Jonge Meisjesjurken VACANTIE KLEUREN PASSEN BIJ DE JEUGD HOUTMOZAïK VOOR BABY Gehaakt strandbroekje Knippatroon Slechts zelden was de stijl der vrouwenkleeding over de geheele linie zóó flatteus en de indruk, die zij maakt zóó le vendig als deze maanden het ge val is. Kleuren, die men draagt, werken op de •temming in en indien dit steeds het geval is, houdt dit een groote belofte van levensblijheid in. Ongetwijfeld ondergaat men, gekleed in zomer- sche weefsels en kleuren een ver jongingskuur ver geleken met de veel stemmiger winterkleedij, zelfs zonder gecompliceerde cosmetische be handelingen. Japonnen, blou- »es, costumes, hoe- den, schoenen, tasschen en nog veel meer bij komstigheden, die we niet meer kun nen missen, hou den als het ware een onderlingen wedstrijd, om te zien, wie wel de meeste kansen van slagen heeft. Zelfs als men in het zwart ge kleed is, maken vele gezellige, echt vrouwelijk werkende details, dat de totaal in- druk in het minst niet somber is. Zacht getinte en witte garnituren, vesten van wazige weefsels en Va- lengiennes, galons, ruches, strookjes lil] en last not least een weelde van bloemen brengen de fleurige noot. Jeugdig en vlot, soms zelfs een tikje overmoedig staan de korte, wijde rokjes, die een groote mate van bewegingsvrijheid geven. Zij beheerschen zelfs de lijn der ja ponnen en waaien en wapperen als bonte wimpels in den wind. Ook voor jongemeis- jesjui-ken past men deze nieuwe lijn toe, en de nieuwe modellen vertoonen in enkele opzichten overeenstemming met mama's japonnen. De garderobe onzer bakvischjes verdient evenwel met zorg samengesteld te worden en dient het midden te houden tusschen te kinderlijk en te ouwelijk werkende mo dellen. Bijzondere aandacht vragen weef sels, kleuren en dessins en deze beide laat ste mogen gerust wat levendig en kleurig zijn, dit behoort nu eenmaal bij de jeugd. Enkele aardige Amerikaansche meisjesjur ken geven wij op nevenstaande schets, waarbij aanstonds opvalt, dat het maaksel zeer eenvoudig en alle overbodige opschik vermeden is. Vroolijk werkt het bonte ge bloemde rokje, waarbij een waschzijden blouse gedragen wordt, die als halsafwer king een matrozenkraag heeft, met smalle ruche langs den buitenomtrek. Wit zal de komende maanden veel gedragen worden, zoowel in eenvoudige katoenen als wollen en zijden weefsels en in deze kleur is de jurk, links bovenaan uitgevoerd, een mo del, dat zich vooral goed leent voor slanke meisjesfiguren. Een glad middenstuk ver bindt de ruime blouse- en rokdeelen. Halsafwerking met smal rond pasje. Practisch is het donkerblauwe rokje, dat een klokkende onderlijn verkrijgt door de acht smalle baantjes, die zich naar den zoom toe verbreeden. Taille afwerking met ceintuur en draagbanden, die door lussen gehaald worden. Effen en bedrukte blou ses zorgen voor de noodige afwisseling. Hetgeen voor damesrokken geldt, wordt ook aan die voor jonge meisjes toegepast, n.1. dat de heuplijn over het algemeen strak gehouden wordt. Een uitzondering maken hierop de Dirndl rokken, doch dit genre modellen leent zich minder voor stadskleeding en past meer in een landelij ke omgeving. Een groote verscheidenheid van weefsels vindt men in alle mogelijke kwaliteiten en prijzen voor meisjesjurken. Cretonne, katoen, linnen en piqué komen in de eerste plaats in aanmerking, terwijl de meer ge- kleede modellen van effen en bedrukte zij de gemaakt worden. Surah, kustzijde, wol met zijde, zijden jersey vindt men effen en bedrukt. Wollen tricot neemt een groote plaats in en is o.m. voor deux pièces en mantelcostumes buitengewoon geschikt, De koffers gepakt en de reisapotheek niet te vergeten! kelijk onmisbaar is, indien men op een kleine plaats is, waar men geen pedicure kan ontbieden. Huidcrême of olie tegen zonnebrand en vaseline om de voeten mede te masseeren, waardoor de huid soepel en zacht blijven, worden aan den inventaris toegevoegd. Voorts kan men wat boorzuur medene- men, dat men slechts in warm water heeft op te