De Brabantsche Briet RADIO van \(\V^ vaart uit PROGRAMMA B&BY [WEGSTELT: Ulvenhout, 22 Juni 1939. Amico, 't Is avond, 'Nen koperen gloei smeult over den dichten bla- renkroon van den no- tenleer, waaronder ik deuzen brief gaai schrijven. 'Ken klont avond- ïon ligt te fonkelen in m'nen bierpint; en 'nen langen schaduw itreept van de kruik naar 't end van de tafel. 't Was 'nen zwaren zomerdag. Maar goed rusten is 't nou, hier achter 't huis, hier op den erf mee de slapende blommekes in den natbegoten eerde rondomme. De petunekes, in den goud-fluweelen nabloei, geuren zoet deur den stillen avond, die zachtekes- in 't lover kruipt. 't Was 'nen zwaren dag, ja. Den heelen buiten rook naar de zon, die de velden ver schroeide. De Mark lag te blinken in witten zonne- gloei, dat 't licht te beven stond boven 't fit- gende water. En 't Zuidenwindeke, dat moei en traag deur 't koren schoof, was warm als oew lyf. Hah, 't is goed rusten nou, hier op den stillen erf, waar den moeien mensch te zwij gen zit in den wegsmeulenden dag, waarover 'nen peerlmoeren hemel zachtkens glanst. Gezeten langs mijn tafel, den kop leunend teugen den notenleer, de kastanjerooie armen over malkaar, zit Trui gedachtenloos te pein zen; te bekomen van den heeten dag. Den Dré, ik kan 'm nie zien den tiep, zit op den koelen eerde, aan den anderen kant van den notenstam, te ritselen mee 'n krant. En 'n paar meter wij erop, op den deur- durpel, zit den Eeker, natuurlijk mee 'nen boek. Curieus, zoo geren, zoo ijverig dat baas- ke leert, zelfs na zo'nen zwaren dag in de vel den! In de velden, ja, waar nou de hooi-op- pers pront in rijen staan op den kaalgemaai- den bojem. Want we hebben gehooid de leste dagen. Den eersten grooten oogst van deus jaar staat getast. En van de week nog, gaat ie al naar binnen. 't Jaar schiet op. De zon heeft heuren top gepasseerd, 't tij gaat kantelen. Allee, zoo is dat: 't hoogste punt is altij maar 't nulpunt tusschen op- en neergank. Den mensch .streeft geren naar dat... nul punt, dat ie ocherm zoo dikkels passeert, zonder dat ie 't beseft, 't Is als mee 't geluk, dat we pas beseffen als 't veurbij is gegaan, 't Geluk is 'n schoone vrouw, die we... altij van achteren zien! Maar daarover nou nie. Zoo sjuust is de zon, daar neffen-af de verre stad, weggezonken. Nog laait 'nen ros- sigen gloei achter de weareld vandaan. Klon ten vuur liggen na te smeulen op den néér- sen kim. En kolossale vellen bladgoud zoude zóó van den hemel kunnen scheuren. 'nen mearel schatert zijnen zang langs al dat avondgoud en hemelpeerlmoer. Dan valt 'nen slag van 't kerketorentje op den ge- bluschten dag. Vijf veur half tien! Ja, ons torenklok gaat altij vijf minuten véur; 'nen vaderlijken veurzorg van ons pastoorke, op dat zijn parochianen in alles op tijd zullen zijn. Den lesten koperbloei trekt uit de water- sloojen en 't eerste koele windeke vandaag gaat zachtkens over oew vel. 'k Proef 't zoet- sel van de slapende blommekes, daar dauwend in 't sproeiwater, locht in m'n keel. Lijk don keren bloedkoraal liggen de waterdroppen op de geraniums te verschieten in den vallenden schemer. 