RADIO Wethouder lokt misdrijf uit IAPPH. thoiam: KOMKOMMERSLA Ï01Md" ahrtsf/e vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 51. Toen Stanley Wood de poort naderde kwa men de krijgers naar buiten om hem te on dervragen, maar zy spraken een taal, die hij niet verstond. Hij hoopte, dat ze vriendelijk mochten zijn, maar toen zij hem ruw omsin gelden, begreep hij al spoedig, dat hij hier een gevangene en geen gast was. Terwijl de wacht hem door de straten voerde, zag Wood de merkwaardigste dingen. Maar Wood zelf was niet minder curieus voor deze schitte rende stad en zijn vreemde inwoners. De meesten van hen waren soldaten, van wie een gevangene niet veel mededogen kon verwach ten. De wacht bracht hem naar een afdak, dat aan drie zijden was afgesloten door hooge pallissaden; aan de vierde kant was de ruimte open en er bevonden zich ongeveer vijftig mensen; de meesten zagen er smerig en on verzorgd uit. Wood wist nu beslist, dat hij gevangene was en zelfs geen bevoorrecht ge vangene. Maar wat hem het meest hinderde was het feit, dat hij machteloos was om Gon- fala te hulp te komen. Terwijl zijn gedachten uitgingen naar het mooie meisje en haar ver moedelijk lot in deze geheimzinnige stad, bleef hy opeens stokstijf staan bij het horen van een stem, die zijn naam riep. Onverkwikkelijke historie in den Vriezenveenschen raad. Een nasleep van de onverkwikkelijkhe- den, welke zidh in den boezem van het da- gelijksch bestuur der gemeente Vriezenveen sedert het najaar van vo*ïg jaar hebben voorgedaan en tot gevolg hadden, dat de burg ome ester, de heer A. P. F. A. J. Albar- da, ontslag aanvroeg, omdat hij „de verant woordelijkheid onder de gegeven omstan digheden niet meer wenschte te dragen", was de rechtzaak, welke gisteren voor de arrondissementsrechtbank te Almelo dien de en waarin als een der verdachten de wet houder A. B. gedagvaard was. De andere verdachte was W. H., veenar- Jeider, die vervolgd werd wegens yalsch- ïeid in geschrifte, hij zou n.1. bij een invul- staat om een voorschot krachtens de Land- arbeiderswet te ontvangen, hebben vermeld, dat hij f 300 bezittingen had en hebben ver zwegen, dat hiervan f 200 geleend geld was. Die f 200 had hij n.1. van de Coop. Land- bouwhandelS'vereeniging te Vriezenveen, waarvan de andere wethouder J. P., voor zitter is. Deze f 200 hadden als „schulden" moeten worden opgegeven. Wethouder B. zou hem, aldus de dagvaarding, hiertoe héb ben aangezet en derhalve het misdrijf heb ben uitgelokt, terwijl B. tevens verklaard !had borg te zullen zijn. Een oude grief. Indertijd, toen de thans afgetreden burgemeester zich scherp tegenover de wethouders plaatste, is dit geval reeds in een raadsvergadering ter sprake gekomen, daar het een onder deel uitmaakte van een reeks van grieven, welke de burgemeester te gen de wethouders te berde bracht. Hij wilde toen een commissie van onder zoek instellen, doch de raad vond dit niet noodig, daarbij kennelijk de partij kiezen de van de twee wethouders. Toenmaals is tevens uiteengezet, waarom het gebeurde volgens de wethouders heele- maal niet strafbaar was: H. zou n.1. wel f 300. aan bezittingen hebben gehad, doch daarvan was een deel „bevroren". Zijn vader was hem immers f 200 schul dig, doch kon dit bedrag niet direct vrij maken. Daarom was f 200 bij de genoemde vereeniging geleend, doch dit was, aldus de wethouders, niets ongewoons en van een schuld van H. was in elk geval geen sprake. De justitie heeft niettemin de zaak ver volgd en zoodoende moesten H. en B. thans verantwoording afleggen. De eerstgenoemde moest tevens nog terechtstaan wegens steun fraude. I-Iet O. M. eischte