OPHOOPING van oorlogstuig in Dantzig... De „Oranje" liet snelste DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers zuilen trachten Tsjechen te begrijpen motormailschip ter wereld Overeenstemming in ons Kabinet? Londen wil de randstaten garandeeren Laan, Schagen, Tel. VRIJDAG 30 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10918. <£w W.V. Uitg.-Mif. „HoMoflck Noorderkwortier" 4 Himmler in de Vrije Stad Polen legt versperringen aan Convooien Italiaansche wagens passeeren den Brenner. Himmler POLEN LEGT VERSPERRINGEN AAN. - CONVOOIEN ITALIAANSCHE WAGENS PASSEEREN DEN BRENNER. In den afgeloopen nacht hebben de Poolsche militaire autoriteiten op een tweetal plaatsen in den weg van Gdy- nia naar Dantzing versperringen tegen gevechtswagens opgericht. Langs niet-officieelen weg uit Dantzig ontvangen be richten doen denken dat daar zeker iets gaande is en dat in ieder geval de toestand verergerd is. Zooals gebruikelijk zijn de geruchten over een herverdeeling van Duitsclie troepen onmogelijk te verifieeren. Volgens uit Warschau ontvangen semi-officieele be richten komen voortdurend munitie en manschappen in Dantzig aan. Voorts wordt gemeld, dat zestien kanonnen gister avond ten oosten van Dantzig aan land zijn gebracht. CONVOOIEN ITALIAANSCHE WAGENS PASSEEREN DEN BRENNER. - CON CENTRATIE VAN ITALIAANSCHE TREI NEN VOOR VERVOER VAN DÜITSCHE TROEPEN NAAR ITALIë IN GEVAL VAN OORLOG? Volgens uit Oostenrijk door het socialistische orgaan Berner Tagwacht ontvangen berichten zouden dag en nacht convooien Italiaansche wagons den Brenner pas seeren en gezonden worden naar Insbruck, Salzburg, Wels en Weenen. De grootste opeenhooping van wagons zou geconstateerd zijn op het goederenstation te Wels, waar een vijftigtal rangeersporen kortgeleden aangelegd zijn. Het Zwitsersche blad meldt, dat de Oostenrijksche be volking verontrust is over deze voorbereidingen, die al verscheidene dagen duren. Oostenrijksche spoorweglieden zouden de mecning hebben uitgesproken, dat doel van deze concentratie van Italiaansche treinen vervoer van Duitsche troepen naar Italië is .in geval van oorlog. De „Mafcin" schrijft: „Het staat vast, dat ccn vrij aanzienlijk getal Duitsche officieren en manschappen te Dantzig is aangekomen voor het vrijwilli gerscorps en clat belangrijke voorraden wa pens en munitie zijn gezonden." Volgens de „Figaro" worden de 2000 te Dantzig aangekomen Duitschers gebruikt als instructeurs voor het vrijwilligerscorps, dat een eventueelen opmarsch der Poolsche troepen moet. ophouden, tot de Duitsche troepen over den Weichsel zijn getrokken. De „Jour" constateert dat, hoewel liet moeilijk is de waarheid te peuren uit de verwarrende berichten over Dantzig, er geen rook zonder vuur is. Wij zien hier, al dus het blad, toepassing van de tactiek van, het paard van Troje. De „Petit Parisien" schrijft: „Wij hooren, dat men te Berlijn speculeert op verschil len in appreciatie, die zich bij een zeker gedeelte van de Britsohe en Fransche mee ning zouden manifestecren voor het geval het tot een conflict mocht komen naar aan leiding van het vraagstuk Dantzig. Derge lijke berekeningen kunnen slechts tot een verkeerde conclusie leiden. Londen en Parijs hebben, gesteund door de eenstemmige open bare meening, besloten zich te verzetten te gen iedere nieuwe daad van geweld en daaraan zullen zij zich houden, onverschil lig of die daad te Dantzig of elders wordt gepleegd. Engeland en Frankrijk zijn thans machtig genoeg om dergelijke mogelijkheden met de grootste koelbloedigheid onder oogen te zien." De „Excelsior" zegt, dat iedere Duitsche onderneming tegen Dantzig, die Poolsche maatregelen zou