BRUNO IS ZOET B-eite jon<}em en Voor de laatste maal schrijven wy elkaar van de week. Voor het laatst voor twee maanden. Twee maanden vacantienu, jullie gaat een fijne tijd tegemoet. Een tijd van zalig luieren en nietsdoen. Behalve die genen onder jullie die op de boerderij gaan werken en hun vader helpen. Nu, maar dat kan ook prettig zijn. Zoals ik beloofd heb zal er deze week nog, omdat het een bijzondere week is, een taart verloot worden. Degene die deze wint moet zich maar geen buikpijn er aan eten Hy is gewonnen door: JACK v. d. CAPELLE Laanplein E 38 Schagen En nu de briefjeS: Bep Tijsen, Anna Faulowna. Ja, dat is me zeker een lange brief Bep, die ik daar van jou ontvang. En... een gezellige brief bovendien met een massa nieuws er in. Jij kunt het! En wat is hij prachtig geschreven. Zeker gedaan met het puntje van je tong op je borst... Ja, het is de laatste maal dat we vandaag aan elkaar schrijven. Jij vindt het jammer, maar ik ook. Gelukkig dat we elkaar over twee maanden weer ontmoeten. Tot kijks! Trien Tijsen, Anna Paulowna. Ook al een brief die me vertelt van dat kostelijk schoolreisje. Ik. geloof dat ik iets gemist heb, om daar niet mee mede te gaan. Tjééa... dat gaat nu eenmaal niet meer. Schoolreis jes mag ik niet meer meemaken. Zie ik jouw naam ook de eerste week van September weer terug Maar natuurlijk, hoe zou dat anders kunnen. Dag! Jack v. d. Capelle, Schagen. De duiven maken het prima Jack. Alle mensen die ze zien slaan hun handen in elkaar en zeggen: wat een prachtige dieren zijn dat. En dan moet je zien hoe parmantig ze met hun staart lopen te wandelen. Als pauwen! Na de vacantie zal Ik je weer het een en ander van hen vertellen want ik begrijp, dat je belangstelling blijft koesteren voor je oude vrienden. Dag Jack! Jan Stöve, Scliagcrbrug. Ik merk dat je me verjaardag nog niet bent vergeten Jan, maar ik zal er eens op letten of ik de kaart precies op de goede datum ontvang. Ook wij geven elkaai nu in gedachten de hand en zeggen: tot over 2 maanden. Klaas Borst, Kcins. Zo'n kermis is toch maar een fijn ding Klaas. Je kunt er lekker snoepen, fjjn draaien en., fijn schieten, zo als je schrijft. Heb je veel geschoten Maar dat zal natuurlijk wel. Ik kan me best voor stellen dat je je geweldig geamuseerd hebt. Zien we mekaar in September terug? Agatka Swager, JNoord-Scharwoude Zwemmen is een reuze-sport. Ik kan het ook vrij goed en doe het dolgraag. Helaas ont breekt me nogal eens de tijd om een duik in het frisse water te nemen, maar dat spijt me genoeg. Tot de eerste week in Septem ber Agatha. Pietje de Vet, Schagen. En hier hebben we Pietje, die me voor de laatste maal nog eens een lange brief schrijft. Nu kerel, tot na de vacantie. En de hartelijke groeten aan moeder en natuurlijk aan je zusje. Gaat zij al mee schrijven na de vacantie? Dag! Gerrifc en Coba Blom. Petten. En ten slotte Gerrit en Coba. Beiden sturen me een brief waarin ze afscheid nemen. Jongens, een fyne vacantie en...,tot September. En hiermede besluiten we dus voor twee maanden de briefschrijverjj. Ik hoop van harte dat ji^llie allemaal, zonder uitzonde ring, een kostelijke vacantie zullen hebben. Met fijn weer, met een fijn reisje als het kan, en met veel vrije tijd. En dat we elkaar in September allemaal weer gezond en wel terugzien. Jongens en meisjes tot wederschrijvens. Oplossing raadsel vorige week I. Eendracht maakt macht. II. Oever ever. Goede oplossingen ontvangen van: Jack v. d. C. Schagen; Annie, Aafje, Cor en Johan