Olympische dag in het Stadion Ned. Bondselftal versus Yougo Slaviè De Olympische dag N.H.V.B. Radioprogramma ^■et* vaart uit Zondag a.s. Klein, doch uiterst belangrijk K.N.V.B.-programma West Frisia voor de beslissing Ondanks de concurrentie van den Olympischen Dag, die natuurlijk alle andere sportgebeurtenissen, hoe belang rijk ook, in den schaduw stelt, heeft de K.N.V.B. gemeend een, op de wedstrij den om het kampioenschap van Neder land na, volledig competitie-programma samen te stellen. En dat dit programma zeer belangrijke wedstrijden bevat, be hoeft geen betoog. Vrijwel overal staan de betrokken clubs voor de beslissing. In A,fdeeling I: EDO en HBS; in Afd. H: DFC en UW; ln het Zuiden: Hel mond, Limburgia en Blejjerhelde; ln ons district West-Frisia en Zaandijk, kort om daar waar een wedstrijd ls vastge steld, zal spanning heerschen! Ais nu de warmte maar geen spaak in 't wiel steekt. De promotie- en degradatie wedstrijden In Aftiteling I zal HBS de laatste en meest intensieve aan val op haar eerste klasseschap te verduren krijgen. Het Haarlemsche EDO komt in Den Haag op bezoek en daar beide ploegen pre cies gelijk staan ,is ook hier dus de moge lijkheid van een verlengstukje niet uitgeslo ten. Ook de eerste wedstrijd eindigde reeds in een gelijk spel. Maar sedert dien is er veel veranderd. EDO zal het zonder Bas Timmermans moeten stellen en misschien ook daardoor zonder dat zelfvertrouwen, dat noo- dig is een dergelijke zware opgave het hoofd te bieden. We zijn, indien we ons aan een voorspelling willen wagen, dan ook geneigd de ex-kraaien de meeste kans op de zege en dus op het behoud van haar eerste klasse- schap te geven. Hetgeen dan voor de zoo- veelste maal een geduchte teleurstelling voor de Haarlemmers zou zijn. In Afdeeling H staan de zaken eenigszins anders. Kampioen UW staat twee punten op de club uit Dor drecht achter, dank zij een volkomen falen in Utrecht tegen het reeds uitgeschakelde SW. De Dortenaren Jiebben dus aan een gelijk spel reeds genoeg, terwijl „ook 'een eventueeje. nederlaag nog niet beslissend zou zijn, daar in dat geval een extra-wedstrijd noodig zou zijn. Bovendien heeft DFC het terrein-voor deel, dus allemaal factoren, die op een ver lenging van DFC's eerste klasseschap wij zen! Als het geen voetbal was! Want bij voetbal is zelfs de gekste uitslag niet onmo gelijk en UW kan het toch ook wel, getuige haar fraaie resultaten in de competitie. De eerste wedstrijd in Utrecht tegen DFC ge tuigde daar ook reeds van. Toen werd het 00, wat de uitslag nu zal zijn, zal geheel afhangen van den vorm, waarmee de Utrech tenaren aan den start komen. Is die, zooals tegen SW, dan blijft DFC eerste klasser, anders In het Zuiden kan morgen ook de beslissing vallen. Maar ook hier is de mogelijkheid van één of meer beslissingswedstrijden lang niet uitge sloten. Helmond, de club, die nog een pro test heeft loopen tegen Limburgia, heeft het oogenschgniyk het gemakkelijkst, het reeds uitgeschakelde Middelburg komt op bezoek, en daar moet dus van gewonnen kunnen wor den. Maar datzelfde Middelburg liet Bleijer- heide Zondag j.1. kansloos met 30 in het zand bijten, en dus zal Helmond het niet te licht op mogen nemen, in welk geval we de zege toch bij de Noord-Brabanders te recht zien komen. LimburgiaBleijerheide is de tweede ont moeting. Een overwinning van één van bei den brengt de zegevierende ploeg definitief het eerste klasseschap, terwijl, indien Hel mond haar protest niet toegewezen krijgt, de Limburgianen reeds genoeg hebben aan een gelijk spel. We vreezen