uitlokken, onmiddellijk tot de beloofde stcunverleening van Engeland en Frankrijk aan Polen zou leiden. De „Ordre" schrijft: „Als Hitier te Dant zig wint, is liet met Polen gedaan. Hitier is dan meester over alle volken in Oost-Europa en Frankrijk en Engeland hebben slechts te ontwapenen en zijn bevelen af te wachten. Daladier maakt zich over dit punt geen en kele illusie." TE BERLIJN GEEN INLICHTINGEN TE VERKRIJGEN. Hel is moeilijk te Berlijn nauwkeurige aanwijzingen te krijgen ten opzichte van (ie geruchten, die in het buitenland de ronde doen en volgons welke de politie te Dantzig .versterkt zou zijn met elementen uit Duitschland. Gezaghebbende kringen te Ber lijn erkennen, dat de autoriteiten te Dant zig zouden hebben besloten, in overeenstem ming met het Dantzigsch-Poolsche accoord, het kader der politie aan te vullen, dat ech ter niet zal stijgen tot het overeengekomen peil. Men verzekert echter, dat deze nieuwe recruten uitsluitend van Dantzigsch gebied afkomstig zijn. De Dantzigcr Vorposten schrijft: „Men kan van Dantzig niet eischen onverschillig te blijven, wanneer van Poolschen kant oor- logsdreigeinonten tegen deze onbeschermde stad worden uitgesproken. Dantzig brengt niets voort op militair gebied, dat vergele ken zou kunnen worden met de militaire mobilisatie en de militarisatie van het cla- gelijksche leven, welke in Polen een perma nente staat van zaken zijn geworden. Dat be- teekent niet, dat de organen der Dantzigsche politie niet in staat zouden zijn de bevol king van Dantzig het gevoel van haar vei ligheid te verzekeren en haar te waarbor gen, dat zij in volkomen gerustheid kan ar beiden." Overigens noemt het blad de Poolsche voorzorgsmaatregelen kinderlijke demon straties, bestemd om de door de oorlogs campagne der Poolsche pers opgewekte angst der Poolsche bevolking te kaknee- ren. Omtrent het vrijwilligerskorps ver klaart dit blad, dat het onjuist is te be weren, dat er zich „Duitsche soldaten" te Dantzig bevinden, terwijl het met betrek king tot den bouw van een pontonbrug over de Nogat slechts herhaalt: „Wij heb ben niets te verbergen voor de openbare meening, want er gescheidt niets, wat on wettig is". Op het raadhuis heeft gouwleider Forster gisteren een langdurig onderhoud met zijn medewerkers gevoerd. In de stad ziet men een ongewoon groot aantal S.S. lieden imet armbanden waarop de woorden „Daiv/iger Heimiwelir". De onlangs gebouwde kazernes en barakken liggen vol met jonge lieden, afkomstig uit Oost-Pruisen. „Zuivering" der stad. Himmler, de chef der Gestapo, gearriveerd. Naar vernomen wordt is Hilmimler gis termorgen in Dantzig aangekomen, om er de nalionaal-socialistisclie formaties te in- specteercn. Poolsche kringen in Dantzig verklaren echter, dat het doel van dit bezoek niet zoozeer een inspectie is, als wel een zuive ring, die het verwijderen van twijfelachtige elementen ten doel heeft. Groot vertrouwen in Polen. De crisis rond Danzig heeft, zegt Un. Press, in geheel Polen een stemming van verbetenheid en verzet in het leven geroe pen, die alle partij- en rassen-oneenigheid heeft wegevaagd en aan 's lands chro nisch wankelende economische machine nieuw leven heeft ingestort. De haat tegen Duitschland neemt sterk toe in Polen. Op een muur in do nabijheid van den hoofdingang van het ministerie van hui- tenlandsche zaken lazen wij met krijt ge schreven de woorden: „Wij willen een an der Grumvald". (De bloedige slag van Grun wald bij Tannenberg in het jaar 1110, bracht den Polen, bijgestaan door de Li- tauers, een schitterende overwinning op de „orde van de Duitsche Ridders") De woor den staan daar reeds sedert April en er is niemand, die opdracht heeft, ze