C 0 Vernietigend rapport inzake het erfpachtschandaal Hoe kwam de melkhandelaar aan twee rijwielen? Groote inv'oed van de spil op Bulgarije Aanbouw groote zeeverkenners p conomische aromefer Het Britscbe Koningspaar op de thuisreis Post vluchten op Indië DE WERELE Van corruptie is echter niets gebleken Wethouder de Miranda maakt ernstige beleidsfouten Dc raadsleden Gu'den en Matthijsen zwaar beschuldigd Het eerste deel van liet rapport der Amsterdamsche raadscommissie be treffende het erfpachtschandaal in de hoofdstad is thans verschenen en het is vernietigend voor de drie soc.-democratische figuren uit den Amsterdamschen gemeenteraad, die in deze affaire een hoofdrol spelen. De commissie komt nl. tot de conclu sie, dat wethouder S. R. de Miranda ernstige beleidsfouten heeft gemaakt, doch van de beschuldiging van cor ruptie ontlast zij hem geheel en al. Voorts wordt de heer Z. Gulden openlijk ongeschikt genoemd voor de uitoefening van het raadslidmaat schap, terwijl men den heer J. W. Matthijscen eveneens ontoelaatbare handelingen aanrekent. De dienst der Publieke Werken gaat vrijuit. Deze voor het prestige der S.D.A.P. zoo gewichtige uitspraken zijn niet genomen dan na zorgvuldig onder zoek, waarbij niet minder dan 81 personen werden gehoord, gevaj voor geval werd gereconstrueerd en de commissie in 67 vergaderingen bijeen, kwam De commissie, lot welker leden benoemd werden de raadsleden W. Boissevain, J. H. Crucq, A. J. Dingemans, J. ter Haar Jr., L. Seegers en C. Woudenberg, biedt een zeer lijvig rapport aan, dat tot de volgende alge- meene conclusies komt: Het vonnis over Weth. de Miranda. Door wethouder De Miranda zijn aan de commissie een aantal omstandigheden mede gedeeld, die hem aanleiding hebben gegeven tot zijn optreden in de bijzondere gevallen, waarin de commissie over zijn beleid geen gunstig oordeel kan vellen. Deze omstandigheden waren o.m.: het gebrek aan medewerking van de re geering en van Gedeputeerde Staten van Noordholland bij het verstrekken van Rijks voorschotten en liet verleenen van gemeen telijke garantie voor het bouwen van wonin gen door woningbouwverecnigingcn; dat naar het oordeel van den wethouder de afdeeling grondbedrijf van den dienst der Publieke Werken blijkbaar niet wist te vatten alle mogelijkheden om zich aanmel dende gegadigden, die bouwen wilden en konden, goed te bedienen. Alle omstandigheden te zamen waren vol gens den wethouder oorzaak van een steeds verminderende activiteit in het bouwvak, in een periode van toch reeds abnormale werk loosheid. De commissie is gekomen tot de meening, dat deze omstandigheden wel kunnen gel den als een verklaring voor een grootere per soonlijke activiteit van den wethouder, doch niet als een rechtvaardiging van de wijze, waarop hij in bedoelde bijzondere gevallen zelfstandig is opgetreden, noch voor het niet volledig inlichten van het college van Bur gemeester en Wethouders en het onthouden van de waarheid aan den Raad. Voor de commissie is komen vast te staan, dat. den wethouder ernstige beleidsfouten moeten worden aangerekend en dat de wet houder in meerdere gevallen ernstig in ver zuim is gebleven. Het persoonlijk ingrijpen van den wethou der in een aantal gevallen, zonder dat hij, naar door hemzelf is verklaard, wist, wat er bij den dienst omging, moest onvermij delijk leiden tot bevoorrechting van de bou wers, die bij die gevallen betrokken waren. Dit was niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken bij het grondbedrijf. Het is de commissie niet gebleken, dat overwegingen van corruptieven aard den wethouder hebben geleid bij zijn doen en laten. De heer Gulden leende op ruime schaal. Ten aanzien van het raadslid, den heer Z. Gulden