't Wordt ernst met den Britschen dienstplicht Praag is nog anti-Duitsch Werkverscbaffingsloonen zeer laag geacht Het „Staten verdrag bejubeld Schager Courant LICHTDRUKKEN Fascisten in..*. Praag gearresteerd Waar Hugo de Groot gevangen zat Predikbeurten 3 Juni aanmelden bevolen. Het Britsche ministerie van Arbeid heeft gisteren de bijzonderheden gepubliceerd van de registratie der dienstplichtigen. De jonge mannen van 20 en 21 jaar moeten zich op 3 Juni melden bij het bureau van de werkverschaffing in de buurt waarvan zij zich op dien dag bevinden, tusschen half twee en half negen, in alphabetische volgorde. Zeelieden van de koopvaardij en visschers kunnen, indien zij dit verlan gen, dienst doen bij de marine-reserves. Zij, die gewetensbezwaren hebben tegen 't vervullen van militairen dienst moeten zich wel melden, doch kunnen hierbij la ten aanteekenen, dat zij gewetensbezwa ren hebben. Nu Engeland en Rusland het eens zijn... Russische opperbevelhebber uit- genoodigd Britsche legeroefenin- gen bij te wonen. MaarschalkWorosjilov, de opperbevelheb ber van het Russische leger, is uitgenoodigd de a.s. legermanoeuvres in Groot-Brittannië bij te wonen. Ook andere vooraanstaande buitenlandsche officieren hebben daarvoor een uitnoodiging ontvangen. In rcgecringskringcn te Londen, aldus meldt de „News Chronicle", acht men het niet uitgesloten, dat de Britsche minister van oorlog, Hore Belisha, binnenkort een bezoek aan Rusland zal brengen, om daar bespre kingen over wederzijdsche militaire belangen te voeren. Officieel wordt dit laatste echter ontkend. Duidelijk teekcn dat het nieuwe régime de harten nog niet heeft veroverd. Te Praag is een ontzaggelijke menigte ge trokken langs het graf van Karei Kramar, den vroegercn rechtschen Tsjechoslowaak- sohen leider van anti-Duitsche richting, die twee jaar geleden is gestorven. Zijn graf werd overdekt met bloemen. Een gevaarlijke H.B S. Het ongeval te Sneek. Het Tweede Kamerlid de heer Bijlsma, heeft de volgende vragen aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht: Is het juist, dat het gebouw der Rijks- Hoogere Burgerschool te Sneek zich in zoo- danigen toestand bevindt, dat vrees voor ongelukken gewettigd is? Zoo ja, wordt dan, nu de bouw van een nieuwe school reeds door het Rijk en de gemeente is vooz'bereid, door de regeering het noodige gdaan opdat zoo spoedig moge lijk tot dien bouw kan worden overgegaan? Wij herinneren er aan, dat van genoem de H.B.S. de vorige week een deel van het plafond naar beneden is gestort, een euvel, dat herhaaldelijk voorkwam De regels van het Werkfonds dienen te worden gevolgd. In het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de crediet-aanvrage ad f 30 milli- oen voor de werkverruiming wordt van ver schillende zijden aangedrongen op een nauwkeurige uiteenzetting omtrent de wijze, waarop naar het inzicht der regecring voor taan de arbeidsvoorwaarden zullen moeten worden vastgesteld. Tot dusverre geschiedt dit voor de'werkverschaffing eenzijdig door het Rijk en voor de Werkfondswerken in overleg met de arbeidersorganisaties. Verscheidene leden zijn van oor deel, dat ook voor de loonbepaling niet de regels van de werkverschaf fing, maar die van het Werkfonds zullen moeten worden gevolgd. Mocht het onmogelijk zijn de con tract ueele arbeidsvoorwaarden ten volle te doen gelden, dan zou het huns inziens beter zijn den werk tijd te verkorten met behoud van de normale uurloonen. In het eerste