Televisie reportage Over den geur der bloemen 3II ii lazen voor II De fraude te Roswinkel Was chauffeur oververmoeid Oranje niet de lucht in De man die tienduizend gulden vond Yankees amuseeren zich Ook ia ons land een „ijzeren long" GROOTE INVLOED DER TEMPERATUUR. De akkerwinde geurt slechts overdag. Kr bestaat baast altijd een ze ker verband tusschen de geuren, die onze bloemen verspreiden en de kleur of het looistofgelialte van de betreffende bloem. Anderzijds kan echter ook de temperatuur, zoowel als het licht en de vochtig heid van invloed zijn op den geur. Botanische onderzoekingen hebben uitge wezen, dat de intensiteit van den geur af neemt naarmate levendigheid van kleur en liet looistofgelialte der bloemen toenemen, zoorlat dus sterk gekleurde cn sterk looistof- houdende bloemen altijd minder geuren dan witte of teer gekleurde cn looistofarme bloemen. Zuiver witte bloemen geuren bijv. dikwijls zeer sterk en kunnen daardoor de in de schemering cn des nachts rondvliegen de insecten tot zich trekken, op wier hulp zij voor de bevruchting zijn aangewezen. Groenachtige bloemen geuren niet. Met het toenemen van Ue kleur neemt dan in den regel de geur meer en meer af. Dit is weer zoo'n doelmatige inrichting waaraan de natuur zoo rijk is, want de levendig tot sterk gekleurde bloemen, die door de dag vlinders worden bevrucht, hebben den geur niet noodig, om de vlinders aan te lokken De gele, roode cn blauwe bloemen vallen al voldoende op door haar kleur. Volslagen zonder geur zijn alle groenach tige en groene bloemen. Men meent teeen- woordig overigens met vrij groote zekerheid te mogen aannemen, dat de eerste bloemen die in de natuur in bet bovenste krijt en tertiaire tijdperk optraden, groen of groenachtig van kleur waren en niet geur den, doch ziet met organische stoffen voed den, om welke reden een stralende kleur voor deze bloemen ook geen nut gehad zou hebben. Bloemen met onaangenamen geur. Bloemen met bruinachtige en vuilroode kleuren, die uitsluitend door aasvliegen worden bevrucht, zijn wel is waar niet ge heel reukeloos, doch zij verspreiden geuren, die heel weinig streelend zijn voor ons reuk orgaan. Ontwikkelen bloemen zich onder zeer sterke zon bestraling, dan wordt daar door de geur zeer sterk vcrhooird, doch te-, vens doet dit afbreuk aan de fijnheid van den geur. Daaraan is liet toe te schrijven, dat de geuren van bloemen, die in Noordelijke stre ken groeien, dikwijls veel fijner zijn dan die van dezelfde bloemen uit bet Zuiden. Voorbeelden hiervan //ij» de bijzonder fijne geur van d? ïli "Engcla-nclr groeiende laven del en de Engelsthe pepermunt, alsook van de in Zuid Klankrijk grocrtyide rozen ver geleken bij de Bulgaarschc en Turksche ro zen, waaruit rozenolie wordt gewonnen. Men den invloed der temperatuur op de ontwikkeling van den geur houdt het ook verband, dat rozen bij koel. vochtig weer, veel fijner geuren dan bij groote hitte; voor anjelieren bijvoorbeeld bedraagt de "temperatuur, waarbij zij den sterksten cn fijnsten geur verspreiden, 18 tot 20 graden celsius. Boven cn beneden deze temperatuur is de geur veel minder sterk en ook min der aromatisch. De factor vocht. In voldoende vochtige lucht heeft bet sterke zonlicht een minder ongunstige uit werking van den geur, omdat vochtigheid den invloed van liet sterke licht wat tem pert. Daarom geuren de bloemen in oen zonnig en tegelijk vochtig klimaat veel in tensiever en fijner dan bloemen, die in warme, doch droge lucht tot ontwikkeling komen. Dit verschijnsel is vooral sterk waar te nemen bij gewassen met 'n Iioqs oliege