Engeland zal geweld met geweld keeren Het incident tusschen Polen en Dantzig y Aanslag op Britsch ambassadeur beraamd Door onder handelen zijn billijke rege lingen te ver krijgeri. den et vol- i in Ng. >or ge- elioeve n deze voor keitkê- heeft' i Kerk n, dat gék dei\ Bt feil, voot n alle i zou er ger- laat recht- notiet h zou over- die wet»»' ig: i' hét' gezin ?ezin- r wel na,- van' n er- land» 'UchV enen noo- hang het' ig de de nnen een voor i hij isch* dat EN aan kjes: 0.01V aald' oek-"; het igd-' ïek- rerif - en dé een het- aar- ïen. iest on orty Laan, Schagen, Tel. 20. BB muMumnuit.M...m DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DINSDAG 13 Ü9Kjcnre éc* N.V. UHg.-Mif. NocHd—kworHer*' Japan isoleert de Fransche en Britsche concessies te Tientsjin. In verband met inlichtingen, welke door de Britsche autoriteiten zijn ontvangen over een complot om den Britsohen am bassadeur te Shanghai te vermoorden, zijn uitgebreide maatregelen genomen. De Brit sche ambassade is onder sterke bewaking gesteld. Ook draagt de ambassadeur en zijn secretaris een kogelvrij vest en is de auto van den ambassadeur voorzien van kogel vrij glas. Drie hooggeplaatste officieren van de Fransche strijdkrachten in Indochina zijn, naar te Hongkong verluidt, op weg naar Singapore, om daar stafbesprekingen te voeren. Het zijn admiraal Decoux, de opper bevelhebber van de Fransche marinestrij4r krachten in het Verre Oosten, generaal Martin, de commandant van de Fransche troepen in Fransch Indochina en kolonel Devezè van den Franschen luchtstaf. Nieuw bombardement van. Tsjeng- jtoe. In den afgeloopcn nacht hebben 26 Ja pansche vliegtuigen Tsjengtoe, de hoofd stad van Tsetsjoean gebombardeerd. Een Amerika ansche vrouw werd gekwetst en achit Chineesche studenten gedood, doordat zes 'bommen vielen op de West China Uni versiteit, welke wordt geleid door de Ame- ri'kaansohe en Canadeesche zending. In de stad zelf werden ongeveer 5Ó0 men 'schen ijedood en tatloozen gewond. Twee slachtoffers der vergiftiging ovèrleden. Het JapThrsclie ministerie"'van buitenland" sche zaken deelt mede, dat twee Japansche 'consulaire ambtenaren, die gisteren hebben aangezeten aan den maaltijd in het consu laat-generaal te Nanking, ter eere van den 'Japanschen onderminister van buitenland- sche zaken Sjimitsoe, tengevolge van de tij dens den maaltijd opgeloopen vergiftiging overleden zijn. Japanners willen hun eigen boon tjes doppen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japan sche autoriteiten geen heil meer zien in ver dere onderhandelingen met de Engelschen en daarom besloten hebben de vrije hand te ne men bij de handhaving van rust en orde door de Britsche en Fransche concessies te isolee- ren als haarden van anti-Japansche terreur en agitatie. De Japansche autoriteiten hebben besloten alle personen, die over den grens van de concessies komen, te controleeren met uit zondering van degenen, die een openbare functie uitoefenen. Heden zullen daaromtrent verklaringen worden gedaan. Den Japan- schen bewoners zal verzocht worden slechts in strikt noodzakelijke gevallen in de Fran sche en Britsche concessies te komen. Men gelooft, dat de controle veel strenger zal zijn dan in den zomer van het vorige jaar. ïtie lijk' ot" Dè: 13 ert Onzuiver beeld van de jeugdwerkloosheid Registratie zou nergens naar lij ken. Vragen van een Kamerlid. Dr. I. H. J. Vos heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat een onderzoek is inge steld door een ambtenaar, van liet departe ment van sociale Zaken en den directeur van de arbeidsbeurs te Gouda ömtrent de voorziening in de groote behoefte aan jeug dig personeel bij eenige fabrieken in die gemeente, waarbij zou zijn gebleken, dat van de 12-1 bij de jougdregistratie ingeschreven mannelijke arbeidskrachten er 56 werk hadden, van de 68 er 58 niet bereid bleken den aangeboden arbeid te aanvaarden en van de daarna resteerende 10 er 6 niet kon den worden aanbevolen op grond van a'ge- me ene ongeschiktheid, zoodat uiteindelijk 4 jeugdige mannelijke arbeiders geplaatst wer den? 2; Indien de voorgaande vraag in bevesti genden zin moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat hierin een aanwijzing is gelegen, dat de gegevens, verkregen door de jeugdregistratie, zooals die thans in 23 gemeenten wordt bijgehou den, een vorkomen fictief beeld van den werkelijken omvang der jeugdwerkloosheid geven? 