veertien dagen voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. Mr. G. J. Sij brandy, de raadsman, con cludeerde tot vrijspraak, daar er geen opzet aanwezig was en bovendien de formulieren volgens hem wel goed ingevuld waren. PI, ineende, dat de oud-burgemeester de zaak om persoonlijke redenen had aangebracht. Wat is schuld? Vervolgens stonden H. en weth. B. teza men terecht. Ook in dit geval draait alles weer om de opvatting over hetgeen als schuld aangemerkt moet worden. Volgens B. is het geleende geld bij de Coop. Vereen, niet als schuld beschouwd, daar H. toch een vordering op zijn vader had. De officier noemde in zijn requisitoir het feit zeer ernstig, want zijn meening is, dat mén getracht heeft de autoriteiten om den tuin te leiden en de wet te ontduiken. Hij eischte tegen H. veertien" dagen en tegen wethouder B. twee maanden gevangenis straf. De raadsman ging ook in dit geval breed voerig den gang van zaken na en meende, dat van opzet geen sprake is. Hij vroeg voor beide cliënten vrijspraak. Vonnis 20 Juni. Eereprijs voor Hollandschen ballonvaarder Uitslag van den internationalen wedstrijd. Het secretariaat van de Zwitsersohe Aeroclub heeft den officieelen uitslag be kend gemaakt van den internationalen bal Ion wedstrijd, gehouden te Zürich op 14 Mei j.1. De eerste plaats is bezet door Duitschland, (ballon „Schlezien", op de tweede en derde plaats kwamen de Zwit sersohe ballons van overste Herber en dr. Tilgenkamp. In de middenklasse heeft de Nederland- sche vertegenwoordiger, balloncommandant Boesman, zich met de luchtballon der Haag" sche Ballonclub geplaatst vóór twee Fran- schcn, een Italiaan en een Zwitser. Hier mede heeft Boesman de eereprijs der Zü- richsche ballonclub, een waardevolle zilve ren' bekér,gewonnen. Leugen in de aether De grenzen, van het fatsoen over schreden. De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft: „Het radiostation Bari, dat in her Arabisch zendt, heeft Vrijdag de grenzen van het fatsoen overschreden door mel ding te maken van een opstand in Trans jordanië en een succes van rebellen tegen geregelde troepen. In werkelijkheid is er van een opstand geen sprake geweest en juist op dienzelfden Vrijdag heeft de Syri sche nationalistische leider Abdoer Rahman Sjah Ban dar een bezoek gebracht aan den emir van Transjordanië en hem gelukge- wenscht met zijn rechtvaardig bestuur. Hij gaf hem de verzekering van de trouw van al zijn onderdaren en verklaarde, dat in geheel Transjordanië rust heerschte. De op stand bestaat slechts in de kolommen van zekere Egyptische bladen, die, naar men gelooft, Duitsche subsidie krijgen." Sprekende over andere berichten in de Duitsche pers zegt de „Times": „Er is re den om aan te nemen, dat de Irakeesche pu blicist, die na 'den moord op den Britschen consul te Mosoel als getuige gedagvaard werd en onverwijld per vliegtuig naar Duitschland vertrok, thans werkzaam is op het' Duitsche ministerie van propaganda in de afdeeling voor de Arabische uitzendin gen." Vluchtelingen in netelige positie Zij mogen niet vertrekken. Het onder Panameesche vlag varende stoomschip „Mamara" is gisternacht uit de haven van Mangalia (Roemenië) vertrok ken met 500 Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De „Agio Nicolas", die met 552 Joodsche vluchtelingen te Balcic ligt, mocht niet vertrekken. Onder de passgiers van dit schip zijn. er 152, die, na uit het con centratiekamp Dachau ontkomen te zijn, drie maanden te Constanza hebben gewacht op een gelegenheid om het land te verlaten. Zij moesten nu naar Constanza terugkeeren: hun toestand is netelig. Aan boord van drie rivierschepen op