De raadsverkiezing. Raadsverkiezingen in de omgeving Mooie, charmante zonnebruining Geheimzinnig incident in het Verre Oosten i SCHAGEN Groote winst voor de Vrijzinnige groep: twee zetels meer S.D.A.P. en R.K. in de oppositie gedrongen. COMMUNISTEN EN PROT. CHRIS- TELIJKEN NOG GEEN KANS. Het eindresultaat van de gisteren te Sclia- gen gehouden gemeenteraadsverkiezingen is, dat worden toegewezen aan de: S.D.A.P. 2 zetels, (thans 3 zetels); R.K. 3 zetels (thans 3 zetels); Schapens Belang 6 zetels (thans 4 zetels); Communisten 0 zetels (thans 0 ze tels); Prot. Chr. Groep 0 zetels (thans 0 ze tels). Gekozen zijn (voor Schagen's Belang geldt de onderlinge afspraak, dat de zetels worden toegewezen naar het hoogst aantal stem men): S.D.A.P.: D. Bijlsma, H. K. Folkerts. R.K; W. Dekker, J. P. Schilder, G. Joh. Trap. Schagen's Belang: Mr. Dr. J. A. E. Buis kool, Joh. de Veer, M. Wissekerke, C. Blaau boer Kzn., W. D. Niestadt, K. S. Leguit, Communisten: Geen. Prot'. Ghr. Groep: Geen. De S.D.A.P. verliest dus één zetel, Scha gen's Belang wint twee zetels, R.K. blijven op zelfde niveau, Communisten en Prot. Chr. Groep kamen niet in aanmerking. DE GEDETAILLEERDE UITSLAGEN. S.D.A.P.: Totaal 377 stemmen, waarvan: D. Bijlsma 334, H. K. Folkerts 16, J. J. Bakker 2, B. Zijlstra 10, G. Kip 7, H. Klaver 1, J. Zwaag- Groen 5, P. C. Weij 2. In 1935 had de S.D.A.P. 470 stemmen, is dus 93 stemmen achteruitgegaan. R.K Staatspartij. Totaal 489 stemmen, waar van: W. Dekker 458, J. P. Schilder 16, G. Joh. Trap 2, J. Groot 3, P. van Diepen 8, Joh. C. Huiberts 1, J. Koopman 1. In 1935 had de R.K. Staatspartij 487 stem men, js dus 2 stemmen vooruit gegaan. Schagen's Belang. Totaal 1052, waarvan: C. Blaaubocr Kzn. 158, Jb. Bruin 33, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool 287, Chr. Dekker 14, K. S. Leguit 49, W. D. Niestadt 55, L. van Rijswijk 32, A. Sleutel 4, M. C. Tuinman 17, Joh. de Veer 213, M. Wissekerke 210/ In 1935 had Schagen's Belang 731 stemmen, is dus'321 stemmen vooruitgegaan. Communisten. Totaal 102 stemmen, waar van: P. A. de Munck 97, M. de Graaf 1, P. Blokker 0, E. J. SnaasBrantenaar 4. In 1935 kwamen de Comjryupisten niet met eigen lijst uit. 'r Prot. Chr. Totaal 61, waarvan: <L Koning 54, J van Gulik 4, P. de Geus 3. Tn 1935 had deze partij 94 stemmen, is dus 33 stemmen achteruit gegaan. DÉ VERDEELING DER ZETELS. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen be droeg 2123 waarvan 42 van onwaarde, zoo- dt geldig verklaard werden 2081 stemmen. De kiesdeeler was dus 2081:11 (het aantal beschikbare zetels) is 189 2/11. Bij eerste verdeeling was dus het resultaat S.D.A.P. 377:189 2/11= 1 zetel, rest 187 9/11 R.K. 489:189 2/11= 2 zetels, rest 110 7/11 Schagens Belang 1052:189 2/11= 5 zetels, rest 1061/11 Communisten 102:189 2/11= 0 zetels, rest 189 2/11 Prot. Chr. 61:189 2/11= 0 zetels, rest 61 Verdeeld 8 zetels. Bij tweede vcrdeeling vielen af communis ten en Protestantsch Christelijken, omdat geen 75% van den kiesdeeler was behaald. Om de 3 restzetels moesten dus kampen de S.D.A.P., de R.K. en Schagens Belang, de drie lijsten met de grootste resten. Het resultaat