'België Vreeselijk ongeluk te Soest wil geen vreemden invloed ondergaan Vervalschingen als systeem DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 1 Slowakije, Prins Bernhard in de Cineac De kosten van het vluchtelingendorp Kazeroebouwplanoen te Alkmaar vlotten weer Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 14 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10904. d» VLV. Uitg.-MJf „KoHowd» Noocdeckwoftfer" Minister Pierlot stelt de Kamer leden gerust: Duitsche propa ganda wordt niet geduld. Vlaamsche nationalisten gewantrouwd Duidelijk heeft de Belgische regee ring bij monde van minister Pier lot laten weten, dat zij geen misbruik van gastvrijheid toelaat, waarmede bedoeld werd, dat Duitsche nationaal socialistische propaganda onverbid delijk geweerd zal worden. Gebleken Is dat men de Vlaamsche nationalis ten wantrouwt en de verzekering is aan de Belgische Kamer gegeven dat de regeering op alle punten waak zaam is. Het begon met een interpellatie van de hee- rén Pierard en Baltliazar(sociaal-democra ten), betrekking hebbende op het optreden van de nationaal-socialistische partij in België. Pierard zeide, dat zekere personen uit het derde rijk naar Eupe zijn gekomen om te spreken. Hij achtte het ontoelaatbaar, dal officieele Duitsche vertegenwoordigers zich ongerust maken over de religieuze of poli tieke overtuiging van Belgische onderdanen, die Duitsche firma's vertegenwoordigen en hen met repressaile-matregelen bedreigen, wanneer zij Joodsch personeel in dienst hou den. Spreker verlangde van de regeering, dat zij dienaangaande stappen zou doen bij dep Duitschcn ambassadeur. i Vervolgens merkte Pierard op, dat de Duit- jche propaganda zeer actief is. In verschei- "dene dcelen des lands zijn vluchschriften verspreid, waarin het nationaal-socialistische èewind wordt opgehemeld en de emigranten 'worden door agenten van de Gestapo be- spionneerd. Verder toonde spreker zich ver ontrust over het belang, dat sommige Duit sche sprekers stellen in het Vlaamsche vraagstuk en over het contact, dat bestaat tusscheri Vlaamsche studenten en de Duit sche jeugd. De minister antwoordt. Nadat nog Balthazar het woord had ge boerd, antwoordde de minister-president. Hij verklaarde, dat België niets wil doen, dat schade kan berokkenen aan de goede betrekkingen met an dere landen -doch de souvereiniteit van België moet onaangetast blijven. De regcering zou in haar eerste plicht te kort schieten indien zij zich zwak toonde. België wil geen vreem den invloed ondergaan, vanwaar de ze invloed ook komt, tenzij deze in vloed bijdraagt tot verhooging van het cultureele peil van België. Ze kere feiten, waarvan de sprekers mededeeling hebben gemaakt zijn het onderwerp van besprekingen met bron van ongerustheid Nieuwe Duitsche militaire actie wekt bezorgdheid bij vele regie ringen. Naar de diplomatieke medewerker van de „Times" schrijft, heeft de Duitsche actie in Slowakije bij ver scheidene regeeringen onrust ver wekt. Duitschland heeft meer troepen ge zonden naar de Poolsch-Slowaak- sdhe grens, welke op betrekkelijk korten afstand ligt van het rijke Si- lezische delfstoffengebied en van den zich steeds uitbreidenden inchistriee- len driehoek ten oosten daarvan. Bij het verdrag, dat 23 Maart j.1. te Ber lijn is geteekend, werd aan Duitschland „toe gestaan" in Slowakije versterkingen aan te leggen. Het zou deze versterkingen naar goeddunken mogen bezetten met Duitsche troepen, die „militaire souvereiniteit" zou den hebben in genoemd gebied. De voortdurende versterking dezer troe pen heeft den laatsten tijd evenwel onge rustheid in Slowakije verwekt. Reizigers verklaren, dat zij hebben gezien hoe groote hoeveelheden delfstoffen en voe dingsmiddelen uit vele deelen van Slowa kije naar Duitschland worden overgebracht, Zij zeggen dat de verhouding tusschen Duit- sohers en Slowaken niet beter is dan die tusschen Duitschers en Tsjechen. Er zijn aldus het Hsbl., natuurlijk tal van geruchten in omloop. Zoo wordt b.v. weer gesproken van een verdeeling van Slowakije tusschen Duitschland en Hongarije. Het ©enige wat zeker is, zijn de vermelde feiten. Volgens een Reuterbericht uit Berlijn wordt in officieele kringen aldaar ten stel ligste ontkend, dat er troepenbewegingen bij de Slowaaksche grens plaats