Indië in je branding De II etroleum in een volgenden oorlog DRUKKERS Drukkerij Trapman N.V. Amerikaansche stap ia verband met Tientsin r WAAROM HET HUIDIGE DUITSCHLAND MET ZIJN BONDGENOOTEN NIET IN STAAT ZOUDEN ZIJN EEN OOR LOG TE WINNEN. In de „Tribune des Nations" treffen wij een interessant artikel aan van Pierre Dominique, waaraan wij het volgende ontleenen In het jaar 1939 zal men geen oorlog meer kunnen voeren zonder petroleum. In 1914 was de luchtvaart nog geen wapen als de in fanterie en de artillerie. Tanks bestonden er niet en de oorlogsschepen werden met kolen gestookt. En-desondanks was het gebrek aan petroleum voor een niet gering deel mede de oorzaak van de Duitsche nederlaag. In een volgenden oorlog zal de behoefte der oorlogvoerende naties aan petroleum enorm zijn. De behoefte daaraan der Duitschei's, die een der machtigste en sterkst gemotoriseerde, legers be zitten, alsmede nagenoeg de machtigste avia tiek en een zeer sterke marine, zal ver moedelijk de stoutste berekeningen verre overtreffen. Welke landen ook in een eventueelen oor log aan de zijde van Duitschland zouden staan, wij weten, aldus Dominique, in ieder geval met zekerheid, dat Engeland, Frank rijk en Rusland zich aan den anderen kant bevinden. Wij weten voorts dat de Vereenig- de Staten dit blok zouden steunen. Dat be- teèkent natuurlijk, dat de Atlantische zoo goed als de Indische oceaan voor Duitsch land geblokkeerd zullen zijn Duitschland en zijn bondgenooten behoeven er niet op te re kenen Amcrikaanschc, Mexicaansche of Ve- nezuelaansche petroleum te kunnen koopen; evenmin zullen zij olie uit Nederlandsch— Indië kunnen betrekken. Zelfs indien men zou aannemen dat Japan aan de zijde van Duitschland in een oorlog zou ingrijpen en dit land op NederlandschIndische pe troleum de hand zou kunnen leggen, (een vrij stoute veronderstelling! Red.), dan nog zou Duitschland daar aan weinig hebben want er zou geen weg en geen wijze zijn om die olie naar Duitschland te vervoeren. Slechts de Europeesche olie.» Opdat Duitschland en de zijnen een oor log zouden kunnen voeren, blijft hen slechts de Europeesche petroleum, d.w.z. de olie van Roemenië, Polen en Albanië en die uit het nabije Oosten: Bakoe, Iran en Irak. Ik weet dat Duitschland omstreeks twee millfoen ton kunstmatige benzine vervaardigt. Maar dat is nog geen tiende deel van wat men in oorlogstijd noodig zou hebben. Engeland, Frankrijk en hun bondgenooten zouden over de Atlantische Oceaan alleen al genoeg voorzieningsmogelijkheden hebben voor petroleum. De Britsch-Indische olie zou den het Britsche en het Franschc rijk ruim schoots kunnen voorzien. De olie uit het na bije Oosten zou genoeg zijn voor het Turk- sche, leger en het Russische leger zal haar petroleum uit Bakoe betrekken. Hoeveel Duitschland noodig heeft. Vandaar dat Duitschland en zijn bondge nooten onder alle omstandigheden petrolcum- bronnen binnen hun machtsbereik zullen moeten brengen, zoo zij een oorlog willen winnen of althans langeren tijd willen kun nen volhouden. De eenige petroleum die in dat bereik ligt is de Europeesche, die uit de genoemde streken in het Oosten en de Rus sische. De verschillende jaar-productiecijfers van deze gebieden zien er als volgt uit: 29.300.000 ton in Rusland; 6.620.000 ton in Roemenië; 507.000 ton in Polen en 120.000 ton in Albanië. Men ziet hieruit dat Roemenië, Polen en Albanië in totaal slechts 7.200.000 ton petroleum kunnen leveren, terwijl de oorlogsbehoefte van Duitschland en zijn bondgenooten al minstens 20 milliocn ton zou beloopcn. Deze petroleum zou dus in de verste verte niet toereikend zijn. De andere zijde echter kan op le niet-Eu- ropeeschc productie rekenen en de cijfers daarvan zijn alleszins indrukwekkend: Ame rika 200.175.000 ton; Afrika 214.000 ton; Oce- anië 2.292.00 ton; Indië 1.400.000 ton, Neder- landsch-Indir 7.900.000 ton; Iran 12.330.000 ton: Irak 4.300.000 ton. Het verschil is duide lijk, bij deze productic-cijfers vallen de an dere eenvoudig weg. Waar het vandaan moet komen. Voor Duitschland blijft er dus slechts één mogelijkheid over om zich van genoegzaam petroleum te verzekeren, aangezien het uitge sloten mag worden geacht dat