was dus dat ze elk nog één zetel kregen toegewezen. WAT DE VERKIEZINGEN LEEREN. De verkiezingen beteekenten een groot suc ces voor de vrijzinnige groep, die straks ge heel de macht in handen heeft, daar S.D.A. P. en R.K. te zamen nog 'n minderheid vor men. Schagens Belang heeft daardoor ech ter ook zware verplichtingen en draagt de volle verantwoordelijkheid voor het ge- imcerttelijk beheer. S.D.A.P. en R.K. zullen elkaar wel de op- posilioneele broederhand reiken en indien deze groepen over slagvaardige debaters beschikken zullen ongetwijfeld de debatten wel eens een scherp tintje krijgen. Kan men niet tegen het regeeringshlok 'optor nen en gaat men dus lijden zonder te kla gen,.dan zullen de raadszittingen echter vrij eentonig zijn, tenminste als de fractievoor zitter van Schagens Belang aan zijn ploeg goede leiding weet te geven. Nu de S.D.A.P. geheel in de oppositie wordt gedrongen, komt ook haar wethou- derszetcl in het gedrang. "Gezien het standpunt dat Schagens Belang innam hij het aftreden van den heer Jan Schoorl Pzn. is aan te nemen, dat het wethouderlijk leven van den heer Bij'lsma zacht en kalm zal worden afgesneden. Of dit verstandig zal blijken te zijn, is vers twee. De S.D.A.P. is dus één zetel -kwijt. Uit de groote winst v. Schagens Belang, valt dui delijk af te leiden, dat de heer van Erp niet de vertegenwoordiger der malcontenten is geweest onder de arbeidersbeweging, zooals vrij algemeen werd aangenomen, maar meer de laatste toeverlaat van mop perende Vrijzinnigen, die nu weer berouw vol naar Schagens Belang zijn terugge keerd. Veelzeggend is het feit dat de S.D. A.P. vrij veel stemmen aan Scha gens Belang heeft verloren. Zouden d$ communisten niet met een eigen lijst zijn uitgekomen, doch hadden die allen op de S.D.A.P. gestemd, dan zelfs had deze laatste groep haar derden zetel niet kunnen be houden. Het mangelt hier aan goede representatieve vertegenwoordigers en met belangsteling moet dan ook worden afgewacht, hoe de heer Folkerts 't er als raadslid afbrengt. De Katholieken houden hun zetels, wat le verwachten was er. de kleine groepen communisten en Protestantsch-christelijken zijn nog niet waardig gekeurd het edele politieke spel mee te spelen. Als steeds bullfitinneerden wij de uitslagen, en waren, dank zij onze snelvoetige en rapvingerige stemopnemers hiermede reeds klaar, vóór dat het stembureau zijn taak beëindigde. Als steeds ook trok onze publicatie veei belangstelling. Er is gisteren in ons.rayon reeds druk ge stemd en wel te Hoogwoud, Harenkarspel, Schoorl, St. Pancras en Oude Niedorp. Woensdag 14 Juni volgt weer een aantal dorpen en in de groote steden worden de verkiezingen meestal op 21 Juni gehouden, één dag dus voor den wettelijken termijn, van 45 dagen na de candidaatstelling, in dit geval 22 Mei, vervalt RAADSVERKIEZING TE SCHOORL. 1. R.K. Staatspartij: N. Kaag 332, A. Bijl 12, S. Obdam 9, A. Dapper 1, A. Besteman 2, A. Dongelmans 0. 2. Schoorl's Belang: D. Duin Wzn. 183, C. M. Winder 120, A. V: Lienen Jr. 16, W. S. C. Noorda 9, T. T. Meedendorp 10, N. Haasbroek 5, R. Wognum 13, Fr. Mosk 6, S. Gutker 12, K. P. Zuur bier 23. 