3. Is de minister bereid een onderzoek in te stellen in de 22 overige gemeenten, ten einde te doen nagaan, in hoeverre de cijfers der jeugdregistratie afwijken van den wer kelijken toestand? In zijn antwoord op een aantal in het Hoogerhuis gëstelde vragen over de buitenlandsche politiek der Brit sche regeering, zeide gisteren Lord Halifax, dat hij ten aanzien van de onderhandelingen met de Sovjets niet kan spreken van beginsel, aan gezien dit een academische vraag is. De regeering heeft haar weg geko zen en kan hier niet meer van af wijken. Deze onderhandelingen zul len in Moskou beëindigd worden. Strang hoopt Woensdagochtend in Moskou te zijn en derhalve kan op het oogenblik niet nader op deze kwestie worden ingegaan. Wat Danzig betreft, zeide Lord Halifax, dat dit een zeer ingewikkeld vraagstuk is. Het Huis zal derhalve erkennen, daLhct.xaet hetune'ffste"ge(luTden''terughóucfehHHeicimoet worden behandeld, wil men gevaarlijke con sequenties vermijden. De minister sloot zich aan bij de woorden van den minister-president, die onlangs heeft gezegd, dat de garanties aan Polen duidelijk en helder zijn. De minister zal blij zijn, wan neer het geschil tusschen Polen en Duitsch- land langs vriendschappelijken weg zal wor den geregeld, door middel van besprekingen. Hij is van meening, dat dit mogelijk is, doch indien gepoogd zou worden door geweld den toestand te wijzigen en wel zoodanig, dat de onafhankelijkheid van Polen worde be dreigd, dan zou onvermijdelijk een oorlog, uitbreken, waarin Engeland gewikkeld zou worden. Naar aanleiding van de rede van Lord Ponsonby, Donderdag j.1., zeide Lord Hali fax dat men, of men wil of niet, moet er kennen, dat men leeft in een tijdperk van machtspolitiek en zoo lang geweld in de plaats van een scheidsgerecht staat, moet men zijn besluit nemen, voor welk doel men geweld zal gebruiken. Indien men ziet, dat door geweld rechtvaardigheid en orde wor den vernield en indien men niet wenscht, dat deze dingen verdwijnen uit de wereld wanneer men het kan voorkomen, dan moet men zeker bereid zijn geweld tegenover ge weld te stellen. De minister gaf vervolgens Lord Ponsonby de verzekering, dat iedere verplichting, welke de Britsche regeering op zich neemt, openbaar zal worden gemaakt. Tot Lord Stonehave, die het vraagstuk van de Duitsche koloniën ter sprake heeft gebracht, zeide de minister dat niemand, die het vraagstuk ernstig bestudeert, niet zal zien dat de moeilijkheden, welke dit vraagstuk mee brengt, verminderd zullen worden, wanneer de taal, welke in deze wordt gebruikt gematigd is en deze moei lijkheden zijn des te grooter doordat ieder een of bijna iedereen tot nu toe geneigd is te denken dat het koloniale vraagstuk moet worden opgelost door het teruggeven van gebied en van alle mogelijke methoden is dit de meest moeilijke. In dit stadium wei gerde de minister iets hieraan toe te voe gen. Verder zeide de minister ten aanzien van Sjanghai, dat er geen waarheid ligt in de geruchten over het terugtrekken van troe pen uit Sjanghai. De Britsche regeering weet wel, dat Japansche militaire autoritei ten onder het voorwendsel van mi litaire noodzaak daden rechtvaardi gen, welke de Britsche belangen en rechten te kort doen, doch de Brit sche regeering kan dit niet aanvaar den, in het bijzonder niet in plaatsen waar thans een einde is gekomen aan de militaire operaties. Nog min der kan men een eenzijdige wijzi ging van de verdragen tusschen En