Provinciale Staten Wij lazen voor U.... „Geen stem verheit zich veor den vrede" in de Wieringermeer Een nieuwe Nederlandsche gezant te Londen Hij wou geen klikspaan zijn Schuldig aau dood van zijn kameraad Twee uitspraken van Ir. Smeding: a. In den Noordoost polder geen b ur gemeester-directeur. b. In den Wieringermeer arbeids intensiviteit door bevordering aard appel- en vlasteelt. GEDEPUTEERDE KOOIMAN DOET EEN ERNSTIG BEROEP OP DE REGEERING HET NIEUWE LAND PER 1 JAN. 1841 EEN EIGEN GE KOZEN BESTUUR TE GEVEN. Naast de zooals steeds zeer interessante mededeelingcn over de geschiedenis van de Wieringermeer, waren er gistermiddag in de causerie van den heer Ir. Smeding, ge houden voor leden van Provinciale Staten, als excursisten in liet nieuwe land aanwe zig, twee bijzondere punten. Het eerste was een vergelijking van den Noord-Oostpolder en de Wieringermeer ten aanzien van den bestuursvorm. Ir. Smeding sprak als zijn onomwonden meening uit, dat bij de pseu- do-gemeente, welke in den Noord-Oost pol der evenals in de Wieringermeer zal wor den ingesteld, burgemeesterschap en directie van de Cultuurmaatschappij niet in een [hand moeten zijn. Een gebied, twee en een half maal zoo groot als de Wieringermeer, verdient iemand die de gemeentezorg alleen op zich neemt. Men heeft in de Wieringermcerwet den vice-voorzitter een plaats toegekend, die in de praktijk te groot-is gebleken, laat men dezen functionnaris in den Noord Oost pol der daarom zonder meer burgemeester ma ken, zeide de heer Ir. Smeding. De tweede belangrijke uitspraak was een ten aanzien van het arbeidsvraagstuk. Ir. Ssmeding wees er op, dat, hoewel eeni- ge verbetering valt te bespeuren, liet over nemen van arbeiders der Cultuurmaatschap pij door de pachters in te langzaam tempo geschiedt, en de gemeenschap dus kans loopt niet een arbcidsoverschot te blijven zitten. Aardappel- en vlascultuur kunnen de perioden tussclien de oogsten van bieten en graan overbruggen, in de ze richting zal sterk gewerkt moeten worden, om meer" arbeidskrachten te kunnen inschakelen. (Het doet ons veel genoegen, onze meening hieromtrent door deze officieele uitspraak bevestigd te zien. Wij herinneren in dit ver band aan ons artikel over dit onderwerp, eenige maanden geleden geplaatst. Red.) De zeven en veertig leden van Prov. Sta ten, die aanwezig waren, waren reeds vrij vroeg in den morgen per autobus gearri veerd en maakten voor de lunch een tocht door het noordelijk gedeelte .van".den, polder waarbij o.a., het bosch bij Wieringerwerf, werd bezichtigd en een boerderij bezocht. Om 11 uur werd koffie gebruikt in Hotel Smit te Middemueer. Wij zagen voor Ged. Staten de heer D. Kooiman, terwijl de Raad van Wieringermeer acte de présence gaf. door de heeren wethouders de Graaf en Pe ters. Ook de gemeentesecretaris de lieer Blaauboer gaf blijk van belangstelling. Met Prov. Staten was een aantal hoofdambtena ren meegekomen, onder wie wij o.a. de heer mr. Backer, lid van de bestuurscommissie opmerkten. De Commissaris der Koningin was we gens ambtsbezigheden verhinderd. Om lialf een werd geluncht, waarna de heer ir. Smeding, burgemeester van Wieringer meer een causerie hield. Deze week niet af van de gewone wijze waarop de heer Sme ding „de Wieringermeer" behandelt, behal ve dan de bovengenoemde nieuwe ge zichtspunten. Na de rede van ir. Smeding was het woord aan Gedeputeerde Kooiman, die allereerst de lieer Smeding dankte voor zijn duidelijke en belangrijke uiteenzetting. In enkele