„Volhouden!" Wij lazen voor II GRATIS Geheimzinnige veeziekte Schager Courant EEN MOOIE REE zei de pastoor Schager Courant jRijksseruiriinrichting lost het raadsel op. In het Brabantsche dorpje Bladel is een vreemdsoortige veeziekte onder de koeien uitgebroken, die bij den landbouwer J. Heu- veling aldaar, in enkele dagen reeds ver schillende slachtoffers heeft, gemaakt. De te hulp geroepen veearts constateerde als eerste verschijnsel dat de beesten 's mor gens geen,melk geven. Zij eten' niet -meer en gaan 's avonds, met,,de .vier poot en tegen-el kaar staan en laten den kop moedeloos han gen. Nadat zij een paar dagen, zonder voer of drinken hebben gestaan vallen, ze plot seling doöd neer. Wanneer de koeien een maal in deze höuïling zijn gekomen, trek ken de uiers gehee l in het'lichaam op, en er is ook geen enkele beweging nTéer in de beesten te krijgen. De heer Kirch, inspecteur van den vee- artsenij kiindigen dienst te 's Bosch, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld doch ook deze autoriteit stond v,Qor,;een raadsel. Het aanwezige drinkwater 'was in orde en ook de bespuiting met loodarsenaat ter be strijding van den colorado-kever kan, in verband .met.de omstandigheden, niet de oorzaak zijn. Er heerscht bij de boeren in den omtrek een soort angststemming. Inmiddels zijn de cadavers per specialen auto naar den des tructor te Son. (N.B.) gezonden, waar sectie zal worden verricht. De oorzaak opgespoord. Naar aanleiding van dit bericht, heeft de N.R.Crt. zich tot de Rijksseriim-inrichting gewend, waar men het volgende meedeelde: Voor de angststemming onder de veehou ders in den omtrek bestaat geen reden meer omdat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aangetaste dieren aan loodvei'g-ifliging leden, welke zij hebben opgedaan, doordat in het, weiland van den desbetreffende 11 boer een hoop afval was gestort, .afkomstig uil de schilderszaak van dén.zoon van dezen- boer. Bij dit afval waren Vele- leqge verf- bliken en met verf droordrewkte doeken, welke voorwerpen uiteraard veel looddee- len bevatten. CHAMBERLAINS PARAPLUIE OP SHOW? Het is mogelijk, dat de parapluie van Chainiberlain aan het meer van Stre&a zal verschijnen. In de gemeente Gigesa, waar sedert een eeuw de parapluie-indus- trie bloeit, wordt n.1. binnenkort een ten toonstelling van parapluies en parasols geopend en men heeft het plan geopperd den Britschen premier uit te noodipen, zijn beroemde parapluie in bruikleen af te staan. Uit onze omgeving VERLENGING VERVOERSVERGUNNING. De Inspecteur-Genei'aal van het Verkeer heeft de ten name van de N.V. NederL Auto- Car Onderneming te Purmerend staande tijdelijke vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Purmerend en Stolpen, uitsluitend voor het vervoer van te werkgestelde werkloozen, verlengd tot 1 Jan. 1940. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat „in zorg" is, is de vorige week aanmerkelijk gedaald. Het aantal verminderde van 5S tot 31, waarvan 26 in de werkverschaffing waren geplaatst en 5 ingevolge cle Rijkssteunregeling werden geholpen. In de overeenkomstige weken van 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen respectievelijk 57 en 56. BURGERVLOTBRUG DIE IS ER MEE KLAAR! De heer C Spaan alhier, die onlangs met goed gevolg examen heeft gedaan te Hoorn voor het practische gedeelte Vakbekwaam heid voor Broodbakkers, is te Alkmaar, thans ook geslaagd voor het theoretische ge deelte. Tezamen met het Middenstandsdiploma een. waardevol bezit! Tot 1 Juli a.s. de indien thans een abonnement wordt genomen, f 1.90 per 3 maanden BUHGERBHUG. EEN GOED GESLAAGD REISJE. In de gelegenheid gesteld door eenige plaatselijke winkeliers aanvaardde Donder dag een gezelschap van .175 personen uit omgeving Burgerbrug en Eenigenburg dc reis naar Arnhem. Na een gezellige rijtoer kwam men onge veer negen uur bij de eerste pleisterplaats. De Gooische Boer, aan. Na een verfriss ching ging het.naar Arnhem, waar het prachtige park Sonsbeek bezocht werd. Een kleine rondwandeling, een rit naar De Schelmsche Brug en 'daar de lunch gebruikt! Vervolgens werd het tegenover gelegen Burgers Dierenpark bezocht, Roozendaal met zijn kettingbrug en Bedriegertjes was de volgende stopplaats. Na deze prachtige attractie ging men naar Heek voor een fijn dinertje. Om acht uur terug naar Amsterdam, daar nog een ge zellig uurtje gepauseerd en toen huis toe. Het was toen één uur. Er was maar éen roep: Wat zijn we gezellig uitgeweest! SCHAGERBRUG. