De Wieringermeer Polder Valkkoog als studie-object Boldoot GRATIS Onderzoek naat de Arbeidsmarkt Schager Courant HpudtU kcxlmd Donderdag 8 Juni 1939 Tweede blad Ook de visschers in de randgebieden onder het mesl De uit alle streken van Nederland gekomen bevolking van de Wie ringermeer is nog steeds zeer dank baar studiemateriaal voor de geleer de medewerkers van de „Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de Drooggelegde Zuiderzeepolders". Dit blijkt opnieuw uit het zoo juist ver schenen jaarverslag van deze Stich ting over 1938, dat tal van interes sante mededeelingen bevat. Op he< gebied van erfelijkheidsonderzoek en anthropologie zijn belangwekkende gege vens verzameld, welke in den eerstkomen- den tijd zullen worden aangevuld. Van on schatbare waarde zullen ook zijn de ge gevens der persoonlijkheid op anatomisch, physiologisch en psychologisch gebied, doch de Sectie voor Psychologie betreurt het, dat in de Wieringermeer deze gegevens al leen voor. de kinderen van Slootdorp be hoorlijk zijn ingevuld. De enquête naar de Wieringer meer als arbeidsmarkt, door de So ciografische Sectie verricht, mag ge slaagd worden genoemd. Geroemd wordt de medewerking, welke ai- lerwege in het Nieuwe Land voor dit onderzoek werd ondervonden. Wieringen. In Mei werden de eerste voorbereidingen getroffen voor een sociografische beschrij ving van Wieringen, waartoe zich op eigen initiatief een werkgemeenschap had ge vormd van een zestal studenten. Gedurende de maand Augustus hebben deze op Wierin gen gewoond en ter plaatse hun studie voortgezet. Het is de bedoeling de uitkom sten van dit onderzoek te zijner tijd te pu- Ijiceeren. Een psychologisch onderzoek op Wierin gen zal, aldus het verslag, waarschijnlijk tot de vrome wenschen blijven behooren, hoen oodig en veelbelovend het ook moge zijn. Ook voor een anthropologische. enquete op het voormalige schiereiland is voorloo- pig nog geen uitvoerbaar plan gemaakt. Sociale Hygiëne. Onder leiding van de Sectie voor Sociale Hygiëne kwam de organisatie van een tu- berculose-onderzoek in den Polder tot stand. Dr. C. J. van Mansum verklaarde zich be reid de reactie van Pirquet bij alle school kinderen uit te voeren, in aansluiting aan het onderzoek, in te stellen door den schoolarts, den heer A. Grünwald, te Den Helder, die hiertoe bereidwillig zijn mede werking verleende. Zooals te verwachten was, werd in een aantal gevallen een positieve reacte ge vonden. Deze kinderen gaan in groepen naar Hoorn, waar zij door dr. Winkler na der worden onderzocht, terwijl ook een Röntgenfoto van hen wordt genomen. Het zal hierdoor mogelijk zijn, vast staande gegevens te verkrijgen, van groote beteekenis voor de kennis van het vóór komen en het verloop van de tuberculose in een nieuw gebied. De Subcommissie voor de Voeding hield in Mei besprekingen met vertegenwoordig sters der Huisvrouwen en met de Besturen der Arbeidersorganisaties In deze besprekin gen bleek duidelijk, aldus het verslag, hoezeer de bewoners van den Polder bereid zijn hun medewerking te verleenen bij het onderzoek der Stichting, dat deze keer vol ledige opgave der uitgaven gedurende een geheel jaar van hen eischt. Werkplan 1939. De Stichting is van plan nog dit jaar het onderzoek op Urk te beëindigen en, zoo mo gelijk, een begin te maken met de studie van de bevolking der Friesche en Overijsel- sche kustplaatsen als randgebied van den N.O. Polder. Het onderzoek van de randgebieden der Wieringermeer zal in 1939 zooveel mogelijk .worden voortgezet, o.m. zal men de gevol gen van de inpoldering voor de randge meenten bestudeeren, voornamelijk Medem- blik en Wieringen. Blijft nog het onderzoek in de Wieringer meer zelf, waaraan in de eerste plaats aan dacht moet worden besteed. De 300 bewoners van de Wieringermeer", van wie photo's en gramofoon-opnamen zijn vervaardigd, zullen ook anthropologisch en phychologisch worden onderzocht. Zeer noodzakelijk acht men ook een volle dig anthropologisch onderzoek (onderzoek naar afstamming)* der