ScIhhiiyCOII II Bedrijfsregelingen in den Landbouw rT-?T-- - DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wetsontwerp ingediend Waarborgen tegen ouerheersching van de eene groep door de andere W ieringermeerdir cctie naar Zwolle Wetsontwerp tot verbetering der leerlingenschaal Zware straffen tegen dienstweigeraars geëischt Te lage latnmerenprijzen De Bilt verwacht warmen zomer Bloedige botsing te Dantzig Laan, Schagen, Tel. 20. MOGELIJKHEID GEOPEND TOT HET IN STELLEN VAN BEDRIJFSORGANEN MET VERORDENENDE BEVOEGDHEID. De minister van Economische Zaken heeft een wets ontwerp ingediend, dat voorziet in het verbindend of on verbindend verklaren van bedrijfsregelingen voor het landbouwbedrijf, welke geen crisiskarakter dragen en daartoe te scheppen rechtspersonen zullen zijn vastgesteld. Als regelingen, welke voor een dergelijke verbindend verklaring in aanmerking komen, heeft de minister zich gedacht o.m. teelt- en productieregelingen, regelingen tot opkoop van surplus aan landbouwproducten, regelingen, betreffende inlevering, rationeele productie, kwaliteitsver betering, afzet en bewerking. Bij krachtige ontwikkeling der economische bedrijfs organisatie in den landbouw op grond der voorgestelde wet zou volgens de Memorie van Toelichting de instelling van bedrijfsorganen met verordende bevoegdheid in de lijn der ontwikkeling liggen. Geen „crisismaatregelen" In - de Memorie van Toelichting lezen wij, dat in den landbouw het inzicht baan breekt, dat nieuwe vormen van economische samen werking noodzakelijk zijn. Door fc„. den bemoeilijkten export wordt de bedrijfsvoering in den landbouw voor steeds lastiger problemen ge steld, doch de regeering aoht zich zelf niet de in de eerste plaats aan gewezen instantie om het bedrijfsle ven in den landbouw op een hoo- ger peil te brengen en b.v. door het zoeken van doelmatiger productie methoden of nieuwe af ze ('mogelijk heden de bestaande moeilijkheden tot een oplossing te brengen. De ze taak rust in de eerste plaats op het bedrijfsleven zelf. Uit de behandeling van de vraag, welke regelingen nu wel op grond van deze wet door het landbouwbedrijf ter hand genomen kunnen worden, blijkt, dat het ontwerp er van uitgaat, dat daarvoor in aanmerking komen alle regelingen, welke geacht kun nen worden van blijvende waarde voor de economische ontwikkeling van den land bouw te zijn. Dit beteekent, dat het niet de bedoeling is „crisismaatregelen" op de ba- 's van dit wetsontwerp tot stand te bren gen. Drie voorwaarden. De nieuwe wettelijke vorm van de ge- wenschte samenwerking moet aan drie .voorwaarden voldoen, n.1.: 1. De regelingen moeten uit het bedrijfs leven zelf voortkomen en dus niet door de regeering worden opgelegd. 2. De bemoeiing der ovexheid moest zich tot leiding en toezicht kunnen bepalen. 3. Overheersching van den landbouw over daaraan verwante takken v. handel en nij verheid moest worden voorkomen. regeling zouden dan producenten, handela ren, verwerkers en ook exporteurs kunnen deelnemen. Op grond van deze wet kunnen dus niet alleen bedrijfsregelingen verbin dend verklaard worden, welke uitgaan van door producentengroepen ingestelde organen maar ook bedrijfsregelingen, getroffen door een orgaan, ingesteld door handel of in dustrie van land'bouwporducten of door een orgaan, dat door producenten, handelaren en verwerkers tezamen in het leven is ge roepen. Waarborgen. Wat nu het vooikomen van overheersching door landbouw over handel of industrie of omgekeerd betreft, blijkt, dat in het ontwerp hiertegen in den vorm van voorwaarden, wel ke aan de verbindendverklaring zijn gesteld, waarborgen zijn geschapen. Als voonvaarde ten aanzien van de alge dat het economische