Anschlusz van Dantzig voltrekt zich in stilte.,. Engeland steekt opnieuw de hand toe landbouwerszonen te bedeesd 1 Duitsch vrijcorps opgericht Auto verdween in het Winschoterdiep Britsch tankschip in nood „Hitier heeft Versailles overwonnen pconomische H LJarometer Rijwielpaden langs de Provinciale wegen? Wanneer het erfpacht schandaal in den raad? Duitschers organiseeren defensie van de vrije stad. „SOLDAATJE SPELEN", ZEGGEN DE POLEN! Men zou thans kunnen spreken van een stillen Anschlusz van Dantzig bij het Reicli, gezien de Duitsche maatregelen der laatste dagen, en de maatregelen in Dant zig zelf, welke kennelijk door Berlijn worden geïnspireerd. De militaire voorbereiding tot versterking der Duitsche Oostgrenzen gaan in ongekend snel tempo voort. In Dant zig zelf is een Duitsch vrijcorps opgericht en groote hoe veelheden wapens worden binnen de vrije stad gebracht. Tenslotte wordt het binnenhalen van den oogst in het Oosten van Duitschland eenige weken bespoedigd en daarvoor tal van werkkrachten uit de bedrijven opgecom mandeerd om op het veld te komen assisteeren. Natuurlijk slaat men in Polen een en ander met de grootste bezorgd heid gade. DE ORGANISATIE VAN HET VRIJCORPS. Gemeld wordt, dat te Dantzig wederom 'convooien auto's zijn aangekomen uit Oost- Pruisen, met verscheidene honderden jonge iouristen, die bestemd zijn voor het vrijwil ligerskorps. Deze jongelieden worden ver deeld over barakken in Matzkau, Wieben en Lagfuhr. Voorts zouden de nat.-soc. autoriteiten een groot aantal paarden hebben gerequireerd, die bestemd zouden zijn voor de eenheid van het vrijcorps. Het rechtsche orgaan Goniec Warszawski verklaart te dien aan zien, dat oorlogsmateriaal heimelijk uit Oost- Pruisen de Vrije stad wordt binnengebracht. Tevens meldt het biad, dat de aanwezigheid der vrijwilligers in Dantzig tezamen met den invoer van oorlogstuig een schakel meer vormt in den keten van provocaties, die deel uitmaken van den door Duitschland ver klaarden zenuwoorlog. De provocaties kunnen echter noch de Po len in Dantzig noch elders enerveeren. Iedere formatie van militaire organisaties in Dant zig zal stuiten op categorisch verzet van de Poolsche regeering. De Kurjer Polski bevestigt, dat ploegen arbeiders begonnen zijn met den bouw van een brug over den Nogat, aan de grens tus- schen Dantzig en Oostpruisen. Het blad wijst op het strategisch belang daarvan. „Spoedwerk voor den Staat". Ben groot aantal werkkrachten uit ver schillende bedrijven is te werk gesteld aan de versterkingswerken aan de oost- en westgrens van Duitschland. Deze week heeft een groote hoeveelheid hotelpersoneel opdracht gekregen zich onmiddellijk gereed DRIE DER INZITTENDEN JAMMERLIJK VERDRONKEN. Omstreeks drie uur was het echtpaar Wiersma uit Wittewierum (gemeente Ten Boer), per auto op weg naar Sellingen (ge meente Vlagtwedde), waar de ongeveer 00- jarige moeder van mevr. Wiersma woont, mevr. A. G. Wicrsma-Hardsig, die zich met het vijfjarig zoontje van het echtpaar even eens in den wagen bevond. Tusschen Scheein- da en Winschoten is de auto door nog onbe kende oorzaak in botsing gekomen met een open personenauto, bestuurd door den heer A. K. Poll uit Grijpskerk. Na de aanrijding kwamen beide wagens in het Winschoter diep terecht. In de auto uit Groningen be vond zich ook nog de echtgenoote van den heer Poll en het 12-jarig zoontje van de fa milie Mellema uit Winschoten, die bij de fam. P. gelogeerd had en naar huis werd ge bracht. Deze drie personen wisten zich te redden en behouden aan den wal te komen. De andere auto, een