gevoelvolle woorden herdacht spr. het verscheiden van het Statenlid W. de Boer, wethouder van Den Helder. Zijn persoonlijk heid, aldus spr. zal bij de Staten steeds in aangename en dankbare herinnering blijven. De goede toestanden in het nieuwe land, verklaarde de heer Kooiman in hoofdzaak te zien als gevolg van den ijver, het inzicht en de groote kennis van den heer Sme ding. Slechts aan Uwe uitnemende gaven van hoofd en hart, aldus spr. is het te dan ken dat zoo weinig klachten over het nieu we land ons bereiken. Daarnaast bracht spr. gaarne hulde aan ■de wethouders, den gemeentesecretaris en alle verdere trouwe helpers tot den op bouw. Wat de bestuursvorm betreft, het had spr. zeer verheugd, dat de bevolking verlangt naar een „echte" gemeente, naar regeling en bestuur van eigen huishouding. Hierop toch zijn de grondslagen van ons gemeen terecht opgetrokken. De overgangs toestand heeft spr. wel een gelukki ge vondst geacht, maar hoe eerder deze toch verdwijnt, hoe liever, „LAAT DEN HAAG VOORTMAKEN"! roept spr. met verheffing van stem uit. La ten wij niet dezelfde ervaring opdoen als tegen 1 Januari 1938, toen de „pseudo-ge- meente" zou komen. Anders dreigt weer grool gevaar op 1 Januari 1941 niet gereed te rijn! Wat het waterschap betreft, dat ook tegen dien tijd zou komen, hoeft men niet bang te zijn, Prov. Staten, die daarover hun adem moeten laten gaan, zullen zeker spoed be trachten. De inzichten van Ir. Ssmeding betreffen <le den Noord Oostpolder noemde de heer Kooiman zeer juist. Een afscheid. De beer Kooiman, aan het einde zijner dagen als Gedeputeerde gekomen, zoo hij zeide, sprak een hartelijk dankwoord tot de leden, van Provinciale Staten met wien hij steeds prettig had samengewerkt. Vragen. De heer van Dok en Meijer (beiden S.D.- A.P.) stelden eenige vragen en werden naar genoegen beantwoord, speciaal waar het betrof de keuze van tuinders van de kleine bedrijfjes. Men zal zich daarbij niet blind staren op de finantieele draagkracht, en als nummer een bekwaamheid laten gelden, al is een zekere finantieele weerstand natuur lijk noodzakelijk. Na de causerie bezichtigde men volgens hel bekende schema het Zuidelijk gedeelte van den polder. China vastbesloten de Japanners te verslaan. Een interview met generaal Ll-Tsjoeng-Jen. Een speciale Reuter-correspondent lieeft een onderhoud gehad met generaal Li- Tsjocng-Jen, den commandant van Kwang- si, in diens geheime hoofdkwartier in Mid- dcn-China. De generaal zeide onder meer: „De Japanneezen zijn er tot dusverre niet in geslaagd de Chineesohe hoofdmacht te vernietigen. Zij hebben daarvoor nu nog minder kans en wij zijn niet voornemens hun de gelegenheid te bieden. Ongetwijfeld kunnen de Japanneezen steden innemen, maar, terwijl zij verder oprukken,, verliezen zij de steden, die echter hen liggen. Door 't zenden van versterkingen naar een streek verzwakken zij een andere, die dan in onee handel valt". 1 Het Japansohe prestige. Zoo is het, aldus vertelde Li verder, ge gaan, toen de Japansche troepen na de bezetting van het bergland van Tapieh op rukten naar Hoepeh. De Chineezcn vielen toen in de streek van Nantsjang binnen, bezetten Kauan en hebben thans Nantsjang omsingeld. Indien de Japanneezen hun aan vallen staken, trachten wij hen aan te vallen of we succes hebben of niet. De Japanneezen moeten, om bun positie te behouden en- het vertrouwen van hun volk ongeschokt te laten, trachten verder op te rukken, doch het voordeel, dat zij daanbij behalen, beteekent