[igneii in de kool Uit het Huis met de Hooge Trap Het Openb. Lager Onderwijs moet zichzelf redden ALKMAAR Bij wijze van 'uitzondering had de Raad zich ditmaal verzameld op Woensdag voor de behandeling van een agenda, die er mocht zijn. Nadat de lieer I.akeman was beëedigd, was het gezelschap bijna compleet; slechts mej. Nierop ontbrak. De ingekomen stukken gaven de hecren gelegenheid hun goede hart te doen spreken, door zich te verzetten tegen het voornemen van B. en W. om den havenmeester, die slechts een 10-tal jaren in dienst der gemeen te is geweest, met een te gering pensioen om van te leven te ontslaan. Het College, uit Arees voor de consequenties, bleek niet te vermurwen. Misschien echter vindt het toch nog „een brug om de kloof te overbruggen", aldus de heer Sietsma. Nadat de heer Lakeman was bekleed met de diverse functies in welker bezit voorheen de heer Mak zich mocht verheugen, kwa men we aan de eigenlijke agenda. Allereerst het meevallertje van f1500. 'sjaars, dat gedurende 10 jaar toch nog kan worden getoucheerd wegens afstand van den grond in erfpacht ten behoeve van het 2e Regiment. Luchtdoel Artillerie en waarover de heeren zich prettig verrast betoonden. Te genover f 1500.-- valt een bedrag van f50. in het niet. Dit laatste was tot dusver de opbrengst van het ten Z. van den llerger- weg gelegen bouwterrein. Vermoedelijk bij wijze van toegift werd het gratis als oefe ningsterrein aan de miliairen ter beschik king gesteld. De middenstand staat tegenwoordig in het middelpunt der belangstelling en zoo sprak het vanzelf, dat men zich even oriënteerde omtrent de juiste beteekenis van de distri butie van stukadoors- en wit werken onder alle stucadoorspatroons. Alles was echter in volmaakte orde. Laten we hopen, dat daar mee aanstonds de malaise onder de stuca- doorspatroons spoedig ten einde zal zijn, ge lijk blijkbaar het geval is bij het grondbe drijf. Met het ophoogen van terreinen ten Z. van het dr. Schaepmarrplein gingen allen ac- coord, nadat van den wethouder de noodige toezeggingen waren gedaan omtrent even tueel te houden aanbestedingen. Het was al weer de middenstand, die in het geding kwam naar aanleiding van een adres van een aantal sigarenwinkeliers om terug te komen op een raadsbesluit van 13 September 1031 inzake de Zondagssluiting. Het ging ten deele om de kwestie georga niseerde of ongeorganiseerde winkeliers, waarbij de eersten den bestaanden toestand wilden handhaven, de laatsten niet. Het bleek spoedig, dat ook kerkelijk-Protestant- sclie overwegingen in liet spel wapen, althans de heer Hoytink zei bij een eventueel aan nemen van liet voorstel daartegen protest te zullen moeten aanteekencn. Dit was geen bezwaar voor den Raad om de bijlage met groote meerderheid goed te keuren. De lieer v. d. Vall had met stijgende ver wondering het betoog van den heer De Groot lid van de verkecrscommissie aange hoord, die de vernieuwing van Willems- en Turfmarkt brug wilde laten rusten tot dat andermaal de al- of niet-ftoodzakelijkheid van het Yerdronkcnoord zou zijn onderzocht. Begrepen we don heer v. d. Vall wel, dan was de toestand van de beide bruggen mi serabel Zoo te oordeelcn kon cr ieder oogen blik een ongeluk gebeuren en zulk een toe stand moet natuurlijk onmiddellijk worden herzien al gaat liet hier voorloopig nog om denkbeeldige ongelukken, terwijl er op het Verdronkenoord reeds tallooze hebben plaats gehad. Werkverruiming en voorts de waarschijn lijkheid, dat op den duur het Verdronken oord wordt tot een niet-verdronken dito ga ven den doorslag en zoo ging de bijlage er glad door, niettegenstaande de vernietigen de critiek van den heer Sloutjcsdijk op onze oude en oudërwetsche binnenstad. Hebben we den wethouder echter wel l»egrepen, dan is te verwachten een verbreeding van de heide straten langs het Verdronkenoord, een versmalling van