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Woensdagavond vergaderde de Commissie voor het, .organiseeren van bovengenoemden tocht, in het lokaal van den heer H. L. v. d. Poll. Nadat de voorzitter de heer G. v. d. Sluijs de aanwezige dames en heeren welkom had geheetcn, werd de agenda afgewerkt. Besloten werd dat de tocht dit jaar naar oud-Valkeveen zal gaan. Onderweg zullen een paar halteplaatsen worden uitgezocht voor het nuttigen van koffie en thee. De dames verklaarden zich weder bereid om de inwoners de lijsten voor het verkrijgen va,n den on ontbeerlijken geldelijken steun aan te bieden. In het vertrouwen, dat deze steun weder om gul zal worden verleend zal de oudjes weder een zoo prettig mogelijken dag wor den aangeboden- De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank. W1ERINGERMEER BURGERLIJKE STAND. Van 10 t.m. 18 Juni '39. Geboren: Klaas, zoon van E. Hieanstra en G. Krale. Ondertrouwd, getrouwd, overleden: geene. DE BA?AR VAN „KUNST NA ARBEID". Zooals men in ons blad van 15 dezer in een advertentie heeft kunnen zien, wordt de bazar van „Kunst, na Arbeid" met. kracht van reclame voorbereid, 't Belooft een suc ces te worden, daar genoemde vereeni- ging zeer zeker de sympathie der bevolking geniet. Wij vernamen nog, dat door het bestuur een 209-tal firma's zijn aangeschreven, met de bedoeling een bijdrage in natura te ver krijgen. Van velen-werd reeds een gunstig antwoord ontvangen. SLOOTDORP. TRAILER GEKANTELD. Gistermiddag tusschen drie en vier uur geraakte eentrailer met vee, komende van de Leeuwarder markt op den Hoornschen ■weg ter hoogte van het, bedrijf van den heer Pijper van den weg en kantelde. Oor zaak was de zachte berm, nu de weg ter plaatse hersteld wordt. Een der vijftien koeien-passagiers geraakte te water, de overige veertien gingen gauw „grasver sterking" halen en liepen al spoedig rustig te ga-azen! De loonploeger van Damme uit Midden- meer bracht uitkomst en zette het gekan telde geval*weer recht. De koebeesten wer den ingeladen en de onfortuinlijke chauf feur kon zijn reis voortzetten! EEN GEVAARLIJKE HOEK. Zooals wij reeds meldden, kreeg Maandag j.1. de heer Versluis alhier een motoronge luk bij den hoek welke de Kerkstraat; maakt met den grooten weg MiddenmeerSloot- dorpHaukes, den zgn. Slootweg. Wij willen er thans nog eens de aandacht op vestigen, dat automobilisten en motorrij ders bij het. inslaan van de Kerkstraat de uiterste voorzichtigheid moeten betrachten. Meerdere malen is het, reeds voorgekomen, dat deze rechthoekige bocht met te groote snelheid werd genomen, waardoor de aulo 0».c het motorrijwiel den draai niet, kon krijgen en het gras op reed. Op dat gras nu spelen vaak kinderen, die zich er weinig van be wust. zijn, dat. ze zich op een gevaarlijke plaats bevinden. Tot nu toe is er nog geen ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de spelende kinderen wa ren betrokken, doch 't heeft wel eens weinig gescheeld. Eenige voorzichtigheid is hier dus wel op zijn plaats. OUDE NIEDORP GESLAAGD. De heer L. Fijma slaagde te Alkmaar voor het examen vakbekwaamheid in het bakkers bedrijf voor den Middenstand. VOGELWETVERGUNNING. Door den Commissaris der Koningin is vergunning verleend aan den heer L. J. Davids voor het schieten van schadelijk ge vogelte. DIENSTPLICHT. Van den Minister van Defensie werd be richt ontvangen dat de dienstplichtigen die in September van dit jaar zouden moeten opkomen voor de herhalingsoefeninge, 21e regiment infanterie te Amersfoort niet op geroepen zullen worden in dit tijdvak. Kantoorbediende op roof uit De Amsterdams ehe rechtbank vonnist. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de een 20-jarigen kantoorbediende, die had ingebroken en gestolen bij de firma waar hij in dienst was, tot zes maanden gevan genisstraf, met aftrek van voorarrest. Op Zaterdag 22 April had hij zich in het kantoorgebouw aan de Keizersgracht laten insluiten en toen het geheele personeel naar huis was, trok hij op roof uit. Hij forceerde ten ruit in een deur, wist in het. privé-kan- foor van de directie te dringen en andaar Jn het kantoor van den procuratiehouder. Hier forceerde hij een schrijfbureau, waarin zich de 'sleutels van de brandkast bevon den. Uit, cle brandkast eigende hij zich negen honderd gulden aan Nederlaudsch en bui*-' tenlandsch geld toe, evenals een groot aan tal plak- en postzegels. Hij kon echter het kantoor niet verlaten, omdat, cle deuren ge floten waren. Eenige uren later kwam cle conciërge terug en de jongen, die kalm naar builen wandelde, vertelde dat. hij bij onge luk was ingesloten. De Maandag d.a.v. kwam hij niet op kantoor, doch stuurde een brief, waarin hij mededeelde dat hij ziek was. Tevens stond in dat epistel dat men niet moest, denken dat hij ingebroken had. Den volgenden dag werd hij gearresteerd. Auto in Damsterdiep Drie licht gewenden. In den vorigen nacht om één uur is een personenauto uit Appingedam met be stemming Groningen bij Appingedam na het passéeren van een D.A.M.-bus in bot sing gekomen met een truck met trailer. De personenwagen, waarin zich één dame en twee heeren uit Groningen bevonden, die in Anningedam op visite geweest, wa ren, kwam in het Damsterdiep terecht. De drie inzittenden riepen luidkeels om hulp. Den chauffeur van cle truck en den j chauffeur van de D.A.M.-bus mocht, het gelukken na veel moeite cle drie inzitten- f'den door het achterportier uit de geheel onder water liggende auto te halen. Dc slachtoffers hadden lichte verwondingen opgeloopen. Nadat, dokter Siemelink uit, Appingedam hen had verbonden, zijn zij met een anderen wagen naar Groningen vervoerd. De auto, die totaal vernield is, is door een. kraanwagen uit Groningen gelicht. PUBLICATIE LEVERING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsclie .Veehouderijcentrale inaakt bekend, dat zij, die, ten einde de var- iensprijzen te steunen, met ingang van 26 Juni 1939 voor georganiseerden bij de pro vinciale landbouwcrisisorganisaties de ge degenheid zal openen varkens boven het ■zoutersgewicht aan haar ter levering op te geven, welke zij zal afnemen tusschen 14 Aug. en 16 Sept. van dit jaar. Bij levering zullen de varkens een levend gewicht moe ten hebben van 150 kg. of meer. Niet meer varkens mogen ter levering worden opge geven dan cie toewijzing van het aantal te gelijkertijd te houden varkens boven 30 kg. bedraagt. Degene die van de geboden gele genheid gebruik maakt, is verplicht cle door hem opgegeven varkens op de door de Cen trale vast te stellen tijd en plaats te leve ren. Het staat nog niet vast, of de varkens naar levend of naar* geslacht gewicht zul len worden uitbetaald. In het eerste geval zal cle prijs bedragen f0.52 per kg zonder korting, in het laatste geval bedraagt de prijs voor varkens beneden 150 kg. ge slacht, gewicht (doch hoven 150 kg. levend gewicht) f 0.63 per kg. en voor varkens boven 150 kg. geslacht gewicht f0.62 per kg. Opgave ter levering kan van 26 Juni 1939 af geschieden bij de zaakvoerders der Ne- derlandsche Veehouderijcentrale. 's-Gravenliage, 16 Juni 1939. (Adv.) STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandschc Akkedbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatu reerd van 12 tot en met 17 Juni 1939, voor groene erwten, door handelaren gedenatu reerd en voldoende aan de standaardmon sters van de kwaliteitsklassen A, B, of C, respectievelijk f2.90, f2.40 en fl.90 per 100 kg. zal bedragen, en voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld fl.40 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door te lers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal fl.