1 l Warmterecord Geen scheepvaartkanaal dwars door Florida? Radioprogramma te* vaart uit e- "I DOOR EDGAR RIOE BURROUGHS Er ontstond een wilde pauiek by het los breken van den leeuw. Alextar stond op zyn zegekar, zyn knieën knikten en hy smeekte iemand hem te redden. „Ik geef duizend goudstukken aan hem, die dat beest doodt," riep hy uit. „Alles wat hy vraagt, wordt hem toegestaan". Doch niemand schonk enige aandacht aan deze beloften, alleen waren alleen op hun eigen veiligheid bedacht. Het. was echter een feit, dat Alextar op dat ogen blik niet in gevaar was, want de leeuw kwam zyn kant niet uit. Maar na enkele minuten draaide het dier zich om en kwam recht op de wagen van den koning toerennen. Alextar had kunnen vluchten, maar zyn knieën wei gerden hun dienst en hy zakte terug op de zitplaats van de gouden koets. Zijn ïyfwacht was in paniek verdwenen. Tomos was gevlo gen. Alleen Tarzan was daar gebleven en zeker kon de koning geen hulp verwachten van den man, dien hy veroordeeld had. Ver wonderd zag hy Tarzan een dolk te voor- schyn halen en het pad kruisen van den na derenden leeuw. Hy hoorde plotseling gelui den over de menseiyke lippen komen. Alextar gilde, maar zyn gefascineerde blik kon zich niet van het wilde schouwspel losmaken, toen de leeuw zyn sprong nam om Tarzan t« doden! Geen geniale uitvinders in 1938 Pfil der uitvindingen niet geste gen. Het jaarverslag over 1938 van het bureau voor uitvinders vermeldt, dat het aantal ter beoordeeling ingezonden uitvindingen en aanvragen om voorlichting op octrooige- bied geringer was dan in vorige jaren, het bedroeg dit jaar 542. Tot de uitvindingen behoorden o.a, rijwiel zadels-^ achterlichtconstructies, belasting- plaathouders, kettingkasten, koppelingen, spoelapparaat, behangersgereedschap, puzz les, aandrijfstoestellen,, sproeimachine, zand strooier, antislipinrichting voor auto's, mid- rfelen om passagiers uit te water geraakte automobielen te redden, vliegtuigen, recla me toestellen, lcookketel, beveiliging van onbewaakte spoorwegovergangen, geldbak, vloerconstructie, krachtwerktuigen, carbu rator, briketten, druk- en hoogtemeters, raamkozijn redden van vee uit brandende stallen, richtingaanwijzers, deurslot, tegel snijmachine, zaklantaarn, luchtafweerge schut, drinkbakken voor vee, pompen, stof zuigers, railverbinding, aanhangwagens, ver hinderen van ijsafzetting op vliegtuigvleu gels, tapkraan, droogkast, enz. Het bestuur mende aan vijf uitvinders een subsidie te mogen verleenen als tege moetkoming in de door hen te maken kos ten voor een octrooiaanvragen. Hunne uit vindingen waren: continu ontsluitingsappa raat voor fosfaat, cocosband, vloerconstruc tie, briket en pijprandapparaat. Over het algemeen steeg het peil der ingezonden uitvindingen niet bo ven dat van vorige jaren. Nog altijd schijnen er uitvinders te zijn, die er voor gaan zitten .om iets uit te vinden en dan nog bij voorkeur op een gebied waarvan zij geen voldoende kennis hebben. Nog talrijker zijn de uitvinders die geen juist begrip er van hebben, wanneer een constructie of wat dies meer zij als „uitvin ding" erkend kan worden. Veelal stellen deze personen zich van een eenvoudige vormverandering wonderbare resultaten voor. Dan is er nog de categorie, die wel iets goeds, althans in beginsel, uitgevonden heeft, maar zonder te weten, dat zoo iets al lang en gewoonlijk ook in een betere uitvoering bestaai Uit het door den minister van economi sche zaken beschikbaar gestelde fonds om octrooibezitters te helpen bij het voldoen van een jaartaxe konden 4 bezitters gehol pen worden en wel resp. voor hunne oc trooien: werkwijze voor de bereiding van coinsumptiestroopen, inrichting voor liet reinigen van vaatwerk, betoiispuitpaal en rioolverbinding. Congres Ned. R.K. Middenstandsbond Het congres 1939 van den Ned. R.K. Mid denstandsbond zal worden gehouden op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Augustus a.s. te Arnhem, in Musis Sacrum. Op het congres zal een drietal onderwer pen aan de orde worden gesteld, namelijk de inschakeling van de zelfstandigen in de sociale verzekering, het concentratiever- schijnsel in