tangendijker Groentenveilingen lusteloos "akkerW*. ps en aardverschuivingen Gulbranssen-trilogie iWiNfl GRACIE FIELDS, Tweede blad en N SNELVERKEER TRAPMAN N.V. Engelands nationale heldin 'Dinsdag 11 Juli 1939 Het ging weer slecht en deze gang van zaken duurt nu al 8 jaar nog weinig hoop op beterschap al wordt die weer voorspeld ongunstige verdeeling der clearing gelden voor land- en tuinbouwpro ducten aanmerkelijk lagere om* zet dan vorig jaar in Juni met de vroege aardappels bleef het slecht gaan belangrijke hoeveel heden draaiden door het ver kochte bracht f 4.of iets meer op verlaagde minimumprijs van f 3 tot f 2 voor grove en bonken om de markt te ontlasten zeer slechte prijzen voor tomaten ook lage prijzen voor bloemkool ge ringe aanvoer Boswortelen bren gen ook weinig op toenemende aanvoer van roode kool dalende prijzen gering aanbod tuinboo- nen lage prijzen afwisselende prijzen voor snijboonen kleine aanvoer meer slaboonen rede lijke prijs zilvernep was goed- S koop aanvoer druiven de- eerste witte kool lage prijs. Jf&l gaat het weer slecht tegenwoordig IQ de veilingen," is de verzuchting, die tuinder slaakt. En ook de zakenmen- ondervinden dit terdege, want, waar r ontvangsten te gering zijn, kunnen de }gaven net zoodanig zijn dat de ncringdoen Sn ervan profiteeren. I-Iet is wel een ellen- je toestand voor onze tuinders. Acht ma- Jaren (dat is er dus al één meer dan M oude Egypte) zijn nu doorgeworsteld nog ziet alles even s.pmber en duister, ellens weer worden uitzichten geopend 1 een gunstiger ontwikkeling in den gang zaken, maar telkens weer loopt het niets uit. Thans weer worden de tuinders llijgemaakt met een mogelijk gun stiger regeling, zooals die door mi nister Funk is geschetst en worden bespiegelingen gehouden over den uitvoer naar Duitschland van meer land- en tuinbouwproducten in ruil voor fabrieksartikelen. De tuinders hebben echter liever één vogel in de hand dan tien in de lucht. oolang de verdeeling van de clearinggel- voor onzen land- en tuinbouw zoo on- Jig blijft (in 1936, 1937 en 1938 werd [hts 27%, 27% en 23% van de beschik- clearingsmiddelen in beslag genomen) Vfj voor den industrieelen uitvoer en dien w/A n koloniale producten aanzienlijk meer iji raagt, en bovendien deze verhouding nog pit er wordt, is er maar zeer weinig op fc gunstige kentering te rekenen. De (zetten aan de veilingen wijzen trouwens [dat het weer bedroevend slecht gaat. beliep de omzet aan de veiling van f ILangen dij leer Groentencentrale over de l Kloppen'maand f 239.260 tegen f 323.850 Wfde maand van 1938. Als men daar dan nog in aanmerking neemt, dat de pelheid aangevoerde producten in de |eloopen maand aanmerkelijk grooteer dan is de toestand duidelijk geteekend. De slechte gang van zaken is vooral toe te schrijven aan de finan- uitkomsten van de vroege aardappelenteelt. Die zijn, vooral voor de Langendijker tuinders, al lerbedroevendst. In die gedeelten het tuinbouwdistrict, waar (dove aardappels worden geteeld, hjn de resultaten aanmerkelijk be ter dan daar, waar fijne, lekkere .aardappelen worden geteeld. to verschillende houwers vernamen we, IK, bij de geldende prijzen niet meer jt 7 a f 10 per snees halen. Dat is na- jik veel te weinig. De aardappels ge- Stel te weinig in gewicht: 150 tot 200 „iftr snees, soms nog minder. Door de «<koor.t zijn de knollen niet tot voldoende- bank t/°nlv,Akeling gekomen. Middelsoort en groo 'erklaaiF' TOjrvan er een tekort percentage wordt ie te A^^f'Meden in de afgeloopcn week f 4 ■n Gras' althans voor zoover ze verkocht van een groot deel bleef onverkocht, iter-Coc11 worden ingekuild, geteeketDe kWsere, fijne aardappels bedongen >e Pi'ijzeh boven f 4. Drielingen brachten 1.50—3 op, in 't laatst der week was het er een enkel partijtje meer, dat het tot bracht. Kriel werd aanvankelijk voor f 1 40 verkocht, later voor f 11.20. De mi sprijs van de groote en bonken, die doordraaien