AMERIKA- VLOOTBASIS op de Philippijnen? tmm IS waakzaam Wil Japan een Zaterdag 24 Juni 1939 Derde blad Spionnage en contra-spionoage DE SPIONNAGE EN DE WETENSCHAP GAAN HAND IN HAND. Opnieuw hebben de Amerika arische contra-spionnagediensten handen vol werk; het aantal ontdekte en onderzochte gevallen van spionnage neemt in deze dagen zienderoogen toe. Allengs nauwkeuriger maar ook allengs verbazingwekkender worden de berichten die ons uit Amerika bereiken betreffende de vloedgolf van spionnage en sabotage waar tegen de overheid van de Nieuwe Wereld te kampen heeft. Naarmate men zich voor de uitvoering gesteld ziet van een steeds om vangrijker bewapeningsprogramma, neemt ook de spionnage zienderoogen toe en zoo kan het gebeuren, dat het aantal door de autoriteiten behandelde ernstige gevallen van spionnage van 31 in 1937 reeds het vol gend jaar was aangegroeid tot 600, terwijl in den loop van 1939 de behandeling van niet minder dan 1000 spionnage- en sabotage-gc- vallen te verwachten is. Dit, alles heeft den leider van de bekende organisatie der G-men, J. Edgar Hoover tot een verdubbelde activi teit aangezet en dat hij het met zijn mede werkers niet gemakkelijk heeft, ligt voor de hand. Zij die de spionnage bedrijven zijn uitermate vindingrijk in de middelen die zij aanwenden om zich inlichtingen te verschaf fen over de luchtvaart, de marine, het lucht afweergeschut e.d. en de allermodernste mid delen der hedendaagsehe techniek en we tenschap staan hen daarbij ten dienste. Wij willen enkele van die middelen eens nader beschouwen. Spionna ge-photogr af ie. Er bestaat voor een document geen beter en echter bewijs, wanneer het origineel niet te bemachtigen is, dan een fötographische weergave. Maar in de meeste gevallen zal het niet doenlijk zijn een fotocamera van gewone constructie en uitvoering te gebrui ken. De moderne spion zal daarom ge bruik maken van foto-apparaten van nage noeg microscopische afmetingen. Het geheele apparaat is dan niet grooter dan een vest- knoopje en wordt ook inderdaad op -het vest gedragen, met als gevolg dat het lensje niet te onderscheiden is van een andere knoop. Het objectief bevindt zich in de ope ning waar in gewone gevallen de draad van de knoop doorheengaat. Trouwens er zijn ook werkelijk draden aan verbonden want dit ingenieuze fototoestel is aan het klce- dingstuk vastgenaaid. Een lichte en onop vallende greep naar het knoopje en de foto is al gemaakt. De films zijn mU'limetersmal, wat niet weg neemt dat het fotografische beeld een bijzon dcre scherpte bezit zoodat een vergrooting ale details en daarom gaat het in de meest gevallen nauwkeurig weergeeft. Hoe' het transport der filmpjes in zijn werk gaat heeft men nog on langs bij de ontdekking van een spi- onnagehol in New York kunnen vast stellen. Men vond toen namelijk een groot aantal eierschalen! Deze onschuldig uitziende eierschalen ble ken alle een nauwelijks zichtbaar gaatje te bezitten en die opening was voldoende om er de filmrolle tjes in te laten verdwijnen! Röntgenstralen en electrische golven. De nieuwste technische vorderingen der stralen-physiek en van het electriciteitson- derzoek hebben op het gebied van de spion nage een formeele revolutie teweeg ge bracht. Dit geldt in de eerste plaats voor de contra-spionnage, dat wil zeggen dus voor de maatregelen die ter bescherming van 's lands veiligheid tegen de spionnage on dernomen worden. Niet alleen dat vanzelfsprekend ook de meest geheime besprekingen der geheime agenten met hun superieuren en opdracht gevers door ingebouwde en door niemand opgemerkte microfoons worden afgeluisterd, maar ze worden tegelijkertijd automatisch op gramofoonplaten opgenomen en dus vastgelegd. Die platen vormen op deze wijze een nimmer weerlegbaar bewijsstuk. Bovendien wordt iedere