intusschen, dat Lim burgia de eerste klasser den genadeslag zal geven in den vorm van een kleinen neder laag. West Frisia-Zaandijk In Enkhulzen gaat de laatste van de 6 promitiewedstrijden om 1 plaats in de tweede klasse. Men kent de situatie. De Enkhuize- naren hebben reeds aan een gelijk spel ge noeg om zich te handhaven. Een nederlaag van West-Frisia daarentegen laat den strijd opnieuw ontbranden, daar dan de drie kemp hanen weer precies gelijk staan. We gelooven echter, dat ondanks den heftigen tegenstand, die Zaandijk natuurlijk zal bieden, de Enk- huizenaren mede dank zij het terreinvoordeel, er wel in zullen slagen het benoodigde 'eene puntje in de wacht te sleepen, om daarmede haar tweede klasseschap weer voor een jaar te continueeren. Olympische Dag 19S9, er is alweer over gesproken als vanouds, als 7 maal daar voor. Velen zullen wel weer de diverse plannen gemaakt hebben, waarby de Olympische Dag als hoofdschotel geno teerd stond. Want de Instelling van het N.O.C. Is uitgegroeid tot een sportieve gebeurtenis van den eersten rang, en meer populair dan menigeen wel zal den ken. De oorzaak? Die is gauw te vertellen. Iedereen, die eenmaal zoo'n Zondag in het Olympisch Stadion heeft meegemaakt, zal kunnen beamen, dat er uitstekende sport te zien wordt gegeven. En dat is het ge heim van het succes van den Olympi schen dag. Ook 1939 is geen uitzondering op dien regel. Een uitmuntend programma is sa mengesteld, hetgeen we hier laten volgen: 1.301.50 uur: Vrije oefeningen van ca. 1200 turners o. 1. van den heer C. J. Sommer. 1.50—2 uur: Series hardloopen. 2.052.20 uur: Series wielrennen. 2.203.05 uur: Eerste helft voetbalwedstrijd Ned. BondselftalYougo-Slavië. 3.053.20 uur: Muziek van het Tweka-corps. 3.20 uur: Finale sprint-wielrijden. 3.254.10 uur: Tweede helft voetbalwedstrijd Ned. Bondselftal—-*Xougo-Slaviq. 4.10 uur: Finale T00 m hardloopen. 4.15 uur: Finale*- 200 m harloopen dames. 4.20 uur: Finale 200 m hardloopen heeren. 4.25 uur: Eindstrijd tandems (2 ronden). 4.25 uur: eveneens 800 m hardloopen heeren. 4.40 uur: Estafette 4 X 100 m dames en heeren. 4.50 uur: Springconcours. De hoofdschotel wordt natuurlijk voor de meeste toeschou wers gevormd door den internationalen voet balwedstrijd tusschen het z.g. Ned. Bonds elftal (dat eigenlijk net zoo goed door kan gaan voor het officieele Nederlandsche Elf tal), en de nationale ploeg van YoUgo Slavië. Een onbekende grootheid op voetbalgebied tot voor eenige jaren tenminste. Want de re sultaten van onze tegenstanders werden in den loop der jaren steeds beter, hetgeen ten slotte culmineerde in een even fraaie als veelzeggende 21 zege op Engeland en een eveneens goed resultaat tegen Italië, dat slechts met een 21 overwinning na een hartstochtelijk voetbalgevecht Belgrado kon verlaten. Wie dus verwacht, dat Nederland een ge makkelijke zege tegemoet gaat, die slaat de plank precies mis. Integendeel, wanneer het weer meewerkt, dan kan het wel eens één van de meest belangwekkendste kampen wor den van dit jaar. De Zuidelijke bewoners ko men met vrijwel hetzelfde elftal, dat zoo succesvol tegen Engeland optrad, zelfs is hier en daar nog eèn verbetering aangebracht.' Nederland verschijnt in de volgende op stelling: Dijkstra (ZFC) Wilders Caldenhove (Blauw Wit) (DWS) Stam Anderiessen Pauwe (VUC) (Ajax) (Feijenoord) Lenstra Vente Smit (Heerenveen) (fèijenoord) (Haarlem) Drager 'De Harder (DWS) (VUC) Op v. d. Veen na, dus het zelfde elftal, dat de laatste wedstrijd tegen de Belgen in een overwinning omzette. Lenstra, de Noordelijke