Ongeluk of misdaad? Opnieuw levenslang geëischt, GRATIS maar... vrijspraak zoo goed als zeker Schager Courant Huiduitslag, Jeulc, Eczeem Vrijdag 16 Juni 1939 Tweede blad VERDACHTE KRIJGT ZIJN RIJEEWIJS TERUG. - KOLKMAN EN MARIETJE BE- KENNEN HUN TROUWPLANNEN, MAAR EERST MOET MARIE EEN ANDER LE VEN LEIDEN, ZEGT KOLKMAN. - „U OOK", MERKT RAADSHEER CANIS OP. Verpletterend oordeel over getuigen Dekker en Kolkman Evenals de Officier van Justitie te Alkmaar, heeft ook N de Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen den arbeider Bakker wegens moord en poging tot moord levenslange gevangenisstraf geëischt. De verdedi ger Mr. de Groot, hield een ontroerend pleidooi, waarin hij vrijspraak verzocht, en vermelding dat het Hof de opvat ting van de Alkmaarsche rechtbank, als zou verdachte wèl een plan gehad hebben, dat op den dag van het ongeluk echter niet is uitgevoerd, niet deelt. Mr. de Groot vroeg dus vrijspraak èn... algeheel eerherstel. Buitengewoon fel is de verdediger Maria Dekker en Rudolf Kolkman te lijf ge gaan. Daar bleef geen stuk van heel POLITIE MOET MET DEN BLANKEN SABEL HET PUBLIEK TERUGHOUDEN! (van onzen eigen verslaggever). De procureur-generaal heeft den eersten dag niet veel gezegd. Hoe zou hij ook, waar „zijn" getuigen, de dame Dekker en de heer Kolk man eigenlijk meer els verdachten dan als getuigen werden beschouwd Hij moest zich wel bepalen tot luisteren en aanteekenen. Vandaag echter komen de experts en deze legden te Alkmaar vrij be zwarende verklaringen voor verd. af. Op deze verklaringen zal dus de procureur-generaal zijn aan klacht moeten baseren, omdat van de verklaringen van het duo Dek kerKolkman niet veel is overge bleven. Na een eerste ontmoeting op het Cen- Iraal Station, waar de heer Kolkman zich druk met Marietje en haar ouders onder- liield, (hetgeen de verdediger Mr. de Groot natuurlijk met groot genoegen aanschouw de), zijn ook ..zij beiden weer in de rechts zaal gearriveerd. Marietje is weer in haar Iblauwe mantelpakje gekleed. Zij zit tus- schen haar beide ouders. Mr. de Groot heeft dus zijn zin gekregen, ook zij zullen wor den verhoord. Ook oom Berkhout is er. Het moet voor deze keurige menschen een zwa re gang zijn. Kolkman kijkt gemelijk voor zich. Het is weer zeer vol, de bon ton van Amsterdam of wat daarvoor door wil, gaan, zit weer op de gereserveerde tribune. Druk worden de kansen overwogen: Vrijspraak of levens lang 't Zou ons niet verwonderen of er wordt om gegokt: 99 vrijspraak, 1 veroor deling. Ook van de zijde van de Amster- damsche balie is de belangstelling ongekend groot. De publieke tribune is nog voller dan Dinsdag, de brigadier van de rijksveldwacht vertelt ons dat de po litie aan den ingang van het ge rechtsgebouw orde heeft moeten scheppen met den blanken sabeL Er waren er honderden. Maria Dekker moet eei*st komen, i Ze spreekt weer onverstaanbaar. Harder ^preken, zegt de president. Het Hof gaat weer Maria's bezoek aan het ziekenhuis napluizen. De president wil precies weten hoe en óf Bakker lag. Maria blijft bij haar verklaringen. Bakker onder het mes. Bakker moest naast haar komen staan. Hen dramatisch moment! Bakker zegt dat alles van Marie is uitgegaan, Marie be weert dat Bakker begonnen is. Verd. herhaalt overigens de Dinsdag voor het Hof afgelegde verklaringen. De president meent dat verd. toch over verdrinken gedacht moet hebben, het moet door zijn hoofd zijn geflitst. Bakker, geheel uit zijn passiviteit ontwaakt, ontkent met drukke ge baren zooiets bedoeld