halte, zooals munt-, marjolein- en gaman- dersoorten, die op hëfcte, droge plaatsen groeiende, een veel minder sterken geur verspreiden dan op een vochtige, ja zelfs schaduwrijke standplaats. Wisselende sterkte van geur. Uit al deze omstandigheden is het ook te verklaren, dat vele bloemen den eenen tijd van den dag veel sterker geuren dan den anderen. Zoo verspreidt bijv. de bekende Mirabilis, die overdag bijna reukloos is, des nachts een intensicven geur, een ver schijnsel, dat men ook bij de bloemen van den doornappel en de tabak kan waarne men; terwijl andere bloemen daarentegen, zooals waterlelies, pompoenen en akker- winden alleen overdag geur verspreiden. .Ook bij versclie viooltjes hoeft men onge merkt, dut zij regelmalig op zekere tijden van den dag sterker of minder sterk geu ren. Wat de gcurstoffen van de bloemen be treft, de chemische samenstelling hiervan is nog niet geheel tot klaarheid gebracht. Zij bevinden zich in den regel in den vorm van aethcriseho, dus vluchtige oliën in de cellen van de bi oom kroonb 1 aad j es cn schij nen zonder luilp van speciale organen in de planten te worden gevormd. Hoewel veie bloemen een zeers terken geur verspreiden, is de hoeveelheid olie, die zij bevatten, op- merkelijk gering, zoodat. men bijv. 1U.UU0 jasmijnbloesems noodig heeft, om ongeveer 0.3 gram olie te winnen. Als zwaluwen zweven de baadsters door de lucht Ernstig ongeluk te Eist. Twee dooden. Gisterochtend is op den Rijksweg ArnhemNijmegen, ter hoogte, van Eist, een tractor ~met oplegger in een sloot gereden, hierbij vonden de chaufcur en zijn schoonmoeder den dood. De chauffeur had zfcli eenigc minuten voor het ongeluk vervoegd bij een garage houder te Eist, om daar te tanken. Het viel den garagehouder op, dat de chauf feur, zekere W. uit Apeldoorn, er ver moeid uitizag. De garagehouder gaf W. toen den raad, wat voorzichtig te rijden. Eenigc minuten later, 'nabij de spoorweg overgang te Eist, gebeurde daarop het ongeluk. De brcedc transportauto, welke geladen was met dakpannen, geraakte van den smallen rijksweg af cn reed rechts via liet rijwielpad in de naast den weg loopen- de sloot. Omwonenden, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen onmiddellijk toesnellen. Zij vonden den 28-jarigen chauf feur bekneld achter het stuur. Men wist hem te bevrijden, waarna een iinmiddels ontboden geneesheer uit Eist de eerste hulp verleende cn liet slachtoffer naar het Sint Elisabcthziokcnhuis te Arnhem liet vervoeren, waar de man kort na aan komst overleed. Lading in de cabine geschoven. Dooïxlat de lading van den vrachtwagen in de cabine was geschoven, was de ravage zoo groot, dat men aanvankelijk niet be merkte, dat zich nog een tweede persoon in de auto bevond. Toen men de schoon moeder van W., die gistermorgen vroeg door haar schoonzoon uit Venlo, waar zij woonde, was afgehaald, teneinde zich naar de woning van W. tc Apeldoorn te bege ven, vond, waren de levensgeesten bij de vrouw reeds geweken. „Mijn kleine meid heeft nog nooit gevlogen!" zei Prins Hen drik eens. Naar aanleiding van den verjaardag van Prins Bernhard op 29 Juni a.s. schrijft de Haagsche Post waardcerendc woorden over de sportiviteit van den prins. Ju, wij hebben een sportieven Prins, aldus liet blad. Het spijt liem natuurlijk, dat hij niet vliegenmag schreven wij haast. Want dat doet hij nooit. Vergissen wij ons niet, dan heeft hij eenmaal in een vliegma chine gezeten, heel kort na zijn konist in ons land, maar verleden jaar vertelde de Pi'ins lachend aan een aantal journalisten, dat „men" liever niet heeft dat hij vliegt, natuurlijk