W., N. Niedorp; Agatha S., N. Scharwoude; Pietje de V., Schagen. De beste zwemmers Bijna elke week worden er zwemwed strijden gehouden en het ene record na het andere wordt door de zwemmers van alle landen verbeterd. Wat een lange oefening moet daar voor deze zwemmers aan voor afgaan. De ploegen voor de Olympische spelen worden al jaren van tevoren regel matig getraind en als je bedenkt, dat een mens toch eigenlijk niet in het water leeft, is het werkelijk een heel grote prestatie, die de zwemmers leveren. Maar als we de mensen vergelijken, met de levende wezens, die van nature al zwem men, de vissen dan zouden wij het tegen menige vis afleggen. Er zijn verschil lende proeven genomen om te onderzoeken hoe snel de vissen zwemmen. Het spreekt vanzelf, dat dit lang niet gemakkelijk was en dat er heel veel voor nodig was, voor men dit kon bepalen. De mensen, die de snelheid van de vissen bepalen, moeten met heel veel factoren rekening houden, zoals bijvoorbeeld de tegenstroom.-Je kunt nu eenmaal niet alle vissen in een grote bal stoppen, ze naar een bepaald punt laten zwemmen en dan opnemen, hoelang ze er over gedaan hebben. De vissen zijn niet zo gewillig als mensen; wanneer „hun tijd" opgenomen moet worden. Het kan heel goed gebeuren dat de vis zich plotseling omdraait en besluit, dat hij toch liever een andere kant wil opzwemmen. Toch heeft men het van enkele vissen kunnen opne men. Zo heeft men bijvoorbeeld gevonden, dat een zalm, die tegen de stroom opzwemt, binnen 24 uur een afstand van40 km. aflegde. Toen heeft men nog berekend, dat de zalm- werd tegengewerkt, door de te genstroom van het water en ook die tegen werking moest overwinnen. Zo kwam men tot een eindresultaat van 5.6 meter per se conde. Dit is dan de afstand, die de vis zelf aflegt per seconde! In de 100 meter vrije slag is op het ogen blik een tijd gehaald van 56.4 sec., dat wil zeggen 1.77 meter per sec. In deze 100 me ter moet de zwemmer zich van de eerste tot de laatste seconde heel erg inspannen en toch is het maar een korte afstand.Nu kan je je eens voorstellen, wat een gewel dige prestatie een zalm levert, die voort durend snel kan zwemmen! Nog veel sneller is de zwaardvis! Als een zwaardvis tegen een mens aanzwemt, kan hij hem met zijn spitse bovenkaak hele- maal_ doorboren. In een museum in Lon den is een gedeelte van de bodem van een schip tentoongesteld, dat door het „wapen" van een zwaardvis is doorboord .De vis is eerst door het koperbeslag heen gedrongen, daarna door een plank van 10 cm. heen en tenslotte nog door een wand van sterk eikenhout, die 35 cm. dik was! Je kunt je een klein beetje voorstellen, hoe snel die vis gezwommen moet hebben om met een dergelijke kracht door de sterke muur heen te dringen. Dan zal het wel komen Het nieuwe dienstmeisje was buiten op het balkon aan het kleden kloppen. Ze deed het heel zachtjes en voorzichtig en haar mevrouw riep: „Annie, je moet een beetje harder slaan!" „Dat gaat niet, mevrouw!" antwoordde het meisje. „Waarom niet?" vroeg mevrouw verwon derd. „Dan stuift het zo, mevrouw!" riep het slimme meisje toen. Opscheppers aan het woord De vogels vielen dood voor ze ge troffen waren. Allemaal hebben jullie natuurlijk van Ba ron von Münchhausen gehoord, die zó kon opscheppen, -dat hij op het laatst zijn eigen verhalen geloofde. Hij had de meest won derlijke. dingen meegemaakt, trok zichzelf aan zijn haren omhoog, bond zyn paard aan een kerktoren en zomeer. Nog steeds zegt men wel eens, als iemand erg zit te