Groote spanningen van Premiekeuring het warmb oedpaard Verb!uffendi onthullingen over den Spaanschen krijg 149 Dc automatiseering der telefoon Geen vrees voor kolenschaarschte Nieuwe strenge maatregelen der Duitscbers KLADNO OVERSTROOMD DOOR DUITSCHE TROEPEN. Het incident te Kladno, waar een Duitsch politieman werd vermoord, dreigt voor de Tsjechen zeer ernstige gevolgen te zullen Jriigen. De Duitsche autoriteiten hebben een aan vulling gepubliceerd op het decreet van von Ncurath. Hierin wordt bepaald: 1. De termijn die de bevolking wordt toe gestaan voor de uitlevering van de moorde naars is met 24 uur verlengd d.w.z. tot he denavond acht uur. 2. De oorspronkelijk op 30.000 kronen Vastgestelde premie is verhoogd tot 100.000 kronen. 3. Ieder die de moordenaars kent, en ben niet wil uitleveren, wordt bedreigd met de doodstraf. De bevolking van Kladno is volkomen terneergeslagen. Overstroomd met Duitsche troepen. Dat Hilter, in toorn ontstoken, geen hal ve maatregelen neemt, blijkt wel uit het feit dat de stad wordt overstroomd met honder den Duitsche militaire auto's en d^jzenden soldaten in veldtenue. Patrouilles met de bajonet op het geweer of met mitrailleurs zetten de traten af. De café's, restaurants en bioscopen zijn door Duitsche soldaten bezet De bevolking wordt slechts toegelaten in de door soldaten bewaakte straten in de bin nenstad. Verder wordt gemeld, dat te Ceske Bude- jovice een Duitsche gendarme tijdens een lelletje door messteken gewond zou zijn. Te j Kac-hod zou een Duitsche officier in de lucht lében moeten schieten, om na een soort elijk incident de vlucht te kunnen nemen. Te Zilina in Slowakije is een Duitsche gen darme bij een vechtpartij in een cabaret ernstig gewond. Een boete van 50.000 mark. Verder wordt ook weer de bekende Duit sche methode gevolgd het algemeen te la ten boeten, voor wat de enkeling misdreef in welk verband wij herinneren aan de maatregelen tegen de Joden na den moord op den gezantschapsattaché te Parijs. Het politiedistrict Kladno is een geldboete ten bedrage van 50.000 rm. opgelegd. De Oberlandrat van Klad no heeft instructie gekregen bij het innen van deze boete de Tsjechische arbeiders zoo min mogelijk te belas ten. Von Neurath. Twee daders? De gistermorgen ten uitvoer gelegde sec tie op het lijk van het slachtoffer heeft uit gewezen, dat Kniest door minstens twee daders is vennoord. Voorts meldt Havas, dat de leden van het gemeentebestuur geinterneerd en alle leden der politie van Kladno in arrest zijn gesteld nadat zij gisteren ontwapend waren. De Duitsche politie is overgegaan tot huiszoe kingen in de woningen van de bewoners van het centrum der stad en bij voormalige com munisten in de buitenwijken. Driehonderd personen zijn gearresteerd. Onder de gear resteerden bevinden zich de personen, die zich in den nacht, waarin de moord ge pleegd werd, in de café's bevonden in de omgeving van de plaats, waar de moord gepleegd werd. Uit alles blijkt dus wel, dat de toestand zich zeer verscherpt, al moet er rekening mee gehouden worden, dat Kladno steeds een centrum van zuiver Tsjechische bevol king is geweest, en de stad bekend stond om haar radicale opvattingen. Wat de Duitsche matregelen betreft, is het duide lijk dat van de langzamerhand bekende me thode niet wordt afgeweken. De methode dus, dat het best gekenschetst wordt in de oude Duitsche zegswijze: „Willst du nicht mein Brüder sein, so sclilag ich dir. den