met het oog op het risico, dat er ongetwijfeld nog altijd aan verbonden is. Trouwens, de Prinses is nog nooit in de lucht geweest. Toen wij, kort voor zijn dood eens met Prins Hendrik spraken over de vliegsport, zei hij ons: „Mijn kleine meid heeft nog nooit gevlogen!" De Prinses was toen 26 jaar, maar voor haar Vader bleef zij zijn „kleine meid"; zoo sprak hij herhaal delijk over haai'. EEN LOCOMOTIEF WORDT GEDOOPT! Generaal-majoor Pereira doopt deze Engelsche reuzenlocomotief naar het gelijknamige garderegiment „Goldstreamer", dat zoojuist uit Ameri ka is teruggekeerd. De Goldstream- garde woont de plechtigheid bij. Kassiier van boerenleenbank van verduistering vrijgesproken. Valschheid in geschrifte bewe zen geacht. De rechtbank te Assen deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen den kassier van de Boerenleenbank te Roswinkel, die er van verdacht werd in het tijdvak van 1927 tot 1938, gelden van deze bank Ie hebben verduisterd, tot een gezamenlijk bedrag van 246.000 gulden. Voorts was hem ten laste gelegd valsch heid in geschrifte. De officier van Justitie eischte 26 Mei j.1, een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden, terwijl de offi cier bij de voortgezette behandeling op 16 Juni persisteerde hij zijn cisch. De rechtbank verklaarde gistermorgen de verduistering niet bewezen, daar niet fa. komen vast te sÉLan, dat deze door ver dachte gepleegd is in het tijdvak van 1927 tot 1938 cn dat zij is gepleegd te Roswinkel. Veidachte werd terzake van verduistering vrijgesproken. Het tweede ten laste gelegde, valsch heid in geschrifte, achtte de rechtbank wel bewezen en het vonnis daarvoor luidde één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Wegens verduistering twee jaar tegen hem geëischt. Op 12 Mei j.1. haalde een jeugdige bedien de van een handelsfirma aan de Heeren- gracht te Amsterdam een aangeteekendc zending van het hoofdpostkantoor. Toen hij op de Heerengracht kwam merkte hij tot zijn schrik, dat hij de enveloppe, waarin zich f 10.000 aan bankpapier en eenigc cou pons bevonden, kwijt was. Direct ging hij terug, maar van een enveloppe was ner gens iets te zien. Enkele dagen later bracht de politie de oplossing van het raadsel. Een jongeman had in de nabijheid van het postkantoor de leege enveloppe gevonden. Hij waarschuwde de politic en deze wist den man, die de en veloppe direct na het verliezen had gevon den op te sporen. Deze, een 26-jarige, arm reclameschilder uit Rotterdam, had zich het geld toegeëigend. Hij had in de hoofd stad de bloemetjes danig buitengezet, direct nadat hij het geld gevonden had kocht hij drie nieuwe costuums, hij gaf cadeaux aan cenige vriendinnen en tractcerde iedereen, die in zijn buurt kwam. Zoo sloeg hij bin nen enkele dagen f 1800 stuk. Toen was het gedaan met zijn onverwaehten rijkdom. De politie arresteerde den man,, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld en die thans we geus verduistering terechtstond voor de rechtbank. Het reclassecringsrapport luidde ongun stig, verd. is reeds zes maal veroordeeld en aan reclasseering wenscht hij niet mede te werken. Dc Officier van Justitie, vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdedigster drong op clementie aan. Naast een gevangenisstraf zou pi. een voor waardelijke straf opgelegd willen zien on der strenge leiding. Vonnis 30 Juni. Dikke mist op den Nieuwen Waterweg Eeji aanvaring. Gistermiddag zijn voorgaats op den Nieuwen Waterweg, het Noorsche s.s. Pol lux, komende van Rouaan en bestemd om te bunderen aan de Vondelingenplaat nabij den Nieuwen