3. S.D.A.P.: A. Gutter 16S, C. Blom 66, H. Selhorst Jr. 27, .T. Roos-Breed 6, S. Kriek 1, Jb. Spaan 1, A. Bogtman 1, W. Chr. Roos-Woestenburg 1, M. Wijnjetcrp 3, Ph. Grasser 4. 4. Vrijz.-Dem. Bond: Fl. Schermer 218,P. Kos 22, W. Sevennuy- sen 6, W. Kroon 1, H. Belie 4, H. Mulder 2, P. Blankenstein 6. Geldige stemmen 1290. Uitgebracht op lijst no. 1: (R.K.) 356 stem men (in 1935 336); no. 2: (Sch. Bel.) 397 st. (in 1935 388); no. 3: (S.D.A.P.) 278 st (in 1935 205); no. 4: (V.D.) 259 st (in 1935 234). Gekozen: R.K cand. 2: M. Kaaij, A. Bijl; Sch. Bel. cand. 2: D. Duin Wzn., C. N. Win der; S.D.A.P. cand. 2: Gutter, Blom; V.D. cand. 1: Schermer. De „oude" Baad bestond uit de heeren: C. M. Winder, D. Duin (Sch. Bel.); F. Schermer (V.D.); A. C. Bijl, C. Kaandorp (R.K.) en A. Guttcr en C. Blom (S.D.A.P.). De samenstelling van den Raad onder gaat slechts een kleine wijziging. Zes van de thans zittende leden zullen in den nieuwen Raad terugkeerenalleen de heer C. Kaa'n- dorp die geen candidatuur wenschte te aan vaarden, zal wordon vervangen door den heer N. Kaag. Deze laatste is in het vereeni- gingsleven een goede bekende, speelt daar in een groote rol als voorzitter van.de zuivel fabriek, van de. fokvereeniging Duinstreek, van de afd. v. d. L.T.B., van de Kring Alk maar van de L.T.B., van de Sch. Burger wacht, secretaris van de V.P.N., penning meester van de vereeniging Het Witte Kruis, lid van de distr. commissie L.C.O., enz., enz. Van 19231935 had de heer N. Kaag tevens zitting in den Raad. RAADSVERKIEZING TE OUDE NIEDORP. Protestante groep verspeelt één zetel. 1. R.K. Staatspartij: W. Kolkman 403, J. Bakker Sr. 11, P. A. Broerscn 10, A. S. Groot 6, W. H. Bierman 1, P. J. Tromp 2, S. Stam Szn. 0, J. H. Sehie- broek 1, P. C. Tesselaar 3, Th. Wijnker Thzn. 0, H. Tamis 0, Th. J. Stadegaard 0. Totaal 437. 2. Protestantsche fractie: J. van Zoonen 131, G. de Heer 15, J. Nagel hout 25, H. Koopmans-Tas 51, J. Biersteker 2, S. Klaver 1. Totaal 225. Totaal aantal stemmen: 677; van onwaarde 15; geldige stemmen: 662. Uitgebracht zijn op de lijst van de R.K Staatspartij 437 stemmen* tegen 344 stemmen in 1935 en op de lijst van de Protestantsche fractie 223' stemmen, teg<en 211 stemmen in 1935. Gekozen zijn voor de R.K. Staatspartij de heeren: Kolkman, Bakker, Broersen, Groot, Bierman (vijf zetels) en voor de Protestant sche fractie de heeren: Van Zoonen en De Heer (twee zetels). De „oude" Raad bestond uit de heeren: A. Molenaar, W. H. Bierman, W. Kolkman, J. Bakker Jzn., allen R.K. en dc heeren J. van Zoonen, J. Waiboer, G. de Heer, allen Protestant. RAADSVERKIEZING te HARENKARSPEL. R.K Staatspartij: Jac. Beemsterboer 844 stemmen; Jac. Blok dijk 4, J. Molenaar 13, S. Burger C. Bak ker 1, N. Wester 1, J. Zutt 2, P. J. Muil boom 2, H. Dekker 2, C. Dekker Mzn. C Dekker Az. A. Duyves 27, Th. Stoop Th. Entes P. Hanenberg C. Bleeker V.D., S.D.A.P. en Tuindersgroep: C. Francis 360, K. Doekes 56, P. de Jong 18, S. J. de Vries 20, J. van der Sluis 3, Jan Paarlberg 4, J. Hagenaar 6, C. van der Sluis H. Kuiper W. Kistemaker 6, C. Berk houwer 1. Anti Revolutionnair: L. Doekes 87, S. Geertsma 3, P. F. Borst 