geland en andere mogendheden toe staan. Ten aanzien van het geval-Tinkler zeide lord Halifax dat de feiten thans nauwkeurig moeten worden onderzocht. De regeering heeft evenwel een zeer slechte indruk van hetgeen is geschied tusschen het wonden van Tinkler en zijn dood. De Britsche am bassadeur te Tokio heeft opdracht ontvan gen bij het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken te protesteeren en alle rechten van Groot Britannië voor te behou den om schadeloosstelling te eischen. Vervolgens maakte de minister eenige algéineene opmerkingen. Het is geenszins zijn bedoeling geweest in zijn rede van 8 Juni te zeggen, dat de Britsche politiek is gewijzigd. Het was in tegendeel een poging de mensahen in Engeland en elders den toestand duidelijk onder het oog te brengen. Wat betreft de opmerking van Lord Cecil tot het hervormen van den Volkenbond, dat zal in de toekomst een zwaarder taak zijn dan op het oogenblik. Spr. is van mecning, dat op het oogenblik, waarop iedereen zijn best cloet tusschen de gevaren door te zeilen, het thans het moment is, waarop men moet pogen de internationale orde te hervormen. I-Iet werk van de Britsche regeering is thans een voorbereiding tot een grooter werk. De Britsche politiek wenscht twee zaken duidelijk te maken en wel, dat de Britsche politiek geen bedreiging vormt, doch indien geweld zal wor den gebruikt, moet hij, die het ge bruikt, rekenen óp geweld te stui ten (toejuichingen). De geest van het Britsche volk is thans krachti ger dan in 1914. Iets, wat de buiten landsche propaganda steeds ver zwijgt, en met reden, is dat de over eenkomsten van Engeland slechts in werking zullen treden, wanneer er gens de vrede wordt verstoord. Indien niet getracht of het voornemen ge koesterd wordt, van geweld gebruik te ma ken, dan zal de geheele invloed van dit land die niet te veronachtzamen is ge bruikt worden voor het verwezenlijken van een billijke regeling door onderhandeling. (Toejuichingen) Ik ben het er voor honderd procent mede eens, dat men, indien men wil onderhande len, hetzelfde voor oogen moet hebben. Dit zou, naar mijn meening, een onmisbare voorwaarde zijn voor het welslagen van eventueele onderhandelingen, waartoe, naar ik hoop, de naties in "Europa eens bereid zullen zijn. Het is niet altijd gemakkelijk, bedoelingen juist te beoordeelen en ons oor deel moet voor een groot deel afhangen van gesproken woorden en verrichte daden van hen, die de politiek van andere staten lei den. Ik zou, zoo besloot Halifax, hoogst te vreden zijn, als ik kon denken, dat dit ten gevolge had, dat de aandacht van allen, die er kennis van kunnen nemen, gericht wordt op het onschatbare voordeel van het vervan gen van de dreigende, gevaarlijke en duis tere methoden van willekeurig geweld door de methoden van onderhandeling en vreed zame regeling. De indruk van de rede van Hali fax in Duitschland. „Een ontmoedigende rede, die de span ning niet vermindert", aldus politieke krin gen in Duitschland over de rede van Hali fax in het Hoogerhuis. Een stap achteruit, veeleer dan een stap vooruit, voegen zij hieraan toe, er op wijzende, dat de rede „een brutale aanmoediging aan de Polen gaf bij hun machinaties". Kortom Berlijn is van meening, dat Engeland Polen een „blan co cheque" heeft gegeven, die iedere kans op onderhandelingen zal compromiteeren. Tweehonderd Joodsche vluchtelingen naar Nederland Een gedeelte van de opvarenden van het zwervende schip St. Louis zullen in ons land wor den toegelaten. Naar wij vernemen heeft de minister van justitie het verzoek van het comité voor bij zondere Joodsche belangen toegestaan tot het naar Nederland doen emigreeren van Tweehonderd rcfugie's die zich thans aan boord bevinden van het Duitsche s.s. .Saint iLouis", van de Hamburg-Amerika-lijn en hvien- het verboden was o.m. in Cuba aan 'land te gaan. Zij zullen in Nederland kun nen blijven totdat zij gelegenheid hebben zich elders