schade! ein", of wel: Wilt gij niet mijn broeder zijn, zoo sla ik U den schedel in. Wat de Tsjechen thans, reeds zóó kort na hun inlijving ondervinden, in weerwil van Ilitlers belofte, dat hij hun rechten als minn derheid zou ontzien, wekt den indruk, dat zij een lot tegemoet gaan, veel erger dan dat, waaronder zij in de Oostenrijk-Hongaarsche dubbelmonarchie hebben gezucht en dat hun drang naar vrijheid zoo groote spanning heeft gegeven. De drastische maatregelen, die Von Neurath, de rijksprotector voor Bohcmen en Moravië, gisteren te Kladno heeft afgekondingd naar aanleiding van een op zichzelf lakenswaardigen moord op een Duitsch politieman, bewijzen de rechteloos heid der Tsjechische minderheid. Het wil lekeurige regiem, waarin de Tsjechen in het Derde Rijk onderworpen worden, waar in zij feitelijk''tegen hun wil zijn opgeno men. kan het gevoel van goede trouw tus- schen de volken van Europa niet begunsti gen. Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA POLITIE Gevonden: bruine muts, kosteloos rijwiel plaatje, fietspompje; portemonnaie met in houd; kinderportemonnaie met inhoud; bril nummerplaat Gz. 8703. Verloren: dekzeil, rijwielplaatje, in ko kertje. Aan komen loopen; konijn. Vermist: heeren rijwiel. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan: W. J. Jochems voor een landbouw- Bchuur aan den Lotweg; T. Wiersma voor een landarbeiderswoning aan den Grasweg N.V. A. v. d. Berg voor een schuur aan de Molenvaart; L. Meeldijk voor een schuur aan de Benedenbuurt; J. Kallen voor een kippen boet aan den Middenweg; J. de Jager voor vijf kippenhokken aan den Schorweg; W. C. Houdijk voor een kistenschuur aan den Koningsweg; W. Huijg voor een bloem bol lcnschuur aan de Zandvaart; C. op 't Veld voor een bergplaats aan den Nieuwe- weg; C. Duineveid voor een schuur aan den Meerweg. - BREEZAND. VERGADERING L.T.B. De afd. van den L.T.B. vergaderde gister avond bij den heer Borst onder leiding van den lieer Jac. Prins, die met de Chr. groet opende. Nadat de notulen, samengesteld door den heer G. Timmer, waren goedgekeurd, werd medegedeeld, dat het bestuur zich met de afd. Julianaclorp heeft verstaan over de vor ming van een kring. Men weet reeds, dat het hoofdbestuur z'n goedkeuring aan een eventueele kringvorming zal verlcenen. Op verzoek van den heer Kloosterman lichtte voorz. toe, dat het de bedoeling is loonkwes- ties zelfstandig in de afdeelingen te behan delen, doch voor andere zaken samenwer king met de zusterafdceling te zoeken* Be sloten werd, dat de afgevaardigde naar de heden te houden algemeene vergadering over deze zaak met den afgevaardigde van Julianadorp en het hoofdbestuur verder zal spreken. Aan het verzoek van het hoofdbestuur om een bijdrage in het Bisschopsfonds voor een huldeblijk hij het op 15 Aug. te voeren 40- jarig priesterjubileum van den bisschop, werd voldaan, door f 2.50 beschikbaar te stellen uit de afd.kas. Van het weide der vaste-lastencommissie had de vergadering nog te weinig gehoord, om ook daarvoor reeds nu een bijdrage be schikbaar te stellen. De secr., de heer G. Timmer deelde mede, dat nog slechts weinig opgaven waren bin nengekomen voor het in den winter laten uitvoeren van extra-werkzaamheden, waar voor subsidie wordt verleend. Hij verzocht ieder, die van deze gelegenheid gebruik wenscht te maken, niet te lang meer met z'n opgave te wachten. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering werd allereerst geklaagd over den korten termijn, die door het hoofdbestuur gelaten wordt om voorstellen voor deze vergadering in te dienen. Het was nu ongeveer een week en het is niet altijd mogelijk om precies in die week een vergadering uit te schrijven. De afgevaardigde kreeg opdracht daarop te wij zen. De vergadering sprak zich wel unaniem uit tegen excessen bij den handel en 't ver huren (of verkoopen voor één jaar) van teelt vergunningen, maar zag ook in, dat bij het nemen van maatregelen daartegen, ge makkelijk ook anderen getroffen zouden kunnen worden dan zij, voor wie de maat regelen bedoeld zijn. Men vond het dan ook maar beter, den afgevaardigde in deze geen vaste opdracht te geven. Wel zou hij moeten informeeren of het mogelijk is, de overschrijvingskosten voor teeltv.ergunningen voor kleine stukken land lager te stellen dan de vaste norm van f2.50. De heeren Kloosterman en Meijer werden vervolgens als afgevaardigden naar de in Haarlem te houden vergadering gekozen. Het bestuur stelde aanvankelijk voor om een commissie te benoemen, die het voor bereidende werk zou verrichten om den volgenden winter hier weer een tuinbouw- cursus (bloembollencursus) te kunnen hou den om te komen tot een lagere tuinbouw (blocmbollenschool). Na eenige bespx-eking zwichtte het bestuur echter voor de mee ning der vei'gadering, dat het beter was dat het bestuur dit voorbereidende wérk zelf tér hand nam. Het voorstel van den heer Kaptein, om de exti-a-contributieheffing voor ieder gelijk en niet progressief te stellen, vond bestrijding en kwam niet voor behandeling in deze ver gadering in aanmerking. Hierna volgde sluiting. WARMENHUIZEN GAAN DE OUDEN VAN DAGEN OP REIS? De commissie autotocht ouden van dagen" is een dezer dagen in vei'gadering bijeen geweest en heeft opnieuw de mogelijkheid onder de oogen gezien, om in deze moeilij ke tijden toch het jaai'lijksche reisje te or- ganiseeren, Eenige voorloopige reisplannctjes werden onder de oogen gezien. Veel zal echter van den finantieelen steun der bui'gerij afhan gen. Van nabij weten wij hoe onze ouden van dagen reikhalzend uitzien naar dezen dag en hoe zij bij voi'ige tochten hebben geno ten. Laat de bui'gei'ij ook nu als vorige ja ren door weer finantieel medewerken, hun dat genot te verschaffen. SINT MAARTEN TE WATER. Gisteravond i'aakte de kleine Aaike Hoog- stra spelendei'wijze in de nabijheid van hel ouderlijk huis te Gi'oenveld te water. Geluk kig nadei-den juist twee wielrijders, de hee- ren A. Schermerhom en Piet Broersen, die Anike zagen vei-dwijnen. Eerstgenoemde aar zelde niet, sprong te water en smaakte het genoegen de kleine meid op het dx-oge te brengen. Het had slecht kunnen afkomen, want de sloot ter plaatse is vrij diep. DEN HELDER KIND IN PUT VERDRONKEN. Terwijl de moeder aan den vooi'kant van het huis aan het glazen lappen was, is gis terenmiddag liet andei-halfjarig zoontje van de familie Hatn, in de Gasstraat te Den Helder, in een put gevallen. Het ventje werd er door een buurman bewusteloos uitgehaald en werd naar het Marine Hospitaal vervoerd, waar bleek, dat het kind was ovei'leden. BARSINGERHORN OVERWERKVERGUNNING. Dooi* den hoofdinspecteur van den Arbeid is aan de N.V. Hollandsche Zuivelindusti'ie „Ci'ema" te Haringhuizen onder bepaalde voorwaarden vei-gunning verleend t.m. 30 September 1939 tot liet. doen verrichten door 12 mannen van 18 jaar of ouder van arbeid in 3 ploegen, elke ploeg bestaande uit 4 