1, J. K. Slot 5. Totaal uitgebrachte stemmen: 1486; van onwaarde 20; geldige stemmen 1466, waar van uitgebracht op lijst 1 (R.K.) 896 stem men; op lijst 2 (verhonden lijsten) 474 stem en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Tube 60, Doos 50 en 25 et. men en op lijst 3 (A.R.) 96 stemmen. In 1935 was de verhouding aldus: R.K. 840, V.D. 211, S.D.A.P. 155, Tuindersgroep 118, A.B. 83. Gekozen zijn nu: Jac. Beemsterboer; Jac. Blokdijk, J. Molenaar, S. Burger*, C. Bakker, N. Wester, J. Zutt, (allcp R.K.,) C. Francis, K Doekes, P. de Jong en S. J. de Vries (verbonden. De oude raad bestond uit de heeren: C. Bakker, Jb. Beemsterboer, Jb. Blokdijk, S. Burger, A. Dekker, A. Duyves, J. Molenaar, (R.K); C. Francis, S. J. de Vries, (V.D.) K. Doekes (S.D.A.P.) en F. de Jong (Tuin dersgroep). De raad is hier dus gebleven: 7 katholie ken en 4 protestanten. RAADSVERKIEZING ST. PANCRAS. De raad rechts, door de groote ver deeldheid van links. Weinig glori eus afscheid van den heer Lek. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Gemeenteraad zijn als zoodanig geko zen de heeren: Jac. Duijf Czn., P. de Vries Hzn., J. van Kampen, A. Stammes, Jb. Kloos terboer Dzn., K Timmer, C. Kloosterboer Pz. De uitslagen. De gedetailleerde uitslagen zijn aldus. To taal werden uitgebracht 764 stemmen, waar van 723 geldige stemmen tegen 692 geldige stemmen in 1935. Hiervan werden uitge bracht op: Lijst 1 (Chr. Hist.) 158 stemmen (in 1935 162 stemmen;) Lijst 2 (Burgerplicht) 264 stemmen, (in 1935 228 stemmen); Lijst 3 (A.R.) 173 stemmen, (In 1935 151 stemmen); Lijst 4 (S.D.A.P.) 72 stemmen, (in 1935 42 stemmen); Lijst 5 (onafh.) 56 stemmen, in 1935 109 stemmen).; verdeeld over de volgende candidaten: Lijst 1 (Chr. Hist.): Jb. Duyf Cz. 125, P. de Vries Hz. -17, P. Hartman 9, C. Slijker 0, Jb. Madderom 2, S. Duif Sz. 2, H. Knossen 1, B. den Hartigh 2. Lijst 2 (Burgerplicht): J. van Kampen 202, A. Stammes 31, Jb. Kloosterboer Pz. 24, P. de Vries Jz. 1, J. Boskamp 1, P. Peereboom 2, J. Roos Sr. 0, M. Zeegers 3. Lijst 3 (A.R.): K. Timmer 123, C. Kloosterboer Pz. 40, G. Waal 4, H. Hart 0, Jb. Wagenaar Jbz. 0, G. Klijn 6. Lijst 4 (S.D.A.P.) Jb. de Vries 53, Jb. Heinis 18, K. van Graft 1, K. C. A. Bal a Lijst 5 (onafh.): K. Lek 50, Jb. Groen 6, F. C. D. Helsdingen 0 Commentaar. i^an de thans zittende leden keoren dus terug J. van Kampen, Jb. Duijf Cz., K. Tim mer, Jb. Kloosterboer Dz. Niet meer terug keeren: C. Duijf Szn., Tn. Wagenaar Cz., K. Lek. De verkiezingen beteèkénen een winst voor de kiesvereeniging Burgerplicht, welke, zoo als bekend is, is tot stand gekomen door combinatie van de vrijz. dem. en de wilde groep van den lieer Van Kampen. Niettemin blijft de raad rechts, ondanks 't feit, dat het aantal stemmen op de linksche partijen 61 meer was dan dat op de beide rechtsche partijen. De verdeeldheid onder de linksche kie zers is oorzaak geweest, dat 128 stemmen waardeloos geworden zijn. Wethouder Lek is er met z'n 56 stemmen tegen 109 bij de vorige verkiezingen wel zui nig afgekomen. Hij had volgens velen in de gemeente een glorieuzer afscheid kun nen hebben gehad, als hij zich niet meer