'k Stop m'n leste pijp van deuzen dag. Zacht kraakt ze in de stilte, die op de schepping ligt. Onder 't aanpypen wordt m'n oog ge trokken naar 'n bleeke ster, die daar gunder in 't Noorden, boven de stad ieverans, een zaam boven peerse wolkstreepen te gloren staat aan 'nen tinnen hemel. Trui slaapt nou. Den kop hangt lijk 'nen moeie blom, schuins omlaag. Heuren mond staat 'n bietje onbenullig open en efkes mot ik kjj ken naar m'n afgesloofde wijf, dat den ganschen dag m'n volk verzorgde, mee op-en- neer te gaan, verscheiën keeren, den langen FEUILLETON. Eth «I M. Dell 47. Was ze wakker Of droomde ze Iemand hield haar vast en fluisterde haar naam. Ze opende haar oogen. Het was schemerdonker. Rolfe, zei ze weer flauwtjes. Ze ver wachtte nauwelijks antwoord, maar Rolfe's stem kwam tot haar, gedempt en vriendelijk en toch even zakelijk als altijd. Wat is er met je gebeurd, Julie zei hij. Het overkomt je niet vaak, dat je flauw valt. Ze kwam met een zucht weer bij. Ze lag op het bed, haar hoofd tegen zijn schouder, terwijl hij haar verkilde handen wreef. Zijn warmte ging door haar heen als de milde gloed van een vuur. Zoo, zei hij. Je zult gauw weer heelemaal in orde zijn. Ik kwam naar je toe, maar ik zag je nergens en toen ben ik maar naar boven gegaan. Wat is er gebeurd Nie mand heeft je toch kwaad gedaan Nee, zei ze en bleef nog een poosje in zijn armen liggen als om kracht te ver zamelen. Heb je... den schipper gezien? vroeg ze tenslotte. Ja, maar hij was min of meer onver staanbaar. Hij had zeker een hartversterking genomen. Hij is nu weg met de veerboot. Heeft hij... niets tegen je gezegd Ze vroeg zich met verwondering af hoe lang «ie vertroostende warmte haar verkild li chaam nog zou blijven doordringen. Hij probeerde het, geloof ik, zei Rolfe. 7" Maar ik heb niet naar hem geluisterd. Ik «ad te veel haast om naar jou toe te gaan. weg deur de heete velden, onder 't harde, hou ten juk, waaraan de zware emmers bungel den, gevuld mee 't koele pompwater, waarin geroerd 't rinse citroenensap. Of mee den kruiwagel melkbussen, die zij zwijgend voort- sjokte langs de Mark, naar de melkrunders, die halvelings de heete, peers-geaderde uiers in 't water te mijmeren stonden, onderwijl rak kers van muschkes de vliegen wegpikten van de oorranden en uit de vochtige ooghoeken der geduldige koeiekoppen. Hah! Was 'nen heeten dag. De schroeigeu- ren van 't hooi hingen over heel den buiten, 't Volk zwitte z'n eigen mager. De broeks banden hingen 'nen handbridte te wyd van den buik, den kiel plekte donker aan de schoef- ten. De zeisen slisten deur 't gewas als blik semschichten. Zwijgend wierd gevochten mee den zwaren arbeid dat de spieren trilden on der 't klamme vel. Gaandeweg wemelt den deemster dichter uit den notenkroon. M'n leste schuimlooze kliekske bier staat dof nou in den pint. 'nen melkwitten doom wolkt over de velden, waar uit zoo nou en dan eentonigen roep van de runders loeit, hard deur den stillen avond. Nog kunde nie spreken van nacht, 'n Wa- terkleurige verschieting glanst hoog aan den avondhemel. De sterren kunnen er nog nie teugenop, maar gunder hangt toch, boven zwarte boomtoppen, 't geele maantje aan de matte glanzings van den midzomernacht. 'k Had gisterenavond m'n potlood al in m'n vest gestoken, de kruik als presse-papier op deuzen brief gezet, want 't nachtwindeke be- gost iets feller uit den Bels te waaien, als ik meende te bespeuren, dat op den keiweg, veur onzen inrij naar den erf, fietsers stonden te treuzelen. Trui wierd er wakker van. Van eigens! Waarvan wordt die nie wakke? Ze bleef zitten in de eigenste houding, lyk 'n kat die in den dut muizengeritsel hoort. „Hóór ik iets?" vroeg ze zachtjes. „Inbrekers", spotte Dré II mee 'n grafstem, daar nog alty