man nen, in verband met de verwerking van melk tot textiel-caseïne. EERSTE OEFENING. De volgende dienstplichtigen der lichting 1939 uit deze gemeente zijn opgeroepen oni op 4 October 1939 voor eerste oefening in werkelijken dienst te komen: A. Boone bij het le regiment luchtstrijd krachten, 3e ploeg te Schiphol; J. J. Schra- ma, bij het 5e reg. Artillerie bereden, le ploeg te Amei'sfoort. HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtige K. Mandemaker der lichting 1933 uit deze gemeente is opgeroe pen om op 4 September 1939 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen bij het 10e regiment Infantei-ie te Ede. POLITIE. Gevonden: een vest, inhoudende een hor loge, oen portemonnaie met inhoud, een korf met kuikens. Inl. bij den rijksveldwachter te Kolhorn. KOLHORN. REISJE OUDEN VAN DAGEN. Naar we vei-nemen zal voor het eerst daags te houden reisje voor de oudjes alhier in de tweede helft van deze maand een col lecte worden gehouden. Op ieders medewer king wordt weer gerekend. NIEUWE N1EDORP EEN GOED GESLAAGD REISJE. De reisvereeniging Nieuwe Niedorp ging Donderdag bij mooi weer met 276 dames en heeren de reis naar Arnhem aanvaarden. Na een gezellige rijtoer kwam men om ongeveer half tien, bij de eerste pleister plaats „De Gooische Boei-", aan. Na een verfrissching werd de reis voortge zet naar Arnhem. Door het te late vertrek werd Sonsbeek niet bezocht en rechtsti-eeks naar de Schelmsche Brug gereden, voor het gebruiken van de lunch. Hier werd een zangwedstrijd gehouden, die uitbundig gejuich uitlokte. Daarna trad Niedorps humorist, de heer Druif op, waarna de uitslag der jury werd bekend gemaakt: le prijs de kleurloozen; 2e prijs de roodborstjes; 3e prijs de groen- borstjes. Daarna werd een bezoek aan bur gers Dierenpark gebracht, vervolgens aan Roosendaal met zijn kettingbrug en bedrie gertjes. Na deze schoone attractie werd ge reden naar Heek, waar een keurig en sma kelijk diner wachtte. Er werd nog gelegen heid gegeven, een bezoek aan Sonsbeek tp brengen, maar om half negen was de tijd van vertrek daar. Het- werd echter ruim negen uur ,want de een kwam niet op tijd door onbekendheio van den weg, terwijl anderen door de soldaten, die de Niedorper meisjes zoo aardig vonden, werden opge houden, Niettemin, omstreeks 11 uur arri veerde men bij „de Gooische Boer", waar voor de laatste maal werd gepleisterd en toen ging het in vroolijke stemming huis toe. Kwart voor twee werd Nieuwe Niedcrrp binnen gereden en afscheid genomen. Er was maar één roep: „Wat een prachtige dag was dat." DUITSCHLAND EN ITALIË GEVEN DUIX- BOOTPIPATIE OPENLIJK TOE. Italië hielp met oorlogsbodems Dat Halifax zijn verzoenende woorden ten aanzien van Duitschland met volle overtui ging heeft gesproken, lijkt niet zeer waar schijnlijk. Ongetwijfeld zal ook hij kennis ge nomen hebben van de onthullingen over de deelneming van Duitschland en Italië aan den Spaanschen oorlog. Zelfs mag men vei lig aannemen dat dc voortreffelijke Britsche inlichtingendienst dc thans publiek worden de feiten reeds sinds lang ter kennis van haar regeering had gebracht. De openbaar making heeft ornieuw een slag toegebracht aan het geloof in de goede trouw, dat noo- dig is om met de leiders der autocratische staten een accoord te sluiten. De jongste aflevering immers van het tijd schrift „Le forze armale" bevat een artikel, waaruit blijkt, dat dc Italiaansche regeering ter zee in nog sterker mate hulp