geval kunnen ook meer ar beiders aan het werk worden gebracht Bij de vaststelling van de loonen, welke onder de nieuwe organisatie zullen gelden, zal de regecring aldus deze leden er in ieder geval rekening mee moeten houden, dat het bestaande peil van hen, die thans in de werkverschaffing arbeiden, zeer laag is en dat. \<oor vele gezinnen verhooging van de weekmkomsten dringend noodig is. Scherpe rede van Italiaanschen ambassadeur te Londen. De geheele Italiaansclie pers maakt niet ophef melding van een rede, welke de Ita liaansclie ambassadeur te Londen, Dino Grandi, heeft gehouden tijdens een Itali- aansch-Duitsche plechtigheid op de Itali- aansche ambassade, in tegenwoordigheid van den Duitschcn ambassadeur en tal van te Londen vertoevende fascisten en natzi's, ter viering van de ondertcckcning van het Italiaansch-Duitsch alliantie-verdrag. GRANDI. Na een lofrede op het „stalen verdrag" sprak Grandi met bitterheid over de „mis dadige leugencampagne tegen Italiëen Duitschland." Vervolgens rekende hij af met zekere geruchten, waarin het heette, dat hij, Gran di, een tegenstander zou zijn van de Itali- aansch-Duitsche alliantie om daarna, in het licht van de geschiedenis der laatste twintig jaren aan te toonen, „wie de eigen lijke vijanden van het fascistische Italië zijn". De Italiaansche pers noemt deze rede een moedige daad, een politieke gebeurte nis van groot belang, in verband met de plaats, waar ze werd gehouden. „De Ita liaansche ambassadeur sprak daar in de vijandelijke loopgraaf, op hot oogenibli'k dat de vermoeide Britsche leeuw zich ver bond met den Russisghen beer"... „De ambassadeur heeft de wereld eraan willen herinneren, dat de vertegenwoordigers van Italië in het buitenland vóór alles zwart- hemden zijn. die in blind vertrouwen, nochtans helderziende, de directieven vol gen van den duce". Viermogendbedenconferentie van de baan Bemiddelingspogingen van de Paus vonden geen weerklank. Ten aanzien van de hardnekkige geruch ten, dat de kardinaal-staatssecretaris, Mag- lione, binnenkort een reis zou maken naar Londen, Parijs en Berlijn teneinde de actie, welke door Z. H. de Paus is begonnen tot het bevorderen van den vrede in de inter nationale betrekkingen, voort te zetten, wordt in religieuze kringen van het Vati- kaan verklaard, dat al deze geruchten voort spruiten uit de vruchtbare verbeelding van sommigen, evenals de geruchten over een vredesconferentie, welke zou worden ge houden onder voorzitterschap van Z. H. den Paus persoonlijk. In tegenspraak met bovenstaand bericht wordt uit Rome aan het Hsb. geschreven, dat de Paus wèl een viermogendbedenconfe rentie wilde beleggen, doch dat zijn bemid delingspogingen geen weerklank vonden. Het schijnt echter ook dat Rome niet alle hoop heeft opgegeven. Rome heeft niet ge reageerd op de semi-officieele verklaring van Berlijn, dat de tot stand koming van een pact tusschen Engeland Frankrijk en Rusland gelijk zou staan aan een weigering der democratische mogendheden om in onderhandelingen te treden met de mogend heden van de as. Deze verklaring is in Italiaansche kringen in een zoo verzachten vorm gepubliceerd, dat men er die mecning niet in kan lezen. Er is geen twijfel aan, of Italië zou met graagte onderhandelingen beginnen als Frankrijk daartoe het initiatief nam, en men hoopt dat Engeland Frankrijk daar toe zal overhalen. Het was naar het schijnt de wcnsch van den paus, dat Engeland en Frankrijk in die conferentie de