Geestelijk Leven TEBLEPs Drogisterij Een puzzel AKKERTJE Breuklijders HIITENLANDSCH VERZICHT Kalasiris Corset Fa. G. de Waard Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 24 Juni 1939 Tweede blad door ASTOR 9 Eigenlijk moest ik hierboven hebben gezet „een puazle", want het is feitelijk een En- gelsoh woord. Maar het is langzamerhand zoo ingeburgerd in ónze taal, dat ik, zonder een afstraffing, van den heer Slotemaker de Bruine te vreezen, er maar een Neder- landsch woord van maak. Als wij een Engelsche dictionaire opslaan, kunnen we daarin lezen dat puzzle de bc- teökenis heeft van verlegenheid, raadsel- In dien zin gebruiken wij dan ook het woord puzzel en daaraan denken wij als we van puzzelen spreken. Dan bedoelen we echter nog iets meer, n.1. het komen uit de verlegenheid of het oplossen van het raadsel. Baar zullen onder mijn lezers stellig yele puzzelaars voorkomen. En van mij zelf wil ik wel verklappen, dat ik eiken Zaterdagavond aan het puzzelen hen; dan los ik kruiswoordraadsels op. Ik vind dat een bijzonder prettig werk en beschouw het als een zeer goede hersengymnastiek. Soms ben ik er vluig mee klaar, soms ook houdt het mij lang bezig; maar ik rust nooit voor ilc de aangeduide woorden heb gevonden en dat geeft mij altijd een pret tig gevoel van voldoening. En nu stel ik u voor om eens met elkaar 'te gaan puzzelen in dit artikel. Natuurlijk zal ilc u geen kruiswoord raadsel opgeven. Ik heb wat anders in mijn hoofd. lik loop al maanden l-ang te piekeren over een vraag, die ongetwijfeld bij zeer velen on der mijn lezers ook moet opkomen en waar door zij zich in moeilijkheden gebracht weten, evenals ik. Of wij de puzzel, waarop ik doel, werke lijk goed oplossen zullen ,durf ilc niet te zieggcn, maar ik ben er niettemin zeker van dat het een uitnemende denkoefening voor ons zal zijn om er ons ernstig* mede bezig te houden. U wordt natuurlijk al nieuwsgierig, Waarmede ilc voor den dag zal kamen en voor welk raadsel ik u zal stcl'len. Ik zal die nieuwsgierigheid daarom maar dadelijk bevredigen. Ziehier de puzzel, waarvoor ik uw aandacht vraag; I. Alle menschen, met wie wij spre ken, hebben een afkeer van den oorlog en beschouwen hem als een onzedelijk, on- mensöhelijic bedrijf. II. Alle regeerders en die menschen 'doen Hum steanimen tegenwoordig daveren over de gehecle wereld verfoeien den oorlog, vreezen bom en zeggen, dat; zij, niets anders willen dan den vrede bevorderen en bewaren. III. Iedereen is bet er tegenwoordig over (eens, dat geen enlcel volilc of het over wint of verliest, maakt geen verschil meer stoffelijk of geestelijk ook maar bet allerminste belang beeft bij den oorlog. In tegendeel weet iedereen, dat de oorlog economisch en cultureel onuitsprekelijk .veel schade brengt. IV. Alle regeerders zeggen, dat zij al leen het volkswelzijn dienen. En als die regeerders vroom zijn en dat zijn zc In hun woorden allemaal! beweren zij nog een soort van goddelijke roeping te hebben. V. Maar diezelfde regeerders verzetten zich overal tegen de daadwerkelijke oor- logsbestrijding en bereiden zich op het uiterste tot den oorlog en misbruiken op welhaast niet hooger op te voeren manier de volkskracht voor een opbouw van een militairisme en een stelsel van oorlogs voering (vliegtuigen, onderzeeërs, maginot- linies, monsterachtige oorlogssohepen, gif gassen, enz. enz.) dat alles wat ooit in dit opzicht heeft bestaan, honderdvoudig over treft. Weest nu maar niet