schoolkinderen, zoo als dat in 1937 in Slootdorp is gedaan. De Sectie voor Taalkunde en Phonotiek zal. zoo mogelijk het timbre van de klinkers door middel van een geluids-spectograaf opnemen Budget-onderzoek. De Sectie voor Landhuishoudkunde en Economie stelt zich voor een economische analyse te verrichten van de budgetten, die thans in den Polder verzameld worden. Verder zullen de financieele en economi sche gevolgen van de drooglegging der Wie ringermeer voor de aangrenzende gemeenten, een studie-object vormen. In het najaar wordt hopelijk wederom een werkkamp georganiseerd, zoo mogelijk in samenwerking met de Economische Hooge- school in Tilburg. Dit kamp wil een aanvul lende enquête houden betreffende de later gevestigde inwoners (nieuwe pachters, enz.). De stichting zal tevens een onder zoek instellen naar de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee op de visschersbevolking en naar den in vloed der maatregelen die genomen zijn om de nadeelen daarvan zooveel mogelijk op te heffen. Tenslotte zullen enkele uit een sociaal oog punt opmerkelijke gezinnen van kolonisten afzonderlijk onder de loupe worden genomen. Het t.b.c.-onderzoek gaat verder, evenals de arbeid op Wieringen. Dat dit alles een enormen arbeid beteekent, laat zich begrijpen. Groot nut had de Stich ting van het kaartsysteem der geheele be volking, waaraan het de volgende opmer kingen wijdt, waarmede wij dit overzicht wil len besluiten: Van 7 Maart tot 31 Dec. 1938 hebben de H.H. A. Hidma en P. J. Verbaar- schott, in werkverschaffing het kaartsysteem van de bevolking der Wieringermeer in orde gebracht onder leiding van den directeur, dr. van Zanten, waartoe 4500 persoonskaar ten welwillend door de Overheid ter beschik king van de Stichting werden gesteld. Bij de verifieering op het Raadhuis te Wie- ringcrwerf werd alle medewerking onder vonden van het Bestuur van het Openbaar Lichaam in den persoon van den heer Blaau- boer, secretaris. Tijs Rcns meet niet met twee maten Liever niet geheel reglementair, dan de ingelanden op hooge kosten. Wie vindt schuiten uit, die op- gekreukt kunnen worden? Den heer K. de Geus zal verzocht worden den polder niet op te hangen. De kwestie Stroeterweg Van Drunen is abuis. Kaai- en rietschouw gaven weinig op merkingen. Wegen hakken, zoo gauw ze gemaaid zijn. Dagelijksch Bestuur en Hoofdingelanden van den Polder Valkkoog vergaderden gis termiddag in café Kuiper te Valkkoog. Voorzitter was do dijkgraaf, de heer T. Rens, secretaris-penningmeester de heer Sloof. Als voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris, de heer Sloof de notulen, welik® onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken, Mede deelingen. Ingekomen is o.a. een brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit ver zekering penn i n gm eest er. Verder een brief van het zelfde college inzake vertegenwoordiging vah waterschap pen bij opmaken van acten. In dit geval dient het volledige dagelijksch bestuur te compareeren, mits niet bij elke gelegen heid een apart besluit wordt genomen, voorzitter en secretaris te machtigen. Tim merman Kos verzocht eventueel om de klandizie vand en polder. Er is niets te gen den man eventueel in te schakelen. De heer K. Wit, Schagen, verzoekt verbete ring van een duiker. Ook hiermee gaat men accoord. De heer K. de Geus verzocht de brug bij den heer T. Rens Czn. te ver wijden, daar hij er niet met zijn praam door kan. Het is jammer, zegt voorzitter, deb rug is pas vernieuwd. De heer Rcns: Had die stommerd het nu even gezegd, dat ie een nieuwe praam kreeg. Voorzitter zegt dat de timmerman Wit van de Stroet de brug bij de verbetering wat te nauw heeft gemaakt. De heer Rens brengt in het midden dat verzoeker weinig van de brug gébruik maakt, maar geeft toe, dat de brug niet aan het reglement, dat 2.60 meter voor schrijft, beantwoordt. Voorzitter zegt, dat er wel meer dingen in den polder zijn, die niet aan de regle menten voldoen, maar zoolang er geen klachten komen, jaagt het bestuur de in gelanden liever