Amsterdam-Rijnkanaal Tricot- Schtnalz liet bouwen van een Garage met bovenwoning Voor TAXATIES nadert zijn voltooiing P. BOSSEN De burgerplichten van den Mischiin „WALDEC" bederf wollen «voed niet met A. Sleutel Jz. onderkleeding Studieboeken Boekhandel TRAPMAN Faillissement P. Beers Jzn. kunt er haast op wachten Fotohandel NIESTADT Kroniek van de dorpen Aartswoud en Hoogwoud Een aaneenschakeling van kunstwerken! 0 Zal Rotterdam een groot ge deelte van zijn transito-handel moeten missen? (Van onzen specialen verslaggever.) In dezen tijd van bouwen en sloo- pen heeft bijna iedere provincie zijn werken, die voor die provincie, maar even goed voor het geheele land, van het al.ermeeste belang zijn. Het zijn werken, die millioenen verslinden, maar ze zijn het waard en worden gewoonlijk in werkver schaffing uitgevoerd. Eén van die enorme werken is de aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal. De aan leg van dit kanaal is een werk, dat zware eischen stelt aan het vernuft van onze ingenieurs, Het is een aan- aaneenschakeling van kunstwerken, dat goed vergeleken kan worden met den aanleg van den snelver- keersweg vanaf Rotterdam naar het zuiden. In Mei van het vorig jaar is men begon nen met het graven van een onzer grootste kanalen, het AmsterdamRijnkanaal. Het is een werk dat zeer veel moeilijkheden met zich bracht en waarvoor enorme bijkomsti ge werkzaamheden waren uit te voeren. Thans begint er teekening te komen in dit belangrijke werk. De meeste groote bijzon dere werken zijn uitgevoerd en verschillen de deelen zijn reeds kant en klaar. Zooals men weet beoogt dit kanaal Amsterdam een betere verbinding te geven met den Rijn en dus met het achterland daarvan: Duitsch- land. Rotterdam heeft altijd de hegemonie gevoerd in dit gebied. Rotterdam had de eenige goede rechtstreeksche verbinding met Duitschland en de Maasstad bestond er van, grootendeels. Terwijl Amsterdam de stad was, die hoofdzakelijk op Indië was gericht, bestreek Rotterdam het Duitsche achterland. Zal dit thans anders worden? Zal de door de crisis zoo zwaar beproefde stad Rotterdam nu ook nog een groot ge deelte van den belangrijken transitohandel moeten missen? Het is voor haar te hopen, dat het niet zoo gaat, maar het ziet er in dat geval somber uit voor de Maasstad De bijkomstige werken. De aanleg van dit kanaal zal altijd bekend blijven, omdat er zoo veel buitengewoon groote werken voor waren uit te voeren. Daar was in de eerste plaats de groote binnen- sluis bij Wijk bij Duurstede, die de grootste is van Europa. Met deze binnensluis was men ef echter niet. want ook deze sleepte weer werkzaamheden mee. Men zat name lijk met het overtollige water, dat wellicht vooral in den winter, tot over stroomingen zou kunnen leiden. Dit gevaar moest uit den weg worden geruimd, zoodat men het groote ge maal bouwde, dat het overtollig water op de Lek loost. Dit gemaal is een van de grootste van ons land. Verder zijn er de geweldige sluiswerken en de voorhavens bij Ravenswaaij; daarbij de nieuwe brug over dit kanaal. De brug bij Zoelen. die zeer hoog zal worden en twee pijlers en twee landhoofden telt. Het is de eenige vaste brug in dit kanaal. De groote overspanning zal 65 M. lang zijn, terwijl de resteerende aanbruggen een totale lengte krijgen van eveneens 65 M. Tot deze maat regel was men genoodzaakt door de grillig heid van de rivier, die in den zomer zeer laag kan staan, maar in den winter, bij ijsgang of zwaren regenval tot een woeste, geweldige stroom kan uitgroeien. Een ander groot werk, dat zeer de belang stelling heeft getrokken is de aanleg ge weest van dc enorme ^duikers. Allereerst die