achter den notenleer, naar Trui's rug, gezeten. Den Eeker sloeg zynen boek dicht, wreef in z'n oogen. „Ge zult oew oogen nog Ibederven, gij", zëe ik. „Sstt", dee Trui: „meskesstemmen". Dré III stond op, sloeg langs z'n broek 't zand eraf. Den Eeker rees op van zynen durpel, rekte zich uit, vroeg! „of ie den kouwen pap uit den kelder zou halen". Maar Trui gaf gin ant woord, ze had teveul attentie veur 't gegi- chel en gemompel daar bij onzen inrij. „Kom dan toch", grinnekte 'n astrante mes- kesstem: „ze zullen oe nie opeten!" 'n Andere stem fluisterde iets. „Bende gek", de eerste weer: „as ie op bed ligt; mot ie maar opstaan. Hij mag wel iéts veur oe over hebben!" „Zwijg dan toch", siste de andere kwaad en angstig: „gij toch!" „Verdorie", hoorde-n-ik den Dré toen brom men en meteen vlóóg ie naar den inrij! „Maar wa-d-is dat toch, zoo laat nog?" zee Trui toen ongeduldig en meteen stond ze op, turend naar den hoek van 't huis. „Zijn guilie 't?" hoorden we den Dré la chen, mee 'n stem zoo plazierig, dat Trui ver klaarde: „goei volk". „En of" lachte den Eeker zachtjes, maar Trui ontging dat; ze was nog altij de kat, die in 'r dutje „gestoord" is deur muizengeritsel. „Die maak 't wel efkes", hoorden we den Dré zeggen: „zekers in 'n spykerske gerejen!" Toen zoowat gesmoesel tusschen die meskes en den Dré. „Daar mot ik 't mijne van hebben", zee Trui kordaat en ze tapte naar de poort. Wat is er met je gebeurd, Julie Je denkt toch niet, dat iets wat hij zei, mijn gevoel voor jou zou kunnen beïnvloeden Ik weet het niet. Zou dat zoo onmoge lijk zijn,? Hij streek met zyn wang langs haar voor hoofd. Wanneer zul je me toch eindelijk eens beginnen te kennen Ik weet het niet. Haar stem trilde. Maar hij is het niet alleen, die nu kwaad van me spreken zal. Niet tegen mij, zei Rolfe. O, je zult het toch hooren, vroeg of laat. Trouwens, het is... gedeeltelijk waar. Wat is waar Ze maakte een ontkennende beweging met haar hoofd, dat nog altijd tegen zijn schou der leunde. Ik kan het je niet vertellen. Je zou me toch niet gelooven, Jou niet gelooven Ze snikte even. Menschen gelooven al tijd het slechtste. En je denkt, dat ik dat zou doen... van jou Ze zweeg. Ik weet het niet, zei ze tenslotte. Maar ik heb niets slechts ge daan, wat ze ook mogen zeggen. Natuurlijk niet, zei Rolfe. Ze maakte zich langzaam van hem los en ging overeind zitten. Maar misschien zou jij het toch slecht vinden. Hij keek naar haar in het schemerlicht. Dat beteekent, dat je me niet vertrouwt. Dat doe ik wel, zei ze, maar we hebben misschien een anderen kijk op de dingen. Ik hoop niet, dat je me over één kam scheert met den kapitein. Nee. Want jy bent een gentleman en hij niet. Maar als ze je vertellen, dat ik gister avond met Dr. Keston mee ben gegaan in zijn auto en dat ik met hem thee gedronken heb op zijn kamer, dan zul je toch misschien wel arg boos op me zijn. Bij die woorden stond ze op en bleef met mn hand op de ijzeren staaf van het bed te „Witte gij al wie dat zijn, Eeker?" vroeg ik, nie te luid. „Ikke wel", gichelde-n-ie. Dan ging ie naar binnen, z'n boekéngerei op tafel leggen. 