De fraude bij de Zooiier boerenleenbank ten onder.... DE WERELD Gift van het Prinselijk Paar Ingrijpen tegen cadeaustelsel verzocht Onze veestapel aanzienlijk gegroeid Frank van der Goes overleden Postvlucbten op Indtë A** w e in igk W w,oorden Controle-systeem faalde Tegen Maastrichtschen procura tiehouder drie jaar geëischt. Voor de behandeling van de zaak tegen den 31-jarigen voormaligbn procuratiehou der P. J. L. N., verbonden aan het bijkan toor Maastricht van de Xederlandsche Mid- denstandsbank N.V. te Amsterdam, bestond fisteren groote belangstelling. Het getuigen verhoor door de Maasti ichisclie rechtbank heeft vele uren in beslag genomen. O-ni. werd gehoord de heer H. J. H. Bar- tels, oud-directeur van het bijkantoor Maas tricht der Xederlandsche Middonstandsbank die o.a, verklaarde, dat verdachte geheel zelfstandig de .cffectenafdeeling behandel de. Deze getuige moest herhaaldelijk erken nen, dat hij van de handelingen van zijn procuratiehouder niet op dc hoogte was geweest. Na verklaringen door den alge- meencji procuratiehouder van de Xeder landsche Middonstandsbank te Amsterdam, den heer Das, die ecnigen tijd het bijkan toor Maastricht heeft waargenomen, over vervalschingen van effecten-kaarten en staten, hoorde de rechtbank den 20-jarigcn J. A. Mirre, bankbediende. Deze heeft met verdachte in de effeclen- afdeeling van het kantoor Maastricht ge werkt. verving zelfs in afwezigheid van ver dachte zijn chef. Hij had orders ontvangen om van een der rekeningen, welke blijkbaar fictief is geweest af te blijven en zoo weinig mogelijk in de rekening-positie van den cliënt Weiss te doen veranderen. Rekeninghouders getuigen. Hierna werden ecnige rekeninghouders gehoord, die medcdeeling deden over hun rekening en effectenbezit in verhand met het feit, dat op hun rekening effecten wer den geboekt, welke hun niet toebehoorden. De Amsterdamschc effectenhandelaar J. Koch, vertegenwoordiger van Ilallc en Stieglietz, had herhaaldelijk op order van verdachte als procuratiehouder van de Mid- denstandsbank te Maastricht, gelden, in to taal 37000 dollars, overgemaakt aan Weiss, die toen in Amerika was. Deze gelden moch ten niet worden afgegeven, omdat de reke ning van Weiss een debet vertoonde. De accountant J. F. Welimann, van de Xederlandsche Middenstands- bank, heeft uitvoerige inlichtingen gegeven over zijn controle-onderzoek toen de malversaties aan het licht waren gekomen, en hij bevestigde, dat verdachte effecten van de eene rekening op de andere overboekte, effecten uit het bezit van de bank lichtte en gelden ten gunste van Weiss deed afgeven, terwijl de reke ning een groot tekort aangaf. De rekeninghouder F. Weiss was niet verschenen. Hij vertoeft thans weer in Ame rika. Tenslotte is gehoord de algemeene direc teur van de Middenstandsbank. de heer J. van Eek, te Bussum, die op vragen van den president mededeelde, dat het hoofdkan toor afging op mcdcdcelingen van het bij kantoor Maastricht en dal men den direc teur van het bijkantoor beschouwde als den man, die in de eerste plaats de controle had uit te oefenen. Het controle-systeem had zoowel in Maastricht als bij de provinciale controleurs gefaald. Requisitoir. Verdachte gaf op vragen van den presi dent toe, met de effecten gemanipuleerd te hebben. Hij had gespeculeerd. Het O. M. hield een uitvoerig requisitoir. Mr. Fabius toonde aan, dat verdachte ten aanzien van dc z.g. rekéninghandel al heel brutaal te werk was gegaan en volhoudt, dat deze rekening niet fictief is. Hij heeft van al zijn manipulaties weinig voordeel gehad. Met den rekeninghouder Weiss, een