industrie en handel in het bij zonder in verband met de positie van het zelfstandig kleinbedrijf en de beteekenis van de katholieke gemeenschapsgedachte in den modernen tijd. Over het vraagstuk van de positie der zelfstandigen ten aanzien van de sociale verzekering zal een prae-advies worden ge schreven door dr. F. v. d. Ven, lector in de sociale wetgeving aan de Katholieke han- delshoogeschool te Tilburg. Over de beteekenis van de Katholieke ge meenschapsgedachte in den modernen tijd zal worden georae-adviseerd door dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Omtrent de wijze, waarop het vraagstuk van het concentratieverschijnsel in de in dustrie zal worden behandeld, zal het be stuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen doen. Te luidruchtige motorrijders Strenger optreden. De Haagsche politie zal -in de komende weken een- scherpe controle oefenen op mo torrijwielen, die niet voorzien zijn van een behoorlijke geluiddempende inrichting. Het is n.1. gebleken, dat vele motorrijders de z.g. schotten uit den uitlaat van het mo torrijwiel hebben Verwijderd of z.g. mega- foonuitlaten hebben gemonteerd, waardoor het uitlaatgeluid versterkt wordt Deze in richting voldoet niet aan de in het mo tor- en rijwielreglement daaraan gestelde eischen. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. De moeilijkheden bij Artis De obligatiehouders aanvaarden het nieuwe voorstel. De Vereeniging van Fondsenhouders te Amsterdam deelt onsmede, dat zij haar leden in overweging heeft gegeven, het nieuwe aanbod van het Artisbestuur tot aflossing der hyp. obligatiën met 74 procent tegen volledige kwijting te aanvaarden, aan gezien, zooals in een circulaire aan haar- leden uiteengezet, na een nauwkeurig on derzoek der vereeniging was gebleken, dat 75 procent het percentage zou zijn, hetwelk naar billijkheid en gezien de uitgebrachte taxaties aan óbligatiehouders zou toekomen Sinds drie weken geen neerslag. Te De Bilt is thans, naar het K.N. M.I. mededeelt, te beginnen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 dagen geen neerslag gevallen, behoudens tweemaal 'n hoeveelheid van 0.1 man hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. Sedert het begin der waarnemingen in 1S97 is dit een droogterecord voor het warme seizoen. Het wor^t echter overtrof fen door twee tijdvakken in Octo- ber tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 De cember 1921) en een van 25 dagen (16 Oct. tot 9 November 1920) beide ook met twee dagen met 0.1 man. neerslag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijdvak van 25 dagen ge weest (20 Juli tot 13 Augustus) waarin twee maal 0.2 en vier maal 0.1 m.m. is genoteerd. Vast geslapen Lafie diefstal in de hoofdstad. Openstaande ramen zijn een verzoeking voor sommige lieden. Dat ondervond gister nacht een 79-jarige man, die aan den over kant van het Y te Amsterdam alleen een huisje aan het Binnenhof bewoont. Hij had zijn slaapkamerraam bij deze hitte open gezet en was rustig gaan slapen. Zoo rus tig en zoo vast sliep de oudo heer, dat hij niet bemerkte, hoe in het nachtelijk uur zich iemand door de vensteropening wrong en geruischloos de dingen in het slaapka mertje begon te inspecteeren. De donkere figuur boog zich over de kleeren, welke netjes op een stoel waren gelegd en haalde uit de pantalon een portemonnaie, waarin zich echter niet meer dan drie gulden be vond. Daarna snuffelde de man in laadjes en kasten, waar hij nog eenig klein geld vond en als een schim verdween hij weer zooals hij gekomen was. Pas gistermorgen ontdekte de oude heer, dat er iemand bij hem op bezoek moest zijn geweest. ZWARE BALK OP HET LICHAAM. In de N.V. exportpapierfabriek te Nijme gen heeft zich een ernstig ongeluk voorge daan. De 17-jarige arbeider W. Kuipers droeg met een ouderen collega een zwaren balk, Plotseling gleed de jongeman uit en hier door kreeg hij den balk op hoofd en li chaam. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen is hij naar het St. Canisius Zie kenhuis overgebracht, waar hij later aan de gevolgen van het ongeval is overleden. Jonge dennen afgebrand Militairen helpen het vnur blus- sohen. Gistermorgen om half tien werd in de bosschen bij Austerlitz langs den rijksweg UtrechtArnhem brand ontdekt. Zonder dralen werd de brandweer van Austerlitz gewaarschuwd, die het eerst het blus- schingswerk aanving. Ook de militairen van het derde regiment genietroepen, die aan de ^Krakeling" zijn gelegerd, werden gealarmeerd en onder lei ding van 2e luitenant Timmer vatten zij het blusschingswerk met kracht aan. De veertienjarige dennen, waarin het vuur woedde, werden rondom uitgetrokken, zoo dat het vuur eenigermate gelocaliseerd werd. Dank zij den geringen wind joegen de vlammen niet ver voort en wist men den brand tot een H.A. te beperken. Met takken sloeg men de vlammen uit. De noodlottige ruzie te Hempens (Fr.) Vier Jaar geëischt tegen zoon, die zijn vader heeft gedood. De rechtbank te Leeuwarden behandelde gisteren de zaak van den 30-jarigen M. te Hempens. wien ten laste was gelegd dood slag op zijn vader aldaar. In het belang van den verdachte werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Op 20 Maart jl. was er voor de zooveelste maal ruzie tusschen vader en zoon ont staan. Deze ruzie ontaardde tenslotte in een vechtpartij, waarbij men elkaar met 'n mes te lijf ging. De zoon heeft den vader toen verwondin gen toegebracht in de schouders, de borst den rug en den hals. Hierdoor ontstonden zoowel in- als uitwendig verbloedingen, ten gevolge waarvan de man kort daarna is overleden. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van vier jaar. De Atnerikaansche Senaat heeft een ver zoek om middelen voor de voltooiing van een scheepvaartkanaal dwars door Florida, dat, naar schatting, ten minste 700 milliocn dollar zou kosten, -van de hand gewezen. In 1935 waren de werkzaamheden begon nen voor een waterweg van meer dan 300 km. President Roosevelt had daartoe 5 millioen uit het Werkfonds ter beschik king gesteld. Volgens den president zou dit kanaal van groot belang zijn voor de lands verdediging. Het werd eveneens aanbevolen door de departementen van leger en vloot. In 1936 werden de werkzaamheden stop gezet, toen het congres weigerde verdere middelen te voteeren. VRIJDAG 9 JUSl 19S9. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bybelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.00—1.20 Gramofoonmua. 2.00 Orgelconcert. 3.00 KRO-orkest. 3.45 Gramofoonmuziek. 4,00 Pianovoordracht. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Melodisten en solisten (Ca. 6.30 Ber. 7.00 Belichten 7.15 Causerie „Het KRO-Luchtnet". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie „Noord Brabantsche Schilder kunst". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Decamatie. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist (10.55—11.05 Gra mofoonmuziek). 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwyding. 10.20 Viool en piano. 10.50 Declamatie. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Esmeralda. 12.00 AVRO-Amusementsorkest (Ca. 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 1.20 Gramofoonmuziek. I.30 Omroeporkest. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest en soliste. 3.30 AVRO-Dance-Band en soliste (Om 3.45 Berichten). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel, zang en gramofoonmuziek. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cyclus „De beginselverklaring van de Centrale Commissie voc - het Vrijzinnig Protestantisme". 8.00 Viool en piano. 8.3 J Causerie „Vryzinnig Protestantisme" in Bohemen". 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. 