bij de kruising van het Rijnkanaal met de Mauriksche wetering. Lang heeft men in be raad gezeten, hoe dit vraagstuk op te los sen. Tenslotte heeft men besloten, de moei lijkste, maar ook meest effectieve oplossing te kiezen, door een duiker te maken, waar door het water van de Mauriksche wetering eenvoudig onder het AmsterdamRijnka naal wordt gewerkt. Deze duiker bestaal uit een driedeelige betonnen koker, die behal ve voor de wetering ook voor twee neven- stroomen is gemaakt. De tweede duiker is nog grooter; hier ging het om niets minder, dan de Linge onder het kanaal door te leiden. Men is ten slotte geslaagd, door een koker te vervaar digen. die vier banen heeft. Ook hier moest rekening gehouden worden met de grillig heid van de Linge. Bij Zoelen, heeft men ook de enorme opritten gemaakt van de vaste brug. Werken, die de belangstelling hadden in alle scheepsbouwkundige krin gen en door hun grootte van groot belang waren. Maar ze hielden het hoofdwerk, het kanaal zeer lang op. Er komt schot in het werk. Tenslotte begint er schot te ko men in het werk, In Augustus zal het eerste deel van het kanaal reeds In gebruik kunnen worden genomen. Dan toch zal men, het nieuwe kanaal gedeelte, dat in een wijden boog westelijk om Utrecht heenloopt, in gebruik nemen, wat voor de water wegen rond en door Utrecht van zeer groot belang zal zijn. Dan zal voor het eerst een rechtstreeksche verbinding met Amsterdam bestaan. Ook dit werk heeft echter zeer veel moei lijkheden meegebracht. Daar waren in de eerste plaats de dammen, die in verband met den waterstand moesten worden ge bouwd. Alvorens men deze dammen kon bouwen, moest eerst worden gezorgd voor goede sluizen, welke thans ook reeds ge reed zijn. Het zijn er aan den Utrechtschen kant twee, een groote, met een schutlengte van 120 M. en een kleine met een schut lengte van 55 M. De breedte bedraagt res pectievelijk 12 en 7 M. Verder ligt aan den kant van Vreeswijk een sluis, die de afme tingen heeft van de grootste der twee an dere. Verder was ook hier een tunnel te bouwen, die zal dienen om het water van den Vaartschen Rijn door het Amsterdam— Rijnkanaal te voeren. Ook hier heeft men een tunnel van 4 kokers, die liggen in een 4Va M. diepe sleuf in den kanaalbodem. Uitvoering liep op rolletjes. De aanleg voor dit kanaal heeft zich ge kenmerkt door een zeer voorspoedige uitvoe ring. Vaak was men maanden eerder ge reed dan was beraamd ec zoo kan het ge beuren, dat men hier ongeveer een half jaar zijn tijd vooruit is. De ingenieurs, die dit werk leiden, hebben wèl eer van hun werk. In het begin hebben wij dit werk vergeleken met den aanleg van den snel- verkeersweg Rotterdam-Zuid, maar hoe groote verschillen vertoont dit niet, als men bedenkt, hoe lang een der werken en wel de brug hij Dordrecht, heeft geduurd. Binnen korten tijd zal het Amsterdam Rijnkanaal gereed zijn. De geest des tij ris blijkt uit deze werken en latere geschied schrijvers zullen ons nooit kunnen nageven, dat wij tijdens de crisis bij de pakken heb ben neergezeten! Hij behoort af te zien van na komelingschap. De Duitsche Rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft in het maandblad „Schulingsbrief" een aantal opstellen doen publiceeren over de rechten en plichten van den staatsburger in het nieuwe rijk. Onder deze artikelen bevindt zich een be schouwing van den referendaris Dr. Hans Fabricius, die wegens haar drastische toon bijzondere aandacht verdient.