TRIUMPH Landoverdracht in Palestina vetbollen Generaal Snijders overleden. DE BESTE 1 CENT SIGARET ROOK Postvluchteo op Indië DE WERELD Ruiten van Ned. consulaat ingeworpen Het wegverkeer aan banden m_w e t n i g woorden De verdediger van Nederland's neutraliteit heengegaan PIONIER VAN ONZE BORGER- LUCHTVAART. MILITAIREH WILLEMSORDE OP 23-JARIGEN LEEFTIJD. Gisteravond om tien minuten voor twaalf is generaal C. J. Snijders zacht en kalm te Hilversum over- leden. De overledene bereikte den leeftijd van zes-en-tachtig jaar. Met Cornelis Jacobus Snijders, Ne derlands eenigen generaal, oud opperbevelhebber van de land- en zeemacht, verliest ons volk een zij ner grootste zonen, die tot het einde zijner dagen, met een voor een man van zijn leeftijd welhaast onbegrijpe lijke vitaliteit, zijn vaderland diende. Wij schrijven: eenigen generaal, want tot het uitbreken van den wereldoorlog had, uit gezonderd Koning Willem I, die zich ook dien rang had toegekend, nog niemand in ons land dien rang bekleed en hopelijk ook komt onze regcering nooit weer in omstan digheden te verkeeren, die haar zullen no pen, een generaal te benoemen. Generaal Snijders, deze uitstekende offi- ciex\ die zich nog op rijpen leeftijd ontpopte als pionier van de burger-luchtvaart in Ne derland en NedcrlandschIndië, heeft in ons land niet altijd de waardeering gevonden, die hem rechtens toekwam. Ons volk toonde in het verleden over het algemeen weinig be langstelling voor zijn weermacht en eerst in de laatste jaren is daarin onder den dwang van omstandigheden, die een man als Snijders reeds lang had zien aankomen, een keer ten goede gekomen. Daarmede groeide ook in de burgermaatschappij een juister in- zicht in.de bekwaamheden van den overle dene, leerde men licm kennen als een man, begaafd met buitengewone eigenschappen des geest'es en nam de beschaamdheid over zijn gedwongen ontslag op 6 November 1918, na zijn conflict met den minister van oorlog Alting van Geusau de zwarte bladzijde uit onze mobilisatiegeschiedenis toe. In de laatste jaren van zijn welbesteed leven was generaal Snijders dan ook geworden tot een nationale figuur. Hij verwierf de Militaire lemsorde. Wil- Het is welhaast ondoenlijk de geheele bij na 50-jarige militaire loopbaan van generaal Snijders op den voet te volgen. Wij zullen daarvan om zoo te zeggen in vogelvlucht een overzicht moeten geven. Generaal C. J. Snijders was geboortig uit Nieuw Tonge, waar zijn vader een bemind geneesheer was. Reeds op 16-jarigen leeftijd werd de jonge Cornelis toegelaten tot de K. M. A. en drie jaar later, op 26 Juli 1872, volgde zijn benoeming tot 2den luitenant. Door een bijzonder toeval ging de jonge lui tenant reeds kort daarop naar Indië. Op de deftige sociëteit Sic Semper hoorde hij van een vriend, dat de regeering voor veertig of ficieren de gelegenheid had opengesteld tot detacheering in Indië gedurende twee jaren. De eerste Atjehcxpeditie was niet naar wensch verloopcn en men bereidde een twee de actie voor, waartoe het officiei-scorps vei"- stei'kt diende te worden. De oudere kameraad had besloten zich den volgenden dag op te geven en daarop diende ook Snijdei's een verzoek in. Dat heeft, naar de generaal later verklaarde, aanleiding gegeven tot ecnige wrijving met zijn ouders, die ecnigszins ont stemd waren over de eigenmachtige hande ling van hun toen nog minderjarigen zoon. Later hebben zij echter met trots op zijn In dische episode terug kunnen zien, want in Atjeh toonde luitenant Snijders dadelijk wat hij waard was, zoodat hij bij terugkeer naar het moederland benoemd werd tot ridder in de Militaire Willemsorde, onze hoogste militaire onderscheiding. Aan het hoofd van onze land- en zeemacht. Na zijn terugkeer in Nederland diende hij hoofdzakelijk hij de genie. Gedurende twee perioden, een van