Afscheid Dijkgraaf WIIDENES S AAKS HOOGHEEMRAADSCHAP Noordhollands Noorderkwartier Arrondissenients rechtbank te Alkmaar De scheidende Dijkgraaf de heer C. WIJDENES SPAANS. AFSCHEIDSREDE DIJKGRAAF. Voor de receptie aanvangt, houclt de heer Wijdenes Spaans zijn afscheidsrede en zegt o.a.: V aar deze vergadering de laatste officieele bijeenkomst is van liet volledige bestuur van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier waaraan ik deelneem, wil ik niet tot sluiting overgaan, dan na eerst nog een blik achterwaarts te hebben geslagen en daarna cle mogelijkheden van de toekomst te hebben opgenoemd. Het \yas in Mei 1920, dus nu ruim 19 jaren geleden, dat de eerste werkzaamheden voor ons waterschap werden aangevangen. De maatschappelijk finantieelc toestanden wa ren toen belangrijk gunstiger dan later het geval weru en thah's nog hot geval is. Zootlra mogelijk heeft liet toenmalige be stuur, dat, aanvankelijk nog de colleges van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats vervangers miste, het uitgebreide werk der ontwikkeling van de taak, bij reglement vast gelegd, ter hand genomen. Kr is door "allen gewerkt in een zeer'snel tempo en er wer den buitengewoon lange werktijden gemaakt. Voor wat toen gepresteerd is heb ik groot respect, en ik blijf steeds groote waardce- ring gevoelen voor wat de toenmalige, helaas te vroeg ontslapen secretaris, de lieer Van Amstcl, daarbij door leiding en arbeid heeft verricht. Eerder dan door de autoriteiten was ver wacht, begon de ontwikkeling van de taak naar buiten. U weet, dat die taak ons noodzaakte van de daarvoor aangewezen eigendommen be lasting to heffen, en dat de geldelijke ver plichtingen, welke ter bestrijding van de wa- tersnoodlasten aan het hoogheemraadschap waren opgelegd, zeer beduidend waren. De tegenzin, welke was ontstaan door de oprichting van dit hoogheemraadschap, wel ke oprichting tevens inhield eenc inkorting, zoo niet eene opheffing, van de bevoegdhe den van een vijf en twintigtal, waaronder zeer groote waterschappen, kwam sterk naar voren, toen de eerste aanslagbiljetten aan de betrokkenen waren uitgereikt. Ik meen, men heeft toen in vele kringen niet door dacht, dat de watersnoodkosten toch moesten worden gedragen voor ccn belangrijk gedeel te door cle perceelcn, welke hunne veiligheid moesten vinden achter de getroffen zeewe ringen en dat het niet mogelijk was de kos ten geheel op de schouders van het Ilijk en de Provincie af te schuiven. Men vergat of kon niet inzien, dat het onderhoud en de verbetering der dijken en wegen moest door gaan, dat dit zijn uitgaven vorderde cn dat de eerdere onderhoudsplichtigen daarvan waren ontheven. Uitvoerig schetst de dijkgraaf dan verder de overwonnen moeilijkheden door tegen stand cn verkeerde begrippen. Ik ben, zegt hij, in den loop der tijden zeer versterkt in mijne meening, dat flink aan vatten en geen schulden maken dan onder zeer bijzondere omstandigheden, voor onze zaak goed is geweest. Niet, dat dit altoos cn algemeen op lolletjes liep, doch de Hoofdin gelanden bleken voor eenc eerlijke overtui ging en ruime toelichting hunne aanvan kelijke meening te kunnen loslaten, en dat strekt hun tot eer. Wij hebben de eerste vier dienstjaren (1921 lot en met 1921) doorgewerkt met het per centage van heffing 7.8 cn ondanks de groo- tere cischen van liet verkeer, dat door de sterk in aantal toenemende automobielen, veel kosten voor onderhoud en verbetering der wegen bracht, behoefde géene verhoo ging van lasten te worden toegepast. Over 1925 mocht verlaging van watci-snoods- laston intreden, doordat de Provincie het aandeel van ons waterschap in cle kosten van den watersnood van CO tot 15 verlaag de. De