Pool- schen immigrant, die 'n .aartsspeculant was, heeft verdachte blijkbaar nauwe relaties on derhouden. Punt voor punt volgde het O. M. de dag vaarding en hij achtte de verschillende ten laste gelogde verduisteringen, valscliheid in geschrifte en oplichting bewezen. Gezien de groote geldsbedragen, welke met de malver saties verband hielden, vroeg het O. M. een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van een half jaar vooiioopige hechtenis. Mr. von Gcidern betoogde uitvoerig, dat er geen groote schade is geweest voor de bank. Met Weiss is een dading getroffen, waarbij 70.000 gulden dooi1 Weiss is betaald. Overigens twijfelt de verdediger, of het wel zoo vast stond, dat Weiss een groot'tekort had. Pk drong aan op de uiterste clementie. Het Prinselijk Paar heeft een belangrijke gift beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de overstroomingsramp op Timor. Op korten termijn. Het Tweede Kamerlid de heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de onlangs door dc drie Xederlandsche Mid denstandsbonden gedane publicatie van het resultaat van een onderzoek van het Nalio naal Comité tot Beteugeling van het Ca deaustelsel inzake den omvang van het be zigen van vcrbruiksartikelen als toegift in den detail-handel, waarbij is komen vast te staan, dat reeds meer dan 350 verbruiks voorwerpen in belangrijke mate bij de toe passing \an het cadeaustelsel zijn betrok ken? Is de minister in het licht dezer feilen en gelet op zijn verklaringen bij de jongste begrootingsbchandeling, dat hij niet zou aarzelen onmiddellijk in te grijpen, „wan neer men mocht komen op het terrein van de gewone gebruiksartikelen" voornemens te bevorderen, dat op korten termijn een ontwerp van wet tot beteugeling van het ca deaustelsel in den handel hij de Statcn-Ge- neraal aanhangig wordt gemaakt? Inventarisatie van land- en tuin bouw. In de „verslagen van econoniisch-statis- tische onderzoekingen op landbouwgebied" zijn de uitkomsten opgenomen van de in het tijdvak 10 Mei—22 Mei 1037 en de in het tijdvak 16 Mei28 Mei 1938 gehouden in ventarisaties v. land- en tuinbouw bewerkt door de afdeeling statistiek van het Land- bouwcrisisbureau van 't Departement van Economische Zaken. Wij ontleencn het vol gende daaraan: In vergelijking met de opgaven van 193G zijn in de laatste twee jaren in de oppervlak te en indceling der gronden geen belang rijke wijzigingen opgetreden. Do verschuivingen, welke zijn op getreden in de onderscheidene ru brieken van den Rundveestapel, zijn van groote beteekenis. In beide jaren is het totaal aantal stuks rundvee uitgebreid, in 1937 met 56.920 stuks en in 193S met 136.736 stuks. Deze uitbrei ding is voornamelijk veroorzaakt door toe neming van het aantal stuks jongvee, jon ger dan 1 jaar en het aantal oudere melk en kalfkoeien. .Terwijl de varkensstapel in 1937 in alle onderdeden sterk is ingekrompen,vooral met betrekking tot de biggen, en de varkens van 60—100 kg., kan in 1938 weder een belang rijke uitbreiding worden geconstateerd. In dit jaar nam het aantal biggen, mede door dc verruiming van het aantal beschik baar gestelde biggenmerken met 64.547 st. of 20.6 pet. toe. Bovendien is het aantal fokzeugen zeer aanzienlijk toegenomen. Het aantal van deze dieren vermeerderde met 39.269 stuks of 27.3 pet. Het totaal aantal paarden is in 1937 toe genomen niet 4846 stuks of 1.6 pet., in 1938 met 11.587 stuks of 3.9 pet. Ten aanzien van het aantal schapen kan, in tegenstelling met 1937, in \vejk jaar het totaal aantal schapen mot 40.197 stuks of 7.1 pet. is afgenomen, in 1938 weder een be