De slag valt.... Levenslang! Bloembollenexport bedreigd zich vergissen. Spr. toont dit aan aan de hand van de data; lijnrecht tegenover de meening van raadsheer Canis dus, die eergisteren; zijn betoog op dezelfde data baseerénd, verklaarde, dat Maria zich-vergis te! Niemand kan bewijzen, aldus de proc.- gen. tenslotte dat wat dit meisje heeft ge zegd, niet waar is. In brcede trekken gaat spr. dan de ge schiedenis van de verhouding na. Het is bekeiwl, overbekend dit alles, vanaf de eerste kennismaking te St. Maarten tot aan Bakkers arrestatie. Bezwarend vindt de proc.-gen. vooral, dat de verhouding maar steeds werd voortge zet, ondanks liet feit, dat er „iets verschrik kelijks" zou moeten gebeuren, zooals Ma ria Dekker zei de. Een bewijs van Bakker's schuld vindt spr. ook Marijs plotselinge reis naar Blokker. Waarom? Waar om schrok dat meisje zoo? Waarom wilde ze direct terug? Vrees was het, zegt de proc-gen.; ze wilde het bericht van de ramp in Bergen niet liooren, ze was gevlucht! Zoo ontsteld was ze, dat ze een dok ter moest raadplegen. Doet men zoo als men een ongeval over een buur man hoort? Zit daar niets achter? Niemand zal dat gelooven! De verklaringen van getuige Kolkman en de pater sluiten aan bij die van Maria Dek ker. Er is verwondering over het verraad van Kolkman uitgesproken. Het is echter dui delijk. Bakker was er geweest, Kolkman had 't, gehoord. Willig heeft, ze niets verklaard, Kolkman stelde zijn ultimatum, ze moest wei. Onder tranen viel ze tegenover Kolk man door de mand. Kolkman kende Bakker als de man van het ongeluk, wist er van dat er geruchten liepen als zou het geen zuivere koffie zijn. Voor dit alles is flus een redelijke verkla ring. Voor spr. staat het vast, dat. verd. plan nen had, gezien de verklaring van den pater. Weliswaar weifelde de pator op sommige punten, maar over de kern van de zaak be staat. geen twijfel. In en buiten de biecht is de bekentenis van den moord gedaan! Er is 100 zekerheid! Men moet vooral ook in aanmerking nemen dat Bakker katholiek is, te genover zijn priester zegt hij zeker de waarheid en deze vergist zich niet Maria probeert niet den verdachte onnoo dig te bezwaren, ze had alles veel aanne melijker kunnen maken. Bakker en Maria waren geen vijanden! Dat zij met den 60-jarigen Kolkman een nieuw leven wil beginnen, moge vreemd schijnen, het is tenslotte niets bijzonders. Het is de vraag echter of dit alles mag leiden tot een veroordeeling. Spr. meent van wel, gezien de getui genissen, gezien ook de bezwarende verklaringen van de deskundigen. Het is eenmaal moeilijk hij een zaak als deze het bewijs te vinden, er is geen wapen, er is geen bloed, men is licht geneigd te den ken: het was een ongeluk en de man is er uit. zucht naar zelfbehoud uitgesprongen. Slippen is altijd mogelijk, maar het verhaal van den hond is apocrief, de weg was glad, de berm smal Verdediger: Breed! Proc.-Gen.: Smal, ik hen er geweest! Dus niemand zal zoo gek zijn naar den berm uit te wijken, omdat 't gevaar voor de hand ligt De verklaringen van verdachte zijn zeer uiteenloopend, zegt de proc.-gen., waar het zijn redding uit den auto betreft. Naarmate het duidelijker wordt wel ke eisch de proc.