Het clearingstelsel met Duitschland ["voor bijvoedermgl ■JUITENLANDSCH, ^VERZICHT Stadt Schanke Economische beschouwing AKKERTJE 7*)iti$ n qetVone CpUtd&i.. meurt dit ifk CENTRA -ewtdettf Centra beteekent kwaliteit! Zaterdag 17 Juni 1939 Tweede blad De achterstand neemt weer toe A LANGDURIGE DUITSCHE BETALINGS- CREDIETEN. SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR ONZEN EXPORTHANDEL. Een van de kwalen, waaronder dc tegen woordige internationale handel lijdt, is het clearingstelsel, dat intusschen zulk een van zelfsprekende instelling is geworden, dat men weinig hoort spreken over het systeem als zoodanig. Voor wat ons land betreft, is het vooral de DuitschNederlandsclie han del, die er door aan banden wordt gelegd en de noodzakelijkheid om er toe over te gaan werd destijds ingegeven, o.a. door het feit,- dat het Duitsche rijk voor de door den Duit- schen handel uit Nederland betrokken goe deren eenvoudig geen betalingsmiddelen be schikbaar stelde. Dit had tengevolge, dat be langrijke in Duitschland uitstaande posten werden geblokkeerd. Hoewel de Nederlandsclie exporteur zich iniet zelden heeft laten leiden door een merk waardig groot vertrouwen, kon het op zulk een manier niet door blijven gaan en zoo kwam het ten slotte, eejiigszins tegen den wensch van de Duitsche regeering tot een re geling, waarbij de goederen, die over en weer werden uit- en ingevoerd met elkaar werden .verrekend. Door bemiddeling van een daar voor in het leven geroepen instantie, betaal de de Nederlandsclie importeur aan den Ne- derlandschen exporteur en hetzelfde had ook plaats in Duitschland. Dat men de zaak in Duitschland liever bij het oude had gelaten, ligt voor de hand. De gang van zaken kwam er destijds op neer, dat de Nederlandsclie export een erediet ver leende aan Duitschland, waarvan het oogen- blik van aflossing niet nader bepaald was. Ook in die dagen konden onze buren het geld reeds buitengewoon goed gebruiken en ze zouden er stellig geen bezwaren tegen heb ben gehad, indien de vreemde exporteurs op de gevolgde wijze waren doorgegaan. Omtrent afbetaling heeft het bewind van Hitier zich nooit heel groote zorgen gemaakt en het zou dit ten aanzien van de achter stallige goederenposten evenmin hebben ge daan. Intusschen werkt het systeem nu reeds meerder jaren. Aanvankelijk bestond een kolossale achterstand, die soms ernstige zor gen baarde, doch die tenslotte kon worden ingehaald. Nu laat het clearingstelsel, wanneer de ge ruilde artikelen in geldswaarde juist te gen elkaar opwegen, natuurlijk geen ruimte voor de Duitsche regeering om behalve de uit Nederland geïmporteerde artikelen, die meestal bestaan uit voedingsmiddelen, nog iets anders te betrekken. Bij dit andere moet men denken aan de befaamde grondstoffen, waaraan bij onze buren zulk een groote be hoefte bestaat. Iets dergelijks kan eerst gebeuren, wanneer er sprake is van 'n Duitsch uitvoei'overschot. Immers in dit ge val heeft Nederland meer aan Duitschland te betalen dan omge keerd, Wanneer alles is verrekend, blijft er voor Nederland nog een schuld bestaan, waarvoor men ginds kan betrekken, wat men wil. En hierom is het de Duitsche regeering te doen. Zooals reeds vermeld, slaagde Duitsch land er destijds in den bes taanden achterstand in te halen. Dit beteekende dus, dat er meer naar hier werd geëxporteerd dan omgekeerd en het beteekeijde ook, dat er een oogenblik moest komen, waarop Duitschland vrij zou kunnen beschikken over de bedragen, die voorheen werden ge bruikt ter afbetaling. In Nederland zag men dit in en zoo werd in 1937 het percentage van het clearingbe- drag, waarover Duitschland vrijelijk kon be schikken, verhoogd van 6 op 10 geven aan den buitenlandscheu afnemer. De betalingen komen bij het clearinginstituut langzamer binnen, niet bet gevolg, dat dc Nederlandsclie exporteur langzamer kan worden betaald, omdat het berooide Duitsch land niet