eischen van Duitschland en Italië in overweging zouden nemen. De antwoorden, die van de vier mogend heden op het voorstel werden ontvangen waren echter van een te negatief karakter om doorzetting van dat voorstel aan te moedigen. Terwijl in de crisisjaren vele zaken achteruit liepen, waren er toch die goede resultaten boekten. Zij adverteerden in de en zorgden daardoor voor een uitbreiding van hun klantenkring, waardoor het nadeel der verminderde individueele koopkracht werd opgeheven. vervaardigen wij voor Heeren Architecten en Aannemers met de allernieuwste machi nes op dit gebied. Voor een zéér bijzondere uitvoering van Uw tcckeningen hebben wij speciale soor ten papier waaronder Transparant papier voor het maken van calque s. Fa Wed. G. PLUKKER. Tel. 97, Schagen Te koop: Een goed WERKPAARD, bij Jn. PEETOOM, Groolesloot, Oudésluis. Te koop: VOERAARDAPPELEN, W. KOMEN Jz., Anna Pau- lowna. Te koop: Een F.N. MOTOR, als nieuw, 11 voer Dekriet, een Accordeon, 5-rijer, en een Da mesfiets. Spoed! A. SLIKKER, Oudésluis. Te koop: 9 ONGEMERKTE BIGGEN, hij C. BLOKKER, Langereis, Nieuwe Niedorp. Te koop: PLm. 400 M3. WAALSTEEN- PUIN, (hardgrauw). Te zien en te bevr. Slooperij O. L. School, te Bar- singerhorn. MOT, per baalzak 5 ct. SCHAGER HOUTHANDEL. Te koop: 1 ZEUG MET 8 BIGGEN. ongemerkt. N. BRUIN, Nieuwe Niedorp. Te koop: 20.000 ROODE BEWAAR. KOOLPLANTEN, volgende week plukklaar. Te vens puike Aardappelen te koop. A. KLOMP, Verlaat 133, Oude Niedorp. Scherpe eischen der rechts-radi- calen. De Tsjechishe politie heeft 'n twin tigtal Tsjechische fascisten, die in uniform op het Wenzelplein te Praag wandelden, gearresteerd. Men maakt hieruit op, dat de Tsjechische regee- ringvoomemens is krachtig op te tre den tegen dt reclits-radicnle groepen en niet wil wijken voor de eischen der fascisten. De eischen der fascisten. De Tsjechische fascistische partij heeft een permanent comité aangewezen, dat de vol gende eischen aan Hacha gesteld heeft: 1. Toetreden van generaal Gajda tot de re geering en aftreden van sommige ministers. 2. Vrijheden voor de fascisten om hun denkbeelden to belijden. 3. Toetreden van minstens 30 fascisten tot het uitvoerend comité van de „nationale solidariteit". 4. Instelling van een Tsjechische Gestapo voor den strijd tegen de politieke corrup tie en de vrijmetselarij. 5. Instelling van een commissie, welker leden door Gajda zouden worden aangewe zen, met het oog op een reorganisatie van den staat volgens coöperatieve en autori taire denkbeelden. 6. „Zuivering" van het openbare leven en controle op den financieclen toestand van de polici van het ancien regime. Bovendien eischt de fascistische partij een snelle oplossing van de Joodsche kwestie. Afwijzend. Door de Tsjtcische radio is gisteravond een standpunt bepaald tegenover de Tsjechi sche fascisten. Bijzonder afwijzend waren de uiteenzettingen ten aanzien van de fascisten in Brno. De bevolking werd opgeroepen om deel te nemen aan den strijd tegen de „on- dermijners". Van Tsjechische Fascistische zijde wordt medegedeeld, dat het aantal gearresteerde fascisten reeds de 200 is gepasseerd. Door de politie wordt echter verklaard, dat slechts 4 fascisten gearresteerd zijn. De ar restaties zijn geschied op grond van de wet op het verbod van het dragen van uniformen. Het vertrek op slot Loeoe- stein zal worden aangekleed. Vanwege de Nedcrlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht is het initiatief genomen, te