heeft ver leend aan Franco dan te land. Half November 1936 werden voor het eerst Italiaansche onderzeeërs in den Spaanschen oorlog gebruikt, om den aanvoer van levens middelen en krijgsbehoeften, bestemd voor het i-epuhlikeinsche Spanje, te beletten. De zen duikbootoorlog en vele schepen die daar aan ten offer vielen, w.o. enkele, die de Ne- derlandsche vlaer voerden, zullen onze lezers zich nog wel herinneren. Over de rechtmatig heid dier actie wordt in het Italiaansche tijdschrift met geen woord gesproken. De slotsom van het artikel luidt, volgens het Hdbld., dat de Italiaansche marine een buitengewoon belangrijk aandeel heeft ge had in den oorlog. In het geheel hebben 149 Ttaliaansche oor logsschepen aan den strijd deelgenomen. Zoo als men weet bestond de vloot van Franco wat moderne Spaansche schepen betrof, uit SCHAGEN Groote deelname, nog geen vast heid van type en nog geen vol doende lijn in ons fokgebied. Begunstigd door goed weer vond dc jaar- lijksclie pi'emiekeuring voor het warmbloed paard in N. Holland hoven het IJ thans we derom te Schagen plaats. Dank zij de vlotte medewerking van den burgemeester was er voor een keurige monsterbaan gezorgd. Jammer dat de Stille Laan niet breeder is want nu geeft het voor de jury-leden wel eens benauwde oogenblikken als zoo'n warmbloed eens wat al te dartel is. Ook de toeschouwers achter de touwen staan dan niet veilig. Niet minder dan 79 catalogus nummers stonden ingeschreven, waarvan enkele ver stek lieten gaan. Het totaal der inschrij vingen wordt vao jaar tot jaar grooter (b.v. in 1936 waren er 59) en ook het gehal te wordt beter. Er komt meer animo, voor al onder de jongei-en. Het toilet was, op een enkele uitzondex'ing na, goed verzorgd. En hierbij rekenen wij ook de hoefverple- girtg, Veulens en jaarlingen met lange too- nen of omgekrulde hoefranden zag men spo radisch. Ook het hoefbeslag zag er goed uit. Wanneer men zijn paard op een keuring wenscht te prescntecren, dient men liefst 14; dagen tevoren naar den smid te gaan. Uw paard is dan weer goed beloopen op het nieuwe beslag. De uniformiteit laat evenwel nog veel te wenschen over. Er is nog veel te weinig type-vastheid, er is nog geen lijn in ons fokgebied, nóch voor het Groningsch-, nóch voor het Geldersche type. En dat gaat na tuurlijk ook niet zoo maar ineens. Maar de insiders zullen het toch allemaal eens zijn dat het noodzakelijk is een scherp om schreven fokdoel vast te stellen en dit met ijzeren vuist te handhaven voor beide rich tingen. Dat dit mogelijk is zien we in Gro ningen, in Drenthe, zien we bij het koud- bloed. zien we buitenlands, 't Is een zwa re, maar zeer-zeker een mooie taak voor de nieuwe leiding in ons warmbloed fokge bied. De uitslagen luiden als volgt: Rubriek veulens. Premiewaardig: 1 Dimora v. Zonnevorst u Theeroos van H. Grin, Slootdorp, tikje smal, overigens wel correct; 2. Diana v. Bri- nio u. Jupiata van F. A, Mclchior, Winkel. Goede romp en becnen. Hoofd te weinig adel. 3. Veulen v. Zonnevorst u. Wohillie van Nieuwhof, Middcnmecr. Goed type met wat flauw middenstuk. 4. Doca v. Holand u. Oka I van C. Muijs, Heiloo. 5. Veulen v. Rheinsohn u. Tillv I van K. Reijne, Barsingerhorn. 