THEE doet je goed! RADIO Wij lazen voor ■ÏBhhUit de Pers van heden Clandestiene wilde busdiensten PROGRAMMA vaart uit tuin- DOOR EDQAR BURROUGHS 53. Stanley Wood was met de overige gevange nen aan het werk gezet om voor de groote oorlogsolifanten van Athne te zorgen. Maar hij gebruikte elk beschikbaar ogenblik om de taal te leren, zodat hy inlichtingen over Gon- fala zou kunnen inwinnen en mogelyke po gingen zou kunnen doen om haar te redden. Hy vernam, dat ze in het paleis van Phoros was, de wrede koning, die met zyn troep handlangers koning Zygo en zijn edellieden had overwonnen. Een van deze edellieden, die nu een gevangene was en in de olifantsstallen werkte, werd spoedig zijn beste vriend. Deze twee reden dikwijls te zamen, wanneer zij on der een groot escorte van krygers, de olifan ten africhtten, wat hun speciale taak was. Op zekere dag, toen ze van het oefenveld naar de stallen waren teruggekeerd, kregen zij bevel opnieuw op te stijgen en weer uit te rijden. Buiten op het veld gekomen, hoor den ze, dat de hele brigade er op uitgetrok ken was om een trotse wilde olifant te van gen, die veel schade op het veld had aan gericht. „Als het beest zo groot is en wild als zy zeggen, zullen enkelen van ons niet van de jacht terugkeren", zei Valthor grimmig. LAAKBAAR ZWIJGEN. De Haagsche Post (lib.) laakt het zwijgen der regeering omtrent de motieven welke geleid hebben tot het aftreden van den mi nister van Financiën, mr, de Wilde. Het blad schrijft o.m.: Nu moesten wij ons vergenoegen met „bezwaren" tegen „nieuw- aangevraagde uitgaven", maar ieder ge voelt, dat de hoofdzaak is: welke bezwaren en welke uitgaven? Nu zal er dan een in terpellatie worden aangevra'agd door... den heer Wijnkoop (waarom laten leidende par lementariërs zich op zulke belangrijke oogenblikken toch altijd het initiatief af snoepen?), en dan zal de regeering wel iets meer moeten zeggen, maar èn uit princi pieel en uit tactisch oogpunt is het een vol strekte fout, dat zij zulks niet eigener be weging heeft gedaan. Mr. GOSELING EN ZIJN PORTEFEUILLE Het Vaderland (lib.) schrijft over de af- faire-Oss: De zaak Oss heeft daarom een dusdanige beteekenis, dat een minister, die voldoende zelfrespect bezit, na een uitspraak als de commissie van de Kamer vraagt, zijn por tefeuille zal neerleggen. De zuiverheid van onze politieke zeden vordert zulks. Wil het parlementaire stelsel zin en inhoud behou den, dan moet een bewindsman na een dus- i danig afkeurend oordeel het veld ruimen. De r.k. Neerlandiabladen zijn precies het tegenovergestelde van meening: Na dit oordeel, (bedoeld wordt de conclu sie van de Kamercommissie) dat wederzijd- sche bevrediging kan schenken omdat het met nadruk zegt niet bedoeld te zijn als een motie van wantrouwen in den minister, zou het dikke boek „Oss" gevoegelijk gesloten kunnen worden. Het is te hopen, dat ook de minister het zoo zal zien en dat hij in het verschil van appreciatie geen aanleiding zal vinden om te trachten een algemeen heid van inzicht te forceeren. Zoo zien wij niet in, dat er aanleiding toe is om van de zaak-Óss een portefeuille- of zelfs een kabinetskwestie te maken. EERHERSTEL VOOR DE MARECHAUSSEE? Het r.k. blad „Ons Noorden" vraagt waar om de katholieken niet erkennen kunnen, dat de minister niet geheel billijk tegen over de marechaussee is geweest, Een ver gissing erkennen is toch niet iets oneervols, wel het tegendeel aldus het blad, dat ver volgt: Maar als men erkent, dat de maat regel tegen de marechaussee niet geheel rechtvaardig is geweest, dan zit daarin ook onontkoombaar, dat hun eenig eerherstel gegeven wordt. Dat eischt het beginsel der christelijke rechtvaardigheid. OOK EEN MEENING. De „Sportweek" merkt op: „Wij hebben nu twee kostbare Zaterdagen opgeofferd om sportgenoegens te smaken in Neerlands grootste badplaatsen, Zandvoort en Scheveningen. In de eerste plaats