TRJÜMPH Werklooze: geef mij werk! DE BESTE 1 CENT DE WERELD SIGARET Nederland en de Britsch-Russische besprekingen ROOK Prins Bernhard's raceboot beschadigd Een nieuw soort journalistiek Saneering richt boilenbedrijf ten gronde Urker geneesheer verdronken Luchtslag boven Mandsjoekwo IJsselmeervisschers gesteund door de diaconie? Postvluchteo op Iodië „Rusland niets verplicht bij een Duitschen aanval op Nederland of Zwitserland." De Engelsche bladen zijn het er over eens, dat de onderhandelingen te Moskou in een kritiek stadium zijn gekomen, doch zij bes waren toch een zeker optimisme, omdat de besprekingen worden voortgezet. Volgens de „Daily Herald" zou het Russische plan, terwijl het Enge* land en Frankrijk verplicht, alle buurstaten van Rusland te verdedi gen, Rusland zelf de mogelijkheid bieden niet tusschenbeide te komen bij een Duitschen aanval op Neder land of Zwitserland, welker onaf hankelijkheid voor Engeland en Frankrijk van het grootste belang is. Daartegen zouden de bezwaren van Lon den en Parijs zich richten. Bovendien zou naar de meening van Frankrijk en Enge land het garandeeren van zekere staten zonder hun toestemming betreurenswaardi ge politieke gevolgen kunnen hebben. Ver der zou het opsommen van zekere staten tot gevolg hebben, dat andere niet genoemd worden, zoodat Hitier van meening zou kunnen zijn, bij een aanval op die staten geen gevolgen te duchten te hebben. De „Daily Herald" zegt, dat men geen reden reden tot wanhopen heeft en dat men op nieuw moet trachten tot overeenstemming te komen. Er is een gemeenschappelijk doek De „Times" schrijft, dat de laatste Brit- sche voorstellen i overeenstemming waren met de oorspronkelijke Russische denkbeel den en belangrijk tegemoet komen aan de latere Russische verlangens betreffende de randstaten. Het is waar, aldus het blad, dat er aan beide zijden weinig beweging waar neembaar is, doch er is een gemeenschap pelijk doel. Het blad hoopt, dat de ruggespraak, die de onderhandelaars Donderdag met hun re geeringen gehad hebben, de mogelijkheid tot opheldering van de duister gebleven punten zal geven. De formule De „Daily Mail" meldt, dat de Britsche ambassadeur te Moskou door nieuwe in structies waarschijnlijk gemachtigd is de Russische regeering te bevredigen. De on derhandelingen zullen, volgens dit blad, waarschijnlijk nog eenigen tijd duren. Er is in principe overeenstemming, doch men heeft nog niet de formule kunnen vinden, die de opvattingen der drie partijen op de juiste wijze aangeeft. De „News Chronicle" meldt, dat de Duit- schers ondertusschen hun manoeuvres voort zetten. Hitier zou hebben goedgevonden, dat een „zeer edelmoedig" crediet zou worden aangeboden voor de bevordering van het Duitsch-Russische ruilverkeer. N.S.B. een „rots in de branding" Het Nationale Dagblad (N.S.B.), verheugd over de intrede van drie N.S.B. raadsleden in den hoofdstedelijken gemeenteraad, schrijft: Voor het geheele land beteekent deze uit slag, dat er een nationaal-socialistische kern gevormd is in de hoofdstad des lands, die ondanks de stormen van het politieke leven stand blijkt te houden. De statenver kiezingen wezen reeds in deze richting; de raadsverkiezingen hebben het nu bevestigd. Dit wil tevens zeggen, dat de kern. die de Nationaal-Socialistischc Beweging in ons volk heeft gevormd, een rots is geworden, die aan de branding weerstand biedt. Voor het Nederlandsche volk en zijn toe komst is dit. aldus de Mussert-krant, van groote beteekenis. Meer zeebanket Ruimere aanvoer te Scheveningen. Voor het eerst in dit seizoen was de aanvoer van nieuwe haring uit zee te Scheveningen van beteekenis. Vijf haring schepen kwamen binnen met een ge-zanten" lijken aanvoer van 474 kantjes haring. De Sch. 339 van de reederij B. van Leeuwen bracht 62 kantjes aan, welke in één schot zijn gevangen. De berichten uit zee van gistermorgen luidden eveneens gunstiger. Er werdén vangsten gemeld van 25 tot 30 kantjes. Duifschland en onze havens Een opzienbarend bericht in En- gelsch dagblad. De „Daily Express" meldt, dat Duitsch- land er de regeeringen van België en Neder land van in kennis gesteld zou hebben, dat zij het op prijs zou stellen officieel geraad pleegd te worden, indien beide landen het eens zouden worden over èen verhooging der havenrechten