I ritsch waarschuwings- offensief tegen Hitier DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Vergist U niet, wij zullen vechten voor onze vrijheid! Duitschland is geen speelbal meer h ChamberlainEden, SirSimon, Sinclair, Cripps en Greenwood, ja zelfs de Britsche Koning, spreken, zij het indirect, tot het Duitsche volk Een nederlaag der Amerikaanscbe regeering U/EERBERICHT Churchill en Eden weer ia de Britsche regeering? Nieuw reddings systeem bij Duikboot rampen Laan, Schagen, Tel. 20. HAANDAG 3 JULI 1939. 83e Jaargang. No. 10920 Uigave der N V. Uitq.-Mir. „WoHon* NoOfd.i*wqrtier" htsbe- L werlt^Nicuws spanning mm T 1 te Mandsjoekwo Concentratie van Buiten-Mon- goolsche troepen. strikt' n. En e on- h wel op de 1JVerL Naar eerst thans wordt gemeld hebben Ver~ de gemengde Mandsjoekwo-Japansche troe- ,n op 22 Juni een tegenaanval onderno- 4en op de troepen van Buitenmongolië, wel ;e zich <en zuidoosten van het Boeir Nor ieer op Mandsjoekwosch gebied hebben ge nesteld. I'1 een reeks schermutselingen le den de^roepen van Buïtenmongolie zware e ver-;j kan» deloosB k wij zet' valt1 verjiczen. Steeds weer deden nieuwe troepen f.er' uit Buitenmongolië voorzien van pantser- jst wagens en artillerie invallen, doch telkens werden zij door de vereenigdc strijdmacht van Japan en Mandsjoekwo met zware ver liezen teruggedreven. Naar thans gemeld wordt concentreeren _3 troepen van Buitenmongolië zich op- niemv, waardoor een nieuwe spanning aan grens is ontstaan. :n. Ze de te- t nog- hun geheel unnen groote ;r zul-_ van enken, uld, is ener» niet- Vrij meester van zijn vrije be sluiten. Felle rede van Rudolf heef! 1 eö 5EN VERGELIJKING JET IERLAND. ge- begin* Rijksminister Rudolf Hess heeft ter gele- jnheid van den „Gouwdag van den West- B)l' te Mannheim een redevoering gehou- In, waarin hij o.m. zeide: Nog nimmer is k af et Duitsche volk zoo aaneengesloten en zich 'ft op >o van zijn kracht bewust geweest als is- hans. Duitschland is niet meer de speell>al .ndera, an vreemde mogendheden en van vreemde zich yillekeur, doch Duitschland is vrij meester een 'Mi zijn vrije hesluiten. >nmid- j De strijd gaat volgens het buiten land niet tegen het Duitsche volk, doch slechts tegen zijn leiding, slechts tegen zijn politiek systeem. Duitschland kent dat. Uit Engeland hoort men, dat de veiligheid v. Enge land niet verminderd wordt door een vrij en vriendschappelijk Ierland, doch aanzienlijk versterkt, waarme de men wel zal bedoelen, dat ook ©tsohlands veiligheid aanzienlijk gtooter zou zijn, wanneer Tsjechie in ouden vorm zou zijn blijven Wortbestaan! ier tot >erdere ht, de de van ist; 21 .4 jaar ur per lezen. -2 jaar .3 jaar -4 jaar -5 jaar jaar jaar -14 j- -19 J. HESS. In hoeverre de Ieren zich vrij gevoelen en vriendschappelijk hun. stemming tegen- jer Engeland is, mag Engeland zelf beoor- ilen. Doch in Duitschland kan men ge- 'Selijk betwijfelen, dat Engeland zich ook itelijk veilig zou voelen, wanneer dat krland uitgesproken tegen Engeland gerich- P pacten zou sluiten en wanneer het er te- plljkertijd geen twijfel over zou laten be gaan, dat het de geschikte basis zou zijn voor algemeene luchtaanvallen tegen Enge land, zooals eens Tsjechië tegen Duitschland. In ieder geval gevoelt het Duitsche volk fh veiliger bij den tegen woord igen toe- io ^Voorts zeide Hess, dat het woreldjoden- fltoi en do wereld vrijmetselarij er kennis Jan moeten nemen, dat hun spel in Duitsch- F1(l thans ondubbelzinnig en definitief ver- r'on is. De omsingeling van Duitschland 'j1 Italië moet succesloos zijn, omdat de as .erker is dan de krampachtig aaneenge- pnde omsingelingsverdragen der andere ,endheden. J Twee dingen zijn wel heel erg duidelijk: de spanning om Dantzig neemt van uur tot uur toe en in diplomatieke kringen te Lon den en Parijs verwacht men spoedig een crisis, en men is er in Britsche regeeringskrin- gen niet volkomen zeker van, dat Hit- Ier door zijn adviseurs volkomen op de hoogte is gebracht van het vastberaden En- gelsche standpunt. De