heffing daalde toen. tot 6.S Helaas, veroorzaakte een heftige storm in November 1925 belangrijke schade aan de Zuiderzee- dijken en moesten werken tot een bedrag van pï.m. f iSÖ.000,extra worden uitgevoerd. Daardoor liep in 1920 het licffingscijfer we der, op, en wel tot 7.35 Voor die extra werken is geleend moeten worden. Dit ge noemde bedrag was niet in één jaar te dra gen, zelfs niet in enkele jaren. Het nieuwe gebouw. In 1925 kocht het hoogheemraadschap het gebouw, waarin wij thans bijeen zijn. Die daad van goecl beleid deed toen heel wat Op waardige wijze heeft het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier af scheid genomen van den dijk graaf, den Heer C. Wijdenes Spaans. Behalve het algemeen Bestuur waren er vele autori teiten in het Gemeenlandsliuis aanwezig om den Scheiden den functionaris voor het laatst de hand te drukken. Uit de vele hartelijke woor den, welke werden gesproken, bleek wel, welk een waardee- ring men heeft voor het werk en den persoon van den heer Wijdenes Spaans, en welk een groote plaats hij in het waterschapsleven van Noord holland heeft ingenomen. stof opwaaien. Maar het duidelijk uiteenzet ten van voordeelcn en kosten bracht cle juiste beslissing, gelijk dit door de praktijk is bevestigd.. Sedert dien konden de lasten telken jare worden verlaagd. De factoren, welke die.ver laging mogelijk maakten, waren onder meer: 1. de afsluiting van de Zuiderzee fusschen Noordholland en Friesland, in 1932 vol bracht, en cle gelijktijdige inpoldering van de Wieringermecr. Daardoor werden de Zuiderzeedijken veranderd in binnen dijken en IJsselmeerdijken, wat een be langrijke verlaging der kosten van on derhoud bracht; 2. conversie door cie Provincie van de geld- leeningen, aangegaan tot bestrijding der watersnoodkosten, waardoor ons aandeel in de renten daarvan merkbaar lager werd; 3. dc geleidelijke aflossingen op de juist ge noemde leeningen, welke het rentcbedrag verlaagden; 4. de na eenige jaren ingetreden verlaging der kosten van onderhoud en verbetering der Hondsbossche Zeewering; de aflossing van diverse, belangrijke schulden, welke hij de oprichting van liet hoogheemraadschap van de opgeheven waterschappen moesten worden overge nomen; G. de daling der kosten van onderhoud en verbetering van de wegen', welke ten laste van Noordhollands Noorderkwartier bleven, zulks voor een belangrijk deel veroorzaakt door de bijdragen naar de provinciale Wegcnlijst cn het Aanvullend Wegenplan, thans genoemd Tertiair We genplan; 7. de vermeerdering van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen, ont slaan door stichting, uitbreiding en ver betering 'van gebouwen. Met die onder 6 genoemde verbreedingen verbetering der wegen is en wordt regelmatig doorgegaan. Alle wegen zijn inmiddels stof vrij gemaakt. Op die plaatsen, waar dit wel nuttig, doch niet benaald noodzakelijk is, ge schiedt de verbreeding cn verbetering in werkverschaffing, waardoor drieërlei voor deel wordt bereikt, n.1.:. Vele wcrkloozen worden daardoor gehol pen aan nuttigen arbeid; de verbeterin gen worden eerder aangebracht clan anders bet geval zou zijn, en de kosten zijn nu niet zoo bezwarend. De eerder genoemde Zuiderzeedijken, wel ke nu binnendijken zijn geworden, en wel ke met vele andere dijken, naar-het voor schrift van artikel 2 van ons reglement, in eigendom zijn overgenomen, werden aan gepast aan den nieuwen toestand. Veel nut tig werk werd daardoor verschaft, veel ma teriaal kwam daardoor beschikbaar, dat ge deeltelijk is en nog wordt gebruikt voor verlenging der bestortingen vóór de dertig hoofden van dc Hondsbossche Zeewering, en dat overigens werd en wordt te gelde gemaakt, waardoor beduidende schulden