tal Italiaansche krant ow de Mussert-beweging Wij lazen voor U...» ire tin ERS BERTELS' UW t/Vit GRATIS CADEAU Schager Courant Alkmaarsche Kaasmarkt AtMeUe& Zaterdag 8 Juli 1939 Derde blad gen AANEENSCHAKELING VAN Op een wel zeer zonderlinge wijze hebben énkele Italiaansche bladen hun lezers inge licht over den uitslag der verkiezingen voor de gemeenteraden in Nederland, of juister in -J~*" „Het communistisch-socialis- voor e noten „j blok dat in den vorm van een volks front de hoofdstad bestuurde, zoo vernamen wij is overwonnen en gaat in-stemmenaantal sterk achteruit. Drie fascisten doen hun in trede in den gemeenteraad en daarmede is gebleken dat ook in Nederland de macht der jeugd op den duur zich baan weet te breken en triomfeert over de zelfgenoegzaamheid der calvinistische opvoeding". Dit bericht spreekt, aldus de Romeinsche corr. van de N.R.Ct., in al zijn onjuistheden een duide lijke taal: het kan wel niet anders zijn dan een sterk verkort uittreksel uit een Duitsch bericht, voor Italië pasklaar gemaakt door iemand, die van de toestanden ten onzent niets «'weet. „Utrecht, de wieg van het Neder landsche fascisme". Pe voorlichting, die Italiaansche bladen ensTa&l over Nederland geven, is vrijwel steeds on- ite - ","k 1,1 ertroi vorden WEB, p dezél t voort berichi •evelenöj IC verkdag n 9—12 d Voet Met je verl voning ern en l. Goe- duur zich- verl eciaal- [AGEN 3K o >1, vierv staat KoSW beduidend en bepaalt zich tot klompen en bloemenvelden, met het eeuwig terugkeeren- de verhaal over de tulpenpracht. Een heel enkelen keer leest men eens iets anders. Daaronder was op 21 Juni een artikel in de ,jMessaggero" van zekeren Guido Ie Luca over „Utrecht, de wieg van het Nederland sche fascisme". In dit artikel, waarin zeker heel veel vriendelijks gezegd wordt over de goede stad Utrecht, wordt deze voorgesteld als een soort „hoofdstad der beweging" en dat met zooveel onjuistheden, dat men zich gfvraagt of de Italiaansche journalist zijn zegslieden niet begrepen heeft, of wel dat men hem werkelijk in de omgeving van den heer Mussert zoo slecht heeft ingelicht. Men oordeele: Toen bij de laatste verkiezingen (dit was, wel te verstaan, bij de Statenverkie zingen van 1935, waarna het stempercentage der N.S.B. in Utrecht achteruitgesukkeld is van 9.5 pet. in 1935 tot 4.5 pet. in 1937 en 3.67 in 1939. de fascisten van Mussert bijna tien percent der stemmen op zich vereenigden, fronste de behoudende cal vinistische, maQonnieke, joodsche klasse de wenkbrauwen. Te Utrecht sympathiseerden de studenten der universiteit openlijk met de nieuwe beweging. Nederland scheen een grooten politieken ommekeer tegemoet te gaan en een gezonde vernieuwende gedachte drong door in aller bewustzijn. Bij deze voor bereidende ideologie had de religieuze fac tor groote beteekenis, want het fascisme van Mussert richtte zich met "heftigheid tegen de Semitische invloeden, die langzamerhand zelfs op de calvinistische meerderheid een druk uitoefende De Joodsche minderheid steiinde op de hooge finantie en op de gebrui kelijke, het daglicht schuwende, intrigues. Toen bereidden de democraten der regee- ringsmeerderheid dèn meest verbasterenden „coup de théatre" voor van de Nederlandsche politieke geschiedenis. Toen het fascisme ook was binnengedrongen in de Tweede Kamer, hebben alle partijen, die zich zelf verdedigers der vrijheid noemen, zich vereenigd in één eenig reactionair front tegen de jonge fascis tische beweging in de hoop die te verstikken. En zoo werd Nederland getuige van de meest ongezonde