overgeveild moeten wordgn r export, werd, om den export weer op te brengen, verlaagd van f 3 tot f 2. theo ardoor kon er van deze sorteeringen voor andb. f d-Amerika, Zwitserland en andere lan- ertegf SOON, den worden gekocht. Bonken voor export golden eerst f 33.30, later f 22.20, Blau we Eigenheimers, die aanvankelijk nog 6.70 7.30 opbrachten, zakten in de tweede helft der week sterk in; ze brachten toen f 4.405.40 op, een enkel partijtje iets meer. De aanvoer vroege aardappels was groot, ook aan de veiling van den Noor- dermarktbond nam hij sterk toe, zoodat aan beide veilingen in totaal 415 spoorwa gens werden aangevoerd. Slecht ging het ook met de tomaten. De noodige consenten voor uitvoer naar Duitschland ontbraken met het gevolg, dat de vraag niet meer in overeenstemming was met het aanbod en de prijzen op zeer be denkelijke wijze kelderden. In den aan vang der week was 't al mis, toen.voor de A-sorteering gemiddeld f 11 werd betaald, voor B ruim f 13, voor C f 8.4010.70 en voor CC f 6.107.30. Op het eind der week, na eiken dag een kleine daling bracht A f 6.807.80, B f 10.40, C gemdideld 5.50 en CC ruim f 4. De aanvoer beliep 50.500 Kg. Aan beide veilingen kwam wat bloem kool, de meeste aan die te Broek. Ook hiervan waren de prijzen laag, n.1. f 6—S voor eerste soort, f 2.80—5.20 voor tweede. En laag waren ook de prijzen van de bos wortelen, ofschoon de aanvoer niet groot was. Aanvankelijk kon het er met de prij zen nog mee door: f 45.50, doch later kon niet meer dan f 2.10—3.80 worden ge maakt, wat een veel te geringe prijs is voor een rendabele opbrengst. Roode kool werd in steeds grootere hoe veelheden aangevoerd. De prijzen, welke aanvankelijk werden besteed en toen hevre digend waren, konden zich helaas niet handhaven, ook niet die welke deze week in den aanvang werden betaald. Men be steedde toen nog f 45.60, welke noteerin gen in het midden der week daalden tot f 2.10 a f 3.20 om op het laatst weer iets te stijgen tot f 2.70 a f 3.80. Tuinboonen, waarvan de oogst over 't al gemeen tegenvalt, werden nog slechts in kleine hoeveelheden aangeboden. Niettemin waren de prijzen laag. Noteeringen van f 1.502.70 liepen op het eind der week nog terug tot f 1.50 a f 1.80. Ook met den aanvoer van snijboonen ging het nog matig. Er werden sterk afwisselen de prijzen van f 1731 voor besteed. Het aanbod van slaboonen nam iets toe, ofschoon de aanvoer nog kleine bleef. De prijs van f 32.70, die voor de eerste werd iDetaald, liep terug tot f 26 en f 30.20. Zilvernep kwam in grootere hoeveelheden ter markt. Ook met dit product liep het nog niet naar wensch. Kon aanvankelijk nog ongeveer f 10 worden gemaakt, later liep deze prijs terug tot f 6.40 a f 8.60. Voor zilverdrielingen wed f 3.70 besteed. Gering was de aanvoer van druiven. Ze brachten f 55 op. Aan de veiling van den Noordermarkt- bond werd de eerste witte kool aangevoerd. De bestede prijs viel danig tegen. Slechts f 4.70 kon er voor worden bedongen. Alles bij elkaar genomen, was er dus weinig, dat reden tot tevredenheid gaf. Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch s. en fit, als door een wonder I Onze Oost Vele streken zwaar geteisterd. In het Bantoersche, in Zuid-Malang, zijn overweldigende bandjirs opge treden. De nieuwe weg van Ban toer naar Donomoelia is door- weekt. De regentschapsbrug is weg geslagen; de weg is voor verkeer gesloten. Verschillende desa's en de zoutverkoopplaats staan onder wa ter.