gewend blijkt kapitaal in soortge lijke ondernemingen te steken. We staan dus voor het .zonderlinge ver schijnsel, dat Duitschland de gemakkelijke betalingscondities eenvoudig verleent ten koste van den N.ederlandschen exporteur, die hij laat wachten tot hol hem convenieert. Oppervlakkig bezien is er geen reden om zich ongerust te maken over dc uiteindelijke liquidatie. Immers de tegenwaarde zit. in Nederland en deze zal tenslotte aan onzen exporteur ten goede komen. Toch zit er een gevaar in. Want onze le vensmiddelen worden in het binnenland als regel verkocht op zeer korten termijn. De middelen van iederen exporteur zijn ten slotte beperkt en wanneer zijn hccle kapi taal in exporten is belegd, zal hij deze ge heel of ten deele moeten beëindigen. Dc kans is dus niet denkbeeldig, dat nieuwe moei lijkheden zullen rijzen voor onzen export- handel, die het toch al zoo zwaar heeft Met alle nadeclon daaraan voor onzen boeren stand verbonden. Dus zou onze regeering moeten ingrijpen en b.v. de credicten bij export moeten beper ken. Maar dat zou weer den invoer naar hier belemmeren. Want de lange betalings- crcdictcn zullen wel noodig zijn. Anders zou den de Duitschers ze vermoedelijk niet ge ven. Alles bijeen genomen ziet het er voor on zen toch al zoo besnoeiden handel op ons buurland duister uit. Zonder twijfel is dc heelc gang van zaken een uitvloeisel van het dwaze autarkische systeem met aankleve van alle uitwassen als b.v. het Duitsche verlangen om grondstoffen te bezitten. En aangezien liet niet waarschijn lijk is, dat de. regccring van ons buurland ten deze op dc dwalingen baars weegs zal te- rugkeeren, zal dit wel schipperen blijven. daardoor slechts toenemen en in onze da gen beleven we de historie, die we zich zoo dikwijls reeds hebben zien voltrekken: hoe een reusachtig rijk door iedere toevoeging dichter komt bij zijn inéénstorting. Het gaat daarmee als met een zakenman, die zichzelf bankroet weet, maar die door steeds uit te breiden, liet oogenblik van de krach telkens weet uit te stellen. Totdat die eindelijk toch komt. Een ander gebied van toenemende span ning ligt in het Verre Oosten, waar Japan zijn dreigement de internationale concessie te zullen blokkeeren in uitvoering heeft ge bracht. De oorzaak van deze maatregel is tot op zekere hoogte eenzelfde als die der Duitsche agitatie. Ook Japan is bezig een wereldrijk te stichten. Het heeft daarom enorme offers gebracht, het heeft ook in derdaad groote deelen van China veroverd. De reusachtige afmetingen van dit rijk vormen echter, te samen met de steeds toe nemende en nooit verwachte eensgezind heid der Chineezen om de indringers te ver drijven, een onoverkomelijke hindernis. Het moet de heeren uit Tokio langzamerhand duidelijk zijn geworden, dat de weg, die tot .dusverre is bewandeld, onmogelijk tot een bevredigend resultaat kan voeren. Japan krijgt China niet op de knieën. Groote deelen van het Chineesohe rijk zijn bezet, maar daar woedt in den rug van de Japansche hoofd machten een moorddadige guerilla. En de hoofdmachten zelf kunnen niet verder. Japan schijnt aan het eind van zijn kunnen. Er komen geen overwinningsberiohten meer en steeds openlijker wordt gesproken over het Japansche „echec" in Ghina. De actie tegen de internationale conces sies nu schijnt te zijn een poging van de zijde der Japanners oni in de eerste plaats de Engelsehen te dwingen hun medewer king le verleenen bij de onderneming tegen Alktnaarscbe Kaasmarkt De hoogste markt was f 18. een halve gulden duurder dus. Dat was in doorsnee ook de tendens van de markt, die is te kwalificeeren als stug-duur. Een tikje stugheid is echter dikwijls kenmerkend voor markten, die langzaam-aan stijgen. Twee stapels maakten f 18.de gang voor exportgoed was I 17. a f 17.50, voor consumptiekaas 116— a 116.50. De kwaRteit was goed en de ver betering die viel op te merken, is wellicht in verband te