gesloten wagen, kwam een flink stuk van den wal in het water terecht en verdween geheel onder water. Van alle kanten kwam hnlp opda gen, dooh het mocht slechts geluk ken den landbouwer Wiersma te redden. Zijn 32-jarige vrouw, het zoontje en de moeder van den heer Wiersma konden niet meer worden bevrijd en kwamen om het leven. Kort na het gebeurde zijn de lijken opgehaald. Een onmiddellijk ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van de drie slachtof fers werd voorloopig naar het gemeente huis te Scheemda overgebracht. De heer Wiersma, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, begaf zich, na van droge kleeren te zijn voorzien» naar het gemeentehuis voor het geven van inlichtingen. Beide auto's zijn later op. den middag gelicht. Naar wij vernemen, had het gezin Wiers ma nog twee zoontjes van vier en tnvee jaar. te houden' voor „spoedwerk voor den staat". Na medische keuring zijn velen hiervan naar de Poolsche grens gezonden voor het aanleggen van versterkingen. Iïierdodr is een gebrek aan werkkrachten in het hotel- en restaurantbedrijf ontstaan, terwijl ook de kappers en het personeel van de drukkerijen niet zijn gespaard. Teneinde te voorzien in de noodige werk krachten hebben de nationaal socialistische autoriteiten ook Joden te werk moeten stel len. Gestapo in Dantzig. Uit Dantzig wordt gemeld, dat Ilimmler gis termorgen daar zou zijn aangekomen. Hij zou de nat. soc. formaties der vrije stad in- specteeren. Poolsche kringen in Dantzig verklaren, dat het minder gaat om een inspectie dan wel om een zuivering, die het verwijderen van twijfelaohtige elementen ten doel heeft. „Soldaatje spelen". Poolsche militaire deskundigen en zelfs leeken, die de moeite nemen op de kaart te kijken, achten het rumoer en de drukte in Dantzig meer een provoceerend soldaatje spelen, dan een ernstige strategischen maat- ï'egel, aldus de N.R.Ct., want het is duidelijk, dat wat er ook in de Vrije Stad gebeurt, deze in de bestaande omstandigheden nooit tot een gunstige stelling kan worden gemaakt, indien liet Derde Rijk tot een oorlog zou hebben besloten. Dantzig ligt zoo open voor het Poolsche leger, dat het bij het uitbreken van vijan delijkheden in puin zou kunnen worden ge schoten en hoe meer mannen het Duitsche Rijk er zou samenbrengen, hoe meer er on vermijdelijk verloren zouden zijn. Dit is de overheerschende meening in bevoegde Pool sche kringen. Kamerleden eten oorlogsbrood Een attentie van Economische Zaken. Gistermorgen heeft een zeer voorname broodbezorger bij twee zeer voorname klan ten boterhammetjes afgeleverd. Om elf uur werden aan het gebouw vam de Eerste Ka mer voor vijftig personen, bij het gebouw van de Tweede Kamer voor honderd perso nen gesneden boterhammen bezorgd door het Departement van Economische Zaken. Dit brood was het nieuwe oorlogsbrood, dat aan de Kamerleden werd aangeboren als attentie voor liet aannemen van de wet, waarbij dit broo-d het' aanzijn kreeg. Ongetwijfeld zullen de honderdvijftig volks vertegenwoordigers de wellicht belegde boterhammetjes met extra aandacht heb ben gesavoureerd. Artis uit de misère Amsterdamsche raad met aankoop accoord. De Amsterdamsche raad heeft zich ver- eenigd met een voordracht van B. en W. om gezamenlijk met de provincie Noordhol land aan te koopen de terreinen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra met de hierop staande ge bouwen, zoölogische museumverzamelingen en bibliotheek voor een bedrag van f 1.131.000, van welke koopsom de gemeente Amsterdam drievierde gedeelte betaalt en de provincie de