geheime Britsche dienst schijnt omtrent de isolatie van den Führer merkwaardige dingen te hebben medegedeeld en men overweegt in Londen dan ook om Henderson, den Britschen ge zant, nogmaals met een persoonlijke bood schap tot Hitier te zenden, teneinde de „be schuttende" kring, welke men aanneemt dat den heerscher van het- Derde Rijk om ringt, te doorbreken. Blijkbaar om Hitier persoonlijk te bereiken, is ook een waarschuwingsoffensief tegen den Duitschen Führer ont brand. Verleden week de ernstige rede van Engelands mi nister van buitenlandsche zaken, Lord Halïfax en het hartstochtelijk persoonlijk beroep van Winston Churchill op Hitier en thans weder een serie radiotoespraken van vooraanstaande Britsche Staatslieden met Chamberlain aan het hoofd, die allen als om strijd verzekerden: Wij wil len vrede met Duitschland, maar zullen ons met de wape nen in de hand verzetten tegen elke verdere agressie. Om aan deze vastbeslotenheid kracht bij te zetten is, voor het eerst in de geschiedenis van het Britsche Rijk door de koning, ver gezeld van de koningin, de parade afgenomen van liet „vierde leger", de vrijwilligers van den nationalen dienst In Hy dep ark defileer den 20.000 vrijwilligers uit alle deelen van Engeland samengekomen: territoriale regi menten, vrijwilligers van de marine-reserve, geneeskundige dient, personeel van de lucht macht ert de vrouwelijke vrijwillige hulp voor de luchtmacht Ook een gemotoriseerde divisie van de Londensche territoriale troepen, bestaande uit 180 lichte tanks, mitrailleurs op auto's kanonnen, auto's voor troepentransport en ongeveer 130 motorrijwielen met zijspan de fileerde voor den vorst. Chamberlain zeide, wijzende op deze para de, dat hierdoor voor het eerst de civiele verdedigingskrachten worden erkend als een definitief deel van de organisatie tot de be scherming van het land. Dit is, zeide Chamberlain, de natuurlijke ontwikkeling, welke een gevolg is van de erkenning dat de moderne oorlog niet langer een conflict is, dat beperkt is tot de legers der betrokken landen. In deze dagen van be schaving is ook de burgerbevolking in de vuurlinie en 't is de plicht van iederen bur ger mede te werken aan de verdediging. Daarom werd aan allen gevraagd wat men kon doen en welke rol men kon spelen in den nationalen dienst. Uw antwoord is ge geven en in enkele maanden tijd zijn onge veer een en een kwart millioen vrijwilligers toegetreden tot alle onderdeelen van de ver dedigingsmacht. Na de vrijwilligers geprezen te hebben, zei de Chamberlain, dat iederen dag welke voor bijgaat, een nieuwe perfectioneering ziet van den nationalen dienst. De wetenschap van hetgeen reeds is geschied moet het vertrou wen in de geschiktheid om de toekomst het hoofd te bieden met kalmte en gelijkmoedig heid doen toenemen. Chamberlain voegde hieraan toe: „Ik be hoef hieraan niets met eigen woorden toe te voegen, want ik heb een boodschap des Ko ning^ voor u en hierin zegt Zijne Majesteit: „Het is een groot genoegen, zoowel voor mij als voor de Koningin, vanmiddag het défilé gade te slaan van de vrijwilligers van den nationalen dienst. Het is voor ons een zeer indrukwekkende demonstratie van den geest van dienen, welke thans overal in het land bestaat. Gij weet, dat al onze maatregelen niet ten doel hebben een oorlog uit te lokkon, doch om den vrede te bewaren Nog hopen wij dat de landen mogen loeren tezamen in broe derschap en harmonie te leven. Wij zijn even wel vastbesloten niets ongedaan te laten om de veiligheid van het land te bewaren en hiertoe dragen de vrijwilligers van den na tionalen dienst bij, waarvoor zij al onze dank baarheid verdienen." Na deze boodschap van den koning zei de minister-president Chamberlain nog dat wij op het oogenblik in een moeilijken en gevaarlijken tijd leven. Engeland is een vreedzaam land en verlangt met niemand te twisten. Niemand moet zich evenwel ver gissen en veronderstellen dat wij niet in staat zijn onze geheele kracht in de schaal te werpen, wanneer dit noodig zou blijken