Bijten ze al? Adverteert Overhemden Gerard Worm in dit blad Abraham de Schipper, S!owakije kan alleen zelfstandig waardig leven Den Haag veroordeeld Lucbtvaartquaraetaine te Medan? Van een snoekbaars en een koude-schotel-in-zakformaat „Buurman" en ik zijn er vorige Zondag al op uit geweest; meer een soort verkenningstocht, want „de Virtuoos" was verhinderd en van een officieel uitrukken van on- »e garde kan zonder hem nauwelijks Sprake zijn. Vandaag zal het echter gebeuren; onze wekkers hebben vanmorgen 0111 half drie met succes hun plicht gedaan en klokslag drie uur staan we volledig uitgerust voor de start gereed. Een laatste inspectie over tuigt ons dat alles onwrikbaar op de bagagedragers zit gebonden (het verliezen van één uitrustingstuk kan reeds een ramp beleekenen) en dus kunnen we met een gerust ge weten vertrekken. We gaan visschen met krabben (garna len) en daar het verboden is ze zelf te scheppen, moeten we onderweg nog even stoppen om ze aan een van de vele gere nommeerde adressen te koopcn en het is heslist aandoenlijk te zien hoe spontaan de N handelaar ons op dit vroege uur ten dienste is. Als we bij ons vischwater aankomen is 't 'juist licht genoeg om te kunnen beginnen. Automatisch bezetten we onze vaste plaat sen, plaatsen waaraan we gewend zijn ge raakt, waar we ons „thuis" voelen en die vandaag gelukkig nog niet door andere hengelaars bezet blijken te zijn. De eerste... Het duurt niet lang of „Buurman" slin gert reeds niet onvergelijkelijk élan een mooie baars op de kant. Ook de verderop staande Virtuoos is alweer bezig z'n naam eer aan te doen en aan de bewegingen van z'n hengel, het gegrabbel in z'n krabbenkist en de ronding van z'n vischzak is reeds duidelijk te zien dat het hem weer bittere ernst is. Bij mij zijn ze vandaag heelemaal niet thuis, hoogstens een paling van het beken de stopnaald-formaat, die er aardigheid in heeft nu en dan even een nijdige ruk aan m'n snoer te geven. Met het oog op de snoekbaars bengelt aan m'n onderste haak 'n stukje witvisch, dat letterlijk iedere be schrijving tart, een culinair meesterstukje. een koude schotel in zakformaatde snoekbaars negeert het volkomen. Halen! Dan, plotselinghet lang verwachte regelmatig wegzakken van m'n dobbers, dat zal 'm zijn, die groote snoekbaars van 4 a 5 pond, waar ik al 3 jaar op heb zitten waohten (m'n schepnet licht klaar voor liet geval hij nog zwaarder mocht. zijn). Even soepel aanslaan en danhalen. Er valt echter niets te „halen", want hoog in de lucht bij de top van m'n hengel is reeds een stumperig klein baarsje, een bejaarde stekel, bezig zich door het luchtruim een weg te banen naar de dichtstbijzijnde tele foondraden, die ik door een laatste handige manoeuvre nog net weet te ontwijken; ik heb hierbij zoo ongeveer het gevoel als b.v. een oude sergeant-majoor, die op z'n ver jaardag door een klein buurmeisje op 2 centen zoute drop „gefuifd" wordt. Liever sterven ter plaatse. Inmiddels schijnen we ons doorloopend in 't plaatselijk-buitje van-weinig-of-geen be teekenis te bevinden, dat voor vandaag door „de Bilt" is aangekondigd en via m'n pet en hals begint reeds een bedenkelijke hoe veelheid regenwater zich te spoeden naai den bovenkant van m'n hemd. Als een rots in de branding staat, getooid met Zuidwes ter en olie jas, de virtuoos. Buurman is on zichtbaar door het hooge riet, maar dat hij er nog is, staat als een paal boven