vier en een van zeven ja ren, was hij leeraar aan de K. M. A. Alhoewel generaal Snijders nooit de hoo- gere krijgsschool gevolgd had, werd hij we gens zijn groote algemeene kennis op 16 Juli 1908 benoemd tot sous-chef van den genei-a len staf en in 1910 tot chef. In 1911 werd hij bevorderd tot luitenant-generaal. Was de oorlog niet uitgebroken, dan zou de generaal enkele jaren daarna zijn gepen sioneerd, maar nu moesten leger en vloot ge- mobiliseerd worden en werd Snijdei's be noemd tot opperbevelhebber. In deze functie heeft hij dag en nacht op de meest verantwoordelijke post van het land gestaan, wakende over de neuti-aliteit van Nederland. Rustig en kalm en onopvallend heeft hij zijn werk gedaan en ons volk on schatbare diensten bewezen. Nooit plaatste- hij zich op den voorgrond en hoewel'hij over een gx-oote macht beschikte, deed hij zijn plicht als de eenvoudigste onder ons. Hij was groot door zijn eenvoud. Na zijn ontslag, is hij geenszins een rus tend leven gaan leiden. Naast zijn vele werk voor de bevordering van het vliegwezen vond hij tijd tot het schrijven van tal van geschrif- ten op militair wetenschappelijk gebied. Index-daad, met den overledene is een man heengegaan, aan wien Nederland groote ver- plichtingcn heeft. Op latex-en leeftijd heeft genei-aal Snijders zich nog in de politiek begeven en werd hij de leidende figuur in Nationaal Her stel. Als zoodanig wex-d hij als lijstaanvoer der voor deze partij hij do verkiezingen van 1933 tot lid van de Tweede Kaan er gekozen. Hij nam echter geen zitting, doch stond zijn zetel af aan zijn opvolger, nu-. Westerman. Tenslotte kan worden gememoreerd, dat de overledene zich steeds in woord en ge- schrift een krachtig tegenstander heeft ver- klaai-d van éénzijdige ontwapening. Bedoeld voor den Poolschen vice- commissaris in Dantzig. Onbekenden hebben zes ruiten vernield van de woning van den Nederlandscheu consul in Dantzig. Ongetwijfeld dachten de daders de ruiten te raken van de woning van den Poolschen vicecommissaris, die in de nabijheid woont. De Nederlandsché con sul heeft de aandacht der autoriteiten ge vestigd op liet in gebrek blijven der Dant- zigscbe politie. Een vertegenwoordiger van den Senaat heeft excuses aangeboden. Tc Koningsbergen zijn de ruiten van het Poolsche consulaat door onbekenden ver nield. De politie bleef passief bij het in cident. Gooische tram sleurt auto mee Dame en heer ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half zes heeft op het kruispunt Hilversumsche wegRijks weg een hotsing tusschen een personen auto en een tram plaats gehad. Uit de rich ting Amsterdam naderde in snelle vaai-t iemand uit Apeldoorn met zijn auto, waar in naast hein zijn echtg'enoote was gezeten. Toen de bestuurder bii de wegkruising de overstekende Gooische tram opmerkte, rem de hij sterk doch een hotsing was niet meer te vermijden. De auto werd vijftien nieter door de tram meegesleurd De be stuurder kreeg wonden aan hoofd, armen en been. Zijn echtgenoote werd ernstiger gekwetst. Zij liep een hersenschudding cn zeer ernstige beenwonden op. De beide gc- neesheei-en. die de eex-stc huljj boden, acht ten opname in een ziekenhuis noodzake lijk. Op uitdrukkelijk verlangen van den echtgenoot, gingen de gewonden echter per gewone auto naar hun woning te Apel doorn'. De. auto werd geheel vernield, de tram slechts licht beschadigd. Laatste stuiptrekkingen der wilde bussen Demonstraties in de residentie. Baloorig chauffeur rijdt politie motor aan. De wilde-buschauffeurs schijnen nog niet van plan te zijn zich bij de hoogste rechterlijke beslissing neer te leggen. Na de demonstratie van Donderdagavond, had men ook gisteravond afgesproken om met de bussen te demonstreeren en daartoe had men, onder leiding van den heer Stoop, het plan gemaakt, uit alle deelen des