het water en een verplaat sing van de hoornen. De gedachte daartoe werd door den heer Grondsma gelanceerd, het College maakte er eohter aanspraak op. deze reeds te hebben gekend. Het gebeurt vaker in de wereld, dat groo te geesten op eenzelfde oogenblik tot dezelf de gedachte komen De vernieuwing van de beschoeiing aan den Helderschen weg was de eerste bijlage, die na de traditioneel geworden grondver- koopen bij hamerslag ging en de heer Ven- neker vond het onjuist, dat de politie nu kwam met een aanvrage tot aanschaffing van een motorzijspan. De „staat van ontbin ding van het voorliandene rijwiel had ook reeds ten tijde van het opmaken van de begrooting kunnen worden geconstateerd. Het voorstel tot het geven van een 5-tal namen van straten vond dit keer merk waardig weinig tegenkanting De kappers en barbierszaken kregen ten aanzien van de verplichte sluiting precies wat ze wenschen en geen van de heeren kon dus bezwaar hebben tegen het voorstel van B. en W. Het eigenaardige van de agenda scheen te zijn, dat ieder agendapunt een korte disy cussie uitlokte en zoo vond dus ook het voorstel tot het vcrleencn van ccn bijdrage aan de woningbouwverecniging „Dc Mid denstand'' eenige tegenkanting. Het ging over de kwestie of de bijdrage al of niet een schuld was en de heer Zoegers refereerde aan het bloeiende Rochdale-complex, dat geen bijdragen noodig had en zelfs huurver- laging nastreefde zij het door tegenstand van overheidswege zonder succes. Aan dc noodzakelijkheid van de bijdrage veranderde dit echter niets en deze werd dus, zij het met tegenzin, geaccepteerd. „Modcrniscercn", zoo was de opvatting van don heer v. d. Borden. Wie weet, komt het eens zoo ver. Voorloopig echter blijft het toekomstmuziek. De huizen zijn nu een maal „oorlogsbouw." Een wijziging van een gemeentebegrooting voert niet dikwijls tot een uitvoerig debat. De voorgestelde verandering ten aanzien van de begrooting 1938 inderdaad lezers negentienhonderd acht en dertig was ech ter inderdaad te belangrijk om ze zwijgend te accepteeren. Ze kwam er op neer, dat de reserves der gemeente moeten worden aan getast, alvorens in de tekorten door rijksbij dragen kan worden voorzien 't Feit echter, dat het komend jaar de bedrijfsreservcs zul len moeten worden opgesoupeerd, terwijl voorts de gemeente in den loop van den tijd van overheidswege voor verschillende uit gaven is gesteld, heeft ten gevolge, dat van alle zijden hij het College wordt aangedron gen om in den Haag met klem van redenen te betoogen, dat het niet langer gaat als thans het geval is. Het ontbreekt niet aan goede wenken, het College wil graag nog eens naar den Haag gaan, maar de wethou der heeft weinig hoop. De rekening 1938 zal overigens sluiten met een nadeelig slot en de heer Hoytink heeft van den wethouder een vinnige steek te incasseeren naar aanleiding %an zijn ver kiezingspropaganda, waarin hij de oplos sing al heel simpel voorstelde. Dc wethouder zei het niet, maar we ge- looven sterk, dat hij den heer Hoytink cr van verdacht de kiezers een mooi fabeltje op de piouw te hebben gespeld. Aan argumenten om in Den Haag te berde te brengen, ontbrak het den wet houder overigens blijkbaar niet hij wees o.a. op het abnormaal groot aantal armen te Alk-maar en we zullen dus het beste er maar van hopen. De heer Hoytink menedc nog te moeten duplicecreri en werkte zich ten slotte zoo vast, dat er geen uitkomen meer aan was en hij had niet het minste bezwaar, toen de voorzitter eindelijk besloot de bijlage met een bloedend hart aan te nemen. Het volgend punt, suppletoire begrooting voor M.H. ad. f 39.524.39 ontlokte den heer v. 