water; hij is militair geweest en geeft ten allen tijde aan een „mourir sur place" de voor keur boven een smadelijke aftocht. De balans. Wanneer we- tenslotte moeten eindigen en de balans eens opmaken, blijkt dat bij m'n collega's het resultaat toch ook niet erg schitterend is, samen 7 baarzen, 3 stuks pa ling en een snoekbaars, die juist de maat heeft.. Mijn aandeel in de buit schittert in- tusschen geheel door afwezigheid. Zou soms m'n nieuwe tuig minder geschikt zijn; iets anders (een minder geschikte henge laar b.v.) is bijna niet denkbaar en ik zal daarom eens een ander snoer met pater noster gaan maken, een schitterende com binatie van mooi licht silk en vlijmscherpe haken, volmaakt in evenwicht gehouden door een paar fijne korreltjes lood en een paar mooie lichte drijvertjes. Hopcnliik zal ik dan een volgende keer meer succes hebben en een figuur slaan, dat beter in overeenstemming is met hengelaars van het kaliber als „Buurman" en „de Virtuoos" en niet meer als een ,scheele pos" in een vijver met edelkarpers. JAN BAARS. SCHAGEN SCHAGEN NIEUWS. Wedstrijden voor Zondag a.s.: Schagen 1—Succes 1 aanv. 2 uur 30 P. Schoorl. Joh. Bremer, M. de Haas. A. Slikker, S. Grootes, H. Middelbeek J. Peetoom, C. de Moor, Jb. IJpey L. Schoorl J. Broersma. Res.: A. de Wit. W.F.C. 5Schagen 2, vertrek per trein 5 uur 10, aanv. 7 uur (Om het Gouden Kruis) J. J. Slikker, A. de Wit, J. Weeland, P. Kistemaker G. C. Anneveldt T. Moransart J. Broer, D. Schoorl, P. de Vries, J. v. d. Ben, R. v. Haren. Res. J. Slikker, P. Dekker. De spelers en res. dienen stipt op tijd aan het station te zijn, de trein wacht niet! ADSPIRANTENDAG TE ALKMAAR Uitgeest—Schagen A Vertrek per bus om 10 uur vanaf de Markt. K. Molenaar Jb. Molenaar, G. Anneveldt F. Slotboom, P. Schoorl, P. Bakker, R. Abbring, M. v. Rooy, J. Kater, A. Schot, H. Volten. Res.: P. Kort, H. de Graaf, Jb. Schoorl, J. Koning, J. v. d. Pijl. Jongens doet je best Zondag a.s. en blijft tusschen de wedstrijden door bij den leider, zoodat je deze geen last bezorgd. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was aardig geod. De hoogste noteering voor de beste koeien was 35 ets. De duurste koe werd gekocht door slager J. Korver te Den Hel der, afkomstig van den heer D. Marees alliiei". Weinig aanvoer van kalfkoeien, zware koeien waren er niet; handel stug. Van geldekoeien geen noteering. De nuch- teren kalveren waren duurder dan de vo rige week, handel goed. Eerste noteering van graskalveren, hoogste f 33.—, handel kalm. Kale vette schapen, handel vlug. Oude kale vette schapen vlug. Lammeren voor den dood 68% gld., voor -t leven 4—6 gld., handel matig. De handel in vette varkens was al heel stug, zooals elders. 7- weeksche biggen 1012 gld., 12-weeksche 12—16 gld. Schrammen tot 30 gld., handel van beide zeer gewoon. Zeugen 70—80 gld. Bokken en geiten handel stug. Van kip pen en konijnen geen noteering. Deze markt was wat aanvoer en bezoek betrof, zeer stil. Later beter. LANTAARNPAAL GERAMD. Vanmorgen is een bus van de HABO, be stuurd door den chauffeur S. bij het uit wijken voor een luxe auto in de Hoep tegen een lantaarnpaal gereden. De paal stond niet. stevig genoeg, om de botsing té weer staan en viel languit op de straat. De bus had geen noemenswaardige beschadiging opgeloopen. De HABO zal er waarschijnlijk wel meer van hooren HARENKARSPEL DIRKSHORN. OPBRENGST COLLECTES. De opbrengst van de collecte op den na- tionalen reclasseeringsdag en die van de F.mmabloempjes bracht op resp". f 18.31 en f 38.