lossen, indien omslagen noodig moch ten zijn, terwijl men evenmin een of ander preparaat mag vergeten om de keel te gor gelen, die door de inwerking van stof meer malen overgevoelig is. Jodiumstift is even onmisbaar als een stift tegen insectenbeten, terwijl enkele druppels citroenolie op de huid ingewreven muggen verjagen. Wat de inwendige middelen betreft zal men een of ander zacht werkend ontlas tingsmiddel mee dienen te nemen, aange zien de veranderde voeding op reis meer malen een trage darmwerking veroorzaakt. Maagstoornissen doen zich eveneens meer malen voor en hiertegen is dubbelkoolzure soda te gebruiken, terwijl men houtskool tabletten kan nemen, indien de maag wat overladen is geweest. Vele menschen kunnen niet tegen lange treinreizen, worden min of meer wagen- ziek, hetgeen, evenals zee- en luchtziekte een onaangenaam gevoel in de maagstreek geeft en dikwijls nog minder aangename gevolgen heeft. Zeer practisch is het dan ook om hiertegen een middel in de hand- tasch mede tè nemen, n.1. Peremesintablet- ten, die men op de tong laat smelten. Ze werken vlug en zeker, mits men ze bij tijds inneemt, d.w.z. een kwartier vóór men op reis gaat; men moet dus niet wachten, tot men zich al onwel 'voelt. Een zeer apart ensemble geeft de ne- vengaande afbeelding. Hout-mozaïk als 't nieuwste snufje toegepast op hoed, ceii> tuur en tasch. De matelot, die zich ook dit jaar weer weet te handhaven heeft een bol van don kerblauwe moiré met rand en vlinder- strikken van mozaïk, dat men moiré te- gengevoerd is. Van ditzelfde materiaal is de tasch, die aan voor- en achterzijde een vlak van hout- mozaïk heeft, dat heel begrijpelijk, uiterst dun is uitgevoerd. Ieder waschbaar lapje laat zich nog ver werken tot een klein, practisch kindergoed. Heeft men zelf geen babies meer, dan zal men verschillende aardige cadeautjes van stofresten kunnen maken. Waschzijden nachthemden, hetzij effen of gebloemd, die meestal slechts aan het bo vendeel gesleten zijn, kunnen meermalen met succes vermaakt worden voor baby jurkjes, blouses of kapjes. Gedeeltelik ver sleten badhanddoeken hebben dikwijls goe de gedeelten, die zich juist leenen voor een klein servetje, dat ook alleraardigst staat van geruite of gebloemde stof. Een beetje handige huisvrouw knipt eenvoudi ge motiefjes uit van een kriebelruitje en naait deze met festonsteekjes op effen stof. Kleine lapjes zeildoek doen uitstekend dienst als servetje en kleedje voor het blad van de kinderstoel. De modellen zijn uiterst eenvoudig te knippen, aangezien men niet anders te doen heeft dan uit een langwerpige lap een cirkel weg te knippen voor den hals. Practisch zijn slabbetjes als onderaan rechts, die aan den onderkant twee ope ningen hebben, waardoor een lint of een band wordt gehaald, die om het middel gebonden wordt. Gekleurde middag japon van blaur we crêpe met in gehaald midden stuk en mouwen. V. vormige hals lijn. Zilveren knoopen in bloe men motieven. Zwarte hoed met rechte veeren en afhangende voile. Zwarte suêde handschoenen en schoenen. vooral in ons klimaat, dat zooveel kille da gen heeft. Kleuren zullen in verband met het type gekozen worden, bij sommigen passen de pasteltinten, terwijl anderen gerust wat sterk sprekende kleuren kunnen dragen als fel rood, sappig groen, hel geel, oranje, ko-; ningsblauw e.d. en zelfs een bonte menge ling hiervan in bloemen- en andere motie ven. Blauw vindt men in vele schakeerin gen, waaronder een nieuwe kleur, die als „bleu sud" aangeduid wordt. Voor de don kere typen zijn enkele nieuwe kleuren ro sé bestemd o.a. „rose lumière", „rose jeu- nesse" en „rose porcelaine." Kleur en maaksel der jurken zullen in overeenstemming met persoonlijkheid en type gekozen worden, doch steeds zal bij de uitvoering eenvoud betracht dienen te worden, omdat bij de charme der jeugd geen drukke effecten passen. G. C. M.