brengen met geruchten omtrent een te ver wachten extra-contingent voor Duitschland. Daarnaast blijft de handel kaas opzetten. Uit onze Omgeving KOEGRAS JULIANADORP. EXCURSIE VAN DE VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER LANDBOUW- CURSUSSEN TE JULIANADORP. Des morgens om zes uur vertrok de auto bus met 20 leden en één gast naar Rotter dam, waar een bezoek werd gebracht aan de A.S.F. fabrieken en aan het Rijks-Serum instituut. De A.S.F. fabriek, welke gelegen is tegenover Vlaardingen werd het eerst bezocht. Door de Directie werd het gezel schap ontvangen en van sigaar of sigaret voorzien, en daarna door de fabriek rondge leid. Interessant was het om de diverse be werkingen te zien, die de verschillende grondstoffen moeten ondergaan, alvorens deze kustmest genoemd kunnen worden. Door den geleider van het gezelschap werd die op zeer duidelijke wijze uitgelegd. Na ongeveer 2'A uur in de fabriek en de op slagplaatsen vertoefd te hebben, werd de uitgang weer bereikt. Daar werden de costuums afgestoft en nam de leiding harte lijk afscheid van het gezelschap. Met een sleepboot van de A.S;F. fabriek ging het gezelschap naar Vlaardingen, waar de autobus, die inmiddels omgereden was, hen opwachtte. In een restaurant Ier plaatse werd eerst aan de versterking van den inwendigen mensch gewerkt. Vervolgens zette men de tocht voort naar het Rijks- Seruminstituut, waar men te on geveer 2 uur arriveerde. Daar werd liet ge zelschap door een der aanwezige doktoren voorgeleid die uitlegde, hpe de diverse Serums, welke noodig zijn voor de bestrij ding der verschillende besmettelijke ziek ten, gewonnen worden. In de stallen bezich tigde men de dieren, die noodig zijn voor het winnen van het Serum, o.a. was er een Zuid-Amerikaansche stier aanwezig van 14 jaar oud. Na de levende dieren kwamen nog wat op sterk water gezette diertjes voor bezichtiging in aanmerking, welke bij hun geboorte mismaakt waren. De terugreis ging via Den Haag door den Haarlemmermeerpolder naar Amsterdam. Een pauze bij Heek, en daarna nog wat van „het groote dorp" bekeken. Tenslotte komt aan alles een einde, en werd de thuis reis naar ons dorp hervat, waar een in alle opzichten tevreden gezelschap aankwam, dat zeker goede herinneringen zal bewaren aan dezen mooien en leerzamen dag. Het was alleen maar jammer dat niet alle le den hierbij aanwezig konden zijn. China en de hulp aan Tsjang Kai Sjek op te geven. Het zwakke punt hierin is in de eerste plaats, dat iemand van wien men weet, dat hij niet aan den wlnnenden kant is, door pressie moeilijk iets kan bereiken. En het risico, hetwelk Japan blijkbaar aanvaardt, is, dat het Engeland nog meer tegen zich zal krijgen, dan op het oogenblik het geval is. Overigens schijnt Japan in het blokkee ren der concessies het middel te zien om de regeering Tsjang Kai Sjek te berooven van zijn hulpbronnen aan buitenlandsche deviezen. De Chineezen in de bezette gebieden toch zouden hun goederen hebben geexporteerd via de internationale concessie, ze zouden deze daardoor hebben kunnen verkoopen in buitenlandsoh geld, dat aan Tsjang Kai Sjek ten goede komt, die hen daarvoor wel Chi- neesoh geld ter beschikking stelde, doc-h die met de deviezen de voor den oorlog noodige goederen kon betrekken. Dit alles heeft inderdaad iets aanneme lijks. Maar er zitten haakjes aan. Zoo be schikt Tsjang Kai Sjek blijkbaar over de noodige hulpbronnen om de Chineezen in het door Japanners bezette gebied de tegen waarde der door hen geexporteerde artike len in Chineesche joeans ter beschikking te stellen. Lukt het hem deze tegenwaarde ter be schikking te stellen van het buitenland zon der de bemiddeling der Chineezen in het bezette gebied, dan is zijn positie eer ver sterkt dan verzwakt. We zullen er dus goed aan doen de actie der Japanners niet te overschatten. Nog af gezien van de tegenmaatregelen, die Enge land voor zijn prestige wel