—j VERLENGING WERKVERSCHAFFING. De werkverschaffing, welke op 12 Juni zou eindigen, is door de Rijksinspectie Alkmaar óp verzoek van de arbeidsbemiddeling met 14 dagen verlengd. Inmiddels zijn 15 arbei ders te werk gesteld aan de „Schagcr sloot". KüEGRAS JULIANADORP. CONCERT HARMONIE „KUNSTZIN". De Harmonie „Kunstzin'' dir. de heer J. van Glabbeek is voornemens om Zondag avond een concert in de Muziektent in liet Loopuytpark te geven. Er wordt om 8 uur begonnen. Het volgende programma zal ten beste worden gegeven: 1. Glorieuse rentrée, marsch C. J. N. Cori. 2. La cité meurtrie, ouv. dram. A. L. Doyen 3. Uit volle Borst, marscli, H. Luseman. 4. Souvenir de Biarrits, A Dupony. 5. Death or Glory, marsch, R. B. Hall. 6. La vallée du Drae, ouv., Boyer. 7. Marsch-finale. NIEUWE N1EDORP OOK DE TWEEDE REIS GOED GESLAAGD Woensdag heeft de reisvereeniging met 140 deelnemers haar tweede reis gemaakt. Te Rotterdam werd een bezoek gebracht aan de „Blue Band" fabrieken. Na de bezichti- tiging, welke natuurlijk de moeite waard was, werd een heerlijke lunch genuttigd, aangeboden door de directie. Een boottocht van anderhalf uur door de havens van de Maasstad was verder een groote attractie. Om ongeveer 5 uur werd de terugreis aan vaard- In café „De Oude Vink" te Leiden werd opgestoken en volop genoten van speeltuin, roeibootjes en waterfietsen. De zangwedstrijd, welke hier bovendien werd gehouden en waarvoor prijzen waren be schikbaar gesteld, had een vlot verloop. Nog werd Alkmaar aangedaan en zoo arriveerde men ten slotte om 12 uur te N. Niedorp. Vermelden wij nog, dat van beide reizen door den lieer Keuris te Kolhorn filmopna men zijn gemaakt. ANNA PAULOWNA SCHOOLFEEST. De schoolreisjes van de kinderen der open bare- en r.k. scholen zijn, met slechts een kleine afwijking, op de gewone wijze ge maakt. Gisteren gingen de oudsten in drie bussen naar Amsterdam, bezochten Artis, maakten de mooie rondvaart door de grach ten en over het IJ, en vertoefden een tijdje op Schiphol om het interessante K.L.M.-be- drijf gade te slaan. Via Heemstede en Bloe- mendaal werd een mooie terugreis gemaakt. De leerlingen der tweede klassen hebben dezen keer, en dit in afwijking met vorige jaren, geen apart reisje naar Huisduinen en Den Helder gemaakt, maar gingen eergiste ren met de groote groep mee naar Schoorl, Castricurh aan Zee en Alkmaar. De firma Naastepad zorgde voor de 16 bussen, alles uitstekend materiaal, om het groote gezel schap te vervoeren. Waren des morgens Burgemeester en Mevr. Mijnlieff in den speeltuin te Schoorl Heden overleed, na een kortstondig, doch geduldig lijden, onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, in den ouderdom van 57 jaar en 10 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, Kinde ren, Behuwd- en Klein kinderen, Uit aller naam, Wed. A. de SCHIPPER—Koster. Breezand, 16 Juni '39. Zandvaarl 32. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 19 Juni. Ver trek vanaf sterfhuis n.m. 2 uur. JAN OOST en MARINA JACOBA MOERLAND hebben de eer U kennis te ge ven van hun voorgenomen Hu welijk waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Don derdag 29 Juni a.s. Julianadorp. 