Familiebezoek per DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Drielandenprotest te Daotzig Een besparing van 8 tot 14 procent Nieuwe complicaties ia Moskou Dantzig staakt de betalingen Vanaf a.s.Vrijdag trein wordt gezinsretours verkrijgbaar gOCQKOOp! De Nederlandsche Spoorwegen kwamen, dank zij onze rechtspraak triomfeerend te voorschijn uit den strijd met de wilde bussen, maar nu moeten zij ook toonen, de zege waardig te zijn! En zij dóen dat! Onder de voortvarende leiding van prof. Goudriaan wordt alles in het werk ge steld, opdat het publiek de goedkoope busreisjes zoo spoe dig mogelijk vergeet en met animo naar de loketten der spoorwegstations snelt, teneinde zich tegen steeds zach tere prijsjes van spoorkaartjes te voorzien. Het laatste snufje op het gebied der spoorwegtariefsverlaging wordt ons vanaf Vrijdag 7 Juli a.s. gepresenteerd. Vanaf dien datum zullen nl. gezinsretouren verkrijg baar zijn, en wèl voor 5 tot en met 9 tezamen reizende per sonen, dus ook voor kleine gezelschappen, die zoowel de heen- als de terugreis tezamen afleggen. Deze retours worden op naam gesteld en zullen geldig zijn voor de tweede en derde klasse. Speciaal voor groote gezinnen. Deze maatregel zal speciaal een tegemoet koming beteekenen voor de groote gezinnen, waarvan de kinderen den leeftijd van 10 jaar reeds hebben overschreden. Zooals bekend is, reist een kind beneden de 4 jaar voor niets, terwijl voor een kind beneden de 10 jaar half geld betaald dient te worden. Natuurlijk zal het voor velen op den duur niet gemakkelijk zijn te bepalen op welke wijze men het goedkoopst gebruik zal kun nen maken van de spoorwegen. In dit opzicht kan men volledig rekenen op de service der spoorwegen, omdat de ambtenaren aan de loketten dit voor ieder geval afzonderlijk met de grootste welwillendheid zullen uitzoeken, zoodat men zich daarover geen kopzorgen zal behoeven te maken. De biljetten behoeven niet tevoren te wor den besteld, doch worren op aanvraag on middellijk verstrekt. De geldigheidsduur. De gezinsretours hebben denzelfden geldig heidsduur als gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours die tusschen 7 Juli en 7 Augustus genomen worden, een maand en die op 7 Augustus en later geno men, tm. 5 September 1939 geldig zijn. Met ingang van 5 September 1939 wordt de geldigheid een dag, indien genomen op Maandag t.m. Vrijdag en 3 resp. 2 dagen, in dien genomen op Zaterdag resp. Zondag i (weekeindgezinsre tours). Met de gezinsretours wordt beoogd de bin- fnenlandsche verplaatsing van gezinnen te vergemakkelijken, b.v. door familiebezoek. Zij zijn dus niet g~ldig in de D-treinen en in - enkele andere belangrijke treinen, die voor namelijk het internationale verkeer bedie nen. Hoeveel bespaart men? De besparing bij het gebruik van ge zinsretours komt neer bij vervoer van 5 personen op 8 procent en van 9 personen op 14 procent. Utrecht Amsterdam W.P. (36 km) 3e kl, voor 6, personen: 36 x 8.4 x 2 ct. G04.8 ct., afgerond f6.05 (de prijs van 6 gewone retourkaarten bedraagt f 7.20)Zwolle—Groningen (105-kin) 2e kl.' voor 8 personen: 105 x 16,2 x 2 ct f 34.02 (de prijs van 8 gewone retourkaarten bedraagt f39.60.) De gezinsretóurs zijn behalve voor gezin nen, ook voor niet-in gezinsverband reizende groepen van 5 personen verkrijgbaar. Zij worden gesteld op naam van /den aanvrager die het van zijn handteekening.moet vóór zien. Men-behorft niet op te geven met welke treinen gereisd zal worden. Zooals bekend was dit wel het geval bij.het gebruiken van gezelschapsbiljetten. De lieen- en terugreis moeten gezamenlijk afgelegd worden. Beide mogen binnen den geldigheidsduur op alle stations onderbroken 'worden. De op een ge zinsretour reizende personen dienen in den trein zooveel mogelijk' bij