'd. Vall een gloedvolle rede. Hier had men te doen met „des Pudels Kern", d.w. z. met de eigenlijke grondoorzaak van de Alkmaarsche financieelc zorgen. Hij bepleit een krachtige algemeene agitatie van een groot aantal Nederlandsc-he gemeenten. De bijlage wordt daarop natuurlijk aangeno men. De aanstelling van een verificateur gaat ook al weer niet vlot. De heer Sietsma wil een hooger salaris, aangezien van over heidswege is aangedrongen op de aanstel ling van een eerste-rangs-kracht. Verschil lende leden weiden uit over de hooge eischcn, die aan den nieuwen functionna- ris zullen moeten worden gesteld en die ons de discussies in herinnering bracht omtrent den duivelskunstenaar-directeur der gereorganiseerde Alkmaarsche bedrij ven. Tenslotte ging ook deze bijlage, na een rustig woord van den wethouder, er door. Zoetjes aan vorderde de tijd, maar ook de agenda. Een 6-ial bijlagen ging bij ha merslag en reeds dachten we te zijn ge naderd tot de slotapotheose, de organisa tie van het openhaar lager onderwijs. De hr. Leesberg echter meende eerst echter nog te moeten spreken over aan- en verkoop van twee stukjes grond van een aan Hui ze „Voorhout". Het zinde hem niet, dat. daaraan verbonden werd ten behoeve van Huize Voorhout, een uitgang naar dé Hout, nog wel te gebruiken voor begrafe nissen. Tegenover deze belangrijke con cessie diende op zijn minst te staan een betaling met gesloten beurzen inplaats van een toebetaling door de stad van f 300. op grond van het feit, dat Alkmaar wat meer krijgt dan het geeft. Wethouder Klaver deed zijn best, hij be toogde, argumenteerde en deed een be roep op de welwillendheid van den Raad, hij bracht «Ie bijlage „met een genist ge weten ten bate van het algemeen belang" en nam het kleine bedrag van f 300.ten slotte en bagatelle tegenover het groote be lang van het bezit van huize „Voorhout" zelf. Maar hij hezit niet de flair van zijn buurman v. Slingerland. Hij bepleitte een verloren zaak, antwoordde bovendien on tactisch en het duurde erg lang. De heer Hoytink sprak zelfs van „gezeur". Aange nomen werd ten slotte een motie van or de van den heer v. d. Vall om de zaak aan te houden. En we kregen den in druk, dat de heer Klaver in een kleine aangelegenheid een zware nederlaag te slikken kreeg. Maar we kunnen ons ver gissen. Over het onderwijsdebat, dat de agenda besloot en dat eenige uren duurde, wil len we kort zijn. Veel nieuws hoorden we niet. De nict-confessioncclc groepen waren liet er over eens. dat de toestand bij het O.L.O. verre van goed was. Het woord „af braak" werd herhaaldelijk gebruikt en dui delijk bleek dat wij cr niet naast zijn ge weest. toen wij in den loop van den tijd dc Alkmaarsche onderwijstoestanden hekel den. Trouwens, ook de adviezen der ge raadpleegde deskundigen waarvan de eensluidendheid bij liet. College blijkbaar niet in goede aarde was gevallen be helsden hetzelfde. De burgemeester verdedigde de bijlage en de heer v. d. Vall hield zich ten slotte vast aa.n ccn tweetal stroohalmen: er was een overschot aan leerlingen en die mogelijk heid van een uitbreiding van de Hofdijk- school werd door den burgemeester blijk baar niet als een onmogelijkheid beschouwd Daartoe zou echter de medewerking noodig zijn van dc ouders. Wij zouden dit. willen uitbreiden: Noiodig is de samenwerking van allen, die het wel meenen met het O.L.O. Inderdaad! Laten wc bedenken, dat, indien de hulp niet van anderen komt, wij er zelf ook nog zijn. Het College ziet helaas geen mogelijkheid het niet. zeer ideale O.L.O. in Alkmaar te verbeteren. Dat is jammer, maar waar. Laat dan het O.L.O. zichzelf helpen! Indien de ernstige wil voorhanden is, is ook hier de weg aanwezig. En laat het O.L.O. door zichzelf te hefl- pen, de overheid dwingen om mede te wer ken. Hoe deze zaak moet worden aangepakt? We gclooveri; dat de organisaties, wier advies niet werd nagekomen, zich hierover dienen te beraden. Hoe eer, hoe beter. Gezien de eenslui-dentlheid der opvattin gen in onze onderwijskringen, lijkt, een krachtig en succesvol optreden zeer wel mogelijk. Help