niet op kosten. Hoofdinge land Rens had er op moeten toezien, maar voorzitter maakt er den heer Rens geens zins een verwijt van. De heer Rens: Ik heb er met de Geus dikwijls oveg esproken, maar als hij me negeren wil, zal ik de brug op moeten knappen. Maar hij heeft evenveel schuld als ik. Z'n schuit is vijf duim te wijd, maar 't eenmaal geen stuk papier dat je opkreukj kunt. De heer C. de Geus: We zullen 't moeten veranderen, anders wordt er weer gezegd, dat. Tijs Rens met twee maten meet. (Ge lach). Ook de heer Glas ziet het zoo. Tiet is een onaangename aangelegenheid, er moeten nieuwe balken gekocht worden. Op voorstel van den heer Gootjes' zal een officieel verzoek aan den heer de Geus worden gericht,, mede "te werken en een anderen kant om te varen. Men zal voor taan beter toezien als er iets vernieuwd of veranderd wordt. Werk voor de kroosschouwers. De heer Zijlstra verzoekt uitdiepen van de sloot tusschen zijn land en-dat van den heer Brommer. Men besluit bij de ^kroos- schouw deze aangelegenheid te behandelen. Van Drunen was abuis. Voorzitter deelt mede dat de sloot aan de Stroet nu in orde is (de bekende kwes tie Tijs Rens meet met twee maten, -.ver slag#?. Betreffende Govers heeft, toen proces-ver baal dreigde, laten slooten in werkverschaf fing. Heelemaal goed is het nog niet ge gaan er is nog een verschilpuntover een overhangende kant, maar 't is de vraag, of de polder recht heeft hier in te grijpen. De perceeltjes van van Drunen en Barten moeten nog gedaan worden, 't Is niet pret tig hier in te grijpen, doordat ze dan zoo veel schade aan de producten hebben. Men kan deze mensclien niet laten lijden door onwil van Govers. Overigens had voorzit ter van den hr. van Drunen, dien hij ver onderstelt de schrijver van de ingezonden stukken in de Sohage** Courant te zijn, een andere houding verwacht. Voorzitter zegt dat v. Drunen abuis is, dat de weg beter verbeterd kan worden, die banne hoort tot de banne St. Maarten. De weg zakt niet uit door de sloot maar door de water en gasbuizen. Men besluit van Drunen en Bar ten uitstel te geven tot de vruchten van het veld zijn. Voorzitter wordt tot afgevaardigde geko zen naar de vergadering van den bond van Waterschappen. Kaaisohouw. In den polder Westerend moet een stuk schoeiing vernieuwd worden, voorts zijn er kleinere reparaties, die men dan timmer man Kos wil opdragen. Rietschouw. De heer de Geus brengt verslag uit. Een paar perceeltjes voldeden niet aan de eischen, betreffenden zijn er op gewezen het over te doen. Ook de heer Gootjes heeft een en ander gevonden. De andere schou wers hebben eveneens hier en daar wat ontdekt. Bijzondere maatregelen behoeven niet genomen te worden. Bericht zal worden gezonden dat de we gen gehakt moeten worden, zoo gauw ze gemaaid zijn. Door een verzuim van het polderbestuur is bij de overname van een weg door het Hoogheemraadschap den molenaar Wiedijk in een lastig parket. Hij mooht een stukje weg voor gras houden, maar nu heeft het Hoogheemraadschap den heelen weg ver huurd. Men zal trachten de zaak in der minne te schikken. Rondvraag. De heer Wit heeft een klacht over een brug. Er zal in worden voorzien. De heer Barten vraagt naar den brug van van Breugel aan de Stroet. Het is nog niet in orde eegt voorzitter De man zal nog een maand uitstel krij gen, en loopt anders een proces-verhaal op. De heer Bruyn zou graag een andere da tum voor de kroosschouw stellen. Hierna sluiting. Tot 1 Juli a.s. de indien thans een abonnement wordt genomen, f 1.90 per 3 maanden Uit onze Omgeving KEESJE DE RUXJTER BIJ DE SCHOORLSCBE BILJARTCLUB. Het Nederlandsche biljart-phenomeen, Keesje de Ruijter, was de gast van de Schoorlsche biljartclub. Velen hadden zich in De Roode Leeuw rond het biljart verza meld om de verrichtingen van dit biljart- wonder op het groene laken te kunnen vol gen. Drie heeren verstoutten zich de „keu" op te nemen tegen dit wonderkind, dat bleek te zijn een aardige, leuke boy van een jaar of 14 a 15, die nu niet als de meeste Hollandsche