te vestigen. Te Parijs werden gisteren besprekingen 'gevoerd om de overige zevenhonderd Duit sche vluchtelingen van de „Saint Louis" in iandere landen, o.a. Frankrijk en België, op te nemen, onder dezelfde voorwaarde. EEN STADION MET 163.000 ZITPLAATSEN De Olympische Spelen 1944 te Londen, Het verluidt, dat nu de Olympische Spe len 1944 aan Londen zijn toegewezen, over wogen wordt een nieuw, reusachtig stadion bij de Engelsche hoofdstad te bouwen. Dit stadion zou 163.000 zitplaatsen tellen, waar van 119.000 overdekt. Er zou een parkeer plaats worden aangelegd, dat aan 10.000 auto's een plaats zou bieden, terwijl door een ondergrondschen gang 1000 toeschouwers per minuut het stadion zouden kunnen verlaten, Een bom op zolder Bewoner zegt van niets te weten! In een woning aan de Jacob van Lennep- kade te Amsterdam heeft de recherche van het bureau Marnixstraat een vreemde ont dekking gedaan. Zij heeft hier een bom en een geweer gevonden. De bewoner deelde de politie mede, dat hij niet wist hoe deze moordwerktuigen op zijn zolder kwamen, een bewering waaraan de politie niet de minste waarde hecht. Direct nadat de politie deze opzienbaren de vondst deed, waarschuwde zij de artille rie-inrichting van de Hembrug. Een deskun dige constateerde, dat de bom thans onge vaarlijk was. Niettemin is het ding, evenals hét geweer, in beslag genomen. De politie, aldus de Tel., onderzoekt thans op welke wijze de bewoner aan de bom en het geweer is gekomen en waarom hij deze op zijn zol der had liggen. Amerika heeft nieuwe legervliegtuigen noodig Aanvullend crediet van 300 mil- lioen dollars goedgekeurd. De hegrootingscommissie uit het Amerikaansohe Huis van Afgevaar digden heeft een extra-crediet van 292.695.547 dollar goedgekeurd ten behoeve van' het departement van oorlog, waarvoor reeds een bedrag van 508.789.824 dollar was uitgetrok ken. Dit extra-crediet zal o.m. worden gebruikt voor den aanbouw van nieuwe legervlieg tuigen. Generaal Arnold, de commandant van de Amerikaansche luchtmacht, die door de commissie is gehoord, heeft verklaard, dat het in uitvoering zijnde programma tot uitbreiding van zijn corps de Vereenigde Staten in de lucht voldoende bescherming zou verschaffen, niettegenstaande superiori teit van sommige Duitsche militaire vlieg- Olt nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Koel weer, wisse lende bewolking, enlkele plaatselijke regenbuien, meest matige, Noordelijke tot Westelijken wind. tuigen. Alles wat de Vereenigde Staten vol gens den generaal behoefde te doen, was jachtvliegtuigen te bouwen, die sneller kun nen vliegen dan buitenlandsche bommen werpers, en dit-wordt ook gedaan. Ofschoon zij een crediet van 120 millioen dollar voor 'den bouw van nieuwe vliegtui gen heeft aanbevolen, heeft de commissie als haar meening te kennen gegeven, dat op het oogenblik inderdaad niet meer dan 1007 vliegtuigen noodig zijn. Dolle stier brengt paniek teweeg Sensaties in het Noord-Bra- bantsche plaatsje Berghem. Een kolossale stier, die er blijk baar niets voor gevoelde ter slacht bank te worden gebracht, is Zater dag op het stationsemplacement te Oss losgebroken en heeft een sensa tioneel en tocht gemaakt naar het naburige Berghem, waar het dol geworden heest eindelijk door acht schoten uit een karabijn is afge maakt. Voor hét zoover echter was, hebben zich de meest emotioneele tooneeltjès afgespeeld. Naarmate men den kom van het dorp Berghem naderde, werd het aantal achter volgers steeds grooter. Met schoppen, knup pels en stukken hout ging het achter den stier aan. Een der achtervolgers had de vermetelheid het beest met een stuik hout tot stilstand te willen brengen. De stier vloog echter brieschend op hem af en seldhts met moeite wist de man het veegc lijf te redden. Nadat de stier geheel Berghem in rep en roer had gezet, verscheen de marechaussee ten tooneele. Met schieten was men eivenwel niet gelukkig, wel werd de dolleman ge raakt, en brulde hij van pijn, maar zijn activiteit verminderde geenszins. Tenslotte heeft de voorman-arbeider P., wiens dagelijksch werk is het schieten van vee in de exportslagerij, het gevaarlijke dier neergelegd. Tweeërlei uitleg van de arresta tie Lipinski. WEDERZIJDSCHE PROTESTEN. Officieel wordt uit Dantzig medegedeeld: „In den nacht van 9 op 10 Juni heeft de Poolsche insepcteur der douane Lipinski ge tracht met valsche verklaringen b.v. dat hij Duitsch reserve-officier geweest was eenige deelnemers aan de wedstrijden der S.A.