bedrijfsbelang verbin- meen verbindendverklaring is voorts gesteld, dendverklaring vordert en dat de verbindend verklaring niet in strijd is met het algemeen belang. Wat het economisch bedrijfsbelang be treft, zal de minister alle in het betreffen de bedrijf aanwezige belangen tegen elkaar afwegen, alvoi-ens een besluit te nemen. Dit is noodzakelijk, omdat o.a. tusschen de be langen van coopex-atieve- en particuliere ondei*nernei*s, en van groot- en kleinbedrijf tegenstellingen bestaan. Met het „algemeen belang" heeft de mi nister in 't bijzonder het belang der consu menten op het oog. Optimisme. De regeering gelooft, dat de in het ont werp vervatte regeling de mogelijkheid in houdt van een krachtige ontwikkeling van de economische bedrijfsorganisatie in den landbouw. Deze ontwikkeling zou, indien zij gunstig blijkt te zijn, op den duur er Voor den wettelijken vorm is nu aansluiting gezocht bij de wet tot het algemeen verbindend- en onver- hindend-verklaren van ondernemei-s- overeenkoms ten, echter met dit ver schil, dat slechts verbindendver- klaard kunnen woi'den bedrijfsre gelingen, welke door een door onder- nemers in het leven geroepen or gaan zijnvastgesteld. De gang van zaken is hierbij aldus ge dacht, dat hetzij een of meer organisaties hetzij een belangrijke groep van onderne mers, welke van meening zijn, dat voor hun bedrijf een economische bedrijfsregeling ge boden is, een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam in het leven roept, dat dan de gewenschte regeling ontwerpt cn voor haar leden of aangeslotenen vaststelt, door dit orgaan kan dan algemeen verbindend ver klaring voor het gehecle land of een ge deelte des lands, aan den minister van eco nomische zaken worden verzocht, welk verzoek kan worden ingewilligd, indien eenige voorwaarden zijn vervuld. Ook voor handel en industrie Uit de memorie van toelichting blijkt nu verder, dat deze wet niet alleen bedoeld is voor den landbouw in engen zin, n.1. de voortbrenging van landbouwproducten. Door deze ruime werkingsfeer kan b.v. worden bereikt, dat voor één landbouwproduct met een bedrijfsregeling, gebaseerd op één wet, kan worden volstaan. Aan zulk een bedrijfs toek nnnen leiden, dat op grondslag van artikel 152 der Grondwet voor het bedrijfsleven in den landbouw lichamen in het leven worden ge roepen, welke met verordenende be voegdheid zouden kunnen worden bekleed. De aard der regelingen. Uit den verderen inhoud van de memorie van toelichting blijkt, dat men zich als re gelingen, waarvoor deze wet zal kunnen worden gebruikt, o.m. gedacht heeft teelt en productieregelingen, regelingen lot op koop van surplus aan landbouwproducten, regelingen tot Inlevering van een. bepaald deel der producten, maatregelen, welke op meer rationeele productie en kwaliteitsver- betering gericht zijn, regelingen betreffende den afzet in binnen- en buitenland en ten aanzien van de be- en verwerking van land bouwproducten. De gevolgen van de verbindendverlc 1 aring zijn geregeld op ongeveer analoge wijze als in de wet tot het verbindendverklaren van ondernemersovereenkomsten. Er is echter dat verschil, dat naast civielrechtelijke sanc tie ook de mogelijkheid tot strafrechterlijke vervolging in het ontwerp is opgenomen, waarbij naast geldboete ook hechtenis van ten hoogste zes maanden kan worden opge legd. Ook de mogelijkheid tot onverbindendver- klaring van bedrijfsregelingen is in het ont- wei^p opgenomen. Zoodra de N.O. polder in cultuur wordt gebracht, - Opzicht over èlle Zuider zeepolders? Naar wij vernemen, zal de directie van de Wieringermeer, die, zooals be kend, in de toekomst belast wordt met het directoraat van den N.O. polder, zich als zoodanig