9.45 VARA-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding. II.00 Fantasia, 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Ethel M. D« 34. Hoe lang het duurde voor ze tot deze con clusie kwam, wist ze niet. Maar daarna lag ze nog wel een half uur, te zwak om te be wegen, zich droomerig erover verwonderend, wat de toekomst haar brengen zou en softis, als de kracht van de zee de boot ophief om haar vervolgens in, naa»* het haar voorkwam, onpeilbare diepten te laten neervallen, een angstig geluidje makend. Maar ze had te veel doorgemaakt, om wer kelijk bevreesd te zijn. Alles was beter dan vastgebonden te liggen in de kamer van den kapitein. Het plotseling stilzetten van den motor en de verminderde vaart van „De Circe" wekten haar een beetje op uit haar apathie. Maar zelfs toen probeerde ze niet zich te bewegen. Ze was als een stuk wrak hout op het water, dat voortspoelde over de golven, machteloos. Het laatste beetje kracht had ze verbruikt in dien wanhopigen ren om de vrijheid. Ze lag nog net zoo, by kennis, maar in een verbasterenden staat van zwak heid, toen ze dicht by zich het geluid hoorde van een opengaande deur en even later stond Rolfe naast haar. Hij boog voorover. Ze zag hoe het licht op zijn haar viel. De boot slingerde veel minder en het geraas van de zee was zwakker ge worden. Julie lag daar en keek hem aan zon der zich te bewegen. Hy sprak tot haar met een zachte overreding in zyn stem, alsof hy het tegen een kind had. Arm klein ding. Ben je nu wakker? Gaat het wat beter nu? Ze probeerde te spreken, maar ze kon geen geluid uitbrengen. Haar lippen trilden en waren ijskoud. Wacht! zei hy. Ik ben zoo terug. Blyf maar stil liggen. Hij verdween uit haar gezicht en ze wist, dat hij zyn keukentje binnenging. Maar alles draaide voor haar oogen. Ze voelde zich koud en verlamd. Er volgde een pauze, die haar vreemd leeg scheen, alsof de tyd was stilgezet. Dan stond hy opeens weer naast haar met een kroes in zijn hand, waarin zich iets bevond, dat dampte. Dit moet je opdrinken, zei hy. Hy boog zich over haar heen en hielp haar om op te zitten. Nee, het is niet te warm. Drink het maar gerust op. Het is melk en je zult er lekker warm van worden. Ze proefde ervan en voelde iets in haar mond als vloeibaar vuur, maar ze slikte zon der protest en was dankbaar voor den war men stroom, die met de vloeistof door haar lichaam ging. Ze keek hem wazig aan. Wat... is het? begon ze te vragen. Maar hy drukte den rand van de kroes tegen haar lippen en gaf geen antwoord. Ze dronk alles op. Toen legde hy haar weer neer en trok de deken op tot haar kin. Nou niet meer praten. Ga maar lekker slapen! zei hy. Je bent heelemaal veilig hier en er is niets om over te tobben. Ze gehoorzaamde. Ze had de kracht niet, om iets anders te doen. De warmte door gloeide haar lichaa men overweldigde iedere andere sensatie, tot zelfs haai gedachten zoo ver verwijderd schenen, dat ze ze niet meer volgen kon. Een zachte en weldadige verge telheid kwam over haar als een yie sluier. Ze zonk in een diepen en droomloozen slaap. Toen ze ontwaakte, zag ze de dansende weerspiegeling van het zonlicht, die weer kaatste van het flikkerend water, op de lage, wit geschilderde zoldering van de kajuit. Plotseling was ze helder wakker. Ze had pijn in haar hoofd en een gevoel van misselijk heid, dat byna niet te verdragen was. Die dansende .limmering frok haar aandacht, maar vermoeide haar spoedig1. Ze keek er een tydlang naar en sloot dan de oogen, te dui zelig om er langer naar te zien. Ze was nog al tyd in de deken gewikkeld; bovendien was er nog een plaid over haar heen gelegd. Maar terwyl ze onrustig heen en weer bewoog, merkte ze, dat ze alleen haar onderkleeren aanhad. Ze begreep, dat ze doornat geweest moest zyn, maar de ont dekking dat haar natte kleeren verwijderd waren, terwyl ze sliep, verontrustte haar toch eenigszins. Ze voelde zich warm en wan hopig ongeniakkelyk. Ook werd de misselijk heid weer erger. De boot rees en daalde op de golven. Het werd haar meer en meer duidelyk, dat ze niet lang zoo kon blijven liggen. Maar voor ze op kon staan raakte een hand haar aan en ze opende haar oogen en zag Rolfe. Hy droeg zijn blauwe trui en zag er erg zeemanachtig uit. zyn oogen glimlach ten haar bemoediend toe. Hy scheen een en al vitaliteit. Gaat het goed? vroeg hy opgewekt en dan zag hy den wanhopigen toestand, waarin ze zich bevond en de uitdrukking van zyn gezicht veranderd. Och, arm kind! Ik zal je helpen! zei hy en tilde haar uit de kooi. Hy hielp haar door den aanval, die volgde, alsof ze een kind was en steunde haar met alle zorgen als een vrouw, Julie vergat voor een tyd, om zooiets als reserve te bewaren, zoo ellendig voelde ze zich en toen het