lands des avonds op het Spui te s'-Gravenhage samen te komen en oen demonstratierit door de stad te maken. Toen er ongeveer twintig bussen verza meld waren, zette de stoet zich in bewe ging en stak het Spui over nar ade Pavil joensgracht. Hier werd de rij eenige ma len door de motorpolitie onderbroken, doch de andci-en zclten den tocht voort naar hot viaduct over den Lcidsche stx-aatweg, waar van den anderen kant een groep wilde bussen uit Amsterdam was aangekomen. De beide files reden op, totdat zij heiden langs elkaar eereden waren en zoodoende, den grootcn verkeei-swcg versperden. Dat duurde ongeveer een half uur en onderwijl werd het andere verkeer over een zijweg naar en van de residentie geleid. Toen vond de politje den tijd gekomen om in te grijpen en zij beval de bussen ie der naar de plaats, waar zii vandaan ge komen waren, terug te rijden. Dat had nog al wat voeten in de aarde, vooral omdat de chauffeurs weinig gewillig bleken aan de hevelen van dc pol Wc te voldoen. Er kwam een revolver bij te pas, doch er werd niet geschoten, enkele malen moest de politie een charge uitvoeren, omdat be langstellenden en chauffeurs te dicht opge- dx-ongën waren. Er vielen enkele klappen. Een chauffeur kreeg eexi kaakslag, omdat hij niet snel genoeg aan liet bevel van een agent vol deed, terwijl bij een autobus de voorruit om dezelfde reden werd ingeslagen. De chauffeur werd licht aan de hand gewond en hij werd door een ander achter het stuur vervangen. Tenslotte lukte het de politie ox*de in de verkeersopstopping te brengen. Mislukte demonstratie voor mi nister Goseling. Later op den avond hebben enkele chauf feurs met een zestal bussen een demon- stratietocht georganiseerd, waarbij het de bedoeling was langs het huis van minister Goseling aan de Johau van Oldebarne- veltlaan te rijden. De politie heeft dit echter belet door aan alle toegangswegen posten te plaatsen. Een baloorig chauffeur, de 25-jarige L. P., wilde op den hoek van het Stadhou- dersplein en de Stadhouderslaan evenwel toch een versperden weg in rijden en wenschte niet te voldoen aan de bevelen van de politie. Toen heeft hij met zijn bus opzettelijk een politiemotor met zijspan aangereden, waarbij één van de agenten tusschen den bumper v&»i de autobus en het .motorrijwiel bekneld raakte. Zijn heen werd licht gekneusd. De chauf feur is aangehouden ter zake van poging tot zware mishandeling. Oud-gezant van Oostenrijk wil Nederlander worden Blijkens het voorloopig verslag der Eer- ste Kamer over de twee ontwerpen van wet, houdende naturalisatie van een 44-tal bui tenlanders, hadden ecnige leden met be vreemding kennis genomen van het in een dezer wetsvoordrachten opgenomen voorstel tot naturalisatie van den lieer Alexich, oud gezant van Oostenrijk te 's Gravenhagc, zulks met dispensatie van wettelijke ver- cischten. Een naturalisatievoorstcl met zoo danig, hun inziens onmiskenbaar politiek, karakter, achtten, zij ten eenenmale onge- wenscht. Andere leden bestreden dit betoog. Zij waren van oordeel, dat bedoeld voorstel al leszins gerechtvaardigd is, mede wegens de zeer groote verdiensten van den evenge noemden rqquestrant bij de bevordering van. eene goede verstandhouding tusschen Nederland en- het voormalige Oostenrijk. Het wetsontwerp betreffende het vervoer' Van personen met mo torrijtuigen gaat sommigen te ver. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet betreffende het vervoer van personen met motorrijtuigen is het volgende ontleend: In de liberaal-kapitalistische maatschap pij achten, dus betoogen eenige leden, de exploitanten der onderscheidene verkeers middelen het hun taak, elkaar het vervoer af te nemen, in dit streven gesteund dooi de overheid. In een door deze leden voor gestano nationaal-socialistische volks huishouding daarentegen zullen alle ver- kecrsrriiddelen door opwekking van nieu we verkeersbehoeften hebben bij te dragen tot verheffing, van de volkshuishouding en van dc cultuur. Bij de thans vooi'gcstclde regeling zit fin. klaarblijkelijk hier liet doel voor, de ver liezen van dé spoorwegen zooveel mogelijk weg te werken en deze door yerhoogde of te hooge tarieven te leggen op de schouders der verbruikers van liet vervoersapparaat. De diepste oorzaak van de moeilijkheden, welke de regeling van het vervoersvraag stuk oplevert, is huns inziens te zoeken in de overkapitalisatie van het Nederlandsche spoorwegbedrijf. De leden, hier aan het woord, laken in het algemeen dat het autobusvervoer slechts wordt gezien als een aanvulling van het spoorwegvervoer. Sommige andere leden hebben tegen de voorgestelde regeling vooral dit bezwaar, dat het karakter van coördinatie er aan ontbreekt en dat een vaste richtlijn niet er in wordt aangegeven. Het ontwerp draagt huns inziens in geenen deele bij tot de verkeerscoöi'dinatie en houdt ten hoogste enkele regelen nopens het wegvei'keer in. Bovendien sluiten deze leden zich in zoo verre bij het in den aanvang van dit ver slag betoogde aan, dat ook zij van mee ning zijn, dat bij de regeering wederom de bedoeling heeft voorgezeten, het wegverkeer eenigszins aan banden te leggen ten einde liet railverkeer niet te zeer te benadeelen. Verscheidene leden keuren af, dat het ontwerp zooveel aan de kroon ter regeling overlaat. Het gaat te ver! Enkele leden zijn van oordeel, dat het ongetwijfeld toejuiching verdient, dat de materie van het vervoer van personen per motorrijtuig thans hechten wettelijken grondslag zal verkrijgen. Anderdeels mag huns inziens de vraag worden gesteld, of in dit wets ontwerp niet te veel wordt geregeld. Noch de interlocale busdiensten, noch busdiensten, noch groepsver- voer binnen een gemeente zullen meer vrij zijn. Evenmin wordt het ongeregelde vervoer hetzij van de eene gemeente naar de andere, het zij binnen een gemeente, vrijgelaten Voor alles zal eenvergunning noo- dig zijn. Den leden hier aan het woord, ging dit te ver. Vele leden verklaren, zich met de strek king van het wetsontwerp te kunnen vcr- eenigen. Deze leden zijn van oordcel, dat alleen de spoorwegen het massale vervoer, zoowel van personen als van goederen, kunnen verwerken. Ten behoeve van de Arabieren Uiteenzetting van de Britsche legatie. In verband met de jongste publi catie van het Engelsche Witboek over Palestina, ontvingen wij de volgende uiteenzetting van de Brit sche legatie te 's-Gi'avenhage over het landvraagstuk in Palestina. Het land is door de regeering geklassifi- ceerd in zestien categorieën, ongeveer 1.635.000 acres zijn niet voor bebouwing ge schikt, daar zij bestaan uit boschgrond, woestijn, dorps- of stadsgebieden. Een overschot van 1.780.000 acres verte genwoordigt het voor bebouwing geschikte gebied des lands. Dit land bezit op het oogenblik een landelijke bevolking van ruim 600.000 Arabieren en ongeveer 70.000 Joden. Een zeer belangrijke factor in de huidige positie is de krachtige toeneming welke heeft plaatsgehad en nog plaatsvindt onder de totale Arabische bevolking van Palestina. De Koninklijke Commissie heeft hieraan haar speciale aandacht ge wijd, overwegende, dat het tekort aan land minder te wijten was aan de oppervlakte welke de Joden noo- dig hebben, dan aan de natuurlijke toeneming van de Arabische bevol king. Arabieren lcomen land te kort. Teneinde het aantal personen te bepalen, dat het land in verschillende deelen van Pa lestina kan huisvesten, heeft de verdeelings- commissie, voor elk der 16 categorieën land, een oppervlakte aangenomen welke zij vol doende achtte voor een redelijk bestaan van een gezin. Indien het criterium, dat de commissie heeft aangenomen op het land in zijn ge heel wordt