te Rotterdam en Antwer pen. „De Duitschcrs - - aldus meldt het blad verklaren niet te kunnen berusten in een dergelijke verhooging, tenzij België en Ne derland zich zouden verplichten hun in voercontingenten voor Engelsche en Ame- rikaansche goederen te verlagen en het vrij komende gedeelte aan te vullen met Duit- sche goederen." Tegen ronddrijvend hout gestooten. Prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de jachthaven van de Koninklijke roei- en zeiivereeniging „De Maas" te Rotterdam. Hij kwam met zijn raceboot van het te Nieuwesluis liggende jacht „Piet Hein" in de Veerhaven. Kort voor de jachthaven werd bereikt, kreeg de motorboot schade aan de schroef, vermoedelijk door stooten tegen ronddrij vend hout. Terwijl personeel van „De Maas" zich met de reparatie belastte, dronk de Prins een kopje koffie in het restaurant van „De Maas". Om half elf is de Prins met een directie boot van de Hotterdamsche Lloyd weer vertrokken. Later is de snelle motorboot van den Prins naar de „Piet Hein" teruggebracht. De jantjes naar de bioscoop Ook de mannen van de land macht amuseeren zich. De directeuren van Warner Bros en van het theater Tusehinski in de hoofdstad, heb ben de goede gedachte gehad, de onder rle wapenen geroepen militairen van de lucht- doeltrocpen, die in en rond Amsterdam zijn gelegen, benevens het in Amsterdam aan wezige marinepers. 'n prettige ontspanning aan te bieden en hen uit te noodigen een filmvoorstelling bij te wonen van „Wings of the Navy" (Luchtduivels der Marine) welke film deze week in dit theater draait. Aan dit voornemen werd gisteren gevolg gegeven en nadat 's morgens circa 1500 mannen van de landmacht een filmvoorstel ling bijwoonden, marcheerden des middags pl.m. 350 Jantjes het theater Tusehinski bin nen. Zij werden op sigaren en ververschingen getracteerd, waarna de film werd gedraaid. Het hoeft nauwelijks te worden gezegd, dat deze zoo spannende en sensationeele film met groote aandacht werd gevolgd. Redactie smijt met gouden tien tjes... Gistermiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een man, die met een reclame bord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen: „rk verkoop gou^ den tient jes voor f2.50". De man werkte met dit fenomenale aan bod als een rattenvanger van Hameln. Ve len liepen achter hem aan en van die velen waagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrieger moest worden gelanceerd, in te gaan. En zoo waar. zij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde om de zen vreemden koopman eens te ontmas keren. Op het bureau ontpopte de man zich als een medewerker van een bekend weekblad, die in den kom kommertijd, welke blijkens dit be richt zoo langzamerhand schijnt aan te breken, op jacht was naar kopy voor een artikel in zijn blad, waarin de reacties van het publiek bij een dergelijk aanbod moesten worden verwerkt. De eerste ervaring van dezen origineelen journalist was een proces-verbaal wegens venten zondei vergunning. Ondernemer: geef mij geschoolde arbeiders! Industrie-financierinq en scho ling kunnen het probleem der werkloosheid oplossen! In de vergadering van het Haagsche De partement der Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel kwam gisteren ook de werkloos- heidsbesrijding ter sprake. Inleider was dr. ir. B. Bölger, die een toelichting gaf cp het door een commissie van het dep. uitge brachte rapport. Het aantal werkloozen is dalende. De meeste bedrijven zitten niet op orders te wachten, maar hebben behoefte aan geschoolde arbeids krachten. Aan den eenen kant heb ben wij ruim driehonderdduizend arbeiders, die vragen: geef mij werk, van den anderen kant heeft men industrieelen, die vragen: geef mij geschoolde arbeiders. Gedurende de vier jaren, dat in Neder land de industrie-financiering ter hand ge nomen is, zijn met behulp daarvan .elf nieuwe fabrieken opgericht. Zestien fabrie ken hebben nieuwe producten aan haar ou de toegevoegd, dertien fabrieken hebben haar outillage vernield en 'n aantal Gro- „Saneringsmaatregelen maken Slapende honden wakker": bol* lencultuur in Engeland breidt zich uit. Een rapport van de Ver. tot Behoud van het Bloembollenvak, uitge bracht door een commissie, bestaan de uit de heeren W. Murk, P. Bak ker Mzn. en dr. ir. M. D. Dijt, komt naar