is de commissie gebleken, dat hij, met name in het geval van de N.V. Hoog- bouw-Landlust, zijn beroep van architect niet voldoende heeft gescheiden van zijn functie van lid van den gemeenteraad en van de commissie van bijstand voor de Pu blieke Werken en de Volkshuisvesting. Hoewel de heer Gulden een welbekend architectenbureau beheerde, waaruit hij groote inkomsten trok, verkeerde hij voort durend in finantieele moeilijkheden, welke ten slotte in 1935 leidden tot een surséance van betaling, welke eindigde met een ac- coord van S pet., waartoe hij mede door een finantieel aanbod van den heer Egeman in staat werd gesteld. De lijst van crediteuren in de sur séance van betaling wijst erop, dat de heer Gulden o.a. in zijn financi- eele nooden voorzag, door op ruime schaal geld te leenen van bouwers en leveranciers van bouwmaterialen De heer Gulden was daarmede zijn vrijheid van handelen als raadslid kwijt. Vooruitloopende op de behandeling van de bovenbedoelde gevallen, meent de commissie dan ook te mo gen uitspreken, dat de wijze waarop de heer Gulden in opspraak is ee komen en de sfeer, die er om hem 's geschapen, hem voor de uitoefe ning van het raadslidmaatschap on geschikt hebben gemaakt. De heer Matthijsen buiten zijn boekje. De commissie is van oordeel, dat het ge meenteraadslid, de heer J. W. Matthijsen, buitengewone bemoeiingen heeft gehad met het verkoopen van scholen en door hem pressie is uitgeoefend op den wethouder voor de Publieke Werken, ten einde een school te verkoopen aan den heer C. El- derenbos met uitschakeling van andere gegadigden. Deze handelingen moesten leiden tot be- voordeelinV en hebben geleid tot bevoor rechting van den heer C. Elderenbos, waardoor het belang der gemeente niet is gediend. De commissie acht deze handelwijze voor een raadslid niet toelaatbaar. Publieke Werken gedechargeerd. Ten aanzien van den dienst der Publieke Werken wenscht de commissie er de aan dacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige cor- "ruptie bij dezen dienst. De rol van weth. de Miranda's zoon. De commissie doet verder de volgende opzienbarende onthullingen: Het feit, dat een terrein bestemd voor de Coöp. Alg. Joodsche Woningbouwver- eeniging welk terein door vele bouwers begeerd werd, was uitgegeven door tus- schenkomst van den makelaar Fuldauer, die op zeer luidruchtige wijze reclame maakte voor zijn bemiddeling en de waarde van zijn relaties, deed in ongewoon sterke mate bij dc bouwers de meening post vatten, dat nieuwe wegen waren ont sloten om crfpachtsgrond te bekomen, wanneer men hem maar betalen wilde. De heer Fuldauer is voor zijn bemiddeling door den heer Venemans een som van f 3700 uitbetaald geworden. Door den heer Fuldauer is een bedrag van f 730 of van f 600 aan mr. de Miranda, den zoon van wethouder de Miranda, be taald voor rechtskundige adviezen. Mr. de Miranda heeft hiervoor geen declaratie in- gedipn en het honorarium voor deze advie zen door mr. de Miranda, op liet oogenblik, dat de heer Fuldauer de medewerking van hem inriep voor het verkijgen van grond, werd op niet hooger dan f 50.getaxeerd. De commissie stelt zich voor het tweede deel van haar rapport zoo spoedig moge lijk te doen verschijnen. Ik kocht ze op de Haagsche automarkt, zegt verdachte. Maar de Ofticier eischt weder om een jaar wegens schuldhe- ling. Op 20 April stond de 30-jarige melk'lian- delaar A. G. J. G. van D. voor de Haag sche rechtbank terecht, verdacht van dief stal van twee rijwielen. Subsidiair was hem beling en schuldheling ten laste ge legd. Er waren twee gestolen rijwielen bij hem gevonden, doch verdachte beweerde en toonde dit door getuigen a décharge aan dat bij die rijwielen op de Haag- sc.he