toegepast, wordt bevonden, dat het land in Arabisch bezit, hetwelk op liet oogenblik ruim 600.000 Arabieren onder houdt .slechts voldoende is om aan 360.000 personen een redelijk bestaan te geven. De positie der Joden. De Joden verkeei'en in een veel betere po sitie. Uitgaande van hetzelfde criterium wordt bevonden, dat het land in Joodsch bezit, hetwelk thans ongeveer 66.000 Joden ondciTioudt, een bestaan zou kunnen ver schaffen aan ongeveer 90.000 personen. De mandaatsmogëridheid heeft een uitgebreide wetgeving opgesteld met het doel Arabische bewoners tegen verplaatsing te bescher- men, wanneer het land door de eigenaars verkocht wordt. Een wetgeving om een der gelijke verkoop te verhinderen is tot dusver niet aangenomen, maar de noodzakelijkheid voor zulk een wetgeving wordt duidelijk door de reeds aangehaalde getallen aange toond. Zelfs nu bestaat er een ernstig te kort en door de toeneming der bevolking zal het tekort ieder jaar grooter worden. Uitgezonderd in gebieden waar ontwikkelingsplannen bestemd om het land voor huisvesting van meer menschen geschikt te maken, uitvoerbaar zijn, kan, aldus de Britsche legatie, de bevestiging van nieuwe Joodsche nederzettingen in het landbouwgebied niet geschie den zonder de rechten, en de positie van de Arabische bevolking te be nadeelen. Om deze reden heeft H. M. regeering besloten den hoogen com missaris te machtigen landover- drachten te verbieden of te rege len. Indien door de gewijzigde omstandigheden de hooge commissaris meent, dat de over dracht van land weer kan worden toege staan, met behoud van de rechten cn de positie van de Arabische bevolking, zal hij gemachtigd zijn om in de gebieden waai de landoverdracht is verboden of beperkt zijn vroegere oi'ders te herzien cn te wijzi gen. Door deze middelen aldus besluit de uiteenzetting der Britsche legatie, hoopt men de volledige en juiste bescherming der Arabische rechten en belangen te doen sa mengaan met de zoo gewcnschte soepelheid bij het voeren eener politiek der ontwikke ling van den landbouw. Boeren-militairen gedupeerd Inzake vergoeding voor kostwin ners. Het dagelijkse!) bestuur van den Natio- •alen Bond Landbouw en Maatschappij beeft zich in een adres tot den minister van Defensie gewend, inzake de kostwin nersvergoeding aan militairen. Volgens inlichtingen welke aan den bond zijn verstrekt zouden aldus het adres militairen, die in hun burgerleven tot de loon- en salaristrckkendc groepen behoo i-en, in het algemeen dezelfde inkomsten be houden, tenvijl zij geen plaatsvervanger behoeven te betalen. Daarentegen zouden degenen, die voor eigen rekening een bedrijf oxploi- teei-cn middenstanders en boeren vol gens een geheel afzonderlijke maatstaf worden behandeld, waardoor zij in hooge mate zouden worden gedupcex-d. Niet zelden moeten zij aan onkosten en winstderving meer betalen, dan zij als vei'goeding terug ontvangen. Adressanten verzoeken den minister hiei*- in een verbetering van teruwerkende kracht te brengen. Vertrek van Aankomst te me1'!™"1 I'°dhp- 26 Mei- hn*-20 Mei ft'rï"") l,odhp' 26 Mei' lBaSra 26 Me' Seis) lAth<">° 26 Mei lBaRd' 26 Me' (terugreis) lMedan 26 Mei Rang. 26 Mei Koningin Mary maakt het goed. Van alle i-egeei-ings- en openbare gebouwen wappe ren de vlaggen ter eere van Koningin Ma ry, die gisteren 72 jaar is geworden. De koningin beeft een goeden nacht gehad, maar moet nog haar kamer houden in Marlborough House, daar zij nog niet ge heel de gevolgen van het auto-ongeluk te boven is. Duitsche sabotage in Poolsche fabriek. In de fabriek van Adolf Horak nabij Lodz, zijn gevallen van sabotage ontdekt, welke, naar het onderzoek heeft aangetoond, ge pleegd zijn door Duitsche werklieden, op instigatie van een Duitschen chef. De Poolsche werklieden hebben daarop de directie verzocht de Duitschers te