beschikbaar had gesteld. Dat had allicht de lijst van de S.D.A.P., waar de heer Lek eigenlijk bij behoorde, ongetwijfeld ten goede gekomen, waardoor een zetel voor die partij zeker was geweest. Er mankeerden de S.D.A.P. toch slechts 6 stemmen, cxm drievierde van den kiesdeeler te behalen. Nu is deize verdeeldheid oorzaak geweest dat in de komende vier jaren de feitelijke minderheid het voor het zeggen heeft.. Wat dit in zich bergt, is moeilijk te voor spellen. Dat het zoo erg zal zijn als som migen zich dit voorstelen, bijv. dat de ker mis zal worden afgeschaft, en meer van dergelijke vermakelijkheden onmogelijk zullen worden gemaakt, gelooven wij niet. Men mag toch verwachten, dat met de omstandigheden rekening wordt gehouden. De tijd zal 't leeren. ïntusschen valt het groote aantal on geldige sfemimen op. Niet minder dan 41 stembiljetten moesten ongeldig worden verklaard. Sommige waren niet goed inge vuld, andere, dit was een vrij groot getal, waren blanco in de stembus gedeponeerd. Welke redenen daarvoor waren, kan niet met zekerheid gezegd worden. Er was, naar ons van welingelichte zijde werd medege deeld. nogal wat ondergrondsclie actie hij de verschillende partijen. De nnrmmers één van de A.R. en C.H. zonden niet zoo bij uitstek gunstig beoordeeld geworden zijn. terwiil bij de S D.A.P. de voorkeur der ar beiders meer uitging naar no. 2, den heer Heinis, een arbeiders, dan naar den heer de Vries, die tuinbouwer is. In de gedetailleerde uitslag komt dit wel tot uiting! Met belangstelling wordt het verder ver loop, o.m. de wethoudersbenoeming tege- moetgezien. RAADSVERKIEZINGEN HOOGWOUD. Uitgebracht zijn 1039 geldige stemmen enw el op: Lijst 1: Protestanten 588, lijst 2 R.K. 481; Er is als volgt gestemd: Protestantenlijst: L. Glas 274; P. Bossen 93; H. Hanning 101 K. Braak 49; J. Grootewal 7; C. Kuiper 5; A. Dorst 6; P. Langedijk 10; Joh. Bakker 1; Jb. Isda 1; G. Rooker 6; S. Veerman 5. Lijst 2 (R.K): P. Groen 367; C. Klaver 7; P. Deken 3; L. A. Mooij 3; R. op den Kelder 1. Samen 481. Gekozen Protestanten; L. Glas, P. Bossen, H. Hanning, K. Braak. Gekozen R.K: P. Groen, C. Klaver, P. Deken. Ucudtat WIEEINGERWAARD—B.K.C. 0—1. De overschrijvings-intrekklng van M. Blaauboer. Beide ploegen vingen dezen traditionee- len kcrniiswedstrijd met enkele invallers aan. Voor zoover de zelfs nog om 8 uur des avonds hooge temperatuur en het keiharde uitgedroogde en daardoor gladde W waard -terrein zulks toelieten, ontwikkelde zich een als gewoonlijk aantrekkelijke wedstrijd tus schen de roodwitte en geelzwarte buren. Na 29 min. spelen zond De Schipper in te ruggetrokken positie een hoogen bal naar voren. Ballus en Jac. van Wees hielden Hermans van het leer af en Jac. van Wees passeerde Wagen van dicht bij (0—1). Enkele keiharde schoten van De Schip per leken een productiever tijdvak in te luiden, maar het bleef tot de pauze 10 voor B.K.C. Eenigen tijd na de hervatting is Hazeloop op een throughpass doorgebroken, zijn schot is hard en goed gericht, maar De Schipper redt op corner. Het woord is daarna zoo niet uitsluitend, dan toch in hoofdzaak aan B.K.C. geweest. De W.