scherpschutter, is de plaatsvervanger van v. d. Veen, en we twijfelen er niet aan, of „de man uit Heerenveen" zal het goed doen,, dat waarborgen zijn goede prestaties in de di verse vertegenwoordigende elftallen, waarin hij reeds is uitgekomen, wel. De wedstrijd zal geleid worden door den Belgischen scheidsrechter Langenus. „De rest". Ook „de rest" is het aanschouwen ten volle waard. Een mooi stukje propaganda ten op zichte van die toeschouwers, die bijv. voor het wielrijden, de athletiek, de paardensport, nog niet dien interesse hebben, die deze tak ken van sport verdienen, dat kan „die rest" zijn. Bij het wielrijden zal de geheele Olympische Amateursploeg met Derksen aan het hoofd, het op de sprint tegen elkaar opnemen met als extra-attractie: de bekende Italiaan Astolfi. Dat kan interessant worden tegen over Ooms en Derksen. De athletiekcracks zullen evenmin ontbre ken, bij de dames zijn Fanny Koen, Koning, ter Braake, Doorgeest, A. de Vries e.a. van de partij, terwijl bij de heeren, Osendarp, Baumgarten, Boersma en Berger op de 100 m, alleen al een gang naar het Stadion waard zijn. Al met al zal met de medewerking van het weer, de Olympische Dag 1939 weer een waardig opvolger worden van al zijn voor gangers. Gouden Kruis. Is de Rauchbeker thans verspeeld en defini tief in handen van ZFC 2 gekomene, die HRC 2 Zondag in eigen home met 21 klopte, met het Gouden Kruis zijn we nog niet gereed. De stand van zaken is, dat na Zondag alle deelnemers aan de demi-finale van 4 bekend zijn. Alsdan.jjyorden gespeeld: PettenScha- gen 2 (finale Van Den .Helder 20), WFC 5 Uitgeest 2 (finale Zaanstreek). Twee van de vier, waren al bekend n.1. Hem (winnaar Drechterland) en Schoorl (winnaar Alkmaar e.o. en Waterland). Hem en Schoorl ontmoe ten elkaar Zondag reeds te Hem, zoodat zelfs reeds één finalist bekend wordt Del loting van dit Gouden Kruis-slot is als volgt: A. Winnaar WFÖ 5—Uitgeest 2 tegen win naar PettenSchagen 2. B. Hen;Schoorl. V" C.'iTinkie: WJiwar.'Winnet. A,... 'overig N.H.V.B.-voetbal. Vermeldenswaard is'nog het Volgende.' Watervogels 2 neemt de plaats in 1 D over van Succes 2, daar de Vogels Zondag de Wie- ringers met 50 hèbbën geklopt. Oudesluis, reeds kaïh'pioen van den N.-H. V.B., moet Zondag naar Alkmaar (10 uur) om de club van dien naam te bekampen. Tot slot kómt 18 Juni dan nog Twisk bij Oude sluis op bezoek. $w4mmen De wedstrijden te Anna Paulowna Flinke inschryving. Met belangstelling zien we uit naar de openingswedstryden, die het Oude Veer te Anna Paulowna heeft uitgeschreven in het Witte Kruis-bad aldaar. Vorig jaar was Wïftkel de eerste en wel reeds op 29 Mei, toen'zoo goed als alle zwem mers voor het eerst te water gingen. Thans is dit wel even anders. We hebben een mooi- weer periode (we séhrijven dit Donderdag middag) van zoodanigen aard en duur, dat de maand Augustus zich er niet voor zou behoeven te schamen en geen der deelnemers ZONDAG 11 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Plechtige Hoogmis. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Literaire causerie. I.20 Muziekvereeniging „St. Jan". 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 2.50 Inleiding volgende uitzending. 3.05 Eerste acte van de opera „Die Walküre" (opn.). 4.15 Ziekenlof. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-orkest, KRO-Boys en solisten. 10.10 Causerie: „Heiligen en psychopaten". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperanto-meuws. Hilversum H. 301.5 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Orgelspel. 