langrijke uitbreiding worden geconstateerd. In Vergelijking met den toestand in 1937 valt ook bij het totaal aantal hoenders een uitbreiding waar te nemen. In de laatste twee jaren is eveneens het totaal aantal eenden toegenomen. Warmoezerij gewassen De teelt van warmoezerijgewassen in den vollen grond besloeg in 1938 ruim 23.000 ha. waarvan ruim de helft in Noord- en Zuid- Holland wordt aangetroffen. Respectievelijk bedroegen de oppervlaktecijfers voor ge noemde provincies 5604 ha. en 6745 ha. De felle bestrijder van Domela Nieuw enliuis. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in zijn woning aan de Lingens- kamp te Laren op 80-jarigen leeftijd overleden de bekende Socialistische literator en schrijver Frank van der Goes. Nog geen vier maanden geleden, in Fe bruari j.1. is hij bij zijn tachtigsten verjaar dag door een grooten kring van vrienden gehuldigd, en bij deze gelegenheid is ook in persorganen van alle gezindten dc beteeke nis van Van der Goes als mensch en voor dc cultuurhistorie van Nederland uitvoe rig geschetst. Frank van der Goes, behoorde tot de oprichters van de nieuwe literaire beweging rondom het tijdschrift „De Nieuwe Gids", de jeugdige dichter .Jacques Perk was zijn klasgenoot en boezemvriend uit die dagen. Strijd met Domela Nieuwenhuis. Van der Goes toonde actieve belangstelling voor de opkomende socialistische arbeiders beweging, die toenmaals geheel onder in vloed en leiding stond van Domela Nieu wenhuis, onder wiens invloed de beweging steeds nxeer in anarchistische richting werd gedreven. Van der Goes was een der eersten in ons land, die belangstelling toonde voor liet Marxisme als wetenschap en het van beteekenis achtte, de ..anarchistische invloe den -te hé'st'fijd'eii door, te trachten, aan de actie der arbeidersklasse een tlieoretischen grondslag, gebaseerd op het marxisme, te geven. Dit leidde tot een feilen strijd tegen Domela Nieuwenhuis en de zijnen en ten slotte tot een splitsing die tot gevolg had, dat in 1S97 de Soc. 'Dein. Arbeiderspartij, werd opgericht, als welker geestelijke va der Van der Goes veelal wordt beschouwd. In de S.D.A.P. bleef hij altijd een princi pieel marxistisch standpunt innemen, en na de afscheiding van de Tribunegrocp in 1909 werd hij mede-redacteur van „Het Weekblad", het minderheidsorgaan in de partij. Van 1912 tot 1925 was hij chef-buiten land van „Het Volk" waarin hij dagelijks zijn builenlandsche politieke overzichten schreef. Toen hij in Hilversum woonde, was hij van 1909 tot 1914 lid van den Hilver- sumschen gemeenteraad, de eenige openba re politieke functie, welke hij ooit wilde aanvaarden. Toen in 1932 te Haarlem de linker vleugel der S.D.A.P. de partij verliet, bevond hij zich eveneens aan de zijde der oppositie en werd hij mede-oprichter der inmiddels weer opgeheven onafhankelijk Socialistische Par tij. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Frank van der Goes ge schiedt Donderdag a.s. om half drie op de Algemeene Begraafplaats te Blaricum. Vroeger zei men: „De boeren moeten maar zien, hoe zij gehol pen worden Tijdens de herdenking van het 40- jarig bestaan van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven hield mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en Vis- scherij, een rede, waarin hij herin nerde aan den toestand van het landbouw-crediet vóór de oprichting van boerenleenbanken. Men zei toen: „De boeren moesten maar zien hoe zij geholpen werden, als zij crediet behoefden!" En toch, hoezeer hadden zij hulp noodig. Treedt, 50, 60 jaar terug in de geschiede nis en ge vindt aldus spr., een