-verdediging bood echter fraai het hoofd aan alle bedreigingen, terwijl keeper Wagen het vele werk dat hem te doen stond, schitterend volbracht. Het was an ders zeker niet bij 0—1 gebleven. Prijsuitreiking. In lokaal Veetcr vond,-der gewoonte ge trouw, de prijsuitreiking plaats. Voorzitter Woestenburg dankte B.K.C. voor haar komst en haar spel en zette daarna in vlotte bewoordingen het standpunt van zijn ver eeniging inzake de overschrijvings-intrek- king van M Blaauboer uiteen, welke kwes tie de gemoederen nogal bezig hield en het gesprek in Poldersche en W'waardsche sportkringen vormt. De heer W. schetste om welk een lichtzinnige reden Blaauboer, die van zijn 'prille jeugd af voor W.W. speelt, toch eigenlijk die overschrijving heeft aangevraagd. Spr. gaf toe, dat W.- waard zijn best had gedaan om B. te over reden om de aanvraag in te trekken. Uit eigen beweging, aldus spr., had B. Zondag jl. het intrekkingsformulier geteekend. Vóór de heer Kaan, de voorzitter van B.K.C., tot beantwoording overging, nam de heer Slikker, de secr. van B.KC. het woord. Hij verwierp de beschuldiging als zou hij, toen B. op een bal in zijn zaak was, direct een aanvraagformulier voor den dag hebben gehaald. Het tegendeel is juist waar, aldus de heer Slikker, tot tweemaal toe heb ik B. in die dagen, als hij er zelf over begon, ge zegd, dat hij er nog maar eens over denken moest. Spr. wees een W.-speler aan, die daarvan getuige was geweest. En nog Maan dagavond was B. bij hem geweest, waar hij tot den heer Slikker had gezegd: ik heb gis teren in'- ïmpfdoteheid de iiijaj&kking getee kend." - «3* H De heer JKaan nam het woord ovcc.eii merkte op dat er hier twee mogelijkheden zijn: is het niet zoo dat B. onder een glas bier is geprest en overgehaald dan is B. ver der geen goed woord waard; is het wel zoo, dan is het min van dén W.-secretaris. B.K.C. betreurt het dat die onderteekening van de intrekking op een keimisdag is ge beurd, Dat is, aldus de heer Kaan, niet den dag voor zooi ets. De heer Woestenburg sloot hierna de dis cussies, hoopte dat deze verhelderend had den gewerkt en sprak den wensch uit dat de betrekkingen tusschen de vereenigingen hierdoor niet geschaad mochten worden. SCHOOLVOETBAL. Dinsdagmiddag werd te W.Waard een wedstrijd gespeeld tusschen de elftallen van de O.L.S. aldaar en Kleine Sluis. De uitslag was 3—3. Na afloop werd den heer Mol, in verband met zijn a.s. vertrek naar Alkmaar een souvenir aangeboden voor zijn voetbal bemoeiingen in het algemeen en die voor de school voetbal in het bijzonder. Uit* onze omgeving LANGENDIJR BROEK OP LANGENDIJK. UITSLAG AANBESTEDING. Door het bestuur der Langendijker Groen- tenveiling werd aanbesteed het maken van 15000 groote en 15000 kleine éénmalige poot- jesbakken voor tomaten, met de navolgende uitslag per 100 stuks. C. van der Burg en Zn., Vlaardingen groote f 18.60, kleine f 9.95; N.V. Emballage fabrieken, Rotterdam, groo te f 18.50, kleihe f 9.75. Hoornsche kistenfabriek, Hoorn, groote f 19, kleine f 10. C. v. Toor Cz., Maassluis, gr. f 17.94, kl. f 9.44. J. Vroegop, Br. op Langendijk, groote f 14.90 kleine f 7.95: M. de Waard, Broek op Langendijk, groote