komen tot een plan, om de kamer op slot Loevestein, waar Hiigo de Groot gedurende de jaren 1G10—'21 met zijn gezin gevangen gezeten heeft, meer in te richten en voor den bezoeker nog treffender te maken, dan thans het geval is. Zooals 't nu is, is het vertrek geheel kaal. Door het in den juistcn geest eenigszins aan te kleeden. kan dc indruk, die van dit histo rische vertrek uitgaat nog belangrijk ver hoogd worden. Na de thans aangevangen overweging hoopt men, aan de regecring aannemelijke voorstellen te kunnen aanbie den. Het comité, dat deze opdracht heeft aanvaard, is dezer dagen door den voorzit ter der genoemde vereen iging prof. J. A. van Hamel, geinstalleerd. Voorzitter is jhr. mr. dr. E. A. van Bcresteyn. De slotvoogd van Loevestein, jhr. L. C. van Panhuys, zal zijn medewerking verlee- nen. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwccntrale maakt bekend, dat de stcunvergoeding voor erwten van den oogst 1938,- gedenatureerd van 22 Lm. 27 Mei 1939, zal bedragen f 1.60 per 100 kg. voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 1.10 per 100 kg. voor voeder-erwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De stcunvergoeding voor vcldbooncn van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door te lers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f 1.50 per 100 kg bodragen. 's-Graven-hagc, 26 Mei 1939. (Adv.) Vé Zoo is Adam! Fel debat in Britsche Lagerhuis De kwestie van het Duitsche gezag in Praag maakt de tongen los. Bij hefe debat over de verdaging van het Lagerhuis met het oog op de Pinksterdagen is scherpe critiek los gekomen van de zijde der Labour. liberale en conservatieve afgevaar digden. Alexander (Labonr) oefende cri tiek op de weigering van Chamber- lain Woensdag j.L de verzekering te geven, dat de annexatie van Tsjecho Slowakije door Duitschland niet er kend zou worden, zonder voorafgaan de raadpleging van het Lagerhuis. Spr. verklaarde, dat de regeoring een dergelijke erkenning, zelfs niet in overweging behoorde te nemen. Pethick Lawrencc oefende critiek op de houding der regecring ten aanzien van de 6 milliocn pond sterling aan goud van de Tsjechische Nationale Bank, welke bij de Bank van Engeland was gedeponeerd, wel ke de bank "van internationale betalingen had medegedeeld, dat zij aan de rijksbank behooren te worden teruggegeven. In een felle toespraak verklaarde Lloyd George, dat de Rijksbank niet meer recht op het Tsjechische goud heeft dan een in breker, die gestolen obligaties op een naam naar dc bank brengt en om geld vraagt. Lloyd George zeide meer hoopvol gestemd te zijn dat een oorlog zal kunnen worden voorkomen nu de regeering besloten heeft Rusland hij de zaak tc betrekken. Spr. kon niet begrijpen, dat mcnschcn van dc buiten gewone scherpzinnigheid en persoonlijke ca paciteit, van Hitier en Mussolini een oorlog zouden ingaan, waar hun kansen zoo zeer verminderd zijn door de inschakeling van de grootste militaire mogendheid ter we reld. Rebellie onder Japansche ambassadeurs Zij weigeren mede te deelen dat Japan neutraal blijft! Uit zeer betrouwbare bronnen verneemt de Msb. dat de Japansche ambassadeurs te Berlijn en Rome verstoord zouden zijn naar aanleiding van het besluit van Japan om, wat Europa betreft, neutraal to blijven. Zij zouden weigeren, om dit nieuws aan von Ribbentrop, resp. aan Ciano, mede te doe len en hun ontslag hebben aangeboden. Hiranoema en Arita trachten hen thans van hun besluit af te