-groepen te verlokken tot uitspraken, die het karakter van landveraad gedragen zouden hebben. Verder heeft hij getracht twee S.A.-mannen in een auto over de grens te brengen. Toen deze pogingen mis lukten, heeft hij zich schuldig gemaakt aan beleediging van den Führer en handtaste lijkheden tegen de S.A.-mannen. Dezen stelden zich teweer en brachten de politie op de hoogte. Tegen Lipinski is een ver volging ingesteld wegens ontvoering, over treding van art. 130 van het wetboek van strafrecht en paspoortdelict." Wij namen over deze onverkwikkelijke zaak gisteren reeds een en ander op. Onderzoek der Poolsche autori teiten. De Poolsche autoriteiten te Dantzig heb ben een onderzoek ingesteld naar de ar restatie van den Poolschen douane-inspec teur Lipinski en de tegen hem ingebrachte beschuldiging van spionnage. Tot nu toe is uit het onderzoek gebleken, dat twee SA-lieden Lipinski in 'n auto heb ben meegenomen in de richting van Oost Pruisen, bij het dorp Bohnsack werd Li pinski uit den wagen geworpen, waardoor hij ernstig werd gekwetst. Hier werd hij la ter door de politie gevonden, gearresteerd en naar Dantzig gebracht. De lezing, welke het Poolsche te legraaf agentschap publiceert, wijkt dus af van de Duitsche lezing. Vol gens mededeeling van Pat heeft de Poolsche' douane-inspectie van de vrije stad de politieautoriteiten om inlichting gevraagd. Eerst werd gezegd, dat hij was gearresteerd zon der meer. Later werd gezegd, dat hij wegens dronkenschap was gear resteerd. Het Duitsche Nieuwsbu reau bericht thans, dat Lipinski wordt, beschuldigd gepoogd te hebben twee SA-lieden naar Polen te lok ken. Pat merkt ten aanzien hiervan op, dat deze beschuldiging niet als ernst kan worden beschouwd. De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig heeft opdracht ontvangen krach tig bij den senaat van Dantzig te protestee ren. De Dantziger pers schrijft ten aanzien van dit geval, dat de toestand niet langer houdbaar is. De Poolsche douane-inspec teurs, waarvan het aantal de laatste jaren steeds is toegenomen, zijn niets dan ver momde spionnen en alleen het afschaffen van dit instituut kan leiden tot het herstel van normale betrekkingen en van normale toestanden in Dantzig. Heeft Lipinski bekend? De ,Danziger Vorposten" bericht, dat de Poolsche douane-inspecteur Lipinski, die ge arresteerd is, bekend heeft in dienst te staan van de Poolsche spionnage. Verder heeft hij bekend, opdracht te hebben gehad twee SA-mannen zoo spoedig mogelijk naar Gdynia te brengen. Hij heeft derhalve twee S.A.-lieden, van wie hij aannam, dat zij uit Oostpruisen kwamen en derhalve niet met de grens op de hoogte waren, uit- genoodigd een autorit te maken naar Gdy nia. De beide S.A.-lieden rooken evenwel lont en gingen op zijn voorstel in. Toen Li pinski op den Fuehrer begon te schelden, grepen de S.A.-lieden in en vonden papie ren ten name van Lipinski, waarna hij werd gearresteerd, nadat een poging tot ont vluchten was mislukt. Momenteel zijn er dus de gewone afwij kende lezingen van twee betrokken par tijen, waaruit slechts deze conclusie valt te trekken, dat de spanning tusschen Polen en Duitschland weer bij het uur stijgt. Van beide zijden zijn er protesten en zoowel Pool sche als Duitsche pers schrijven druk over het gev.al, ieder natuurlijk trachtend den ander te beschuldigen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1