14 Juni 1939. Parkstraat 14. Getrouwd: A. W. VEENIS en J. J. SLEUTEL. De Heer en Mevrouw SLEU TELVeenis zeggen, mede na mens wederzijdsche Ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Schagen, 15 Juni 1939. BLONDIAU v. ESPOIR K 1570 van Gebr. Kuiper wordt vanaf heden niet meer rond geleid. Komt op verzoek nog bij U aan huis te dekken. Kos ten gezamenlijk aanvragen bij Jb. BUN1NG te Wieringer- waard, of telef. no. 23, Heerliu- go waard Te huur gevraagd: Een flink bestaand HOENDERPARK, liefst met woning. Br. lett. A, Hulppostkantoor, Wieringer- waard. KOOLLAND. Aangeboden 1 H.A. Koolland, bij KAASHOEK, Polder W. Nieuwland, Wieringen. met vast boord houden wij steeds in voor raad in een uitgebreide collectie. In over hemden heeft WORM zich gespecialiseerd, dus ook nu voor Uw zomershirts naar ALKMAAR, HOUTTIL. DEN HELDER, KEIZERSTRAAT. even komen kijken naar de genietende schooljeugd, des middags verschenen in de bioscoop te Alkmaar ook oud-Burgemeester en Mevr. Lovink. De heer Lovink moest de jongens en meisjes, die bij z'n afscheid zoo mooi hadden gezongen, nog eens toespreken en bracht met de kinderen een driewerf hoe ra! op den Polder uit. V De kleuters van de bewaarschool -tenslotte hadden ook hun gewone feestje; deden spel letjes op het schoolplein, kregen versnape ringen en een cadeautje, zoodat ook voor hen de dag, waarop de „grooten" uitgingen, een extra-dag van vreugde was. WIER1NGERMEER SLOOTDORP „MORGEN GAAT HET BETER."! Zooals men weet, is de weg Slootdorp— Wieringerwaard reeds geruimen tijd geslo ten voor alle verkeer. Voor fietsers was de weg echter nog te volgen op het smalle fietspaadje ernaast. Nu echter ook dit onbegaanbaar is gewor den, is het voor neringdoenden per fiets en voor schoolkinderen een ware worsteling om de N.S.-S'vég lèfigs te kömèh. Het eenige lichtpuntje is de hoopvolle ge dachte, dat ze later des te genoeglijker langs „gebaande wegen" zullen fietsen. FANTASIE EN WERKELIJKHEID Uit het nacht"-boek van een wandelaar 't Was avond, of liever nacht, want 't was al over twaalven. Uit den aard der zaak was het ook donker en dit feit vooral speelt een belangrijke rol in het nu volgen de verhaal. Want 's nachts en vooral als het donker is gebeuren er soms vreemde dingen. Eigenlijk zou men moeten zeggen: gebeuren er soms dingen, die vreemd schij nen. Want, zag men hetzelfde op klaarlich ten dag, dan zou 't dikwijls niet vreemd meer zijn. 't Was nacht dus en donker. Op den weg liep een wandelaar. Deze wandelaar nu, liep rustig te wandelen, zooals het hoort, en genoot in eenzaamheid van deze nutti ge bezigheid. Lang duurde het echter niet, of zijn aan dacht werd getrokken door een zacht, wel luidend geklep van een klokje, 't Geluid was vaag eerst en men kon niet zeggen wat het was of van waar het kwam. De eenzame wandelaar lette dan ook wei nig op dit „onnatuurlijke" geluid en be paalde zich bij zijn wandelen. I-Ioe verder hij echter kwam, hoe duide lijker het geklep werd en eindelijk stond onze wandelaar stil. Hij wendde het hoofd rechts en links, naar boven, naar beneden zelfs, doch 't zachte geluid scheen overal vandaan te ko men. 