bang, dat ik een propaganda-artilcel ga schrijven. Ik denk er niet aan. Ik heb alleen maar de bedoe ling u te laten puzzelen cn probeert maar een oplossing te vinden als u kunt U zijt 't natuurlijk onmiddellijk met mij eens, dat we hier werkelijk met een puzzel te doen hebben, nietwaar? Ik kan u de verzekering geven, dat eiken dag opnieuw als ik de couranten lees, ilc mijizelf afvraag: hoe zit dat nu, moet. ik al die praatjes van Hitier, van Goebbels, Neem dadelijk en wèg is Uw kiespijn, dank zij de bijzondere samenstelling die dadelijk élke piin verdrijft! Wei- aer namaak. Let os het AKKER-merk. van Chamiberlain (zou deze diplomaat in de historie niet den bijnaam verdienen van ,yde vliegende paraplu"?) van Halifax, van Daladier, van Molotof, ja zelfs van de Japansche en Qhinecsohe heeren en van Mussolini-en Franco gelooven? Meenen die mensclhen wat zij zeggen? Wanneer ik beweer dat zij liegen en hui chelen, clan zou ilc daarmede die hoogge plaatste menschen in veler oog onrecht doen. Laten wij dus aannemen, dat 't recht schapen menschen zijn, eerlijke lieden, die zich ten volle bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid, menschen met andere woorden, die er niet aan denken de we reld te bedriegen. Doze menschen, die over groote macht beschikken en bet lot van millloenen mc- demensoben in handen hebben, verkondi gen maar steeds opnieuw, dat zij den vre de willen dienen. Wanneer over eenigen tijd de jaariijksehe partijdag van de na-' tionaahsociaiisten in Neurenberg zal wor den gehouden, clan zal deze op hoog bevel den naaim dragen van partijdag van den Vrede. Intusschen echter worden de Duitscihe •arbeiders bij duizenden opgecommandeerd om te wérken aan de verdedigingslinies in Oost-Pruisen. Waarom? Omdat men Duitschland beveiligen wil tegen mogelijke invallen van vijanden, wan/t er wordt im mers van de zijde van Engeland vooral een omsingelingspoiitiek gevoerd, gericht tegen Buitsc'hland en Italië, de zoogenaamde as: mogendheden. Zeer in 't bijzonder echter tegen Duitscbland Maar daar is niets van aan, beweert men in Engeland. Men heeft niets tegen Buitschland en zou gaarne daarmede in vriendschappelijke betrekking staan. Maar onderwijl spelen de Engelsche diplomaten bun fijne spel. Echter volstrekt niet omdat zij iets op Buitschland tegen hebben, maar omdat Duitscbland zoo bui tengewoon agressief is cn door die agressie wordt de wereldvrede bedreigd. En dus moet Engeland bewapenen tot het uiter ste en het besteedt daaraan eenige milli- oenen per dag en onttrekt duizenden daar mede aan productieven arbeid. De kwestie wordt nog ingewikkelder, als wij.kennis nemen van de laatste redevoe ring, wellce.door Goebbels in Berlijn voor de nationaal-socialistisché studenten is gehouden. Daarin heeft, deze praatminister o.a. gezegd: „Indien er in de 17de eeuw een man geweest was, sterk genoeg om Duitschland te vereenigen, dan zou Duitsch land thans, over de wereld regeeren en niet Engeland,- want wii zijn daartoe aangewe zen". (Wat een bluf!!) Maar wij -vragen, ons af, hoe stelt zich mijnheer Goebbels die wercldregeering van Duitscbland voor? Zonder wapengeweld? Dat is toch al te naief. Ik bcnv-zeer-nieuwsgierig wat er op dat Neurenberger partijcongres zal worden géziegS-til^atPurliik'',zlet héél dé. wereld in spanning daarnaar uit. Hoe zullen de milli oenen aan hun radio-toestel zitten te luis teren? Dat zou ik toch eigenlijk wel eens willen weten. Ik ga dat spreekt