rest. Alleen de wethouder voor de financiën, de heer Rustige was tegen de voordracht, omdat hij van meening is, dat de financi eele positie van de gemeente van dien aard is, dat het niet is toegelaten voor het be treffende doel een zoo groote uitgave te doen. Officieel nog niets bekend. In een S.O.S. bericht, dat te Rangoon is opgevangen, wordt medegedeeld, dat giste ren een tankschip van de Britsche marine nabij Andaman in brand is geraakt. Men vreest, dat hcschip verloren is. Vier schepen zijn op weg om hulp te bieden. De Britsche admiraliteit deelt naar aan leiding van dit bericht mede, dat zich in het opgegeven gebied geen enkel tankschip der marine bevindt. Rijksweg Amsterdam-Wieringen Hoe grqptsch de opzet is van den grooten snel verkeersweg AmsterdamLeeuwarden via Wieringermeer en Den Oever, moge blij ken uit he<t feit, dat Provinciale Staten van Nóoi'dholland, rekening houdende met een verlegging van het tracé van den Rijksweg AmsterdamWieringen van de westzijde van het Noordhollandsohe Kanaal naar de Oostzijde daarvan, alleen voor haar kosten op een bedrag raamt van f 250.000. Londen wil een nieuw vlootverdrag Britsch memorandum aan Ber lijn overhandigd. Garanties ge- wenscht tegen eenzijdige opzeg ging. „Spiegelgevecht" zegt Berlijn Uit een Britsch memorandum in zake de opzegging van het Duitsch- Engelsche vlootverdrag, blijkt, dat Engeland bereid is te onderhande len over een nieuw vlootverdrag, in dien ook Duitschland daartoe bereid is. In het memorandum wordt o.m. gezegd, dat men niet kan zeggen, dat, in welk deel van Europa Duitschland ook in een ooi-log zou worden betrokken, Engeland altijd een Duitschvijandige houding zou moeten aan nemen. Engeland zou slechts dan een vij andige houding kunnen aannemen, ais Duitschland een daad van agressie tegen over een ander land zou begaan. Alle beschuldigingen van omsingelings- politiek en handelsbelemmeringen worden met de bekende argumenteering ontzenuwd. De Brits olie regeering zou gaarne een be spreking zien over een verder© verbetering van Duitschlands economische positie, zoo slechts wederzijdsch vertrouwen en goede wil geschapen kunnen worden. De vaste wensch der Britsche regeering is we! verre van aan te sturen op een ooi-log met Duitsch land, het scheppen van Britsch-Duitsche he irekkingen ,op den grondslag van wederkee- ï-ige erkenning van de behoeften van de beide landen, natuurlijk met behoorlijke in achtneming van de rechten van andere lan den. Zoo Duitschland wil onderhandelen over een nieuw verdrag wil Engeland in het bij zonder weten: Wanneer naar de meening van Duitsch land de besprekingen zouden moeten plaats vinden en hoe de Duitsche regeering zich voorstelt te garandeeren, dat iedere hande ling in den vorm van een opzegging of wij ziging van liet nieuwe accoord gedurende den geldigheidsduur de goedkeuring van beide partijen wegdraagt. „Spiegelgevecht". De Deutsche dienst levert commentaar op het in Berlijn overhandigde Britsche memo randum, dat een typisch voorbeeld van „spiegelgevecht" genoemd wordt. Voortgaande behandelt de Deutsche dienst de omsingelingspolitiek De politiek der Brit sche regeering is precies als die van Enge land voor den wereldoorlog. Uit tallooze commentaren in Engel sche en Fransche bla den kan bewezen worden dat de ontkenning der omsingelingspolitiek onwaar is. Wan neer de Britsche regeering verklaart slechts tegen aanvallers op te treden, vergeet zij aan te geven wie de aanvaller aanwijst. Waar schijnlijk de Britsche regeering zelf. Of zou de Volkenbond tot dit doel weer tot nieuw