aanleiding van een bezoek aan het Engelsche hollen-district Spal- ding, tot de conclusie, dat de Engel sche teelt van bollen zich in de laatste jaren sterk uitbreidt als ge volg van de Nederlandsche crisis maatregelen. Aan genoemd'rapport ontleent het H$b. de volgende uitspraken: Het behoeft gpen betoog, dat bij besten diging der Ned. saneer! ngsmaatregelen cte buitenlandsche kweekers steeds meer ge prikkeld zullen worden, om proeven met de bollenteelt ook in andere streken te nemen, waarbij de kans groot moet wor den genoemd, dat niet alleen voor tulpen, doch ook voor narcissen omstandigheden zullen worden gevonden, die nog beter re sultaten waarborgen, dan dit nu reeds in de Engelsche bollenstreek het geval is. De Ned. mataregelcn maken, om zoo te zeggen, „slapende honden wakker." Het spreekt vanzelf, dat een voortzetting van die sanccringsmaatregelen in Nfder- land het proces van verplaatsing der cul tuur gaande zal houden en ieder jaar het Hollandsche bedrijf verder verzwakt tegen over het buitenlandsche, in het bijzonder 't Engelsche. Vast staat, dat reeds onnoeme lijke schade aan het Nederlandsche bedrijf is berokkend als noodzakelijk gevolg van de tot zelfvernietiging leidende maatregelen. Gezien de oppositie der Engelsche cultures en den stand van het gewas, concludeert de commissie, dat de Nederlandsche cultuur bij bestendi ging der saneeringsmaatregelen ten doode opgeschreven is. Er is slechts één middel, om aan den verderen gang naar den afgrond te ontkomen en wel een onmiddellij ke opheffing der saneeringsmaatre gelen. De commissie verheelt zich niet, dat het Ned boilenbedrijf nu reeds onnoemelijk veel zwakker staat dan in 1933, toen de sanee ring begon. Wij zullen den strijd tegen de buitenland sche concurrentie echter op moeten nemen, willen wij niet verder ten gronde gaan, zoo besluit hqt' rapport. Bij het zwemmen in een kolk geraakt. Gistermiddag omstreeks half vijf is dok ter B. de Jong, geneesheer op het eiland Urk, bij het zwemmen in zee verdronken. Het ongeluk gebeurde, toen de heer de Jong bij het strand van de z.g. Staart van Urk met eenige kennissen aan het zwem men was. Plotseling verdween dokter de Jong in de diepte, waarschijnlijk is hij in een kolk geraakt, op de plaats waar ook twee jaar geleden een kind verdronken is. De andere zwemmers stelden dadelijk po gingen in het werk om den drenkeling te redden, doch zij slaagden daarin niet. Ds. Zijlstra, predikant op Urk. die tot het ge zelschap behoorde, snelde onmiddellijk naar het dorp om hulp te halen, waarna enkele mannen er met een vlet op uit trokken. Na drie uren dreggen werd het lijk van den ongelukkige nabij de plaats van het onge val, opgehaald. Dokter de Jong was pas sedert enkele maanden op het eiland als ziekenfondsarts gevestigd. Daarvoor was hij in Groningen werkzaam, hij was ruim dertig jaar oud en Iaat een vrouw cn een kind achter. ningsche scheepswerven is van den dood gered door den bouw van vijfenzeventig mo torkustvaartuigen. Dergelijke middelen cn liet grondig bijbrengeen van vakbekwaam heid aan jonge arbeiders, kan binnen enke le jaren de werkloosheid zoover hebben te ruggedrongen, dat zij haar beteekenis als economisch probleem zal verliezen. De Zaan lijdt onder Landbouw- crisiswetten. He departement Zaanstreek, dat over het zelfde onderwerp eveneens een rapport uit gebracht had, zag de zaak minder optimis tisch, omdat het de werkloosheid in de eerste plaats toeschreef aan factoren, wel ker opheffing niet binnen het eigen bereik liggen. Een verlammende werking hebben de vele wettelijke, bepalingen en crisismaat regelen. Vooral de in de Zaanstreek zoo be langrijke levensmiddelenindustrie lijdt on der de te uitgebreide landbouwcrisiswetge ving. Arbeidsdienst. Het Dep. Den Haag, bracht vervolgens rapport uit over den arbeidsdienstplicht, die een middel genoemd werd tot algemeene verheffing van het moreele phyehieke weer standsvermogen der Ned. Jongelingschap en tot bevordering van de nationale eenheid. Het Dep. Amsterdam had ernstige bezwaren tegen dit rapport. Voor velen zal. aldus Amsterdam, de periode van den arbeids dienst een onderbreking van hun voor het land nuttige ontwikkeling zijn. Den Haag rekent voor de schatkist op vijftig milli- oen gulden per jaar. De carrière van niet- werkloozcn