'•li i*« 1APAN I I JS DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER J wijst alle voorstellen van Britsche de hand Engeland, grijpt nog niet in Grootc onrust in Bohemen De ongelukkigeo van de „St. Louis" Britsche regeering stelt Hoogerhuis gerust Strang bij Molotoff Duitsche regeeriug verdedigt haar consul „Kinderbijslag bevordert volkskracht" Weidmann morgen terechtgesteld de il vlfo Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 16 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10906. HWgtW rif* N.V. Lfrtg.-Mif. „Hottowth NtfOFdwiwcwticr** rara naas dczi luch da dai eldani' n zijn, miiisi ius be. 03 me- Het Jseerd. elbaati De echter n den reeden men s doen den i een o! wonen 'inger^ te uit- aar 79 accu la- ia (op bij de eeuw norme Een htbare i berg men- BLOKKADE TE TIENTSIN ZAL WORDEN VOORTGEZET. GROO- TE VERNEDERINGEN MOETEN DE TRQTSCHE BRITTEN DRAGEN. JAPANSCHE EN BRITSCHE WACHTPOSTEN VERSTERKT. In welingelichte kringen te Tokio wordt verklaard, dat de Japansche regeering vast besloten is de blok kade van Tientsin voort te zetten, totdat de buitenlandsche mogendhe den den nieuwen toestand in Noord- China formeel hebben erkend. Er verluidt, dat de Japansche autoritei ten in Tientsin vóór de opheffing der blokkade de volgende eischen inge willigd willen hebben: lo. Vaststelling van alle territoriale anti-Japansche personen en organisa toren. 2o. de politie moet door de Japan ners worden gecontroleerd. 3o. De buitenlandsche concessies moeten gevoegd worden in de poli tiek der regeering te Peiping. Het fi nanciewezen in Noord-China mag op geenerlei wijze gestoord worden. 4o. Onmiddellijk uitlevering der in de concessie in depositio liggende 50.000.000 aan zilver. Het. is komen, vast te staan, dat de Ja- insehe regeering geheel achter de legèr- oriteiten staat, die „Japansche" orde wil leppen in de concessies. Britsoh regeering wet nog niet wat te doen. t min- fl Ondanks de vernederingen welke de En tingen ge]sc}len jn cje concessies moeten ondergaan, heeft de Britsche regeering haar houding kabel« nog niet bepaald. Er wordt overleg gepleegd met Frankrijk en Amerika. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over do blokkade van Tientsin. Ilij deelde mee dat Britsche onderdanen en andere buitenlanders bij de barrikaden door de Japanneezen zijn aangehouden en gefouilleerd. Levensmidde len mogen naar de nederzetting worden ver voerd, doch de prijzen stijgen. De Britsche icheepvaart, wordt lastig gevallen. De Britsche autoriteiten hebben maatrege len genomen de orde te handhaven en het Britsche escortevaartuig „Lowestoft" ligt ge meerd aan de bund van de Britsche conces- om iwspel niet zijde niet sof stoken had weinig cheut! lui* schip hel mmei em in tot d a» - D - Ee klaar is tó kun- een het wie vef trede* is hel achen .uiten eliflg' uiddfl klim- uiker twee irven De Britsche ambassadeur te Tokio heeft bij den Japanschcn minister van buitenlandsche zaken geprotesteerd en heeft opdracht ont vangen te wijzen op het gevaar van een pro vocatie door de plaatselijke Japansche autori teiten, hetgeen zou kunnen leiden tot betreu renswaardige gevolgen. De toestand is zeer ernstig, doch de regee ring kan op het oogenblik nog niet zeggen, welke maatregelen zij zal nemen. Voedseltekort dreigt. Na den eersten schok beginnen de Engel- ichen zich geleidelijk aan de nieuwe toe standen aan te passen. Al hun belangstel ling gaat echter uit naar hetgeen Londen zal doen en ieder nieuwsblad wordt gretig gelezen in de hoop, dat er berichten instaan welke wijzen op een stap, die beoogt, de kolonie