leven geroepen moeten worden, vraagt de dienst sarcastisch? Maar de geest van Versailles leeft nog. De Duitsche pers herdacht gisteren het feit, dat het Verdrag van Ver sailles 20 jaar geleden is geteekénd. De bladen stellen eenstemmig vast, dat Hitier Versailles heeft overwon nen. He minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Frick, noemt in een artikel in den „Voelkischer Beobachter" het verdrag van Versailles 't onmenschelijkste verdrag in de geschiedenis der volken. Hij schrijft: „Nooit is een geloof zoo teleur gesteld als dat van het Duitsche volk, dat in vertrouwen op de beloften van Wilson de wapens had neergelegd. Thans, zes jaar na het aan de macht komen van I-Iitler, is Ver sailles dood. De Fuehrer heeft Duitschland uit zijn boeien bevrijd. De gemeenschappe lijke wereldbeschouwing van het nationaal- socialisme en de nieuwe militaire kracht heb ben het groot-Duitsche rijk zonder eenig bloedvergieten doen ontstaan. Het verdrag van Versailles is dood, maar de geesteshouding, die het schiep, leeft nog. De geest van Ver sailles bepaalt ook thans nog de han delingen der democratieën" wij herkennen dien geest in den laster, in de haat en de leugens, waarme de het nieuwe Duitschland en zijn vrienden bestreden worden. De geest van Versailles heerscht nog, als men denkt de Duitsche stad Dantzig het recht op zelfbeschikking te kunnen onthou den, als men gelooft Duitschlands gerecht vaardigde aanspraken op zijn koloniën te kunnen negeeren! Frick besluit: In bet besef van onze kracht en onze nationale eenheid en aan de zijde van onzen eveneens sterken vriend Italië, i roepen wij op dezen dag uit: „Nooit meer Versailles!" Algemeene vorming noodzakelijk geacht HET LANDBOUWONDERWIJS TE TECHNISCH. De Alg, Bond van oud-leerlingendn- richtingen voor middelbaar land bouwonderwijs vergaderde te Roosen daal; na afloop werd een tweedaag- sche excursie gemaakt naar bedrij- - ven in West-Brabant, België en Zeeuwsc.li-VIaandereno.m. was de Vereen, van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen vertegep woordigd. Dc secretaris, de heer C. G. P. Hage te Schiebroek hield een inleiding over: „De taak en de richting van het middelbaar land bouwonderwijs, waarin hij naar het Hdbld. meldt, het volgende opmerkte: Bij de vraag, hoe daarin verbetering te brengen, wilde spr. stilstaan bij het onder wijs, dat de jonge boer geniet, en wel spe ciaal de winterscholen, waarvan ons land er twintig bezit. Men beschouwt deze als in richtingen, waar men klaar voor de practijk vandaan komt. Zijn echter de jongens met einddiploma menschen, die wérkelijk met hun tijd rnee kunnen? Dc ervaring had spr. wat dit betreft, vele desillusies bezorgd. Zoovele afgestudeerde landbouwerszonen vertoonen een tekort om zich te uiten en te gedragen, om een houding aan te nemen, velen zijn klein van „formaat", bedeesd en gemakkelijk opzü te duwen. Spr. wilde hier verband leggen tus schen ontwikkeling cenerzijds en be- looing anderzijds. Iemand, die men onder den voet kan loopen, geeft men het loon dat men kwijt wil zijn. Ook hier geldt het recht van den sterkste. Vele hoeren hebben niet ge leerd verder te zien, dan den ge- teelden aardappel of de rij melkbus sen op den dam. En er is toch nog zooveel anclers te beleven! Duitsche rundveestapel niet op peil Maatregelen genomen. Teneinde te bevorderen, dat de rundvee stapel, wejke het vorige jaar sterk onder het artond- en klauwzeer heeft geleden, weer zoo spoedig mogelijk den gewenschten om vang bereikt, heeft de „Hauptvereinigung der deutschen Viehwirtschaft"' (aldus een bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn) het slachtcontingent voor runde ren met 10% verlaagd en gelijktijdig het slachtcontingent voor varkens met 10% verhoogd. Aangezien de verhooging van het slachtcontingent voor varkens met 10% een compensatie voor de vermindering van het rundercontingent sterk te hoven gaat, zal deze maatregel tot gevolg hebben, aldus het orgaan van de F.N.Z., dat in de toe komst over het algemeen meer vleesch ter beschikking zal staan dan den laatsten tijd het geval is geweest. De „Oranje" vaart zeer snel! Een telegram. Een draadloos A.N.P.-telegram van boord van de „Oranje" meldt: In tegen stelling tot dein eersten dag van den technischen proeftocht van de „Oran je" welke door fraai weer begunstigd werd wat 't den tweeden dag van de proefvaart slecht, weer. Er stond een krachtige zuid westen wind, welke van tijd tot tijd ge paard ging met regenbuien. De stemming onder de vijfhonderd opva renden had evenwel door het minder gun stige weer geenszins te lijden. De positie van het schip was Woensdag avond om zes uur: 55 graden, 56 minuten, 30 seconden noorderbreedte. De snelheid van de „Oranje", welke bij liet varen op de gemeten mijl werd bereikt, bedroeg 26.30 mijl per uur. Zooals bekend bedraagt de berekende dicnstsnelhcid 21 mijl per uur. Week v. Maandag t/m Zatard 19 Juni tot 20 Juni tot Eflectenmarkt 24 Juni 1939 25 Juni 1938 Aandeelenkoersen 82.8 89.0 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 119.1 109.3 Groothandel Groothandelsprijzen 73.5 67.8 Omzet termijnmarkt' Amsterdam 120.0 61.3 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 111.6 110.0 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 67.2 75.8 sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart 106.3 111.2 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk 108.3 98.6 gevers Aanbiedingen van 78.7 82.9 werknemers Plaatsingen 104.9 99.4 De school is er goed voor! Wie beseft, dat de oud-leerlingen het ka der dienen te vormen van de landbouwen de bevolking, zal het er mee eens zijn, 'dat op die scholen moet geleerd worden wat voor die taak noodig is. De winterschool zal menschen dienen af te leveren, die kunnen omgaan niet hun gelijken in rang en stand uit andere branches. Spr. meende, dat de landbouw zich heeft blindgestaard op de techniek van het vak alleen en te wei nig oog heeft gehad vor andere dingen. Leerplan dient uitgebreid. Hij achtte dit een kapitale fout. Volgens spr. dienen de landbouwscholen een afge rond leerplan te geven, dat den jongen boer al datgene leert wat den landbouw vooruit brengt. In de tuinbouwscholen geeft men ook handelsrekenen, Ned. taal, handelscorrespon dentie en rekenen. Algemeen vormende vakken zijn noodig. Het leerplan van de land bouwscholen dient in dien geest uit gebreid te worden. Deze hervorming op onderwijsgebied dient langs we gen van geleidelijkheid te geschie den, immers het huidige leerplan is het product van ruim veertig jaren. Zonder de verdienste te ontkennen -van ontwikkelingscursussen e.d., achtte spr. de idéale oplossing in deze, om het eenzijdige vaktechnische karakter van het onderwijs te wijzigen. Nederlandsche taal, kunst, licha melijke ontwikkeling, psychologie zijn din gen die men in de landbouwscholen óók moet gaan doceeren. Ministers-in-den-dop. Naar aanleiding van het gesprokene wees ir. Veth er op, dat de landbouwcrisis van 1880 werd veroorzaakt door gebrek aan cul tuurtechniek. Thans ligt de oorzaak veel die per. Wanneer de boeren willen voorkomen, dat de landbouwcrisismaatregelen gaan lei