vanzelf óók luisteren. Wil ik u eens vertellen hoe? Kijk, ik heb van jongs afaan een zwak ge had vooi' goochelaars. Ik heb die menschen altijd bewonderd, omdat zij op zulk een ge niale wijze de toeschouwers konden bedot ten. En nog altijd zie ik graag mooie en onbegrijpelijke goocheltoeren. Maar ik ver geet geen oogenblik, dat ik gefopt wordt door handige truckjes en bèwondcrcnswaar dige vingervlugheid. Welnu zóó als ik naar goocheltoeren kijk, zoo luister ik. naar die redevoeringen. Ik ben er vast van overtuigd dat het fopperij Het gebeurt wel eens, dat een goochelaar er toe komt om een enkele toer uit te leg gen en het verbaasde publiek te vertellen hoe hij het klaar speelt om de wonderlijk ste dingen te doen. Aan zulk een goochelaar moest ik denken toen ik in het verslag van bovengenoemde redevoering van Goebbels las dat hij ook had gezegd voor de regeering het recht op te eischen om een deel van de waarheid te verbergen. Ah zoo! daar komt de aap uit de mouw! Een deel van de waarheid verbergen! Hij zegt niet of 't een groot of een klein deel mag zijn. Maar die erkentenis is toch al van bijzonder belang. Geeft zij mij niet het recht om te luiste ren met de gedachte: ik word bezig gehou den door een goochelaar als ik weldra aan de radio het congres meemaak? Toch weet ik zeker, dat duizenden men schen gespannen zullen zitten luisteren als zij over den vrede hooren spreken. En de naieven en eenvoudigen zullen misschien 'n zucht van verlichting slaken, wanneer zij hooren verkondigen dat Duitschland slechts den vrede wil dienen. Immers dan wordt er gesproken naar hun hart, want daarin leeft een groote angst voor den oorlog, zij zullen het toejuichen, dat de machtigen dei- aarde zoo openlijk er voor uit. komen, dat de volken gespaard moeten blijven voor de vx-eeselijke" gruwelen, die een moderne oor- log brengt. Die machtigen der aarde gaan evenwel onverdroten verder piet de bewapening! Begrijpt u er iets van? Bedenkt nu eens goed! De zaak staat zóó: de volken sidderen voor den oox'log, zij gaan economisch steeds dieper in de put door de waanzinnig opge- ^voex-de bewapening en willen niets liever "dan in vrede leven; de regeerders zeggen, dat zij den vrede willen handhaven. En toch gaat de oox-logsvoorbex-eiding vooi-t cn toch worden nxenschelijke gaven mis bruikt om de allergemeenste wapenen te vervaardigen en toch wordt het militairis me steeds meer populair! De heele puzzel, waax-van ik een vijftal aanwijzingen heb gegeven, komt derhalve in het kort hiex?op neer: Iedereen van hoog tot laag wil den vx-ede en komt daar open lijk voor uit, hoe is het dan te vex-klaren, dat de heele wex-eld zich tot den oorlog voor bereidt? Hoe moeten wij deze puzzel oplossen? Eigenlijk zie ik er een beetje tegen op om boudweg te beweren, dat ik de oplossing gevonden heb. Het-lijkt zelfoverschatting, als ik dit doe. Temeer, omdat de gi-oote Voor U bestaat een BREUKBAND, die U weer in staat stelt, alle werkzaamheden, zonder bezwaar nit te voeren. Dit is TER- LEP's BREUKBAND ZONDER VEER. dus géén knellend gevoel en hinderlijke druk. Ook in BREUKBANDEN MET VEER heb ben wij een grbote sorteering. Steeds alle maten voorradig. In prijzen vanaf f2.50. Alleen verkrijgbaar in Apothekers Assistenten. HOOGZIJDE 103. Tel. 99 SCHAGEN. merderheid geneigd is om te zeggen dat een oplossing niet te vinden is en wij ons daar bij maar moeten neerleggen. Toch waag ik het zoo vermetel te zijn om mijn oplossing bekend