konden worden afgelost Onze lijst van schul den (staat D der bcgrooting) is hierdoor aan zienlijk gewijzigd ten gunste van ons water schap, immers wat. daarop thans nog staat vermeld i. d. bcgrooting van dit dienstjaar, is óf reeds afgelost óf zal aan het begin van 1910 kunnen worden afgelost, óf het zijn leeningen voor verbetering van overgenomen wegen, waarvan rente cn aflossing kunnen worden bestreden uit dc in verschillende vormen te ontvangen bijdragen. Deze toe- stana is dus zeer gezond. De Hondsbossche Zeewering werd in de bestaande vormen belangrijk verbeterd door dc vele werken aan de stecnglooiingen cn hoofden, waaraan in de jaren 1921 tot en met 1938 in totaal meer clan 2'A millioen gulden is besteed. Het jaarlijks daaraan uit gegeven bedrag liep langzaam terug van rond f21.000,— in 1923 tot rond f75.000,— in 1938. In de laatste jaren is die bekende zee dijk in zijn werend vermogen verste rit t dooi de genoemde bestortingen tot verlenging van de hoofden onder dc laagwaterlijn, cn clan nog door de werken tot verbetering van de binncnbcloopen cn tot verhooging van de kruin, nog in uitvoering, waardoor die dijk van 60 tot 80 c.M. hooger zal w ken dan eerder liet geval was. Als de dijkgraaf hierop nog een uitvoeri ge toelichting heeft, gegeven, zegt hij verder: De taak van het hoogheemraadschap, welke in omvang is verminderd door cie vorming van het IJsselinecr, is geleidelijk aan uitgebreid door het scheppen van cle gelegenheid tot het onderbrengen van den eigendom, het beheer en het onderhoud van wegen en daarin gelegen kunstwerken bij ons waterschap. Door tul van gemeenten en waterschappen is van die gelegenheid gebruik gemaakt en belangrijke verbeterin gen aan wegen en kunstwerken zijn daar door tot stand gekomen, verbeteringen, wel ke zonder die gelegenheid allicht niet of in meer beperkte mate zouden zijn geschied. Door dit alles worden de belangen van velen, die op andere wijze onze Ingelanden zijn, krachtig gediend. De inning van omslagen. Iets dergelijks geschiedt door de inning van omslagen voor andere waterschappen, welke is aangevangen met de sedert enkele jaren geopende gelegenheid tot heffing van waterschapslasten over het gebouwd. Hiervoor bezit bet hoogheemraadschap over zijn gebied alle gegevens, welke nu ter beschikking van de andere waterschappen zijn gesteld. Dit bracht ook al mede, dat de heffing niet alleen over liet gebouwd, doch ook over het ongebouwd aan Noordhollands Noorderkwartier werd opgedragen. Deze wij ze is stellig voordcelig voor de betrokken waterschappen cn het blijkt ook. dat de in vordering thans vlotter verloopt. „Wat bereikt is. Wanneer wij, nu, aldus vervolgt de heer Wijdenes Spaans, met deze gegevens, ons werk over ruim 19 ja ren overzien, wij merken daarbij op, dat op velerlei gebied belangrijke verbeteringen zijn aangebracht en inmiddels de lasten zijn verlaagd van 7.8 tot 2.6 dus tot op 1/3 van de oorspronkelijke heffing zijn teruggebracht, dan meen, ik dat daar over bij een rustige en billijke be- oordceling wel iets goeds valt te zeggen. Dat oordeel is dan verdiend door goede samenwerknig. èn in het dagelijksch be stuur èn in en niet de Algemcenc Vergade- ing, gesteund in hooge mate door de ken nis en den tocgcwijden arbeid cn bet zich toespitsen op grondige samenwerking van onze hoofdambtenaren en van hen, .die on der die leiders der diensten werkzaam zijn. Ik heb groote waardeering voor de hulp, welke ik zoo voortdurend en in zoo velerlei vorm heb ontvangen van alle instanties en waardoor het vervullen van mijne taak mij zoo gemakkelijk is gemaakt, zóó gemakke lijk, dat dit mij nooit een last en steeds een lust is geweest. De jaren, waarin ik met zooveel steun en