persoon die de ka mer van een geheimen agent betreedt vol komen onopvallend gefotografeerd. En wel zoo dat deze foto's geheel overeenkomen met die welke de politie van alle landen gebruikt: en face en en profil. De foto-toe stellen zitten overal in de kamer, in een schilderijlijst, een aschbak of iets derge-» lijks verborgen. Ten slotte laat iedere be zoeker, eveneens zonder dat hij het weet, zijn vingerafdrukken af. Een vollediger le gitimatie is ondenkbaar. De aldus verza melde gegevens warden in een karthptheek ondergebracht die minstens zoo goed is als het beste politie-archief. Minder in de militaire dan wel in de in^lustrie-spionnage komen tal van geval len voor waaihij men het af-fotografeeren van een document, een teckening, een ont werp of iets dergelijks niet veithindeen kan.... Dan geldt het. ervoor te zorgen dat de gemaakte foto niet buiten het gebouw De stad Davao: een mysterieuze aangelegenheid Vlak bij de Nederlandsche koloniën Onze reiscorrespondent,-de heer J. K. Brederode, doet in onderstaanden brief interessante mededeelingen over de periode, welke vooraf ging aan de Japansche actie te Tientsin en Swatau. Zooals men weet, ontstonden er in deze periode herhaaldelijk incidenten in de internationale concessie te Köelangsoe. Verder zet onze medewerker zijn beschouwingen over den Japanschen invloed op de Phi lippijnen voort en wijst daarbij op de geheimzinnige acti viteit in de haven Davao, welke zoo dicht bij de Neder landsche koloniën ligt. Er schijnt reeds iets veranderd, sedert de machtige Amerikaanscthe vloot uit den Atlantischen Oceaan, zijn weg nam door het Kanaal van Panama naar den Stillen Oceaan, hoewel geen der eenheden, die de zen tocht maakten, zich nog heeft vertoond in of nabij de Ghineesche wateren. Japan neemt 'n tegemoet komende houding aan tegenover Engeland, Frankrijk en de Ver eenigde Staten en heeft te Aimoy ingebonden'. De machtige Ameri- kaansche vloot is nog verre van China en in de Qhineesche wate ren bevinden zich slechts eenige 'Amierikaams'dhe oorlogsschepen, maar het is de eerste maal, dat er van eensgezind optreden van Ame rika, Engeland eh Frankrijk sprake was in dezen tijd en deze eensge zindheid werd een bedreigng te gen Japan, vooral met de groote, sterke Amerikaansche zeemacht iver ap den den achtergrond. Het ging deze maal om Koelangsoe, de Europeesche nederzetting van Amoy,.maar feitelijk ging het om veel meer. Een proefballonnetje. Algemeen begreep men, dat het optreden, 'der Japanners te Koelangsoe, slechts een proefballonnetje was. Zouden ze te Koe langsoe hun zin kunnen doordrijven, dan zouden ze ook te Shanghai krachtiger dur ven optreden. Tc Koelangsoe kwamen de Japanners met eischen betreffende het be stuur der internationale nederzetting, die de Framschen en Engelschen niet wensdh- ten in te willigen en de Japanners zetten er troepen aan land, niet vele, slechts twee-en- veertig man. Het was immers selohts een „proefballonnetje". De Japanners kunnen zich in dat gebied sterk wanen. Alle eilan den voor de Ghineesche kust, vanaf Foiuno- sa, dat tegenover Amoy en dus tegenover Koelangsoe ligt, naar het noorden, zijn er in Japansche handen, die daardoor de Ghineesche en de Gele Zee vrijwel geheel behecrschen. Een enkel oog op de kaart maakt dat duidelijk. Een ongunstiger plaats om slag te leveren zouden de vloten van eventueele tegenstanders van Japan niet kunnen vinden. Maar bij den twist om Koelangsoe was er oök de machtige Amerikaansche vloot, die pas den tocht door het Panama-Kanaal maakte, heel ver weg nog, eeniige weken stoomen, maar toch een bedreiging. Op de bekende manier. Op de welbekende manier der totalitaire staten begon Japan te Koelangsoe op te treden, zonder cenige rekening te houden met bestaande rechten van anderen. Maar dezen keer lieten