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 16 Juni 1939. (Adv.) PRIJZEN DER BACONVARKENS. VERHOOGING MET TWEE CENTS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 19 Juni 1989 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankondi ging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg geslacht gewicht in centen. van van van van van bov. beneden 50 54 58 75 81 85 KWALITEIT 50 tot tot tot tot tot kg kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 63 67 69 65 61 57 IR 11A kwali 61 65 67 63 50 55 IC IIB I1IA teit 59 63 65 61 57 53 IIC 1IIB max. 57 61 63 50 55 51 IIIC 53 55 59 61 57 53 49 CC cent 53 57 59 55 51 47 Onder geslacht, gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooais zij het laatst, ziin vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 16 Juni 1939, (Adv.) HITSTE DE GEESTELIJKHEID DE BUR GERIJ VAN OOTMARSUM TEGEN DEN BURGEMEESTER OP?" Zeldzame zaak voor het Amb tenarengerecht. D«e kwestie van het oneervol ont slag van Oobmarsum's burgemeester, jhr. E. L. M. T. J. von Bönninghau- sen, die door de Kroon van zijn func tie ontheven werd, wegens het bezi gen van onnationale uitdrukkingen, werd gisteren voor het Ambtenaren gerecht te Anhem behandeld. Het is de eerste keer dat een burgemeester tegen een besluit van de Kroon in beroep komt. Het eerst werd de oud-burgemeester ge hoord, die toegaf wel eens pro-Duitsche uit latingen te hebben gedaan. Vervolgens ge tuigen een aantal gasten, die aan den „be- ruohten" jachtmaal tijd hebben aangezeten, tijdens welken de burgemeester gezegd zou hebben: „Nederland moet maar bij Duitsóh- land worden ingelijfd", en ook, dat hij de vlag zou uitsteken, wanneer de Duitschers binnenrukten. Hij zou als een der eersten meemarcheeren! „Dan wordt U zeker gouwleider?" zou de gemeentesecretaris toen hebben opgemerkt. De gem. secretaris ontkent deze opmer king te hebben gemaakt. Overigens zijn de verklaringen der tafel gasten, bijna alle industrieelen, zeer tegen strijdig. De één herinnert zich de fatale woorden wèl, de ander weet van niets. De gastheer van den jachtmaaltijd, ir. G. Jan- ninck, uit Enschede, bestrijdt positief dat de heer von Bönninghausen over inlijving niet Duitsc'hland heeft gesproken. Wethou der Joosten betoogt positief het tegenover gestelde Laster en wraak. Een broer van het zwaar beschuldigde ge meentehoofd jhr. mr. E. J. B. M. von Bör- ninghausen, pleit voor den ontslagene. PI. brengt alles terug op laster en wraakne ming. Spr. schrijft de conflicten toe aan het optreden der geestelijkheid en hekelt in dit verband het optreden van den pastoor, die den strijd, waarbij het speciaal den bouw van een nieuwe school betrof, systema tisch voerde en van de preekstoel af elke week de gemeentenaren tegen den burgemeester opzette. „Volhou den, volhouden jongens", zcide - hij dan en de klachten van de wethou ders vonden daardoor een gewillig oor bij de hoogere autoriteiten. In de laatste fazc van den strijd heeft men den burgemeester pro-Duitsche gezind heid venveten, hetgeen o.m. beteekent, dat hij heiden, anti-semiet en landverrader is. Alles kan men in Nederland zijn: pro Enge land. pro Negus, pro Zogoe van Albanië en pro Rood Spanje, maar niet pro Duitsch! Anti Duitsch heeft men tot nationale plicht verheven, aldus pl„ die voorts wees op di verse aantijgingen tegen den burgemeester ingebracht: smokkelen van Duitschc jacht patronen, onnationale uitlatingen tijdens een dansfeest in Duisburg enz. Steekhou dend zijn deze echter niet gebleken. Na het bezoek van den minister is het on derzoek der klachten op een manier ter hand genomen, die men nog niet bij een schooljongen zou toepassen. Ook had de burgemeester geen gelegen heid zich behoorlijk te verdedigen. De rijksrecherche is niet objectief te werk gegaan. PI. bestrijdt dat de Kroon een bur gemeester zonder meer kan ontslaan en dan van alles af is. Pl.'s conclusie is, dat het Ambtena rengerecht dient uit te spreken, dat het ontslag onwettig is en subs. dat de Kroon het ontslag eervol had moeten verleencn. De raadsman der Kroon pleit. Daarna krijgt de raadsman der Kroon, mr. Mulder, het woord. Hij bestrijdt, dat er onrechtmatig is gehandeld. De Kroon kan wel zeker te allen tijde ontslag verleencn en de burgemeester is geen ambtenaar in den zin der Ambtenarenwet. Hij bekleedt een positie van vertrouwen en slechts zoo- lapg dit vertrouwen bestaat, kan hij gehand haafd blijven. Dit is echter een zaak van beleid. Een beroep op het civiele recht heeft geen zin, want hier komt het publie ke recht ter sprake. PI. meent, dat