't Kwam op hem toe van alle kanten, van alle zijden tegelijk, gedragen door den nachtwind en verspreid door de duisternis, figuurlijk althans. Oude verhalen rezen toen op in het brein van den wandelaar, verhalen van klok- ken-dragende spoken, van paarden en ezels zonder kop, met belletjes om hun hals en knarsende en rammelende geraam ten, met een klokje aan elke beenige vin gerspits Oude verhalen ook, van hoofden zonder lijf, die rondwaarden over eenzame plaat sen en van lijven zonder hoofd, die zin gend en met welluidend gelui een eenzame meelokten naar het diepste verderf... Even, heel even omgaven deze gedachten den wandelaar en heel even ook liet hij zich meenemen door de bekoring van de wonderschoone sprookjes van weleer. Spoedig echter, sprak het veelgeroemde „verstand" en hij toog uit, om de oor sprong van het geluid op te zoeken. Op een weiland, niet ver van den weg, vond hij inderdaad de „zingende bron" in den vorm van een dikke, rustig-grazende stier, met een onnoozel gezicht en een bel om. Teleurgesteld, vol wrevel over het verschil tusschen fantasie en werkelijk heid, wandelde onze wandelaar verder. TEXEL ONWARE INLICHTINGEN. Bij vonnis van den kantonrechter te Den Helder is de landbouwer J. Wabeke op Texel veroordeeld tot een geldboete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis wegens het geven van onware inlichtingen omtrent zaken, de naleving der Invaliditeitswet betreffende. Bescherming van Duitschland werkt daartoe mee. zegt de mi- ken. POLITIEK IN DEN SPIL OPGENOMEN. Voor het Slowaaksche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken, Dur- cansky, heden een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. het volgende ver klaarde: ln Slowakije is thans ieder er van over tuigd, dat de Slowaaksche natie alleen als zelfstandige staat waardig kan leven. Ieder, die er aan denkt de zelfstandigheid van den Slowaakschen staat aan te tasten, moet zich er van bewust zijn, dat hij staat tegen over een aaneengesloten natie, die liever zou sterven dan zich te laten beroovcn van haar vrijheid. Dat beteekent echter niet, dat de Slowaaksche natie niet mei de an dere volken tot wederzijdsch nut wil sa menwerken. Duitschland ten onrechte be ticht. Ten aanzien van het Duitsch- Slowaakscli verdiag verklaarde de minister, dat er kwaadwilligen zijn die uit dit verdrag het bewijs trach ten te halen, dat de Slowaaksche republiek geen zelfstandige, souve- reine staat is. Deze beweringen wer den opgesteld, omdat Slowakije ze kere verplichtingen jegens het Duitsche rijk heeft aanvaard, ais tegenwaarde voor de garantie der politieke onafhankelijkheid en der integriteit van liet Slowaaksche staatsgebied. Met die beweringen tracht men net Duitsche rijk politiek te treffen en het te betichten van een imperialisme, dat aan de wor tels grijpt van de kleine, zelfstan dige volken. Er had Duitschland niets in den weg ge staan om Slowakije geheel of gedeeltelijk te annexeeren, wanneer het dat gewild had. Wanneer Duitschland een dergelijken stap niet heeft ondernomen, heeft het een bewijs geleverd, dat het niet de onderwerping wil van kleinere volkeren. Integendeel heeft Duitschland zich belast met de garantie van de grenzen en de politieke onafhankelijk heid van Slowakije. Slowakije weet dat op waarde te schatten, want juist het jongste verleden heeft getoond, dat van alle garan ties voor glowakije alleen de Duitsche van groote beteekenis kan zijn. Duitschland is Slowakije niet alleen in de politiek, maar ook in economisch opzicht ver tegemoet ge komen, opdat Slowakije de aanvankelijke moeilijkheden spoediger zou kunnen over winnen. De Slowaaksche republiek beschouwt zich als een staat, behoorende tot de invloedzone van de spil. Ik heb geen volle vrijheid tot definieering van de Slowaaksche