te maken. Zij is deze: daar zijn menschen in onze samenleving, die belang hebben bij bewapening en oorlog. En die menschen zijn het, die de wereld in onrust en spanning houden en die onmetelijke schatten verdienen aan den oorlog en de oorlogsvoox-bex-eiding. Ik denk hier in de eei-ste plaats aan de oorlogsindustrie, aan het internationale bewapeningskapitaal. Verder zijn er de echte bex'oeps-militairen, voor wie het baantje belangx'ijk en winstge vend is. Wat zouden die heeren moeten doen in een wex-eld zonder legers? Zij zijn - en dit is psychologisch zeer goed verklaar baar geneigd om zich onmisbaar te ach ten en moeten daarom de oorlogsmogelijk heid als iets vanzelfsprekends aanvaarden. De Duitsche genei-aal-majoor Paul von Schoenaich, heeft een boek geschi'even, waaraan hij den veedzeggenden titel „Mein Damaskus" gaf. Wie* denkt hiex-bij niet ter stond aan de bekeex-ing van Saulus-Pau- lus? Welk een zedelijk lijden is voor hem de oorlog geweest! Daarom kon hij na den oor log niet andex-s dan oorlogsbestrijder wor den. Hij eidigt (en die is opmex-kelijk voor iemand die behoort tot den oud-Pruisischen adel) zijn boek met een interessante beschouwing over het ontstaan van wat hij noemt het „Preuszentum" over den Px*uisischen geest dien hij als een veidex-felijke heeft leeren kennen en waarin hij zelf was opgevoed, maar waarmede hij volledig heeft gebroken om aan het pacifisme, de vredesbeweging 'zich te kunnen wijden. En dan uit hij zich aldus: „Zij echter, die zich niet kunnen losmaken uit de kaste die wortelt in het oude aan ge weld geloovende Pruisendom, zien niet, wat om hen gebeurde. Ik zag het, niet omdat ik beter waarnemingsvermogen bezit, maar omdat ik de dingen zie vanuit de mensclxe- lijke gezichtshoek van hem die standenloos is geworden. Dit boek is geschreven, opdat ook anderen ziende zullen wox-den" Deze Freiherr von Schoenaich is een zede lijk dapper mensch geweest. Of hij nog leeft is mij niet bekend. Het eenige wat ik van hem weet is dat hij koi't nadat de nationaal- socialisten aan de macht gekomen zijn, in ernstige moeilijkheden is gekoxnen, zooals begrijpelijk is in een rijk waar elk pacifis tisch sti-even is verboden en de unifox-m weer een eerekleeding is geworden. Ik keer tex-ug riaar de oplossing van de puzzel, wel ke ons bezig houdt en dan moet ik op nog iets wijzen. Daar is ook het gebx-ek aan sterke menschelijkheid bij de massa, die den oorlog niet wil, maar haar toch aan- vaai'dt, omdat zij nog niet de ki-acht heeft om de haatgevoelens (die in oorlogstijd sterk worden aangewakkerd) en de vecht- neiging (de agx-essie) in zich te overwinnen of te sublimeeren. Wie aandachtig de menschen (en zich zelf!!) bestudeert weet maar al te goed, hoe geweldig deze innerlijke ki-achten kunnen oplaaien en dat weten ook zij, die over de volken heerschen! Daardoor is het mogelijk, dat heele volken in een x-oes, in een soort van waanzin kunnen worden gebracht, zoo dat zij ten strijde gaan dwars tegen hun be langen in, om telkens weer opnieuw te be merken, dat zij misleid en bedx*ogen zijn. Ik zou hiex-aan nog heel wat kunnen toe voegen want over dit ondex-werp ben ik niet gauw uitgepraat maar ik laat 't erbij. Bovendien kan ik in vele opzichten verwij zen naar mijn vorige artikel. Maar al wat in schreef moest mij eens van het hart. Voor mij persoonlijk is de puzzel opgelost en ik laat me niet foppen dóór de woor den, die de groote diplomaten spreken, ik meen de