'k Was alleen nog op den erf. Vouwde deu zen brief 'n paar keer op, stak 'm in den borst zak van m'n vest, mee 't gedacht: mergen de rest, maar er ging erg in hebbende, dat die rest er zoo onverwachts zou uitzien...! „Zuilie zijn de dochters van Vanderput, ons klanten van de Markt, in stad", hoorde-n-ik Dré III teugen Trui zeggen: „haren fietsbana is leeggeloopen". KlantenIneens wierd Trui veul toe schietelijker! „Maar dames, komt dan toch binnen! Dan kunde efkes rusten ommers, terwijl den Dré even oew fiets naziet. Zou 't lank duren? Dré? En dames Eeker!! Stik de lamp 'ns aan!!!' riep ze. „En gij, Dré, zeg 'ns teugen oewen Opa, dat ie z'nen rom mel opruimt onder den notenleer." Zie zoo, ik ree ook alvast mee. 'k Zette m'n leege kruikske naast de regentton, smeet m'n verschaalde bierkliekske den erf over, vouwde wat kranten op en onderwijle brocht den Eeker de stoelen binnen, stille- kes gichelend en in spanning. Afijn, amico, om kort te gaan, als ik bin nen ging, dan zat daar bij de tafel Fientje! Ge wit wel, dat toeteloeriske van Dré III, dat knappe blondje uit de stad, waarvan ik oe onderlest dat vertelsel heb gedaan, toen ik op dieën Zondagmergen zoowat te peizen zat in dieën wilgenblaren- nest, daar achter onzen bloeienden sloot en er dat verhaal opving ran Dré III aan den Eeker, over dat schoone Fientje. Waarmee den Dré veur 's middags afgesproken had. En die ie al 'ns had gekust. Ge wit, Fientje,' de kasteleinsdochter, die leert veur onder wijzeres. Ge verstaat, m'nen lever krulde! Trui, die al weken moeite dee, om achter den familie naam van dat „Fientje" te komen, dieën veurnaam wist ze van mij, maar veur de rest ha'k gezwegen, omdat Truin de zaak dalijk veul te pootig aanpakte! nou zat ze mee 't dingske aan d'r eigen tafel, nie- verans erg in...! Dat vrouwvolk toch! d'Een is al gewiekster dan d'ander, onverschillig den leeftijd...! Den Dré en den Eeker waren doende in den stal, mee de kapotte fiets. En Fientje en 'r zuske verte.den, hoe ze veur Vader naar Chaam waren gefietst, al van zes uur af onderweg waren en hoe den band van om efkest om hulp te vragen bij ons. „Maar natuurlijk, juffrouw, vaneigens," zoo sloofde Trui zich uit: „onzen Dré is mee zoo'nen aard van dinges zóó bijdehand, Fientje was leeggeloopen, vlak bij ons huis. En toen waren ze maar zoo astrant gewist, da's 'n kleinigheid, horre!" Me docht: Fientje kreeg 'n bietje kleur, terwijl 'r zuske, 'n kit- sig brutaal dierke, den lach leutig in de bruine oogskes blonk. „Toe," zee Trui gezellig: „nou motten guilie nog iets gebruiken ook! Al zoo lank onderweugen en nog wel 'n half uurke veur den boeg... wat zal 't zijn?" ,,'n Bordeke kouwen rijstepap mee basterd suiker," stelde-n-ik veur: „da's eten en drin ken tegelijk! Zeg nou maar „ja", wij motten ook nog aan den pap," lacht-n-ik. „Ik lust 't wel," zee 't bruinoogske, mee de drie sproeten op 't topke van 'r neus. Dat wierd dus beklonken, Trui ging dekken, veur deus bezohdere gelegenheid. Ondertusschen ging ik 'ns naar den stal, naar de kleine mannen. En mee da'k binnen kwam, hoor- de-n-ik den Eeker verwonderd zeggen: „vrek, daar mankeert niks aan dieën band, Dré." Ze zaten allebei op den grond, weerzijden de omgekeerde fiets. „Gin bal," antwoordde den Dré eri meteen begost ie te schaterlachen. „Motte gij daar zóó mee lachen?" vroeg den Eeker. „Ikke wel," zee den andere en hij pakte z'n enkels vast, rolde achterover en zoo lag genover hem staan, wachtend op zijn ver ontwaardiging. Maar Rolfe bleef rustig zitten en de uitdrukking van zijn gezicht verander de niet, hij zei enkel Het is aardig van je het me te vertellen, Julie. Heelemaal niet. Je zou het toch gehoord hebben en dan vertel ik het je nog liever zelf. Maar er is nog meer. Ik hoef niet meer te