hebben» naburige landen geweest. De overi ge feiten, welke de regeering niet bekend waren .zullen nader worden onderzocht. Het is niet toelaatbaar dat vreemdelin gen (bedoeld is Duitschland) zich veront rusten over de overtuiging van Belgische onderdanen en men moet vertrouwen stel len in de regeering, dat zij de inmenging van een vreemd land zal weten te verhin deren, een inmenging, welke dit land zelf niet zou dulden, Binnenkort zullen de po litiediensten uitgebreid worden. Tenslotte zeide de minister-president, dat de regeering haar plicht zal weten te ver vullen voor de binnenlandsche veiligheid en de verdediging van de grenzen. De rede van den minister-president werd luide toegejuicht. En lacht om scènes uit de door hemzelf opgenomen film van zijn Dochtertje. Na het bijwonen van de zitting van den Raad van State heeft Z.K.H Prins Bern hard gisteren een bezoek gebracht aan de Cineac op het Buitenhof, waar hij de film heeft aanschouwd, welke hij zelf van Prin ses Beatrix heeft opgenomen De Prins was vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. C. Dedel en zijn adjudant kapitein J. K. H. de Roo van Alderswerelt. De hooge bezoekers werden verwelkomd door de directie van de Cineac, de h.h. A Gelyder en J. C. C. Baron van Till, die den Prins en zijn gevolg allereerst de cabine lieten zien en de daarin aangebrachte tech nische snufjes, welke het mogelijk maken een smalfilm op het groote doek te vertoo- nen. De Prins, als deskundig amateur, toonde hiervoor zeer groote belangstelling, De directie van de Cineac bood den Prins daarna een boek aan, waarin allerlei herin neringen aan het vertoonen van deze film zijn aangebracht, zooals persverslagen, foto's en zelfs een bewijs van de filmkeu ringscommissie, dat de film van Prinses Beatrix voor alle leeftijden was goedge keurd! Ten slotte heeft de Prins zelf de film aan schouwd, hetgeen voor hem ook al daarom een attractie was, omdat hij verschillende gedeelten, welke hij heeft opgenomen, zelf nog niet geprojecteerd heeft gezien. Er was voor den Prins dus een geheel nieuw ge deelte bij. Geen wonder dus, dat hij, even als de vele bezoekers van de Cineac, ook hartelijk meelachte bij het vertoonen van de film. PURMEREND'S NIEUWE BURGEMEESTER BENOEMD. Met ingang van 1 Juli 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Purmerend, de heer P. Kikkert, thans burgemeester der ge meente Beemster en voorheen inspecteur van de Werkverschaffing in Noord-Holland. Finantieele garanties van het Joodsche Comité. De minister diep begaan met het lot der uit gedrevenen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het centrale vluchte lingenkamp spreekt de minister van Bin nenlandsche Zaken zijn teleurstelling er over uit, dat hem bij de behandeling van het vluchtelingenvraagstuk een bureaucra tische geest wordt verweten. Diep begaan met het lot van deze uit hun land ver jaagde, volkomen ontwrichte slachtoffers, heeft hij zich van den eersten aanvang af op het standpunt gesteld, dat dit vraag stuk uit een zoo soepel en humaan moge lijk standpunt moest worden benaderd. Samenwerking met particuliere comité's. Overtuigd dat de verschillende particu liere comité's, die zich het vluchtelingen werk hadden aangetrokken, recht hadden in de van regeeringswege te nemen maat regelen te worden gekend, heeft hij een centrale commissie ingesteld onder zijn voorzitterschap, waarin die comité's verte genwoordigd zijn. Van de zijde van de comité's zijn geen bedenkingen van beteekenis geopperd te gen het vluchtelingenkamp. Rellevoefesluis ongeschikt. De minister is overtuigd, dat, gelet op de gebrekkige inrichting van het tehuis, dat te Hellevoetsluis bij gebi'ek aan beter moest worden betrokken, de aldaar ondergebrach te vluchtelingen door hun overbrenging naar het centrale kamp er aanmerkelijk op vooruit zullen gaan. In vex-band met defen- siebelangen zou Hellevoetsluis voor inrich ting van een meer duurzaam verblijf overi gens hoogst ongeschikt zijn. Een „eerezaak" voor de Joden. Dat de opvatting van den minister, vol gens welke particuliere bijdragen voor de instandhouding van het vluchtelingenwerk zoo lang mogelijk behooren te komen van ras- en geloofsgenootep onjuist, zelfs kwet send voor de Joden zou zijn, aanvaardt de minister niet. Hij heeft zich er