te helpen. Het levensmiddelenVraagstuk wordt ern stig, daar er wederom een dag voorbij ge gaan is, zonder dat levensmiddelen de con cessie binnen zijn gekomen. Alle marktkra men zijn leeg, terwijl de voorraden der krui deniers snel verminderen, ofschoon de prij zen met 50 tot 70 procent gestegen zijn. Ondanks de mededeeling der Japanneezen, dat zij hem zouden vrijlaten, was de Brit sche persfotograaf Meyel gisteravond laat nog niet in zijn woning teruggekeerd. Kort nadat het gisterochtend vroeg was vertrokken, is het vrachtschip Haipeng, dat de Noorsche vlag voert, door de Japannee zen aangehouden en bijna vijf uur lang door zocht, alvorens het zijn reis mocht voortzet ten. Britsche wacht versterkt. Gisteren zijn dertig Britsche soldaten met twintig Chineesche politiemannen in drie vrachtauto's aangekomen bij de grens van de Britsche nederzetting en hebben een barricade opgeworpen op eenige meters afstand van de Japansche barricade. Hier Worden de personen, die door de Japansche vvacht zijn doorgelaten, nogmaals onder zocht. Op de barricade staat een lichte mi trailleur opgesteld, gericht op de Japansche barricade. Anderhalf uur later werd de Brit sche wacht versterkt met nog dertig solda ten en twintig Chineesche politiemannen, voorzien van een lichte en een zware mi trailleur, De Japansche post bestond uit eenige sol daten en politiemannen. In verband met de Britsche maatregelen, is deze post thans versterkt met drie tanks. Engelsche trots danig geknakt. De fouilleering door de Japanneezen is nog even streng als gisteren. De controle is voornamelijk gericht tegen Engelschen en vele Britten werden op vernederende wijze behandeld. Men dwingt hen weer schoenen en sokken uit te trekken. In de lange rijen voor de controleposten staan leidende bui tenlandsche zakenlieden naast Chineesche koelies te wachten. Over het algemeen was het gisteren in de buitenlandsche concessie te Tientsin zeer kalm. Verscheidene Engelschen zijn door de Japansche controleposten geheel uitgekleed. Een Engelschman, die protesteerde, werd door een Japanseh officier met een sabel- scheede in het gezicht geslagen. Amerika nog steeds gereserveerd. De Amerikaansche minister IIull heeft in een persconferentie medegedeeld, dat tus schen Washington, Londen, Parijs en To kio van gedachten wordt gewisseld over den toestand te Tientsin. doch dat hij niets kon zeggen omtrent een mogelijke gezamen lijke actie door Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Naar aanleiding van zijn verklaring van gisteren, dat de Amerikaansche vertegen woordigers te Tientsin al het mogelijke zou den doen tot kalmeering van den toestand, zeide Huil, dat hij slechts had gedoeld op de mogelijkheid van het aanbieden van diensten, en niets meer dan dat. HIMMLER, DE DUITSCHE POLITIECHEF KOMT PERSOONLIJK „ZUIVEREN." Weduwe van vermoorde Tsjech weigert Duitsche schadeloosstel ling te aanvaarden. De spanning in het protectoraat Bohemen en Moravië stijgt nog voortdurend. Groote ongerustheid heeft het bericiht gewekt, dat. Himmler, de chef van de Duitsche Gestapo persoonlijk zou komen om een „zuiverings actie" te leiden. De begrafenis van den vermoorden Tsje- ühisohen politiebeambte Muller is zeer in drukwekkend geweest. De weduwe weigerde een bedrag van 50.000 kronen door de Duitsche regeering aangeboden, te aanvaar den. Zij heeft daarentegen een gift van de Tsjechische bevolking aange nomen. Een bewijs, dat de haat te gen de overheerschers diep gewor teld zit. De Duitsche politieman, die kortgeleden den Tsjech gedood heeft, zal morgen ver schijnen voor het