medewerking als leider heb mogen arbeiden voor liet hoogheem raadschap. zijn voor mij bijzonder mooie jaren geweest. Ik besef, dat ik deze voldoening met al mijn medewerkers, hoog en laag, moet dee 'len cn ik deel dc vreugde van dien arbeid dan ook gaarne met U en hun allen. Een blik in de toekomst. Nu slaan wij nog een blik voorwaarts, om te zien -waarheen de gezonde toestand van het hoogheemraadschap van thans in de toekomst kan voeren. De aanstaande wijziging in de vcrdceling der te heffen lasten over het ongebouwd en 'het gebouwd, waarnaar zoo lang is ge streefd cn welke, naar ik vertrouw, in 1940 zal kunnen worden toegepast, zal wel liet be drag der belasting niet verlagen, doch het percentage der heffing zal daardoor kunnen dalen van 2.G tot op ongeveer 2.1. De bijdra ge voor nieuw to stichten gebouwen, en deze is niet onbelangrijk, zal in de toekomst grooter zijn. De watersnoodlastcn, welke in dit jaar nog 1.23 bcloopen, zullen in 30 volgende jaren geheel te niet gaan, dus ge middeld per jaar 0.04% dalen, cn de voort gaande inpolderingen in het tegenwoordige lJssehncer zullen straks wijziging der voor malige Zuiderzeedijken mogelijk maken, wat, blijkens her reeds bereikte elders, met voor deel kan geschieden. Ik zie door en en ander de toe komst voor Noordhollands Noorder kwartier werkelijk gunstig in. - De grondslagen voor blijvende vooruit gang der werken en verdere verlich ting der lasten zijn gelegd. Maar laat altijd zijn cn blijven in de eer ste plaats Uw nimmer verflauwende zorg voor de veiligheid van Uwe Landzaten, door een uitstekend onderhoudt van Uwe dijken en wegen en andere werken. Vergeet daar bij nimmer dat de tijd U steeds weer hoo- gere eischen zal stellen, en dat het voldoen daaraan Uw taak en Uw plicht is. Door hiernaar te bandelen worden de risico's zoo klein mogelijk gehouden en wordt dc weg opengelaten voor blijvende iagcre lasten. Scheiden doet wee. Scheiden doet wee. Aan den inhoud van dat spreekwoord ontkom ook ik niet. Ik heb te lang en te mooi met U cn anderen mogen samenwerken 0111 niet het verlangen te voe len opkomen hiermede door te mogen gaan, te meer waar dat werk mij zoo li el is en ik niet gevoel, dat het mij zwaar valt. Ik ben dankbaar, dat ik aan dit mooie werk zoo vele jaren heb mogen rnede-arbeiden en dat ik daarbij zoo grootcn steun en zoo groot ver trouwen van liet Provinciaal Bestuur met zijne hoofdambtenaren heb mogen ontvan gen, dat U en Uwe ambtenaren in al hunne geledingen mij daarbij zoo krachtig steunden. Voor dat alles ben ik in hooge mate erken telijk, en dit, gepaard met de verworven vriendschap, van zoovelen op wier sympathie ik veel prijs stel, schenkt mij veel geluk. Ik dank hiernaast de pers voor hare ver slagen van onze vergaderingen. Introductie van den nieuwen dijkgraaf. U gaat door, U gaat voorwaarts, straks on der nieuwe leiding, onder leiding van ie mand, die U zeer bekend is, die eerder hier in dc jaren 1920 tot in .1923 de beste blijken van zijn kennen en kunnen gaf als lid van Uw dagelijksch bestuur, en die ook op vele andere plaatsen zijne bekwaamheden toonde. Daarom beeft U hem in zoo overgroote meer derheid tot Uw leidsman aanbevolen, daar door is bet vertrouwen zoo gewettigd, dat U met hem tezamen veel zult bereiken voor het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. Noordhollands Noorderkwartier, liet ga U goed, door don tocgewijdcn arbeid van Uwe Zonen, gesteund door Uwe plichtsgetrouwe ambtenaren, cn door dc belangstellende me dewerking van liet Provinciale Bestuur met zijne hoofdambtenaren. Onder de aanwezigen tijdens het uitspre ken van de afscheidsrede, merkten wij op de heeren D. Kooiman, lid van Ged. Staten en nieuwbenoemd