Cleopatra verrees uit i den bodem van Wieringen Drama in Batavia's onderwereld De eerste Nederlandsche pantserwagens Piet van Nek niet in den Tour de France Donderdag 29 Juni 1939 (Schoone reliefkunst in de oudheidkundige Kamer pOORDHOLLAND OP STEENEN JN KAART GEBRACHT. Julius Caesar grijnst naar ons... Sint Willibrordus staart ons aan... de woeste blikken van koning Rad boud bedreigen ons... Wodan's ver vaarlijk aanschijn licht op in het schemerduister van een kille ruim teRondom worden de helle kleu ren zichtbaar van beelden en van de wonderlijkste schilderijen, die ooit een wand versierd hebbenZijn we in een beeldengalerij, in een ge- heimzinnig-lugubere kermistent of bestookt een nachtmerrie uw ver slaggever, terwijl hij zich neerzet om wat copie te maken voor de krant? Niets van dat alles, op-sensatie-beluste-le- Bser Wij.bevinden ons'In de Oudheidkundige Kamer van den heer 0. J. Bosker te Hippoly- tushoef en wèl in die afdeeling, waar de laatste oudheidkundige vondsten, naarstig op initiatief van den eigenaar opgegraven zijn uitgestald: eeuwenoude stecnen van al lerlei formaat, waarin zijn gegrift portret ten, jaartallen en landkaarten vanaf het begin onzer jaartelling. Het kostbare relief is voor de duidelijkheid met verf geaccen tueerd, zoodat hier vaderlandsche historie en aardrijkskunde ons met recht in kleuren en geuren verteld worden. De heer Bosker maakt ons wegwijs tus- sohen de grillige en veelsoortige monumen ten uit het grijze verleden En wij krijgen eenig besef van de cul- ituur, welke onze voorvaderen bezaten! Noord-Holland in beeld. Ze griffelden in harden steen plattegron den van de streken waarin ze leefden, met wegen en namen, vaarten en dijken. Hier uit kunnen we heel wat leeren over de lig ging van onze provincie in vroeger jaren. Uit één dezer enorme steen en kaar ten blijkt, dat van 1015 tot 1017 een groote doorbraak van Noordholland plaats had, de Westfriesche dijk was in 1016 door het water verzwolgen, terwijl alles wat nu Wieringermeer heet, volgens de kaart in 1017 blank stond Op een volgend relief staat geschreven, 'dat W.-Friesland in 1060 „gedicht" werd en Graaf Floris op 5 Oct. 1060 de „schouw uit Hoorn medemaakte". De geleerden hebben, aldus de heer Bos ker, altijd naar den juisten datum van de zen doorbraak van Noordholland gezocht; mag men deze cijfers, door ons voorgeslacht dngegrift, gelooven, dan is zulks dus in 't begin der elfde eeuw geschied. Bataven en Kaninefaten. Met blauw, geel, groen en rood en in tien tallen nuances heeft de heer Bosker met zijn staf de hieroglyphen verlevendigd en zoo lezen wij op deze primitieve, maar toch zeer interessante plattegronden de namen der volksstammen, waar wij ons in onize schooljaren het hoofd mee braken. Kanine faten, Bataven, Kimbren, Mariënzaten Typisch, hier eenige tastbare bewijzen te aanschouwen van zóóveel boekenwijsheid, en de herinnering bewaard te zien aan al die helden en goden, die zoo groote rol speel den in 't leven onzer voorzaten. Er zijn niet alleen beelden van Ju- iius Caesar en de verleidelijke Cleo patra, maar ook koppen van Augus tus, Radboud en St. Willibord, de „kerstenaar van Nederland", zooals de apostel onlangs ter gelegenheid van zijn herdenkingsfeest genoemd werd. Ja, Willibrord woont hier zelfs in diver se uitgaven. Op een der groote keien staat gegraveerd: „In Stroe op 't yland Wiron is van Wi'lfried ADCCLXIX gesticht deze Chris tusheerenkerk". Maar Koning Radboud verjoeg den mon nik en leerde het volk weer de afgoden die nen: de geschiedschrijvers hebben ook die periode weer op hun massale „leien" ge boekstaafd en wij zien heilige olifanten en .varkens, een Wodan, een Viking Enkele van deze voor de historie zeer waardevolle stukken gaan eerstdaags naai de St Willibrordustentoonstelling te Utrecht Oerstadium van den N.O.