komedie welke ook door de hui chelachtigheid der partijpolitiek werd ge speeld. De Nederlandsche democratie, steu nende op de regeeringscoalitie en opzettelijk het vermeend gevaar van buitenlandsche in menging overdrijvende, redeneerde op deze paradoxale wijze. Nu gaan wij aan fascisme doen op onze manier en we zullen dat doen ten dienste der behoudende klasse. Uit hooide van deze vreemde verkleeding, heeft de Nederlandsche democratie de principes van een vernieuwend fascisme op negatieve wijee aanvaard en nieuwe wetten uitge vaardigd voor versterking van de staatsauto- rileit en tevens het principe der stabiliteit van de uitvoerende macht overgenomen." Het „Bataafsohe ras". ..De behoudzieke Nederlanders klaagden er vooral over, dat het fascisme van Mussert te dicht hij het nationaal-socialisme stond. Zij zouden den stelregel der verhoogde disci pline wellicht hebben aanvaard, maar kon den zich niet vereenigen met het dynamis me der nieuwe beweging, met de onaanvecht bare rassentheorie en met de onderstreping van den gemeenschappelijken Germaanschen oorsprong. De leidende klasse, die zelf onloo chenbaar germaansch is, verbaasde er zich over, dat het Nederlandsche nationaal-socia lisme den historischen oorsprong van het Bataafsche ras verdedigde". De blijkbaar zeer competente schrijver zegt dan dat er wat uiterlijk voorkomen betreft, geen ver schil bestaat tusschen Nederlanders en Duit- schers dat de Nederlandsche taal van het Duitsch is afgeleid, zoodat Duitschers en Nederlanders, wanneer zij hun eigen taal spreken, elkander uitstekend verstaan". Niet erg bij-den-tijd! Na dit fraais en na deze verheerlijking van de „fascisten van Mussert" gaat de schrijver voort met evenals in de inleiding van zijn artikel uit te weiden over de verbijsterende weelde van Utrecht, „een onwezenlijke, kunstmatige wereld, prachtig naar al te in dividualistisch, te pompeus om nog men- schelijk te zijn". De natuur en de mensche- lijke arbeid hebben in Nederland ongehoor de rijkdommen opgestapeld, en mede daar door dringen de nieuwe theorieën in het land langzaam door Onze maatschappij lijkt hem feudaal. „Geestelijkheid, ridderschap en burgerij leven gescheiden naast elkaar in dit moderne Luilekkerland". „De smalle gemeente vormt een vierden stand, die ruim schoots deelneemt aan de groote welvaart van het land, maar geen kans heeft op so cialen vooruitgang of op samensmelting met de andere klassen". Men kan den heer De Luca slechts toe- wenschen, dat hij lang genoeg in Nederland zal blijven om het te leeren kennen en dan, met dezelfde bewondering voor het steden schoon, er wat verstandiger over schrijft. Het ontslag van den burgemeester van Oófmarsum BEROEP VAN JHR. VON BONNING HAUSEN AFGEWEZEN. Een burgemeester wel ambtenaar in den zin der Ambtenarenwet. Gisteren heeft het Ambtenarengerecht te Arnhem, dat voor de zaak-von Bonninghau- sen zitting te Almelo heeft gehouden, uit spraak gedaan. Zooals bekend is de ontslagen burgemees ter van Ootmarsum, jhr. von Bonninghausen in beroep gekomen tegen dit ontslag, omdat het op feitelijke onjuiste gronden zou zijn verleend, terwijl hij tevens meende, dat hij recht had op eervol ontslag. Het Ambtenarengerecht heeft thans het beroep ongegrond verklaard en afgewezen aangezien werd overwogen dat het Ambtenarengerecht wel be voegd was kennis te nemen van het beroep, daar een burgemeester wel ambtenaar in den zin der Ambtena renwet moet worden geacht, weshal ve de ontslagen burgemeester ont vankelijk moest worden verklaard, echter niet wat betreft