slechts een uitputting van hun kracht en geen blijvende winst. Zij zijn er niet geslaagd de Chineesohe na tuurlijke hulpbronnen of het Ohineesche volk in hun macht te krijgen. Zij werken zich dieper in de moeilijkheden. Zij zijn sterk begonnen en worden steeds zwakken, terwijl China wint aan eenheid en organi satie. Het werk der guerillatroepen. De Japanneezen hébben meer dan dertig divisies in China, doch deze strijdkrachten zijn verspreid en worden voortdurend ver ontrust door de Chineesche guerillatroepen en de geregelde troepen. „Op het oogenblik, aldus de generaal, gebruik ik een derde van mijn manschappen aan het front. De rest wordt verder geoefend en neemt rust achter het front. Zoo neemt ons leger steeds in gevechtskracht toe, hoewel onze wapening slechter is. Wij zijn vastbesloten de Japannee zen te verslaaft. Wij zullen geen groote aanvallen op touw zet- KAN DE STROOMLIJN NOG VERBETERD? Auto-experts bevestigen wol len draadjes op den buitenkant van het nieuwste stroomlijnmodei, om aan de reactie van de draadjes tijdens den rit te kunnen nagaan of er nog verbe teringen mogelijk zijn. ten, maar willen een reeks kleine aanvallen organiseeren om de Ja panneezen uit te putten. De oorlog legt een onbeschrijfelijk lijden en een groot en last op ons volk,, doch geen stem verheft zich voor den vrede. Wij hebben Hankau, dat door velen on neembaar werd geacht, verloren, doch wij zullen den oorlog voortzetten met onver minderde vastberadenheid", zoo besloot de Chineesche generaal het interview. Zal Roosevelt in 1940 herkozen worden? De president naar San Francisco. Men verwacht te Washington, dat presi dent Roosevelt zeer binnenkort een reis door de Vereenigde Staten zal maken en een bezoek aan de tentoonstelling te San Francisco zal brengen. De president wil op deze reis de open bare meening ten aanzien van de New Deal peilen. De postmaster-general, Farley, die over het algemeen de leiding heeft bij de politieke bedrijvigheid der regeering en die onlangs is teruggekeerd van een reis dooi de Westelijke staten, heeft den indruk, dat Roosevelt, indien hij dat wenscht, ge makkelijk in 1940 als president herkozen kan worden. 't Kan verkeeren! Matusjka doet een uitvinding tegen spoorwegongevallen! Volgens de „Montag" heeft de Hongaar Matusjka, die wegens het veroorzaken van spoorwegongelukken tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld is, vergunning gekregen om bij het octrooibureau inschrij ving te doen van een uitvinding tot het voorkomen van spoorwcgongevallen te Wat een Dnitsch deserteur vertelt Levensomstandigheden in Duitsoh- land onmogelijk. Een Duitsch onderofficier van het ar beidsfront is op het Poolsche grensstation Chojnice uil den trein gestapt, die van Duitschland naar Oost-Pruisen reed. Hij verklaarde, niet naar Duitschland te wil len terugkeeren, „daar de levensomstandig heden daar onmogelijk waren geworden". Hij zeide verder, dat onder de leden van het arbeidsfront de ontevredenheid groeit en verzocht den Poolschen autoriteiten hem niet uit te leveren. Naar. wij vernomen, ligt het in het voor nemen van mr. J. P. Graaf van Limburg StirUm, onzen Nederlandschen gezant te Lon den, in den loop van dit jaar om particu liere redenen ontslag aan te vragen. Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum. Naar ons ter oore komt, wordt als zijn opvolger genoemd jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, oud-gezant te Praag en oud-chef van de afdeeling Diplo matieke Zaken aan het Departement van Buitenlanclsche Zaken, De handel in tuinbouwgewassen Misverstand. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: Bij velen blijkt nog steeds de meening te heerschen, dat een erkenning als handelaar in tuinbouwgewassen wordt verstrekt, wan neer zij een bestaande zaak hebben over genomen of reeds kosten in dien zin heb ben gemaakt. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat door de Nederland sche Groenten- en Fruitcemtrale slechts als kleinhandelaar worden toegelaten zij, die voldoen aan de bij Koninklijk Besluit van 17 Januari 1939 vastgestelde toelatingsver- cischten van vakkennis, handelskennis en credietwaardigheid. Personen, die niet aan deze eischen vol doen worden derhalve, ook al hebtben zij reeds een zaak overgenomen, niet als kleinhandelaar toegelaten. „VQLKSBEDROG". In een recent nummer van de „Storm- meeuw", het orgaan van den Nationalen Jeugdstorm, komt een oproep voor van den heer van Geelkerken ter Algemeene Verga dering. Die oproep is, zooals er tusschen haakjes bijstaat, bestemd voor „stemheb bende leden, dus boven IS jaar". „De Trom" orgaan van het Nationaal Jon geren Verbond, schrijft naar aanleiding van het zinnetje tusschen haakjes o.m.: Hè, echt naar mijn hart, zoo democra tisch, echt heerlijk! Maar de N.J.S. heeft geen leden boven de 18 jaar dat geeft hem juist dat lieve, onschuldige uiterlijk En mijn democratische hart bloedt. Blijkbaar ook dat van de Redactie. Zij vond onzen Algemeenen Secretaris bereid zijn licht over dit volksbedrog op te steken bij het „jongerenkwartier" van den N.J.S. Maar daar konden ze natuurlijk de strek king van zoo'n vraag niet begrijpen. Zoo dat na tien dagen een brief kwam van den secretaris van het bestuur van den N.J.S. Deze schrijft o.m.: Naar aanleiding (van Uw brief) moge ik U berichten, dat onze leeftijdgrenzen inderdaad gaan van 8 tot 18 jaar. Aan deze minderjarige kinderen kunnen wij echter bezwaarlijk stemrecht over den gang van zaken toekennen, hetgeen zonder meer dui delijk zal zijn. In den Jeugdstorm zijn die kinderen ('t staat er heusch!-W.) niet aan zich zelf overgelaten. Zij krijgen leiding van een corps leiders en leidsters, die, be houdens een aantal troepleiders en troep- leidsters, in het algemeen ouder zijn dan 18 jaar. Volgens onze statuten, waarop wij reeds zeer geruimen tijd geleden Konink- Uit de Pers van heden lijke goedkeuring hebben gevraagd, berust bii hen het stemrecht. (Die paar menschcn zijn dus Algemeene Ledenvergadering. Dit is Volksbedrog.-W.) Die statuten zul len in druk verschijnen, als de Koninklijke Goedkeuring zal zijn verkregen. Enz. Nu, ik hoop, zoo gaat de Trom verder, dat ze die goedkeuring nooit op een derge lijke knoeiboel zullen krijgen! 't Is beleedigend voor de „stormertjes", want: óf de N.J.S. is werkelijk een onschuldige kinder-vereeniging, maar dan volgens die statuten van heel domme kindertjes, want in anrlcre jongercn-vercenigingcn, als H.B.S. vereenigingen, natuur-historische, toonecl- spelende en letterkundige gymnasiasten clubs en -bonden moeten en kunnen 17-of 18-jarigen uitstekend leiding geven, wat ook voor hun karaktervorming e.d. van groot belang is. óf de N.J.S. is nog altijd een politieke jeugdvereeniging, waarin „zonder meer dui delijk" is, dat de „minderjarige kinderen" geen stemrecht kunnen hebben ,dat natuur lijk geheel bij de leiding do meerderjari gen kinderen?) moet blijven. Maar dan is 't beleedigend voor de slaafschc volgelingen dat hun zelf-verkozcn