wer den autorennen gehouden, die in geen eiv kei opzicht daarop léken en in de tweede plaats wielerwedstrijden, die niets anders waren dan 'n vroolijk fietstochtje in kleur rijke truitjes". WAT IS EEN „CRISISMAATREGEL?" In de Toelichting op het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp be treffende het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van bedrijfsregelingen in den landbouw heeft de minister ver klaard, dat het niet in de bedoeling ligt, „Crisismaatregelen" op basis van dit ont werp tot stand te brengen. In de Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) lezen wij in verband hiermede het volgende: De minister plaatst het woord crisismaat regel tusschen aanhalingsteekens. Bedoelt de minister van oeconomische zaken hier mede tot uitdrukking te brengen, dat cri sismaatregel een onjuist woord is geworden in verband met „structureele wijzigingen" (hier zijn wij het die de aanhalingsteekens plaatsen), zoodat wij veel van wat thans bestaat als blijvend moeten beschouwen? Een scherp omlijnde definitie van een cx'isismaatregel kan de Minis ter niet geven. Wat wij als tijdelijk en wat wij. als blijyend moeten zien, hangt, haar zijn oordeel, af van de oeconomische perspectieven van den landbouw en van de oeconomische strekking van den maatregel zelf. Erg veel wijzer worden wij door deze mededeeling dus niet. De bestaande politiek-oeconomische inzich ten doen ons echter ernstig vreezen, dat er naar het oordeel van de regeering meer blij vend is in het crisisbeleid dan ons, en velen met ons, lief is. Het „Koedijk-drama" te Zaandam Echtgenoot naar Haarlem over gebracht. De monteur D. uit Zaandam, die gearres teerd is, omdat hij ervan verdacht wordt, schuldig te zijn aan het verdrinken van zijn vrouw tijdens een tochtje per kano op Za terdag j.1., is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. De man blijft ontkennen. Onder het mom van touringcar trips. Sedert jaren bestaat in ons land een aan tal touringcar-ondernemingen, die zich uit sluitend ten doel stellen het organiseeren van toeristenreizen door binnen- en buiten land. Toen ecnige dagen voor Pinkstei'en het. arrest van den Hoogen Raad kwam, waar door het rijden van vaste diensten met, wilde bussen een einde nam, zaten de* wilde bus-ondernemers plotseling met hun wagenparken, die zij niet productief meer konden maken. Zij zagen uit naar andere exploitatiemogelijkheden en wierpen zich eveneens op het touringcarbedrijf, dat daar door plotseling zijn capaciteit zag stijgen met circa 40 procent. Er ontstond een overmatig aanbod van reisgelegenheid met touringcars en ten einde op dit voor hen nieuwe terrein met succes te kunnen concurreeren tegen de reeds jaren gevestigde touringcaronderne- mingen, boden de voormalige wilde bus- ondernemers reizen aan tegen prijzen, die ver beneden de tot dusver daarvoor gelden de tarieven lagen. Daarbij kwam, dat sommige voor malige wilde bus-ondernemers z.g. touringcartrips zonder verzorging gingen organiseeren tegen zoo lage prijzen, dat het publiek deze trips als normale vervoergelegcnheid ging gebruiken zoodat hier nractisch op clandestiene wijze nieuwe wilde busdiensten onder het mom van touringcar-trips ontstonden. Het spreekt vanzelf, dat de bona fide touringcar-ondernemingen dit met leedc oogen aanzagen, evenals de Rijksverkeers inspectie, die met de huidige voorschrif ten niet over de noodige middelen beschikt om hieraan een einde te maken. Aangezien de verkeersinspectie dezen toestand toch niet kan blijven tolereeren, heeft zij zich in verbinding gesteld met eenige vooraanstaande louringcaronderne- mers met de vraag, of uit het bedrijf zelf geen onderlinge regelingen zouden kunnen opkomen om te geraken tot normale toe standen en gezondmaking van het touring carbedrijf, waarbij de Verkeersinspectie den noodigen steun, voor zoover vallende binnen de grenzen