den Donau wachten 1300 vluchtelingen op een gelegenheid om hun reis voort te zetten. GEPANEERDE OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJCBAAR IN-BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS Zware straf wegens muntmeterdiefstal Tegen den 54-jarigen L. J. van V., die verdacht wordt, verschillende muntmeter- diefstallen in de residentie te hebben ge pleegd en ondanks zeer bezwarende aanwij zingen, hardnekkig bleef ontkennen, heeft de officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank een gevangenisstraf van ander halfjaar geëischt, met onmiddellijke gevan genneming van verdachte. Na in raadkamer te zijn gegaan, heeft de rechtbank deze ge vangenneming bevolen. De rechtbank heeft gisteren conform den eisch van den officier van Justitie vonnis gewezen. J. P. STRIJBOS NAAR SPITSBERGEN. Naar wij vernemen, gaat de heer J. P. Strijbos hedenavond te Rotterdam scheep aan boord van de „Ariadne" naar Spitsber gen. Hij wordt vergezeld door den jeugdi gen Mees. De heer Strijbos hoopt in Augustus in ons land terug te zijn met een schat van ervaringen en fotos op vogelkundig ge bied. Ook worden filmcamera's en filmmate" riaal meegenomen, in de hoop, op dit ei land, waar in dezen tijd van het jaar de zon niet ondergaat, vele papegaaien en menig sneeuwhoen op de film vast te leg gen. Onze Oost Vijfduizend beesten door bandjir meegesleurd De schade van de ram-p op Timor. Nog steeds zijn geen cijfers beschikbaar omtrent de schade door den overstroomings- ramp in het district Beloe v. Nederlandsch Timor aangericht. Vele kampongs zijn nog overstroomd door zand en modder. Er wordt echter alles in het werk gesteld voor een spoedige opruiming. Op 12 Juni is de resi dent vertrokken om zich op alle plaatsen van den omvang van den ramp persoonlijk op de hoogte te stellen. Het verkrijgen van volstrekt juiste gegevens werd, aldus de N.R.Crt., van den aanvang af belemmerd door de verbroken verbindingen, welke thans nog niet hersteld zijn. Ook in andere streken is de schade ernstig geweest. Volgens de voorloopige cijfers zouden in die streken dus de slachtoffers in het district Beloe niet medegerekend 55 menschen verdronken zijn. Tevens zijn on geveer 2500 paarden en karbouwen, als mede 2500 geiten en varkens verloren geraakt Bovendien worden nog negen prauwen, waarvan enkele beladen waren, vermist. Weer een bandjir Tengevolge van een zware bandjir is een gedeelte van de S.S.-lijn tusschen de stati ons Bandjar en Langen weggeslagen. Het verkeer is volledig gestremd. Ook over stappen is niet mogelijk, zoodat doorgaande reizigers over Cheribon moeten reizen. Van een brug met drie spanningen is een der landhoofden weggeslagen. De duur van de stremming zal vermoedelijk een week zijn. In de geheele streek staan verder alle we gen onder water, zoodat ook dit verkeer ge stremd is. PROGRAMMA DONDERDAG 15 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.)] 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 "Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het werk van het Leger der Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.457.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 Apbllo-ensemble. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert (10.45-—11.00 Gymnas tiekles) 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum H. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcêrt. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.17 De Romancers en soliste. 1.15 Orgelspel. I.40 Het Lyra-Trio. 2.25 Declamatie. 2.45 Revue-programma (opn.). 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Koor „De Wacholders". 