jongens den heelen dag achter het ,lëer" aanholde, maar zich al van zijn elfde jaar af voelde aangetrokken door de drie ivoren balletjes op 't biljart in de zaal van zijn vader: „Uebung macht den Meis ter", en een kleine meester was hij al ge worden: de drie heeren. die 't tegen hem opnamen moesten allen in Keesje hun meerdere erkennen, Waalwijk was Schoorl de baas in het edele ballenspel. De. heer P. den Das, voorzitter van de Sch. Biljartclub, opende het spel en toonde, dat hij niet voor de poes was. Keesje deed eerst een beétje onwennig, óp dit voor hem vreemde biljart, maar al spoedig werd zijn spel zekerder en na 15 beurten had hij de 200 bereikt met een gemiddelde van 13 1/3 en een hoogste serie van 66. P. den Das behaalde 77, gemiddelde 52/16, h. serie 21. De volgende partij van 100 tegen den heer A. Witteveen, was .na 8 beurten beslist iri 't voordeel van Kees. Gemiddeld 12%, hoog ste serie 38. A. Witteveen eindigde met 27. De derde partij van 200 tegen den heer N. Min had tot resultaat, dat Keesje triom feerde in 9 beurten. Gemiddelde 222/9, hoog ste serie 45. De heer Min bracht het tot 66. hoogste serie 40. Het waren drie mooie partijen en vele fraaie verrichtingen ontlokten een warm applaus bij de kenners. Tenslotte vertoonde de jeugdige gast, dit biljartTphenomeen, zooals de aankondiging luidde, nog eenige fantasie-stooten en' ook dit iwas werkelijk phenomenaal. WIERINGERMEER AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, heeft aan besteed het wijzigen van het binnenbermbe- loop van den afsluitdijk WieringenFries land tusschen de dijkpalen 12.50014.500. De laagste inschrijving was van J. Dikkerboom en A. J. Waterlander te Oudehaske voor f 42.680. LANGEND1JE FAC. VEREEN. VOOR LIJKVERBRANDING Alhier is opgericht een afdeeling van de Facultatieve vereeniging voor Lijkverbran ding. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. H. Wilmink, Voorzitter, G. L. H. G. Westenberg, Vi ce-Voorzitter; M. Masten, Secretaris-penningmeester. De afdeeling beslaat het volgende rayon: Langedijk, Harenk-arspel, Heerhugwaard, Hensbroek en Warmenhuizen. OUDKARSPEL PRIJSRAADSEL. Door de afd. Langendijk v. d. A.N.G.O.B. is een prijsraadsel van de N.H.P.C. uitge reikt aan 40 leerlingen van de hoogste klas sen der O.L. School te Oudkarspel. 24 op lossingen kwamen binnen, waarvan 20 goede. Aan 10 kinderen zal een boek over handigd worden, terwijl anderen een pot lood krijgen. Ie prijs: Kees Bolkenstein; Wim Banker sen; Dirk Jonker; Ali Kramer; Corrie Kal- verdijk. 2e prijs: Piet Kalverdijk; Siem de Vet; Adriaan Boot; A. Rootjes; Piet Witteveen. Troostprijzen: Dietje Hoekstra; Hanny Wolswinkel; Gerrit Swager; Corrie Tromp; Annie Hink; Jan de Wit; Louis Klaver; Jaap Kroon; Teun Kliffen; Rienes Duif; Nelly Hink; Hilly Hink; Grietje Klinkert; Nelly v. Dort. BROEK OP LANGENDIJK HET BEGIN IS ER! Gisteren werd aan de laadplaats alhier de eerste wagon vroege aardappelen verla den voor export naar Duitschland. ZUPE INENTING. Voor de binnenkort van gemeentewege te houden inenting tegen roodvonk en diph- therie, welke het vorige jaar op zeer groote schaal in deze gemeente heeft plaats gehad en welke dit jaar zal worden voortgezet, zijn in totaal 58 kinderen opgegeven. HERHALINGSOEFENINGEN. De volgende dienstplichtigen zijn opge roepen oin op 14 September a.s. voor her halingsoefeningen in werke'lijken dienst te komen voor den tijd van 17 dagen: Jan de Boer, Pieter J. Vriesman, Andreas W. de Wit, allen van de lichting 1933, Siimon Buik, Pieter Schager, Pieter de Boer, Theodorus Jongejan, Johannes M. Ranzijn, allen van de lichting 1935 en Gerardus C. Slijlkenman van de lichting 1938. De laatste voor den tij'd van 10 dagen. SCHAGERBRUG. ONGEWENSCHE BEZOEK. J.l. Maandag zoü de dienstbode van "den heer A. v. S. aan de Groote Sloot ajhier, van buiten komende, zich in huis bege ven, toen een onbekende man haar, uit de boerderij komende, tegemoet trad. Óp haai vraag, wat de man moest, deelde deze haar mede, bij de boerderij om water te hebben gevraagd, doch geen gehoor te hebben ge kregen. Het meisje haalde hierop een glas water, doch toen zij terugkwam, was de bezoeker vertrokken. Later bleek dat uit een keukenkastje een portemonnaie met f 4.was verdwenen, terwijl uit een trommeltje in de voorka mer f 2.50 werd vermist Voorts was een K.R.O.