elkaar plaats te nemen en .moeten gezamenlijk door dezelfde uitgangscontrole gaan. Niet in alle treinen! De gezinsretours zijn niet geldig, ook niet tegen bijbetaling van vracht of toeslag, in D-treinen en evenmin in een beperkt aanlal. treinverbindingen, voornamelijk met het zui den des lands. De gezinsretours worden niet afgegeven, naai- de NederlandschDuitsche of Néder-- landschBelgische grenspunten. De spoorwegen zullen er wel bij varen! Hoewel prof. Goudriaan in zijn uiteenzet ting op de laatste persconferentie van oor deel was, dat de consument conservatief is en het meestal maanden, soms jaren duurt eer een tariefsverlaging door het publiek volkomen gerealiseerd wordt en vrucht draagt in den vorm van een vermeerdering van het vervoer, ligt het toch voor de hand, dat de laatste ingevoerde tariefswijzigingen van dien aard zijn, dat men gerust kan aan nemen, dat reeds dit jaar ongetwijfeld de invloed hiervan op het vervoer merkbaar zal zijn. MOLOTOFF, DE ONVERZETTELIJKE. Engelsche pers juichte te vroeg. Opnieuw zijn de Engelsch-Fran- sche onderhandelingen met Rusland in een ernstige crisis geraakt. Het reeds zoo lang uitgesteld verbond is, volgens U. P., andermaal door nieuwe complicaties in gevaar geko men. Deze nieuwe crisis is ontstaan na het overhandigen door Seeds en Naggiar van het memorandum van Zaterdag, waarin Nederland en Zwit serland met acht andere landen ge noemd worden als de staten wier on afhankelijkheid beschreven wordt als van vitaal belang te zijn voor de drie mogendheden. Molotof heeft Maandag geantwoord dat hij niet bereid is Nederland en Zwitserland hierbij op te nemen, ten zij Polen en Turkije eenzelfde vol ledige alliantie met Rusland aan gaan, als zij onlangs met Engeland en Frankrijk gesloten hebben. Het tweede punt, dat moeilijkheden schijnt op te leveren, is hot ernstige aandringen op een clausule, die zou moeten voorzien in de mogelijkheid, dat een van de bescherme lingen van het- drievoudig verbond het slachtoffer van z.g. „indirecte agressie" zou worden. Rusland wil het verdrag blijkbaar zoo formuleeren, dat het ook in werking treden 'zou wanneer een van de te garan deeren staten.onder druk van buiten Duit sche troepen zou ;,binneriroepen" om „de „de orde.te herstellen", zooals het Oostenrijk van Seyss Iriquart en het Tsjecho Slowakije van Hacha hebben gedaan. Voorbarig. Er is dus weer reden aan te nemen dat de Engelsche pers te vroeg heeft gejuicht. Er is zeker reden om aan te nemen, dat de onderhandelingen voortgang hebben ge maakt; 'doch er is geen aanduiding, dat de garanties aan de Oostzeelanden geregeld zijn..- Men is- van ooi/deel, dat het antwoord vanMolritoff sop de 'jongste voorstellen te genvoorstellen -bevat, welke verdere bespre kingen/ noodig/maken, zoodat de onderhan delingen voort zullen duren. RUSTIGER SFEER IN DE VRIJE STAD. Een meer optimistische toon Raczynski, de Poolsche ambassa deur te Londen, die gisteravond per vliegtuig te Warschau is aangekomen, zal naar verluidt direct verslag uit brengen aan minister Beek. Het feit, dat de Poolsche commis saris-generaal te Dantzig de nota nog niet aan den senaat heeft overhan digd, de aanwezigheid van Rac zynski te Warschétu en het over leg van de Britsche en Fransche ambassadeurs, onderscheidenlijk met Halifax en Bonnet, heeft aan leiding gegeven tot de meening, dat een gemeenschappelijke stap der drie mogendheden overwogen zou worden. Rustiger sfeer. Na de dagen van koortsachtige spanning schijnt het thans iets rustiger te worden ondom Dantzig. De beurzen reageeren zeer gunstig. De Duitsche pers, welke steeds 't buitenland aansprakelijk heeft gesteld voor de paniekstemming zwijgt, men tracht dé kwestie te Berlijn eenigszins op den achter grond te schuiven. Intusschen wordt