9.45 Causerie: „Van Staat en Maatschappy" 9.59 Bérichten. 10.00 Groninger orkestvereeniging en soliste (opn.). 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-Kinderkoor „De Krekeltjes" en Esmeralda. 12.00 Cyclus: „Weg met> de staketselen". 12.20 Berichten. Hierna:'AVRO-Amusements- orkest en orgelspel. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Causerie: „Het Javaansche tooneel". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Koor „Madrettor". 3.00 Residentie-orkest en solist. 3.45 Reportages. 5.00 Vrouwenkoor „Ontwaakt" en gramofoon muziek. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 6.30 Toespraak: „En vrooiyk vieren wy net feest van onze jeugd". 6.30 Toespraak: „Tot de Remonstranten". 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, Radojournaal, mede deelingen. 8.25 De Twillight Serenader, solist en koor. 9.15 Toespraak: „Ook tot U". 9.20 Radiotooneel. 10.00 Omroeporkest en solisten. II.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.3012.00 AVRO-Dance-Band en soliste. MAANDAG 12 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Quintolia en gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. I.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramo» foonmuziek. 3.00 Causerie: „Wat de pot schaft". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bybellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, Vragenuur (7.007.15 Ber.), 7.457.55 Gramofoo.-muziek. 8.00 Berichten ANP herhaling SOS-Ber. 8.15 Jon£, lames-Zangclub „Con Amore", H.E.M.-orkest en solist. 9.00 Causerie: „Handel en wandel in dea handel". 9.30 Cellovoordraacht met pianobegeleiding. 10.00 Berichten ANP, actueel halfur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.4511.00 Gym nastiekles), ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum n. 301.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door do AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 9.00 Omroeporkest en solist (opn.) 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang en piano. II.00 Voor de vrouw. 11.10 Het Sylvestre-trio. 12.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.). (ca. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. I.15 Ensemble Jetty Cantor (2.002.15 Gra mofoonmuziek) 3.00 Causerie: „We hamsteren niet genoeg" 3.30 Omroeporkèst (ca. 3.45 Berichten). 4.30 Causerie: „The musical comedy" (met gramofoonplaten) 5.30 Stafmuziek van het 6e Regiment Infan terie en gramofoonmuziek. 6.50 Reportage. 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Orgelspel. 7.45 Causerie „Het 65e lustrum van de Ryks» universiteit te Groningen". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.15 Causerie: „Nederland in New-York". 9.40 Het Renova-septet. 10.25 AVRO-Dansorkest en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel. 1.3012.00 Ensemble Tom van der Stap. zal zich dan ook over de temperatuur van het water kunnen beklagen. De inschrijvingen zgn voor een openings- wedstryd in verband hiermede beduidend jbeter dqn vqpj; Winkel vorig jaar Mei. Jam- -meris het'' evenwél, dat na Oude Niedorp. nu ook Heer Hugowaard ter ziele is. „Om de ^Zuid" is dus momenteel geen vereeniging, hoewel er her- en derwaarts verspreid be hoorlijk materiaal voorhanden is. Krachten als Mej. Kout, C. Wagenaar, Henk v. d. Meer te Heer Hugowaard en de gezusters Leek van Oude Niedorp behoorden tot de graag ge ziene deelnemers op de kringwedstrijden. Mochten ze zin hebben om naar Anna Pau lowna te komen, dan kunnen we hen namens het oude Veer meedeelen, dat ze volgaarne in de gelegenheid worden gesteld buiten mede dinging te starten! Wanneer we het programma even onder de loupe nemen, dat de meest gebruikelijke num mer is het evenwel, dat na Oude Niedorp, nu Mei te Winkel, dat de heeren zich eerder in de baan wagen dan de dames, die zoo tegen Juli pas los plegen te komen. Bij de heeren 100 m borstcrawl B zien we 10 deelnemers en bij de 100 m schoolslag heeren B ook 10. Nu Kommer en Boonacker naar de A-klasse over zyn, is het resultaat zeer onzeker. Een F.M.