goochelaai-s te hebben doorzien. En het zal voor mij een groote voldoe ning zijn, wanneer de lezers zich ook met de puzzel bezig houden. Och ja! Een ding moet ik toch nog ver melden. Ik las een mei*kwaardig bex'icht dat overgenomen is uit een Am ex-ik aansch blad de „New York Daily Mix-or". Daai*in wordt verteld, dat Ohamlberiain groote belangen heeft bij de Duitscihe bewa pening om-dat zijn maatschappij de „Iim- pex-ial Chemical Industries" een groot aan tal aandeelen bezit van de»Duitsche „Dina- n i e t-A kti en ges el lsch af t'en van de reus achtige maatschappij voor het vervaardi gen van springstoffen in Duitschland. die bekend staat onder den naam van „I. G. Farben". Zeer waax-schijnlijk komt u dit van pas bij het puzzelen. Tot de volgen-de keer. Dan helb ik heel iets andex-s te vertellen. ASTOR. MOSKOU EN LONDEN KUNNEN ELKAAR NIET VINDEN. HET ARME DUITSCH LAND GOOCHELT MET MILLIOENEN. EEN NIEUWE KEER IN DE POLITIEK? ACTIEVER OPTREDEN VAN DE VER- EENIGDE STATEN? De twee groote vraagstukken, welke de politiek van den laatst en tijd beheex-schen, blijven vraagstukken. In de eex-ste plaats doelen we daaitbij op de EngelsdhRussische toenadering, twee dons op de houding van Japan in het Ver re Oosten. De onderhandelingen te Moskou zijn weer eens vastgeloopen, de Engelschen hebben een onderhandelaar naar Londen gestuurd en, naar men meent te weten, zouden de moeilijkheden zijn gelegen in het feit, dat Moskou ondubbelzinnige garanties vraagt voor de randstaten, welke Groot-Brittannië niet wil of kan geven. Nu heet het weliswaar, dat de besprekin gen wediex-om niet zijn afgebroken, dat v-oor de zooveelste maal nieuwe instructies zijn gevraagd aan de Engelsche regeering, toch dringt de gedachte zich naar voren, dat het Engelsch-Russiscb pact wel eens tot de onvervulde wenschen zou kunnen blij ken te béhooren. Wanneer na maanden-lan ge discussies nog niets is bereikt, wanneer Moskou steeds opnieuw moeilijkheden schijnt te vex-ooi-zaken, dan riist het ver moeden, dat de wil tot samenwerken niet heel groot is en we zouden ons er dan ook niet over verwonderen, indien we aan stonds de politiek een heel nieu-we richting zien nemen. We kunnen hier wijzen op het feit., dat Duitschland er blijkbaar al op uit is de stagneerende besprekingen tusschen Mos kou en Londen uit te buiten door de be trekkingen met het eens zoo vei-vl-oekte Rusland te verbeteren. De berichten om- ti*cn.t een Duitsch crefliet aan Rusland zijn den laatsten tijd niet van de lucht, ge weest en het bedrag daarvan breidt zich voortdurend uit. On het oogenblik heeft het de hoogte van mil'liard markt be reikt. Daarnaast zou Duitscbland groote hoeveelheden van allerlei producten uit Rusland willen betrekken, genoemd wer den hout, leer en olie. Gezien het nijpend gebrek aan voedingsmiddelen in Duitsch land. had men hier iets anders verwacht, b.v. bol er en graan, waarvan Ruslan d ook veel produceert. De genoemde artikelen wijzen op „bewapening", zoodat men de conclusie zou mogen trekken, dat het daar mee voox-alsnog zal blijven doorgaan. Ge zond verstand schijnt in Europa vooralsnog schaars te blijven. Het andere vraagstuk is dat, wat ziek in het Verre Oosten afspeelt en het zou kun nen zijn, dat zich hier de nieuwe lijn in 'de politiek reeds begint af te teekenen. Japan blijft de concessie te Ticntsin 'blo/klkeeren, vermoedelijk echter begint het de fout te maken, die door zooveel men schen wordt begaan en die daaruit