zal er door geschaad worden. Slechts werkkampen, ter bestrijding van arbeidsschuwheid, zouden misschien nut kunnen hebben. Moskou ontkent pertinent dat 50 Russische vliegtuigen ztjn neer geschoten. Een Japansch bericht betreffende een luchtgevecht boven Mandsjoekwo, waarbij 50 Russische vliegmachines omslaag zouden zijn gehaald, wordt door Rusland catego risch tegengesproken. Men noemt de Japan- sche berichten belachelijk. De Japansche en Mandsjoekwosche auto riteiten toonen er zich bijzonder veront waardigd over, dat de sovjet-vliegtuigen, die de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten Mongolië hebben geschonden, misbruik heb ben gemaakt v. d. Japansche herkennings teekenen. Zij wijzen er op, dat eenige Rus sische vliegtuigen, die op 17 Juni het bom bardement op Halonal Sjan hebben uitge- vgerd. de Japansche militaire kenteekenen, ofwel een roode zon op hun vleugels ge schilderd hadden. Aan noodtoestand moet een einde komen. Het Tweede Kamerlid, de heer van der Zaal, heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, of het Juist is, dat, mede tengevolge van de zeer slechte uitkomsten van de visscherij op het IJsselmeer gedurende het reeds verstre ken seizoen, een gedeelte der visschers en der visohventers gesteund moet worden door de diaconieën der kerken? 2. Is het juist, dat dit óók zijn oonzaak vindt in de wijziging1 van de bestaande steunregeling krachtens de Zuiderzee- steunwet? 3. Indien bovenstaande vragen bevesti gend worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een en ander niet in overeenstemming is met het doel van de Zuiderzeesteunwet? 4. Zoo ja, welke plannen heeft de minis ter dan om afdoend aan dezen noodtoe stand een eind te maken? Luidsprekers in dienst van de P.T.T. Op verschillende stations wor den telegrammen omgeroepen. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizigers, voor wie een telegram is aange komen, daarvan te verwittigen. Daarom is eenigen tijd geleden op het station te Am- hem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het station aanwezige luid sprekers te waarschuwen. Daar deze proef een bevredigend resultaat heeft gehad, zal voortaan behalve te Arnhem eveneens op het station te x\msterdam C.S., Utrecht C.S., Rotterdam D.P., Nijmegen, Groningen, 's Hcrtogenho6ch, Zwolle, Dordrecht. Hil versum en Amersfoort voor dit doel van de bestaande luidspreker-installaties gebruik worden gemaakt. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 19 tot en met 24 Juni 1939, voor groene erwten door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardmonsters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectieve lijk f2.80. f2.30 en f180 per 100 kg. zal bedragen, en voor voedprerwten. gedenatu reerd door telers, die deze envten zelf heb ben geteeld f 1.30 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door te lers of handelaren gedenatureerd en vol- doefide aan de kwaliteitseischen, zal f 1.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 23 Juni 1939. Adv.) Utiettennen DE RONDE VAN DUITSCHLAND. De Belg Grysolle, die Donderdag de 18e étappe wist te winnen, nam gisteren ook de 19e voor zijn rekening, welke ging van Hannover naar Leipzig over een afstand van 257.71 K.M. In de algemeene rang schikking is nagenoeg geen wij-ziging ge komen. Heden wordt de étappe Leipzig— Berlijn verreden. Zoo goed als zeker zal Umibenhauer de Ronde winnen, terwijl in het landenklassement België de eerste plaats zal bezetten. tfcAaaUen SCHAATSENRIJDSTERS NAAR DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Op het congres der Internationale Eis- lauf Vereinigung, dat momenteel te Am sterdam wordt gehouden, werd besloten 't hardrijden voor dames over de afstanden 500, 1000, 1500 en 5000 M. aan het Olym pisch programma toe te voegen. Vertrek van Aankomst te [heenreis) |Karachi 23 ,uni|Calc- 23 a'eru'ftreis) |j°dhp. 23 Juni |Basre 23 Juni a"enr?i'S)" Alhene 23 Junijüasra 23 Juni [teruRreis[ !Medan 23 Juni iRan*- 23 Iunl- weinig woorden Fransche opperrabljn overleden. Gisteren is op 83-jarigen leeftijd overleden Israël Levy, opperrabbijn van het centraal Israë litisch consistorie van Frankrijk. De over ledene is te Parijs geboren en was bekend om zijn wetenschappelijk onderzoek en door de talrijke publicaties, welke