-zege lijkt waarschgn- lyk op de borstcrawl. Eveneens dubieus is het genoemde schoolslag-nummer, waar Sinke en Wagenaar gepromoveerd zyn. Wat doet de Bruinvisch Wout Buck? Zou de O.V.'er Wig- gers niet eens voor een verrassing kunnen zorgen Het veld van de 100 m schoolslag heeren A bestaat uit twee man: v. d. Water en Wilden berg. Sinke durft het wegens ongetraindheid nog niet aan. en start alleen in de estafette. Het hoofdnummer, de 100 m borstcrawl heeren A, kan weer wat te zien geven. We zien.daar den kampioen Arie Zuurmond, ver der zijn clubgenoot Van der Water en Kom- mer, Oude Veer, en Boonacker, Schagen, Naar we vernemen, hebben alle vier dezen winter doorgezwommen. En speciaal naar de verrichtingen van den jongen Boonacker, dis voirg jaar met sprongen opkwam, zyn we uiterst benieuwd. Als we nu de dames de revue lacen passee- ren, dan missen we, wegens den P.P.dag te Den Helder? het onafscheidelyke duo Tini Stam en Maartje Forrer. Een fraaie kans voor Dini van Os en Jo van der Reijden om zich nu eens flink op de 100 m schoolslag A te laten gelden. Over mej. Van Os maken we ons in dit opzicht heelemaal niet ongerust. Ook op de 50 m borstcrawl dames B zul len ze elkaar bekampen, maar daar is ook concurrentie van anderen. Bep Goedhart zal ook van de partij zijn en met mej. Ger War denaar uit Schagen een race zwemmen van 50 m borstcrawl Dames A. De Schager zwemster heeft reeds vorig jaar veelbelovend werk verricht en Bep Goedhart zal een heele trek krijgen om baas te büjven. Ten slotte zijn er een paar aardige wissel slag estafettes. De Bruinvisschen zijn daarbij nog steeds favoriet. Een partij waterpolo tus schen de Friqsche Morgen en een combinatie van O.V. en de Bruinvisschen zal de wed strijden besluiten. Mogen we Maandag te dezer plaatse van een goed begin onzer zwembeweging kun nen spreken. FEUILLETON. Ethel M Dell 36. Om een of andere reden stelde dit feit haar nog meer gerust. Hy was zoo practisch. Na tuurlek zou hy voor rede vatbaar zijn, als zg kalm genoeg was hem alles duidelijk uit te leggen. De nacht was gelukkig voorby en voor er weer een aanbrak, zou ze aan land zijn en vry. Uit het keukentje kwam een opwekkend gekletter van potten en pannen. Ze voelde weer, dat ze ontzettend hongerig was. Na het ontbyt zou alles er heel anders uitzien. En het zou niet het magere rantsoen zijn van Honeyballfarm, maar een stevig maal, dat haar wezeniy'k kracht zou geven. Ze bekeek zich in het kleine spiegeltje, dat boven de bank hing en probeerde haar haar glad te strijken. De aanblik van haar eigen gezicht met zijn bedauwde schoonheid sterkte haar ook. Haar afschuwelijke belevenissen had den haar niet veranderd en dat was een groote verlichting. Als het gezicht van een volkomen vreemde haar had aangezien, zou ze nauwe- lijks meer verwonderd zyn geweest. Maar ze was nog zichzelf en een plotselingen glimlach speelde om haar roode lippen. Ze herinnerde zich de macht van haar ontluikende vrouwe lijkheid. Op dit oogenblik schoot Rolfe uit het kom- bofje met zijn handen vol borden en kroezen, terwijl hy