be staat, dat, zoocLra ze door hun bnxtaliteit eenig succes schijnen te boekon, ze een nog veel hooger toon aanslaan en nog meer beginnen te verlangen. In de Tientsin-historie is geen verande ring gekomen, de concessie blijft geblok- keerd en van onderhandelingen is geen sprake geweest tot dusverre. Dit alles beteekende een zeker succes voor Japan, dat daarin blijkbaar echter aanleiding zag zijn houding steeds aan- matigender te maken. En toen het zich richtte tot de Ghincesche vex-dragshaven, werd iets als een ultimatum gericht tot de Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen, die zich daar bevonden en die zich moesten verwijderen. Het woord „ultimatum" is, zoodra bleek, dat Engeland en Amerika niet zouden retireeren niet meer genoemd. Op zichzelf betcekent dit reeds een toegeven van Japan. De moeilijk heden voor dit land echter nemen toe. Eenerszijds doordat Engeland en de Ver- eenigde Staten de Japansche eischensamen zeer krachtig hebben afgewezen, anderzijds en dat dunkt ons het voornaaxpste, omdat de Amerikaansche regeering ei' stel selmatig toe schijnt over te gaan in eigen land actie te ontketenen tegen Japan. De middelen daartoe zijn altijd dezelfde en ze bestaan altijd daaruit, dat het volk wordt duidelijk gemaakt, hoe een ander er doox-loopend op uit is de eigen eer te be zoedelen en de eigen rechten te vertrap pen. Wanneer we lezen, dat de Amerikaan sche regeering voornemens is de protesten te publiceex-en, welke zij in ongeveer zestig gevallen tot Tokio heeft gericht, voorts de antwoorden, welke Japan daarop heeft ge geven, dan is het uitsluitend doel daarvan natuurlijk het Amerikaansche volk te on derrichten omtrent het laakbare gedrag van Japan. De i'egeei-ing wil dit volk, dat nog steeds de voorkeur heeft gegeven aan afzondering, uit zijn tent krijgen, ze wil Dames A.s. Woensdag 28 Juni van 10.30 tot 3.30 is CORSET1ÈRE in onze zaak aanwezig. Het dragen van een corset kan voor Uw gezondheid nadeelig zijn. Laat U daarom vakkundig inlichten. Het geeft U de juiste steun en kleedt U slank. SCHAGEN. Leverantie Ziekenfonds A.A.Z.Ak. Voor Elastieken Kousen, Buikhanden, enz. den helder Juni - Juli - Aug. Zondags gesloten Waarschijnlijk op flauwe berichten uit Friesland, was de markt vandaag stug en lager. De hoogste noteering daalde met een halve gulden op f17.50. Tegen f 17 f 17.50 gingen de goede exportstapels van de hand, prima con sumptiekaas noteerde f 16.50. Als ge volg van het soms warme weer van den laatsten tijd zag men hier en daar wat ontzette kaas, die bij overigens goede kwaliteit omstreeks f 16.kon opbrengen. Het tikje opleving van den vorigen Vrijdag is hiermee weer voorbij en de markt is teruggezakt op het peil van eenige weken terug. Voor opzet bie den de tegenwoordige prijzen echter goede perspectieven en het lijkt met het oog daarop nauwelijks waarschijn lijk, dat de noteering nog verder zal dalen. Uit onze omgeving KOEDIJK UITSTAPJE W.O.E. De leden van de bekende handwei'kver. W.O.E. (Wij Onderwijzen Elkaar), maak ten 21 Juni hun jaarlijksch uitstapje en ver bonden dien dag het aangename aan het nuttige. 