het land tot de Russische oliebronnen zou kunnen door dringen. Daarentegen zouden de bronnen v. het nabije Oosten, die van Iran en Irak te zamen, het land 16.650.000 ton kunnen leve ren, hetgeen samen met de olie van Roeme nië voldoende zou kunnen zijn in geval van een oorlog. Hieruit vloeit de consequentie voort dat Duitschland twee militaire militair-politieke of enkel politieke - doeleinden moet nastreven. Het eer ste is zich te verzekeren van de Roe- ineensche petroleum en het tweede is er voor te zorgen dat het reusach- tige petroleumveld begrensd door de Kaukasus, de Zwarte Zee, de Bospo- rus, de Middcllandsche Zee, de Ara bische woestijn, de Golf van Perzië en het: Hoogland van Iran onder zijn bereik komt. Wannéér Frankrijk, Engeland en hun bondgenooten deze situatie begrijpen, dan moeten zij zich dus in geval van oorlog van drie petrolcum-zones verzekeren. Ten eerste Roemenië, ten tweede de Russisch-Oosterschc zone en ten derde die van het nabije* Oosten. Men kan aannemen dat de verzekering van de Roemeenschc petroleumzone, de op richting van de barrière voor Boekarest, En geland en Frankrijk niet slechts de over winning in een eventueelen oorlog zou ver zekeren, maar die oorlog zelfs zou verhinde ren. Zouden evenwel Engeland en Frankrijk, hetzij na een politiekcn strijd, hetzij zonder eenigen strijd, dit pctrolcumfront in Roeme nië opgeven, dan zou dat Duitschland en zijn bondgenooten op zijn minst in de gelegenheid stellen den oorlog te voeren en zelfs een tiid- lang vol te houden, vooral wanneer men daarbij voor oogen houdt dat de inmiddels aangelegde reserves en de productie van er- satz-stoffen voor de eerste zes maanden toe reikend zou zijn. Maar zelfs in dat geval zouden Duitsch land en zijn bondgenooten den oorlog niet kunnen winnen. Zouden zij echter hccrcn van het nabije Oosten worden, dan kun nen zij ook heeren van de ganschc wereld worden. Zij zouden kunnen steunen op im mense reserves en een ontzaglijke productie en bovendien zouden ze tegelijkertijd nog andere ruwe grondstoffen winnen, namelijk katoen uit Egypte, Irak en Turkcstan. Zit ten ze eenmaal aan de Perzische Golf, dan zouden zij bovendien nog een strategische positie innemen die den toegang zou ver zekeren tot de Aziatische petrolcumbron- nen. De taak der Britsch—Fransche politiek. Het afweerfront moet er dus in de eerste plaats op gericht zijn dat Egypte én Syrië, maar ook het gcheelc Mohammedaanschc blok met Engeland en Frankrijk samenwer ken. Hot is dus de allereerste taak der BritschFransche politiek een dergelijk af weerfront in het leven te roepen. Aldus de heer Pierre Dominique in de „Tribune des Nations". Een publicatie, aanvechtbaar wel licht op enkele punten, maar die men de verdienste van een instructief betoog niet onthouden mag. Finland bijt van zich af Opgedrogen garantie is ook agressie. ERKKO'S ANTWOORD AAN DE „PRAWDA". Het Finscho telegraafagentschap deelt mede, dat de „Helsingin Sanomat", het blad van den minister van Buitcnlandschc Zaken, Erkko, ex artikel zal publicccren, dat een antwoord is op het dezer dagen ver schenen hoofdartikel in de „Prawda". Het Finsche blad schrijft, dat de neutraliteit van Finland even zeker is als die der ande re Scandinavische landen. Het zegt verder: „De bewering van een Engelsch politicus, dat Finland zou kunnen worden genoopt tot deelneming aan een oorlog aan de zijde van een groote mogend heid, is fantasie. Finland kan niet worden vergeleken met Tsjecho-Slowakije, daar zijn onafhankelijkheid niet berust op kunstma tige verdragen en het Finsche volk in zijn geheel vastbesloten is zichzelf te verdedi gen. Bovendien wordt Finland niet, zooals Tsjecho-Slowakije, van drie zijden bedreigd. Men handelt niet vredelievend, wanneer men garanties geeft aan een staat, die ze niet wil hebben en, indien men die garanties tracht op te leggen, schijnt daar het vraag stuk van agressie te rijzen." Rubber in brand Atelier voor Rubber Regenklee- ding gedeeltelijk uitgebrand. Gistermiddag omstreeks half zes is brand uitgebroken in een atelier voor rubber re- genkleeding van de firma Kalkoene en Co- hen, gevestigd Tweede Lombardstraat te Rotterdam. Voorbijgangers zagen