Een bom DE WERELD Strijd om den vrijhandel Zuivelstaking in België aan een draadje Roosevelt in zijn rechten beknot Postvlucbten op Indiè Duitsohland en Italië verdedigen hun standpunt. Het is de moeite waard, te vernemen, hoe Duitsohland en Italië, op het congres van de Internationale Kamer v. Koophandel te Kopenhagen, reageerden op de poging van Watson (zie elders in dit blad) een recht vaardige verdeel ing der wereldproducten voor te bereiden. Alberto Pirelli, voor Italië sprekend, zeide, dat de voornaamste bijdrage tot het herstel van geregelde en vruchtdragende economische betrek kingen moest uitgaan van de groote crediteurlaiiden. De neiging naar een groote re mate van sociale rechtvaardigheid en billijkheid in de verdeeling der rijkdommen, die op binnen- landsch gebied meer en meer liet leidend beginsel in de politiek en de ethica is ge worden, moet thans aldus, Pirelli worden uitgebreid tot internationaal terrein. Een Duitsche stem. Karl Lindemann, Duitschland vertegen woordigend, merkte o.ni. op: Landen, welker bedrijfsleven niet op volle kracht werken, beperken den invoer 0111 liun binnenlandsohe markt voor hun nationale productie te reserveeren. Daaruit volgt, dat ook landen, welker productiecapaciteit ge heel is ingeschakeld, den invoer beperken, dat zij, bij verhooging van den invoer, hier voor geen compensatie kunnen vinden in den vorm van een evenredig grooteren uit voer. Lindemann achtte het hopeloos, deze tegenstelling van belangen te willen opheffen door een terugkeer tot de vroegere economische metho den. De naties onderling afhankelijk. Volgens den Engelsehen gedelegeerde lord Riverdale ligt de fout hier, dat de menscli weigert, de logische consequenties van de toenemende onderlinge afhankelijkheid van de naties te aanvaarden. Door hst Boerenfront op touv gezet. Het Boerenfront, een slechts sedert enkele jaren bestaande organisatie van landbou wers uit de Vlaamsche gewesteif, welke geheel buiten den Belgischen Boerenbond staat, heeft Zondag in de hoofdstad een demonstratie gehouden. Verscheidene sprekers hingen, aldus de N. R. Crt., een dramatisch beeld op van den toestand, waarin, naar hun meening, het landbouwbedrijf zich thans bevindt Dui zenden jonge boeren verlaten het land, al dus een der redenaars, omdat zij er geen menschwaardig bestaan meer kunnen vin den. De boeren worden letterlijk misbruikt door de groote melkerijen en de zuivel- maatschappijen. De actie van het Boeren front is niet tegen de stadsbevolking ge richt, maar wel tegen de trusts, die met de winst gaan strijken. De conclusie van deze vergadering was, dat bij acclamatie werd besloten, met in gang van 26 Juni, geen liter mglk, geen kilo boter meer op de markt te brengen en den strijd voort te zetten tot warfneer het bestuur van het Boerenfront het tee- ken tot opheffing van de staking zal heb ben gegeven. Maandagochtend hebben de leden van het Boerenfront. gevolg gevend aan het Zondag getroffen besluit, de boter- en melkst&king ingezet. Te Brussel en ook te Antwerpen werd men er nog niet veel van gewaar, doch te. Mechelen en in het Zuiden van de provincie Antwerpen, waar het Boerenfront zeer vele leden telt, moest de bevolking het zonder melk en zuivelproducten stellen. Op het departement van landbouw had Maandagmiddag een bijeenkomst plaats van hooge ambtenaren, ten einde over den toe stand, door deze actie geschapen, te be raadslagen. NIEUWE VORM VAN LUCHT BESCHERMING IN ENGELAND. In de Engelsche bladen treffen wij thans vele ingezonden stukken aan, waarvan de inzenders aandringen op toepassing van een nieuwe me thode van luchtbescherming. Het is de methode van Ir. H. J. Muir, die bommen in de lucht