's Morgens 7 uur vertrokken zij met de bus van de I-IABO; na eexiige vei'poozing in Bloemendaal en Haarlem, werd de bloemen veiling te Aalsmeer bezichtigd. Hier werden de harten dei- vele vrouwen veroverd door het mooie wat te zien was waax-van som migen met moeite konden scheiden. Van daar ging men naar Utrecht voor de lunch, niaar door een ernstige motorstoring kreeg men een uur vertraging; door een bus uit de buurt van Soest werd men naar Utrecht vervoerd en kon verder het pro- gramma worden afgewerkt. Vervolgens ging de reis naar Zeist, ter bezichtiging van de Gerof abri eken; ook hier was veel wat de dames interesseerde. Na dat men na een inleiding van de geleider de geheele fabi-iek had bezichtigd van plaat tot het fijnste product uit de „Gero"-fabi'ie- ken, kwam men in de toonkamer, waar al les smaakvol was tentoongesteld en de da- niesde .keur der producten konden bewon deren, die men in diverse winkels Van Gèi'O producten kan loopen. Elk der deelneem sters ontving hier een fraai bewerkt theele peltje als aandenken. De dix-ectie bood een thee aan in een na- bux-ig reslaux'ant. De vooi'zitster M. ButterGi'in bedankte hier de directie voor het aangename be zoek. Terug in Amsterdam werd een diner ge nuttigd, daarna werd een bezoek gebracht aan een vexmakelijkheidsinrichting; het een en ander bx-acht mee dat ze 's nachts om 2 uur hun woningen binnen traden, tot groote blijdschap en hax-telijke ontvangst der thuis gebleven mannen. Het geheel was een aangename dag. Z1JPE BURGERL. STAND van 16 t.m. 22 Juni '39. Gebox'cn: Jan Gex-ard, zoon van Jacob Vx-iendjes en Naatje Bellis; Petrus Antonius Maria, zoon van Antonius Johannes Huik mans en Maria Petronella Heijne. Gx-ietje Trijntje, dochter van Simon War- teiihox-st en Antje de Groot. Ondertrouwd: Jan de Jong, 32 jaar, grond werker en Trijntje Ploeger, 24 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Leendert Gerrit Vei*- schoor, 26 jaar, bloemistarbeider, te Zijpe exi Neeltje Ploeger, 22 jaar, zonder beroep, te Broek op Langendijk; Klaas Waag, 35 jaar, landarbeider en Cornclia Raa, 2S jaai-, zon der beroep, beiden te Zijpe; Pie-ter Schuur, 32 jaar, arbéider en Neeltje Goed, 32 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Overleden: Adriaantje Kramer, 54 jaar, eebtgenoote van Teunis Wit (wonende te St. Maarten.) WIER1NGEN Verloren: een badmuts, een gouden aim- band en een bruine portemonnaie met rits sluiting, inh. ongeveer zeven gulden. Inl. gem.bode. VERBETERING IN DE POSTBESTELLING Ingaande heden zal buiten de verschillen de kommen in onze gemeente een tweede postbestelling plaats hebben. Voorheen werd alleen des 's middags bui ten de kommen besteld. Thans zal dit ook' 's mox-gens plaats hebben. Zoowaar een te waardeeren verbetering. een stemming wekken van opstandigheid, kortom ze stx-eeft duidelijk aan op het ver krijgen van sympathie bij het volk voor een eventueel openlijk conflict met Japan. Ilct dunkt ons dan ook waarschijnlijk, dat de moeilijkheden die Japan aan de juiste mogendheden veroorzaakt, wel eens spoedig tot het verleden zouden kunnen béhooren. En hier hebben we ook de nieuwe richt lijn in de internationale politiek, die we straks aanvoerden: een inniger en hartelij ker samengaan van Engeland cn Amerika. In het Vei're Oosten zou dientengevolge de positie van Engeland weer belangrijk gemakkelijker worden en daarmee de over eenkomst met Rusland wat minder noodig. In ieder geval is de houding van Japan in do allernaaste toekomst stellig van invloed op de besprekingen te Moskou. Heldert de situatie in het Verre Oosten spoedig een weinig op, dan lijkt het nauwe lijks waarschijnlijk, dat de nieuwe instruc ties uit Londen blijk zullen geven van groote tegemoetkomendheid.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5