op dat tijdstip, hoe vlammen uit do twecfle verdie ping sloegen, kort nadat de ateliermeisjes het atelier hadden verlaren. De heer Cohen was in het op de eerste verdieping gevestig de kantoor nog aanwezig. Op aanwijzing van de burgers snelde hij naar boven, -maar slaagde er niet in met emmers water liet vuur, dat zich snel uitbreidde, te blus- schen. Men riep de hulp van de Rottcrdam- sche Vrijwillige brandweer in, die met vier stralen liet vuur dadelijk krachtig aanpak te. Weliswaar smaakte men het genoegen het vuur tot de tweede verdieping te be perken. mdhr men kon niet verhinderen, dat deze verdieping totaal uitbrandde. De vlammen vonden gretig voedsel in de aan wezige grondstoffen. Schagen levert dank zij haar zeer moderne installatie verrassend snel en tegen uiterst concurreerenden prijs. Brochures Periodieken Jaar verslagen Folders - Formulie ren en Handelsdrukwerk in één en meer kleurendruk. „Bij Trapman valt de prijs altijd mee". f 3000.- gestolen Bij inbraak in de residentie. Terwijl de bewoners uit waren, hebben Woensdagavond inbrekers in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage, hun slag geslagen. Zij hebben een ruit van de keukendeur met zeep besmeerd en daarna ingedrukt. Zoo konden zij de deur van bin nen openen. De buit, dien zij uit een kast op de eerste etage haalden, was niet gering: drie bankbiljetten van f 1000,een platina horloge met briljanten, een gouden horloge met ketting en een gouden sigarettenkoker. Charlie Chaplin helpt de Joden Zooals bekend, is Charlie Chaplin bezig aan een film, waarin de dictatuur wordt ge hekeld en die tot titel draagt: „De Dictator" De baten van deze film heeft, de beroemde komiek thans bestemd voor de verzachting van het leed, den Joodschen vluchtelingen aangedaan. Een „behoorlijke" vloot noodig Lezing luitenant ter zee le kl. Moorman. Wanneer men een balans opmaakt van onze maritieme weermacht, dan staat op de creditzijde daarvan het herleefde nationale bewustzijn, de vloot, die wij thans hebben en de belangen, die de groote mogendhe den hebben, tegenover de ontbinden de krachten, welke het herleefde na tionaal besef in zich draagt, het ge vaar gelegen in de rijkdom van de bezittingen van Groot Nederland, de strategisch tcere ligging van onze ge- bicdsdeclon, de huidige internatio nale politieke mentaliteit en de lan ge tijdsduur voor een sterkere vloot gereed is. Deze balans hield de luitenant ter zee le klasse II. C. W. Moorman de leden van de vereeniging „Onze Vloot" te Batavia in een lezing voor, en hij voegde eraan toe, dal men dus slechts met een gematigd optimis me de toekomst tegemoet kan zien. Slechts snel en doortastend handelen kan de ba lans in het voordeel voor land en volk doen omslaan. Zoo lezen wij in het Balaviaanscii Nieuwsblad. Krachten tot ontbinding. Het herleefde nationale bewustzijn, dat thans een groot deel van het Nederland- schc volk omvat, draagt in zich krachten tot ontbinding, aldus de spreker, omdat een gedeelte van hen, die door liet wereldge beuren wakker geschud zijn, slechts hun ideologie willen beveiligen voor de drei ging van anderen. Het is deze groep, die haar defaitistischen arbeid weer zal her vatten, zoodra liet onmiddellijke gevaar is geweken. Dan zullen zij, die hierbij behoo- ren opnieuw gaan spreken van „het gehate militairisme" en weer beginnen te verkon digen dat men „geen man en geen cent" voor de Defensie over heeft. Het Groot Nederlandsche Rijk, dat in economische beteekenis onmid dellijk volgt op de groote mogend heden, zal zich een weermacht moe ten- aanschaffen om zich op deze plaats te kunnen handhaven. Hier in Indic is men er over het alge meen over eens dat dit machtige deel van het Rijk verdedigd moet worden door een behoorlijke vloot. Spreker besprak daarna de sterkte van onze vloot en de verhoudingen van maritie me krachten tusschen aanvaller en verdedi ger in dit deel van de wereld en kwam lot de conclusie, dat Nederlandsch Indic veilig iWEI^TilLT: Wie een varken wil gaan baden, kan zichzelf hier slechts mee scha den Laatste telexbericht Burgemeester voor Ambtenarengerecht De ontslagkwestie te Ootmar- sum. De met ingang van 1 Maart jl ontslagen burgemeester