een zeemansdeuntje floot. Drommels Ben je al aangekleed Dat is reusachtig. Wil ju nou even dekken, ter- wyl ik op mgn spek en eieren let Hg liet alles op de bank vallen en was weer weg, terwyi hg het deunjte opnieuw begon te fluiten. Julie begon de kleine opklaptafel te dek ken, die in een hoek hing. En terwgl ze dat deed, glimlachte ze weer. De crisis was klaar- biykelgk voorbg. Rolfe had zyn vergissing in gezien en zij was meesteres van de situatie. Er was enkel een beetje flinkheid noodig en ze was vast besloten nu niet weer zwak te zgn. De morgen was grauw en somber, maar ze letten er niet op, terwgl ze zaten te ontbgten. Ze waren allebei te hongerig. Ze aten en dron ken met toewyding en hadden geen andere belangstelling, zoo lang he£ maal duurde. Bij na aan het eind ervan, vroeg Julie plotse ling Waar zyn we ergens Ze zei het onverschillig, misschien te on verschillig en de glimlach, die over Rolfe's gezicht gleed, deed biyken dat hy dit appre cieerde. Neem nog wat jam, zei hy. We liggen voor anker midden in Crabstone baal. Crabstone baai Ze sloeg ontsteld haar oogen op. Maar dat is myien ver weg Het is toevallig precies hier, her nam hg. Eet nog wat Ze weigerde met een ongeduldig gebaar.:. Ik had er geen idee van, dat we zoo ver waren. Ze sprak weifelend. De onrust kwam weer over haar. Zal het lang duren ora terug te gaan Rolfe zocht naar zijn pyp. Hg haalde hem te voorschgn en opende het kastje tusschen zgn beenen, waar hy een tabakspot uit op diepte. Ja, zei hg tenslotte met gebogen hoofd, langer dan jy of ik zullen leven. Julie sprong overeind. De fatalistische woor den joegen haar angst aan. Ik zal opruimen, zei ze om tgd te winnen. Hg keek naar haar, zgn oogen waren intens blauw. Ze hield dien blik uit, tot iets als een vlam door haar heen sloeg en ze haar oogen af moest wenden. Ze sprak fluisterend. Maar ik moet weer terug. Je kunt niet meer terug, zei Rolfe. Hg strekte een hand naar haar uit en vatte haar by den pols. Ga zitten, Julie, zei hg op een toon, die een wonderlijke menge ling van zachtheid en wilskracht was. We moeten eens praten, jy en ik. Maak je niet overstuur. Ga alléén maar zitten en luister naar me. Zijn hand dwong haar, hoe zacht hy haar ook vasthield. Ze trilde ook op haar beenen en voor geen geld ter wereld zou ze hem dat willen laten merken. Ze ging naast hem op de bank zitten en de bleeke Decembermorgen, mistig en vreugdeloos, stond om hen heen als de grauwe muur van een gevangenis. Zie je, zei Rolfe met zijn hand nog om haar pols, je hebt geprobeerd het onmoge lijke te doen. Heel in je eentje heb je een wespennest willen bevechten en je dacht, dat je de sterkste zou zyn. Dat was je niet. Je zou er leelijk zyn afgenomen, als je niet de vlucht had genomen naar mg. Is dat waar Ze vermeed hem in de oogen te zien, maar hg sprak zoo rustig, dat ze zich kalmer voelde worden, hoewel ze zich bewust bleef van een kracht, die haar zou overmeesteren op het minste teeken van zwakheid. Ze antwoordde onwillig Nou... ja. Ik veronderstel, dat je gelgk hebt. Maar ze heb ben nu tyd gehad om af te koelen en ze zullen me niets durven doeji, als ik terugga. Denk je dat ik je terug zal brengen Ze klemde haar handen ineen onder zyn greep. Natuuriyk Dat moet je immers wel. Je... had het recht niet me zoo ver weg te brengen. Het recht niet zei Rolfe. Ze onderdrukte met moeite haar beven. De afgemeten kalmte, waarmee hy sprak, scheen alles erger te maken. Ja, dat meen ik... je had het recht niet, herhaalde ze driftig. Ik weet, dat ik naar je toe ben gekomen. Er was