-polder. Het is verder hoogst interessant, den- N.O. Polder in zijn oerstadium te zien. Zooals be kend, was de toekomstige Zuiderzeepolder eens land. We ontmoeten vele namen, o.m.; de Schoklanden, Lagewirdum, Hogewirdum, Nagel, Oosteruid, Mirdcrijseldel, Verondel- brug, Erabrug, Emmeloortl en Ens (beide laatste namen vindt men nog op Schok land), Voorsterdiep, Reesenburg, IJselburg... Het oude Mirderveer doorsneed den „N.O.- Polder", vanaf Enkhuizen tot .Lemmer. Benoorden Enkhuizen vinden we een. plek gronds nu eens „Creupel", dan weer „Kreil" genaamd. „Kreil" bQteekent, aldus de heer Bosker, „klein hout" (kriel) en bewijst, dat hier het zgn. Kreilerwoud gestaan heeft, waarvan bij de drooglegging der Wieringer meer zoovele boomstammen gevonden zijn. Door dat Kreilerwoud liep volgens de kaart een weg naar Schagen, dwars door wat nu de Wieringermeer is, naar Stavoren. Vaak treffen we het woord „Wiron" aan, dat beteekent Wieringen en „Cauchen", vol gens onze gids is hier „Kaag" en later Ska- gen, resp. Schagen van afgeleid. Voor ons geheele land geldt de naam „Choland." Kaarteering op een hoog peil. Uit deze zeldzame collectie landkaarten blijkt wel, dat de kaarteering in de middel eeuwen reeds op een vrij hoog peil stond; veelal is de schaal, naar de heer Bosker ons verzekert, zeer juist. Van tal van fraaie relief-werkcn genieten wij nog, o.a. een paradijsvoorstelling, Ma donna's, en een wonderlijke compositie, waarin bijbelsohe en wereldlijke historie op een zinnebeeldige manier samenvloeien. En al die zeldzame oudheidkundige vond sten komen uit den Wicringer bodem! De grondarbeiders zien niets bijzonders in zoo'n ruwe klomp steen, zoo'n grove kei--, maar het kennersoog van den lieer Bosker ont dekt de nauw zichtbare inkervingen, zij gaan voor hem leven, krijgen gedaante en beteekenis... letters, cijfers, lijnen, figuren, gezichten... Een Romein bij den neus. Wij aanschouwen zelf den „verschen" aan voer: grauwe, onooglijke brokken zandsteen en vragen geïnteresseerd: Hoé ontwart U al deze raadselen? De „museum-directeur" vertelt ons dan, hoe hij het materiaal eerst ge heel met water bevochtigt;wat het eerst dróóg1 Wortli,' zijn de"' hoogste deelen van het relief: Soms is het de neus van 'een ouden Romein, dan weer een terp, waarop de Batavieren - zich tegen het water beveiligden. Deze punten worden zorgvuldig met verf of krijt vastgelegd, *en, geholpen door zijn intuïtie en uitgebreide kennis, speurt de heer Bosker verder, uren zoek brengend in dien doolhof der oudheidHoevelc uren zijn het? Wij wagen het niet ze te tellen, want wie de tientallen vondsten bedondert, de kaarten, die als bonte tapijten de wan den van liet museum bckleeden, de vele fraaie beelden, die houdt op met cijferen, maar begrijpt, dat hier werk van onschat bare waarde verricht wordt. Menig geleer de bracht zijn tijd zoek in deze geheim zinnige bonte wereld, soms in een detail een aanwijzing vindend voor verdere speur tochten door het land der historieHet is niet te