f 15.50, kleine f 8.80. N.V. Kistenfabriek „de Phoenix", Halfweg, groote f 17.80, kleine f 11.80. De levering is gegund aan J. Vroegop te Broek op Langendijk. HET VEILEN VAN PRODUCTEN OP EIGEN VEILING. Door het dag. bestuur der L.G.C. werd een vergadering gehouden in het Bqtaal- kantoor met de -besturen der aangesloten vereenigingen van Sint Pancras Zuid, Heer- hugowaard L.T.B., Hcerhugowaard en Hensbroek aangaande het veilen van pro ducten op een ander*» veiling. Voorzitter, burgemeester Schelhaas, wees er in zijn opening op, dat steeds vrijheid van veilen is gegeven voor producten die hier niet gangbaar waren, doch dat heeft de laatste paar jaren zulk een omvang genomen, dat ook producten, die hier wel gangbaar zijn. op andere veilingen werden gepresenteerd, zoodat het bestuur gemeend heeft alle middelen in het werk te moeten stellen daarin verandering te brengen. Gebleken is,( dat de hier gemaakte prij zen concurreeren kunnen met die van an- De Eng els climan Tinkler opzeU telijk verwond? Bij een stakingsincident te Poetoeng werd de Engelschman Tinkler gearresteerd, Tink ler overleed, nadat hij in het ziekenhuis van Hongkew was geopereerd door Duit- sche en Japansche doktoren. Hij had een schotwond aan het hoofd, drie bajonetsteken in hei onderlijf en een verwonding aan de vOgh Naar den dood van Tinkler wordt een officieel onderzoek ingesteld. Men gelooft, aldus Havas, dat de wonden niet werden toegebracht hij de arrestatie, doch later in het Japansche politiebureau, waarheen de arrestant werd gebracht. De overbrenging naar het ziekenhuis ge-! schiedde eerst te middernacht en schild wachten bewaakten de deur van de opera tiezaal. De Britsche autoriteiten zijn voornemen» krachtig te protesteeren. Men acht het in cident zeer ernstig. Een Japansche lezing. Het Japansche agentschap Domei be richt., dat het incident te Poetoeng zich al» volgt, heeft toegedragen: Toen Maandag ochtend vierhonderd werkwilligen bij d« Loesjoengkatoenspinnerij te Poetoeng aan kwamen, werden zij aangevallen door eert dertigtal stakers, die hen met stokken en knuppels te lijf gingen. De wacht van Ja pansche mariniers greep onmiddellijk in en arresteerde de leiders om een onderzoek in te stellen. Vervolgen® stormden een tien tal Engelschen, gewapend met revolvers en een aantal Chineezen uit de fabriek en 'eischten, dat de stakers aan hen zouden worden uitgeleverd. De Japanneezen wei gerden dit en tijdens de woordenwisseling, welke hierdoor ontstond richtte de En gelschman Tinkler, aldus het Japansche agentschap, op den commandant van de Japansche troepen, majoor Nocbi. Een Japansbh marinier- sloeg het wapen uit de hand van Tinkler, die licht werd gewond en overgebracht naar het - Japan sche hoofdkwartier. Van Japansche zijde wordt nog gemeld, dat de Engelschen geen vergunning hadden een wapen te dragen. Steunen de Japanneezen de stakers? Reuter meldt nog uit Londen, dat Tink ler deel uitmaakte van de politie van Sjanghai, en zich in de fabriek, waar Tink ler werkte, herhaalde malen ongeregeldhe den voordeden. Na protesten werd 25 Mei j.1. besloten een af deeling Britsche mari niers te