6. Dara v. President u. Raasje van J. Helder Jbz., Berkhout; 7. Dol- ga v. Zonnevorst u. Malie I van J. Slagter Slootdorp. Rubriek '4—r-6 'jarige, njerrfën mefcyvéulcn 1. Wohillie I van Rigismund van J. Nieuw hof, Middenmeer. Goedsoortig type, tikje lang, draf goed. Geld. type; 2. Wubalda van N. Appel, Schagen. Deze merrie liet zich „oed zien, heeft zich eigen lijk min of meer hei-steld. Geld. type. 3. Zawine v. Bonno van J. Nieuwhof, Mid denmeer. Een beste zwarte merrie met wat korte croupe en goede gang. Gron. type. 4. Waneta van Diedrich van N. J. G. Geert- sema, Kolhom. Een goed gesloten merrie m. goeden gang. Gron. type. 5. Zoka v. Wim, van C. Muys, Heiloo. Gron. type. b Zandra v. Grootvorst van P. D. de Graaf Schagei-brug, Gron. type. 7. Zonnekindje v. Rheinsohn van H. Kooij Cz., Harenkarspel. Gi*on type. 8. Zubana v. Piet, van D. Vries Dz., Oude- sluis. Geld. type. 9. Winta v. Oberon van Wed. D. N. Mul der, Wieringen. Rubriek 1-jarige merriën: 1. Cubalda v. President van N. Appel, Schagen. Goed type met voldoende diepte en behoorlijke gang. Zondigt iets in het voorbeen. 2. Numanda v. Ot van Wittenstein, van N. Appel, Schagen. Een chique model met gewone gang. Tikje hol in voorknie, wat flauw in bovenlijn. 3. Omentine v. Ridderslag, van C. Mooij, St. Maarten. Een Groningsche zwarte met behoorlijken gang, een tikje groot en wat lange schenkel. 4 Ceres v. Rheinsohn, van F. A. Melchior, Winkél; 5. Corona v. Rheinsohn, van D. P. Tim- merman, Schagen. Rubriek 2-jarige merriën: 1. Butilla v. Waldherr van A. Zwai*t, Hei loo. Goed type dat voor iets binnenwaarts opneemt. Voorbeen kon betei*. 2. Budana v. Ritmeestei* van J. Muys, Heiloo. Goedsoortig. 3. Bowiera v. Prins, van M. v. Wiei*iiigen, Anna. Paulownapolder. 4. Briane v. Germandus van J. Liefting, Egmond Binnen. Rubriek 3-jarige merriën: 1. Nubertina v. Nubert van C. Oly, Heiloo. Mooi type, met bemerking in het achterbeen. Geld. type. 2. Keha v. Sultan van K. Reyne, Barsinger horn. Door ernstige ziekte zeer slecht in conditie, maar 'n paard met veel schoft en glashard beenwerk. Tikje smal. Geld. type. 3. Aldova v. Reinhard van N. Donaberger, Kolhorn. Een goede Gi'oninger, die iets zon digt in bovenlijn en 'n tikje edeler kon zijn. Gang goed. Doordien deze merrie zeer ver waarloosd van een vrijage in 't hooge Noor den is teruggekomen, liet zij zich waar schijnlijk niet zoo goed zien. 4. Lutina v. He- ï'idon van J. Nieuwhof, Middenmeei'. Een mooi Groningsch type met wat fijne onder bouw. Rubi'iek 4-6-jarige guste merriën: 1. Vazel- le v. Derenus van H. C. Kooij, Harenkarspel. Een pracht-type fokmerrie. met iets afwijken de voorstand en in draf vóór wat wijd. Gron type 2 Wuska v. Nodonus van N. Spaans, Barsingerhorn. De bekende chique vos met goeden gang, die wat meer schoft kón heb ben en 'n tikje lang lijkt. Geld. type. 3. Zon- jaa v. Wim van P. Saai, Wieringcrwaard. Eigenlijk het oud-Hollandsch type. Gron. type. 4. Venia I v. Reinhard van P. J. Vlam, Burgcrbrug. Geld. type. SCHAGEN KNOOPPUNT. KERN- GETAL K 2240. Gisteren namen wij reeds een korte me- dedeeling op over de automatiseering van de telefoon. Wij hebben ons daarna bij de leidende functionarissen in het district Alkmaar vervoegd om nadere inlichtingen Men achtte daar het tijdstip om mededee- lingen te doen nog niet aangebroken. Wel gaf men toe dat de automatiseering om streeks 25 Juli een feit zou worden de nauwkeurige datum stond echter nog niet vast en met het oog daarop meende men verdere bijzonderheden als praematuur te moeten beschouwen. Natuurlijk gingen we toen op eigen houtje op onderzoek uit en kregen be vestigd dat de automatiseering zal plaats hebben in de tweede helft