automarkt had gekocht. De Officier van Justitie achtte alleen schuldheling bewezen en eischte een half jaar gevangenisstraf. Jhr. mr. A. M. C. Sandberg, de verdedi ging voerend, betoogde, dat ook schuld heling niet bewezen was. Men vraagt op een markt niet of een bepanld goed soms gestolen is. Ilij vroeg vrijspraak. Na raadkamer werd verdachte uit de pre ventieve hechtenis ontslagen en werd de behandeling uitgesteld tot 2.3 Mei om den Officier in de gelegenheid te stellen met getuigen te bewijzen of het gebruikelijk is, dat op een automarkt al dan niet. fiet sen worden verhandeld. Op 23 Mei werd de zaak evenwel opnieuw uitgesteld, om dat de verdediger bezwaren had tegen een brief van den hoofdcommissaris van poli tie, waarin deze verklaarde, dat het niet gebleken is. dat op de automarkt rijwielen worden verhandeld. Er werden geen ge tuigen gehoord. Gisteren diende de zaak ten derde male. Twee rechercheurs van po litie. die iedere week op de auto markt surveilleeren, getuigden, dat zij niet wisten of op de automarkt fietsen werden verkocht. Eén van hen had evenwel vaak fietsen tegen 't hek op de Houtmarkt zien staan. Een getuige a décharge, habitué op de automarkt, verzekerde pertinent, dat er vaak fietsen verkocht werden. De handel geschiedt soms in café's in de omgeving van de automarkt. Na het getuigenverhoor vroeg de Officier van Justitie opnieuw 6 maanden gevan genisstraf wegens schuldheling. Do verdediger betoogde, dat hetthans duidelijk moet zijn, dat er regelmatig fiet sen op de automarkt verkocht worden. In het geval van verdachte kan geen spra ke zijn van schuldheling. Spr. persisteerde bij zijn vroeger gehouden pleidooi en concludeerde ook thans tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 29 Junh Nieuw landingslicht op Schiphol Een waterqekoelde hooqedruk- kwikdamp PhiMpslanvp. Heden zal op de Amsterdamsche Luchthaven Schiphol de installatie voltooid zijn van de nieuwe hooge- druk-kwikdamp Philipslamp, die als landingslicht geplaatst is aan de N.O.-grens van het terrein, aan den kant van de Schipholweg. Deze lamp is het eerste geïnstalleerde lan dingslicht van dezen aard. Zij is waterge- koeld en heeft een kaarssterkte van 3.000.000 i.k., is derhalve het sterkste luchtvaartlicht, dat tot nog toe in gebruik- is. Wanneer deze lamp brandt, is behalve de gebruikelijke rooile opstakelvcrlichting gepn enkele ande re verlichting noodig en is bet geheele vlieg veld met alle start- en landingsbanen dag helder verlicht. Natuurlijk is de lamp niet te gebruiken wanneer de windrichting zoo danig is, dat de vliegtuigen juist tegeti het licht in moeten starten of landen. Daarom wordt thans door de gemeente Amsterdam aankoop van nog eenige soortgelijke lampen overwogen, die dan echter tevens zoodanig geplaatst, moeten worden dat het wegver keer in de eerste plaats de auto's op den rijksweg AmsterdamDen Haag er geen hinder van ondervindt. De lamp is geplaatst in een ijzeren lan- taarnhuis, van hètzelfue model als voor de overige landingslichten wordt gebruikt, docli van iets grooteren omvang, terwijl bij de lamp tevens een clectromolor gemon teerd zit voor het doen circuleeren van tle waterkoeling. Daardoor is het mogelijk de lamp in een oogwenk te ontsteken. Bij de oudere luchtgekoelde kwikdampdruklampen moest dit ongeveer een kwartier van te vo ren geschieden om de lamp op temperatuur te brengen. Betere haringvangsten Na een vrij lange periode van zeer ge ringe haringvangsten waren de berichten van gistermorgen uit zee gunstiger. De hoogste vangers waren de KW. 176 met 24 kantjes en de KW. 167 met 18 kantjes. Beide schepen vischen 35 mijl Oost ton Noorden van Peterhead. In hun nabijheid vischten de beide Scheveningsche