weten. Het is zoo... zoo veel. En je zult het misschien niet eens gelooven. Nadat ik bij Dr. Keston vandaan was gegaan, heb ik dit gekocht... deze kleeren, die ik nu aanheb... en het geld ervoor heb ik gekregen van een anderen man als huwelijkscadeau. Dat is de waarheid en ik kan je niet meer vertellen. Hij gaf me het geld uit vriendelykheid... nergens anders om. Menschen als de schip per kunnen zooiets niet begrijpen. Ze lachte even, terwijl haar vingers ner veus bewogen over den bedrand. Ik geef toe, dat het niet erg waarschijnlijk klinkt. Maar ik kan er niets aan doen het is de waarheid. Natuurlyk is het de waarheid, zei Rolfe. Haar donkere oogen gingen wijd open. Waarom natuurlijk? Omdat jij het zegt, antwoordde hij kort. Dat is mij goed genoeg. Je zou niet kunnen liegen, zelfs als je wou. O, wees niet zoo dwaas! zei Julie. Rolfe legde met een rustig gebaar zijn hand over de hare en hield die zoo stil. Je zou niet kunnen liegen tegen mij, Julie. En ik ge loof niet, dat je het probeeren zou. Dank je, dat je me dit verteld hebt. Het was niet noo- dig geweest. Met die woorden stond hij op. Zullen we nu gaan? Je zou bij mij komen theedrinken en de laatste verbeteringen be wonderen. Ze keek naar hem op. Haar lip trilde. Vertrouw je me werkelijk zoo heelemaal? Zijn hand drukte zacht op de hare. Ik heb een oneindig vertrouwen in je. En... myn liefste... ik wou, dat je het ook in mij had. Ze maakte een klein, schuw gebaar en ie op zijnen rug te schateren als ik binnen kwam. Prachtkans! Ik schupte 'm teugen z'n ge- witwel. Vroeg: „is de fiets haast klaar?" „Daar mank..." zee den Eeker. „Ze is klaar," zee Dré III beslist, mee 'nen strakken moei, maar den smellap z'n oogen blonken van plazierigen ondeugd. Neeë, ge kost aan 'm zien, dat ie van 's mergens vier uren af, in de schroeiheete velden had staan hooien tot den avond toe. Gin kraaltje zweet was aan 'm te bespeuren. Z'n zwarte haren glommen nog van de pomp, terwijl 't levens- plazier en de gezondheid straalden uit z'n donkere goudoogen! „Schiet dan op," zee ik: „we zitten te wachten mee den pap, die meskes eten mee!" Amico, m'n velleke gerokt vol. 'k Mot dus kort zijn. Natuurlijk hee den Dré die twee troelekes weggebrocht op de fiets. En als ze gereed stonden om weg te ryen, dan zee den Dré: „rijde gij maar veur, Lies, Fientje en ik vol gen." Fientje..., den naam wier veur 't eerst genoemd! 'k Zag Trui efkes mee d'oogen knippen, net of ze in 't plotselinge licht keek. Maar ze zweeg. Dan, als zij 't bordengerei in 't achterhuis had gezet: „zeg, Eeker, wat mankeerde 'r aan die fiets? Guillie waart rap klaar, ee?" „Aan die fiets?" gichelde den Eeker: „daaraan mankeerde ginnen spetter!" „Heelegaar niks? Maar den band was toch leeg „Jawel. Maar die was mee oppompen veur den bakker. Sloppèl, menschen!" En lachende kraffelde-n-ie naar zyn „woonwageltje", de boeken onder den arm. Trui zweeg wijers. En wat nooit gebeurd: ook in de bedstee, waar ze altyd nog geren 'n protje mokt, veur 't slapen, zwéég ze. En als ze 'r eigen had omgedraaid, op 'ren slaapkant, dan bromde ze: „zulke snotkwa- jong! Zóó hebben ze me nog nooit te grazen g'ad!" Allee, da's waar. Maar welken ouweren mensch zou nou op 't gedacht komen, dat zoo'n beeldschoon kadeeke 't in heur blonde kopke zal halen om op zo'n avondschaftje d'r eigen in 't hol van den l»euw te wagen, alleen om zoo'nen schoefel 'ns te zien, als dieën Dré III...! Allee, ik kan... Neeë, laat 'k zwijgen, 'k heb mijnen tijd g'ad! Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als. alty gin horke minder van oewen t.a.v. DRA. ZONDAG 25 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek,- 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Orkest (100—1.20 Boekbeaprek.) 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 2.55 Uitzending voor Oost en West. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie „Radio-Wereldapostolaat". 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. antwoordde niet. Hy vervolgde: Misschien heb ik het er niet erg naar gemaakt tot nu toe. Maar van nu af, Julie, dat beloof ik je, zal ik jouw geluk en jouw rust boven alles stellen. Ik zal. je nooit dwingen me iets te geven tegen je zin. Dat is een heilige gelofte en ik zal die houden. Er sprak een diepe ontroering uit zijn stem en ook Julie was vreemd ontroerd. Dank je, zei ze bevend. Dank je, Rolfe. Ik had nooit gedacht, dat je me ge looven zou. Het is heerlijk zoo vertrouwd te worden. Ik zal het... nooit vergeten, fluisterde ze, en ook niet, wat je verder gezegd hebt. Hij trok haar zacht naar zich toe. Myn kleine meisje, ik meen het... ieder woord. Ik zal geweldig goed voor je zyn. Heb alleen maar vertrouwen in me, zooals ik het in jou heb. Het wordt al donker, zei ze. Ga jij maar vast vooruit. Ik kom zoo, maar ik moet me eerst nog verkleeden. Ik heb nog niet eens je bruidstoilet be wonderd! Kun je het niet aanhouden? Ze lachte. Natuurlyk niet. Het is veel te mooi. Je had het eigenlyk heelemaal niet mogen zien. Maak jy maar vast water aan de kook! O, waar trap ik daar op? Och ja, dat afschuwelyke mes! Ik zal het meenemen, zei hy. Maar ze gooide het onverschillig op het bed. Nee, ik zou het noodig kunnen heb ben. Hij kan wel stomdronken thuis komen. Ik vind het een ellendigen toestand. Maar ik ben niet wérkelijk bang. En het is immers maar voor even. Het is laat. Ga nu maar, of ik kom nooit klaar. Kan ik niet wachten? Ze schudde het hoofd. Nee. Zet jö nu vast thee en misschien doe ik het over een week voor jou. Hij gaf met tegenzin toe en ging de trap af. Beneden in het portaal bleef hy nog even staan, om zijn pyp te vullen en op te steken. Het was er somber en half donker. Hy wou maar, dat Julie hem niet vooruit gezonden 8.15 KRO-melodisten, Jodel-Trio Scharlig en solist. 9.00 Luisterwedstryd. 9.45 KRO-Orkest. 10.25 Dankwoord. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Esperantonieuws. Hilversum H. 301.5 m. 8.55 VARA. J.2.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek, 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Sextetconcert. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 Esmeralda. 11.30 Mannenkoor „Door en voor het Volk" en gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest (Om 12.15 Berichten). 12.30 Schilderrjbespreking. 12.45 Omroeporkest en solist. I.30 Causerie „Indië als toeristenland". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Orgelspel. 3.00 Residentie-orkest en solist. In de pauztï Reportage. 4,35 Reportages. 5.00 Jack de Vries' Internationals en soliste. 5,30 Gramofoonmuziek. 6.00 Sporipraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, Gramofoonmuziek. 6.30 Muziek. 6.40 Toespraak „Tot de Doopsgezinden". 6.50 Muziek. 7.00 Nederlands Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, medede^ lingen. 8.20 Residentie-orkest en soliste. 9.20 Causerie „En dan vraag ik..." 9.25 Radiotooneel. 