einde- ïyk wegtrok, was ze te zwak om zijn zorgen te weigeren. Het was de tyd niet, om op vor- melykheid te staan. Ze kon zich enkel maar overgeven en het goed vinden, dat hij haar hielp op zyn eigen manier. Hij was geweldig handig en vertrouwen wekkend. Er had den heelen nacht een on stuimige zee gestaan, vertelde hij haar, en zelfs nu, by afloopend ty, was er een duidelijke deining. Ieder, die niet op het water gewend was, moest het wel voelen. Na een paar uur zou ze weer heelemaal in orde zyn. De wind werd minder en de zee zou over een poosje heel kalm zijn. Ze hoefde zich nergens onge rust over te maken. Hy zou wel voor haar zorgen. Ze voelde zyn verzekeringen geruststel lend, hoewel ze zich te ziek voelde, om erop te antwoorden. En toen hij haar eindelyk weer in de kooi legde, hield ze de oogen ge sloten en dacht er met een zwakke verwon dering over na, of ze ooit nog de kracht zou hebben om voor zichzelf 'te zorgen. Den geheelen verderen dag was ze volko men machteloos en aangewezen op zyn zorg. De zee werd rustiger, zooals hij voorspeld had, maar de vreeseiy'ke uitputting, die op haar ziekte volgde, maakte haar hulpeloos. Ze had een verschrikkelijke hoofdpyn en ,ze kon eten noch drinken, behalve zoo nu en dan een lepel water, die Rolfe haar zorgzaam door de lippen goot. Hij waschte ook haar hoofd en handen en mompelde iets onver staanbaars, toen hy haar gekneusde polsen zag. Ze trachtte niet er een verklaring voor te geven. Ze sprak nauwelijks een woord ge durende dien dag. Het afschuwelyke gevoel van misselykheid ging geleidelyk over, maar haar hoofd deed nog zoo'n pijn, dat ze r.auwelyks kon verdragen het op het kussen heen en weer te bewegen. De harde dagen op Honeyballfarm hadden haar aangepakt en haar vitaliteit leek verdwenen. Ze sliep heel weinig. Soms schreide ze, maar ze deed haar best dat voor Rolfe te verbergen. Hoewel hy zoo uitermate zacht voor haar was, was ze een beetje bang voor hem. Diep in haar hart gevoelde ze een groote vrees voor de ge volgen van haar daad. Op het oogenblik zelf had het de eenige mogelijkheid geleken naar hem te vluchten, maar nu, zoo vaak haar ge dachten zich ermee bezig hielden, voelde ze zich angstig. Wanneer het zon-verbrande ge zicht met de piratenoogen zich over haar boog, was ze zich bewuat van een beklemmenden twijfel, die zijn zachtheid en hulpvaardigheid niet weg konden nemen. Toen het avond werd, maakte het haar onrustig, dat ze zoo alleen wa ren en dat hy sinds haar kindsheid meer voor haar gedaan had dan wie ook. Haar oyrust vermeerderde en werd byna ondraaglyk, toen hij de lampen ging opsteken. Als een kind ver langde ze om weg te loopen en zich te ver stoppen, maar ze kon enkel maar hulpeloos in zyn kooi liggen en zich door hem laten ver zorgen. Even later kwam hij bij haar met een kop thee en een beschuit. Ze weigerde de laatste met een gevoel van afschuw, maar hy boog zich naar haar over met de thee als een vrien- delyke, hoewel vastbesloten verpleegster. Dit moet je opdrinken. Het is tyd dat je iets krygt. Anders zul je niet kunnen slap«n. Ik zal er ziek van worden, pleitte ze, en ik wil ook eigenlyk niet slapen. O, jawel, zei hy beslist. Van dat kopje thee zul je niet ziek worden en als je straks wakker wordt, wed ik, dat je honger hebt. Ze lachte flauwtjes om die veronderstelling, maar zijn aandrang overwon haar tegenstand. Ze dronk de thee en zonk bevredigd weer ach terover. Zie je wel, zei Rolfe. - Doe nou je oogen dicht en denk nergens meer over. Maar ik móet wel denken, weerlegde Julie. De thee had haar goed gedaan. Ik moet opstaan. Op deze manier kan het niet langer. Je kunt in geen geval vanavond opstaan, verzekerde Rolfe gedecideerd. Ik geef je je kleeren niet voor morgenochtend... en dan nog niet, als je niet heelemaal beter bent. Dat maakte haar nog zenuwachtiger. Ze trok het dek vaster om zich heen en lag een tijdlang zoo zonder te spreken. Rolfe was in de kajuit met aller lei werkjes bezig en opeens be reikte haar zyn melodieus, zacht fluiten. Bijna zender het te willen keerde ze zich op haar zy" om beter te luisteren. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7