Uzelf! Dat woord is dikwijls 'de sleuted geweest tot welvaart. Moge het. ook hier zoo zijn! Openhaar Onderwijs! Het woord is aan Uzelf! We vergaten nog bijna te zeggen, dat de bijlage werd aangenomen. Doch dat doet er niet toe. Het Openbaar Lager Ondrewijs zal zich zelf weten te redden! Noordscbarwoude Interessante en leerzame rede door den heer L. Mallekote. Gisteravond heeft de heer L. Mallokote in de kolfbaan van den heer J. de Bakker een lezing gehouden over de draaibar) ig- lieid in de koolsoorten en de bestrijding daarvan. Deze bijeenkomst was belegd door dc luinbouwvereenigingen „De Eendracht" te Oudkarspel en „Tuinbouwbelang" te Nrd. Schorwoude. De belangstelling was vrij groot. De heer K. van Dijk ojxmde de vergade ring met welkom. Spr. deelde rnedc dat de bedoeling was dat dr. Leefmans zou komen spreken, doch die kon alleen 's mid dags en in 't drukst van de koolzctterstijd Nu heeft men den heer Mallekote bereid gevonden, een lezing te houden. De heer Mallekote zeide, dit zeer urgente vraagstuk gaarne te behandelen, al had hij liever dr. Lcefinans, den man, die al zeer veel bereikt heeft op dit gebied in den kor ten tijd, welke hij bezig is geweest Voor diens werkwijze heeft spr. zeer veel waardeering. De draaihartigheid da teert van ongeveer 1897, zeide spr.: In 1903 -1906 werd 'n onderzoek ingesteld door prof. Quanjer en prof. Ritzema Bos, met gevolg dat de koolgalimig als de veroorzaker van de draaihartigheid werd aangewezen. Of toen reeds best rij dingsp roeven zijn genomen met het toen reeds aanbevolen bestrijdings middel nicotine, weet spr. niet, maar hij verwacht het wel. Spr. maakte bezwaar tegen dc bekendmaking der resultaten van dr. Leefmans in de Prov. Comon.-vergade- ring; spr. achtte het beter dat dit geschied de ih dc koolcentra, dan kwam de onder zoeker meer met dc practijk in aanraking Spr. gaf een geschiedkundig overzicht van de draaihartigheid en de bestrijding daarvan. In het eerst is men hij de onder zoekingen niet op de juiste wijze te werk gegaan. Men heeft zich niet verdiept in den ontwikkelingsgang van de koolkalmug en zoo te hooi en te gras proeven genomen. De kring van correspondenten van den Plantcn- ziektenkundigen Dienst en ook de veilings- yereenigingen hebben veel belangstelling getoond. Er is door de veilingen een premie van pl.m f2000 beschikbaar gesteld voor den uitvinder van een bestrijdingsmiddel. Meerdere middelen zijn aan de hand ge daan. soms zeer komische; een der „uit vinders" wilde elk plantje oen half ons sui ker als „versterkend middel"' toedienen, iets wat zeer lachwekkend is, daar de planten dit „voedsel" niet opnemen. Als bestrijdingsmiddel heeft men na 1920 het buitenom verbouwen van de kool te baat genomen. Men verplaatste dus de moeilijk heid. Spoedig was ook daar de draaihartigheid, doordat men. met de planten, de eitjes van de mug hóeft meegenomen Nu gaat men naar dc Wieringerméer, maar dat is ook slechts uitstel van executie. Een oplossing was het niet! Door dit al les i« de vroege bloemkoolteelt verdwenen Te Warmenhuizen heeft men een ander middel te baat genomen: het onder glas telen van de planten: dit gaf heel vaak suc ces. Ook hieraan kleven echter bezwaren; de grooterc rijpheid van de kool bij het snij den en de noodzakelijkheid, dat men veel ramen ter beschikking moet hebben. De in 1928 aangestelde landbouwkundige ingenieur ir. Spithorst hecfl goede resultaten kunnen bereiken, maar achteraf hekeken, kan dit alleen worden toegeschreven aan geluk en toeval. Men heeft toen te vroeg victorie ge roepen. Proeven, in de volgende jaren ge nomen. hebben geen enkel resultaat gegeven met de door Ir. Spithorst gebruikte midde len. Toen de crisis zijn intrede deed, heeft ir. Rietsema on dc draaihartigheid de aan dacht gevestigd in het door hem uitgebrach te rapport met srevole dat dr. Leefmans met het