10.00 AVRO-Amusementsorkest en solisten. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30—12.00 AVRO-Dance-band. MAANDAG 26 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek (12.0012.15 Ber.). 12.30 Orgelconcert. I.30 Dames-ensemble Van Eden en Gramo foonmuziek. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Vragenuur. (7.00—7.15 Berichten). 7.35 Gramofoonmuziek. 7.407.55 Causerie over het Generaal-appèl op 3 Augustus 1939. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Ned. Herv. Zangver. „Hosanna" en gra mofoonmuziek. 9.00 Causerie over binnenschip-architectuur. 9.30 Marcando-ensemble. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. (10.45—11.00 Gymnas tiekles). II.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n. 301.5 m. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Uit Kopenhagen: Reportage en concert. 12.00 AVRO-Aeolianorkest. (Om 12.15 Ber.). 12.45 Ensemble Jetty Cantor. 1.30 Orgelspel. I.50 Ensemble Jetty Cantor. 2.30 Omroeporkest en rolist. (In de pauze: Declamatie). 4.30 Muzikale causerie (met gramofoonmuz.). 5.30 AVRO-Amusements-orkest. 6.20 Gramofoonmuziek met toelichting. (Om 6.25 Berichten). 7.00 Fluit, hobo en piano. 7.35 Causerie over de Haagsche Academie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw-orkest en declamator. 9.25 Interview. 9.35 De Twillight Serenaders en solist. 10.15 Orgelspel. 10.30 Karolyi Arpad's ensemble. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- orkest en soliste. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. had, maar hy had dezen avond een groot ver langen haar plezier te doen. Maar in ieder geval was de schipper al lang aan den overkant en als hy terug kwam, zou hij te veel in de lorum wezen, om aan Julie te denken. Toch was er iets, dat Rolfe terughield. Het leek wel, of er iets on uitsprekelijk kwaadaardigs in de atmosfeer hing.Iets, waarvoor hy geen woorden wist, alsof er een dreiging uoven haar hing. Hy had een hevig verlangen haar meteen mee te ne men, maar ze wist, dat ze niet toegestemd zou hebben en zyn practische zin zei hem ook, dat het beter was de enkele dagen, die nog over bleven, te wachten. Het was im mers onmogelijk, dat iemand Julie iets zou kunnen... zou durven doen, terwyl hy zoo dichtbij was. Hy besloot haar nauwlettend te bewaken en zoo veel mogelijk by haar te zijn. Maar zelfs daarna, toen hy tenslotte de deur opende en naar buiten ging, bleef hem het gevoel by van een dreigend onheil. Het was laat in den avond, toen Reuben Stark in zyn veerboot terugkeerde met een paar passagiers, die het sluitingsuur van „De Kroon en Scepter" hadden afgewacht. Peter Prawle stuurde en landde by de pier, waar de passagiers uitstapten. Daarna bracht hy de boot met een vaartje op het strand, ter wijl de schipper achterin gehurkt bleef zitten. Deze bewoog niet, voor de boot over de schel pen knarste. Toen kwam hy aan land met de zware bewegingen van iemand, die zich nog maar net in evenwicht kan houden, hief zyn hoofd op naar een donkeren hemel en vloekte dreigend. Vervolgens, zonder een woord tegen Peter te zeggen, keerde hy zich naar Ho- neyballfarm. Byh et hekje gekomen, keek hy langs de pier tot waar het licht van de „Cir- ce" in de duisternis scheen en vloekte weer. Daarna ging hy naar binnen en sloeg de deur met een klap dicht, zooals zyn gewoonte was. (Wordt vervolgd.) j Een drama in da i wei

Schager Courant | 1939 | | pagina 15