voor dit doel samenge stelde speciale gerechtshof. De „Times" maakt in een bericht uit Praag melding van teekenen, die wijzen op een nieuwe Duitsche bedrijvigheid in Tsje- cho Slowakije. „Alle locomotieven te Pardibice en te Praag aldus schrijft het blad, zijn on der stoom gebracht en order is gegeven, dat zij twee dagen onder stoom moeten blij ven. Morgen en overmorgen zullen de we gen tusschen Bxwo, Oknutz en Iglau voor 't gewone verkeer gesloten zijn. In de Praag- schc hotels zijn vele Duitsche politiechefs aangekomen. Duitsche officieren te Praag hebben de aanwijzing1 gekregen, dat hun vrouwen, indien die hen naar Bohemen vergezeld hebben, naar Duitschland moeten terugkeeren." De provinciale president van Moravië heeft een decreet gepubliceerd, waarbij uit sluiting en staking verboden worden. Gis teren is in Bohemen een dergelijk decreet uitgevaardigd. Ook in Slowakije is het onrustig. Er zijn weer vele nieuwe arrestaties verricht,. Nederland een veilige haven voor een deel der vluchtelingen. Het Duitsche s.s. „St. Louis" van de Ham burg—Amerika Lijn zal morgenmiddag in Antwerpen aankomen. Daar zullen de ne genhonderd Duitsche emigranten, die zich aan boord van het schip bevinden, debar- keeren, waarna zij met kleinere schepen naar'het land van bestemming worden vervoerd. De emigranten, die naar Neder land komen, zullen te Rotterdam aan land gaan. Herstel van versterkingen te Dantzig Spanning duurt onverminderd voort. De Kurjer Polski meldt uit Dantzig, dat de autoriteiten .der Vrije Stad een begin hebben gemaakt met de restauratie van oude versterkingen in Dantzig, waar wapenen en mu nitie zouden worden opgeslagen, die clandestien het gebied van Dantzig zouden zijn binnengebracht en die bestemd zouden feijn voor de S.A.- eenheden, die ziolf in de Vrije Stad bevinden. De Czas, het Poolscbe conservatieve or gaan, meldt, dat 17 arrestaties zouden zijn verricht in Dantzig op verzoek van de Ge stapo. De arrestanten zouden zijn overge bracht naar Koningsbergen. Voorts meldt het blad, dat verscheidene arrestaties in Oost- Pruisen zijn verricht. Nieuwe Poolsche douane-inspec teurs aangekomen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat van officieele zijde te Dantzig wordt medege deeld, dat gisteren twintig nieuwe inspec teurs der Poolsche douane zijn aangekomen Van bevoegde zijde te Dantzig aldus het Duitsche bureau wordt vastgesteld, dat de Polen zeer bewust de spanning tusschen Dantzig en Polen verhoogen door het ophoo- pen van nieuwe brandstof en den status quo eenzijdig schenden door het zenden van ge camoufleerde soldaten naar Dantzig. De be volking van Dantzig zal zich ook door deze nieuwe uitdaging niet laten provoceeren. Deze zelfbeheersohing moet echter aan Pool sche zijde niet verkeerd begrepen worden." Anti-Duitsche maatregelen in Polen. De Poolsche autoriteiten hebben Donder dag het Evangelische Vereenigingshuis te Posen, alsmede het christelijke hospitium ge sloten. De Poolsche pers bericht vex-der, dat Pool sche autoriteiten de Duitsche grootgroirdbe- zitters von Rodcnacker te Zelban en von Grass te Klenin levenslang het verblijf in het grensgebied hebben verboden. In vredestijd gereed voor den oorlog. Onderhandelingen met Rusland zullen zeker resultaat hebben. Wij zijn mooi op weg om te geraken tot ons doei: in vredestijd meer dan ooit ge reed te zijn voor een oorlog. In vele ge vallen haalt de verdediging snel den aan val in, aldus sprak Lord Ghatfield giste ren in het Iloogei'huis, namens de Britsche regeering. Het was naar aanleiding van ecxx vraag van Davies, die vroeg