genoodzaakt is te nemen en die tegenover het wanhopig worstelend Japan ook wel niet achterwege zullen blijven. Welke maatregelen dit zul len zijn, dienen we af te wachten. Een open lijk conflict is nauwelijks te verwachten. Daarvoor ligt Japan te ver weg. Maar toch, wil het Westen zijn prestige in het Verre Oosten gehandhaafd zien, dan mag deze Japansche blokkade niet onbeantwoord blij ven. Wellicht zal een voorspoedige gang van zaken bij de onderhandelignen tussohen Rusland en Engeland op een en ander van invloed zijn. Strang is te Moskou aan den slag geto gen en de voorloopige berichten lijken niet onbevredigend. Misschien dat omgekeerd de jongste daad van Japan de besprekingen vergemakkelijkt. Want Japan ontpopt zich meer en meer als een gemeenschappelijke vijand van Rusland en van Engeland. in de weide VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. De afdeeling Den Helder en Omstreken van bovengenoemde vereeniging, hield Don d era vond een vergadering in de Chr. School aan de Kortevliet. De opkomst was als gewoonlijk niet groot, slechts 12 le den waren present. De voorzitter, de heer T. Speur, opende op de gebruikelijke wij ze, terwijl daarna de notulen door den secretaris, den lieer D. Abbenes, gelezen werden en vastgesteld. Bij dc ingekomen stukken, die overigens voor kennisgeving werden aangenomen, was een schrijven van den Rijksbijenteeltconsulent, dat er geen subsidie voor de gehouden lezing kon worden gegeven, daar deze maar door 18 leden bezocht was. Wil men dus in den vervolge zulks voorkomen, dan zullen de leden en bloc ter vergadering moeten ver schijnen, hetwelk trouwens ook zeer ge- wenscht zou zijn. Dan komt. in bespreking de te houdien „excursie". De laatste jaren maakte men een rondgang langs de stands van diverse leden in Cailantsoog, Julianadorp, Den Helder, Wleringermeer en ook is men een maal op Texel geweest. Het blijkt na on derlinge besprekingen dat daar thans niet veel animo voor is. Terloops wordt in het midden gebracht om een bezoek aan den Imkersdag te Middelburg te brengen. Hiertoe wensclit men niet te besluiten, daar dit toch maar voor enkele personen zou zijn, en niet gerechtvaardigd is tegen over de afdeeling als geheel. Er komt dus niets. Bij de rondvraag werden enkele huis houdelijke vragen gesteld en beantwoord. Door den heer Schellinger wordt uit hét verslag der Alg. Verg., voorkomende in het Maandschrift der Ver. geciteerd „dat de vergunning der Regeering het vorige jaar, 3 weken later als gewoonlijk afkwam, om de accijnsvrije suiker aan de imkers af te leveren". Hij wil dit speciaal vér- melden, omdat er over deze zaak nogal wat critiek geweest is, en men dan nu weet waarom dat toen zoolang duurde. Verder is er niets meer aan de orde en sluit de voorzitter de bijeenkomst. DE R.V.S. IN 1938. Wij ontvingen het jaarverslag 1938 van de Levensverzekering Maatschappij N.V. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (R. V.S.), welke maatschappij in het afgeloopen jaar haar honderdjarig bestaan herdacht. De ontwikkeling van het bedrijf stemt tot bijzondere voldoening. De vooruitgang van liet, totaal verzekerd bedrag was ruim f 27.700.000.—, waardoor de stand eind '38 ruim 480 millioen gulden bedroeg. De waargenomen sterfte was gering; aan uit- keeringen bij overlijden was geraamd een bedrag van f 2.796.893, terwijl slechts f 1.760.059 behoefde te worden uitgekeerd. Ook de uitkeeringen aan lijfrenten bedroe gen aanmerkelijk minder dan waarop was gerekend. De gekweekte rente was ruim voldoende. Gemiddeld bedroeg zij van de beleggingen over 1938 4.26 pet. Ook de onkostencijfers waren bevredi gend, op de kosten van administratie en het innen der premiën is f 641.000 bespaard kunnen worden. De premiereserve bedraagt per 31 Dec. j.1. f 77.863.365, de extra reserve f 9.235.125.77 terwijl de reserve voor bijzondere doelein den f 425.429 groot is. Het geplaatste Maatschappelijk