-De schade kan niet worden ge taxeerd. In het Soembermandjingsclie heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een. aandverschuiving een gedeelte van den wég weggeslagen. De Zuid-Smeroeweg is door aardverschuivin gen vernield, terwijl ook de telefoonlijnen zijn verbroken. Volgens een rapport van de onderneming Gloensing is de hoofdafvoerweg over een afstand van veertig meter in een ravijn weggezakt. Tuinen zijn verwoest en brug gen zijn verwenen. De regenval bedroeg gisteren 402 millimeter. Het water in de kampongs staat een emter hoog. De bevol king is naar hooger gelegen kampongs overgebracht. De regentschapsbrug tusschen Oeroenoe- roeng en Gondanglegis is niet bruikbaar meer. De weg is voor alle verkeer gesloten. Vele ondernemingen zijn geheel geisoleerd. Sawah-aanplant verwoest. Nader wordt nog gemeld, dat Zondag avond om negen uur het water reeds 1.15 meter hoog stond in de kampongs in het district Bantoer, terwijl in den nieuwen weg een aardschuiving plaats had van twintig meter. In den weg tusschen Ban toer en Wonokerto zijn twee aardverschui vingen geconstateerd. Kamponghuizen zijn weggespoeld en ingestort. Bantoer is geheel geisoleerd. De sawah-aanplant is over een groote oppervlakte verwoest. Door zware regens en een plotseling op komende bandjir is te Amenan vee'1 vee meegesleurd. Voedingsgewassen en kam ponghuizen werden verwoest. Verscheidene bruggen alsmede telefoonverbindingen zijn vernield, waardoor het verkeer per as van West- naar Midden-Lombok is gestremd. Het bestuur verleende onmiddellijk hulp. 28 menschen vermist. In het regentschap Glepoe, in het Toe- rensche, zijn op twee plaatsen aardschui- vingen bij de djati-bosschen voorgekomen. De weg kan momenteel niet bereden wor den. Op de onderneming Soemberdjeroe wor den 28 menschen vermist. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelijk gelegen in de groote bandjirs. Zeldzame aardbeving te Batavia. Gisterenmiddag werd Batavia opgeschrikt door een krachtige, voor de hoofdstad be trekkelijk zeldzame aardbeving. In het Aneta-gebouw zwaaiden de lampen heen en weer, terwijl ook van elders berichten over waarneming der beving zijn ontvangen. Door het Meteorologisch Observatorium werd de beving dermate zwaar geregis treerd, dat de seismograaf onklaar raakte, Na herstel werd de registreering van de natrillingen voortgezet. Deze waren echter voor de inwoners niet voelbaar. Sluisdeur in Kieler kanaal verbrand De met vaten benzine geladen Zweedsche motorschoener „Nobles" is voor de sluis van Brunsbuetelkoog (Kieler kanaal) in brand geraakt en gezonken. Het brandende schip werd door den krachtigen wind tegen de oostelijke sluisdeur gedreven, zoodat de vlammen oversloegen en de sluisdeur in brand staken. De sluis moest voor onbe- paalden tijd buiten werking worden ge steld. Snelverkeer beheerscht de wegen, En het 'suist U gonzend tegen Op den lichten zomerdag, 't Roff'lend lied van de motoren Zoemt of knalt ons in de ooren Met een onbeperkt gezag! Idem zóóveel paardekrachten, Die nooit aarzelen of wachten, Flitsen in een zucht voorbij, Raak'lings langs elkander sturend, Door de felle bochten schurend In een eindelooze rij! Fietsers, wand'laars worden dwergen, En ze hebben zich te bergen Op hun paadjes aan den kant, Of ze komen het te weten, Dat ze veelal zijn vergeten, En ze bijten in het zand! Voorkeurswegen, smalle wegen, Onbewaakte overwegen Gaan alom hun eigen weg, En ze daag'lijks te passeeren, Zonder ooit U te bezeeren, Eischt behoedzaam overleg! Want ontelb're paardekrachten Blijven langs de wegen jachten, In een eindelooze rij! Kijk goed uit op al Uw tochten, Reeds zoovelen, die 't bekochten, Telkens flitst in alle bochten Raak'lings het gevaar voorbij!! KROES li 1939. (Nadruk verboden). Een prachtige kans om de aan te schaffen! Deze 3 overbekende en zeer veel gevraagde boeken zijn nu óók ver krijgbaar in een leeren Band. Inplaats van f 14.70, nu onverkort en in een „jubileuim"-uitvoering voor f 10. SCHAGEN jrfc». SMEER MET 1 ff^OTOR OU. ïg)M DE BESPARING!