de Wéstersche mogend heden zich niet bang maken. De Japan nors zetten twee-en-veertig marinesoldaten aan lamd en enkele dagen later deden de Engelschen, Franschen en Amerikanen het zelfde: van elk dezer naties kwamen ook twee-en-v.eertig man aan land, waarop de Japanners zich dicht bij hun schepen terug trokken, maar niet weer zich inscheepten. Frankrijk weerde zich bet beste. Het was vrijwel de eerste keer gedurende den oorlog in Ohina, dat de Westersche mogendheden gezamenlijk en eensgezind tegen Japansche aanmatiging optraden. Vanaf het oogeniblik, dat de zegeviérende Japansche troepen door de interna tionaile nederzetting te Shanghai trokken, hebben de Westersche mogendheden zich heel wat vernederingen latén welgevallen. Het beste weerde zich nog Frankrijk. Te Shanghai weigerde het de Japansche troepen door de Fransche nederzetting te laten maroheeron. .Op,-de toogungsw.eigm naar die nederzetting waren barricaden opgeworpen, die bezet wa ren door enkele honderden Fransche solda ten en matrozen. Den duizenden Japan" sChcn troepen werd daar de toegang gewei gerd, wat op ale Europeanen in het Verre Oosten een bemoedigende indruk maakte. Op een der bedreigde punten had een jong Franscih subaltern officier het bevel. De uit slag van een gevecht zou daar niet twij felachtig zijn geweest, want de Japanners hadden hadden een verpletterende over macht. De ajpanners', die hun zin wilden doorzetten en door de Fransche nederzet ting marceerden, trachten onderhandelin gen aan te knoopen met den Franschen officier, maar deze weigerde daaron in te gaan. „Ik heb mijn bevelen en daarvan wijk ik niet af," antwoordde hij, terwijl hij en zijn manschappen zic'h gereed toonden MORGENGROET! den ongelijken strijd aan te vangen. Toen trokken de Japanners zich terug. Het gezamenlijk optreden van Franschen, Engelschen en Amerikanen, heeft te Tokio groolen indruk gemaakt, vooral daar men het in verband brengt met de samentrek king der Amerikaansche vloot in den Stil len Oceaan. Tot nu toe had men zich in Japan getroost met de meening, dat deze samentrekking niets meer was dan een ge wone vredesmanoeuvre. Het blijkt nu, dat deze samentrek king een nieuwe politiek van de Vereenigde Staten in het Verre Oos ten inluidt, wat van het uiterste be lang is niet alleen van Engeland en .Frankrijk, maar ook van Nederland, dat door zijn koloniaal bezit zulke beduidende belangen heeft in het Verre Oosten. Een mysterie. Hoever zal die politiek gaan? Zal ze ook leiden tot een opheldering van den toestand te Davao, in het zuiden van de Philippijnen, en zeer dicht bij Nederiandsch gebied? Davao, waarover ik reeds in het kort schreef, blijft een mysterieuze aangelegen heid, waarover niemand het rechte weet. Het is een Japansche stad op de Philippij nen, op een der groote zuidelijke eilanden. Hoeveel Japanners wonen daar? De schat tingen loopen uiteen van zestien tot veer tig duizend. De stad ligt aan een diepe baai, waarvan de monding naar het zuiden gericht is, naar de Nederlandsche koloniën. Davao heeft een uitstekende haven, ge bouwd met Japansch kapitaal. Voor deze haven ligt, als ter bescherming, een eiland, vanwaar de toegang naar de haven met succes zou kunnen worden verdedigd. Vrij wel uitsluitend Japansche schepen loopen deze haven aan. De Japanners ter plaatse hoüden zich voornamelijk bezig met de ver bouwing van hennep en de verscheping van dat product naar Japan. Maar doen ze er ook nog iets an ders? Hebben ze daar ook een vloot- basis min of meer voorbereid? zoo als gefluisterd wordt. Het is een In sommige streken van Duitschland is de postkoets in eere hersteld. mysterie. Philippino's die daar wo nen, staan grootendeels in Japan schen dienst, verdienen hun brood door de Japanners. De grond aan de Japanners ver huurd. Vreemdelingen kunnen