—S. Noodig 200 gr. sportwol en wat gekleur de Zephir-wol. Haakmaat no. 3. Men kan dit eenvoudige strandbroekje in vasten en halve stokjes breien, doch een stevig geheel wordt verkregen, indien men dubbele vasten haakt, hetgeen men als volgt doet. op te zetten en haakt hierop 40 toeren, daarna werk in tweeën verdeelen en de pijpjes afzonderlijk haken. Aan den bin nenkant wordt in iedere tweede toer ge minderd met een dubbele vaste. Na 10 toeren draad afkanten. Tweede pijpje op'dezelfde wijze 'hakén. Beide deelen van de broek worden hetzelf de gehaakt. Voor het dichtnaaien worden de beide deelen verbonden over de onderste 28 toe ren, hetgeen men overhands kan doen of dicht langs den kant stikken. Aan den bo- ven-vóórkant een onderslag haken van vier toeren vasten. Bovenkant achter met twee toeren vas ten afhaken en bovenaan een lusje ma ken, dat groot genoeg is voor de knoop, die men als sluiting denkt te gebruiken. Over de boventoer om het middel kan men voor meerdere stevigheid nog een toer vasten: haken. Aan voor- en rugzijde worden 4 knoo pen genaaid om de draagbanden op te hou den. Deze laatste worden gehaakt op 75 los sen in de zelfde haaksteek als het broekje is gewerkt en zijn pl.m. 3 a 3y2 c.M. breed. Begin en einde worden knoopsgaten ge maakt. De tusschenband is ongeveer even breed als de draagbanden, waarop met gekleurde wol kleine bloemetjes worden gewerkt. Men breit in le en 2e lus voorgaande toer een halve vaste en haakt beide steken ge lijk af, daarna haakt men een halve vaste in 2e en 3e lus, vervolgens in 3e en 4e enz. Volgende toeren neemt men de lus op uit de eerste en tweede dubbele vaste en haalt beide lussen gelijk door. Zoo vervolgt men alle toeren. Men begint aan den bovenkant met 50 st. Wanneer alle voorbereidingen voor de va- cantieweken zijn getroffen, worden daags tè voren de koffers gepakt. Reeds langen tijd tevoren heeft men op een bloc-note verschillende dingen genoteerd, die niet vergeten mógen worden. Hoe meer men reist, hoe meer men komt tot de overtui ging. dat weloverdachte en tot in de klein ste details uitgewerkte voorbereidingen noodig en gewenscht zijn om de reis te doen slagen. Iedereen heeft op reis of bij het maken van tochten wel eens de ervaring opge daan, dat men soms om kleine dingen zeer verlegen kan zitten. Zulks geldt vooral ook ingeval van een kleine verwonding of van een lichte ongesteldheid en daarom zal een klein reisapotheëkje goede diensten be wijzen. Veelal neemt men dingen mede, die on- noodige plaats innemen en daarom dient de koffer met overleg gepakt te worden, zoodat voor een trommeltje met verschil lende medicamenten plaats beschikbaar blijft. De verpakking zal natuurlijk goed moeten zijn, zoodat geen vloeistoffen kun nen vervliegen of de inhoud van fleschjes weg kan vloeien. Over het algemeen is het trouwens niet aan te raden een of ander in vloeibaren vorm mede te nemen. Wat komt dan wel in aanmerking? Jaren lange reis-ervaring heeft ons geleerd, dat een klein verbandtrommeltje uitstekende diensten kan bewijzen. Het zal een snel- verband moeten bevatten, hydrophile gaas, een gummivingertje, verband, kleefpleis- ter, een schaar, een pincet en veiligheid speldjes. Strooipoeder is onmisbaar voor de voelen en werkt heerlijk na een voetbad, waaraan men eventueel wat badzout kan toevoegen. Bloedstelpende watten mogen evenmin ontbreken als de eelt vijl, die wer- HUISJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 3378. Prijs 30 ct. pl. 5 cent voor porto en omz.bel. Bedrukt katoenen ja ponnen in zeer afklee- dend model. Hooge kraag met zeer bescheiden V-vorm. Middenbanen worden l^ngs de kanten opge stikt met kleine ope ningen om de ceintuur door te halen, die op den rug gestikt wordt. Naar verkiezing kan men dezé japon ook zonder kraag dragen, (zie rechts onderaan). Ben. stof 5 M. van 80 c.M. Patronen in de ma ten 444648 en 50. Besteladres; Het Prac tisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, gir< 203203. Bi) bestel) in het verschuldigde be drag in postzegels bij duiten of opzenden pei postwissel of per giro.,—.

Schager Courant | 1939 | | pagina 14