hangt, welke de vijandelijke vliegtuigen treffen. De uitvinder heeft een kleine en zeer lichte bom geconstrueerd, die met behulp van een ongeveer 12 meter lange draad aan een kleine ballon, gevuld met water stof, wordt opgehangen. Daarna wordt de ballon opgelaten. Komt een vliegtuig met de bom, of met den draad in aanraking, dan zul de bom explodceren en wordt het vliegtuig vernietigd. Wil men deze vinding toepassen, dan is het natuurlijk noodzakelijk, bij een drei genden luchtaanval duizenden van deze ballons op te laten. Ir. Muir heeft uitge rekend, dat twee man in den tijd van twee minuten twee bommen de lucht in kunnen sturen. 4000 man kunnen binnen het half uur 120.000 ballons loslaten. Aangezien ballons en bommen zeer goedkoop geprodu ceerd kunnen worden vormen de kosten geen bezwaar. Ook is van belang, dat de bommen in zulke kleine bestanddeelen uit- eenspringen, dat de bevolking'niets te duch ten heeft van neervallende scherven. Bezwaren. Aan deze nieuwe methode van bestrijding van het luchtgevaar zijn echter ook nadee- len verbonden. Ten eerste zal de eigen lucht macht gevaar loopen, in een dergelijk mij nenveld te geraken, en ten tweede is het zeer de vraag, of liet mijnenveld als ge volg van atmospherische invloeden wel op de juiste plaats aankomt en daar blijft. Het is zeer de vraag, of deze methode dan ook zal kunnen worden toegepast en in dit ver band is het leckenend, dat het luchtvaart ministerie er geen belangstelling voor heeft. Er is trouwens een derde bezwaar, dat de uitvinder niet noemt, maar dat ons het grootst lijkt. Want de vraag rijst: waar blijven deze luchtmijnen, als ze niet in aan raking komen met een vijandelijk vliegtuig"? De mijnenzwerm zal in haar geheel of ge deeltelijk ergens op de aarde terugkomen en daar expiodeeren. Hoe dit zij, het is merkwaardig, dat tal van inzenders in de Engelsche pers op toepassing van deze me thode aandringen. Wat in ieder ge\al wfl bewijst, dat de luchtbeschermingsgedachte in Engeland steeds meer ingang vindt. Zijn monetaire bevoegdheid niet verlegd. De Amerikaansche Senaat heeft met 47 tegen 31 stemmen een door senator Adams ingediend amendement op de valutawet, welke ook een verlenging van den duur van het stabilisatiefonds bevat, aangenomen, op grond waarvan de bevoegdheid van Roose velt, den dollar te devalueeren, 30 Juni af loopt. Het besluit van den senaat ten aan zien van de devaluatie wordt iiu doorge zonden aan een conferentie tusschen Se naat en Hpis van Afgevaardigden. Het Huis van Afgevaardigden had zich, zooals be kend is, ten gunste van een verlenging van de devaluatievolmachten uitgesproken. Het blijkt, zegt het Hsbl., dat conservatie ve en democratische leden van den Senaat zich bij het zilverblok hadden aangesloten, omdat zij tegen verlenging van Roosevelt's devaluatie volmachten waren en met het stemmen voor de verhooging vand en zilver- prijs, tevens wilden te kennen geven, dat zij tegen de devaluatie-volmachten waren. Onze Oost LUCHTGEKOELDE WONINGEN. Soerabaja is een paar moderne, gekoelde heerenhuizen rijker geworden. Onder zeer groote belangstelling werden deze nieuwe woningen aan het Ketabangkaliyplantsoen ingewijd. De heer Han Twa Hwie ontving zijn talrijke gasten, die alle vol enthousias me waren over deze geperfectionneerde woontechniek, schrijft de Indische Courant. Het grootste huis heeft men uitgerust met een carrier- airconditioner. Door een eenvoudig toestelletje aan den wand be vestigd. kan men met deze airconditioner twee kamers tegelijk koelen. De koelmachi nes heeft men buiten de badkamer gemon teerd, terwijl de gekoelde lucht door de dubbele wanden van het'huis gevoerd wordt Auto met veekooplui