te Zwolle vestigen. Tevens overweegt de regee ring, de Wieringermeerdirectie in de toekomst het in cultuur brengen van alle Zuiderzeepolders op te dragen. Het bovenstaande wordt bevestigd, door een mededeeling van den burgemeester van Zwolle in de Maandagavond j.1. gehouden raadsvergadering. De bux-gemeester verltlaar- de n.1., naar de N. R. Ct. meldt, dat het aan B. en W. gelukt is overeenstemming te vex*- krijgen met de ministers van Waterstaat en van Financiën omtrent de vestiging van de dii'ectie van den Noordoost polder te Zwolle. Het Hooge Huis te Alkmaar zal dus vele leege kamers ki-ijgen! In de volgende raadsvei'gadering zal den gemeenteraad een voorstel worden aangebo den de voormalige ambachtsschool te veihou- wen en aan de directie van den Noordoost polder te verhuren. Thans een toestand, die „in strijd is met alle eischen van sociale rechtvaardigheid." De heer van Houten (Chr. Dem.) heeft een wetsontwerp ingediend tot verbetering van de leerlingenschalen bij het Lager Onderwijs. Zooals de heer van Houten ,5n zijn toelichting zegt, is hij hiertoe gekomen, nu tot zijn groote 'teleurstelling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een dergelijk voor stel blijkbaar nog niet te wachten is. De huidige toestand spot met de eischen van sociale rechtvaardigheid, aldus de Me morie. Het voorstel bedoelt zoowel het paedago- gisohe belang der scholen te dienen, als de sociale gerechtigheid te bevorderen. Deze beide motieven zijn, aldus de Memorie, vol doende om een meerdere uitgave van on geveer 6 millioen gulden te rechtvaardigen.' De inhoud. Het ontwei'p beoogt een wijziging vaxi de artikelen 28 en 191 der Lagei'on dierwijs wet 1920. Het eerste artikel luidt: De eerste vier leden van art. 2S der L. O.-wet 1920 worden gelezen als volgt: 1. Aan elke school voor gewoon lager on derwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leei-lingen zes en dei'tig, door tenminste twee onderwijzers, zoodra het een en zeventig, door tenminste drie onderwijzers, zoodia het honderd zes, door tenminste vier onderwij zers, zoodr het honderd een en veertig be- di-aagt. 2. voor elk vijf en veertigtal leerlingen bo ven de honderd, een en veertig wordt een onderwijzer meer vereischt. 3. Aan elke school voor uitgebreid lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aan tal leerlingen negen en twintig bedraagt. 4. Voor elk acht en twintigtal leerlingen boven de negen en twintig wordt een on derwijzer meer vereischt." De kweekelingen met acte. Van art. 2 is de bedoeling de mogelijk heid om zoogenaamde „kweekelingen met acte", als zelfstandige leerkracht in de scho len te gebruiken, te doen vervallen. In artikel 3 is de inwerkingtreding van de wet bepaald op 1 Januari 1940. Nawee van de bewogen April dagen. De advocaat-fiscaal bij het I-Ioog Militair Gei-echtshof, mi*. L. B. J. Veimeulen, heeft gisterochtend tegen vier jongelieden, die in de bewogen April-dagen geweigerd hebben naar zij zeiden om principieele ï-edenen daadwei'kelijk aan den militairen dienst deel te nemen een belangx-ijk zwaardere straf geeisclit dan hun door den Krijgs raad te 's Hertogenbosch was opgelegd. Dit college had hen veroordeeld tot een gevangenissti-af van een jaar en zes maan den met aftrek van de preventieve hechte nis met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal vroeg verzwa ring van deze straf tot twee en een half jaar gevangenisstraf, rónder af- Thuisvaren Indisch Marine personeel weer voortgezet De Baloeranneemt de eerste groep mee. De commandant der Indische zeemacht heeft, naar de N.R.Cx*t. meldt, besloten liet thuisvaren van marine-personeel, hetgeen, met Ihet oog op den kritieken toestand, tij delijk