uit te wis- schen. Bij een reis door Polen krijgt men overal waar men met de bevolking in aanraking komt, den indruk van kracht en groot zelf vertrouwen. In hooge officieele kringen be seft men echter ten volste, dat een oorlog zelfs indien het gunstig voor Polen ver loopt, millioenen dooden zou eischen en de verminking zou beteekenen van alles, wat er na 's lands herrijzenis werd tot stand gebracht. Een van de leidende Poolsche diplomaten schetste ons de situatie aldus: „Wij kun nen het uithouden. Wij hebben mannen, die sedert eeuwen weten wat vechten is. Maar deze moeten alle illusie la ten varen. Gouwleider Henlein, de vroegere aanvoer der der Sudeten Duitschers heeft tijdens een te Praag gehouden betooging een rede ge houden, waarin hij zeide: Wij beschouwen den huldigen, staat van zaken als definitief en zullen er nooit in toestemmen, dat de levcnsruimte van het Tsjechische volk dient om de belangen' van het Duitsche volk te bedreigen of de impe rialistische belangen van eenigo andere mo gendheid -dient. Wij zullen al het mogelijke doen om tot een goede verstandhouding te komen, doch zullen dat wat wij pas gewon nen hebben krachtig verdedigen. Het Tsje chische volk moot inzien, dat in den huldi gen toestand niets kan worden veranderd en dat het zijn gereserveerde houding te genover het Duitsclie volk moet laten va ren. Wij zullen trachten het Tsjechische volk te hegrijpen en het noodige geduld heb ben, want wij weten, dat het niet ineens zijn illusies kan laten varen. Doch ons ge duld zal niet eeuwig zijn en als de orde in dit land ooit verstoord wordt, zullen wij haar zelf herstellen. Als een lichtende boei voor de Scheveningsche kust. Een draadloos A.N.P.-telegram aan boord van de „Oranje" meldt: De driedaagsehe technische proeftocht is volkomen geslaagd Het schip heeft aan alle eischen, die de opdrachtgeefster, de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft gesteld voldaan, Tijdens den officieelen proeftocht, die op 15 Juni a.s. zal worden gehouden, zal het schip door de directie van de „Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij". op welker werf de „Oranje" werd ge bouwd, aan de reederij worden overgedra gen. De door de „Oranje" bereikte grootste snelheid zooals men zich herinneren zal bedroeg deze op de afgemeten mijl 26.30 mijl per uur betcekcnt, dat het schip het snel ste koopvaardijschip van Neder land en het snelste motormailschip ter wereld is Wat de machine sterkte betreft, staat de „Oranje" op de negende plaats in de wereld. De Oranje voor Scheveningen. De felle zuidwesten wind blies gisteravond langs den Schevening- schen boulevard en hoewel een ver blijf op de terrassen nauwelijks aangenaam genoemd kon worden, waren toch vele duizenden naar de badplaats gekomen, niet alleen om bet groote vuurwerk te aanschou wen, doch zonder twijfel ook om de tweede groote attractie van dezen avond te beleven: de „Oranje" schit terend verlicht, zou voor de kust verschijnen. Om half tien kwam de mailboot uit noor delijke richting voor Scheveningen, waar de ankers werden uitgeworpen. De zeestroo- ming maakte het noodig de ligging van het schip te corrigeercn, opdat de bakboordzijde naar de kust gekeerd bleef. Naarmate het donkerder werd teekenden de fraaie lijnen van de Oranje zich duide lijker tegen rlen horizon af. Vooral liet ach terschip en de promenade-dekken baaddën in een zee van electrisch licht. Zonder twijfel zette de Oranje luister bij aan het slot van dezen Oranjedag.. Om half elf gingen de lichten op den boulevard uit en begon het vuurwerk met luide ontploffingen.. Als een lichtende boei dreef de Oranje, met den achterkant naar de kust gekeerd. Later op den avond verdween het schip in volle zee. Hedenochtend is het schip te IJmuiden binnengeloopen. Men verwacht het schip vandaag in de hoofdstedelijke haven. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Verwachting: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele lichte plaatselijke regen buien, weinig verandering in temperatuur. Meest mati ge Zuidwestelijke tot Wes telijken wind. Of BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Gisterochtend is aan het Departe ment van Algemeene Zaken een ministerraad gehouden, waarin op nieuw het hudgetaire probleem ter sprake is gekomen. Volgens inlichtingen in parlemen taire kringen zou, naar de N. R. Ct. meldt, een verzoening der tegenge stelde standpunten uiterst moeilijk zijn. Toch acht men het niet uitgesloten, dat, mede onder den druk der inter nationale omstandigheden, op het laatste oogenblik nog een vorm van overeenstemming zal worden bereikt. R.K. MINISTERS CONFEREEREN. Gistermiddag hebben de katholieke mi nisters in het dr, Schaepmanhuis. waar het hoofdbestuur van de R.K. Staatspartij ze telt, geconfereerd. Hierin kan men een aan wijzing zien zoowol in de richting van een waarschijnlijk aftreden, als in die van nog niet beëindigde besprekingen in het kabinet. Het zou immers, aldus de Tel., mogelijk zijn dat de minister-president gistermorgen een zekere grens heeft aangegeven welke hij in ieder geval wenscht te bereiken als voor waarde voor verder aan het bewind blijven en dat de katholieke ministers nu met het oog op vandaag in den ministerraad voort te zetten besprekingen hieromtrent het oordeel hebben willen inwinnen van hun hoogste partij-instantie. Hoe dit zij, of er een kabinetscrisis komt of dat er besloten wordt om aan het bewind te blijven, in parlementaire kringen neemt men aan, dat een officieele publicatie niet vóór Zaterdag is te verwachten, en dat dus de Tweede Kamer, is deze veronderstelling juist, vanmiddag nog gewoon bijeen zal ko men. Het tweede regiment luchtdoelartillerr.e deed Donderdag zijn intrede in Alk- - maar. De marsch door de stad* Het laatste Britsch—Fransche voorstel aan Moskou zéér ver strekkende Men meent te weten, dat de Britsdhe ambassade te Moskou Woensdagavond' de insructies uit Londen heeft ontvangen. Seeds en Strang hebben gistermorgen een bespre king gevoerd met den Franschen ambas sadeur Naggiar. Aan het einde van den middag begaf Strang zich naar de Fran sche ambasade gelijk hij dat trouwens v^el vuldig doet sedert zijn aankomst in Mos kou. In de Britsche ambassade schijnt men vandaag geen onderhoud met Molotov te verwachten. Vrijdag is er rustdag in Rusland. Het is dus waarschijnlijk, dat het vol gende onderhoud morgen plaats zal heb ben, zoodat de Franschen en Engelschen nogmaals zullen kunnen beraadslagen. De diplomatieke medewerker van de „Ti mes" schrijft naar de N.R.Crt. meldt: Het laatste Britsch'Fransche plan dat in den vorm van instructies aan de twee ambassadeurs naar Moskou is gezonden heeft de be doeling om spoedig overeenstem- ming tusschen de drie mogendhe den tot stand te brengen en bif "cle opstelling cr van is ten volle reke ning gehouden met de Russische verlangens. Het gaat veel verder dan vroegere plannen. In het bij zonder voldoet het aan den Rus- sischen wensch, dat Estland, Let land en Finland onder de weder- zijdsche garanties van het voorge stelde pact moeten vallen. De garanties zouden voorzien in onmid dellijke samenwerking bij het weerstaan van agressie tegen een van de drie mo gendheden of tegen een staat, welks onaf hankelijkheid als een levensbelang van een van haar wordt beschouwd,.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1