te hebben. Ik heb 't nooit in m'n hoofd gehad, herhaalt Bakker maar telkens. President: Kon zij weten dat U 2 Januari bit rijden ging. Verd.: Jawel. President: Heeft U niet gezegd: nu zal het gebeuren? Verd.: Neen. President: Heeft U na het ongeluk ge zegd: 't Is een mislukking? Verd.: Neen, nooit gezegd. President: U hebt bij den reohter-commis- saris gezegd: ik heb nooit 't ernstige plan sehad mijn familie uit den weg te ruimen. Dat „ernstige" is niet prettig, Bakker! Verd.: Ik heb dat nooit zoo bedoeld! Pres.: Js 't niet zooals U bij den priester heeft verklaard: Ik had toen niet het plan? Verdachte loopt niet in het valletje. Kalm zegt hij: Ik heb nooit tegen een priester over een plan gespro ken. Het kruisverhoor wordt voortgezet. Bakker zegt dat de priester in de war is geweest. Pater de Hart viel direct op me aan Pres.: Hoe kon u de verhouding verhei melijken? Verd.: Zeer geschikt. Pres.: Merkte Uw vrouw het niet? Verd.: Nee, den laatsten tijd zeker niet. Pres: En Ma rietjes ouders? Verd.: Ook niet! Om de eer. Verdachte moet nu het verhaal van zijn bezoek aan Schagen doen. Hij ging naai zij n broer in de YVieringerwaard en zag Marie toevallig. President vindt dit onwaarschijnlijk. Je wou haar toch waarschuwen? Speel toch open kaart! Verd.: Zeker, meneer de president. Hij erkent dat nog na 't bezoek van den pries- ten Maria eenmaal bezocht te hebben met een boodschap van haar ouders. Hij had toen willen vragen hoe Kolkman er tegen over stond en hoever hij ging met zijn aan klacht. President: Wou je 't weer aanmaken? Verdachte. Néé ik wou alleen niet om onze eer, dat de verhouding uitkwam. President: De moord was heel wat belang rijker! U wist toch dat U iets boven het hoofd hing? Verd.: Nee, ik dacht dat de priester alles in orde had gemaakt. President: De priester stond toch aan den kant van Kolkman en Maria? Verdachte blijft verder kalm en is zijn emotie weer te boven. Rustig antwoordt hij den president. Hij had wel geruchten gehoord... Op een vraag van den president hoe de verhouding met verd.'s vrouw nu is, zegt verd. dat deze niet beter kon zijn. „Ze gelooft in me." Pres.: Ze verdenkt U geen oogen- blik? Verd.: Geen oogenblik. Pres.: Ze zal wel groot verdriet hebben. Venvijt ze U niets? Verdachte: Niets ze weet dat ik voor zichtig gedaan heb. Een gewichtige vraag. President doet nu zijn laatste vraag, een gewichtige! Kunt U aannemelijk maken, waar om Maria Dekker zulke bezwarende verklaringen aflegt Verd.: Ik heb er geen idee van! Dan verklaart hij, zijn broer niet bezocht te hebben, omdat er veel wind kwam en hij veel tuinwerk had en dus terug moest. President blijft 't onlogisch vinden dat Bakker beweert niet opzettelijk Maria ge sproken te hebben, 't Geval wordt iets klaar der als Marietje vertelt, dat Bakker inder daad bij zijn bezoek aan haar zei, op weg te zijn ■.naar zijn broer. Raadsheer Canis: Verdachte! Marietje zei, dat er iets verschrikkelijks moest gebeuren. U wist. niet hoe! Waarom zet U dan Uw -verhouding voort! U wist dat er een drama moest komen Verd.: Zij ging door... Zij, zij, altijd zij! Marietje ontkent het weer: Scherp staan de voorma lige gelieven tegenover elkaar. Van alle kanten worden ze met vragen bestookt, de zaak komt geen streep sj»erder! Raadsheer Canis vangt Marietje in zijn netl Raadsheer Canis weet Marietje de verklaring te ontfutselen dat ze de verhouding voortzette, omdat ze wist dat er iets verschrikkelijks zou gebeuren. Als dat gebeurd was, zou Bakker immers vrij zijn. Bakker