den eisch om volledige inzage van de beschuldi gingen fe verkrijgen. Omtrent de zaak,, waar liet hier om gaat, zeide het Ambtenarengerecht, dat een ont slag niet onredelijk of onoirbaar moet wor den geacht, als er werkelijk uitdrukkingen als die, welke den burgemeester in den mond worden gelegd, gebruikt zijn. Uit de getui genverklaringen, moet worden opgemaakt, dat deze of soortgelijke uitdrukkingen zijn gebezigd, en de gronden van het ontslag dus niet onjuist waren. Wat betreft den eisch om eervol ontslag te verkrijgen, meent het Ambtenarengerecht, dat deze niet kan steu nen op eenig voorschrift en de minister ten deze zijn bevoegdheid niet heeft overschre den. Een ondankbare gast! Goedheid met diefstal beloond. De Amsterdamsche politie heeft gister morgen een inwoner van Schiedam gear resteerd, die zich aan diefstal van zestig gulden heeft schuldig gemaakt. De man logeerde bij een familie in de Frederiksstraat en heeft daar, ieplaats van zijn dankbaarheid te toonen, een portemon- naie inhoudende zestig gulden gestolen. Hij had het geld in een der kamers onder de vloerbedekking verborgen. De eigenaar van het geld was bij vermissing echter gaan zoeken en wist het geld terug te vinden. Aangifte bij de politie volgde, waardoor de dader kon worden gearresteerd. Na ver hoord te zijn is de man echter weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem is een vex-- volging ingesteld. Topprestatie van een zweefvliegster Russin legt bijna 730 K.M. af. De Russin Klepikova heeft met een zweefvliegtuig een afstand van bijna 730 K.M. afgelegd en daar mede het in 1937 door den Rus Rastorgoejev gevestigde internatio nale record aanzienlijk overschre den. De door haar afgelegde af stand is meer dan twee maal zoo groot als die welke in 1937 is af gelegd door de tegenwoordige houd ster van het record voor vrouwen, de Duitsche zweefvliegster Reitsch. Niet alles in Slowakije vindt Duitsche waardeering Verzet tegen nieuwe wetsont werpen. De Dantziger Vorposten vaak de spreekbuis van officieele kringen in Duitsch land protesteert tegen de Slowaaksche wetsontwerpen inzake de nationaliteit en de verdeeling van het land in zeven dis tricten welke tengevolge zouden hebben, dat alle vi-oegere Sudetenduitschers in Slowa kije, zelfs zij die er reeds jaren wonen, va derlandsloos zouden worden. Het blad wil niet aannemen, dat de Slowaaksche regee ring het plan heeft, de Duitsche volksgroep te verzwakken .Het betoogt, dat „Slowakije zich gesteld ziet voor beslissingen van groote draagwijdte", en besluit: „Het zou een onredelijke politiek zijn, als chauvinis tische elementen de regeering te Bratislava er toe zouden brengen, wetsontwerpen te onderteekenen die nadeelig zijn voor de Duitsche volksgroep. Nederlandsch kapitein van menschensmokkel beschuldigd Engelsche rechtbank roept hem ter verantwoording. Voor den politierechter van de Theems is gisteren de zaak behandeld tegen een zeke ren Isidore Singer, van beroep bakker, wien ten laste wordt gelegd, dat hij als vreemdeling zonder vaste nationaliteit om streeks 30 Juni j.1. zonder vergunning van liet Nederlandsche s.s. „Insulinde" aan land is gegaan. De rechter heeft de preventieve hechtenis, waarin Singer zich bevindt, ver lengd. Kapitein Johannea Salomons en vijf leden der bemanning van de „Insulindé' hebben zich wegens medeplichtigheid moéten ver antwoorden. De kapitein is tegen een borg stelling van 500 pond sterling vool* den tijd vaft een week vooxdoopig in vrijheid gesteld terwijl de leden der bemanning voor den zelfden tijd in voorloopige vrijheid' zijn ge steld. Twee Duitsche spionnen gearresteerd De politieke afdeeling van het depai-te- ment van politie te Bazel deelt mede, dat enkele dagen geleden te Bazel een agent van de geheime Duitsche politie is gearx-es- teerd, die zoowel de Zwitsei'sche als de Fransche nationaliteit bezit. Kort daarna werd ook zijn opdrachtgever een beambte van de Gestapo, op het station van Bazel gearresteei-d. ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 5 x 50 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. Maandag behandelt Chamberlain Dantzig De parlementaire weg is een maal een kronkelpad. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de verklaring, die Chamber lain gisteren in het Lagerhuis had zullen afleggen over Dantzig, in verband met de eischen der parlementaire proccdui'e tot Maandag is uitgesteld. Eergisteravond zijn de nieuwe instructies voor Seeds met betrekking tot het anti agressiepact naar Moskou verzonden. Men hoopt, dat'spoedig een nieuwe bespreking tusschen Molotov en de Britsche en Fran sche ambassadeurs zal worden gehouden. Spaarhuisfraude heeft één lichtpunt Spaarders waarschijnlijk niet benadeeld. DE DIRECTEUR ONMIDDELLIJK ONTSLAGEN. Naar aanleiding van de berichten in de dagbladen over de bij de N.V. Verzekering- Maatschappij „Spaaruis" te Haarlem ge pleegde verduistering, vernemen wij van de Verzekeringskamer, dat, voor zoover tot, nog toe kon worden nagegaan, het verduis terde bedrag de extra-i-eserve en de admi nistratie reserve niet overtreft. Indien het uitgebreide administra tieve onderzoek, dat door de Verze keringskamer is ingesteld, geen nieuwe feiten aan het licht brengt, is het niet onwaai'schijnlijk, dat het eigenlijke spaartegoed der snaardex-s niet of slechts in zeer geringe ma te aangetast zal blijken te zijn. Den spaarders wordt dan ook aangera den rustig de andere bex'ichten omtrent den uitslag van het onderzoek der Verzeke ringskamer af te wachten. Naar wij voorts vernemen is de heer C. E. H. van H. door de Verzekei'ingskamer onmiddellijk als directeur der N.V. „Spaar- huis" ontslagen. Terwijl in de crisisjaren vele zaken achteruit liepen, waren er toch die goede resultaten boekten. Zij adverteerden in de en zorgden daardoor voor een uitbreiding van hun klantenkring, waardoor het nadeel der verminderde individueele koopkracht werd opgeheven. De stijging van omstreeks een halve gulden, die de vorige week viel waar te nemen, was blijkbaar te veel geweest en zoo zakte vandaag de markt weer evenveel terug bij een flauwe tendens. De hoogste prijs was f 17.50, tegen f 18.een week geleden. Enkele stapels prima ste vige exportkaas gingen hiertegen van de hand. De allerbeste con sumptie noteerde f 16.50, de gang daarvan was ciroa f 16. DE ATHLETIEK IN HOLLANDS NOORDEN Men schrijft ons: Om misvattingen te voorkomen is het misschien goed eens even uiteen te zetten hoe de athletiek momenteel in den kop van Noord Holland is georganiseerd. Dit jaar is te Wicringerwaard een speci fieke abh 1 etiekvereenigi ng opgericht met het doel alle mannelijke en vrouwelijke athle- ten uit den omtrek in de gelegenheid te stellen lid te worden en gezamenlijk te Wie- ringerwaard te trainen. Hierdoor is het. mo gelijk geworden om zich bij de Kon. Ned. Athl. Unie aan 'te sluiten. Verder komen de allerbeste athleten op deze manier in con tact met de vooraanstaande menschen in de K.N.A.U., wat reeds tot gevolg heeft ge had dat drie athleten dezen winter "Uitge- noodigd zijn om geregeld in Amsterdam te komen trainen in verband