boerenstand, die gebukt gaat onder dc gevolgen van de crisis der tachtiger jaren. Vergeleken bij liet tijdvak 1872 tot 1879 deed die crisis het Xederlandsche landbouwland een waarde vermindering ondergaan van 700 millioen gulden. Tegenover de gevolgen van deze geweldi ge ramp, want dat was het. stond «een vrijwel onbeschermde niet gesteunde boeren stand, die de zedelijke en stoffelijke kracht, welke uit het vcrcenigingsleven valt te put ten, nog niet had leeren kennen. Spreker trad vervolgens in eenige histo rische beschouwingen over den landbouw en zette uiteen dat men tot 'n overtuiging kwam dat zonder een behoorlijk geregeld land- bouw-credietwezen de boerenstand gedeel telijk ten onder zou gaan. Het werk van Raiffeisen. Bij onze Oosterburen was men ons op dit gebied een heel stuk voor. Daar had reeds veertig jaren vroeger een edelman, Frie- drich Wilhelm Raiffeisen, toegerust met wijsheid en waren christenzin dc vaan der samenwerking geheven. In de drie gemeen ten, achtereenvolgens aan zijn leiding toe vertrouwd, had hij zijn dorpelingen het ver- eenigingsleven geleerd. In de derde, Hed- desdorf, kwam, het is reeds 75 jaren gele den dc eerste boerenleenbank tot stand. Spreker schetste vervolgens wat in Neder land te dezer zake door de maatschappijen van landbouw is verricht en hij herinner de verder aan de bekwame adviezen ten be hoeve van den landbouw van wijlen den heer P. van Hoek aan wiens nagedachtenis spreker woorden van hulde bracht. Rede minister Steenberghe. Minister Steenberghe begon zijn rede met een beschouwing van het werk van Raffei- sen en diens worsteling om de geesten der boeren. Spr. zag in de geslaagde Raffeisen- beweging de groote gangmaakster van de opleving, welke zich in het agrarisch leven allerwee heeft gemanifesteerd. Spr. kwam tot de vraag, waardoor de ver werkelijking dezer zegenrijke gedachte, aan gevangen onder schijnbaar hopclooze om standigheden, tot zulk een groot succes beeft kunnen voeren. In de eerste plaats noemde hij het ge loof, dat de promotors zelve hadden èn in de zaak, die ze voorstonden èn in hun roe ping. In de tweede plaats wees spr. er op, dat bij den opbouw van het geheele systeem is uitgegaan van de behoefte, de eigenaardig heden en het karakter van het boerenbedrijf eenerzijds en van die der boerenbevolking anderzijds. Men moest bij den opzet er reke ning mee houden, dat liet voornaamste deel der werkzaamheden in handen komen zou van financieel en boekhoudkundig onge schoolde menschen, op wie in laatste instan tie ook de volle verantwoordelijkheid rust. Hierdoor bleef ook de kleinste eenheid in "het gelicclc organisme een levend geheel cn werd de geheele organisatie behoed voor een verstarring en bureaucratie, die men soms waarneemt, wanneer organisaties uit groeien tot groote lichamen. De toporganisa- tie ontnam de vrijheid der onderdeelen niet, '.doch zij bevestigde deze, en leidde haar op lot zelfstandigheid wel bewust, zoodat daar door het geheel won aan innerlijke kracht. Groote durf. In de derde plaats memoreerde spr. de groote durf, die men toonde te bezitten door deze groote crediet-organisaties op te zet ten zonder het toen reeds krachtig ontwik kelde bankwezen als model te nemen. Spr. wees voorts op hetgeen er voort vloeit uit de principes, waarop de boeren leenbank is gevestigd, voor de verdere ont wikkeling van het economisch en sociale le ven van ons platteland. De boerenleenbanken hebben de boeren ecoomisch zeer gesterkt en daardoor aan de bedrijven vrijheid geschonken zich te ont wikkelen. Hiervoor in de plaats is geen kluister gekomen van de