om een aanval, hetzij op onszelf, hetzij op hen, welker onafhankelijkhcd wij beloofd hebben te verdedigen, af te weren. Ook de anderen spraken in dezen geest. Eden. Eden zeide o.a. dat de toekomst er somber uitzag, doch dat hij een ooylog niet onver mijdelijk achtte. Hij is overtuigd, dat wan neer de vastberadenheid van Groot-Brit- tannië op het vasteland van Europa wordt ingezien, er geen oorlog zal komen. Het Britsche volk fceeft besloten, dat het in het vervolg niet zal aarzelen voor be dreigingen, och zal wijken voor geweld. Er zijn twee noodig om vrede te bewaren en er kan geen waar internationaal begrijpen zijn, wanneer alle beloften en verdragen cynisch worden verbroken of ruw worden opgezegd. De tijden veranderen sneller dan velen wel denken, aldus Eden. We gaan naar een nieuw tijdperk, beheersclit door nieuwe krachten en er kan geen terugkeer zijn tot de zelfzuchtige dagen van weleer. De toe komst moet worden tegemoet getreden met methoden van de toekomst. We moeten plannen maken, organiseeren en financie ren op ongekenden schaal. Indien het risi co van de toekomst groot is, de mogelijkhe den zijn onmetelijk. De gelegenheid is er en ik vertrouw, dat onder een vastberaden leiding het Britsche volk deze gelegenheid even snel en even zeker zal grijpen als dit in het verleden het geval is geweest. Sir Simon. „Er is op het oogenlblik geen twijfel over het standpunt van Engeland", zoo zei de Sir John Simon in een rede te Sheffield Nooit is de bedoeling van Engeland zoo duidelijk, door allen, die het wenschen, begrepen. Het doel van Engeland is den vrede te dienen, want er is geen land, dat zoo aan den vrede verknocht is, doch ook is er geen land, dat zoo vastbesloten is, in dien noodig, offers te brengen teneinde den grondslag, waarop de wereldvrede moet rus ten te schragen of te herstellen. Stafford Cripps Tn een toespraak tot mijnwerkers te Fo- rest of Donn in Glouc'estershire heeft Staf ford Cripps de leider van de linkervleugel der Labour Party gezegd: Wij zuilen niet toelaten dat wij door anderen overiieersciht worden, dat wij onze vrijheid zullen verlie zen of be>velon over onze aangelegenheden van anderen zouden hébben af te wachten. Indien men daartoe tracht te komen, zijn wij bereid ons als verecnigd volk te ver dedigen. Voor dat doel zullen wij alle bondgenootcn en beschikbare hulpmiddelen bijeenbrengen." Burgin. Ook do minister van bevoorrading, Bur gin, heeft zijn stem laten hooren. Hij sprak op een feest in de Earlshall ter oere van de nationale regeering Een armzalig handje vol menschen van de wereldbevolking van tweeduizend millioen heeft in dit jaar 1939 gepoogd de geheele beschaafde wereld door afpersing te beheerschen. Wij hebben niet zoozeer bewapend om onszelf te beschermen, wie toch het Ver- eenigde Koninkrijk zou willen aanvallen, teekent daarmee zijn eigen doodvonnis doch omdat de kleine landen die mooie woorden hoorden, doch te lijden hadden van overweldiging en werden opgeslorpt door een bewind, dat zij verafschuwden. Buigin zeide verder, dat hij niemands vijand is, doch geen land moet denken, dat het Britsche imperium een rijpe boomgaard is, waar men kan komen plukken. De leider van de oppositioneele labour- parly, Arthur Greenwood, heeft in een ver klaring aan Reuter over den internationa len toestand, gezegd, dat de hinderpaal tot het vestigen van den vrede is, dat Hitier niet gelooft in de oprechtheid van de verkla ringen van Engeland. Engeland verlangt geen oorlog en zal alleen het zwaard trek ken in de verdediging van de beginselen, Welke deel uitmaken van de onafhankelijk heid en vrijheid. Er is een conflict tusschen de politiek van aanval en de beginselen van vrije onder handeling, om te komen tot een regeling van de eischcn en twistpunten. Het samen gaan van mogendheden tot het tegengaan van een aanval is het onvermijdelijk gevolg van de bedreiging van kleinere staten. Sir Archibald Sinclair. In een massavergadering van Liberalen te Bad ford heeft Sir Arohibald Sinclair gezegd dat