met voorbereiding van Olympische Spelen te Helsingfors in 1940. Deze athleten waren A. Blok uit Anna Paulowna voor 400 M., Jb. v. I-Iam uit Wie- ringerwaard voor 1500 M. en Nel v. Balen Blanken voor hoogspringen. Ieder weet, de resultaten, Nel v. Balen Blanken Is met 1.64% M. Eur. recordhoudster op- hoogsprin gen tezamen met Fraulein zu Solms, tenvijl A. Blok Zondag 1.1. in Utrecht Nederlands tweede 400 M,-looper Butselaar, zeer ernstig bedreigde en den prachtigen tijd van 51 sec. maakte. Jb. v. Ham maakt momenteel een inzinking door. Doch er wordt gewerkt. Onder de bijna 30 leden, die iedere week serieus trainen, zijn er hedren, die reeds 1.70 M. hoogspi'ingen, dames die in staat zijn 13 sec. te loopen over de 100 M. en 5 M. ver te springen. Wanneer iedere athleet be seft, dat aansluiting bij een dergelijke vei*- eeniging slechts de eenige weg is om ooit iets te presteeren, zal dat de lichamelijke opvoeding in z'n geheel en de athletiek in het bijzonder ten goede komen. Want het zijn niet alleen de uitblinkers, die in de athletiekvereeniging een plaats kunnen vinden, iederéén, groot en klein, uit blinken of beginneling is welkom en wordt in de gelegenheid gesteld onder leiding te trainen. ■■■BUit de Pers van heden HET ROMMELT IN HET GRENSGEBIED TUSSCHEN BUITEN-MONGOLIë EN MANDSJOEKWO. Op ons plaatje ziet men een afdeeling troe pt, die in de omgeving van Nomonhan op marsch zijn om zoo noodig de Rus sische strijdmacht tegenstand te kunnen bieden. HOE DICHT A.R. EN R.K. BIJ ELKAAR STAAN. De „Standaard" (a.r.) van 20 December 1938 schreef: „De. „Nieuwe Rott. Crt." laat geen gele genheid voorbijgaan om er op te wijzen, dat er tusschen Roomsch-Katholieken en anti-revolutionnairen verschillen zijn ten aanzien van de Zondagsviering, dat zij niet precies eender denken over de kermis- vei-makelijkheden enz. Gewoonlijk loopt een dergelijke beschouwing dan uit op 'n aanbeveling van de z.g. „breede basis1'. Alsof dan de overeenstemming grooter zou zijn! Dezer dagen noemde de „Nieuwe Rott. Crt." onder de punten van verschil ook de echtscheidingskwestie. Inderdaad avchten wij echtscheiding in geval van overspel geoorloofd, terwijl de Roomsche kerk ook dan slechts scheiding van tafel en bed wil toelaten. Maar overigens staan wij, voor wat de huwelijkswetgeving betreft, heel wat dichter bij de Roomsch-Katholieken dan bij verreweg de meesten ter linker zijde. Zooals eerlang hij de behandeling van het door den Minister van Justitie in gediende ontwerp betreffende de echtschei ding wel opnieuw zal blijken! Ook inzake den Zondag zijn de verschil len minder groot dan het liberale blad 'meent. Men neme in de Maasstad eens ken nis van hetgeen bijv. Thomas van Aquino over de viering van den rustdag schreef. Wel moet erkend worden, dat de practijk verschilt; ook in de Zuidelijke provincies acht men wel een en ander geoorloofd, dat wij niet zonder bedenking achten. Maar ook hier wordt in Roomsch-Kafholieke kringen al meer het besef wakker, dat de .gevolgde practijk toch niet. zonder ernstig gevaar is voor de gezinnen en voor het kerkelijk! even. Principieel staan wij ook hier dicht hij elkander. De wekelijkschc rustdag wordt immers ook door de Roomsch-Katholickci: als een instelling Gods geëerd. Bij zeer velen ter linkerzijde is dit helaas niet het geval." De Msb (r.k.) geeft hierop thans het volgende commentaar: Dit is alles zoo waar. Tragisch, dat het Kuypers opvolger moest zijn, die meende de rechtsche samenwerking te moeten ver breken. De historie zal althans op dit punt de katholieken