-gen. straks zal stel len, schijnt het gezicht van verdach te steeds smaller te worden, gebo gen staat hij in zijn bank, soms kijkt hij mistroostig naar zijn verdediger, die thans in deze gewichtige momen ten echter geen tijd voor hem heeft, maar intens luistert naar de ondui delijke stem achter de groene tafel. Opzet Er is géén ongeluk gebeurd, alles wijst op opzet, zegt spr., zie alleen maar het berm- spoor en de verklaring van deskundigen daaromtrent. Dat getuige Dekker opdcr in vloed van Kolkman staat, gelooft spr. niet, deze verhouding kan buiten dé zaak blij ven, spr. ziet in Kolkman niet iemand, die een medeminnaar levenslang in de gevange nis zal willen helpen. Wie is de leidende partij? kan men zich tenslotte afvragen, zegt de proc.gen. Bakker of het meisje? Spr. meent dat verdachte tenslotte de leiding gehad heeft! Waarom moest verdachte langs het ka naal, vraagt de proc.gen. Hij wist dat het glad was, hij wist dat zijn vrouw hang was. Het was geheel onnoodig, hij had door de Langendijkcn moeten gaan! Verdediger: Hebt U wel eens door de Lan- gendijken gereden? Proc.gen.: Jawel, hij is nogal kronkelig, die weg, maar niet gevaarlijk. Het laatste spel van Bakker's kinderen. De proc.gen. komt even terug op de laatste uren, die verdachte in het huis van zijn ouders doorbracht, waar hij met zijn kin deren speelde. Spr.'s eerste indruk was hier over gunstig, maar gehoord het rapport van Dr. Hoeneveld. veranderde zijn meening. Ver dachte is immers direct vergeten wat hij misdrijft? En zijn verschrikkelijke misda digers soms geen liefdevollè vaders? De proc. generaal bespreekt dan de houding van verdachte gedurende de zitting. Hij eischt niet, hij windt zich niet 6p, hij sohreeuwt niet, als 'ijn vriendin hem de ergste dingen \nr\vijt! Wat bezielt deze man toch? Ik ben mij, zegt de procureur-ge neraal ten volle van mijn verank- woordelijkheid bewust, als ik de eer heb het Hol te verzoeken het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank te vernietigen en dezen verdachte tot levenslange gevangenisstraf te ver- oordeelcn. Als deze straf ooit op zijn plaats is, is het voor een misdrijf als dit. Het Hof gaat tien minuten in raadkamer, om Mr. de Groot gelegenheid te geven, zijn pleidooi nog even zoo noodig te herzien. Verdachte heeft het vonnis rustig aange hoord en gaat rustig zitten. Wonderlijk, deze beheersching. Die van een onschuldig man of een geniaal-misdadige .komediant? HET PLEIDOOI. Het is inderdaad, mijnheer de President, grootedel achtbare Heeren, zegt pleiter, voor meerdere menschcn een belangrijk oogen- blik, omdat Uw Hof staat voor een beslis sing over bet leven van een jongen man en de toekomst van zijn gezin. Het heeft pleiter, bevreemd, dat de Alkmaarsche rechtbank een clausule in het vonnis heeft gelegd, die even verschrikkelijk is als een veroordeeling Ze houdt een odium van schuld in. Voor mij is het een schoone taak, vervolgt pleiter, al wat de proc.gen. heeft gezegd, weg te va gen en den indruk te geven dat verdachte niet schuldig is! Ik kan mij .dan ook niet met het requisitoir vereenigen cn zou wil len dat het Hof het vonnis van Alkmaar zou bevestigen, met doorhalen van de vernede rende clausule. Het geschut van den proc.-gen. is van licht kaliber, een kinderkanonnetje, zegt pl. Het is toch verschrikkelijk om op deze grondslagen een vonnis te vellen. Ik zal dat ontrafelen en aan stukken trekken! De proc.gen. heeft nu eenmaal bewijsmid delen noodig. De verklaringen van Maria Dekker en den priester neemt de procgen. Kolkman blijft achterwege. Waarom? Ik zie in deze getuige Dekker iemand, die getracht heeft ongeluk te brengen, zonder dat daar eenige reden voor is geweest; het is een verhaaltje dat Marie Dekker en Kolkman achteraf hebben opgezet. Hoe dat kan? Ze heeft een doorslag van het rapport van Kolkman aan den rechter commissaris gehad. Ze hadden voortdurend contact. Op de zitting in Alkmaar zaten ze in de gang handje in handje! De onschuldige Maria... De proc.gen. zegt bijna: „Maria Dekker is de onschuld zelf(Gelach; de president hamert). Weet gij wel hoe geraffineerd dit meisje dezen getrouwden man heeft verleid? In Obdam heeft ze eerder reeds een getrouwd man ten gron de. gericht, toen Bakker en nu pikt ze den ouden Kolkman aan de haak! 