onderzoek is heiast. Ook de methode van den heer Lijftogt uit Apeldoorn, het strooien van tabaks- stof (waarvan de hee.r Lijftogt alleen be wonderaar is, gelooft spr.) werd door spr. behandeld. Succes heeft men er hier niet mee gehad. Spr. gaf een uiteenzetting van het leven van de koolsalmug. De bestrij ding moéfer on gericht zijn, de eitjes of de larven te treffen, vóór ze in de gal zijn ingesloten. Het aantal larfjcs per plant kan heel groot zijn. Soms worden cr 50 a 60 per plant gevonden. De ontwikkeling van de plant na aantasting werd door spr. geschetst "Het verloop van ei tot insect duurt ongeveer 25 a 30 dagen. Op één H.A. kunnen 11A a 2 millioen muggen worden anngetroffen, waarvan meer dan de helft mannetjes, hetgeen nog ccn gelukje is. In één seizoen kunnen 3 generaties worden aangetroffen. Op luwte stelt de koolgal- mug veel prijs. De methode van dr. Leefmans. Hierna.Jjehandelde spr. de werkwijze van dr. Leefmans, die zich ten doel gesteld heeft uit te zoeken hoeveel muggen er zijn en wanneer ze uitkomen; daarvoor ge bruikte hij de bekende vangbakken op be smette terreinen. Voorts heeft hij ontdekt dat eitjes worden gelegd en het verdere verloop van de leefwijze van de mug. Een paar middelen waren slechts doeltreffend oni de larven te dooden. Ook kwam hij tot de conclusie, dat verlating van den uit- plant van vroege bloemkool gunstif werkt. Met groudbewerkingsproeven heeft hij geen succes gehad, behalve dan dat gebleken is, dat de grondbewerking in Januari minder muggen opleverden dan in Maart. In 1937 werden weer proeven genomen met verschillende middelen. Hierbij kVam ook tot uiting dat het verschijnen der muggen niet wordt beïnvloed door de tem peratuur op 't oogenblik, maar in dc maand Maart. Geconstateerd werd toen dat 't voldoende was, om tijdens de korte hoofd vlucht te spuiten. Twee middelen zijn over gebleven: de Pyiidine-zeep en Nieotinezee») In 1938 werden belangrijke resultaten be haald met deze middelen. Spr. noemde een aantal cijfers betreffende alle proeven. Vau de 23 gecontroleerde gevallen waren er 20 met gunstig resultaat. Beschadiging door bespuiting is soms wel mogelijk, speciaal met zeepspiritus-. De op lossing wordt gezocht in het spuiten. Bestui ving acht men niet gewenscht. De kosten besprekende, zeide spr., dat dit per H.A. bij pyridine f 3.43 aan materiaal kost, met ni cotine f 1.35 per H.A., hoewel spr. meent, dat men pl.m. 40 pet. hooger zal komen. Spr. ves tigde de aandacht op de noodzakelijkheid van het juister tijdstip te spuiten. Tot slot behandelde spr. een gasaanval op de larven in den grond; met één middel, zwavelkoolstof, heeft men daarmee, succes gehad, doch dit is in de praktijk niet uit voerbaar, ook in verband met de kosten. Spr. deelde nog mede, dat de waarschuwingen worden gedaan als 30 muggen per are wor den geconstateerd. Spr. concludeerde, dat dr. Leefmans er in geslaagd is de levenswijze van de koolgalmug te ontdekken en dat hij eenige doeltreffende bestrijdingsmiddelen heeft gevonden, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat over eenige tijd op rendabele» wijze weer kool kan worden geteeld. Spr. hoopte, dat dr. Leefmans dc palm der over winning der draaihartigheid spoedig in ont vangst zal mogen nemen. (Applaus). Na de pauze werden eenige vragen ge steld, welke naar genoegen door den inlei der werden beantwoord. Het was een interessante en leerzame avond. LAN GEN DIJK EEN TOCHT DOOR HET GEESTMER- AMtBACHT. Wé hadden 'gisteren het genoegen, een tocht te maken door een groot deel van het Geestmerambacht, de bekende koolstreek. Het viel ons daarbij op, dat de akkers bui tengewoon goed onderhouden waren. On kruid was er heel weinig te zien; het droge weer heeft in dit opzicht zonder twijfel een gustigeu invloed uitgeoefend. Wat den stand der verschillende tuinbouwproduc ten aangaat, ook deze viel