welke stappen worden gedaan ter bespoediging van de levering van de munitie en wape nen, welke noodig zijn voor de landsverde diging en het nakomen van de Britsche verplichtingen jegens andere landen. Strabolgi van de arbeidersoppositie zeide juist van een reis naar België teruggekeerd ie zijn en geconstateerd te hebben, dat de Belgen zeer goed vooi-bereid zijn en dat ieder punt van België voldoende bewaakt is. Hij had vernomen, dat in Nederland de zelfde staat van vooi'bereiding is en dat alle dijken en bi-uggen ï'eeds ondermijnd zijn. Hetzelfde gold voor Zwitserland. Strabol gi meende, dat er gebrek aan coördinatie was tusschen Engeland en zijn 'bondge noot en, de door Engeland gegarandeerde landen. Dit geldt, zeide hij, in zeer sterke mate voor de Sovjet Unie. Naar mijn mee ning had het beter geweest als de staf- besprekingen met de Sovjet Unie, die toch moeten plaatsvinden, voorafgegaan waren aan de politieke onderhandelingen. In zijn antwoord zeide Lord Chatfield, de minister voor de coördinatie der verdedi ging verder, dat Strabolgi er zeker van kan zijn, dat deze stafbesprekingen met de Sovjet Unie worden gevoerd en tot een goed einde zullen worden gebracht. Conferentie van 2 XA uur. Molotow, de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft gisteravond 2 uur en 2 kwartier lang besprekingen ge voerd met den Britschen en den Franschen ambassadeur, waaibij ook Strang tegen woordig was. Na de besprekingen, die in het Krcmlin werden gehouden, weigeide Strang zich over de conferentie, die de langste was sedert het begin der onderhandelingen mei de Sowjet-Unie, uit te laten. Wel verklaarde hij, dat de onderhandelingen werden voortgezet en dat spoedig een nieuwe bespreking met Molotow zou worden gehouden De conferen tie werd ook bijgewoond door Potemkin, die als Fransche tolk fungeerde. Vorderingen? In doorgaans goed ingelichte kringen te Londen verklaart men, dat met deze bespre king een groote stap voorwaarts is gezet, in principe zijn de partijen het vrijwel eehs, voor verschillende details zou echter nog een oplpssing moeten worden gevon den, welke elkeen kan bevredigen. Duitschland moet 50 millioen dollar betalen Wegens in den brachte schade. oorlog toege in het hooggerechtshof heeft rechter Ro berts als scheidsrechter voor de gemengde Duitsch-Amei-ikaansche commissie voor de schadevergoedingen gisteren eischen tot een bedrag van ongeveer 50 millioen dollar ont vankelijk verklaard, welke tegen Duitsch land waren ingediend wegens in den oor log veroorzaakte schade. De rechter zeide, dat hij de eischen ten behoeve van de Ame rikaansche eisohers tct een bedrag van 25 millioen dollar zou toewijzen uit de Duit sche fondsen, waarop het Amerikaansche departement van financien beslag heeft ge legd. De eischen zijn ingediend naar aanleiding van daden van sabotage, die gedurende den oorlog gepleegd zouden zijn in de munitie fabrieken te Blackton en Kingsland. De rechter vernietigde de vorige beslissing ten gunste van Duitschland, v aartoe hij aan voerde, dat sommige Duitsche getuigen zich aan meineed hadden schuldig gemaakt. De voornaamste eischers waren de Le- high Vallev Railroad Companv en verschei dene verzekeringsmaatschappijen. Een ontkenning, dat de consul- generaal te Liver-pool een spion zou zijn. Omtrent de vraag in het Engelsche Lagcr- liuis en het antwoord van minister-president Chamberlain betreffende den Duitschen con sul-generaal te Liverpool, Reinhardt, die be trokken zou zijn bij de spionnagezaak van Joseph Kelly, die geheime Engelsche plan nen gestolen heeft, wordt van officieele