't Is géén onschuldig boerenmeisje, dat 't leven niet. kent! Tegen den rechtercommis saris heeft ze haarfijn uiteengezet hoe ze met Bakker en Kolkman was. Spr. kan daar in openbare zitting niet op ingaan! De ha ren rijzen ten berge als men de rapporten leest. Proc.-Gen.: Biologisch verklaarbaar: Verdediger: Ooh kom, dan is alles biolo gisch verklaarbaar. Kolkman heeft bij z'n wettige vrouw 6 kinderen, bij zijn concu bine 5 kinderen, waar meneer zich niets van aantrekt. En nu Maria weer! Biolo gisch verklaarbaar... Het is onmogelijk aan te nemen, dat een vrouw niets zal doen om Bakker's kinderen te redden, waar ze zooveel van houdt, vervolgt pleiter. Kolkman vergat één les te geven. Maria Dekker is onbetrouwbaar! Zie maar de geschiedenis met de zuster, bewe zen is dat Bakker te bed lag en niet schrijven kon, suf was. Waarom liegt hier het meisje? Omdat Kolkman haar hierover het lesje niet gegeven heeft!! Het is voor pleiter onbegrijpelijk, dat een vrouw met een normale hersenfunctie een leven leidt als getuige Dekker! Natuurlijk ook deze man speelde geen zuiver spel, maar het meisje had in korten tijd drie ge trouwde mannen en één verloofde. Tegen zoo'n geraffineerde vrouw kon de een voudige verdachte niet op! Mag men aan verklaringen van een der gelijke getuige waarde hechten? Hoe was haar houding op de zitting? Het sum mum van onbetrouwbaarheid, en toch wil de proc.-gen. dezen man op de verklarin gen van dit meisje levenslang in de ge vangenis stoppen! Neen, neen, allemaal neen, roept mr. de Groot. Natuurlijk was de pater onder den in druk van het vreeselijke geheim, dat het „lieve eenvoudige meisje" hem vertelde, natuurlijk maakte hij zich een voorstelling van de zaak! Geen juiste voorstelling ten slotte, maar logisch in dc gedachtengang van den priester. De verklaring van pater de Hart mag nimmer tot bewijs strekken. Ook pl. gaat nog eens de verhouding van Bakker met Maria Dekker na. Het pu bliek hangt aan pl. lippen, luid en duide lijk i h'nkt telkens zijn „Neen, verdachte was Maria niet toegewijd. Men moet er een „avontuurtje" in zien. Als het meisje in zijn buurt kwam, gebeurde datgene wat men als overspel kwalificeert, 't Is alles zoo eenvoudig in Bergen, er is zooveel bosch... Zijn vrouw kwam er niet achter, hij liep niet met Marie op straat. Diep be rouw heeft de man over zijn ontrouw, maar nogmaals deze moet niet als een ern stige liefdesdaad, maar als een echtelijke afdwaling beschouwd worden! De deskun- digenverklaringen zeggen pl. weinig, hij toetst deze aan het rapport van Dr. Hoene veld. De man had veel heter kunnen zeggen: ik weet niets, maar hij houwt integendeel een svsteern van verdediging op tegen zoo'n verschrikkelijke verdenking. Alles ligt in het kader van zijn nerveuze karaktereigen schappen. Wat was de eindconclusie van dokter Hoeneveld? De man kan alleen impulsief han delen, heeft geen gedachtenconcen- tratie, om een plan dat over maan den loopt, te beramen. Mr. de Groot gaat te ver. Als bewijs tegen Bakker noemt de proc. gen. de tocht naar Blokker, zegt pl. dan. Spr. ziet 't anders, 't Was gezelliger dan hij moeder thuis, ze wou uit, noch de va der, noch de moeder, noch de oom, noch zij zelf deden er iets opzettelijk aan. Proc.-gen.: Zij zelf wel! Verdediger: U suggereerde het, meneer de proc.-generaal. Proc.