van haar bevoegdheden, toezegde. De koppen bij elkaar Als resultaat hiervan is Woensdagavond te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van de voornaamste touringcar-onderne mers uit Noordholland, waar 45 onderne mers, voornamelijk uit Amsterdam en Haarlem, aanwezig waren. De vergadering stond onder leiding van den heer N. J. M. Brugman, directeur van Cebuto,' die een uiteenzetting gaf van den toestand. Spr. stelde voor, tot een plan te komen, dat hij naar hij verzekerde, de instemming van de Verkeersinspectie had en derhalve op steun van overheidswege zou kunnen rekenen. Zijn v.oorstel hielcï o.a. in: ten eerste alle tochten van langer dan één dag moeten z.g. verzorgde tochten, dus met lo gies en verzorging in den prijs inbegre pen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, hoewel eendaagsch, dienen eveneens verzorgd te zijn, teneinde de mo gelijkheid, dat hiervan een verkapte wilde- busdienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden voor het arrest van den Hoogen Raad, dienen ge handhaafd te worden. Ten vierde, in tien kortst mogelijken tijd zullen de touringcar ondernemers de verkeersinspectie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrijf, dat in bedrijfskringen zelf is ontstaan. Na een uitvoerige discussie bleken veer tig aanwezigen bereid hun medewerking aan de uitvoering van dit plan te geven. Een der aanwezigen stelde voor, in een eventueel te ontwerpen plan ook de ar beidsvoorwaarden der chauffeurs op te ne- nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat in Noordholland voor de nadere uitwerking een contact-commissie zal worden gevormd. Extra uitvoer van tuinbouw producten naar Duitschland BETALING NIET OVER DE CLEARING DOCH VIA HET LANDBOUWCRISIS FONDS. De Regeeringspersdienst meldt: Tusschen Nederland en Duitsch land werd overeenstemming verkre gen over een extra uitvoer van c.a. R.M. 3.000.C00 aan Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitsch land. Deze transactie werd bevor derd wegens den uitzonderlijk moei lijken toestand van den tuinbouw. De betaling van dezen uitvoer zal niet op de gebruikelijke wijze over de clearing geschieden, doch op een nader te bepalen wijze door het afsluiten van bijzondere trans acties. Uit de voor de steunverleening aan den tuinbouw voor 1939 uit het Landbouw crisisfonds beschikbaar gestelde gelden zal de betaliug aan de Nederlandsche belang hebbenden op zoodanige wijze gefinancierd worden, dat deze geschiedt op een termijn die overeenkomt met een wachttijd, gelijk die bestaat voor den over de clearing te verrekenen export. ZATERDAG 17 JUNI 1939 Hilversum I. 1875 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.15 Berichten, hiernaKRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.30 KRO-Melodisten en solist. (4.30—4.45 Gramofoonmuziek) 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Caus. „Bezetenheid en krankzinnigheid", 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale 6mlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Operette-orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 801.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 7.30 VPRO. 8.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Öm 8.15 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12,00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.). 2.00 Causerie over „Kanton". 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek met conférence. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 „Zoete most. De zuivere vruchtendrank", 4.50 VARA-Orkest en solist. 5.30 Filmland. 6.30 Uit de Roode jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Orgelspel. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.308.00 Een halfuur met ouders. 8.05 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.07 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-Orkest en soliste. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 En nuOké. 10.30 Berichten ANP. 10.40 VARA-koor. II.00 Radiotooneel. 11.15 Orgelspel en zang. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Fh I M De" 41. Darling, het is myn schuld niet! Hef is Pierce, die me zulke dingen laat zeggen. Maar werkelyk, gun je je iets afgrijselijkers Voorstellen, dan gebonden te zijn... gebonden notabene... aan een werkelijk deugdzaam man voor je heele verdere leven? Dat kim je vast niet. Dus doe maar niet alsof. Pierce schudde haar hoofd. U zult nog Wel eens anders praten, miss Sybil. Sybil haalde haar cigarettenkoker te voor schijn. Nee hoor! En te denken, dat dat ongelukkig kind nu in 't huwelyk gestort moet "worden, omdat ze er een week-end tusschen uit is geweest. Nou, ik vind het een ver vloekte schande! Ze kent den man ternau wernood. Ze is net van school af. Wat weet zoo'n schaap nou van de wereld! Als u het mij vraagt, zei Pierce, ik denk dat ze niet erg deugt en dat ze van ge luk mag spreken, dat ze een braven man ge vonden heeft, die haar trouwen wil. Sybil gierde het uit, terwijl ze een cigaret opstak. Dat zeg je zeker ook van mij, als ik nog ooit trouw. Wie is eigenlyk die Rolfe Britton? Kent iemand hem? Ik heb gehoord, zei Pierce, dat ze hem in Beam den Deen noemen. Maar nie mand schynt er het rechte van te weten. Hy leeft nog altyd op zich zelf. Sybil blies een rookwolk uit. In ieder geval weer hij wat een mooi meisje is. Ze is mooi, werkelijk iets bijzonders. Pierce zette een gezicht, alsof ze schoon heid iets afkeurenswaardigs vond. Ja, viel Lady Tredville in, dat zei je vader ook. Hij heeft haar eens gezien, ik weet niet meer wanneer. In vind, dat een meisje van dien stand er eigenlijk niet veel aan heeft. Ze gaan altijd den slechten weg op. Daar hoef je heusch niet mooi voor te zijn, meende Sybil. Ah, daar komt je medische raadgever. Als jullie over onbehoor lijke dingen gaan praten, is het misschien maar beter, dat ik verdwyn. Maar Sybil, lieve! vermaande lady Tredville. Wat je er toch allemaal uitgooit! Alsof we dat zouden doen! Kom binnen, Dr. Keston. We hadden het juict over de romance van het visschersdorp. U weet er zeker alles van. Ik heb er zooiets van gehoord, zei hy, alsof het hem niet bijzonder interesseerde. O iedereen praat erover, verzekerde Lady Tredville. Ze zyn drie heele dagen samen weggeweest in zijn motorboot. Hij zei, dat het door den mist kwam. Sybil lachte spottend. Werkelyk, dat zei hy, verze kerde haar moeder. Hij heeft het aan je vader verteld. Maar kapitein Stark heeft 't er zeker niet b:j laten zitten, want de jonge man kwam dadelijk nadat ze terug waren by mijn man en ze gaan over veertien dagen trouwen met een speciale vergunning. Allemaal erg wonderlijk. Maar jonge menschen zijn tegen woordig zoo wonderlyk. Vindt u ook niet? Een heeleboel wel, stemde Keston toe. Zoo, dus Starks dochter gaat al trouwen. Ze is er gauw bij. Na zoo'n escapade! zei Lady Tred ville, Ze was zoo ontzettend gecompromit teerd. Dat gpede, oude woord, zei Sybil. Ik wist, dat het vroeg of laat moest ko men. Ze schommelde zachtjes heen en weer in een ouderwetschen schommelstoel en •Kestons blik hield haar eenige oogenblikken vast. Ze lachte plagend tegen hem en ging door met schommelen. We zeiden juist, dat het afschuwelijk was, dat een kind als zy zou moeten trouwen met een man, dien ze niet langer dan twee of drie weken kent, alleen omdat ze een week-end met hem uit geweest is In zyn boot. Dat zei jij, lieve, merkte Lady Tred ville op. Goed. Ik zei het. En als het Starks dryven is, dan vind ik het gewoon onmen- schelijk van hem. Is er eenige reden om te veronderstellen, dat het meisje tegen haar zin trouwt? vroeg Keston. Sybil staarde naar het uiteinde van haar cigaret. Ze vermeed het met opzet in zyn richting te kyken. Niet voorzoover ik weet, zei ze. Maar dat verandert