Kapitaal bedraagt f 1.000.000, waarop gestort is f 822.700. De grootste post onder de beleggingen wordt gevormd door de hypotheken, 'die f 29.272.923.bedragen en 32.80 pet. uit maken van het totaal der beleggingen. De ervaring met de hypotheek-portefeuille is wederom gunstig geweest. De totaalwaarde der onroerende goede ren bedraagt f 12.107.723; op deze post werd een afschrijving toegepast van f 176.315.44. Op de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders zijn verschillende be sluiten omtrent de winstverdccling geno men, ten gevolge waarvan het dividend zal bedragen 30 pet. op de verplicht en 10 net. op de onverplicht gestorte bedragen en de uitkeering op winstbewijzen f 120.05 per stuk. Merkwaardigewijze slaan we op het oogen blik echter voor het feit, dat, terwijl de Duitsche uitvoer naar Nederland minder is gedaald dan omgekeerd zoodat het voor Duitschland beschikbare overschot nog groo- ter zou moeten zijn geworden dc achter stand bij de clearingsbetalingen weer hand over hand toeneemt, zoodat men zich in Ne derland niet ten onrechte ongerust begint te maken. Het geheim daarvan ligt vermoedelijk grootendeels in het feit, dat de Duitsche ex porteur zeer langdurige credieten begint te Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op hel AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIE USrking»»'-AKKERTJES", want ze bevallen een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. En iedere maand krijgt elke klant het fraaie maandblad „CENTRA"! DE SPANNING IN TSJECHIë. JAPAN BLOKKEERT DE INTERNATIONALE CON CESSIE. ENGELAND EN RUSLAND. Het is vrij kalm geweest den laat®ten 'tijd, maar, juist zooals we dat ook in de natuur zien, beginnen zich hier en daar centra te vormen van verhoogde druk. Het geruststel lende daarbij is, dat voorloopig geen gevaar sChijnt te bestaan voor internationale span ningen. Want, voor zoover Europa betreft, blijft de dreigende actie zich in hoofdzaak beperken tot Tsjeoho Slowakije, hetgeen te genwoordig wil zeggen, dat het een kwestie is van min of meer internen Duitschen aard. Dat het niet in dc eerste en voornaamste plaats ging om de moord op den Duitschen politieman, wordt met den dag duidelijker.' Er heerscht in dit gedeelte van ons wereld deel onder de bevolking een spanning, die tot een explosie dreigt te voeren. Duitsch land blijft den toestand weliswaar meester, doch op een wijze, die stellig ongerustheid moet wekken te Berlijn. De gang van zaken doet denken aan een vat, waarin de druk geleidelijk aan toeneemt. Het uiteen spatten wordt voorkomen door er telkens nieuwe hoepels omheen te leggen, in plaats van door de spanning te verminderen en het is duidelijk, dat dit op den duur niet anders dan tot een catastrophe kan voeren. Duitsche militairen en Duitsche politie overstroomt het prolectoraat in steeds toe nemend aantal, kortom Berlijn schijnt al lerminst genoegen te beleven van zijn jong ste verovering. Merkwaardig bij dit. alles is, dat de be richten, als zou Duitschland een coup on dernemen tegen het nog steeds in meerdere of mindere mate zelfstandige Slowakije, toe nemen. Berichten uit Tsjechië schijnen op iets dergelijks te wijzen en liet eenige, waar over men zich daarbij mag verwonderen is, dat Duitschland, dat toch waarlijk niet veel plezier heeft beleefd aan de annexatie van niet-Duitsch gebied, er prijs op stelt daaraan nog meer toe te voegen. De ont bindende elementen binnen het rijk zouden LEIDSCHEPI/EIN 5—9 A'dam - Tel. 33072 Dagelijks wisselende menu's. Zondag diner a f 1.15 Haringsla - Vermicellisoep Gek. Zalm, Peterseliesaus, Purée. Kalfsnierstuk, verschill. groenten, geb. aardapp., Noga-ijs met slagroom. Zonder Visch 90 ct, Inplaats van het voorgerecht Hors d'oeuvre varié 1.40. Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltijd Reisgezelschappen belangrijke reductie.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5