-gen.: Nee, nee. President: Meester de Groot, U gaat te ver! Mr. de Groot: Misschien wel, meneer de president, maar de proc.-gen. had anders moeten vragen, 't Was haar in den mond gegeven. En dan de reactie! Die is toch normaal, en bovendien is Marietje direct van streek, dat heeft haar vader gezegd. Waar de proc.-gen. een „ietsje" sterk in staat, is de kwestie van fret plan tot ver drinken. Inderdaad, men denkt hij zoo'n opzet eerder aan een ongeluk. Echter er is ook toeval in het leven! En nu 't geval zelf! Te Alkmaar is niet ter sprake gekomen de weg door Langen- dijk. Die is veel gevaarlijker, hier en daar aan een kant bebouwd, met een breede sloot met bruggetjes. Er is een groote gevaarlijke bocht aan den Twuijverweg. Proc.-Gen.: En de weg over Tuitjcnhorn dan? Verd.: Daar maakt, u direct brokken. Als 't daar glad is, is 't nog veel beroerder Proc.-Gen.: Er is geen water! Verd.: Er zijn hoornen, daar kon hij ook tegeop rijden; denk aan het ongeluk in Soest Er zijn slootjes, daar kan je verdrinken in de prut. Verdediger wijst er nog op dat bij de bocht aan den Twuijverweg 15 jaar geleden de heer K. Slot bij een autoongeluk is verdronken; de weg is daar zeker gevaarlijk! Waarom rijdt verdachte de auto te water in een bewoond gedeelte? Even verder is een eind zonder huizen, 't Was toch makkelijker daar op de dijk gaan staan schreeuwen? Niets wijst er verder op dat de verdachte willens en wetens een moord ging plegen. Verdediger heeft brieven van menschen die hem op de Diepsmeersweg tegenkwamen. Hij reed voorzichtig! Men kan aanvoeren dat hij niet hoefde te rijden, maar men moet toch leeren 't Ging voor de goedkoopte, enkele dub beltjes konden bespaard worden, 't getuig de van wijs beleid. Pleiter rafelt nu verder de deskundigen verklaringen uiteen. Niets is komen vast te staan omtrent dc moedwilligheid. Getuige Prins heeft hortend geluid van plotselinge debrayagc gehoord, verd's vyouw heeft verklaard, dat de wagen slipte; des kundige achten een slip niet uitgesloten cn zijn niet pertinent in hun rapporten. Tenslotte was Verdachte een Zondagsrijder, die inderdaad niet op den weg hoorde, maar heel gemakkelijk een ongeluk kon krijgen. De proc gen. noemt verdachtes reconstructie fantastisch. Best mogelijk, zegt pl. ik geef 't U te doen na zoo'n geval precies te ver tellen wat er gebeurd is. Dat is onmogelijk! Mr. de Groot besluit zijn pleidooi met eeni ge gevoelsargumenten: Bakker hield ziels veel van zijn kinderen. Proc. Gen.: En na 't ongeluk begint hij weer een verhouding. Pleiter: Hij heeft geleden en gestreden. Proc. Gen.: Er is weinig mannelijks in zijn houding. Pleiter: Alseblieft. Hij liet zich telkens weer door de vrouw Marietje verleiden is dat niet écht dom-mannelijk? (gelach) Neemt U nu serieus aan meneer'de pro cureur generaal dat Bakker de zaak in scène zette? Proc. Gen.: Met mij nog 10.000 anderen! Kolkman en zijn krant krijgen een veeg. Pleiter gaat nu de persoon van Kolkman na. Deze is naar een advocaat gegaan om advies maar niet als een brave jongen! Hij heeft géén naam genoemd alleen gevraagd, als dit, als dat! Hij gaf zich heelemaal niet bloot... Kolkman en Marietje zijn aan elkaar ge waagd, allebei zijn ze aan hun derde bezig, misschien krijgen ze nog wel een gelukkig huwelijk; zegt pl. dan sarcastisch. Alle factoren zijn gematig! Laat ik verder zwijgen over het journalistieke leven van den heer Kolkman'cn het Schager Dagblad. Als ik daar een boekje over ga open doen, komt er nog véél meer, roept pl. dan luid, wanneer de proc. gen. zegt dat Kolkman zijn journalistieke loopbaan toch in de waagschaal stel de. Deze man heeft alleen Schwung om de fei ten te