Waterweg, en het Duitsche m.s. Jason, dat op weg was van Konings bergen naar Rotterdam, met elkaar in aan varing gekomen. Het s.s. Pollux werd hier bij ernstig aan den voorsteven, boven de waterlijn, beschadigd. De oorzaak van dte aanvaring schijnt de dikke mist te zijn. Hitlcr gaat weer speechen Bij een bezoek aan München. Hiller zal op 25 Juni een bezoek aan München brengen ter gelegenheid van de aankomst eener delegatie van verscheide ne honderden Italiaansche oudstrijders. Hij zal des middags te lialf vijf het woord yoerem Met den aanvang van lwee-weke- lijksche uitzendingen voor het pu bliek in New York, is televisie nu, als practisch resultaat van 10 ja ren experimenteeren, een nieuwe tak van amusement geworden. Hierboven een der eerste opna men van een televisie-programma, dat uitgestuurd werd uit de RCA- NBC studio bovenop het Empire State gebouw, met een actie-radi us van ca. 50 knn. Televisie came ra's ziet men hier in actie voor' dc uitzending van een dansorkest. Onder rechts een gebeurtenis in de open lucht wordt opgevangen met een verplaatsbare televisie-ca mera. Naast den cameraman staat de omroeper met de microfoon. Het beeld en het geluid worden via kabels overgebracht en gecontro leerd in de controle-cabine van een gcluidswagen (rechts), van waar uit het programma wordt doorge zonden naar de studio, die het uit zendt naar de ontvangtoestellen in de huiskamers. Constructie van Philips. In de laboratoria der Philips-fa- hrieken heeft men een „ijzeren long" geconstrueerd, waarbij, ver schillende nieuwe principes zijn toegepast. Begin Juli zullen in verschillen de centra van ons land voor medi ci demonstraties met dit apparaat worden gegeven, terwijl ook dc pers in de gelegenheid zal worden ge steld van de werking van dit ap paraat keunis te nemen. Het denkbeeld van de ijzeren long is niet nieuw;, het is afkom stig uit de Vereenigde Staten. Zoo als men zich herinneren zal, leeft er in Amerika een jonge, schatrijke man op een dei-gelijke kunstlong. Het vertrek van dezen patiënt naar Lcurtles heeft onlangs veel opzien gehaard. Ongeluk met vetpan Boerderij in vlammen opgegaan Gisterochtend omstreeks elf uur is in het Culemborgsche Veld te Culemborg de boer derij van den heer L. Copier tot den grond toe afgebrand. De vrouw van C. had een ongelukje met een vetpan. Er ontstond brand in de woon kamer cn in een ommezien stond de gehcclc boerderij in lichter laaie. Aangezien ter plaatse geen water is, be streed de vrijwillige brandweer uit Culem horg het vuur met een paar duizend liter water uit liet reservoir van de brandspuit. Dit kon echter niet verhinderen, dat liet vuur de woning in de asch legde. Niets kon gered worden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. KLOMPEN NAAR AMERIKA. In dpn loop van deze weck zijn door de geza hienlijke klompenmakers te Enter (O.) proefzendingen klompen naar Toronto (Ca nada) gezonden, in de hoop aldaar een nieuw afzetgebied voor dc Entersche klom penindustrie te veroveren. Onze Oost T.B.C. onder Chineezen Reeds besmet als zij in Indië aankomen. In het jaarverslag van de afdeeling Ba tavia van de stichting Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, wordt opge merkt, dat o.a. onder de patiënten van het sanatorium „Zeerust" het percentage nict- hiergeborenen groot is, overeenkomstig den indruk, dat onder deze categorie Chineezen dc tuberculose het ergst huishoudt. Men krijgt vaak den indruk, aldus het verslag, dat vele Chineezen reeds met tuberculose besmet in Nederlandsch-Indië aankomen. Hoezeer het ook gewcnscht zou zijn hierte gen maatregelen