zeggen, hoeveel dikbebrilde wijze oogen nog 'n vorschenden blik. zullen rich ten op 'n cijfer, 'n naaim, hoeveel geleerde handen de fijne inprentingen van liet. kost bare relief zullen betasten, hoeveel geïnspi reerde pennen nog schrijven gaan over. de bodemschatten van Wieringen, met zooveel liefde en ijver opgediept. Vliegtuigen voor honderd passagiers Op Amerikaansch—Europeeschc lijn. Functionarissen van de Boeiing-vliegtui gen fabrieken te San Francisco hebben ver klaard, dat er plannen bestaan voor het in dienst stellen van reusachtige vliegtuigen op de lijnen tusschcn Amerika en Europa. De ze vliegtuigen zullen 100 passagiers kunnen vervoeren en een kruissenlheid van 320 km. per uur hebben. De spanwydte zal ongeveer 75 meter bedragen. OP JACHT NAAR EEN WERELDRECORD. Onze Oost Twee mannen en een vrouw ver moord. Dinsdagavond tusschen half acht en acht uur heeft zich in de wijk van Batavia, waai de z.g. onderwereld bijeen pleegt te komen, een bloedig drama afgespeeld, waarbij drie personen zijn vermoord. Het betreft hier twee zeer beruchte Europenen, Josef de Winter en Sci- pio Bühne, en een inlandsclie vrouw S. en de inlandsclie vrouw zijn dood aangetroffen in een kamer van een berucht huis. Naast hen lag een bebloed mes. De W. is, naar uit de verwondingen blijkt, beschoten met een revolver en verder met messte ken afgemaakt. Het onderzoek wordt, aldus de N.R.Gt., ge leid door den Officier van Justitie. De ver- hooren zijn gedurende den geheelen nacht voortgezet. Wraak... Het staat thans vrijwel vast, dat de W. vermoord is, omdat hij zich niet heeft ge houden aan de gewoonte waaraan hier strikt de hand gehouden wordt, n.1. „om zich niet met andermans vechtpartijen te bemoeien". Hij is nl. eenige dagen geleden Dij een vechtpartij voor iemand anders in de bres gesprongen, werd hierbij door de politie gearresteerd, en is nu door S., die over het voargaonde met wraakgevoelens bezield was, uit den weg geruimd. S. is hierna naar huis gegaan, daar hij zelf ge wond was, hier heeft hij, vermoedelijk toen hij zich bewust werd, wat hij had gedaan, zijn bezinning verloren, en heeft toen een einde gemaakt aan het leven van de vrouw, waarmede hij een verhouding had en zich zelf. Intusschen is ook een derde type uit de onderwerld van Batavia, een zekere N., ver hoord. Ook deze stond zeer ongunstig be kend en heeft bij de zedemisdrijven de rol van bemiddelaar gespeeld. Het onderzoek is nog gaande. Zuinigheid is zaak! Prol-Christelijke Werkc/evers te gen belastingverhooging. Hret Verbond van Protestant sch-Christe- lijke Werkgevers heeft aan de Tweede Ka nier een adres doen toekomen met betrek king tot het wetsontwerp tot heffing van een nationale, inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten. Adressat acht 'invoering van de voorgestel de 'belastingen in strijd met het algemeen maatschapplijk belang, terwijl zij boven dien, in plaats van tot dekking van het ge raamde tekort op de staatdbegrooting, op den duur zelfs tot een. nog grooter tekort zou moeten leiden. - Nu steeds grooter offers voor de werk loosheidsbestrijding én de defensie-voorzie ningen worden geëisoht, is het volgens adressant zaak met de meest rigoureuze zuinigheid met de rijksmiddelen om te gaan en te zinnen op mogelijkheden om zonder belangrijke schade aan de volksgemeen schap tot inkrimping van de staatsbemoei ing over te gaan. Het Verbond kan den in druk niet van zich afzetten, dat, bij alle goede bedoelingen van enkele bewindslie den, deze noodzakelijkheid niet in alle de partementale kringen voldoende is door gedrongen. Zwaar veldgeschut kan nu door het zand en moeras gesleept.