dijkgraaf; Haringhuizen, oud burgemeester van Wieringerwaard; Phiister, burgemeester van Nieuwe Niedorp; hoofd ambtenaren én ambtenaren van liet Hoog heemraadschap. DANK AAN DEN DIJKGRAAF! De heer Versteege, plaatsvervangend dijk- graat spreekt den heer Wijdenes Spaans toe. Spr. herinnert aan het verleden, prijzen de de aangenamen en vruchtbare samen werking, die door de krachtige en sympa thieke leiding van den dijkgraaf steeds mo gelijk is gemaakt. De zware last hem op dc schouders gelegd, is volkomen uitgevoerd zoo men dat kan wenscbcn, dank zij de volle overgave van den heer Wijdenes Spaans. Spr. dankt den dijkgraaf voor al les wal li ij in bet Hoogheemraadschap heeft gedaan Uitweiden zal spr. hierover niet, hij noemt slechts de groote verlaging dei- lasten die tot op 1/3 werden teruggebracht. Als blijk van groote waardeering biedt spr. namens hoogheemraden een huldeblijk aan. Het is een glas in loodraam, aange bracht in de vestibule, waarin verwerkt dc beeltenis van den scheidende en de wapens au bet Hooghcomraarschap en de familie Wijdenes Spaans. Diep ontroerd dankt de heer Wijdenes Spaans voor het cadeau. De vorm die hier aan is gegeven, is spr. zeer sympathiek. I'k blijf bier zoo in het Iloogheeniraadsc'hap, zegt bij en dal is het mooiste wat gij mij geven kunt. Namens de vergadering. Burgemeester Best van Berkhout spreekt namens de hoogheemraden. Hij is degeife die liet langst met den dijkgraaf heeft sa mengewerkt. namelijk van de oprichting af. Het werk mag worden bekeken, zegt de heer Best, daarvoor is niets dan lof en dat ailes is onder leiding van den dijkgraaf tot stand gekomen. Met belangen der ingelanden- is steeds rekening gehouden Het is voor U een dag van groote betcc- kenis zegt spr, dan, U bracht hier liet beste 'deel van Uw leven door. Uw leven is wel besteed, maar het onverbiddelijk perpe tuum mobile geldt helaas ook hier. Niet temin is de maatregel van reglementair heengaan, als zoodanig niet te bccritisee- ren, er is eenmaal een tijd van komen en van gaan, het is zoo goed, dat de dijkgraaf hierin berust, ofschoon hij afscheid neemt in de kracht van zijn leven. Moge God U nog ccn welverdiende rust schenken. (Ap plaus.) De heer De Boer, oudste in jaren, spreekt vervolgens den scheidende hartelijk toe. Spr heeft bewondering voor het kunnen van den scheidende, er is veel, zeer weel gebeurd, waar men dankbaar voor kan zijn! Namens de ambtenaren De heer Bocrsma, secretaris spreekt na mens het personeel,'een hartelijk woord van dank voor do waardeerende woorden dooi den dijkgraaf in intieme kring tot lien ge richt. De dijkgraaf droeg den ambtenaren een warm hart toe en stond voor hun be langen. Buiten de vergaderingen was er veel critiek, soms van Holland op zijn smalst, maar 't was een geruststelling voor liet personeel te weten dat zijn belangen in goede handen was. Voorzitter was geen gemakkelijke chef, hij eischte veel werk en goed werk, maar als liet goed ging, verstond spr. de kunst de teugels wat te laten vieren en het. personeel meer zelfstandigheid te geven. Dit wakker de de lust tot arbeid aan en werd buiten gewoon gewaardeerd. Daarom was de geest van den voorzitter er steeds, of de G 93 voor het gebouw stond of niet, 't werk ging in hetzelfde tempo voort. Gaarne hadden de ambtenaren den dijk graaf nog wat gehouden. Nu dit niet gaat, wcnscht spr. den dijkgraaf nog „vele jaren van toezicht" op het werk van het Hoog heem raadschap en beveelt het personeel in zijn gunst aan. De dijkgraaf dankt. De heer Wijdenes Spaans dankt allereerst den lieer Verstegen voor het prachtige ca deau, waardoor zijn geest in het gebouw lil ij ft. Spr. draagt het cadeau gaarne over. Ook den heeren Bost en de Boer