niemand an ders. Maar... hoewel je goed voor me geweest bent en ik „e dankbaar ben... je had het recht niet me mglen ver weg te brengen zonder te vragen. Het was niet fair. Wat had ik dan moeten doen vroeg Rolfe, nog steeds met die overmatige kalmte, die ze zoo verontrustend vond. Ze raapte al haar krachten tezamen om te antwoorden. Je had moeten wachten tot ik je alles uitleggen kon... inplaats van me melk met rum te geven, om me te laten sla pen als een blok. Het was... het was... Gezond verstand, meende Rolfe on verstoorbaar. Gezond verstand en anders niet. Ik veronderstel, dat je het me me eens zult zgn, dat melk en rum te verkiezen is boven longontsteking. En wat dat wegbrengen betreft, hoe kon ik weten, dat je niet ge volgd zou worden. Ik had geen zin in een vechtpartg aan boord. Er is hier niet veel ruimte voor zooiets. Ze hamerde met haar vrye vuist op haar knie. Als je maar gewacht had zei ze. Zullen we nou eindelijk eens verstandig worden zei Rolfe. De rustige vraag had de uitwerking van een bevel. Ze was stil en sloeg de oogen neer. Hij vervolgde Het heeft geen zin dit alles van het oude gezichts punt uit te bekijken, omdat de omstandighe den totaal anders zgn. Ik heb vroeger eens aangeboden je als maat aan boord te nemen en je weigerde, omdat je dat niet behoorlyk vond. Ik zie in, dat je wat dat betreft gelgk had. De verhouding tusschen ons moet een heel andere zgn. Je denkt, dat je naar dien ouden schurk op Honeyballfarm terug kunt gaan, alsof er niets gebeurd was. Maar daarin heb je het mis. Hg weet, dat je naar mg ge vlucht bent en hg zal je dat zoo gauw niet vergeven, als hg het ooit doet. Als we deze zaak nou rustig bekijken, dan kan ik maai één uitweg zien. Zooals het geval nu ligt, zou hg mg kunnen aanklagen voor ontvoering en jg hem voor mishandeling. Maar daar komt niemand iets verder mee. Wat we kunnen doen... en wat ik voorstel te doen... is samen naar hem terug te gaan en hem te vertellen, dat we van plan zijn te trouwen. Hij stopte. Julie's gezicht was heel bleek, maar ze keek hem nog altijd niet aan. Dat wil ik liever niet, zei ze met een lich telijk heesche stem, alsof het haar niet gemak kelijk viel te spreken. Hg zou het trouwens nooit goed vinden. Haar hand bewoog in zgn greep, maar hy wou haar niet loslaten. Ze sprak nog zachter. Ik heb geen kwaad gedaan. Waarom zou ik moeten trouwen... als ik niet wil Hg ontmoette haar beschuldigenden blik on bewogen. Ik heb je respijt gegeven, zei hg. Ze kroirp ineen bij dat woord. Het stak haar en hoewel haar vrgheid haar scheen te ontglippen, deed ze een wanhopige poging die te behouden. Je kunt me niet trouwen tegen myn wil riep ze uit. Is het tegen je wil vroeg hg lang zaam. Werkelyk Zgn oogen hielden haar vast. Het was niet mogelgk te ontkomen. De overmacht erin overwon haar, stukje voor stukje als het ware, tot ze alle verweer opgaf. Ze zag dat ze verslagen was en, terwijl ze het hoofd boog, brak ze in wild schreien uit. O nee... nee... nee snikte ze. Zijn armen hielden haar omvangen. Hij koesterde haar schokkend lichaam in zgn om helsing en legde haar hoofd tegen zgn schou der, terwgl de storm van opgekropte emotie als een wilde stroom door haar heen voer. Ze schreide bitter en pijnlijk, voor eenigen tgd niet in staat zich langer te bedwingen. En zelfs toen de eerste hevigheid over was, schreide ze en schreide ze, zooals een kind doet, dat zich pijn heeft gedaan, in een wan hopig verdriet, dat niet in woorden kon wor den geuit. (Wordt vervolf/d.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 14