mag gaan zitten... Zij heeft toch geen hekel aan U, zegt de procureur-generaal. Wat zit er dan achter? Verdachte (wanhopig) Ik weet 't niet, ik weet 't niet! Marie knippert zenuwachtig met de oogen. Verder gaat het scherpe verhoor. Raadsheer Canis vindt het onbegrijpelijk, dat Bakker geen verhaal is gaan zoeken op de beschuldiging door Marietje aan den priester geuit. Men zet dan toch geen ver houding voort! Verd.: I-Ieb ik ookn iet gedaan! Een keer heb ik liaar nog bezocht. De priester zou alles in orde maken. Ja maar, zegt de president, U wist toch van haar al, dat ze 't had oververteld aan Kolkman. Verdachte: Zeker, daarom ging ik naar Kolkman, maar die kon ik niet te spreken krijgen. Toen naar den priester en ik ging door den grond. President: „Er is een zekere Sjambach in Den Haag die beweert dat U den avond van 't ongeluk beschonken was. Verdachte lacht smakelijk: Geen druppel, meneer de president! Vader Dekker getuigt. De vader van Maria Dekker moet nu ge tuigen. Zenuwachtig staat de zwaar beproefde man voor het hekje. Waarom ging Maria op 2 Januari naar Blokker; vraagt de presi dent. Gct.: Daar hoeft geen bijzondere beteeke- nis aan gehecht te worden, zoo maar. Oud en nieuw heeft ze gevierd bij Oom Berkhout in Westerblokker, ze was in goede handen, daar was niets vreemds in. Toenze thuis kwam, was ze ontdaan. Ik vond 't niet vreemd, ze was altijd erg ze nuwachtig, toen het eens uit raakte met een jongen, was ze ook zoo bedroefd. De verhou ding met de familie Bakker was goed. President vindt het aannemelijk, dat iemand, als een goeden buur wat overkomt, zelf er van in de war is. Alle pogingen doet deze vader zijn dochter in een gunstig daglicht te stellen. Ze hebben ons op een vreeselijke manier bedrogen, Bak en Marie, moet hij echter toegeven. Nog eenige ander liefdesgeschiedenissen van Marietje o.m. met een zekeren Postdijk, passeeren de revue. Allemaal met gewone boerenjongens, niets bijzonders dus, verhou dingen zooals elk levenslustig meisje ze in 't. nette kan hebben. Even, wordt ook de naam van een anderen getrouwden man in Obdam genoemd... Van de verhouding met Bakker wist de vader geheel niets Verdachte vertelt intusschen dat Marie hem had gezegd dat Kolkman sympathie voor Marie had. Goed, zegt de president, maar tegen vader Dekker zegt U dat Kolkman een „verhou ding" had, dat is weer anders, verdachte! Kolkman en Maria waren naar de Alk maarsche kermis geweest, daarom dacht ik het, vcweert verdachte zich. Het familiebezoek te Blokker blijft de va der normaal vinden, Marie had geen werk en wou er eens uit. De verhouding MariaKolkman. Hoe staat 't tusschen Marie en Kolk man, vraagt de president. Get.: Ze zijn met elkaar; als alles voor el kaar is, hebben ze trouwplannen. Pres.: Dat is dus 't nog getrouwd zijn van Kolkman en de geldkwestie. Get.: Ja, ik wil eerst Kolkman's vrouw on der vier oogen spyeken om te probeeren haar lot scheiding te bewegen. Dan zal ik zeggen: Zie daar, m'n kind, ga nu je gang, er staat niets meer in den weg Pres.: Is Marie dan zoo op Kolkman ge steld? Getuige: 't Schijnt zoo. M dagen geleden heb ik me er bij neergelegd, ik was er eerst érg tegen. Maar ik doe alles voor dit kind. Het is heel stil in de zaal. Ver wonderd richten zich vele oogen op den ouden Kolkman, die zoo'n in vloed op dit meisje blijkt te hebben en zelfs de ouders weet om te krij gen. Kolkman zit zich op de lippen te hij ten, het blijkt nu zonneklaar dat hij Dinsdag gelogen heeft, dat hij zwart ziet! Hij wist