van Juli, vrij ze ker op 25 Juli a.s. Het knooppuntcentrum wordt daarbij, zoo als bekend, Schagen. Op dit knooppunt zul len worden aangesloten de volgende plaat sen uit de ^mgëvj.ng: Callantsoog, 't Zand, 0 Wieringerwaard., Barsingerhorn. Kolhorn, Dirkshorn, St. Maartensbrug, St. Maarten, Sebagerbrug en Winkel. Het kerngetal voor Schagen zal zijn K 2240, voor de andere plaatsen: Wieringcrwaard K 2242 Barsingerhorn en Kolhom K 2243 Winkel K 2244 Dirkshorn K 2245 St. Maarten en St. Maartensbrug K 2246 Schagerbrug K 2247 Calantsoog K 2248 't Zand K 22-19 Zooals men ziet ontbreekt het kerngetal K 2211. Op het oogenblik, waarop de auto- inatiseering zal zijn voltrokken, zal men uit Schagen en aangesloten plaatsen zelf Alkmaar kunnen kiezen, zoomede de plaalsen, die vandaar uit direct kunnen worden gekozen als Amsterdam, Zaandam en 't Gooi. Als bijzonderheid kunnen we voorts nog vermelden, dat hij de invoering van het automatisch bedrijf het minimum-tariefge- bied zal worden uitgebreid. Zooals men weet, bestaat n.1. de bepaling, dat iemand, die meer dan een zekere afstand buiten een plaats woont, niet in aanmerking komt voor het goedkoopste tarief. Ten einde aan dit euvel tegemoet fe komen, zal het telefoon bedrijf, dat er altijd op uit is service te verleenen aan zijn klanten, deze minimum afstand niet onaanzienlijk vergrooten. slechts twee kruisers en 8 kleinere eenhe den. Rome en Berlijn snoeven thans op de in het halfduister verrichte heldendaden van hun duikbooten, nu zij' geen gevaar meer hebben te duchten, zegt het Hsbl. Men ver baast er zich echter over, dat de militair Franco, er, in weerwil van de ruime hulp middelen, die het Derde Rijk en Italië in ie der opzicht ter beschikking hebben' gesteld, nog bijna drie jaar noodig heeft gehad om zijn aanvankelijk ongeorganiseerde en ongedisciplineerde tegenstanders defini tief te verslaan. Nederlands kolenvoorziening heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Op de vragen van den heer Wijnkoop in verband met den te vei'wachten achterstand in den aanvoer van huisbrandkolen heeft de minister van Economische Zaken o.m. als volgt geantwoord: Zooals de situatie zich thans laat aanzien, bestaat er voor den minister geen aanleiding om te vreezen, dat een eventueele achterstand in den aanvoer van huisbrandkoolen in het najaar van zoodanigen omvang zal woi-den, dat een schaarschte in den winter daarvan het gevolg zou zijn. Gezien het bovenstaande acht de minis ter geen dringende noodzaak voor verrui ming van de invoermogclijkheid van huis brand uit België aanwezig. De vi'aagstuk ken, verbonden aan de kolenvoorziening van Nederland, hebben sinds gei'uimen tijd zijn* bijzondere aandacht. UUelAenneft PIET VAN NEK LEIDER-AF. In de Ronde van Zuidwest-Frankrijk Dl. gister verreden étappe werd gewonnen door Beri-endere (Sp.) voor den Fanschman Dubois. Piet van Nek kwam als 17e bin nen, te gelijk met Anton van Schendel. Du bois heeft in het algemeen klassement de leiding van onzen landgenoot overgenomen. Van Nek's achterstand is evenwel niet groot, er is slechts een verschil van eenige seconden. Zijn kans op de eind-overwinning blijft zeer behoorlijk. Vermelding verdient nog, dat de Fransche cracks Magne, Speicher en Louvist met den dag beter in vorm komen, hetgeen uiter- aai'd in Fransche wielersportkringcn, met het oog op de Tour de France, groote vreug de verwekt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7