indien iemand een oorlog forceert tegen Engeland, of tegen een van de landen, wel ke Engeland beloofd heeft te zullen verde digen, dan zullen in Engeland geen defai- tistcn gevonden worden. Het hart van het Britsche volk is sterk. Sinclair zeide verder, dat de samenwer king met de Sovjet Unie des te noodzakelij ker is, nu te Mucnchcn de vrede moeilijker te bewaren is gebleken. Eden en Churchill moeten niet èlleen in de regcerïng worden opgenomen, doch moe ten zitting hebben in de commissies van de regcering, welke den dagelijksch'en gang van zaken behandelen. Woede en teleurstelling onder Roosevelt's aanhangers. „Bok- kesprongen van het congres spe len de totalitairen in de kaart". Naar aanleiding van het neutraliteitsont- werp van Bloom merkt men op, dat het aan nemen van het amendement van Vorys een nederlaag voor de regeering beteckent. Cor- dell IIull had duidelijk te kennen gegeven dat de regeering in tijd van oorlog alle vrij heid wenschte te behouden ten aanzien van den verkoop van wapens. Het amendement van Vorys legt een beperking op, welker be- teekenis nog nader onderzocht moet wor den, maar die een verwerping van het regee- ringsstandpunt inhoudt. Woede. De aanhangers van president Roosevelt zijn woedend over de „rebellen" in het con- Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke Zuidelij ke wind, zwaar tot half be wolkt, mogelijk nog eendge regen, zelfde temperatuur als gisteren. gres, die in een paar uur tijd de twee voor naamste onderwerpen van de voorstellen der regeering hebben verworpen. Zij voorspellen, dat de president de „obstructie-voerders", die verantwoordelijk zijn voor het verwerpen van 't uitvoerverbod van automatische wapenen in het Huis van Afgevaardigden en de „vrij buiters" in den Senaat, die de monetaire wet hebben doen vallen, thans het leven moeilijk zal maken. Zij veronderstellen, dat het antwoord van den president een radiorede zal zijn, waarin hij een beroep zal doen op het land. De politieke journalist Lindley, die den president zeer na staat, heeft ge schreven, dat de bokkesprongen van liet congres de totalitairen in de kaart spelen en de democraten aan hun bewind doen wanhopen. Droefheid en teleurstelling. Cordell Huil de onderstaatssecretaris heeft een krachtige verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat het -optreden van het congres een reden van droefheid en teleurstelling is, indien men het beziet uit het standpunt van den vrede en het grootste internationaal be" lang voor de Verccnigde Staten. Het voorstel was niet alleen er op bere kend de Verèfcnigde Staten buiten een oor log te houden, voor het geval deze mocht komen, doch, en, dit is het belangrijke, het meest geschikt om het uitbreken van een oorlog tegen te gaan. Hiermede werden re geering en land volkomen binnen de gren zen van de algemeen erkende internationale wet gehouden en Huil spoorde daarom nog maals aan het voorstel te aanvaarden. Britsche volk zou op hun terug keer aandringen. Er gaan in Engeland hardnekkige geruch ten, dat Winston Churchill in de regeering zou worden opgenomen. Krachtige aandrang wordt op Chamberlain uitgeoefend om het parlement zoodanig te wijzigen, dat ook Eden zitting zal hebben. Men wijst erop dat Churchill en Eden het "vertrouwen van het volk hebben, en ook dat hun deelname aan de regeering ongetwijfeld indruk op Duitsch land zou maken. Zij toch zijn de felle be strijders der Duitsche agressiedaden. In Italië heeft men een nieuw reddingsmiddel uitge vonden in geval van duik bootrampen. Op de huitem huid van den onderzeeër wordt een metalen reddings kamer met vijf cylinders aangebracht, waarin de be manning naar de oppervlak te der zee kan stijgen. Deze reddingSkamer wordt be diend vanuit 't. interieur van de boot: door een paar een voudige, manipulaties laat het metalen gevaarte los, stijgt en is verder in staat geruimen tijd drijivenid te blijven. Op deze wijze kun nen 40 man per „stijgim den dood ontkomen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1