verdraaien; wie neemt in ernst dat Kolkman Maria zou ontslaan? U ziet hoet „gc makkelijk de afstand van Marietje hem valt het liefdescuur bij den bejaarden minnaar blaakt nog na twee jaar... Ook deze man moet als „onwaardig" gekwalificeerd wor den. Geen berouw. Verdachte heeft geen berouw concludeer de de president van de Alkm. rechtbank. Lo gisch, als er geen schuld is, is er geen be rouw! Er zit een diepe achtergrond in deze zaak die wij allen niet bevroeden, zegt mr. de Groot dan en er klinkt aandoening in zijn stem De verdachte laat alles langs zich gaan want: Hij is onschuldig! Hij leeft onder ge lukkige omstandigheden: zijn vrouw is overtuigd van zijn onschuld en heeft hem vergeven. Een geweldige daad voor zoo'n vrouw! Pl. verzoekt tenslotte het vrij sprekend vonnis der Alkmaarsche recht- han kte bevestigen, maar de beschuldiging daarin weg te nemen dat verdachte wèl plan heeft gehad zijn vrouw te vermoorden! Dank aan de getuigen. Verdachte heeft het laatste woord. Hij verklaart voor de zooveelste maal onschul dig te zijn. Door een vreeselijk ongeluk ver loor hij zijn drie kinderen... De President bepaalt de uitspraak op 29 Juni. Procureur Generaal brengt de getuigen Prins, Slcyn, Visser en Muys dank voor hun moedig optreden. Mr. de Groot sluit zich daar gaarne bij aan. Na in raadkamer te zijn geweest geeft het Hof, op verzoek van mr. de Groot aan verdachte zijn rijbe wijs terug. Maai- daar mag niets uit worden afgeleid, zegt de wijze grijze president... „Ze hebben mij niets meer te vertellen nu, fluistert een bode... filn zijn hodea zelfs niet wijzer dan ministers? Trek er op uit Maar laat Uw rheumatiek thuis I Dat het mogelijk is van die tergende rheumatisehe pijnen af te komon, weten tienduizenden menschen die op het oogen- blik onbezorgd fietsen, wandelen of zwem men en eens ook invalide waren, gekweld door snijdende pijnen. Kruschen hielp hen. Het zal ook U helpen. Het bestrijdt Uw pijn in- de oorzaak zelf: het overtollige uri nezuur, dat zich in Uw lichaam heeft op gehoopt. Kruschen spoort Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor het schadelijk teveel aan zuur uit Uw organisme gefilterd wordt. Maar dat gebeurt niet in één dag. Bij gebruik van Kruschen's „dagelijksche dosis" zullen Uw pijnen dan ook langzaam minder worden om tenslotte geheel te verdwijnen. Haal een flacon Kruschen en binnenkort zult U den dag zegenen, waarop ge dat eerste schepje Kruschen in Uw thee hebt geno men. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Uit onze omgeving KOEDIJK GEMEENTERAADSVERKIEZING. Katholieken winnen een zetel. De gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen brachten de volgende uitslag: Uitgebracht werden 1034 stemmen, waar van 51 van onwaarde, zoodat resteerden 9S3 geldige stemmen. Hiervan behaalden: lijst 1 (combinatielijst) 369 stemmen, lijst 2 S.D.A.P. 376 stemmen, lijst 3 R.K. 238 stem men. In 1935 was de uitslag: S.D.A.P. 334 stem men, 3 zetels, R Iv. en Prot. 260 stemmen, 2 zetels; Vrijzinnigen 167 stemmen, 1 zetel, liberalen 156 stemmen. 1 zetel. Gekozen werden verklaard: Jb. Kramer, A. Schuur, P. Hart, Jb. Boon, Tr. Otto Bierman. Fr. de Goede, A. Groen. Er werd als volgt gestemd: Lijst 1: Jb. Kramer 232, A. Schuur 50, W. Visser 53, P J. Lammerschaag 15, W. J. Twisk 7, K. Stam Mzn. 1, C. J. van der Ham 4. P. de Geus Jzn 7. Lijst 2: P. Hart 302, Jb. Boon 3, T. Otto- Bierman 0, Iv. Mol 2, D. Klomp 0, D. Lange- dijk—Grootes 1, M. Mulder 6, P. Mulder Pzn. 2. Lijst 3: F de Goede 200, A. Groen 26, C. van der Gracht 1, Joh. Verduin 4, J. Com mandeur 2, Joh. Ivlanker 4, W. Hes Wzn. 1, J