brengen, daar zij an ders het ontslag van beide diplomaten zul len moeten accepteeren, hetgeen zou kun nen betcekcnen, dat Arita's positie eveneens bij de kwestie betrokken zou worden. Het bekend worden van deze „rebellie" van de Japansche ambassadeurs te Berlijn en te Rome verklaart tevens het uitstel van de mcdcdeeling aan Rome en Berlijn van het besluit der Japansche regecring. om een „welwillende neutrale" houding ingeval van 'n Europeesch conflict ten opzichte van de as aan te nemen. Zooals men zich zal herinneren, werd dit besluit reeds Zaterdag jl. door het kabinet genomen. ATHLETIEK. COME BACK VAN CHRIS BERGER? Morgen worden op de sintclbaan te Am sterdam door de A.V.A C. nationale atle tiekwedstrijden georganiseerd, waarmede het athlctiekscizoen geopend wordt. Met belangstelling moet het optreden van Chris Berger, oud-wercldrccordliouder 100 M., worden tegemoet gezien. De Amsterdam mer heeft zich serieus op het nieuwe sei zoen voorbereid en zijn vorm bij de training is den laatsten tijd zoo goed. dat een ver rassing geenszins is uitgesloten. Zou Berger zich weer tot zijn vroegere hoogte weten op te werken? MOTOSPORT. NIEUWE DAGVERDEELING BIJ DE T.T.-RACES. Alle geruchten ten spijt kunnen wij offi cieel melden, dat de Asser races op Zater dag 1 Juli door zullen gaan. Het belangrijkste nieuws is wel, dat de dagverdeeling wordt gewijzigd. Besloten is den gchcelcn morgen te reser veeren voor de nationale en de middag voor de internationale races. Onze Nederlandsche rijders zullen elkaar bekampen in vier klassen. Nu zal nl. ook de 125 cc. klasse aan den start verschijnen. Tegelijk met de kwartliter klasse zullen de „kleintjes" den strijd aanbinden in een uurrace, terwijl na beëindiging van deze races de deelnemers aan de 350 en 500 cc. klassen, eveneens in een uurrace, elkaar zullen bestrijden. Iets geheel nieuws zal men des middags kunnen aanschouwen. Met enkele minuten verschil zullen zoowel de 250, de 350, als dc 500 cc. klasse gestart worden. Het spreekt van zelf, dat de organisato ren niets zullen nalaten om alle belangrijke machines aan den start te krengen, opdat de groote prijs van Nederland der K.N.M.V. een race vol spanning zal zijn, een race, waarin, zulks in tegenstelling met de mees te andere races in het buitenland, alle be kende rijders en machines tegenover elkaar zullen komen. ZONDAG 28 MEL Ned. Herv. Gemeente. Bergen, voorin. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Pcltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. Rijndcrs, van Hilversum. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Gecsterwcg la), voorm. 10.15 uur en 's' av. 7 uur, Ds. Ru ijs. Openbare Belijdenis. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, de heer A. van Ginkel, van Bloemendaal. Collecte Uitw. Zending. MAANDAG 29 MEL Vrij Evangelische Gemeente. Schoorl (achter „dc Roode Leeuw"), voorm. 10.30 uur en nam. 3.15 uur, hagepreeken. Sprekers Ds. Ru ijs en Ds. v. d. Togt. Evangelisatie. Schagen, geen dicnist. ZWAAG, 2G Mei. Veilingsvercen. „Bangcrt en Omstreken". Aardappelen: Gr. Schotsche 9.S012.80, kl. Schotschc 12.80—16.60. blauwe 1.90-2.30, wortelen 914, bloemkool 1934. sla 2.40 —4.10, andijvie 1315, spinazie 5.10—9, pos telein 4.80—6.90, komkommers 811, sla- booncn 42—95, doperwten 2528, peulen 42 —61, radijs 1—1.60, aardibcien 90196, ra barber 2.104.50, Druiven: Franikenthaler 94—155, tomaten 26—37, blauwe pruimen 6V2 ct. per stuk, perziken 921 cl. per stuk. ALKMAAR, 26 Mei. Kaasmarkt. Kl. Edammer 40 plus, aan bod i 400 stuks, verkocht 4200 stuks, prijs f 15.5017. Volvet, aanbad en verkocht. 