was stopgezet, weer geleide lijk te laten voortgaan, en wel te beginnen met de „Baloeran" die 21 Juni uit Tandjong-Priok vertrekt. trek van de preventieve hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst, met ontzetting van de be voegdheid om hij de gewapende macht te dienen. Spr. maakte er het Hof attent op, dat deze gevallen niet te maken hebben met gewetensbezwaren tegen den militairen dienst. De beklaagden he-bben botweg ge weigerd an den dienst deel te nemen, naai zij zeiden, om px-incipieele redenen, doch hun argumenten waren niet steek/houdend en allerminst van godsdienstigen aard. Zij hebben de mogelijkheden van de Dienst plichtwet 1923 niet willen aanvaarden. In deze ernstige tijden zijn deze gevallen voor al zeer ernstig en de oveiTieid moet daai-- tegenover een gedecideeixle houding stellen. De vei'dediger der beklaagden, mr. TI. J. Marius Geidings bepleitte de uiterste cle mentie. De sententies van het Hof in deze zaken volgen latei*. Als de „Prinses Beatrix" proefvaart Zal Z.K.H. Prins Bernhard aan boord zijn. Naar het Hsb. verneemt, zal Prins Bei'n- hard deelnemen aan den officieelen proef tocht van het motormailschip „Pi'inses Bea trix" van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land", die 2-4 Juni zal worden gehouden. Zooals men zich hei-innert heeft de Prins indertijd de tewaterlating van dit tweede nieunve schip van de „Zeeland" venïcht." Centrale landbouworganisaties wenschen maatregelen. De dagelijksche besturen der drie centra le landbouworganisaties hebben in een vei*- gadering te Den Haag o.m. de volgende be sluiten genomen. Besloten wei*d om op vei*schillende wijze diverse recepten welke het gebruik van schapenvleesoh kunnen bevorderen te doen verspreiden. In veihand met de zeer lage prijzen voor de lammei*en wei'd besloten, er bij het col lege van ï'egeeringscommissarissen op aan te dringen meer lammeren tegen een hoo- geren prijs uit de markt te nemen en te vens maatregelen te beramen opdat boven dien aan de specifieke fok bed rij ven een uit- keering per ooi kan worden gedaan. Besloten werd om bij het college van regeei'ingscommissarissen er nogmaals op aan te dringen, den denaturatietoeslag voor de aan de eischen van de x*ubriek a. voldoende consumptieaardappelen vast te stellen op f 2.per 100 Kg. Door het langer bewaren en den thans zeer lagen voedei*- prijs van de aardappelen hebben de ver bouwers van consumptieaardappelen groote schade geleden welke, in het raam van de regeling, ver-goed behoort te worden. In overleg met den Algemeenen Nederl. Zuivel'bond werd besloten er bij de gebrui kers van veevoeder op aan te dringen, meer dan tot nu toe ondermelk, hetzij in- ver- schen toestand hetzij als melkpoeder of als bestanddeel van de mengvoeders, als vee voeder te gebruiken. De roggeprijs. Orienteerende besprekingen wex*den gehou den over de eventueel te nemen maatrege len voor de rogge van den nieuwe oogst. Be sproken werd de wenschelijkheid om voor de rogge een wekelijksch oploopende garan tieprijs vast to stellen, evenals dit reeds eenige jaren bij de tai*we geschiedt. Voor komen dient to worden dat het grootste ge deelte van den x*oggeoogst in don herfst wordt afgezet, waardoor de markt wordt overvoerd en de prijs daalt. Als x*arantie- prijs Aveid genoemd f 7.75 per 100 Kg., met een progressie van 3 ct. per week tot f 8.75 per 100 kg. Besloten werd een en ander met het col lege van regeeringscommissarissen te be spreken. loodsche vluchtelingen springen over boord Zij wilden niet naar Duitschland terug. Gistei*avond omstreeks zes uur zijn van het naar zee vertx*ekkende Duitsche passa giersschip „Athene" op den Nieuwen Water weg, ter hoogte van boei 17, even