van verge wist, dat in vooraanstaande Joodsche krin gen zijn opvatting volkomen wordt gedeeld en dat dit punt aldaar als een eerezaak wordt beschouwd. Toezicht op het kamp. De ministèr stelt zich voor, voor het kamp in te stellen een commis sie van toezicht en bijstand, samen gesteld uit vooraanstaande personen op het gebied van het vluchtelin genwerk, in hoofdzaak door de co mité's zelf aan te wijzen. Toezegging van het Joodsche Comité. De minister herhaalt dat, toen hij in het laatst van 1938 met vertegenwoordigers vai^ het Joodsche Comité over het vluchtelingen vraagstuk spi-ak, hem nadrukkelijk is toe gezegd, dat het comité de volledige finan- cieeie aansprakelijkheid op zich neemt. Hoewel het Comité tegen een formeele garantie van het genoemde bedrag van 5 a 6 millioen gulden eenige bedenking heeft, heeft de minister opnieuw de toezegging Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen wethouder W. de Boer te Den Hel der. Voor deze begrafenis was overgroote belangstelling uit alle kringen der Heldersche samenleving, waaruit wel zeer duidelijk bleek welke plaats deze stadsbestuurder in de harten van velen innam. Hier ziet men burgemeester G. Ritmeeeter aan de groeve het woord voeren» (Foto Modern). van het comité ontvangen, dat de Joodsche gemeenschap zoolang als maar eenigszins mogelijk is alle kosten, aan de verzorging van de vluchtelingen verbonden, zal dragen, terwijl hem hij moge dit herhalen nadrukkelijk is verzekerd, dat het Joodsififc comité van ooi'dcel is, dat de geraamde jaarlijksche exploitatiekosten kunnen wor den bijeengebracht. Onderdak voor 1950 personen. Indien de jonge kinderen, wier ouders hier niet te lande vertoeven, en de ouden van dagen niet in het kamp worden opgeno men en voor de niet-Joden een andere op lossing is gevonden, zullen voor het centra le kamp ongeveer 1950 personen overblijven. Naar aanleidng van de opmerkingen van enkele leden, die wederom de aandacht, vroegen voor het „plan-Mussert"', volstaat de minister met te verwijzen naar hetgeen daartegen door andere leden wordt aangi> voerd. Bijdrage van het Rijk in de grondafstand verzekerd. Naar wij vernemen is tusschen de minis teries van defensie en financiën overeen stemming bereikt inzake de bouw van de kazerne te Alkmaar. Zooals men zich zal herinneren is indertijd het raadsbesluit, waarbij aan het Rijk een terrein aan den Bergerweg werd afgestaan door Ged. Sta ten vernietigd. De raad is hierna in beroep gegaan bij de Kroon. De overeenkomst tusschen Defensie en Financiën bestaat hierin, dat aan de gemeente Alkmaar gedurende 40 jaar een bedrag van fl 1500.zal worden uitbetaald, als bijdrage in de kosten. In ons blad van morgen hopen wij na der op deze zaak in te gaan. In ieder ge val zal in de raads vergadering, welke op 28 Juni gehouden zal worden, een beslis sing moeten vallen. De aanbesteding van den bouw zal vóór Augustus a.s. geschied moeten zijn. Geknoei bij de steunverleening „Het gebeurt in talrijke ge meenten", zegt een Weesper hoofdambtenaar. Voor de Amsterdamsche rechtbank diende gistermorgen de strafzaak te gen een gewezen hoofdambtenaar P. van A. van het bureau der steun verleening van de gemeente Weesp, die ervan beschuldigd is, in de ko lom „handteekening van ontvangst" van den steunstaat voor de week van 10 tot 16 Maart 1933, valsche handteekeningen te hebben ge plaatst en zich derhalve aan valsch- heid in geschrifte te hebben schul dig gemaakt. Hierdoor heeft het rijk aan de gemeente Weesp een teveel aan subsidie betaald ad f 8000. De valsche handteekeningen had verd. n.1. geplaatst, teneinde de door de gemeente reeds betaalde verhuiskosten van werkloo- zen, die in andere gemeenten werk hadden gevonden, van het rijk terug te krijgen. Daarvoor had verdachte de steunlijsten in gevuld, alsof die. werkloözen, die reeds uit Weesp vertrokken waren, nog steeds in de gemeente verbleven en hun steun genoten. Daar zij echter geen handteekeningen in de ontvangstenkolom konden plaatsen, zette verd. deze handteekening zelf. Op deze wij ze betaalde het Rijk subsidie voor wex-kloö- zen gedurende eenige weken door, welke subsidie waarschijnlijk terecht gekomen is in de gemeentekas. Verdachte geeft toe steunkosten bij het Rijk in rekening te hebben gebracht, om de verhuiskosten te betalen, daar