het wapentransport naar Dantzig voortgezet. Er worden pogingen gedaan om te voor komen, dat het toeristenverkeer en de transitohandel te lijden zullen hebben van de nieuwe monetaire maatregelen. Ook wordt gezegd, dat de Poolsche boycot van uit Dantzig afkomstige goederen een slechte uitwerking heeft gehad op de fi- nancieele positie van Dantzig. Ook is het een bekend feit, dat dc handel in hout, ha ring en zaden, na de fnvoering der anti- Joodsche wetten, voor een belangrijk deel uit Dantzig is verdwenen, daar deze be drijven geheel in Joodsche handen waren. Dc nieuwe wetten kunnen worden uitge legd als te zijn een- nieuw wapen, dat meer tegen Polen i? gericht dan dat het wordt ingegeven door-'financieele noodzaak. De maatregelen hebben een groote verdeeld heid in de nationaal socialistische partij zei ve teweeg gebracht, daar zij slechts ave rechts op de belangen van Dantzig kunnen uitwerken. Veel Dantzigers zullen er aan zienlijke schade door lijden. Nog geen Poolsche nota. De Poolsche regeering heeft tot dusver nog geen nota aan Berlijn gezonden, noch aan Dantzig, doch het is zeker dat iedere poging het statuut van Dantzig te schen den, door Polen beschouwd zal worden als een vijandige daad en dat in overeenstem ming hiermede zal worden- gereageerd. Volgens dc Kurjer Polski zal Cliodacki in lichtingen inwinnen omtrent de beteeke- nis van de versterkingswerken in de vrije stad en er op wijzen, dat zij m-et alle statu ten in strijd zijn. Uit Dantzig wordt gemeld, dat den laat- sten tijd talrijke Polen uit hun woningen worden verdreven vooral zij, die kleerma kerijen bezaten. Zij kunnen zonder toestem ming geen nieuwe zaak opzetten en deze toe stemming wordt aan Polen meestal gewei gerd. Optimisme in Frankrijk. Dc bladen leggen een zeker optimisme aan den dag wat den huidigen toestand te Danlzig betreft. De „Jour" schrijft: hoe meer wij de kan sen aan onze zijde zetten, des te verder zal de oorlog wegtrekken. Hot „Journal" constateert eenige onzeker heid bij de nazileiders en schrijft deze toe aan de vastbradenheid van Polen en zijn westelijke bondgenooten. Volgens de „Figaro" is het onzinnig om te veronderstellen, dat Polen voor bedrei ging zou zwichten. De „Epoque" schrijft: „Te Dantzig gaat het om onze toekomst, om ons leven als vrij volk, om onze huid. Maatregelen ten aanzien van den buitenlandschen leeningsdienst. Ook Nederlandsch kapitaal bij be trokken. De bank van Dantzig heeft giste ren een verordening gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat tot nader order dc betaling op den dienst der buitcnlandsche leenin gen wordt stop gezet. Het betreft met name de leening van de stad Dantzig van 1925 op het tabaksmonopolie, de leening van 1927 der havencommissie, de tram- lcening van 1927, de leening van het lucifersmonopoiie van 1928 en de pondsterling leening voor de haven en tramspoorwegen. Het kapitaal dezer verschillende leeningen is grootendeels van En- gelschcn, Nederlandschen en Ameri- kaanschen oorsprong. Voor het overige voorziet hetzelfde decreet in een sluiting der aan vreemdelingen toe- behoorende rekeningen bij de bank, die voortaan slechts over hun geblokkeerde de posito's kunnen beschikken met machtiging van de bank van Dantzig. Deze maatregelen hebben echter geen be trekking op de Poolsch-Dantziger financiee le betrekkingen. In werkelijkheid schijnen deze maatregelen te zijn genomen om de bank van Dantzig in staat te stellen bij te dragen aan de toegenomen financieele behoeften der vrije stad ten gevolge van de genomen mili taire maatregelen. In dit verband meldt men, dat het ver voer van wapenen en munitie naar de kazer ne van Langfuhrt voortgaat, doch op klei ner schaal dan de laatste dagen. Een gedeel te van de munitie schijnt reeds te zijn