fantaseren over zijn avonturen en heldendaden: „Hij. is een echte von Münch hausen!" Zo'n echte von Münchhausen leefde jaren geleden ook in Tirol. Hij was een jager en hij beweerde, dat hij nog nooit een schot gemist had. Als je hem wilde geloven, had hij altijd al getroffen, voor hij nog gescho ten had. Het spreekt vanzelf, dat bijna nie mand zijn verhalen geloofde, maar hij ver maakte de mensen er wel erg mee. Hij heette Seppl, en omdat hij zo goed kon schieten werd hij Trefsepp genoemd. Zo vertelde hij, dat hij een keer een wan deling door de bossen maakte en dat er toen opeens een fazant voor hem weg vloog en in een boom ging zitten. Hij legde zijn buks aan; maar plotseling hoorde hij de vo gel zeggen: „Ben jij niet Trefsepp?" „Ja, dié ben ik, antwoordde de jager. „Ach, ach, dan heb ik geen kans meer! Je hoeft niet meer te schieten. Trefsepp, ik kom. liever meteen beneden en ben dood!" En daarop liet de vogel zich van de boom vallen en lag dood op de grond. Dit verhaal is bijna nog ongelooflijker dan de verhalen van von Münchhausen. De hazen en de snuiftabak. Een andere jager vertelde, dat hazen erg van snuiftabak hielden. Niemand had daar ooit eerder van gehoord, maar hij beweer de, dat het werkelijk waar was! Hij had er op een listige manier gebruik van gemaakt. Op een bosweg, waar vrij veel dikke stenen langs de kant lagen, had hij een heel sterk soort snuiftabak gestrooid en altijd vlak by een steen. Die nacht kwamen de hazen op het pad en zodra ze de snuiftabak bemerkten, be gonnen ze heftig te snuiven. Het gevolg was, dat ze allemaal begonnen te niezen en onder het niezen hun koppen tegen de ste nen stuk sloegen. .De jager had niets anders te doen dan de dode hazen op te pakken en naar huis te brengen. Vastgevroren hazen. In Noord-Amerika houdt men er een an dere manier van hazenvangen op na, ten minste volgens de verhalen van de opschep pers. Ieder weet, dat het daar in de winter heel erg koud is en dat het vriest, dat het kraakt, zoals bij ons alleen in een heel strenge winter. Hoe moesten de mensen nu in die wintermaanden hazen vangen? Wel heel eenvoudig.... zeggen de von Münch- hausens. Ze zetten een lantaarn ergens mid den op het land en lieten daar een lichtje in branden, 's Nachts werden de hazen door het licht gelokt en gingen er in een kring omheen zitten. Stomverbaasd keken de die ren dan naar dat lichtje en door het lange staren, kregen ze tranen in hun ogen, die op de grond vielen en daar meteen bevroren. De vlogende tranen vielen weer op dat ijs en langzamerhand vroor de haas vast aan de grond. Na een tijdje kwamen de jagers en braken de hazen gewoon los! Met pompoenen op eendenvangst. Weer ergens anders had men een goed middel bedacht om eenden te vangen. Op een plek waar geregeld eenden kwamen, legden de jagers grote pompoenen in 't wa ter. Langzamerhand raakten de dieren aan die vreemde ronde dingen gewend en dan holden de jagers de pompoenen uit. gingen in het water staan en staken hun hoofden in de uitgeholde vrucht. Als de eenden kwa men, zwommen ze rustig om de pomDoenen heen en de jager trok dan gemakkelijk de een na de ander in de diepte en maakte hem daar dood. zonder dat een van de an dere dieren het merkte. Op die manier konden ze wel honderd eenden op een avond vangen. Maar vergeet bij het lezen van al deze verhalen vooral niet, dat het allemaal door grote opscheppers werd ver teld! De herinnering aan een grooten componist De muziekvrienden onder jullie zullen allemaal wel eens' van