boven Maassluis, twee Joodsohe emigi'anten over boord gesprongen en naar den Rozenbui'g- schenwal gezwommen. De beide vluchtelin gen, jongemannen, die door de politie van Rozenburg werden aangehouden, verklaar den, dat zij niet met het schip naar Duitsch land wilden terugkceren. In den loop van den avond is het tweetal op transport gesteld naar Rotterdam-. Dit nummer bevat 8 pagina's Si J EERBERICHT DE BILT SEINT t Verwachting: Aan de kust droog warm weer, helder tot half beAvolkt, in den middag zee- Avind. Het overige land: droog, zeer Avaxmi, helder tot half beAvolkt Aveer, zwakke wind uit Zuidelijke i*ichting Temperatuur boven nor maal. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti- tuur te De Bilt deelt mede, dat de be cijferingen met een waarschijnlijk heid van 3 op 4 aangeven, dat de tem peratuur van den komenden zomer, Juni-Agustus, boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwach ting worden gegeven. Groote stationsbrand te Warschau Het gebouw geheel verwoest. Brandweerman omgekomen, ver schillende personen gewond, In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat bij een bx*and in het station te Warschau een brandweex-man om het leven is gekomen, vier personen werden ex'nstig gewond, terwijl een tiental lichte kwetsuren opliep. Te half elf gisterochtend, nadat de bx*and vier uur had gewoed, was men de vlammen meester. Van het groote gebouw restten nog slechts de mux*en cn deelen van het dak. Het intei*ieur is slechts een puinhoop. Het dak en de verschillende verdiepingexi van het centrale gebouw zijn ingestort, waax*door een tunnel voor een deel is versperd. De brandweer blijft de puinen nog nat hou den, doch x*eeds is het ruimingswerk begon nen. De perrons van aankomst der treinen zijn niet beschadigd en zoodra de puinen zul len zijn Aveggeruimd, zullen de treinen hier weer kunnen komen. De minister-president, die persoonlijk de hlussching leidde en meehielp aan 't red- dingswex*k, heeft besloten een aantal brand- weex-lieden het kruis van verdienste te ver- leenen. De brandweerman, die om het leven is ge komen, poogde een lange ladder te beklim men om zoo dicht mogelijk bij de vuurhaard te komen. Hij is evenwei gevallen en omge komen. Sabotage? De oorzaken van den hx*and zijn nog niet officieel vastgesteld, maar van gezaghebben de zijde vex*werpt men categorisch de veron- derstelling, dat sabotage zou zijn gepleegd. Veeleer denken zij aan onvoorzichtigheid of een toevallige oorzaak. Boeren verzetten zich tegen de gendarmerie. Anti-Poolsche excessen. Op het gebied der vrije stad is het gisteren tot een bloedige botsing gekomen tusschen de gendarmerie en de bevolking van het plaatsje Gnojevvo, wier vijandige gevoelens jegens de nationaal socialisten hekend zijn. Bij den landbouwer Wojek dienden zich vier gendarmes aan. Zij kwamen zijn dochter weghalen, die aan een gedwongen sterilisatie zou worden onderworpen. Wojek weigerde de gendarmes zijn huis te laten betreden en maakte daarbij gebx*uik van 'n vuurwapen, Avaardoor een gendarme ernstig gewond werd. Nadat versterkingen aange komen waren, Averd door de gendarmes geweervuur geopend, Avaarbij verscheidene geAvonden vielen. De Poolsche bladen melden uit Dantzig, dat 30 nationaal socialisten gistei*en ge tracht hebben binnen ted ringen in 't huis van een Poolschen burgei*, nadat zij een schuur, die aan het huis gx*enst, vernield hadden. Nadat de Pool een beroep had gedaan op de politie, Averd hij gearresteerd onder voor wendsel, dat hij „een samenscholing had uitgelokt". Voorts melden de bladen, dat onbekenden de ruiten vernield hebben van de Poolsche St. Stanislaskerk.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1