niets aan de zaak. Ze is te jong om te weten, wat ze doet en als ze een poosje wachtte, zou ze misschien een veel beter huwelijk kun nen doen. Of het tegendeel, merkte Keston droogjes op. Als het inderdaad een „ma- riage de convenance" is, dan zou ik zeggen, dat ze van geluk mag spreken, dat hij haar inderdaad trouwt. Sybil schaterde het uit. Precies wat Pierce zegt! Wonderlyk hoe de contrasten elkaar ontmoeten! U zou er zeker niet over denken te trouwen in dergelyke omstandig heden. Ik? zei Keston. Nee zeker niet. Als ik trouw, dan zal het niet zyn als be taling voor verkregen gunsten, maar voor gunsten, die ik nog heb te vorderen. Met andere woorden, ik kyk onveranderlijk naai de toekomst en bekommer me niet over het verleden. Sybil sprong plotseling overeind. Ze had een kleur en zag er zonderling verontwaar digd uit. O, u hebt geen hart, zei ze en er was meer drift*dan plaaglust in haar stem. Op die manier zult u wel nooit trouwen. En dat is misschien maar goed ook. Wat Pierce „den huwelijksband" noemt, zal voor u wel niets aantrekkelijks hebben. Integendeel, zei Keston. Ik ben stellig van plan te trouwen. Inderdaad? Ze lachte minachtend. Maar daar zijn er twee voor noodig, Sybil, kindlief! protesteerde Lady Tredville. Sybil wendde zich naar de deur. Ze lachte nog, maar er was iets driftigs in haar bewe gingen. Jij begrijpt de mop nidt, schat, zei ze. In jou tijd was er nog zooiets als fatsoen. Maar dat telt nou niet meer. Ik ben er niet zoo zeker van, dat er nog iets meetelt behalve persoonlijke begeerte. De wereld is een varkensstal, waar iedereen, zooveel mo gelijk voor zichzelf ziet te krygen zonder te betalen. Ik ga naar buiten om me eens uit te laten waaien! Doe dat vooral, zei Keston, die met een glimlach de deur voor haar opende. Ik zou den Don Quichot van Beam eens gaan bezoeken, om uit te vinden, of hy werkelijk zoo deugdzaam is als het lykt! Ze zeggen, dat Stark een vrek is, die ergens een fortuin verborgen heeft. Misschien is dat zijn motief wel. Een mooi meisje èn een schip met goud aan den horizon zou een verlokkende com binatie zijn voor iedereen. Beest! mompelde Sybil, terwyl ze langs hem ging. Maar toen de deur zachtjes achter haar gesloten was, bleef ze aarzelend staan als in tweestrijd met zichzelf. Daarna ging ze naar haar kamer en deed de deur op slot. Een tijdlang zat ze verwoed te rooken met zwaar gefronste wenkbrauwen. Toen ze haar ciga ret had opgerookt gooide ze die weg en zei tot de vier muren, die haar omringden: Wat ter wereld zie ik in hem? Waarom geef ik om hem? Ik verafschuw zijn zelfver zekerdheid. Ik zou er alles voor willen geven om hem te vernederen. En toch... niettegen staande dat... bespottelijke dwaas die ik ben geef ik. om hem. Getrouwd of niet, ik bén gebonden HOOFDSTUK 12 Julie leunde tegen den muur langs de zee, in een bocht juist voorbij „De Zwarte Zwaan" en staarde bedroefd voor zich uit. De opwin ding was voorbij. Het leven ging weer zijn regelmatigen gang; voorbereidingen werden getroffen en over een week zou ze de vrouw van Rolfe Britton zyn. Ze was nog als ver doofd door de gebeurtenissen, die hiertoe had-, den geleid en een betreurenswaardige reactie was begonnen. Hoewel Rolfe haar met de grootste edelmoedigheid behandelde, hoewel hij er zich nu van weerhield zich op te drin gen, voelde ze zich nog bitter vernederd en haar stemming jegens Stark was een intense vijandigheid. Ze beschouwde hem als de oor zaak van alles, wat haar was overkomen, wat hy inderdaad ook was. En hoewel ze zich be wust was van de onredelijkheid, kon ze niet laten Rolfe mee in te sluiten in den cirkel van haar wrok. Rolfe was zoo hooghartig ge weest. Hij had eerder genomen dan gevraagd. En ze had min of meer het gevoel van een verschrikt dier, dat van den eenen meester aan den anderen wordt overgedaan. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7