Duitsche zijde het volgende verklaard; De bewering, dat het Duitsche consulaat in Liverpool betrekkingen met Kelly heeft ondei-houden, of Kelly aan betrekkingen met spionnage- of inlichtingenbureaus heeft ge holpen is onjuist. De Duitsche regeering behoudt zich het recht voor, naar aanleiding van het verzoek van de Engelsche regecring om den Duit schen consul-generaal terug te roepen, maat regelen te nemen. Een Milaneesche versiert de wapens v verblijf in Italië een bezoek brachten a an Franco's soldajen, die tijdens hun an Milaan. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Vewachting: Half tot zwaar be wolkt, in den avond plaatse lijk eenige regenbuien, iets warmer dan gisteren, meest matige Westelijke tot Zuid- Oostelijken wind. Tweede Kamer Waarom mogen de kleine zelf standigen er ook niet van profi- teeren? Heden interpellatie Wijnkoop. Na een kort debat heeft de Tweede Ka mer gistermiddag met 50 tegen 27 stemmen het wetsontwerp wijziging van de Ongeval lenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarna werd overge gaan tot de behandeling van het wetsont- wei'p wettelijke regelen inzake kinderbijslag- verzekering Bij de wijziging der beide on gevallenwetten wordt o.m. de werking er van beperkt tot schaden ontstaan uit ande ren hoofde dan uit gewelddadigheden, ge pleegd in een gewapend conflict. Do bedoeling van het wetsontwerp Het wetsontwerp inzake de kinderbijslag verzekering beoogt een verplichte bijslag op het loon van arbeiders met meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van 15 jaren. Deze bijslag wordt in verband gebracht met de hoogte van het loon, echter zonder grens. Naar de regelen van het px-emiestel- sel worden de middelen toi dekking van de zen bijslag door de werkgevers opgebracht. Deze premie mag noch geheel, noch gedeel- teilijk op den arbeider worden verhaald. Van de zeven sprekers verklaren zich de heeren Kuiper (r.k.) en Smeenk (a.r.) voor het ontwerp. Onze volkskracht zal door den bijslag worden gediend, daar het krachtige gezin nen bevordert, aldus de heer Kuiper. Onsi land moet kunnen beschikken over een jeugdige krachtige weermacht. Geen „katholieke wet". De heeren Woudenberg n.s.b.) en Baklker (c.h.) kunnen zich in beginsel met het ont werp vereenigen. Laatstgenoemde vindt, dat het argument, dat dit een katholieke wet is, niet mag worden gehooi'd, daar er naast propaganda voor de groote gezinnen ook een propaganda voor kunstmatige ge boortebeperking wordt gemaakt. Dit maakt propaganda voor groote gezinnen noodza kelijk. De soc. dem. afgevaardigde, de heer Drees zegt nóch geestdriftig nóch vijandig tegenover het ontwerp te staan. De heer Vos (lib.) acht het ontwerp niet verdedig baar, omdat hij vreest, dat een wettelijke werkloosheidsverzekering er door naar den achtergond wordt gedongen. Ook de laatste spreker, de heer Weitkamp (c.h.) is contra. Algemeen wordt aangedrongen op een gelijksoortige regeling voor klei ne zelfstandigen, hetzij afzonderlijk, hetzij in dit ontwerp. Ook uiten en kele sprekers den wenscli, dat er een loongrens zou worden aange nomen. Enkele sprekers vreesden, dat de nieuwe regeling een zwaren last zou leggen op het bedrijfsleven. Hedenmiddag zullen de debatten worden voortgezet, nadat de heer Wijnkoop zijn in terpellatie heeft gehouden naar aanleiding van het aftreden van minister de Wilde. Gratieverzoek afgewezen. De president der Fransche republiek heeft het door Weidmann ingediende verzoek om gratie afgewezen. Da terechtstelling is op morgenochtend vastgesteld.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1