worden har lelijke woorden van dank gebracht. Zeker hebben ook zij niet de andere bestuursle den, samen met voorzitter de fundamenten opgetrokken, waarop nu het sclioone ge bouw staat. Den heer Boersma beantwoor dend, prijs voorzitter de goede verhouding en samenwerking tusschen hoofdambtena ren en ambtenaren. Er werden bloempjes' gevonden zelfs bij dc meest dorre taak. Het driemanschap secretaris, penningmeester en ingenieur paste zich bijzonder bij elkaar aan en hun werk inspireerde de ambtena ren! Spr. is voor dat alles zeer dankbaar! DE RECEPTIE, De receptie, waarbij het Dagelijksch Be stuur aanwezig was, werd door vele auto riteiten, die direct of indirect met. den dijk graaf in aanraking zijn geweest, bijgewoond. Naast de reeds genoemden lieten zicli o.a. achtereenvolgens aandienen B. en W. van Avenhorn, de beer C. Nobel, dijkgraaf van Beenistcr, de lieeren Timnierman, Hollander, Schagcn en Vriesman, vormende een depu tatie der arbeiders uit Petten, de heeren Michels cn Bonians, leden van Ged. Staten, de lieer Ir. Thoniése, hoofdingenieur van de Provincie Noordbolland, de lieer S. Zijp, dijk graaf van dc Vier Noorderkoggen, burge meester Kinschot van Alkmaar met de,n ge- gemeente-secretaris Mr. Koel ma en wethou der Klaver, burgemeester Kikkert van Beem- ster, burgemeester Zwart, Winkel. Een dankwoord van de arbeiders. De heer Hollander, eenvoudig arbeider uit Petten, zooals hij zich zelf noemt, sprak na mens al zijn kameraden, die aan de Honds bossche Zeewering werken. Steeds had de Dijkgraaf een open oog voor de belangen der •arbeiders en gaarne stelt spr. vast, dat de verstandhouding immer prettig is geweest. De arbeiders hebben den dijkgraaf leeren hoogachten. Spr. dankt nog eens in het bij zonder voor de tot stand gekomen pensioen regeling. De oude menschen, die thans de uitkee- ring genieten, verzochten spr. hun dank over te brengen.- De naam Wijdenes Spaans zal in Petton dankbaar wouden herdacht en mocht, de dijkgraaf nog eens in Petten ko men, dan hoopt spr. dat hij het prachtige stuk werk, de Hondsbossche Zeewering, waar hij zijn stempel op heeft gedrukt, met genoegen weer zal aanschouwen. Spr. biedt namens de arbeiders een filagram aan van het; wapen van Zijpe. Voorzitter heeft de woorden van dezen ar beider met veel genoegen aangehoord en dankte hem hartelijk. Spr. wenscht dat het de arbeiders altijd goed zal gaan. De receptie had verder een ongedwongen verloop en werd te half zes gesloten. POLITIE RECHTER. (Zitting van Maandag 26 Juni.) Den Helder. DE DIEFSTAL BIJ DEN ONDERZEE DIENST TE DEN HELDER. De zaak tegen den kwartiermeester ten Berg. Dc zitting van den Politierechter Mr. Krabbe werd ditmaal geopend met de zaak tegen de helers van den dief stal bij den Onderzecdienst te Den Helder. Do Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille bracht de eerste zaak voor tegen R. F. Ie Den Helder, die verstek liet gaan. Öezc zou op 27 April roeiriemen van een zekeren W. Ch. ten Berg. kwartiermeester bij de Kon. Marine le D- Helder hebben gekocht voor f2.50 per stuk, wetende dat deze van dief stal afkomstig waren. Gei. W. Ch. ten B. als gct. voorgeroepen, erkendo dit feit, doch zeide, dat deze beide riemen onder den steiger lagen. Volgens get. was liet geen diefstal, omdat de riemen over waren. De Officier van Justitie, meent in zijn re quisitoir, dat de schuldhcling wel degelijk is bewezen. Natuurlijk wist deze schipper heel goed, dat een korporaal van de Mari ne niet een paar riemen, welke onder den steiger lagen, mocht vorkoopen en eischt daarom een geldboete van f 25.su'bs. 15 dagen hechtenis. Mr. Krabbe veroordeelt verd. conform den eisch. Dc tweede verd. Tj. K. wordt tenlaste ge legd, dat