180 stuks,'prijs f 22, Ed. Kruid, aanbod 300 stuks, verkocht 150 stuks, prijs f 17.To taal aanbod 4880 stuks, verkocht 4530 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 26 Mei. Aardappelen 2.20—2.70, aardbeien 1630, andijvie 516, asperges 1540, bloemlkool I 2440, idem II 18—22, kropsla 0.50—3.50, komkommers 6.50—13, prei 58.60, peterse lie 0.501.50, postelein 0.100.17, peulen 35.rabarber 25.50, raapstelen 0.601.10, radijs .0.60210, selderie 0-501.20. spinazie 0.2O—0.42, snijhoonen 34.tomaten 16 20.10, uien 2—3.50, wortelen 58.50. ALKMAAR, 26 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 34 stapels, zijnde 120.000 Kg. Fabrickskaas kleine 17.50, Boerenkaas kleine IS.Handel matig. LEEUWARDEN, 26 Mei. Wegens geringe aanvoer geen noteering inlandsche granen. Buitcnl. granen.: Ge le laplatamais disp. 160 boordvrij Leeuwar den, idem 152 boordvrij Rotterdam. Gele Amerikaanschc mais 164 Leeuwarden, 156 Rotterdam, Gele Javamais 162 Leeuwarden, 154 Rotterdam, Laplata gerst 165 Leeuwar den. 157 Rotterdam: Noord-Am. lijnkoeken disp. 8.75 Leeuwarden, 8.20 Rolterdaau, id. merk S.K. disp. S.25 Rotterdam. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 26 Mei. Veemarkt. 10S Enters!ieren f 90—220, 128 Twentersticrcn f 220—360 per stuk, 360 vette koeien f 125—260' per stuk, 4066 cent per Kg., 972 melk- en kalfkoeien f 150 255, 50 pinken f 60150, 58 vette kalve ren f 2065, 950 nuchtere kalveren f36, 740 vette schapen f 1024, 19S weidcscha- pen f 714. 1203 lamme re,n f 36.50, 196 vette varkens f 45140 per stuk, per Kg. 3S47 ct., 35 magere varkens 2245 ct. p. Kg., 271 kleine biggen f 614 per stuk, 39 bokken en geiten. 72 paarden. Tol. aan voer 53S0 stuks Overzicht: Aanvoer heden vrijwel stationnair. Voor den tijd van het jaar was het aanbod ruim. Stieren en vette koeien: goede soort redelijk, goed te plaatsen en prijshoudend, overigens han del en prijzen minder. Melk- en kalfkoeien trage handel, prijizen iets lager. Pinken zeer beperkt aanbod, handel stil. Vette kalveren flauw, nuchtere kalveren handel slecht en prijzen iets lager. Varkens iets minder. Kleine biggen iets lager. Wolvee stug. Alleen een bost vet schaap redelijk goed. Lammeren iets minder. Gisteren nam. de N.V.C. 81 varkens over. Zuivel. Nagelkaas 521, Goudakaas 15 16. Edammerkaas 1820, aanvoer 3260 Kg. Vcilinphotcr 1.26—1.16, aanvoer 0/3, 7/6, 0/12 vaten Commissie 69. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 25.000 Kg., prijs 31 ct. per stuk*, eendJ eieren: aangevoerd 350 Kg., prijs 3—3V4 ct por stuk, handelsprijs 40—45 ct. per Kg. Pluimvee. 40 slachthanen 50—90 ct., 75 slachtkinpen f 0.501. 300 ionge hanen 40— <t> ct., 50 piepkuikens 20—30 ct. p. stuk. Verccniging van Zuivelmaatschappijen. - Edammer kaas 20 plus 8—9, 40 plus 14—15, Góndsche kaas 20 plus 8—8,50. 40 nlus 14.50 —15, Volvette kaas $0 plus 19—20, Brood kaas 40 nlus 1415. Leidsche kaas 20 plus 88.50. Stemming: kalm. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Mei. Aanvoer: 3780 Ke. tomaten: V 33 20—34.10 R 34.50—34.70. C 34.80. CC 29.80. 2350 hos rabarber 3.40—3.50, 430 Kg. aardappelen:1 Schotschc muizen 1190—12. drielingen 13.90 —14.10. kriel 14.90. NOORDSCHARWOUDE. 27 Mei. Aanvoer: 75 Kg. Bovclanders 1.40, 3000 Kg. D. witte kool 2—3.80.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6