toen immers niets van scheiding en van trou wen. Pres.: Gaat U 't jonge paar helpen? Get.: Neen, ik wil nergens verantwoording voor hebben. Pres.: Kolkman zegt geen trouwplannen te hebben. Weet U clat? Get.: Kolkman heeft zijn bezwaren ook gemaakt. Hij zal niet trouwen als er geen brood is. President concludeert dat de mogelijkhe den van trouwen worden overwogen. Om de zooveel weken ontmoeten Kolkman en Marie elkaar. Op de zitting te Alkmaar is de vader veel te weten gekomen over de verhou ding. Eerst ontmoetten ze elkaar bij familie, de vader wist dit-niet. Tot 1 Juli a.s. de indien thans een abonnement wordt genomen, f 1.90 per 3 maanden Proc.gen.: Gaat ze ter communie? Getuige: „Ze schrijft van wel". Vader is wèl voorzichtig Kolkman wil in comité. Pres.: Heeft Uw dochter Kolkman nog ge sproken sinds Dinsdag? Getuige: Nee. Verdediger: Ja, vanochtend, bij 't station, in druk gesprek. Getuige: Dan begrijp ik Uw bedoeling verkeerd. Mr. de Groot: Dat ik dat nou toevallig moest zien, hè? Pres.: Hebt U afgesproken wat U zou zeg gen? Get.: Kolkman heeft aangeraden alleen in besloten zitting iets over de trouwplannen te zeggen. Pres.: Ja, Ja... maar daar denk ik niet over! Moeder Dekker getuigt. Moeder Dekker, een eenvoudige, keurige vrouw moet nu getuigen. Ook zij moet ver tellen van de verhouding Bakker en Mh- rietje. Marietje spreekt er nooit meer over, er is ook nooit over gepraat. Van de trouw plannen van Kolkman weet ze. Ze ziet er niet veel in, maar legt zich er bij neer. Zijn Kolkman en Marie het eens? vraagt de president. De moeder: Ik geloof 't wel. De procureur-generaal wil weten of Ma rietje veel van de kinderen hield. De moeder: Ja zeker! Oom Berkhout. Marietjes oom, de heer Berkhout, een tuinder uit Westerblokker, moet vertellen hoe 't kwam dat Marie hem op Oudejaars avond bezocht. Heel gemoedelijk praat nu de president en stelt den zenuwaditigen man geheel op zijn gemak. 't Was een gezellig avondje zegt get,, nog even luisterden we naar de nieuwsberich ten. Marie was niet bijzonder benieuwd, maar daarna was ze ontdaan. „God, dat is buurman Bakker", had ze gezegd. Ze had nog over „schatjes" gepraat en over haar moeder, die er zoo'n last van zou hebben, omdat deze geweigerd had op een paar kin deren van Bakker te passen, daar er reeds logeetjes waren Het is propvol in de zaal gewor den. De advocaten banken zijn plaats aan plaats bezet. Men luistert adem loos. Telkens herhaalt de president luid de verklaringen, der aarzelend sprekende getuigen. Tientallen oogen doorpriemen Marietje, als ze weer voor moet komen. Er is even een onderdrukt gemompel. Ze staat nu tusschen moeder en oom Dek ker voor het hekje en oom gaat cle details van haar bezoek aan Blokker na. Oom spaart haar niet, op enkele punten zijn er verschillen. Oom zuigt 't niet uit zijn duim, aldus de president. Vast niet, zegt Oom. Moeder zegt er niet van te weten, dat er kinderen van Bakker bij haar zouden ko men; oom blijft volhouden, dat Marietje 't wel heeft gezegd: Onopgehelderd, merkt de president op. Onopgehelderd, maar alweer blijkt hoe weinig houvast men aan Marie heeft! Marie, zegt de president: Zeg nu eens royaal dat U met Kolkman trouwen gaat. Vader en moeder zeggen 't, ook. Marie blijft zwijgen. Kolkman kijkt ver genoegd, zijn verhouding tot Marie blijft onopgehelderd. Kolkman heeft 4 huwelijksvoor waarden! Kolkman moet voorkomen. Trouwplan nen of niet? vraagt de president. Ja, zegt Kolkman, maar eerst moeten er vier voorwaarden vervuld worden. Pres.: Welke? Getuige Kolkman: Ik moet gescheiden zijn; ik moet meer geld hebben en ik moet er zeker van zijn, dat Marie een beter leven gaat leiden... Een radicaal andere levens wijze. De vierde „voorwaarde" gaat verloren in het onderdrukt gelach van het publiek, dat dezen beschermer, langzamerhand met heel andere oogen is gaan zien. Het is als raadsheer Canis zegt: U dan ook een radi cale andere levenswijze? Dit deel van het verhoor is thans afge- loopen, de auto-deskundigen komen aan het woord; de publieke belangstelling zakt. Het wordt een onderonsje. Geen slipspoortype. vond ik, zegt getuige Scheurholls Tinkelaar. Zijn collega Ir. Zoetelief Norman heeft ook geen slipspoor gevonden, maar 't wegdek maakte den indruk, dat als er een slipspoor geweest was, dit toch wel spoedig verdwe nen zou zijn. Slippen achten ze echter dus niet uitgesloten! Verd. beseft, dat er thans voor hem be langrijke getuigen aan 't woord zijn. Hij luistert ingespannen. Van Kolkman is niets meer te zien, dan een half kaal kruintje; hij is geheel voorover gezakt in de bank en leunt met het hoofd in de handen. De deskundigen gebaren druk, het gaat om de verklaring van Bakker, dat hij uit geweken is en gedebrayeerd heeft toen hij 't hondje zag. De deskundigen vinden het niet onaan nemelijk: het was echter gevaarlijker dan remmen, al denken vele rijders in zoo'n geval van niet. Verdachte in het nauw. Er ïs echter een hermspoor, dat heel normaal is voor iemand, die van plan is te water te rijden. Raads heer Smit legt dit nadrukkelijk vast. Gevaarlijke oogenblikkcn voor ver dachte. De prucureur-generaal heeft zijn zwarte muts weer opgezet, merk waardig vertoon, telkens als ver- dachte's zaak de richting van een veroordeeling uitgaat. En toch moet het de tocht in de zaal zijn... President: Deskundigen achten het mo gelijk dat U uit den wagen is gestapt, de zen te_ water hebt laten rijden en toen te water is gesprongen om den indruk te wek ken, dat ook IJ in nood gezeten had. Verdachte (alle belanghebbenden staan om de groene tafel), weerlegt dit alles. Nóg spreekt de procureur-generaal niet, maar het deskundigenrapport bevat zeker pun- Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep ln de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. GEHEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ten, waarvan hij straks in zijn requisitoir gebruik kan maken. De eindconclusie van de deskundigen op grond van de sporen, het gedeeltelijk nat zijn, en de moeilijkheid de auto aan den linkerkant te verlaten als deze geheel rechts gekanteld in het water ligt, is immers een van „ernstig vermoeden van opzet". Verdachte wijkt echter geen oogenblik van zijn aanvankelijke verklaringen af. 't Is niet te reconstrueercn, zegt de president, anders zouden we eens heen kunnen gaan. Verdachte en deskundigen worden het niet eens. „Zoo deed ik", zegt verdachte. „Bestaat niet" concludeert deskundige Zoe telief Norman Mr. de Groot mengt zich in het debat, handen openen denkbeeldige portieren, draaien denkbeeldige krukken om, maar telkens klinkt het „neen!, zoo kon het ook niet", van de auto-experts.. Verdachte moest wel een parterreacrobaat zijn geweest, om zoo te hebben kunnen doen, als hij zegtDe gemoedelijke Koedijker tuinder Prins, ooggetuige moet weer komen. Hij gaat den deskundigen vertellen wat hij gezien heeft. We weten 't al, hij dacht, daar komt een oud rammelkassie me achterop, 't ding hortte 'en daarom keek er op het pad van mijn huis gekomen, nog eens naar, zegt