-" Dezer dagen heeft de N.V. van Doornc's aanhangwagenfabriek (D.A.F.) te Eindho ven een demonstratie gegeven van een door haar vervaardigden 4-persopns mitrailleur wagen, welke dient ter vervanging van mo tor met zijspan. In het midden van den wagen bevindt zich de motor. Aan de beide zijden is op de drijfas een kruiskoppcling geplaatst, van welke koppeling drijfassen naar de differen- tieelen loopen voor het voor en achterwiel. Op het kroon wiel van het differentieel loopt een as met pignon, waaraan een kleine scheepsschroef in een oogwenk bevestigd kan worden, want de wagen kan ook te wa ter rijden en zich daar zoowel als te land voox*- en achterwaarts voortbewegen. Deze mitrailleurwagen heeft de fabriek op eigen initiatief en in samenwerking met den eersten luitenant der artillerie, Ir. van der Trappen, ontworpen, evenals verschillende andere constructies voor wielaandrijving, waardoor het mogelijk zal zijn zelfs zwaar veldgeschut door zand en moeras te sleepen. Reeds echter heeft de fabriek ook in opdracht van het Nederlandsche leger belangrijke orders uitgevoerd. Zij heeft namelijk de eerste Neder landsche pantserwagens, geheel van Nederlandsch fabrikaat, in opdracht van bet leger vervaardigd. Tot nog- toe waren deze gevechtswagens uit sluitend van' buitenlandsch fabri kaat. De indrukwekkende zes ton wegende pant serwagen gewicht compleet met beman ning en bewapening van een anti-tankka non en drie machinegeweren biedt plaats aan vijf man en heeft een snelheid van 75 k.m. vooruit en 50 km. achteruit. Het is een chassislqoze constructie, waarbij de pantse ring tevens draagraam is. Tal van vernuf tige vindingen zijn in het interieur toege past. BLOEIEND VINGERHOEDSKRUID. Soldatenkrant voor den Prins Een verjaarsattenttie. Heden-zal ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bomhard een wie- rennersploeg van vijf soldaten te 12 uur van Malden bij Nijmegen vertrekken om het speciale Prins Bernhard-nummer van dc soldatenkrant van het 1ste bataljon van het 26e regiment infanterie voor Prins Bernliard bestemd, naar Soestdijk te brengen. Aankomst ten paleize zal ongeveer 4 uur plaats vinden. Voor het vertrek der soldaten van Malden zal „aldaar een parade worcleii gehouden, gevólgd" door liet' jïlaatsé'iV van' een Prins Bernhardboom, waarbij' "Prof; Molkcniboer een feestrede zal uitspreken. Kees, Kees, Kees, je hebt er water bij gedaan! Een melkverkooper uit Nootdorp .stond gisteren terecht voor den kantonrechter te Delft wegens overtreding van het mellkbe- sluit. Hij had n.1. op zijn wagen twee bussen gehad met voor consumptie bestemde melk, Waaraan water was toegevoegd. De verdachte was voor dergelijke overtre dingen reeds zesmaal veroordeeld. Het O. M. eischic een principale hechtenis van drie dagen. De verdediger bepleitte een geldboete. Na re en' dupliek veroordeelde de kantonrechter verdachte tot f 250 subs. twee maanden hechtenis.. HET CHIEF WHIP WISSELSCHILD THANS EIGENDOM VAN AJAX. Een der mooiste bekroningen van het sei zoen 1938'39 is voor Ajax ongetwijfeld het feit, dat. het Chief Whip Wisselschuld thans haar definitief eigendom wordt. Sinds 1925, in welk jaar de fabrikanten van de bekende Chief Whip