log gers, Sch. 210 en Sch. 399, die ook gevan gen hadden en bezig waren met kaken. Handel met de spilstaten 80 van het totaal. Men verwacht, dat de onderhandelingen die thans in Rome gevoerd worden en die, welke binnenkort in Duitschland beginnen, een grooteren economisclien invloed van de spilstaten op Bulgarije tot gevolg zullen hebben. De Bulgaarsche minister van fi nanciën, Boejilof. vertrekt naar Berlijn in verband met de handelsonderhandelingen, die onlangs werden uitgesteld. Te Berlijn zullen de zes deskundigen, die thans te Rome confereeren. zich bij hem voegen. Daar de handel met de spilstaten in de laatste maanden 80 procent van den ge- heelen Bulgaarschen handel vertegenwoor digde, worden de onderhandelingen van groote beteekenis geacht. Spanje helpt zijn oud-strijders Een oriqineele belastinq. Van heden af zullen in Spanje in bars, ca fé's. restaurants en hotels 20% van de con sumptieprijzen geheven worden voor hulp aan oud-strijders. Onze Oost Ruim f SA millioen aanqevraaqd voor 1940. Afbouw torpedoboot- jaqers en onderzeebooten. De ontwerp-begrooting voor 1940 is gisteren aan den Indischen Volks raad aangeboden. De begrooting van het Departe ment van Oorlog omvat naar de N.R.Crt. meldt, aan uitgaven in In- dië f 101.952.000.— Voor bezoldigingen van de koloniale re serve is ruim f 24.000.meer uitgetrokken. Rekening is gehouden met een verdergaan de uitbreiding vn de legersterkte en het gedeeltelijk inloopen van het bestaande in compleet aan personeel. Voor de verdere verkrijging van luchtstrijdkrachten is een bedrag van f 800.000.— meer opgebracht dan verleden jaar, n.1. f 3.015.400.ten laste van den buitengewonen dienst. Een bedrag van f 187.500.is aangevraagd voor de coni pleteering van oorlogsvoorraden. Ten laste van den buitengewonen dienst is tevens ruim f 11.000.000.aangevraagd, in hoofdzaak voor de verdere aanschaffing van geschut, andere wapenen, munitie, grondstoffen, vechtwagens, instructiemaate- rieel ten behoeve van de militaire lucht vaart, enz. Tempo! De versnelde aanmaak van goederen ter completeering van de uitrusting der bestaan de en nog in oprichting zijnde legeronder- dcelen, zal worden voortgezet, evenals dc vorming van oorlogsvoorraden en grond stoffen. Dc .uitbreiding van het personeel, welke noodig is voor het bereiken van de uitein delijke gedachte formatie, wordt zoo krach tig mogelijk voortgezet, ook wat betreft het personeel met kort verband. Week v. Maandag Lm Zat er d Effectenmarkt Aandeelen koersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Gronthandelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 118.6 74.2 29.5 113.7 79.0 124.7 85.1 78.5 119.5 85.4 64.2 20.6 91.5 73.2 84.0 80.7 91.0 Hartelijke woorden hij het af scheid. Uit Halifax (Canada) wordt ge meld, dat de „Empress of Britain", aan boord waarvan zich het Engel- sche koningspaar bevindt, gisteren om 22 uur Greenwich-tijd is uitgeva ren. Een koninklijk vaarwel. Alvorens zich in te schepen aan boord van de „Empress of Britain" heeft de ko ning zich in een afscheidsrede tot het Ca- nadeesche volk gericht. Na woorden van erkentelijkheid, zeide de koning, troost en inspiratie te putten uit de gedachte, dat zich van der Atlantischen tot den Stillen Oceaan en van de tropen tot het Poolgebied een groot deel van de aarde uitstrekt, waar zich niet dc mogelijkheid voordoet van een oorlog tusschen buren, welks volken zich geheel wijden aan het streven naar vrede, en allen menschen tot voorbeeld strekken voor de wijze( hoe beschaafde naties teza men moeten leven. Het is goed te weten, dat er zulke streken zijn. Want wat de mensch eens kan doen, kan hij met God's hulp nogmaals doen. Wellicht zult gij het voorbeeld geven, dat