zenden, doch eenige dagen later werd deze wacht teruggeroepen, aangezien van Japansche zijde werd verzekerd, dat le ven en eigendom van Britsche onderdanen beschermd zou worden. De ongeregeldheden duurden toch voort en 6 Juni bracht de Britsche ambassadeur te Tokio een bezoek aan den Japanschen vice-minister van buitenlandsche zaken en verzocht een einde te maken aan het optreden van sommige^ JapanneeZén, die' de stakers steunden en- fraatj&ij de. ambassadeur er tevens op weesf dat de Japansche autoriteiten niets deden om orde en rust te handhaven. dere veilingen, hetgeen hij een grooteren aanvoer nog beter zal worden. Waar bekend is, dat van de artikelen sla- en snijbooncn, witlof, druiven, sprui ten en zelfs kool en uien aan eigen veiling onttrokken worden, is het dientengevolge noodzakelijk dat daarin verandering komt. Verschillende sprekers voerden het woord, die het in hoofdzaak met het bestuur eens' waren, doch verschillende bezwaren naar voren brachtén. O.a. werd de ophaaldienst van de AlkmaarSche veiling een groot kwaad genoemd, terwijl men ook de ge dachte was toegedaan, dat men elders be tere prijzen maakte en de keur op de pro ducten te Alkmaar niet zoo streng was als hier, zoodat er nogal afwijkende produc ten naar toe gaan. Opgemerkt werd dat wat de prijzen betreft zulks denkbeeldig is, terwijl de keurvoor- schriften voor iedere veiling gelijk zijn en. hier niet beoordeeld kan worden in hoever re dat juist is. Na eenige discussie over het instellen van een ophaaldienst en verstrekken van fust, werd door den \00r2itter gememoreerd dat het bestuur gaarne wil medewerken om al les in goede hanen te leiden, doch dan moet het verzekerd zijn van de volle medewer king der leden. Dwang wil het bestuur niet toepassen, maar dwang zal er toch uitge oefend moeten worden op de leden der ver eenigingen om tot goede resultaten tc ko men. Gewenscht is het dan ook dat de ver eenigingen binnen een maand vergaderen en dat dan weer vergaderd wordt om de zaken verder te regelen. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. TOESTAND VAN DEN HEER KWAKS NOG ZEER ERNSTIG. Naar wij vernemen is onze plaatsgenoot, de heer Ivwaks, die thans als slachtoffer van het ongeluk met de „Nachtegaal" in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam verpleegd wordt, tot bewustzijn teruggekomen. Zijn toe stand is echter nog zeer ernstig. CALLANTSOOG VERKIEZING NOTABELEN. Bij de gehouden verkiezing tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier, werden be noemd de heeren C. Hoogschagen en J. Schager. OPROEPING HERHALINGSOEFENINGEN De dienstplichtigen van het 21e Regt. In fanterie, G. C. Kruit, en J. Weij Szn., alhier, zijn opgeroepen tot het volbrengen van her halingsoefeningen tegen 14 September a.s. voor den tijd van 17 dagen. WATERGEBREK. Door de aanhoudende droogte hebben zSt die op niet aan de waterleiding aangesló- ten plaatsen wonen, te kampen met water gebrek. Ook in de raadsvergadering is hier over gesproken, getracht zou worden een oplossing te vinden. Men tracht zich intus- schen op allerlei manieren te redden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10