den tot ambtelijke verstarring, dan. dienen zij in staat te zijn het crisis-apparaat van de regeering over te nemen. Dan moeten zij menschen hebben met breeden blik en alge meene ontwikkeling, die desnoods mettertijd minister van landbouw kunnen worden. Een resolutie. Besloten werd tenslotte een resolutie aan te nemen en ter kennis te brengen van den inspecteur van het landbouwonderwijs, ir. Huizinga. In deze resolutie wordt als wen- schelijk te kennen gegeven, dat het onder wijs aan de Rijkslandbouwwinterscholen zich aanpast aan de behoeften van den te- genwoordigen tijd en dat het leerplan met zooveel mogelijk behoud van de vaktechni sche opleiding niettemin meer dan tot dus verre zich richt naar meer algemééne vor ming. Hoe duur ze kosten. In het Wegenplan, zooals dit thans is vastgesteld, zijn langs verschillende wegen geen rijwielpaden ontworpen, aldus schrij ven Ged. Staten. Als gevolg daarvan zullen na het gereedkomen van het thans vastge stelde Wcgenplan langs de in onderstaande lijst opgenomen wegen geen rijwielpaden aanwezig zijn. Voor het eventueel maken van deze rijwielpaden zijn de volgende be dragen noodig: Tracé II: Schagen—Kolhom f 58.900 Tracé III: Schagende Stolpen, voor zoo ver betreft het gedeelte tusschen den Trapweg en de Stolpen f 24.100 Tracé V: Niedorper Verlaat-Lambeutschaag f 68.800 Tracé VI: Niedorper Verlaat—Rijksweg HoornLambertschaag f 82.100 Tracé VIII: Heerhugowaard (Laanderweg) Koedijk (Noordeinde) f 45.700 Uit de in 1938 gehouden verkeerstellingen is af te leiden, dat op de wegen Schagen Kolhorn en SchagenDe Stolpen per, dag minder dan 500 wielrijders passeeren, zoo dat in verband met een desbetreffend schrijven van den Minister van Waterstaat langs die wegen geen rijwielpad vereischt is om deze voor de volle uitkeering uit de opbrengst van de Wegen- en Rijwielhelas- ting in aanmerking te doen komen. Van de wegen Niedorper VerlaatLam bertschaag en Niedorper Verlaat—Rhksiweg HoornLamibertschaag en nog enkele an dere wegen zijn, mede tengevolge van het feit, dat deze wegen nog niet gereed zijn, geen gegevens aangaande het rij wiel ver keer verzameld. Mocht worden besloten langs de genoem de wegen alsnog rijwielpaden aan te bren gen, dan moeten de bovengenoemde extra kosten op den wegaanleg alsnog worden ge raamd. Vervolg van het rapport spoedig gereed. Op de agenda van de gistermiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam kwam bij de ingekomen stuk ken o.m. voor het rapport van de raadscom missie, die een onderzoek instelt inzake de erfpachtskwestie. Zooals bekend is het eer ste gedeelte van dit rapport onlangs gepu bliceerd. Namens de betreffende commissie deelde de heer Walrave Boissevain mede, dat de commissie in de eerste helft van de volgen de maand gereed denkt te komen met een vervolg, waarmede dan het eerste van het uit twee hoofdstukken bestaande rapport klaar en gepubliceerd zal zijn. Wanneer de Raad er prijs op stelt het rapport te behan delen, dan zal hij goed doen om daarmede te wachten tot ook dit vervolg is gepubli ceerd. De Raad heeft dan een beter overzicht Spr. vroeg of het mogelijk is om nog voor het reces van den Raad tegen het einde van Juli een vergadering bijeen te roepen, waarin dan het eerste hoofdstuk van het erfpachts rapport kan worden behandeld. De wnd. burgemeester, wethouder Mr. G. C. J. D. Kropman, deelde mede, dat hij dit ver zoek aan den burgemeester, clie, zooals ge bruikelijk, de raadsagenda vaststelt, en die thans met vacantie is, zal overbrengen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3