te roemen. Over 't geheel vielen de aardappelvelden ons niet tegen, ofschoon wel eenigszins te be merken was, dat de droogte een weelderi- gen groei had tegengehouden. De kool, wel ke pas geplant was, deed het. goed. Er is meer roode kool uilgeplant dan de laatste jaren. De stand was zeer goed. Vroege wit te kool, deed het over 't geheel ook best. Wortelen stonden niet zóó florisant, doch de uien stonden best. Door de teeltibeperking heeft men ook nu zijn toevlucht moeten nemen tot landbouwproducten. Het viel ons op, dat er minder tarwe, gerst en ha ver was verbouwd, doch erwten zijn in be trekkelijk groote hoeveelheid uitgezaaid. De tuinboonen lieten wel iets te wenschen over. Alles met alles kan van een gunstigen stand worden gesproken. HET BEROEP AANGENOMEN. Een nieuwe pastorie voor de N.H. Gemeente. Ds. W. A. Nell te Jonverd heeft het be roep bij de Ned. Herv. gemeente Oudkar- spelNoordscbarwoude aangenomen. Hij zal zich metterwoon te Oudkarspel vestigen Men deelde ons mee, dat er een nieuwe pas torie zal worden gebouwd, en dat een deel van den tuin als bouwterrein zal worden verkocht, behoudens nadere goedkeuring van kerkelijke autoriteiten. OUDKARSPEL. DE WERKLOOSHEID. Over de week van 19 tot en met 24 Juni 1939 waren bij de gemeentelijke werkver schaffing baggeren 5 arbeiders geplaatst; in de steunregeling vielen 21 arbeiders, terwijl 5 werkloozen uit hun bondskassen trokken. ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag, 24 Juni j.1. stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven 31 werklooze arbeiders. D.T.S. 2—VETERANEN. 0—2. In een vooral van D.T.S.-zijde slecht ge speelden wedstrijd hebben de veteranen Dins dagavond een 20 overwinning behaald op het tweede elftal van D.T.S. NOORDSCHARWOUDE. TE WATER GEVALLEN. Gisteren is het zoontje van den heer P. SwagerKlingcler spelenderwijs te water geraakt bij dc Molenkade. De heer A. Bak ker slaagde er in, den kleinen drenkeling op het droge te brengen, zoodat deze cr met deii schrik en een nat pak afkwam. WERK OPGEDRAGEN. Hef aanbrengen van de verwarming in het veilingsgebouw van den Noordermarkt- bond is opgedragen aan de heeren D. Schui temaker alhier en J. Posthumus te Oud karspel. SINT MA ABTEN MET GROOT VERLOF. Aan den dienstplichtige J. v. d. Ham alhier, die in verband met de buitengewone omstandigheden was opgeroepen, is groot verlof verleend. Wie volgt? HOOISTEKERS BENOEMD. Tot hooistekers voor onze gemeente zijn benoemd, voor de wijk St. Maarten de hce- ren M. Louw en Jb. Keetman, voor de wijk Valkkoog de heeren A. Wit Cz .en K. Wit Dz. en voor Eenigenburg en 't Rij-pje de heeren G. Bleeker en C. Dalenberg. ST. MAARTEN. ONVERWACHT BEZOEK. Bij den heer *Haulo te Stroet, is aanko- 9 men vliegen een postduif, met een gummi- m ring aan het linkerpoot, gemerkt Haire In- dependant 258, 'n dito ring aan 't rechter poot R 477 en aluminium ring 424353 Belg cq. ONGEVAL OP SLOOPERSWERK. Bij het sloopwerk van het perceel van Mevr. de Wed. D. Blom. waaraan door drie personen wordt gewerkt, is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat werd veroorzaakt door vallende steenen. Geregeld klonk op het werk het bekende „van onderen" en „pas op" Op een gege ven oogenblik ging echter de heer C Kaag, nog te onbekend met zulk werk, zonder zich voldochde in acht te nemen, zich ver plaatsen. met het gevolg dat hem een klomp steen van groote hoogte langs het hoofd, op den rechter schouder viel. De ge volgen lieten zich ernstig aanzien. De ge waarschuwde dokter van Slooten, die spoe- j dig ter plaatse was. heeft de hoofdwonden behandeld en constateerde dat de rechter schouder ernstig was gekneusd, zoodat hij j overbrenging naar. het ziekenhuis noodza kelijk achtte. Per ziekenauto van Raven en Lingeinan is de lieer Kaag daarop naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. SCHOOBL