de geheele wereld zal volgen. De koningin richtte haar afscheidswoord in het bijzonder tot de vrouwen en kinderen van Canada Deze wondcrschoone reis, zoo zeide zij, heeft mij herinneringen geschon ken. die de tijd nooit zal doen vervagen. Ik dank U daarom. Tot weerziens en dat God U moge zegenen! Manoeuvres in W est-Duitschland De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat vol gens een mededeeling van het commando van het tweede leger binnenkort belangrijke oefeningen zullen worden gehouden in de westelijke fortenlinie, waaraan zal worden deelgenomen door de troepen, die voor be zetting dezer linie bestemd zijn. Marine. Op de begrooting voor het Departe ment der Marine bedragen de uitga ven in Nederland f 20.342.695.en die in Indië f 35.331.S14. In Nederland is voor traktementen, enz., van liet militair personeel der zeemacht, dat per mailboot naar Indië wordt uitge zonden en van daar terugkeert, f 113.000.— meer uitgetrokken, in verband met de uit breiding der sterkte in Indië, terwijl voorts minder oorlogsschepen zullen worden uitge zonden, waardoor meer militairen per mail boot moeten worden overgebracht. Ook in andere opzichten is rekening gehouden met de uitbreiding van de sterkte van het Euro- peesche militaire personeel en de Europee- sche schepelingen niet Indisch verband. Verder is een crediet opgebracht ten bedrage van f 5.65S.000.op den huitengewenen dienst, bestemd voor den verderen bouw c. q. afbouw van de torpedobootjugers no 0 en 10, de onderzeebooten O 21 t.m. O 24 en voor den aanbouw van groote zee verkenners (Dorniers). De uitgaven in Indië betreffen o.a. de uitbreiding van marine-woningen in ver band met de versterkig van het militaire personeel der Zeemacht, waarvoor even als in 193S en 1939 f 75.000.— is aange vraagd. Samenvattinq. De raming der militaire uitgaven over 1940 valt als volgt samen te vatten: gewone dienst personeele uitgaven f '14.079.665, (vorig jaar f 13.067.382.—) materieele uitga ven f 22.425.560.— (f 19.480.740.—) knpitaals- diemst f 4.608.000.— f 2.400.000.—) Ontvangsten: bijdrage uit Nederland f 5.000.000.(f 5.000.000.overige militai re ontvangsten f 463.500.(f 561.000. Zuivere gewone militaire uitgaven f 35.649.725.— (f 29.387.122.—) Buitengewone dienst: kapitaalsuitgaven f 5.658.000— (f 9.867.000.—) De ramingen voor 1940 toonen een. aanmerkelijk accres als gevolg van de noodzakelijke opvoering van sterkte aan militair personeel, uitbrei ding van materieel en verbetering van de waloutillage. De raming van de bijdrage van het moe derland in de kosten voor de zeemacht is, evenals in 1939, voorshands gesteld op f 5.000.000.— Vertrek van Aankomst t« Cheenreisï !SinRap' 15 ,unllBand' 15 (terugreis) lAthene 15 Juni lA'dam 15 ,u«i oféelueS' lBasra 15 ,uni |,odhp' 15 Juni (t°™KrS) iRanR- 15 Iuni !Jodhp' 13 'u«l V11 A'dam 15 Juni Athene lo Juni (heenreis) I I Yalk Band. 15 Juni .Medan 15 Jurs (terugreis) I I m weinig woorder Million krijgt gratie. President Lebru heeft het tegen Million, den medeplich tige van Weidmann, uitgesproken dood vonnis gewijzigd in levenslangen dwang, arbeid. Reizende diplomaten. De Roemeense!» ambassadeur Tatarescu is te Parijs aan gekomen De Duitsche ambassadeur te Moskou graaf van Schulenburg, is gisteren te Ber lijn aangekomen om zijn regeering ver slag uit te brengen. In gezaghebbende kringen verzekert men, dat het bezoek in liet geheel geen buitengewoon karakter draagt. Duitsche „partijdag van den vrede". Naa* verluidt zal het jaarlijksehe congres van de Nationaal-Socialistischê partij te Neu renberg worden gehouden van 2 tot 9 September. Het congres zal „Partijdag van den vrede" Worden genoemd. Groote staking in Britsche vliegtuigenfabriel Bij