te nemen, zegt het ver slag, volgens de N.R.Crt., verder, het zal wel zeer moeilijk zijn tegen immigreeren van reeds door tuberculose aangetasten, ef ficiënte maatregelen te nemen» KIEZERS IN EN DWANGPOSITIE. Het Handelsblad (lib.) maakt, naar aan leiding van den verkiezingsuitslag in de hoofdstad, eenige opmerkingen over de ver- kiczings techniek. Zoo is. schrijft het blad. met lijstaanvoerders van de^.D.A.P., de fieeren De Miranda en Matthijsen - de soc. democratische kiezer toch avcI in een zeer pijnlijke dwangposi tie geraakt. Wie rood stemde, stem de automatisch op hen, ook als men hun personen als volksverte genwoordigers, na het erfpachtrap port, ongcwenscht achtte. Theoretisch kon men wel aan een ander zijn voorkeurstem geven, maar .practisch .h© tekent-dat-meestal niet veel. In dé praktijk zijn dc lijstaanvoerders de eerste benefi cianten van het gros der stemmen van een lijst. Nu zal een figuur zooals deze, met een minder gunstig officieel rapport over reeds op de lijst staande candidaten, wel zeldzaam blijven, maar toch blijft zij» mo gelijk, cn de deskundigen mogen er eens hun aandacht aan geven, cn zich opnieuw de vraag stellen, of ons stelsel de persoon lijke voorkeur niet al te veel in den hoek heeft gezet. DE GOUVERNEMENTEELE KRACHT. De Standaard (a.r.) is verheugd over den uitslag der verkiezingen, omdat de „gouvernementeele" kracht" toenam. De valsche tegenstelling, aldus het blad, die de S.D.A.P. ons volk trachtte op te dringen, alsof tegenover dc „afbraak"-poli- tiek van de Regecring zou staan die van den opbouw, waarvan de voorstanders van de vlotte leeningspolitick de dragers zou den zijn, is door het Nedcrlandsche volk doorzien en afgewezen. En aan de schreeuwers van: „daar komt de beer" is een geduchte afstraffing gege ven. De partijen die de fel bestreden Ro- geeringspolitick steunden, handhaafden zich schitterend cn opnieuw lieeft het Nc- derlandsche volk bewezen vertrouwen te stellen in de politiek van het gezond ver stand. ZONDAGSHEILIGING IN HET ZUIDEN. In verschillende r.k. bladen kamen pro testen voor tegen Zondagsontheiliging. „Roomsch Leven", een te Eindhoven ver schijnend blad, schrijft o.m.: „Wat een mentaliteit! Een zekere verecni" ging in Eindhoven n.1. de Eindhovcnsche Vcklï-itorganisatie zal een prestatierit laten houden op Zaterdagmiddag 5 uur tot Zon dagmiddag 5 uur. En dan meenen zij, dat men zeer accuraat handelt, als men tus- sóhendoor (68 uur) een rust geeft, om de H. Mis bij te wonen. Belachelijk maar ook schandelijk. En die vereeniging beroemt er zich" ook nog op, dat een ploeg van haar op den lst.cn Pinksterdag (let wel: den eersten Pinksterdag) een voorproefje nam voor den tocht op 3 Juni door een afstand (op den eersten Pinksterdag) te rijden van 470 K.M. Is dat Zondagsheiliging in onze katholieke streken? Bah! Men walgt ervan. Katholieken, protesteert met ons mede'\ EEN NUTTIG WERK NAAR TWEE KANTEN. De Nederlandsche Vereeniging Arbeid Voor Onvolwaardigcn (de A.V.O.) maakt zich al weer gereed om, als over eenige we ken dc nieuwe rijwiclbclastingmerken wor den uitgegeven, deze in zoo groot mogelij ke getale te kunnen bestempelen met naam en adres van den bezitter. Dat geeft allicht aan een paar honderd lichamelijk gebrek- kigen tijdelijk loondenden arbeid en voor het fietsrijdende publiek biedt het de gele genheid zich te verzekeren tegen diefstal en verlies van het eenmaal betaalde belasting- plaatje. Nadere bijzonderheden, ook omtrent <de vóórstempeling verstrekt de AVO, Overtoom 1S7, Amsterdam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8