hij op 27 April van een zekeren W. Ch. ten B., had gekocht een paar riemen lesamen met den vorigen verd. Ik voel mij geen dief! Dc politierechter vindt liet onbegrijpelijk dat iemand, die al zoo lang bij de Marine dient, zooiets doet. Schuldbesef heeft u heelcmaal niet, merkt Mr. Krabbe op. Nee, dat heb ik ook niet. Wij hebben zoo dikwijls wat over, dus voel ik mij geen dief, antwoordt verd. Maar u bent toch gedetineerd? vraagt de politierechter. Dat ben ik, zegt verd. Dc officier van justitie requireert na ge tuigenverhoor een geldboete van f 30 subs. 20 dagen hechtenis cn wegens schuldhcling wordt ook deze verd. conform den eisch van den officier veroordeeld. Nummer drie. Dc derde verd., in deze zaak is de schip per W. R. V., wien ten laste wordt gelegd dat hij op 27 April v. meergenoemden kwar tiermeestcr een partijtje louw en andere ar tikelen heeft, gekocht. Wederom komt get. W. Ch. ten B., kwartiermeester bij dc Kon. Marine voor het hekje, Het leek wel, of U op 27 April uitverkoop hield, is de meening van Mr. Krabbe. Mr. v. d. Veen de Lille eischt tegen verd f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis en con form den eisch van den officier wordt verd. veroordeeld. Tegen verd. II. B., schipper te Den Hel der, eischte de officier wegens heling drie maanden; verd. wordt veroordeeld tot 2 maanden. De laatste verd. in deze zaak is J. H. K., veerman te Den Helder, tegen wien wegens schuldhcling f 50.boete subs. 2'5 dagen hechtenis wordt geëisebt en die conform don cisch veroordeeld wordt. Hoogwoud. MISHANDELING MAAR GEEN PIJN. Een zekere W. K., van beroep veehouder te Hoogwoud wordt ten laste gelegd, dat hij op 3 Mei jl. een zekeren K. J. Z. een trap heeft gegeven, Verd. erkent het hem tenlaste gelegde. De eerste get. is K. J., oud 72 jaar, wo nende te Schagen. die vertelt verd. op 3 Mei aan z'n woning te hebben bezocht en hem een kwitantie te hebben gepresenteerd en toen heeft verd. hem een schop gegeven. Heeft U er pijn van gehad? vraagt, mr. Krabbe. Heelemaal niet. antwoordt get. De Officier van Justitie acht mishandeling niet bewezen en vraagt daarom vrijspraak. De politierechter kan zich hiermede ver eenigen en spreekt verd. vrij van het hem ten laste gelegde. Schagen. VULPENHOUDER EN VULPOTLOOD GESTOLEN. Dan moet terecht staan een zekere A. E. P. Gr., van beroep machinist, wonende te Schagen, die ervan wordt beschuldigd op 23 Maart een vulpenhouder hebben ont vreemd, toebehoorende aan een zekeren C. Sch. Verd. was naar den winkel gegaan en had daar een doosje gestolen, inhoudende een vulpenhouder cn een vulpotlood Verd. erkent het feit. Het doosje heeft U in een sloot geworpen zegt mr. Krabbe. Dat is zoo, antwoordt get., maar ik was een beetje in de xvar geraakt. De bestolene kan niet worden gehoord, daar hij ziek is. Voorts moet verd. terecht staan omdat hij op 17 Mei een hoeveelheid boter tot een ge wicht van 7 kg. uit de zuivelfabriek Crema, waar hij in dienst was, heeft weggenomen. Verd. meent, dat hij tekort was gedaan, omdat z'n loon was verlaagd van f 14 tot f 12. Daardoor wilde hij zich schadeloos stellen. Je bent. pas zes maanden in Schagen woonachtig, nietwaar? merkt mr. Krabbe op. Dat is zoo, antwoordt verd. Als gct. wordt voorgerpepen J. Bdestijds directeur der Zuivelfabriek „Crema" thans handelsagent. Deze zegt. dat cle boter toe behoorde aan dc N V. en dat het personeel niet gerechtigd was daarvan mede te nemen. Hoe stond verd. bekend? vroeg mr. Krabbe. Niet slecht, antwoordt get. De Officier wil de zaak aangehouden zien tot 18 September a.s., om een rapport over verdachte te doen uitbrengen. De politie kan zich hiermede vereenigen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8