ZANGCONCOURS. In mooi Schoorl, in deze door moeder natuur zoo rijk gezegende streek, waar ve len zich zoo vaak hebben verlustigd^ en hebben genoten van der nachtegalen'zang, zullen over enkele dagen vogels van diver se pluimage zijn te beluisteren: de bestu ren van den Bond v. Zangvcreenigingen in Noordholland en van Schoorl's Gemengd Koor organiseerden namelijk een zangcon cours in het bokende sportpark, waar zan gers uit verschillende plaatsen van onze provincie zullen wedijveren ooi den eere- palm. De jylannen hebben nu een vasten vorm aangenomen: cr is een uitvoerend comité onder voorzitterschap van den heer W. S. C. Noorda, een eerecomité met Baron van Fridagli, Burgemeester van Schoorl, als voorzitter, een Jury, bestaande uit de hee ren Jac. Bonset uit Zandvoort, L. C. Kee- rewcer uit Amsterdam en W. Zonderland uit Leeuwarden, er zijn bijzonder veel prijzen, beschikbaar gesteld door verecni- gingen en particulieren uit Schoorl en- Koedijk, en er zijn... bijzonder veel zangers en zangeressen. Zondag over een week „gaat het spel beginnen", om het nu eens te zeggen met de woorden van Paljas van Leon Ca\allo. Verwacht mag worden, dat heel Noord holland één of beide Zondagen het mooie Schoorl en het tot muziekhal omgetoo- verde sportpark zal komen bezoeken! HOOGWOUD AARTSWOUD. Op den te Abbekerk gehouden athlet.iek- dag behaalde onze gymnastiekvereeniging Q.K.K. de volgende successen: Verccnigingsprijzcn jongens 2e prijs 216^ punt; idem meisjes le prijs 2065/8 punt; Estafette jongens 2c prijs 56.4 sec.; idem meisjes I, 2e prijs 58 sec. VaardLgheidsprijzcn jongens: P. Schekker- man, afgewezen gccne. Meisjes: A. Komen, B. Visser, J Visser, B. Vijzelaar, N. Kiste- maker, T Bood, afgewezen geenc. Het turnkringspeldjc behaalden de meisjes: A. Schoonewil, T. Vos, J. Mienis, M. Land man, M. Smit, A Bakker, M. Schagen, D. List, J. Ruig. T Duinkcr. B. Schrieken, T. Tromp, V. Polsma, B. Purmer en de jon gens: A. Visser. J. Hamming, H. van der Velden, H. Vijzelaar, F. Maij, J Koonien, F. Tromp, P. Mienis, en A. Grootes. Bravo, adspiranten! KOEGRAS JULIANADORP. SCHOOLHOOFD BENOEMD. In de jongste raadsvergadering is benoemd tot hoofd der openbare lagere school alhier de heer J. Henderickx, onderwijzer te Over- schie. TOEGELATEN. Mej. N. Noot Th.N.d. alhier, leerlinge van de Opleidingsschool aan den Parallel weg, is toegelaten tot het Gemeentelijk Ly ceum te Den Helder. BENOEMING WIJKZUSTER. Zooals men weet is eenigen tijd geleden een overeenstemming gemaakt tusschen „Het Witte Kruis" afd. Den Helder en de Ver. tot IIulp bij Ziekte en Ongevallen al hier, volgens welke laatstgenoemde vereen, een onderafdeeling van „Het Witte Kruis" zou worden. Hierdoor werd dan de moge lijkheid geschapen om hier ter plaatse een zuster gestationeerd tc krijgen. Na vele voorbereidingen is het thans zoover. Op 1 Augustus a.s. zal de verpleger de heer W. Vonk als zoodanig zijn ambt neerleggen, hij wordt dan opgevolgd door Zuster Roo- zendaal uit Den Helder, die als dan het werk alhier en te Cadlamtsoog zal voortzet ten. De heer Vonk gaat zich metterwoon i;i den Helder vestigen, terwijl de zuster in het huis van den heer Vonk, Loopuijtpark 19, komt ie wonen. WIER1NGERWAARD EEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer D. Sleutel alhier len dag, dat hij gedurende 25 jaar de func tie heeft vervuld van secretaris van de af- deeling Wieringerwaard van de Holl. Mij van Landbouw. ALKMAAR GESLAAGD. Voor het examen gemeente-administratie zijn geslaagd onze plaatsgenooten de hee- I ren R. Kaptein en K. Komen. ZIJPE POLITIE. Verloren: een lichtblauw gebreid rokje. I INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 20 tot 27 Juni 1939. W ij zi gin gen: Anna Paulowna: Coop. Boerenleenbank te Anna Paulowna, Molenvaart 8, bestuurs wijziging.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6