leider hen moet paaien met een dcmocratisch-uitzienden schijnoproep. EEN ADDERTJE ONDER HET GRAS? De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) schrijft, dat Nederland steeds met genoegen kan luiste ren naar de debatten in het Belgische par lement, omdat ons land daarin met een warmer) toon genoemd wordt. Maar er was toch iets, aldus het blad, dat ons getroffen heeft. Als men goede vrienden is, dan komt men niet aan met onderlinge geschillen, indien men meent, dt de ader moeilijkheden heeft. De Belgen mcencn, dat wij in een moeilijke positie zijn; zij nieencn, waarvan Pierlot getuigde, dat ons land meer bedreigd wordt dan hun land. Maar is het dan niet opmerkelijk, dat de Belgen, die ons dus in moeilijkheden wa nen, wederom aandringen op een herziening van de traclaten van 1S39? Waarom juist nu? Een goede regeling zal zoo bijdragen tot de toenadering en de ver wezenlijking van de zedelijke en politieke lotsverbondenheid, zegt van Cuwelaert Maar aan die politieke betrekkingen zal niet veel meer veranderd kunnen worden; de zede lijke lotsverbondenheid is in menig opzicht al aanwezig en zal daardoor geen verande ring ondergaan. Ligt hierin soms een aanbod verscholen, 'n aanbod met als prijs onzerzijds de her ziening van de tractaten van 1839 in den geest zooals België dat wil? Het zou er op kunnen lijken. „AFTREDEN!" Onder dit hoofd schrijft het Utrechtsch Nieuwsbl. (lib.) in verband met het rapport over Oss o.m.: „Want indien het nog noodig ware, is nü gebleken, hoe groot de beteekenis is van liet door hen gehate „demo-liberale" sys teem, dat de mogelijkheid inhoudt van een openbare veroordeeling van het beleid eens ministers door de vertegenwoordiging des volks. In Duitschland zou wanbeleid van een minister nimmer tot cenig openbaar onderzoek en tot een Rijksdagrapport kun nen leiden. Daar heeft het „vrije" volk niets te vragen of te zeggen, niets te controlee ren of te critiseeren. Wij verheugen ons er over dat uit het rapport over minister Goseling's beleid blijkt, dat er hier te lan de nog ruimte is voor vrije critiek, en waar die critiek den bewindsman geldt, die se dert zijn optreden het hardst aan de vrij heden des volks heeft getornd, verheugen wij ons dubbel," Een vlaag van waanzin beving kasteelheer Het familiedrama te Meerssen Omtrent het familiedrama te Meerssen, dat zich Zondagmiddag aldaar in het kas teel Groot Vacshartelt heeft afgespeeld, kan nog nader worden gemeld, dat de da der, de grootgrondbezitter E. R., blijikibaai in een vlaag van waanzin heeft gehandeld Zijn eohtgenoote kreeg een drietal kogels] in de borst en moet op slag gedood zijn. Bij zijn arrestatie, die geschiedde door den burgemeester van Meerssen en de ma rechaussee, legde de heer R. een volledig bekentenis af. Hij was diep onder den i& druk van zijn vreeselijke misdaad. Het oa derzoek wordt voortgezet. En pleegde daarom meineed, Een baldadige bui van twee vrienden Je Moordrecht heeft voor beiden ernstige volgen gehad. Een van de twee sloeg een ruit in toen hij wegens vernieling voor den Rot- terdamschen politierechter moest terecht staan, verklaarde de ander, de 56-jarige B. W. van der K., onder ecde, dat hij daar van niets gezien heeft, terwijl hij ei- in wer kelijkheid vlak bij stond en alles duidelijk had waargenomen. Hij werd wegens ver denking van meineed onmiddellijk in arrest] genomen, doch werd uit de hechtenis ont slagen, toen hij bekende onwaai'hcid te heb ben gesproken. De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de