^ Speciaal houdt hij zich bezig met de plichten van den rijkshurger bij de keuze van zijn echtgenoote, waarover hij schrijft: „Het nat. socialistische geweten zal hier dikwijls scherper oordeelen dan de wet het als plicht voorschrijft. Wanneer de wet b.v. slechts het huwelijk van Duitschbloedigen met Joden of halfjoden verhindert, dan zal het nat. socialistisch geweten den rijksbur ger bij de kemze van zijn echtgenoote zeg gen. dat een huwelijkspartner ook met ge ringe Joodsche (of andere vreemdrassige) bloedvermenging voor hem als rasbewuste Duitscher niet in aanmerking kan komen, want hoe onberispelijk een „Mischling" per soonlijk ook mag zijn, de voor den Duit scher soortvreemde erfelijke aanleg zal bij de nakomelingen in den loop der gene raties op een bepaald oogenblik weer boven komen. De Joodsche Mischling zoo vervolgt Dr. Fabricius die de eer heeft het voor- loopige rijksburgerrecht te bezitten, zal zijn staatsburgerlijke gezindheid het beste kunnen bewijzen, doordat hij - ook wanneer •de wet hiervoor geen belemmering bevat vrijwillig, hoe bitter dit ook voor hem mag zijn. van huwelijk en nakomeling schap afziet... Het moet wel een zéér groote eer zijn. welke dergelijke vrijwillige offers van den „Mischling" kan rechtvaardigen! Levend pluimvee naar Amerika De Nederlandsche deelneming aan het internationaal congres voor pluimveeteelt te Cleveland. Van 28 Juli tot 2 Augustus a.s. zal te Cle veland (Ohio) in de Vereenigde Staten het zevende internationale congres voor pluim veeteelt worden gehouden. Het eerste congres van dien aard werd in 1921 in ons land te Scheveningen gehou den en sedertdien komt men om de drie jaar bijeen. Het is niet alleen vanwege de groote Amerikaansche deelneming aan het eerste congres in ons land, maar vooral met het oog op de "belangrijke positie, die Nederland op dit gebied der pluimveeteelt inneemt, dat ook ditmaal ons land op dit zevende congres vertegenwoordigd zal zijn, evenals op de aan dit congres verbonden tentoonstelling. Op deze groote pluimveetentoonstelling, die te Cleveland wordt gehouden, zal Ne derland vertegenwoordigd zijn met een stand, welke is samengesteld door ir. M. Leverland, en waarvan het hoofdmoment wordt gevormd door een reliëfkaart van Ne derland, waarop als centrum door licht aan gegeven prijkt 't rijkspluimvee-instituut te Beekbergen, terwijl er verder op zijn aange geven de andere proef- en onderzoekings stations, de centrale pluimveefokstations en de verschillende centra van pluimveeteelt in ons land. Daarnaast bevat de Nèderlandsche inzending gegevens omtrent de verschillende rassen en eigenschappen daarvan, alsmede tot beeldgrafieken verwerkte statische ge gevens. De Nederlandsche inzending wordt gecompleteerd door een zending levend pluimvee, waarvoor cfe merkwaardigste in ons land voorkomende soorten zijn uitge kozen. Heden overleed ten huize van den heer J. Koning, onze lieve Va der, Behuwd- en Groot vader, JACOB KONING. in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam, J. KONING. St. Maarten, 10 Juli 1939. De begrafenis vindt plaats op Woensdag 12 Juli, des n.m. 2 uur, op de algemeenc be graafplaats te Sint Maarten. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: JACOB WILLEM Zoon van C. S. BARSINGERHORN en G. BARSINGER'HORN-de Boer. Koedijk I, 6 Juli 1939. Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling bij ons Huwelijk onder vonden. A. KAPITEIN. G. KAPITEIN—Kruit. Noord F 59, Schagen, Juli 1939. Oorlog verwoest alles wat Vrouwen met Liefde en Zorg hebben opge bouwd! Jane Adams. Op Maandag 17 Juli '39 des middags 2 uur, zal door ondergeteekenden worden aan besteed: aan de Loet te Schagen. voor rekening van den heer Kees Kruit, aldaar. Bestek en teekening zijn te gen betaling van f3.00 (franco per post a f3.25) bij de archi tecten verkrijgbaar. Het Architecten Bureau DEKKER en KOSTER, Plantsoen, Schagen. TE KOOP AANGEBODEN: circa 3'|2 ha zware Haver in den westelijken proefpolder in Geestmerambacht, in per- ceelen en masSa. Nadere inlichtingen te ver krijgen bij den bedrijfsleider C. KLIFFEN. Visscherspad 1 te Noordscharwoude. Schriftelijke aanbiedingen tot 22 Juli a.s. bij den Hoofd ingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat van ftoordholland. Nieuwe Gracht 47 te Haarlem. BESCHIKBAAR: De 5-j. uit 01 denburg inge voerde Stamboek- en Premie- hengst Kastanjebruin met 2 gelijke witte voeten achter. Zeldzaam mak paard van het gewenschte type. met besten gang. Hoog geplaatst met pre miekeuring en verrichtings- proef. Dekgeld f16 contant, bij G. W. WAIBOER, Kleiweg 3, Anna Paulowna. A.Hildering Spoorstraat ïoek Palmstraat Telef. 449 Den Helder. Schagen, Noord 75a, Tel. 159. Alkmaar, Zaadmarkt 66-68. Tel. 2975. Lux lost 5 x vlugger op dan gewone zeeppoe ders en zeepvlokken. Als een wollen jumper krimpt in de was, is dat te wijten aan het gebruik van een verkeerde zeepsoort, die de onopgeloste zeepdeeltjes in het weefsel achterlaat. Onopgeloste zeep vernielt de tere wolvezels en tas^de kleuren aan. Daarom moet iedere huisvrouw haar wollen goed uitsluitend in Lux wassen.De oplosbaarheid van de Lux-krulletjes is zo groot, dat ze onmiddellijk oplossen, zelfs in koud water. Lux voldoet aan alle eisen, die aan een goed wasmiddel gesteld worden. Het is boven dien zeer voordelig. Met één pak kan U b.v.^Cy^MIrziiden kousen wassen! De prijs van het gewone pak is slechts 12lh cent en van het buitengewoon voordelige reuzenpak 25 cent. Behalve eenbonvoorgeschen- ken bevat het gewone pak Lux nog een breipatroon en hetreuzenpak 2 breipatronen. Lux wordt niet los verkocht. Losse vlokken zijn geen Lux. TE KOOP: 1 RECHTS CORMICK ZELF- BINDER met torpedo 4 KARWEIKROSSEN, vierwie- li0 1 BIETENSNIJDER 1 HAKSELMACHINE 1 HAVERPLETTER, Alles in goeden staat. Te bevragen bij N. G. KISTEMAKER, Kolhorn. noodig voor de successierech ten, wende men zich tot het van ouds bekende adres: Beëedigd Taxateur van vaste en roerende goederen, SCHAGEN. TEL. 72. Mooie aparte kwaliteit Onderjurken Camisoles Directoires Nachthemden U koopt 't beter bij Schagen voor alle inrichtingen van onderwijs Schagen landbouwer te Heerhugowaard, De curator in bovengenoemd faillissement brengt ter kennis van crediteuren, dat de eenige uitdeelingslijst' is gedeponeerd ter Griffie van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar en aldaar gedurende 10 dagen ter kostelooze inzage zal liggen. De curator, Mr. Dr. J. A. E.' BUISKOOL Schagen, 10 Juli 1939. zoo vlug en vooral zorgvul dig en vakkundig werken wij Uw films af. SCHAGEN. Door de Arr.-Rechtbank I Alkmaar is failliet verklaL J. R. KUIPER, wonende te .t?{ na Paulowna aan den Grtf weg, met benoeming van Mrv' H. M. Fruin tot Rechter-Coa^ missaris en van ondergeteeke| de tot Curator. Enkhuizen, 8 Juli 1939. De Curator, Mr. B. CREVECOEI Biedt zich aan: Een FLINK NET PERSOON, 32 jaar, practisch en the( tisch goed ontw. op landb. bied. Zag zich gaarna plaatst als bedrijfsl., vertege propagandist of iets dergeli ls in 't bezit van dipj 3 j. H.B.S., R.L.W.S., veeved kunde, boekhouder en rijt A. Klein gezin. Adressen I inl. en aanbev. worden gé verstrekt. Brieven onder no. Bur. van dit blad. Een kostelijke, historisch juiste beschrijving van de geschiedenis dezer merkwaardige dorpen en hun omgeving. Een belangrijke bijdrage tot de historiebeschrijving van Oud West-Friesland. Na storting van f 1.50 op postrekening 23330 Schagen van Drukkerij Trapman volgt fran co toezending.

Schager Courant | 1939 | | pagina 4