van Ootmarsum, jhr. E. L. M. T. J. von Bönninghauscn, die door de Kroon van zijn functie ontheven werd, om dat hij zekere onnationale uitdrukkingen zou hebhen gebruikt, heeft met dit ontslag geen genoegen genomen. In de eerste plaats heeft hij eenige dagen, nadat de ontslag brief hem bereikte, zich tot H.M. de Konin gin gewend met het verzoek hem voor een nieuwe benoeming tot burgemeester van Ootmarsurii in aanmerking te doen komen en in-de tweede plaats is hij bij het Ambte narengerecht in Arnhem in beroep geko men tegen het ontslag. Dit Ambtenarengerecht kwam thans van morgen te Almelo bijeen om van de ontslag- kwestie en wat daar omheen zit, kennis te nemen. Daarbij doet zich allereerst de be langwekkende vraag voor of het gerecht inderdaad bevoegd is in deze een uitspraak te doen. Er bestaat geen jurisprudentie omtrent dergelijke gevallen, daar het eigenlijk nooit is voorgekomen dat een burgemeester onder deze omstandigheden ontslag is gegeven, terwijl een of ander Ambtenarenge recht ook nog nimmer de vraag heeft beoordeeld of het competent is een uitspraak te doen in een geschil tusschen de Kroon en een burge meester. Het is dus feitelijk niet uitgemaakt of een burgemeester ambtenaar in den zin der wet moet worden geacht en het Arnhemsche Ambtenarengerecht moet zich dus in eerste instantie hierover uitspreken, voordat het de zaak zelve beoordeelt. Dit neemt niet weg, dat de zitting gewoon haar gang kon gaan, want het gerecht volg de den gebruikclijken weg en ging pas in raadkamer na afloop van de zitting. Ministers gedagvaard. Tal van personen waren gedagvaard. De raadsman van den ex-burgeineester, diens broeder Jhr. Mr. E. J. B. M. von Bönning hauscn, lid der Eerste Kamer, had o.m. de ministers Goseling en van Boeyen opgeroe pen, den eerste omdat deze een onderzoek had gelast en den tweede omdat hij als par tij, optredende voor de Kroon, werd be schouwd. Voorts waren diverse personen, be trokken in deze zaak gedagvaard, zooals een wethouder van Ootmarsum (die verklaard heeft, dat de ontslagene de geïncrimineerde woorden had gebezigd), de waarnemend com missaris der koningin, mr. dr. J. W. Schnei- der te Hengelo, enkele industrieclcn enz. De heer Schncidcr was aanwezig geweest bij het verhoor, dat den heer von Bönninghausen in Januari j.1. door minister van Boeyen per soonlijk was afgenomen, de industrieelen hadden aangezeten aan een jachtmaaltijd, tijdens welken de voormalige burgemeester ook eenige uitlatingen zou hebben gedaan, welke niet door den beugel konden. zou kunnen zijn, indien men hier over een vloot beschikte, die den aanvaller zou dwin gen zijn slagschepen in te zetten. Echter zijn er in het moederland bezwaren van finantieelen en personeelen aard tegen een krachtige vloot. Maar spreker vroeg zich af of een land met een even ste vige economische positie als Engeland, dal f 50 per hoofd van de bevolking voor zijn weermacht uitgeeft, met slechts f 20 aan de grens van zijn financieele draagkracht is, terwijl het verder ook in ongeveer dezelfde positie verkeert. Evenmin kan spr. begrij pen, dat uit de 400.000 werkloozcn, die ver zorgd moeten worden, niet ongeveer een 7000 man kunnen worden gerecruteerd om de vloot, die noodig is te bemannen, het geen dan in vijf jaren kan geschieden: den tijd, noodig om de vloot uit te breiden. niet den wensch, dat het Nederlandsche volk zich tijdig mag beraden, besloot spr. zijn causerie. De Britsch-Poolsche besprekingen Vier belangrijke punten aan de orde. De diplomatieke medewerker van Reuter yerneemt, dat de onderhandelingen met de Poolsche militaire en economische missies, welke zich op het oogenblik te Londen be vinden, in hoofdzaak op de drie volgende punten betrekking hebben: 1. De levering van oorlogsmateriaal uit het vereenigd Koninkrijk, in het bijzonder zware artillerie, alsmede vliegtuigen. 2. De levering van grondstoffen uit de Britsche koloniën en die welke Polen voor zijn fabrieken noodig heeft. 