ontslaan, hetgeen is geschied. Men moet zwijgen in Duitschland. t— De Poolsche bladen melden uit Leipzig, dat aldaar gearresteerd zou zijn een zekere Dr. Kammei-ling, nat. socialistisch propa- gandaohef voor het district Leipzig. Hij wordt ervan beschuldigd in' een perscon ferentie defaitistische uitlatingen te heb ben gedaan, en o.a. gezegd te hebben, dat de thans in Europa heerschende onrust wel eens op tragische wijze voor Duitsch land zou kunnen afloopen. Nieuwe maatregelen tegen Weensche katho lieken. Van dc preekstoel van alle ka tholieke kei-ken te Weenen is voorgelezen, dat in de openbare ziekenhuizen het laat ste oliesel alleen mag worden toegediend op het geschreven verzoek van den pa tiënt, Dit bevel heeft groote bezorgdheid onder de katholieken gewekt, daar het ve len zieken de gelegenheid zou ontnemen de sacramenten der stervenden te ontvan gen, wanneer zij niet meer in staat zijn te schrijven. Geen paarden in de Parijsche City. Inge volge een verordening van den prëfect van politie wordt het verkeer met paar- den uit de binnenstad van Parijs geweerd Tusschen 14 en 19 uur mag al het lang zame verkeer, waaronder paard en wa gens, zware vrachtauto's, handkaiTen en sloepkarren, geen gebruik maken van de hoofdstraten. Koning Faroek als machinist. Gekleed in! een overall, zijn handen met olie besmeurd stond koning Faroek op de plaats van den machinist in den trein van Caii-o naar, Alexandrie, en reed hij de locomotief. In den koninklijken trein zelf bevond zich koningin Farida met haar hofdames, op weg naar haar zomcrvei-blijfplaats in Alexandrie. De Egyptische machinist zag verbaasd toe, hoe de koning zelf de hand les hanteerde en de machine op gang bracht. Drie Duitsche ingenieurs in Turkije ontsla gen.. Drie Duitsche ingenieurs, werkzaam hij het instituut voor landbouwkunde in Ankara, zijn ontslagen. Zij zouden getracht hebben nationaal-socialistische propaganda te voeren. Tsjechen in Fransche Vreemdelingen legi oen. Gisteren zijn vijftien officieren en 94 onderofficieren en minderen van het oude Tsjechoslowaaksche legei-, die bij de be zetting van hun land door Duitsche troe- pen naar Polen zijn uitgeweken, te Cher- bourg aangekomen aan boord van een Poolsch schip. Bij hun aankomst werden de volksliederen van Tsjechoslowakije, Po len en Frankrijk gespeeld. Allen zullen dienst nemen in het Fransche vreemdelin- genlegioen. Verzekering van de „Paris" wordt betaald. De Compagnie Generale Transatlantique deelt mede, dat de assuradeurs van dc ..Pai-is" besloten hebben de verzekerings som voor het schip uit te betalen. Deze bedraagt 96 millioèn fi-ancs. Bijna het ge- lieele bedrag zal door de Londensche markt woi'den betaald, aangezien de Fransche maatschappijen zich voor een groot deel hier hadden herverzekerd. Britsch schip vergaan. Het Bxitsche schip „FranceV, metende 64 ton, geladen met 16.000 pond dynamiet, bestemd yoor de petroleumvelden en 500 vaten petro leum, is op 23 Mei in den Atlantischen Oceaan gezonken, op 44 mijl van George town. Men vreest, dat van de negen op varenden acht "zijn omgekomen. De ne gende is in uitgeputten toestand bij de kust van Morura opgepikt. Laatste Moorsche troepen uit Spanje vertrok ken. De laatste Moorsche troepen zijn gis te i-a vond naar Algesiras vertrokken. Zij zullen daar scheep gaan naar Marokko. Ook zijn de schepen met de Duitsche vrij willigers vertrokken. Een Spaansche ka- nonncei-boot gaf den Duitschers het eere- geleide. Massavergiftiging in Amerika. Bijna 200 pei'sonen, die deelgenomen hadden aan een koud buffet, dat was aangeboden na een vrijmetselaarsbijccnkomst, hebben zich gisteravond onder medische behandeling moeten stellen in verhand met vergifti gingsverschijnselen. Dei-tig hunner zijn in het ziekenhuis opgenomen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2