Virginia Ciga- rett.es dezen prachtigen wisselprijs, die 3 X achtereen of 5 X in totaal gewonnen moest worden, uitloofden, is liet Chief Whip Wis- sclschild afwisselend in het bezit geweest van Sportclub Enschede 1 maal Hcracles, Almelo 1 maal P.S.V., Eindhoven 2 maal Go-Ahcad, Deventer 2 maal Feijenoord, Rotterdam 3 maal Ajax. Amsterdam 5 maal Dc inscripties op bet Chief Whip Wissel- schild maken dan ook dezen prijs tot een brok voetbalhistorie, op het bezit waarvan Ajax reden heeft trotsch te zijn. Zooals gebruikelijk, zal aan elk der spe lers van Ajax' kampioensclftal ook thans een gouden herinneringsmedaille door de fabrikanten van Chief Whip Virginia Ciga- reltes aangeboden worden WlefAenn&n. Tenzij hem gunstiger voorstellen worden gedaan. Dq kahs''daj pïet van Nek in den Tour de France zal starten, welke van 10 tot 30 Juli a»s. gehouden wordt, is zeer klein geworden. De Nieuwendammer heeft het contract, dat reeds geruimen tijd sinds de Ronde van Pui-merend voor hem klaar ligt nog steeds niet geteekend en het ziet er geens zins naar. uit dat dit nog tijdig gebeuren zab Van Nek wensoht, naar de Prov. Noordh. Ct. meldt, niet te rijden voor de vergoeding, die hem aangeboden wordt, hij heeft meer ge vraagd en wenseht slechts op zijn condities in den Tour te rijden. Ook vorig jaar had de Nieuwendammer reeds bezwaren tegen de contract-prijzen, re den waarom men hem in een apart schrijven buiten het contract om een extra toelage toe zegde. Bij de uitbetaling bleken de heeren dezen brief echter vergeten. Geen enkel risico wil Van Nek", zooals be grijpelijk, thans loopen, temeer omdat hij zooals hij dezer dagen vertelde den Tour de France niet noodig heeft. Vol doende geld kan hij op andere wijze ver dienen. Intusschen blijkt men zoowel in Frankrijk als in België nog wel eenige hoop te koes teren op een gunstigverloop der onderhan delingen. De bladen daar laten duidelijk tot uitdrukking komen dat Van Nek „de beste renner uit den omloop van Zuid-West- Frankrijk" in de Hollandsclie ploeg niet gemist kan worden. Ook Joris van den Bërgh, de samensteller en technisch leider van het team, heeft den moed nog niet ver loren. Zeven renners zijn gekozen, n.1. Al- bert en Antoon van Sohcndel, Hellemons, Lamibrichts, Dominicus, Goirumers en de Kor ver; de achtste plaats blijft nog voor van Nek open. Gehuldigd te Utrecht. Voorloopig heeft Van Nek nog werk ge noeg en hij heeft er zelf al voor 80 pet. op gerekend niet in de Fransohe ronde te zullen rijden. Vorige week werd hem on de Utreclitsche wielerbaan een zeer hartelijke huldiging be reid in verband met zijn succes in Frank rijk. De baandircctie sprak zeer waartlee- rende woorden. In een omnium werd hij tweede. Zondag a.s. rijdt hij op dc Veka-baan. Donderdag 6 Juli op het Stadioncement een achtervolging tegen Pijnenburg, Schulte en Klink; Zaterdag 8 Juli in het criterium van Zand voort en den volgenden Zondag op de baan te Heemstede. Bij niet uitkomen in den Tour de France start Van Nek op 12 Juli in den Franschen wegwedstrijd „Du Midi", welke zes dagen duurt. In Augustus volgt dan waarschijn lijk^ bij toestemming van zijn fabriek „Fran ce Sport" dc Ronde van Zwitserland, terwijl reeds thans als vrijwel zeker gezegd kan worden, dat de. Nieuwendammer in Augus tus door de N.W.U. uitgezonden zal worden naar Milaan voor deelname aan de wereld- kam-pi oc n schap p'e n

Schager Courant | 1939 | | pagina 17