Prins. Maar ja, de mogelijkheid bestaat dat er aan de rem gehusseld is, maar 't was donker en ik kon niks anders meer zien, dan dat de wagen te water ging. Gunstige verklaring van dezen be langrijken ooggetuigebrengt zij de balans, die door cle deskundigen weer zoo in het nadeel van Bakker is gebracht, weer in evenwicht? Afgevallen. U is afgevallen, zegt cle president tot Bak ker. Ik heb Uw rijbewijsfoto, toen was U veel dikker. Staat 't met deze zaak in ver band? Ik heb nu werk, ontwijkt Bakker. President gaat nog eens op zijn gemoed werken. Er is veel bezwarends, blijft U nu overal bij? Ja, zegt Bakker; 't heeft me ontzettend aangegrepen, maar ik blijf bij alles. De zitting wordt dan geschorst tot half twee, alle getuigen kunnen gaan. DE MIDDAGZITTING. Het is twee uur als de middagzitting aan vangt; het Hof is lang weggebleven. Tijdens de pauze heeft Bakker wat in de buurt van het gebouw gcloopen, de eene sigaret na de andere verslindende. Kolkman is met de familie Dekker de stad ingegaan. Voor hem en Marietje is het scherm gevallen. In de gele harde -verdachtenbank zit Bakker nu. Voor hem begint het laatste verschrikkelijke bedrijf. Over enkele kwartieren zal hij de eisch weten vrijspraak of levenslag. Enke le kwartieren, die hem een eeuwigheid moe ten schijnen De bevoorrechten in de zaal zijn! hem gunstig gezind, nu eene praat de clik- ko gemoedelijke deurwaarder vriendelijk met hem, dan weer spreekt een der vele advocaten hem bemoedigend toe. HET REQUISITOIR. Mr. Reilingh begint te reveleeren, dat bet Hof een buitengewoon zware en belangrij ke taak heeft. Een dergelijke zaak is in Ne derland nog bijna nooit berecht. Moeilijk is de zaak ook, omdat er een vrij sprekend vonnis is... Echter de Alkmaar sche rechtbank heeft eigenlijk een beslis sing genomen die een strafelement inhoudt De rechtbank was van oordeel dat verdach te wel het plan heeft gehad zijn gezin te vermoorden. Dit beteekent voor verdachte een schandvlek voor zijn heele leven... De houding van de hoofd getuigen Kolkman en Dekker is raadselachtig geweest, beiden bleven onbewogen. Dit alles maakt de zaak zoo ontzettend ingewikkeld. Er komt nog bij clat de zaak reeds zoo lang geleden is. Het is weer doodstil als de procureur ge neraal het getuigenis van Maria Dekker na gaat. De verklaringen van de overigen groe- peeren zich daar om heen zegt spr. Wat Maria Dekker betreft, heeft de Offi cier van Justitie verklaard, dat zij nim mer op onwaarheid is betrapt. Spr. meent dat dit voor het Hof ook zoo is geweest, met een kleine uitzondering wat de trouw plannen met Kolkman betreft. Hierbij moet men er rekening mee houden dat het meis je verlegen werd toen zij dit allemaal in publieke zitting moest opbiechten. (Gegie chel bij de dames op de gereserveerde tri bune!) De zaak van hetb ezoek in het zie- kenheuis is spr. duidelijk, Marie heeft tel kens hetzelfde verklaard, alle stukken voor Bakker werden door diens afwezigheid bij haar ouders bezorgd. In het algemeen meent de proc. gen. dat men op de get. Dekker kan vertrouwen, en licht dit nog met enkele voorbeelden, episoden uit het verhoor, toe. %ijn stem golft door de zaal, er zijn ups, er zijn downs in dit requisitoir, soms schiet het geluid ineens uit en tikt de bril driftig op liet groene laken. Bakker staat, zijn vingers omklemmen cle kin, hij zwaait af en toe, in de ver- dachtenbank heen en weer. De procureur-generaal ontrafelt de ge tuigenis van de zuster" verder, zij moet

Schager Courant | 1939 | | pagina 5