Joseph Haydn ge hoord hebben. Haydn was een grote Oos tenrijkse componist, die veel beroemde muziekstukken geschreven heeft. Hij leef de van 17321809. Net zoals wij trots zijn op onzen Rembrandt en de molen, waar deze grote schilder gewoond heeft nog steeds aan de vreemdelingen tonen, zijn ook de Duitsers trots op Joseph Haydn en daarom is zijn huis in Eisenstadt in Honga rije, waar hij van 1766 tot 1778 woonde, weer helemaal opgeknapt en het museum, dat zich al in het huis bevond, weer aange vuld. Het was dit jaar op de 31ste Mei 130 jaar geleden, dat de grote componist stierf en deze herdenking was de aanleiding om alles in het kleine museum weer in orde te maken. Verschillende heel goede schilde rijen van den kunstenaar hangen er en van een paar van zijn muziekstukken kan nien hier de eerste druk bewonderen. Postzegels en munten met de beeltenis van den com ponist erop zijn tentoongesteld en ook zijn dodenmasker bevindt zich in het museum. Voor muziekvrienden is er veel interes sants in dit kleine museum te vinden. MIDDAGRUST We kennen allemaal die tijd, na de kof fie, als'het in de zomer zo heel vy^m is en iedereen het liefst even wil uitrusten. Dan ligt het werk stil en zoekt iedereen de schaduw op. Dan worden hark en emmers vergeten en rusten we even uit om straks, als het weer een beetje koeler is, weer des te beter te kunnen werken. Het lykt wel of de hele natuur mee rust, de vogels zin gen niet en nergens wordt een geluid ge hoord, behalve het tokken van een kip, die eten zoekt. Dit uurtje van de dag wordt op dit plaat-, je voorgesteld en het is, als we er naar kij ken, net of we de warmte en de rust voe len! Men heeft uitgerekend, dat in het jaar 1937 7549 kilo gedroogde watervlooien zijn uitgevoerd, die samen ongeveer drie mil- lioen dinaren gekost hebben. Ze zijn alle maal naar vishandelaren in Engeland, Frankrijk en België gestuurd. Zeg eens even, waarom huil jij? Je bent toch niet bang? Bruno zal je heus niets doen, hoor, Hij kent ons allang! Hij wil juist wat met je spelen, Buiten op het gras. Weet je nog van kort geleden, Hoe erg leuk dat was? Kom nu, Broertje, hier een zoentje! Is het nu weer goed? En nu moet je niet meer bang zijn, Want heus: Bruun is zoet! DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 60. Toen Tarzan daar plotseling tussen de op standige menigte en haar. achtervolgers ver scheen, steeg er een luide kreet op, van moed en vertrouwen. Tarzan greep de toorts uit de handen van een der burgers. „Haal je toort sen riep hij. „Toortsen en speren moeten naar voren komen Daarna keerde hij zich naar de wilde dieren en ue mannen met toort sen en speren kwamen aanrennen. Alles wat zij nodig hadden, was een leider. De hongerige leeuwen liepen achteruit, toen de brandende flambouwen voor hun ogen flikkerden, want zy waren evenals alle wilde dieren, bang yoor vuur. De bewakers schreeuwden opgewonden en aanmoedigend en uitten allerlei verwensin gen, doch alles was nutteloos. Toen een van de leeuwen, wiens manen in vlam geraakt waren, zich plotseling omkeerde, deelde hy het vuur aan zijn buurman mede. Beide dieren waren dol van angst, zij rukten zich los en renden naar de koninklijke stallen. Onderweg raakten ze verward in de teugels van de andere leeu wen en rukten deze ook los uit de handen der bewakers. In een oogwenk werd het plein het toneel van een ontzettende erwarrïng en nie mand kon voorspellen wat het einde van dit tumult zou zijn.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10