7.40 Vacantie-praatje. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede- deelingen. 8.25 Omroeporkest en solist. 9.20 Radiotooneel. 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna: Karolyi Ar- pad's Zigeuner ensemble. 11.2512.00 Dansmuziek (gr.pl.). FEUILLETON. Ethel M Dell \|\V^ Ze bewoog even onder de deken. Goed, fluisterde ze. Afgesproken? vroeg Rolfe. Ja... goed, zei ze weer. Hij voelde onder het dek naar haar hand, trok die te voorschijn en gaf er een kus op. Hoe lang zal het duren voor je van me houdt, Julie? fluisterde hij. Ze gaf hem geen antwoord. Het was of iets haar verstikte... een mengeling van uiteen- loopende emoties, waar ze geen naam voor Wist. Hy legde zachtjes haar hand neer en ging weg. Ze hoorde hem op het dek heen en weer loopen. Maar hoewel ze nog lang wakker lag, hoorde ze hem niet terugkomen. Toen ze eindelijk in slaap viel, was ze nog altijd alleen Toen Rolfe de „Circe" vastlegde op haar gewone landingsplaats aan het eind van de Rier, omstreeks twaalf uur op den middag, was het heele visschersdorp Beam getuige van dit feit en brandend nieuwsgierig. Reuben zat in zijn observatorium en sloeg eveneens met opmerkzaamheid de terugkomst van de motorboot gade. Er kwam een kwaad aardige gloed in zijn oogen en zijn lippen be wogen onophoudelijk, hoewel hij geen woord sprak. Zijn bruin gezicht had een vale tint en zyn handen bewogen rusteloos. Het zag ernaar uit dat hij meer dan gewoonlijk, ge dronken had, zonder dat hij zich daardoor aangenamer gestemd gevoelde. Inderdaad was hij pas uit zijn slaapkamer gekomen en had het ontbijt, dat voor hem klaar stond, ver smaad. Hij leefde tegenwoordig bijna geheel op drank. Hij zag er slordig en verwaar loosd uit en, zooals hij daar waakzaam in zijn stoel gedoken zat, leek hij wel een beetje op een ouden hond, gereed eiken indringer aan te vliegen. Wel een kwartier lang had hij .met zijn kwaadaardige oogen de „Circe" zitten beloe ren, toen hij het kloppen van beenige knok kels op de deur hoorde. Reuben draaide zich niet om in zijn stoel. Wat moet je voor den duivel? was zijn antwoord. Emily kwam binnen, sluipend en heksach tig als gewoonlijk. Ze zyn terug, kon digde ze aan. De „Circe" is terug, zei Reuben. En Rolfe ook, met haar. Ze hebben ze gezien. Reuben gromde ongearticuleerd. Emily's loensche oogen keken naar de zee en knip perden tegen een streep zonlicht op het water dat haar verblindde. Ze zijn allebei terug, zei ze triomfantelijk. Wat moet je hier? vroeg Reuben weer. O, ik dacht, dat u het wel graag zou willen weten. En, o ja de jongen is weer aan het werk gegaan. Hij kon zich wat beter be wegen vanmorgen en daarom dacht ik... Be- linda was hier gisteren weer. Ik heb haar niet bij hem gelaten en ik heb gezegd, dat het zijn maag was. Maar ze is een linke en 1 ik heb het er niets op begrepen, dat ze hier komt rondneuzen. En daarom heb ik hem maar op laten staan om aan het werk te gaan. En ik heb hem gezegd, dat u hem dood zou slaan, als hij zijn mond niet hield. Hij was doodsbenauwd. Dus er is niet veel ge vaar, dat hij kletsen zal. Mij een zorg! zei Reuben. Maar het is hem toch geraden niet te kletsen. Ik hou van discipline, dat doe ik. Hij hoeft vreemden niet aan hun neus te hangen, wat hier in huis gebeurt. Hij zal het niet weer doen. Emily likte haar lippen af. U hebt hem een lesje gegeven, dat hij zoo gauw niet vergeten zal. Ik wou alleen maar dat die dochter van u er ook zoo een gehad had. Reuben's toorn vlamde plotseling op. Noem haar niet mijn dochter! Haar moeder deugde net zoo min als zij en ze gaat me niet aan. Laat ze maar blijven waar ze is. Er komt toch niets van