3. De kwestie van financieele crcdieten, deels ter financiering van de onder 1 en 2 genoemde leveranties, deels door de eigen economische behoeften van Polen. De beide missies zullen haar werkzaam heden coördineeren. De algemeene leiding berust bij kolonel Koe, die vandaag door Halifax en Simon is ontvangen. Wielïtnnen DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Tijdens de dertiende rond van Singen naar Sluttgart, een afstand van 251.3 K.M., bleven de renners dicht bij elkaar. De Duitscher Thierbach zette 5 K.M. voor de finish een geduchte pace in en won de étappe met bijna een minuut voorsprong op een groot peloton, aangetrokken door Langhoff. In het algemeen klassement behoudt Unibenhauer (Dld.) de leiding. In het landenklassemcnt staat Zwitserland op de eerste plaats met een voorsprong van ruim 5 minuten op België. Blokakde onwettig geacht. De Amerikaansche regcering heeft tegen over de Japansche regeering uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de blokkade te Tientsin. De zaakgelastigde te Tokio heeft het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken medegedeeld, dat de Vereenigde Staten te Tientsin belangen heb ben en bezorgd zijn voor een mogelijke be dreiging dier belangen door de blokkade. De Amerikaansche belangen worden be groot op 26 millioen dollar. De juridische deskundigen der regeering hebben verklaard, dat de Japansche blokkade geen rechtvaar- diging in het internationale recht vindt. De buitenlandsche concessies te Tientsin, I Sjanghai, Koelangsoe en elders zijn tot stand gekomen door onderhandelingen tusschen China en clc regcering en zij zijn neutrale ei gendommen. De blokkade is daarom al dus deze juristen even onwettig als een blokkade tegen een neutrale mogendheid in oorlogstijd. Predikbeurten ZONDAG 18 JUNL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kapteyn. Zuidscharwoude, voorm. 10.30 uur, de heer Korndörffer. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Warmenhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichcn. Huisduinen, geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur (o.t.) Ds. Vorstman. Hoogwoud, geen dienst. Schoorl, zei Groet. Groet, voorm. 10.30 uur, Ds. Boeke. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. Boeke, Oude Niedorp, 's av. 8 uur, Ds. Boeke. Veenhuizcn, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Burgerbrug, geen dienst. Ecnigcnburg, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. Petten, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, de heer Jac. de Graaff. Aartswoud, 's av. 8 uur, Ds. Rij'kx. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde, van Wieringen. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Garef. Kerk. Schagen, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamstee- ker, hulpprediker. Nam. 5 uur, Cand. Wamstecker. Kolhorn. voorm. 10 uur, Ds. Visch. Nam. 3 Uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. J. K. Lof-, vers, van Amsterdam. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 ur, de heer Boon. Schagerbrug (Groosloot), voorm. 10.30 uur, de heer D. van Teijlingen uit Leiden. Schagerbrug, Chr. Jongemannen vereen, geen bijeenkomst wegens vacanlie. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en 's av. 7.30 li., de heer D. Meijer, van Heiloo. EIERVEILING SCHAGEN, 15 Juni. Aanvoer: 60.000- kipeieren 3—3.85 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILTNG, 15 Juni. Aanvoer: 28525 kipeieren: 5254 Kg. 2.80— 2.90, 55—57 Kg. 2.90-3.30, 5S-60 Kg. 3- 3.50, 01—63 Kg. 3.20—3.S0, 64—70 Kv. 3.70— 4.40, 277 eendeieren 2.30—2.60 per 100 st. HOORN, 15 Juni. 8 stapels kleine Boerenkaas f 20.1 sta pel Boeren Comm. Kaas f 1S.50 Totaal 9 stapels, wegende 2592 Kg. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 16 Juni. Aanvoer: 4200 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 55.30, drielingen 33.20, klei ne 1—1.50. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Juni. Aanvoer: 1000 Kg. aardappelen; Schotselie muizen 5—6, drielingen 3—4.30, kleine 1— 2.20, 1900 bos poen 6.70—S.40, 6 Kg. spercie- booncn 41.—,,30 Kg. snijbooncn 37.270 hos rabarber 4J204.60 bloemkool 11.10— 12.30, 2e soort 6.30—8.10. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter is, behoudens tussclicntijdsche wijziging, voor de week van 15 tot 22 Juni vastgesteld op 60 cent per kg (onveranderd).

Schager Courant | 1939 | | pagina 8