op geslagen aan de monding van den Weichscl te Holm. De vacanties der 2500 studenten zn vervroegd. In gewone omstandigheden beginnen deze vacanties 15 Juli. Alle stu denten hebben zich voor medische keuring moeten aanmelden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Matige tot zwak ken, Oostelijken tot Zuide lijken wind, aanvankelijk bewolkt, in den- middag zwaarder bewolkt, droog weer, zeer warm. Het onderzoek naar de Thetisramp Wat luitenant Woods vertelt. REDDINGSPOGINGEN TE LAAT BEGONNEN? Na kapitein Oram is een andere overle vende van de Thetisramp gehoord, luitenant Woods. Hij was de eenige man die weet wat er gebeurd is toen de duikboot zonk De minister van financiën was gistermid dag aanwezig toen luitenant Woods, een der overlevenden van de Thetis en de „eenige man, die weet wat er gebeurd is", toen de duikboot zonk, zijn getuigenverklaringen aflegde. Woods zeide, dat toen het water binnen drong door de torpedobuizen, „eenige tijd De tentoonstelling JHet Leger" op Houtrust te Den Haag werd Dinsdag door Z. K. H. Prins Bernhard bezoobt. De vorstelijke gast tijdens den rondgang. verspild werd met het sluiten van den water dichten deur". Dat kwam doordat hij een matroos te hulp snelde, die van de voeten geslagen werd en die in gevaar verkeerde te verdrinken. Woods moest hem helpen, voor hij den waterdichten deur sloot. Woods verklaarde voorts, dat hij er zoo van overtuigd was, dat de boeg- doppen gesloten waren, dat hij de meening was toegedaan, dat er een buisbreuk moest zijn voorgekomen. Had hij begrepen, gelijk hij spoedig daarna deed, dat een boegdop open moest staan, dan zou hij mogelijk n staat zijn geweest den handle in werking te stellen om dien te slui ten. Voortgaande beschreef Woods de wanho pige pogingen, die gedaan waren om de overstoomde uimten te bereiken, door de voorste Davis-ontsnappingskamer om de deur te sluiten. Den volgenden morgen riep kapt. Oram vrijwilligers om hem te vergezellen naar de oppervlakte. Woods meldde zich aan en juist voordat zij de deur van de ontsnap pingskamer sloten, hoorden zij schoten af vuren, waaruit zij afleidden, dat een oor logsschip zich in de nabijheid bevond. Toen de schoten weerklonken, werd in de duik boot gejuicht, zoo voegde Woods hieraan toe. Woods en Oram ontkwamen zonder moeite. Woods verklaarde nog, dat de eer ste stoker Arnold, toen hij door het kijkgat van de kamer keek^ vonken en rook zag. Het getuigenverhoor wordt -voortgezet. Reddingspogingen te laat? Tijdens het voorgezette onderzoek naar de ramp van de Thetis heeft kapitein Oram als zijn mcening te kennen gegeven, dat, als de reddingsvaartuigen binnen een paar uur ter plaatse waren geweest, de op gesloten mannen zonder twijfel nog gedu rende den nacht hadden kunnen ontsnap pen. De boei, die de Thetis nadat zij op den bodem was gestooten, naar de oppervlakte had gezonden, had de begeleidende sleep boot volgens Oram moeten zien. Voorts is het, als een duikboot niet bin nen den vastgestelden tijd het sein geeft, dat zij aan de oppervlakte komt, altijd een zaak waaraan terstond aandacht dient te. worden geschonken en als de sleepbooten om 17.40 uur bericht hadden ontvangen, dat de duikboot niet aan de oppervlakte was gekomen, hadden zij wellicht om 20.30 ter plaatse geweest. Dc reddingspogingen, waartoe om 20.00 uur besloten was, had den, als de reddingsvaartuigen ter plaatse waren geweest, onmiddellijk uitgevoerd kunnen worden, daar op dat oogenblik de atmosfeer in de duikboot nog goed en de bemanning krachtig was. Oram gaf toe, dat de omstandigheid, dat er in plaats van de normale bemanning, meer dan 100 man aan boord waren, tengevolge had, dat men slechts 24 uur om te ontsnappen had, in plaats van 48 uur. J

Schager Courant | 1939 | | pagina 1