op de Philippijnen geen land bezitten en de grond om Davao behoort dan ook niet den Japanners. I-lij is eigendom van een Philippijnsche dann^ eclit genoote van een lioogen Phillippijnschcn re- geeringsfunctionaris en deze dame heeft den grond tegen een hoog bedrag op langen termijn aan de Japanners „verhuurd" die er geheel naar goeddunken handelen. Er is hier een mysterij, dat om verklaring schreeuwt, maar tot nu toe hebben de Ame rikanen geen krachtige poging gedaan om het geval op te helderen, uit vrees met de Japanners en dientengevolge met de Ja pansche regeering in conflict te komen. De Philippijnsche bladen zwijgen deze zonderlinge aangelegenheid meestal doojl, maar nu dezer dagen bracht een dier bla den, dat goede verbindingen onderhoudt met den Amerikaanschen hoogen commissa ris te Manilla, dit vraagstuk ter sprake. Mag men daaruit opmaken, dat de Ameri kanen voornemens zijn het mysterie op te hei deren? Dit zou ook voor Nederland, in verband met de nabij liggende Nederland sche bezittingen vafl het allergrootste be lang zijn. J. K. BREDERODE. Het valt moeilijk te. ontkennen, dat tot nu toe de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten en tegen Japan eerder zwak kon worden genoemd. De schuld hiervan lag niet hij president Roosevelt. Hij immers moet rekening houden niet de stemming in zijn land, waar de invloed der „isolationis- ten" groot is, deze „isolationisten", die rncenen, dat de Vereenigde Staten een po litiek van „isolatie" kunnen voeren, waar door oorlog zou worden vermeden. De „iso lationisten" hebben echter den laatsten tijd in Amerika terrein verloren, waaraan vooral de herhaalde bombardementen van Amerikaansche zendingsinrichtingen in China door dc Japanners niet vreemd zijn en daardoor is het president Roosevelt thans mogelijk een krachtiger politiek te voeren. komt. Dit wordt dan veelal bereikt doordat men de mensehen die het gebouw verlaten door een onzichtbaar „gordijn" van röntgen" stralen laat loopen. Deze stalen belichten de plaat of de film, ook al zit die nog ïn de camera en „verklikken" dus iedere opname. Onzichtbare inkt. De overbrenging van geschreven docu menten geschiedt zooals hekend in cijfer schrift. Maar dan wordt deze in cijfers uit gedrukte tekst bovendien nog onzichtbaar voor iederen niet-ingewijde en dat gebeurt met gebruikmaking van onzichtbareinklen die op het papier geen enkel zichtbaar spoor achterlaten en die pas na verwarming of na behandeling met speciale scheikundige stoffen leesbaar worden. Intusschen is het gebruik van deze onzichtbare inktsoorten geenszins een nieuwtje. Reeds ten tijde van de Renaissance ken de men het gebruik ervan en eeuwen lang werden niet alleen staats- of staatsgevaar lijke documenten op deze wijze aan liet pa pier toevertrouwd maar ook liefdesbrie ven! Vele en zoo langzamerhand overbekende trucjes in het spionnagebedrijf worden juist vanwege hun bekendheid tegenwoordig niet of nauwelijks meer toegepast. Een trucje, dat al heel gauw in de gaten liep, was het voorwenden van een armblessure, waarbij dan de gesmokkelde mededeelingen verbor gen werden in het gipsverband. Er zijn zelfs wel menschen geweest, die zich opzettelijk verwondingen toebrachten om de opzet be ter te doen slagen. Schoenen, boorden, man chetten, horloges, broekspijpen, zakdoeken (waarin soms morseteekens werden ge naaid) zijn sedert lang geen beproefde berg plaatsen meer voor spionnage-berichten. De methoden der spionnage en haar be strijding gaan hand in hand met de weten schap. En de heele moeilijkheid ligt juist hierin, dat zoodra dc wetenschap een nieu we spionnage-methode gevonden heeft, zij in den regel ook tegelijkertijd of spoedig daarop het middel kent om die methode weer onschadelijk te maken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9