verongelukt Er was geen verkeer op den weg... Twee dooden, twee ernstig en twee licht gewonden. Gisterochtend tusschen vijf en zes uur is op den Bredascheweg te Til burg een auto met zes veekooplie den, die op weg waren naar de vee markt te Rotterdam, even voorbij den overweg van den spoorlijn Til bury-Turnhout aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gere den. De gevolgen waren ontzettend: twee der inzittenden waren zoo zwaar gewond, dat zij kort na aankomst in het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg waarheen zij dooi den gemeentelijken geneeskundigen dienst waren overgebracht, zijn overleden. Hun na men zijn H. van Meercndonk uit Berlicutu en Th. Verbruggen uit Gemert. Twee ande ren: J. van Dooren, die den wagen had be stuurd en H. van der Ven, heiden uit Veg- hel, werden met zeer ernstige verwondin gen in genoemd ziekenhuis opgenomen. Hun toestand, wleke zich eerst zeer ernstig liet aanzien, is thans bevredigend. De twee overigen', Chr. van der Ven uit Erp en Th. van der Ven uit Veghel hebben slechts lichte kwetsuren opgeloopen en zullen waar schijn lijk het ziekenhuis spoedig kunnen verlaten. Wat de oorzaak van het ongeluk is, weet men nog niet. Er was op dat tijdstip geen ander verkeer op den weg. Een noodlottige balk Arbeider van het veroorzaken van dood door schuld vrijgespro ken. Op 16 Augustus van het vorig jaar is bij het stapelen van balken op een baggerma chine op een werf te Rotterdam een doodc- lijk ongeluk gebeurd. Twee arbeiders waren met dit werk bezig en stapelden de balken bij vijf stuks tegeliik op. Plotseling gleed een van de de balken van een stapel af en trof een arbeider die onder de bagger machine aan hot werk was. Deze kreeg een schedelfractuur en overleed eenigen tijd daarna aan zijn verwondingen. Een der werklieden, de 43-jarige J. V., die de noodlottige balk heeft neergelegd, heeft wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Rotterdamsche rechtbank te recht gestaan, doch is deswege vrijgespro ken. In hooger beroep eischte de advocaat-ge neraal bij het Haagsche gerechtshof een geldboete van f 30 subs. 20 dagen hechte nis. Het hof heeft gisteren echter het vrijspre kend vonnis van de rechtbank bevestigd. Amsterdam gaat feestvieren Groote gebeurtenissen in Sep tember en October. Naar wij vernemen, zal Amsterdam in September en October a.s. groote feesten organiseeren in verband met de Spoorweg tentoonstelling, de opening van het Am- stelstation en de ingebruikname van het nieuwe station-Muiderpoqrt. Op het pro gramma staat verlichting van grachten en bruggen, een of meer optochten, een bloe mencorso en avondfeesten op den Amstel. OLYMPISCHE WINTERSPELEN 1940. Van 2—11 Februari 1940. Gisterenmiddag zijn -door den Duitschen Rijkssportleider von Tschammer und Osten en den president van liet organisatie-comité voor de Olympische Winterspelen dr. Ritter von Halt, enkele mcdedeclingen aan de pers gedaan over de voorbereidingen voor de Win terspelen te Garmisch Partcnkirchen, waar van de data thans definitief vastgesteld zijn van 2 tot 11 Februari 1040. Het Olympische Ijsstadion wordt vergroot, zoodat 12.000 toeschouwers de wedstrijden kunnen bijwonen. Nabij dat stadion komt een oefenbaan voor de kunstrijders en ijshockey ers, voorts een ijsbaan met een 400 meter baan voor het hardrijden. Het Engelsche prinsesje Margareth Is niet bang voor een zeehond! Zij streelt het dier over de glanzende huid en haar oudere zusje Elisabeth kijkt bij dit bezoek aan den Londenschen dierentuin glimlachend toe. lazen voor U.... WERKEN OF UITSLAPEN? Onder dezen titel schrijft het Nat. Dgtol.: Toen de Tweede Kaan er Donderdagmid dag de zaak-Oss zou