: Zijn de ministers bereid op zeer korten tenmijn een wetswijziging voor te bereiden, waardoor de rechterlijke macht in staat wordt gesteld om bij vonnis aan veroor deelden gedurende hun leven of althans ge durende een groot aantal jaren de bevoegd heid tot het besturen van motorrijtuigen te ontzeggen? Dit nummer bevat 16 pagina'» EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog zelfde temperatuur als gis teren, zwakke tot matige, meest Westelijke wind. De ondergang van de Squalus Geen hoop op redding der 26 in- geslotenen. EEN INTERVIEW MET DEN COMMANDANT. Men heeft allo hoop opgegeven de 26 matrozen, welke nog in de duikboot „Squ alus" zijn achtergebleven, te redden. De duikers hebben geconstateerd, dat zij zich in de onder water gcloopen afdeeling be vinden. Men zal trachten het vaartuig vlot te brengen. Daartoe zou het noodig zijn de boot op minder diep water te brengen. Dit werk zal dagen, zelfs weken, in be slag nemen, waarbij de duikers den dood en de verstijvende koude op 40 vaam onder het zeeoppervlak trotsecrcn. De 30 overlevenden hebben het hospitaal verlaten. Zij hebben de strikte opdracht ge kregen, de ramp niet te besproken, zelfs niet onder elkaar. Een vertegenwoordiger van de „United Press" is er intusschen in geslaagd, den: commandant van den verongelukten onder zeeër, luitenant Oliver Naquin, te inter viewen. Luitenant Naquin vertelde dat hij op het oogenlblik, dat. de ramp zich voltrok, in de centrale controlekamer was. Hij wilde niet ingaan op de tech nische bijzonderheden, doch wel zeide hij, dat zijn officieren en man schappen voor 100 percent hun plicht hebben gedaan. „Geen oogenlblik, aldus spreker, heb ik er aan getwijfeld, dat wij niet gered zouden worden, vooral toen ik hoorde, dat de „Falcon" al onderweg was. De „Sculpin" was het eerst boven ons en verrichtte geweldig veel werk. rk liet de aanwezige boei los, om onze ligging aan te geven. De achterin het schip gelegen comparti menten werden, naar mijn mecning, on middellijk door het water overstroomd. Uit de positie waarin wij lagen, bemerkte ik terstond, dat de in het achterschip gelegen compartimenten onder water stonden. Voo de eerste maal kregen wij water binnen, toen wij na hét duiken op een diep te van 50 voet waren gekomen. Wij leegden terstond alle beschikbare ballasttan'ks, maar het schip kwam in een hoek van.30 graden en zonk vervolgens op den bodem, waar het bleef liggen in een hoek van on geveer elf graden. Wij konden niets doen voor de menschen in het achterschip. Wij deelden de Momsen-longen uit, doch besloten de „longen" pas in het uiterste geval te gebruiken. Eén man redde alle overlevenden! Aan den electricien Lloyd B. Manness danken wij ons leven. Hij heeft namelijk onmiddellijk de deuren gesloten naar het achterschip, zoodat het water de controle kamer niet kon bereiken. Dit werk ver- eischte bovenmenschelij'ke kracht wegens de scheeve ligging van de boot en door het binn-enstroomende water". AR7ISTIEKE FOTOGR. KUNSTATELIER NIEUWE NIEDORP Geovend dagelijksook 's Zondags. CENTRALE VERWARMING ONS WERK IS GEBA SEERD OP LANGDU RIG GEBRUIK MET WEINIG ONDER HOUDSKOSTEN. DE V TECHN.BUREAU RI ES ALKMAAR - ROTTERDAM Tel. 3045 - 2 lijnen 44504

Schager Courant | 1939 | | pagina 1