het beroep dienst te worden afgewezen. Formeel staat liet. vast, dat de lasterlijke termen zijn gebruikt. Vier getuigenverkla ringen zijn te dien opzichte positief. Daarom is een dergelijke burgemeester niet te handhaven, vooral zoo dicht bij de grens. Reeds eerder trouwens zijn er klachten en geruchten over den burgemees ter geweest. Een gezagsdrager, die zulke con flicten heeft met 't provinciaal bestuur de wethouders en de geestelijkheid is niet langer te handhaven. Daarmede is ons volk niet gediend. Voor een eervol ontslag was geen aanleiding. Bij de herbenoemingen is reeds veel consideratie gebruikt. PI. concludeert tenslotte, dat de vorde ringen dienen te worden afgewezen. Nadat, de uitspraak op 7 Juli is be paald, wordt hierop de zitting gesloten. De figuur van de Miranda, Het Volk (S.D.A.P.) schrijft in hetzelfde nummer, als waarin het. 't rapport over de erfpachtskwestie publiceert, reeds een com mentaar, waaraan wij het volgende ont- leenen. Het blijft naar ons oordeel een groote fout, dat dit rapport juist en kele dagen vóór de verkiezingen het licht ziet. Zij, die aan moraal en politiek fatsoen niet hechten, zullen ongetwijfeld pogen, bij hun propa ganda van enkele punten misbruik te maken. Het verwondert ons niet, dat de commu nisten, in wie wij met liet volste recht steeds de doodsvijanden van het democratisch so cialisme zijn blijven zien, reeds Donderdag avond met een extra-editie op pad waren. Wat deert het hun, dat de heele agitatie door de reactie niet doorzichtige bedoelin gen is aangesticht? Wat Dc Miranda betreft, die voor de bree- de massa van de Amsterdamsche bevolking zoo onnoemelijk veel heeft tot stand ge bracht zijn naam is door dit rapport ge zuiverd. Van corruptie of van misbruik van familie-relatie is niet gebleken. Zijn woord, dat hij een ieder recht in de oogen kan zien, is door het onderzoek van de commis sie bewaarheid. Waar ligt de oorzaak van de fouten, die de commissie in zijn beleid heeft gevon den? Wit het rapport leest, ziet het beeld, voor zich oprijzen: zijn drift tot bouwen, tot het scheppen van werkgelegenheid zijn vurige wensch om de werkloosheid te rug te dringen deze motieven hebben De Miranda geleid. Indië's nlet-sluitend budget. De Telegraaf noemt de Troonrede van den Gouverneur-Generaal een kloeke rede, welke van gematigd optimisme getuigt. Maar dat de Indische regeering de doel stelling van een sluitende begrooting in do huidige omstandigheden niet te verwezen lijken acht, is een beslissing, die, aldus liet blad, velen in den lande zullen betreuren. Zij zullen er op wijzen, hoe de drastische bezuinigingen en de inkrimping van het overheidsapparaat in cle crisisjaren onder liet vorige bewind een finantieel clébacle hebben voorkomen en Inclië in staat hebben, gesteld in 19361937 tot een snelle opleving te geraken. Met erkenning van het groote werk, dat in dit opzicht door den vorigen Landvoogd tot stand is gebracht moge er op worden gewezen, dat cle huidige omstan digheden en vooruitzichten nog bij lange na niet zoo ongunstig zijn als iri die voorbije jaren en bovenal dat Inclic, zoo kort. na cie vorige, een twééde periode van bezuiniging, om te komen tot, bcgrootingseven wicht, wel licht niet zou kunnen doorstaan en tot den rand van uitputting zou geraken. Aan de defensie worden in de openings rede uitvoerige beschouwen gewijd, doch van datgene wat op dit gebied zoowel in Nederland als in Tndiö de gedachten het incest bezighoudt,, den bouw van slagkrui sers, kon de Landvoogd niet meer zeggen dan dat „Indië met gespannen aandacht de beslissing over de plannen tot, verderen uit bouw van de vloot afwacht". Naar het voor komt, aldus de Tel., was hier niet de ver tegenwoordiger van H-M. cle Koningin aart liet, woord doch cle eerste burger van Ned. Inclië, die zich tot tolk maakte van de ge voelens der ingezetenen daar te lande. Terwijl in de crisisjaren vele zaken achteruit liepen, waren er toch die goede resultaten boekten. Zij adverteerden in de en zorgden daardoor voor een uitbreiding van hun klantenkring, waardoor het nadeel der verminderde individueele koopkracht werd opgeheven.

Schager Courant | 1939 | | pagina 11