buitenland sche politiek, maar die beperking komt niet voort uit een druk op ons, maar uit onzen traditioneelen strijd tegen de 'Hongaren en de Tsjechen. Het Slowaaksch-Duitsche ver drag heeft Slowakije politiek ingelijfd in 't systeem van de spil, want Slowakije staat niet. alleen onder bescherming van Duitsch land, maar ook van de spil Rome—Berlijn." Voorts verklaarde Durcanskv, dat niets in den weg staat aan een ontwikkeling van de Poolsch-Slowaaksche betrekkingen ten profijte en tot voldoening van de beide lan den. Spoorwegen worden steeds soepeler Dezer dagen zijn de bevoegdheden der stations, wat betreft terugbetaling van den prijs van geheel of gedeeltelijk onverbruik te plaatskaarten en abonnementen in bin- landsch verkeer opnieuw uitgebreid. De Spoorwegen maken het hiermede den reiziger weer gemakkelijker, omdat men nu in vele gevallen verrekening direct aan de stations regelen kan, terwijl men zich vroe ger schriftelijk tot de hoofdadministratie te Utrecht wenden moest. De residentie onttrok onrechtma tig water aan verschillende land goederen. De heeren Jhr. Dr. J. Loudon, Jhr. Ir. H. Loudon en W. J. Jochems hebben de ge meente 's-Gravenhage aangesproken tot ver goeding der schade, veroorzaakt door de uit droging hunner te Wassenaar gelegen ter reinen tengevolge van de wateronttrekking door de gemeentelijke duinwaterleiding. De rechtbank te 's-Gravenhage besliste bij vonnis van 14 November 1935, dat, zoo de stellingen van eischers juist mochten blijken, de gemeente zich aan onrechtmatige daad te hunnen opzichte heeft schuldig gemaakt, daar zij het recht mist om door aantasting van den zich in de gronden van eischers be vindenden watervoorraad aan eischers scha de toe te brengen. Zij benoemde bij dit von nis twee deskundigen, die thans rapport heb ben uitgebracht. De rechtbank veroordeelde gisteren de ge meente tot betaling der door eischers ge vorderde bedragen in totaal beloopende on geveer f67.000.—, met de wettelijke rente se dert 15 December 1932. De gemeente 's-Gravenhage werd in de proceskosten verwezen met inbegrip van die van het deskundigenrapport, tot aan de uit spraak aan zijde van eischers begroot op f 14.833.12. Het gevaar van de gele koorts. De Sumatra Post van 3 Juni meldt: Naar wij vernemen hebben de eerste be sprekingen plaats gehad tot instellingen eener organisatie, welke ten doel heeft Me dan aan te wijzen als luchthaven, waar uit Europa komende vliegtuigen in quarantaine zullen kunnen en/of moeten gaan. Een en ander houdt mede verband met de komst van snellere vliegtuigen, die t.z.t. door de K.L.M. op de Indië-lijn zullen worden inge zet en met het latente gevaar voor besmet ting met gele koorts, dat voor Nederiandsch- Indië steeds bestaat. Het gaat hier vooral om vliegtuigen welke stations aandoen waar ook toestellen landen, die over met gele koorts besmette gebieden vliegen, bijv. Afri ka. Batig saldo prov. N.-Holland De rekening van de provincie Noordholland over 1937 sluit, aldus de Tel., met een bedrag aanontvangsten van f74.562.667; de uitgaven met een bedrag van f70.507.263. Het batig saldo bedraagt dus f 4.055.404. Gedeputeerde Staten stellen den Provincialen Staten voor het batig slot op de begrooting voor 1940 te plaatsen. NatGurlijkElk begin van brand in de kiem smoren. En véél beter nog is het om heelemaal niet te rooken in bosch of hei! <-»

Schager Courant | 1939 | | pagina 3