organisatie. De vrijheid werd geen vrijheid in naam, waar bij alleen de eene machthebber voor een ander werd ingeruild, maar ze werd effec tief. De organisatie van het landbouwcrediet- wezen leidde vanzelf ook tot de financiering van organisaties, die andere doeleinden na streven in het belang van het boerenbedrijf. Deze gang van zaken is voor de ontwik keling van het bedrijfsleven zeer gelukkig geweest en kan ook in de' toekomst nog ze genrijke gevolgen hebben, mits men blijvc vasthouden aan de beproefde gedragslijn, dat ook hier een zuiver zakelijk standpunt blijve ingenomen. Dit is, zoo besloot de mi nister. noodig èn voor de positie der boeren leenbanken als debiteuren èn voor de orga nisaties, die door haar worden geholpen. Roslaod heeft ooze Landbouw producten niet noodig De delegatie uit „Het comité voor den handel met Sovjet-Rusland, is dezer dagen, naar men ons mededeelt van haar bezoek aan Moskou teruggekeerd. Zij heeft gedurende haar verblijf in Sov jet-Rusland gelegenheid gehad de zeer be vredigende ontwikkeling van den wederzijd- schen handel met de autoriteiten van het volkscommissariaat voor den buitenland- schen handel te bespreken, en den indruk gekregen, dat op industrieel gebied verdere opdrachten van Russsische zijde mogen worden tegemoetgezien, mits concurreerende prijzen en levertijden kunnen worden aan geboden. Ook voor den afzet van koloniale producten zal Sovjet-Rusland van belang blijven. Daarentegen zijn de vooruitzichten voor onze agrarische producten gering, hetgeen in de re de ligt, omdat de landbouw daar te lande goede vorderingen maakt. Aan de delegatie werd verzekerd, dat Sovjet-Rusland zich zal blijven beijveren, den afzet van hout, graan en andere in aanmerking komende producten naar Ne derland te bevorderen. ^memmen KRINGVERGADERING NRDL N. HOLLAND. Op de Zondagmorgen ten huize van den heer G. Boontjes te Scha- gen gehouden vergadering van den kring Noordelijk Noord-Holland van den K.N.Z.B., welke onder leiding stond van den heer C. W. Boonen, waren alle aangesloten verecnigin- gen aanwezig met twee afgevaardig den, behalve de Sportclub „De Wirg". Wegens opheffing van de zwemvereeni- gmg te Heerhugowaard (door den kanalen- aanleg kan het bad niet meer gebruikt wor den) had de heer Jb. Zomer aldaar zijn be stuursfunctie ter beschikking gesteld. De vergadering had deze toegedacht aan ccn der bestuurders van Winkel Hoewel de secr. van Winkel schreef, dat geen hunner animo had voor een bestuursfunctie, besloot de vergadering deze zetel toch voor Winkel vacant te houden, aangezien Winkel bij na der inzien moet erkennen, dat het contact met het kringbestuur niet kan worden ge mist. Voorts kan Winkel zich dit spe ciaal naar het oordeel van secretaris Jon ker niet onttrekken aan de plicht haar aandeel in de organisatie te dragen, na al les wat de kring twee zomers achter elkaar voor Winkel heeft gedaan. Er was nog een vacature. De heer H. Jon ker Hz. moest nl. wegens studieredenen de hem overigens zeer na aan het hart lig gende taak van sec.-penn. neerleggen. Voor zitter Boonen meende in dit geval van aan drang tot aanblijven te moeten afzien, dank te den heer Jonker voor het vele werk voor den kring verricht en droeg den heer N. Ivcijzer tc Anna Paulowna, den secreta ris van 't Oude Veer, als opvolger voor. De heer Keijzer, die door zijn aftredende plaats- en clubgenoot kan worden ingewerkt, werd vervolgens bij acclamatie benoemd. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over de klasse-indeeling voor den a.s. zomer; mede naar aanleiding van meeningsverscliil- len met de Tech. Commissie van den K.N.Z.B. Besloten werd met algemeene stemmen de indeeling in stand te houden, al zullen de klassen evenwel vermoedelijk een naamsver andering ondergaan ter wille van de K.N.Z.B.-controle. De tijdgrenzen voor 1939 bleven dezelfden als vorig jaar. Alleen de grens voor 100 M. schoolslag dames werd van 1 min. 45 terug gebracht op 1 min. 43 sec. Ook Scliagen (De Wiel) zal trachten een polo-afdeeling te stichten. Begin Juli zal een polo-lournooi te Anna Paulowna worden ge houden. Enkele bijzonderheden voor de a.s. Zondag te Anna Paulowna te houden kringwedstrij den werden geregeld. Op voorstel van den heer Kouseband (Sclia gen), werd besloten met 't Skarped te Oude Niedorp in overleg te treden omtrent een al daar te houden propagandawedstrijd voor den Kring. Na enkele huishoudelijke besprekingen sloot voorzitter Boonen onder dankzegging voor de zeer geanimeerde besprekingen, de vergadering. KLASSE-INDEELING VOOR 1939. Krachtens besluit van het kringbestuur vallen de volgende dames en heeren op het bij hun naam genoemde zwemnummer in de A-klasse De nict-opgenomen zwemmers mogen op de B-nummers uitkomen. Borstcrawl heeren (100 m.): Zuurmond, v. d. Water, Liebert, Kraan, Verfaille allen Bruinvisschen; Sinke en Kommer, Oude Veer; F. Koning en Boonacker, De Wiel, Schagen; H. v. d. Meer en H.Z.V. Heer-Hu- gewaard. Schoolslag heeren (100 m.): Frijdal, v. d. Water, Bruinvisschen; Sinke, Oude Veer; Wildenberg, Frissche Morgen; Wagenaar en II.Z.V. Heerhugowaard. Rugslag heeren 50 m.): Zuurmond. Mul der, v. d. Werf, en J. Schellinger, Bruin visschen; J. Toes; H. v. d. Meer en H.Z.V. Heerhugowaard. Borstcrawl Dames 100 m.): B. Goedhard cn A. Vermeulen, Bruinvisschen. Borstcrawl Dames (50 m.); de vorigen en M. Forrer, R. Goedhard, G. Massee en W. Bregman, allen Bruinvisschen; K. Blaaulboer en G. Wardenaar, De Wiel, Schagen. Dames schoolslag (100 m.): T. Stam, D. van Os en M. Forrer, Bruinvisschen; N. Borst, J. J. van der Reijden. Frissche Mor gen; A. de Jongh, R. Kout, ex-H.Z.V. Heer- Hugowaard; K. Blaauboer, De Wiel, Scha gen. Dames-Rugslag (50 M.): A. Smid, M. Vis ser, A. Vermeulen, D. van Os. B. Goedhard, G. Massée, allen Bruinvisschen; K. Blaau boer, De Wiel, Schagen. Er zijn ook A-klasse staten opgemaakt voor verschillende andere nummers van 50 meter, maar in de praktijk zal deze korte baan alleen nog worden gebezigd bij de rugslag en borstcrawl dames, Vertrek van Aankomst te "heenreis) 5 Juni lSinKap' 5 ,uni Wielewaal |gafera 5 juni I Athene 5 Juni (terugreis) I 1 Torenvalk Igasra 5 Juni jjodhp. 5 Juni (heenreis) I I Emoe (terugreis) Rang. 5 Juni Jodhp. 5 Juni Toch met de Joden naar Hamburg terug? - In tegenstelling met berichten van giste ren heeft de directeur van de Hamburg Amerika-lijn, Declrick, medegedeeld, dat de „Saint Louis" aan boord waarvan zich 907 Joodsche vluchtelingen bevinden, naar Hamburg terug zal keeren, aangezien geen hoop bestaat deze menschen ergens in Amerika aan land te zetten. Er is tenslot te nog een bericht uit Havanna, dat de President van de Cubaansclie republiek heden een beslissing zal nemen. Permanente ballonversperring om Londettb Het ministerie van luchtvaart heeft he kend gemaakt, dat het systeem der ballon- versperring tot bescherming van Londen tegen luchtaanvallen permanent gehand haafd zal worden in het. kwetsbaarste cen trum van den bebouwden kom van Lon den. Vlootoefeningen in Amerika. Tachtig oor logsschepen en 400 vliegtuigen van de Stil le-Oceaanvloot zijn uit San Pedro vertrok ken om manoeuvres te houden in de om geving van het eiland San Clemente. De manoeuvres