haar tex-echt en ik zie haar liever niet dan wel. Emily hield nog steeds het eind van de pier in het oog. Heere bewaar me! riep ze nu. Ze komen aan land... met zijn tweeën! Nou, dat noem ik... Kijkt u zelf maar! Reuben boog zich voorover in zijn stoel en staarde. Twee figuren waren op de pier ver schenen en wandelden landwaarts, zij aan zij. Er kon, zelfs op dezen afstand, geen twijfel bestaan omtrent hun identiteit... de losse, vrije gang van den man, wiens onbedekt goudblond hoofd glansde in dez on en de lichte, zwevende tred van het meisje naast hem. Wel heb ik ooit! riep Emilyy. De schipper keerde zich naar haar toe. Hou je mond, wijf, en maak dat je weg komt! Waar is die idioot, Peter? Zeg hem, dat hij hier moet komen Emily ging. Reuben's stem was zoo drei gend, dat het haar veiliger voorkwam het komend drama op esnigen afstand te aan schouwen. Ze riep Peter van het strand en verschool zich in de keuken gang om te luisteren. Rolfe en Julie naderden Honeybalfarm. De man was volkomen, bijna uitdagend, op zijn gemak, maar het meisje was ei'g zenuwachtig Laat ze maar komen! Laat ze maar komen! gromde Reuben. Ik zal ze wel ontvangen! Ze kwamen. Het tuinhekje piepte en daar na klonk een harde klop op de deur. Emily beantwoordde die, blij met een excuus om ook een rol te spelen. Ze stond midden in de deuropening en haar loensche oogen schenen hen beiden tegelijk op te nemen. Kapitein Stark thuis? vroeg Rolfe kortaf. Jawel, hij is thuis, antwoordde Emily zuur en kwaadaardig. Maar ik weet niet, of hij je ontvangen zal. Ga het hem dan vragen, beval Rolfe. Zijn toon was gezaghebbend. Het bracht Emily van de wijs en ze bleef hem aanstaren; maar toen ze den blik ontmoette, waarmee hy op zijn beurt haar opnam, veranderde ze plotseling van taktiek en schuifelde weg. Rolfe begon te fluiten, zacht en onverschil lig, voor zich heen en Julie, heel bleek, met neergeslagen oogen, stond stijf naast hem. Na enkele oogenblikken klonk er een bul derende stem door de gang. Zeg dat ze binnen kunnen komen en naar den duivel loopen! Rolfe hield op met fluiten. Zoo ver zul len we niet gaan, zei hij geruststellend tot het meisje naast hem. Emily wees naar de deur aan het eind van de gang. Daar is hij, zei ze. Rolfe ging voorop. Hy schonk niet meer aandacht aan Emily, dan hij zou gedaan heb ben aan een hond, die zijn hielen besnuffelde. Julie volgde vlak achter hem. Rolfe wandelde door de open deur het ob servatorium binnen en wendde zich dan om, om Julie een arm te geven. Zoo stond hij tegenover den schipper, die in zijn stoel zat, waarachter Peter had postgevat. Ik zie, dat u een lijfwacht hebt aan geschaft, zei Rolfe. Hij keek den zwaar- gebouwden Peter aan. En een publiek! We schijnen de algemeene belastingstelling te trekken Het was waar. Een troepje leegloopera had zich op de kade verzameld, om de ge beurtenissen in het observatorium gade te slaan. Reuben wierp een minachtenden blik over zijn schouder. Laat ze maar kijken, zei hij. Ik hoef me nergens over te schamen. Een kwestie van opvatting, antwoord de Rolfe. Maar we zullen het daar niet over hebben. Ik ben gekomen om u te vertel len, dat Julie en ik besloten hebben te trou wen en hij wachtte even, we hopen dat het uw goedkeuring zal wegdragen. Wat? schreeuwde de schipper in een van zijn plotselinge woede-aanvallen. Wacht even, zei Rolfe. Ik moet er bijvoegen, dat we in ieder geval zullen trou wen. Reuben kwam een beetje onvast overeind. Dat zou ik ook zeggen dat je haar ver domd wel trouwen zult! Maar je zult me eerst betalen, of ik klaag je aan voor ont voering. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7