gaan behandelen, ke ken we even vreemd op. Daar liepen alle anti-revolutionnairen "deftig in lange zwar te pandjesjassen. Waren zij van plan Goseling plechtig po litiek te gaan begraven en hadden zij zioh daartoe bereids in passend gewaad gesto ken? Neen, het was geen begrafeniskleeding, die zij aangetrokken hadden, doch feest- -kleeding. Er was dien dag immers ver jaarsvisite bij Colijn. Vrijdagmiddag dachten we de heeren te rug te zien in het sober gewaad van allen dag. Maar ziet, hun banken bleven vrijwel leee. Waren zij nog niet bekomen van de ver moeienissen van het feest van den vorigen dag? Dan rijst de vraag: wat is belangrijker, uitslapen van een verjaardagspartij of de gestaakte vervolgingen te Oss? Wat zeggen de A.R. beginselen over die vraag? VRIJHEID, GELIJKHEID EN BROEDER SCHAP. De Limburger Koerier schrijft: „Kleine feiten kunnen soms karakteris tieke aanwijzingen geven omtrent groote verhoudingen. Te Amsterdam is de eerste der beide bo dems te water gelaten, die er voor Russi sche rekening worden gebouwd en tot de snelste passagiers- en vrachtschepen zul len behooren. Het schip is naar den dicta- Uit de Pers van heden tor der U.S.S.R. „Iosif Stal in" genoemd en- vertoont, dat de inrichting betreft, een vol maakt „burgerlijk" type. Het krijgt n.1. 4 afdeelingcn en woongelegenheid: 'n eerste, 'n tweede en 'n derde klas, benevens de onderkomens voor de bemanning. Drie klassen! en men rekent, dat er maar weinig ecrst-klaspassagicrs van zul len gebruik maken: ten hoogste 48, een middelbaar getal tweede-klassers: 164; en vooral derde-klas-menschcn: 296. Waar is de tijd, dat alle Russen naar ver kiezing in alle spoorweg-coupé's konden plaats nemen, zonder betaling zelfs? Waar zijn de .dagen, dat het klassen-onderscheid door de Russische machthebbers veroor deeld werd als een overblijfsel uit het ver vloekte stelsel der bourgeoisie?" WAT IS ER MET DE K.L.M.? De vader van den verongelukten vlieger van de Syde publiceert in „De Telegraaf" een open brief, waarin hij zeer ernstige be schuldigingen aan het adres van de K.L.M.- leiding uit. Zijn verongelukte zoon heeft hein indertijd de Lockheed getoond en ge zegd: „Vader, met dit toestel vallen doo den". Hij legde hem verder uit, dat, als er iets met de machine zou gebeuren, de vlie gers als ratten in een val in de machine zouden zijn opgesloten. Alles is bij deze ma chine opgeofferd aan de snelheid, vertelde hij. Het groote gevaar van de machine acht te hij het feit, dat zij met 150 k.m. snelheid tegen de grond moet worden gevlogen. Komt de machine in do lucht onder een snelheid van 150 k.m. dan raakt zij onverbiddelijk in de vrille... „Ik heb de directie al meermalen gewezen op het groote gevaar, dat in deze machine schuilt, maar... ja... wij hebben nu een maal. ..soeda" aldus Van der Syde, die in deze machine verbrandde. Enkele weken voor het doodelijk ongeluk ontsnapte Van der Syde ternauwernood aan de dood. Met dezelfde machine. De directie werd er van op de hoogte gesteld: er moest doorgevlogen worden. Na deze mededeclingen zegt Het Volk, lijkt het ons onmogelijk, dat de regeering deze kwestie, die ver buiten het ongeval met de „Ekster" uitgaat," op zijn beloop laat. Een streng en openbaar onderzoek naar dit geval en n. de aanschaffingpolitick van de K.L.M. is nu onafwendbaar. De twij fel aan de leiding van de K.L.M. is nu in wantrouwen verkeerd. En de toekomst van de Nederlandsche burgerluchtvaart staat op het spel! Verder gaan op de weg van het behande len van ongevallen in besloten zitting en het niet-publiceeren van de rapporten door de Raad voor de Luchtvaart is nu onmoge lijk geworden. Als de mededeelingen van Van der Syde juist