het rijk pas na een uitvoerig onderzoek verhuiskosten betaalt, doch de steunkosten direct vergoedt in dit geval op een valsche handteekening. Hij ontkent echter ten sterkste zichzelf daarbij bevoordeeld te hebben, hetgeen hem trouwens ook hiet ten laste wordt gelegd. Burgemeester zou het nooit heb ben goedgevonden. De burgemeester van Weesp, die als een der eei'ste getuige werd gehoord, vei'klaarde, een onbepei-kt vertrouwen in verd. te heb ben gehad, doch de toegepaste methode zou door hem (get.) nooit zijn gesanctionneei'd. Vei'dachte voerde aan, dat het plaatsen van valsche handteekeningen zeer vaak en in talrijke gemeenten gebeurt- Verd. was er zich echter nooit van bewust geweest, dat hij zich schuldig maakte aan strafbax-e fei ten. Hij beschouwde het. als het plaatsen van een handteekening hij volmacht» Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT t Verwachting: Wisselende be wolking, later op den dag plaatselijk eenige regen, iets warmer dan gister. Zwakke tot matige wind uit Zuil- del ij ke richting. Requisitoir. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat men niet kon nagaan, waar het geld, dat ten nadeele van het Rijk was ver dwenen, gebleven is. Ik kan niet zeggen, aldus spr., dat ver dachte het geld genomen heeft, doch on danks het nauwkeurig onderzoek is het niet opgespoord. Een hoofdambtenaar, belast met het verzorgen van steunverleening, maakt zich schuldig aan tot systeem verheven vervalschingen. Geen won der, dat hierdoor bij de bui'gers en de steuntrekkers, die openlijk over het voortdurend plaatsen van val sche handteekeningen spraken, het vertrouwen in het gemeentebestuur is verloren gegaan. Dit is een zwaar misdrijf. De officier eischte mede met het oog op de algemeene preventie, een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. „Insinuaties.'* Fel viel de verdediger de „insinuaties" inzake verduistering, van den officier aan. Voor verdachte stond de zekerheid van voordeel voor de betrokken werkloozen en daarmede voor het Rijk vast, een voordeel dat verloren zou gaan, wanneer de lange ambtelijke weg via den Haag was gevolgd. Niemand heeft den burgemeester gewaar schuwd, wel een bewijs, dat niemand er persoonlijk geknoei van den ambtenaar in zag. Spr. bepleitte derhalve een zeer geringe straf gelijk aan de preventieve hechtenis of een voorwaardelijke veroordeeling. Met klem betoogde de officier van Justi tie tenslotte nog, dat hij nooit aan verduis tering gedacht heeft en momenteel ook overtuigd is, dat zij niet geschied zijn. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 Juni a.s. Automobilist achter bet stuurrad verbrand Nog drie dooden en êèn zwaat' gewonde Hedennacht, ongeveer half twee is op den Rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamplust" een ernstig onge luk gebeurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en één zeer ernstig is gewond. Een two-seater waarin vijf per sonen waren gezeten, bestuurd dooi den heer Bruins uit Amersfoort, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit den bocht gevlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande hoornen ge botst. De 'gevolgen waren verschrikkelijk, want onmiddellijk vloog de auto in brand. Slechts een van de inzittenden slaagde er in zich uit den brandenden wagen te be vrijden. Met zware verwondingen is hij op genomen en naar het ziekenhuis „Lichten berg" te Amersfoort overgebracht. Men vreest dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De heer Bruins verbrandde achter het stuur. Een dei-de passagier, als mede twee inzittende vrouwen wer den op slag gedood. Een van de lij ken bleek zeer ernstig verminkt. Het stoffelijk overschot van de slachtof fers is naar Soest overgebracht. De politie heeft de resten van de vei'brande auto in beslag genomen. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog, dat de bestuurder, de heer Bruins des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht was gegaan, alwaar zij een gezamenlijken vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond ver der doorgebracht. Men heeft getracht van de eenige ovei'le- vende van dit ongeval te weten te komen wie de onbekende vrouwen waren, doch hij bleek niet in staat dit mede te deelen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1