zullen tot 20 Juni duren. Finsch vliegtuig verpletterd. Nabij Hiek sa in Oost-Fin land is een particulier vlieg tuig omlaag gestort. De vijf inzittenden, waaronder drie kinderen, zijn omgeko- Mutaties bij de Amerikaansche Marine? Het. hardnekkige gerucht, doet de ronde, dat de Amerikaansche minister van ma rine, Swanson om gezondheidsredenen zal aftreden en zal worden opgevolgd door den opperbevelhebber van de Amerikaan sche marine, admiraal Leahy. Deze ge ruchten worden evenwel niet officieel be vestigd. Volgens mededeelingen van offi- cieele zijde zal admiraal Leahy met. in gang van 1 Juli 1939 worden benoemd tot gouverneur van Porto Rico. Yalschermsprong van 7500 meter. 29 Rus sische officieren hebben gisteren in groeps verband van 7500 meter hoogte een para- cliutesprong uitgevoerd op een niet nader aangegeven punt in het militaire district Noord Kaukasus. 1 Juni sprong dezelfde groep van een hoogte van 5000 nieter. Aangezien de temperatuur op 7000 meter hoogte 25 graden 'beneden het. vriespunt ligt, sprongen de parachutisten met een uitrusting van meer dan 35 kg., 0.111. be staande uit een bontjas, beenbeschermers van bont, waarop vilten laarzen en twee paar handschoenen. Oorlogsverminkten zien Britsche Konings paar. Vierduizend menschen hebben te Winnipeg den koninklijken trein belet te vertrekken. Er was voorzien in een opont houd van een half uur, ten einde den koning in staat te stellen de hand te 'schudden van groepen oorlogsvermink ten, die op het station bijeen waren ge komen. Toen deze plechtigheid was af- geloopen, riep de buiten verzamelde me nigte: „Wij willen den koning, wij wil len de koningin". Het Koninklijke paar was verplicht uit den trein te stijgen en zich temidden van de enthousiaste menigte te begeven. Nieuw wereldrecord konelslingeren. Tij» dens wedstrijden te Dortmund verbeter de Lutz van de vereeniging „Huettenver- ein Dortmund" het wereldrecord kogel slingeren met een worp van 59.07 meter. Aan alle technische voorwaarden is voldaan, zoodat het record zeker erkend zal worden. Het oude record stond op naam van Blask (Duitschland) met een worp van 50 meter, gemaakt op 27 Au gustus van vorig jaar te Stockholm. Karl Gall ernstig gewond. Tijdens dé training voor de aanstaande motorraces op het eiland Man (Eng.) is de bekende Duitsche renner Karl Gall ten val geko men. Oogenschijnlijk was de verwonding niet van ernstigen aard,' doch na onder zoek bleek, dat Gall een gecompliceer de schedelbreuk had opgeloopen, welke operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. Dit heeft hem het leven gered. Het is echter uitgesloten, dat Gall voorloopig aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Joden naar de Philippijnen? In officieele kringen schenkt men aandacht aan de mogelijkheid dat dé Philippijnen zouden worden opengesteld voor de immigratie van tienduizenden Joodsche'vluchtelingen uit Duitschland. Men zou daarmede den invloed van do Japanneezen op de Phi lippijnen willen verminderen. Alvorens een beslissing wordt genomen, wacht men het verslag af van een commissie, die ter bestudeering van het vraagstuk onlangs naar de Philippijnen is vertrok ken. Dé bioscoopbrand in Mexico. Nader wordt uit. Zacatepec ge-meld. dat het bios cooptheater zeven minuten na het uit breken van den brand geheel in vlammen stond. Er zouden 70 dooden en 150 ge wonden zijn. Slechts 28 lijken konden ge ïdentificeerd worden. Bij het uitbreken van den brand waren er 800 bezoekers in het gebouw. Het vuur heeft ook een der tigtal hutten vernield.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2