bevonden worden en er wordt niet streng ingegrepen,- dan zal het publiek zich van de K.L.M. afkeeren en weigeren te vliegen met toestellen van een maatschappij, die toestellen aanschaft, waar van haar vliegers verklaren, dat zij onbe trouwbaar zijn en waarvan in het openbaar verklaard is, dat de vlieger, die de machine aan de fabriek, vóór de aankoop, onderzocht heeft, rapporteerde: ongeschikt voor de bur gerluchtvaart. NAASTENLIEFDE. In het Juni nummer van „Evangelie en Volk", het orgaan van de „Orde van Ge tuigen van Christus", (kennelijk een man telorganisatie der N.S.B.) wordt het doel dezer orde nader omschreven. Deze vereeni- ging stelt zich o.m. ten doel: „In de opkomende nationale en sociale stroomingen den invloed van het Christelijk geloof te handha ven, te verbreiden en te versterken Vertrek van Aankomst t« (L'X™l)",RanK-26 ,uni lsinK-26 ,uai aeru'rei'1 |Baara 26 ,uni lAthcne 26 H iBasra 26 ,uni lJodllp-26 Jllnl (terugreis) lRan,r- 26 ,uni lJodhp' 26 Jani en anti-Christelijke strevingen alom met kracht tegen te staan." In hetzelfde nummer vinden wij een arti keltje, getiteld: „Ben ik mijns broeders hoe der?", waaruit wij kunnen lezen, hoe deze „Getuigen van Christus" hun taak opvatten Wij laten er een en ander uit volgen: De tijden zijn nagenoeg vervuld, lang kan het niet meer duren voordat de onreine gees ten in de zwijnen varen en afstorten. Voelt gij anderen uw roeping wel, Uw apostolaat in dit leven, dat ondanks alle verbijstering geen krankzinnigheid mag' wezen; o, moogt gij U gedreven voelen door Godes Heiligen Geest om dezen honderdduizenden gcknech- ten (bedoeld worden de wcrkloozen) te pre diken loslating en om armen verblinden, naar de woorden van Jesaja het gezicht te hergeven. Uw taak is uiterst zwaar in een» tijd die profijten en idealisten op verfijnd- moderne wijze stcenigt en waarin wijze woorden van den dooden ziener Bolland niet over de lippen mogen komen. De ware Christen, die de toevoeging po sitief" kan missen, wordt gering geschat, als hij zich niet turven laat in het hokje van secte of politieke partij. De ontzagfijke waarheden der Bergrede zijn van onwaarde voor hen, die, in z.g. humanistisch internationaal medevoelen met vreemden, zoovele lijdende smcekende landgenooten laten staan buiten de ont volkte kerken en daar uit verstooten zelfs, wie zich niet voegen willen naar politiek- sectariseh benepenheid. De alsembeker wordt onzen gelukkigen dikwijls gereikt door dezelfde handen, welke den vreemde ling binnenleiden tot gul onthaal. Wie echter de roepstem Gods hebben ge hoord en op Pinksterdagen hun gelofte héb ben vernieuwd, vechten in gerustheid den goeden strijd waarbij hen geen poging tot knechting, geen verguizing kunnen deren. Voor dezulken is, aldus het orgaan, weg gelegd, misschien pas na dit leven, maar gewis: de kroon der rechtvaardigheid. tn_w ei rt\i g woorde)n Arrestatie in Slowakije. De Slowaakschs autoriteiten hebben in de buurt van' Zips zeven personen doen arresteeren. Twee der arrestanten zijn Duitsche evan gelische geestelijken, die de bevolking wil den dwingen het Hongaarsche volkslied te zingen Voortdurend worden in deze streek tegen de regeering gerichte pam fletten verspreid. Een streng onderzoek is ingesteld. Tragisch vertrek van Joodsche vluchtelingen, Van Constanza zijn 450 Joodsche vluch telingen uit Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije naar Palestina vertrokken, nadat zij in een kamp aan de kust op scheepsgele genheid gewacht hadden. 