-husje, waarin weinig geld, geleegd en weggeworpen. Door de gemeentepolitie wordt een on derzoek ingesteld. WIERINGEN JUBILEUM BRIGADIER BROUWER Donderdag 22 Juni a.s. hoopt de heer Tj. Brouwer, brigadier bij 't corps van de Rijks- veldwacbt alhier den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij voornoemd corps in dienst trad. Voor dien tijd was hij een drietal jaren als gemeenteveldwachter alhier werkzaam en. volgde op 22 Juni 1914 zijn benoeming en in diensttreding als rijksveldwachter te Am sterdam. December 1915 overgeplaatst haar Enkhuizen, in 1924 naar Oudendijk en in 1927 naar Medemblik, waar hij zijn briga- dier-titulairrang verkreeg. "Vanaf Medemblik werd hij 16 Aug, 1937 benoemd tot brigadier alhier. Dat de heer Brouwer alzoo een mooien staat van dienst achter den rug heeft, be hoeft hier verder geen betoog, actief poli tieman als hij altijd was, zooals wii hem iövöop 10 CENT SCHAGEN DE HEER VAN ERP MAAKT BROKKEN. Gisterochtend heeft de lieer Van Erp met zijn:auto de lantaarnpaal geramd, die op den hoek van het Noord staat tegenover de zaak van den lieer Klos. Toen de automobilist op dit ruime weg gedeelte den wagen wilde keeren, reed hij het trottoir op en, dientengevolge kon de lantaarnpaal ook niet van een aanraking met het vehikel verschoond blijven. De %aal kreeg een f linken klap en het glas viel in duizend gruzels op straat. De deerlijk verhogen kop van de paal neeg treurig naar links en de aanstichter van al deze narigheid maakte dat hij wekwam. „ZICHTZENDING RETOUR, GEEN KEUS BIJ". Ondanks het overstelpend aantal candi- daten voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn er toch nog mensclien, die niet weten wat ze willen. Een der stambureaux vond twee biljetten waarop geschreven stond: „Ziohtzending retour„ geen keus bij?" KINDJE GERED. Gistermiddag geraakte het anderhalf- jarig dochtertje van den heer F. de Jong, Nieuwstraat, spelenderwijs in de sloot ach ter het huis. Op het hulpgeroep van haar speelkameraadjes, die het ongeluk zagen gebeuren, sprong een buurman, de heer Jelle de Graaf te water en slaagde er in het. drenkelingetje behouden op den wal te brengen. Het kind was al kopje onder en, indien de redder niet zoo snel had ingegre pen, waren de gevolgen van dit ongeval ze ker zeer droevig geweest. SCHAGER DAM/CLUB. Uit slagen van de voor de Onderlinge competitie gespeelde wedstrijden lüiden als volgt: G. KosJ. Keet 11 J. Broer—J. Willemse 0—2 K. Bruin—S. v. Ruiten 2—0 P. BlaauboerJb. de Vries 20 J. KeetJ. Peetoom 20 K. BruinJ. de Vos 0—2 J. WillemseJ. de Vos 11 J.. KeetJb. de Vries 20 J. WillemseK. Bruin 20 J. Peetoom—S. Grootes 02 J. deVos—J. Peetoom 0—2 S. y. RuitenJ. dé Vos 02 G. KosS. v. Ruiten 0—2 f Eau de Coloone destijds kenden als gemeenteveldwachter en thans als brigadier. Dat hij bij superieuren zoowel als hij zijn collega's goed staat aan geschreven, bewijst wel het feit, dat hem op zijn jubileerenden dag door den Districts commandant te Amsterdam, de zilveren me daille voor 25 jarigen trouwen dienst en plichtsvervulling op de horst zal -worden gespeld. Ongetwijfeld zal deze dag voor den heer Brouwer en zijn gezin een ware feestdag worden. Dat er militair en politiebloed door de aderen van de familie Brouwer vloeit, kan worden afgeleid uit het feit, dat twee zijner zonen vrijwillig in militairen dienst 'zijn getreden, beiden zijn reeds opgeklommen tot wachtmeester, één bij de caVallerie-mo- torafdeeling te Apeldoorn en de ander bij de artillerie te Naarden, terwijl no. drie, in militairen dienst voor zijn nummer, even eens plannen koestert zich verder bij den dienst pp te werken. De jubilaris, zooals men hem 't best kent.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5