Molenaar 0. Hierdoor heeft de S.D.A.P. haar zeteltal dus kunnen handhaven, zij het met een ge ringe meerderheid. Het ging slechts om 7 stemmen. De kalholieken hebben een zetel gewonnen, waardoor de heer A. Groen, die ook reeds eerder deel uitmaakte van den Raad, wederom zijn intrede doet. Van de gecombineerde- lijst zullen in de nieuwe zittingsperiode twee vertegenwoordi gers in den Raad komen. De heer W. Visser zal dan geen deel meer uitmaken van het edelachtbaar gezelschap. Wat de stemming zelf betreft, kan gezegd worden, dat deze zeer ordelijk verloopen is. Onze verkiezingsdienst had den uitslag reeds gebulletineerd toen te Koedijk in 't gemeen tehuis het stembureau nog volop aan het werk was. Zooals overal elders, trokken de bulletins groote belangstelling en werden ze zeer op prijs .gesteld. Wat bij deze verkiezing opvalt is het groo te aantal ongeldige stemmen. Het mecren- deel hiervan was blanco. Anderen hadden op de biljetten gekrast. Een schreef er kort en bondig op: „Geen steun, geen stem." Een andere, ongetwijfeld zeer ontevreden kiezer had er op gezet: Ps. 14 vs. 3, welke versregel als volgt luidt: „Zij zijn allen af geweken, tezamen zijn zij stinkende gewor den; er is niemand, die goed doet, ook niet een". ONZE VERKIEZINGSDIENST KRIJGT EEN PLUIMJE. Onze verkiezingsdienst te Koedijk heeft ver bluffend snel zijn taak verricht! Onze bulle tins hingen al toen de stembureaux nog niet gereed waren met hun tellingen. Telefonisch betuigde'dc burgemeester zijn hulde. Prettig voor onzen correspondent den heer P. Hart en onzen Langendijker verslaggever den heer M. Kuiper, die dit samen zoo netjes voor el kaar hebben gebracht. LANGEND1JE WERKVERSCHAFFINGSLOONEN. Meermalen is, en terecht, critiek geoefend op dc lage loonen, welke door sommige ar beiders in de werkverschaffing in sommige gevallen werden verdiend. Ongetwijfeld zal het velen -interesseeren, dat verschillende arbeiders in de centrale werkverschaffing, welke bestaat in het afgraven van akkers, waarvan de ondergrond, bij het Alkmaar sche meer, wordt gebracht, loonen verdie nen, welke hoven de f 16 liggen. Als men dan daarbij rekent de voordeden, welke de arbeiders in werkverschaffing kunnen ge nieten door de spaarregeling en de goed- koope levensmiddelen, dan komen zij tot minstens aan de loonen, welke in het vrije bedrijf worden verdiend» DE EXTRA UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Met blijdschap is hier kennis genomen van de overeenstemming, welke tusschen Nederland en Duitschland is verkregen over een extra-uitvoer van ongeveer 3 milhoen mark aan Xederlandsche tuinbouwproduc ten naar Duitsoliland. Nu het met de prij. zen der aardappels zoo slecht gaat en de transactie wegens den bijzonder moeilijken toestand van den tuinbouw werd bevorderd, wordt gehoopt dat dc Langendijker tuin. houw hiervan zal profitecrcn. ZUIDSCHARWOUDE. 60-JARIGE ECHTVEREENIGING. Gisteren vierde onder groote belangstelling het echtpaar BakVredenburg zijn 60#. I rige echtvereeniging. Het fanfarecorps Kunst na Arbeid braaffl de familie een serenade, wat door de edl telicdcn op zeer hoogen prijs wercl gestelij! Tevens maakte het fanfarecorps een ronB gang door de gemeente, waarhij met busjB gelden werden ingezameld, welke noodil zijn voor hel aanschaffen van muzieki» struinen ten. NIEUWBOUW. De heer Zaagman te Oudkarspel zal hiel een nieuw huis bouwen op de plaats, waal het onlangs verbrande heeft gestaan. ALKMAAH AANRIJDING. Woensdagmiddag te omstreeks 12 uur vond een aanrijding plaats op den hoek van de St. Laurcnsstraat en de Nieuwesloot alhier doordat de bestuurder van een touring-car, hij het linksaf de St, Laurcnsstraat 'inrijden de bocht, zoo kort nam,dat hij in hotsing kwam met een driewielige motor-carrier. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De touring-car bekwam geringe materieels schade. ERNSTIGE VAL. Woensdagmiddag te omstreeks 6 uur kwam de 42-jarige mevr. P., wonende aan het Luttlk-Oudorp hij het schoonmaken van de alkoof, doordat zij achteruit liep, in een kelder te vallen. Zij bekwam hierdoor een ernstige hoofdwonde en is naar het Centraal Ziekenhuis alhier overgebracht. ZIJPE UITBREIDING AUTOBUSDIENST. Naar wij vernemen, is hij Kon. Besluit goedgevonden, dat de indertijd aan de N.V, Autobusdienst „Noordholland" verleende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Den Helder wordt, uitgebreid met het traject Pet tenBurgervlotbrug— Burgcrbrug. BURGERLIJKE STAND. Van S t.m. 15 Juni 1939. Geboren: Catharina Cornelia, d. v. Petrus Johanncs Koortens en Catharina Cornelia Revers. Arie, z. Pietcr Schaatsenherg en Neeltje Rcns. Johanncs z. v. Johannes Vis ser en Maria Johanna van Scliaik. Janne tje. d, v. Klaas Brak en Jannetje Duin. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Marinus Waterman, 26 jaar, landarbeider te Anna Paulowna, en Catha rina Adriana Margarctha Bos. 23 jr., zonder beroep, te Zijpe. s Overleden: Geene. WINKEL VERGADERING ZWEMCLUB. Woensdagavond vergaderde dc zwemver- eeniging „de Wirg" op het terras van de zweminrichting. Aanwezig waren een 30-tal leden, toen de voorzitter, de "heer A. J. Porte, deze vergadering opende. Enkele in gekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Als punt van behandeling kwam o.a. aan de orde de contributieverhooging van f0.50 op f 1.50 cn deze verhooging af te dragen aan den badmeester voor de lessen De al- gemeene opinie was echter dat indien er 'n kleine verhooging moest komen, dit dan voor de verecniging moest zijn en niet voor den badmeester. In dc plaats van Mej. M. Peetoom, die niet herkiesbaar was, werd verkozen mej. J. Gaaijaard, terwijl Ab. Smit werd herko zen tot bestuurslid. Dc rekening over 1938, welke met een klein nadeelig saldo sloot, werd goedgekeurd Hierna sluiting. Onjuiste betalingscontingenten aan andere bedrijfstakken? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft een adres gezonden aan den minister van Eco nomische Zaken, waarin zij uiting geeft aan haar bezorgdheid over dc mogelijk heid. dat voor het derde kwartaal 1939 een lager uitvoer-contingent naar Duitschland voor tal van producten zou worden vastge steld dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar; enkele bedrijfstakken in het district dezer Kamer zouden daar van de nadeelige gevolgen ondervinden. Met name geldt dat voor die bedrijven; welker producten door het nieuwe handels- accoord met Duitschland bij den export door een verhoogd invoerrecht zijn getrof fen. De K. v. K. heeft daarbij in het bijzonder het oog op de bloembol len, een verlaging van 'het uitvoer- contingent van bloembollen naar Duitschland zou den handel in de ze producten op dit land zeer ern stig benadeelen. De uitvoer der bloembollen heeft volgens adressanten te lijden onder de onjuiste betalingscontingenten, toegekend aan ande re bedrijfstakken. Aangezien de export van bloembollen in het derde jaark wart aal plaats heeft, en het van overwegend belang is, dat een ruimer contingent voor den export van bloembol len zoo spoedig mogelijk ter beschikking wordt gesteld, dringt do Haarlemsche K. v. K. er hij den minister op aan, die maatre gelen te helpen bevorderen, dat daaraan kan worden voldaan,

Schager Courant | 1939 | | pagina 6