100 Joden, die niet mochten vertrekken, waren getuigen van het uitvaren. Twintig hunner spron gen in zee om zich van het leven te beroo- ven, doch zij werden door de politie ge red. Chineesche communisten veroordeeld. Domei meldt, dat te Charbin in Mandsjoe- kwo, een groot proces is gevoerd tegen Chineesche communisten. Er waren 385 Chineezen gearresteerd, van hen zijn er tien ter dood veroordeeld, zeven tot levens lange gevangenisstraf en 97 tot bagno- straffen van 5 tot 20 jaar. De autoriteiten van Mandsjookwo hebben vergunning ge geven tot publicatie van dit vonnis, met opheffing van de censuur in dit geval. De lichting van de Thetis. De werkzaam heden tot lichting van den duikboot The tis zullen Woensdag beginnen. Duikers gelooven. dat het oogenblik gunstiger is dan een week geleden Standbeeld van Lessing verwijderd. Het op den Judenplatz te Weenen staande standbeeld van Lessing is gisteravond op last van de Weensche autoriteiten „om ideologische redenen" verwijderd. Men zal zich herinneren, dat de Arische af komst van deze grooten dichter dikwijls in twijfel is getrokken. Ook verwijt men Lessing, de schrijver te zijn geweest van het werk „Nathan de Wijze". Bijna 35000 vluchtelingen in Engeland. - Sir Samue'1 Hoare heeft in het vragenr uurtje in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aantal Duitsche, Oostenrijksche en Tsjechische vluchtelingen, dat toege laten is in het vereenigd koninkrijk, op 20 Mei gestegen was tot 34.909, waarvan 15.548 mannen. 12.760 vrouwen en 6601 jeugdige personen. Zwitsersch officier in Italië gearresteerd. Nam* de Zwitsersche pers meldt, zou door de Ttaliaansche grensautoriteiten aan de grens bij Tessino de Zwitsersche oberst- leutnant in territorialen dienst Giuseppe Albisetti, verdacht van spionnage, zijn ge arresteerd. Daders moord te Nachod krijgen 15 jaar. De Duitsche gendarmen Bulla en Stehr, dia te Nachod den Tsjechischen politieman Muller hebben vermoord, zijn gisteren door de Duitsche rechtbank te Praag veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Noodweer op Korea. Gisteren en eergiste* ren is het noordoosten van Korea door een hevigen storm geteisterd, 130 visschers- schepen werden van hun ankers geslagen, 16 zijn gezonken en 11 stukgeslagen, ter wijl negen personen zijn omgekomen. Ver scheidene bruggen zijn weggeslagen en te lefoon- en telegraaflijnen zijn vernield. Ook de oogst heeft ernstig geleden. Nederlandsche vaccinezending naar China, Op Woensdag 28 Juni a.s. zal te Rotterdam een zending van 50 kisten, bevattende te- travaccine tegen cholera, typhus en para- typhus voor 250.000 personen, ingeladen worden in het s.s, „Gaasterkerk" van de Holland-Oost-Azië lijn. Deze verscheping geschiedt door het comité voor hulpverlee ning aan de burgerbevolking van China. Schwarze Korps krijgt een standje. De Zwitsersche regeering had te Berlijn stap pen gedaan naar aanleiding van een hefti- gen aanval op Zwitserland in het „Schwar ze korps". Dc Duitsche autoriteiten hebben daarop de verzekering gegeven, dat her halingen zullen worden voorkomen en dat zij het artikel niet goedkeuren. Dikke Bertha's in 't kwadraat! Generaal von Bock, commandant van het eerste le gercorps, schrijft in de „Wehrmacht": „De nieuwste zware artillerie van Duitschland zal, als de noodzakelijkheid zich voordoet, een even groote verrassing voor de wereld zijn als de „Dikke Bertha" in den we reldoorlog was". Göbbels op inspectie. Rijksminlsted Göb- bels is gisteren te Aken aangekomen. Hij bezichtigde o.a. een reeks stellingen van den „Westwall", in de omgeving van Aken. Fransch-Japansche betalingsovereenkomst. Het Fransch-Japansche betalings-accoord is gisteren te Tokio onderteekend De Fransche verkoopen in Japan worden ge* bracht van 39 op 50 millioen yen. Het accoord is een jaar geldig.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2