hem wegens meineed tot zes maanden gevangenisstraf. „Waar moet het met cle rechtspraak heen?" zoo vroeg de president van het gerechtshof te Den Haag, voor welk college verdachte gister in hooger beroep stond om een lichtere straf te bepleiten, „wanneer getuigen maai onder cede onwaarheid staan te spreken?' De advocaat zag ook geen aanleiding voor een lichtere straf en vroeg bevestiging van hel Rotterdamsche vonnis (zes maanden on voorwaardelijk). Pleidooi De verdediger was het in principe met het O. M. eens, dat voor meineed zwaar gestraft moet worden, Doch we hebben hier met een uitzonderingsgeval te doen. Verdachte heeft zijn vriend beloofd hem niet te verraden en die houding ook op de terechtzitting volge houden. Hij heeft de consequenties daar van niet overzien. In verband met verdachtes gunstig ver leden drong pleiter met klem op een voor waardelijke veroordeeling aan. Uitspraak 26 Juni. Arbeider moet zich voor rechter verantwoorden. Op 16 Augustus van het vorig jaar is bij het stapelen van balken op een baggerma chine van een werf te Rotterdam een doo- delijk ongeluk gebeurd. Twee arbeiders wa ren met dit werkje bezig en stapelden de balken bij vijf stuks tegelijk op. Plotseling gleed één van de balken van een stapel af en trof een arbeider, die onder aan dc bag germachine aan het werk was. Deze kreeg een schedel-fractuur en overleed eenigen tijd daarna aan zijn verwondingen. Een der werklieden, do 43-jarige J. V., clie de noodlottige balk heeft neergelegd, heeft wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Rotterdamsche recht bank terecht gestaan, doch is deswege vrij gesproken. Gister moest hij in hooger beroep voor het Haagsclie gerechtshof terechtstaan. Hijschkraan op de groene tafel Ir. W. H. C. E. R. te Schiedam, die een onderzoek heeft ingesteld, werd als getuige- deskundige gehoord ön had een klein mo del hijschkraan geconstrueerd, hetwelk thans op de groene tafel ter adstructie dien de. Volgens de meening van verschillende deskundigen heeft verd. niet voldoende voor zorgsmaatregelen genomen. Dc advocaat-generaal was dan ook van meening, dat het vrijsprekend vonnis niet gehandhaafd kon blijven en vorderde een geldboete van f 30 subs. 20 dagen hechte nis. De verdediger concludeerde na een. uit voerige uiteenzetting tot vrijspraak. Uitspraak 26 Juni. Herziening varkensfoewijzing Uitstel tot 1 November a.s, Door verschillende omstandigheden Heeft de herziening der varkenstoe wij zing niet in alle gewesten gelijktijdig kunnen plaats vinden. In sommige provinciën zijn de nieuwe toewijzingskaarten reeds eind Mei verzon den, terwijl dit in enkele andere gewesten eerst in de maand Juli zal kunnen geschie den. Voor zoover de nieuwe toewijzing een ver laging inhoudt, wordt deze eerst van kracht drie maanden na dagteekening derkaart. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat cle var kenshouders in gewesten, waar de nieuwe toewijzing reeds bekend is gemaakt, in een nadeelige positie zouden kunnen komen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is, teneinde dit te voorkomen, thans de da tum, waarop de nieuwe toewijzing ten volle van kracht wordt, uitgesteld tot 1 Novem ber 1939. Dit beteekent dus, dat degenen, wier toewijzing bij de huidige herziening verlaging ondergaat, zich, wat den omvang van hun varkensstapel betreft, uiterlijk 1 November aan de nieuwe toewijzing aange past dienen te hebben.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8