niet den lof kunnen onthouden, alles gedaan te hebben om een samenwerking op politiek terrein te hand haven, welke zij op principieele gronden belangrijk en het land ten zegen achtten en nog achten. COLIJN DE STERKE MAN. Uit de Haagsche Post (lib.) De latente kabinetscrisis is dan eindelijk uitgeloopen op het aftx-eden van het minis terie. Men kan de houding van hen, die aanleiding gaven tot deze latente ci'isis en tot dit op zoo buitengewoon ongelegen tijd stip komende aftreden, zeer betreuren en veroordeelen, anderzijds moet als winst wor den beschouwd, dat dit innex-lijk steeds meer verdeelde en in regecikracht verzwak te kabinet van de baan is, nu de omstan digheden zoozeer een sterk en. homogeen bewind eischen. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen en met ministers, die in voor land en volk hachelijke tijden hun eigen partij-politiek blijven voeren, kan zelfs de sterkste man niet regeeren. Toch is het, gelijk wij verleden week op deze plaats schreven, landsbelang, dat juist nu een sterke man blijft regeeren. in dit ge val de eenige, dien wij als waarlijk groot nationaal staatsman bezitten: Colijn. Zoo voelt het, behalve dan de roomschen en in hun gezelschap de extreem-linksche elemen ten, vi-ijwel ons gelieele volk. Wij bobben zelfs zoo'n idee, dat onder de gematigde en bezadigde roomsch-katholieken er velen zijn die zich onder de leiding van staatsman Colijn gerust en behaaglijk voelen en haar gaarne weer zouden aanvaarden. Ook onze Koningin met haar rijke ervaring en haar diep inzicht zag in den heer Colijn den aan gewezen man om aan 's lands zaken lei ding te blijven geven. Dat bleek uit haar opdracht, zonder dat de anders gebruikelij ke raadpleging van politieke figuren daar aan was voorafgegaan. SLECHT VOORBEELD. Van de Nederlandsche Spooi'wegen, zoo schrijft de a.r. „Rotterdammer", wordt te genwoordig veel goeds gezegd, en waaldijk niet ten onrechte. Maar thans moeten wij toch een woord van critiek laten hooren. De directie vraagt jongelieden ter oplei ding voor den stationsdienst. De sollicitan ten moeten aan verschillende eischen, wat verstandelijke en lichamelijke ontwikkeling betreft, voldoen., doch bovendien „vrijge- steld zijn van militairen dienstplicht of den eei-sten oefentijd vervuld hebben" en jon ger zijn dan 23 jaar. Het is waar, de eisch van vrij te zijn van dienstplicht wordt niet in alle gestrengheid gesteld. Wie de eerste oefening achter den rug heeft, kan in aanmerking komen. Maar ondanks dat blijft over, dat wie zijn dienst plicht nog vervullen moet, achtergesteld wordt bij anderen, die daarvan vrijstelling genieten. Dit nu is onbillijk en mag men niet ver wachten bij een semi-publiek lichaam als de Spoorwegen, die met zoo nauwe finaq- cieele banden aan de Overheid gebonden zijn. Misschien zal men ons tegemoet voeren, dat de bedoeling der advertentie onschul diger is dan ze lijkt. En dat men om prac- tischc redenen jongelui, die over een paar maanden moeten opkomen, niet in oplei ding kan nemen voor ze de eerste oefening vervuld hebben. We willen de bezwaren geenszins ont kennen; doch hoe men het wendt of keert: bier krijgen de „vrijgestelden" een pré en voorrecht boven de anderen, die hun plicht jegens het vaderland behooren en willen vervullen. liet is beter, dat men het omge keerde bevordert. In elk geval dienen werk gevers, die hun vaderland liefhebben, niet tegen het ongerief op te zien, dat het aan stellen van dienstDlichtigcn ongetwijfeld met zich brengt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9