de vliegtuigfabriek Speke te Liver- pool zijn 6000 arbeiders in staking ge-, gaan, uit protest tegen het ontslaan van een werkman, die weigerde werk buitelt zijn specialiteit te verrichten. Sohusclinipgs zoon bij de Hitlerjeugd. - De zoon van Se'huschnigg. die thans veer tien jaar oud is. is als alle overige jon gens van zijn leeftijd lid van de Hitier. jeugd en bij neemt deel aan de ver plichte oefeningen tot militaire voorbe- reiding. Schuschnigg zelf is nog steeds in Hotel Metropole, de zetel der Gestapo te Wee- Groot spoorwegongeval te Bodenbach. Gisterochtend is de D-trein BerlijnDres- denPraag op het station Mittelgrund bij Bodenbach door onbekende oorzaak onb' sjxiord. Drie wagons sloegen om. D< locomotief botste tegen een seinhuis, d; geheel vernield werd. Dertien menschel zijn bij het ongeluk om het leven geki men, Vijftien tot twintig gewond, van wie drie ernstig. Duitsche Casino's in Polen gesloten. D« Poolsche autoriteiten hebben de Duitsche Casino's te Bydgoszcz en te Lodz gesloten in antwoord op de sluiting van het Pool sche tehuis te Ratibor. 111-voudige moordenaar. Te Burriana een zekere Antonio Lopez gearresteerd, die er van verdacht wordt in de streek 111 moorden gepleegd te hebben. Palestijnsche diamantnijverheid ontwikkel! zich. De tot dusver in Petach Tik-wali als proefbedrijf ondergebrachte diamant slijperij betrekt nu zijn nieuwe fabriek in Nathaniah, welke met moderne machines uitgerust is, en veertig personen plaats geeft om te werken. In Pc lach Tikwah wa ren slechts acht arbeidsplaatsen. De ar beiders zijn bijna allen afkomstig uit Bel gië, daar vandaan komt ook de ruwe dia mant. Op het moment bevinden zich slechts vijftien geschoolde diamantbewer kers in het land. Er zullen er vijf en twin tig worden opgeleid. Er worden kleine dia manten bewerkt voor horloges, broches etc., die naar Amerika geëxporteerd zul len worden. Omtrent loonvooruitzichten wordt nog medegedeeld, dat een geschool de arbeider hier 40 tot 50 piastei' per dag verdienen kan. Finland betaalt oorlogsschulden. Finlani heeft 160.000 dollar gestort in cle Ameri- kaansche schatkist als .annuiteit van zijn oorlogsschuld. Men herinnert er aan, dat Finland het eenige land is, dat zich ge heel kwijt van zijn oorlogsverplichtingen jegens de Vereenigdc Staten. Anti semitische maatregelen. De politi van Ccske Budevitsj, (in het Tsjechischs prolectoraad) is onder leiding van een Duitsch commissaris geplaats. Deze heeft besloten dat de Tsjechen geen betrekkin gen mogen onderhouden met de Joden. De Joden mogen niet deelnemen aan Tsjechi sche nationale betoogingen en tijdens deze betoogingen mogen geen liederen worden gezongen, waarvan de woorden onge- wensoht zijn, in verband met den nieu wen stand van zaken. Zwitsersche bladen in Italië verboden. R® Neue Zuercher Zeitung en de Bund zijn in Italië verboden op het motief, dat de buitenlandsohe Zwitsersche correspon denten sommige inlichtingen over gebeufl tenissen der internationale politiek heb ben gepubliceerd. Nationaal socialistische hongerstakers. Het Nationaal-socialistische orgaan Pesti Ujsag meldt, dat; de nafionaal-socialisten, die in het concentratiekamp Nagykanisza zijn opgesloten, tot voedsehveigering zijn overgegaan. Regeering te Peiping gaat Chinecsch Iegd samenstellen. Volgens de „Nitsji Nitsje" zal aan het einde van het jaar door de onder Japansche controle staande regee ring te Peiping een geregeld Chineesch leger worden opgericht, dat „Leger tot handhaving van cle orde" zal heeten. Het zal bestaan uit 20.000 Chineezen en 5000 Tap.ansche gendames en ondar meer dienst doen op de spoorlijnen Peipin-Hankau en Tientsin-Poekau.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2