van zijn hand zijn verschenen in het Joodsche studie tijdschrift. i Aardbeving in Afrika. In den vorigeni nacht en gisterochtend vroeg is de goud kust geteisterd door aardbevingen, waar bij 66 personen om het leven zijn geko men en velen werden gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen blanken. Dynamietbarometer op mooi meer. Do voortgaande bewapening van Duitschland in het afgeloopen jaar wordt weerspiegeld in het verslag van de Dynamiet A.G., de vroegere Alfred Nobel A.G. te Hamburg. De bruto-ontvangsten uit den verkoop van ontplofbare stoffen.en synthetische grond stoffen stegen van 58 millioen rijksmark ini 1937 tot ongeveer 81 millioen mark in '38. De uitvoer van ontplofbare stoffen en an dere producten daalde echter aanzienlijk' Het dividend werd wederom vastgesteld op 4 procent. Doodstraf voor deviezensmokkelaars. De Italiaansche regeering bereidt een wets ontwerp voor, dat de berechting van de- viezendelicten opdraagt aan een speciale rechtbank voor verdediging van den staat Het ontwerp stelt op ernstige deviezende- licten de doodstraf. j Phenixbemanning herdacht. Gisteroch tend is in de Notre Dame een dienst ge houden ter herdenking van de bemanning van den verdwenen onderzeeër „Phenix"* De absoute werd verricht door kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs. 1 Sprinkhanenplaag in Roemenië. In Orhef, Falciu, en Rotosani, drie districten in het noordoosten van Roemenië, zijn zwermen sprinkhanen neergestreken. Men heeft zoo spoedig mogelijk vlammenspuiters en an- de,re bestrijdingsmiddelen naar het be dreigde gebied gezonden. Een groot deel .van den oogst is bijna gereed voor het inhalen. Duitsche bladen verboden. Het ministerie; van binnenlandsche zaken heeft den ver- koop in geheel Polen verboden van negen Duitsche dagbladen, o.m. den Berliner Lo- kalanzeiger, den Angriff, de Nachtsausga be. etc. Hooge Duitsche officieren naar Dantzig. Morgen wondt te Dantzig een delegatie liooge Duitsche marineofficieren verwacht, die aanwezig zullen zijn hij de plechtig heden, welke georganiseerd zijn ter eere van de Dantziesche zeelieden, die tijdens den oorlog zijn gestorven. Admiraal Rae der, chef van de Duitsche marine, zal de leiding dezer delegatie hebben. Aardschokken in Rusland. Gisteravond onï 23 uur 05 plaatselijken tijd zijn krachtige aardschokken waargenomen op verschillen de plaatsen in Rusland, die genaard gingen met onderaarsch gerommel. Verscheidene gebouwen vertoonden scheuren. Fransche onderzeeër bij Britsche oefeningen* De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Fransche onderzeeër „Casablanca" de volgende week naar Port land zal komen om deel te nemen aan de oefeningen van de Britsche onrlorzeevloot. Rantsoeneering van benzine in Duitschland* In Duitsche kringen van benzinepomphou ders cn andere belanghebbenden verwacht men binnenkort de afkondiging van een rantsoeneering der benzine. Het vastleggen van een snclhoidsgrens zou te weeg hebben gebracht, dat het benzineverbruik aanmer kclijk is verminderd, zoodat men er toe over zou kunnen gaan aan de houders van pompstations van de onderscheidene merken benzine, slechts 80 pet te verstrek ken van de hoeveelheid welke zij daarvan vroeger plachten te trekken. Hop deze rant soeneering in bijzonderheden zal worden geregeld, zegt de N. R. C.t., en hoe men zal willen handelen bij uitbreiding van het Duitsche autopark, zal moeten worden af gewacht. ZuidSlavische olieconcessies voor Duitsch land. Naar men van welingelichte zijde vernomen wordt, zijn de sinds geruimen tijd door den Duitschen consul-generaal met de Zuid-Slavische regeering gevoer de onderhandelingen betreffende groote olieconcessies in Zuid-Slavië geëindigd met aanvaarding van het Duitsche aanbod door den Zuid-Slavischen ministerraad. Een Duitsch consortium zal de concessies ex- ploiteeren. „Schwarze Korps" krijgt een standje. Iri verband met heftige aanvallen op Zwitser land, gepubliceerd in „Das Schwarze Korps", heeft Zwitserland stanpen gedaan langs diplomatieken weg in Berlijn. „De Rund" verneemt, dat de Duitsche regee ring aan Bern geantwoord heeft, dat zij de houding van het orgaan afkeurt en dat zij de verzekering zou hebben gegeven, dat geen herhaling zal voorkomen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2