^ De BESPARING is het grootst bij geregelde motorverzorging door een vakman, Uw garagehouder! Japan zal een wijziging in de Brifscbe houding afdwingen Verlenging en verscherping der blokkade-maatregelen. De Japansche consul-generaal Tasjiro heeft den vertegenwoordiger van het Duit- sche nieuwsbureau in een interview ver klaard, dat Japan zeker is van het succes van zijn blokkade. Het is vastbesloten de maatrege len zoo noodig één of twee jaar voort te zetten en nog te verscher pen, om wijziging van de Britsche houding af te dwingen. Een langdurige blokkade maakt de ont wikkeling van nieuwe zakencentra buiten de concessies noodig. Daarmede is reeds een begin gemaakt' door den aanleg van een nieuwen weg en het ontwerp van stedelij ke bouwplannen, onder medewerking van Japan. LEVEND SPEELGOED. Een kijkje op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Brussel, Een vriendin van Koning George Nooit zingt zij een lied op een en dezelfde manier, nooit zingt zij valsch of blijft steken (Van onzen Londenschen correspondent). Heel Engeland is in deze dagen bezorgd voor het leven van een vrouw, die ook buiten Brittannië geen onbekende is. En toch is zij, na de Koningin ongetwijfeld de po pulairste en beroemdste Engelsche van deze dagen. Zij heet Gracie Fields en is de nationale actrice van het land. Wat Maurice Che- valier voor Frankrijk beteekent, wat eens een Wil Rogers was voor Amerika, dat is „Gracie" voor de mannen en vrouwen van Brighton tot Glasgow. Eenigen tijd geleden heeft zij een zware operatie moeten ondergaan en heeft daar na verscheidene dagen tusschen leven en dood gezweefd. Duizenden brieven, tele grammen en bloemstukken worden dage lijks bezorgd aan de Londensche kliniek, waar Grace thans ziek ligt. Alle kranten hebben pagina's vol over haar geschx-even en hebben over haar toestand even uit voerige communiqué's uitgegeven als be trof het een lid van de Koninklijke fa milie. Rijker dan de „stars" van Hol lywood. Wie is wel déze vrouw, die de harten van de overigens toch zoo weinig seiitb menteele Engelschen sneller kan doen kloppen? Gracie Fields is reeds veertig jaar oud. Men kan haar geen schoonheid noemen, hoewel zij een zeer vriendelijk en innemend gezicht heeft. Zij is de doch ter van een molenaar uit Roclidale en haar carrière doet eenigermate denken aan die van de stars uit Hollywood, met dit ver schil alleen dat zij drie maal meer ver dient dan de beroemdste kunstenaar van de Filmmetropool. Gracie Fields kan zin gen, minneliederen, volksliederen en schlagers. Er zijn vele menschen, die dat doen, maar zij hoeft slechts een woord uit te brengen, of de toehoorders beginnen te lachen of te huilen, precies zooals zij het verkiest. Zelf vergiet ze steeds weer echte tranen, wanneer ze aandoenlijke romances leest of voordraagt. Haar kunst bestaat voornamelijk hierin dat ze bij iedereen ge voelige snaren kan aanraken. Hoe zij dat klaar speelt kan niemand zeggen. Zij doet het in ieder geval niet als Maurice Che- valier, die elk nummer tot in de kleinste details, tot in de kleinste .effecten van de bewegingen met de handen instudeert. Zij is natuur en daarmede is eigenlijk alles Ben ieder noodigt haar uit. Het liefste zou zij het allen menschen naar den zin maken. Zij brengt een groot gedeelte van den dag door met het. zetten van handteekeningen onder fotokaarten, die haar bewonderaars vragen. Zij heeft zooveel vrienden dat het nooit noodig is dat zij ergens in een hotel slaapt, want ieder rekent het zich tot een groote eer Gracie voor een nach' onderdak te mogen verleenen. Alleen een keer heeft zij daarvan geen gebruik kunnen maken. Dat was na melijk toen zij moest overnachten in haar geboorteplaats Rochdale. Er waren zooveel menschen, die haar gastvrijheid aanbo den, dat Gracie, om niemand te beleedi- gen, wel in een hotel moest gaan. Zij zingt een en hetzelfde lied nooit op dezelfde manier. Haar repertoire bestaat uit 65 verschillende nummers, en zij heeft op zijn minst regelmatig de tekst en da muziek van 100 liederen in haar hoofd. Maar nooit komt het voor, dat zij blijft ste ken of valsch zingt. Wanneer zij een paar worden onder het zingen verandert of in voegt, dan gebeurt dit nooit zonder reden. Door vier eigenschappen onderscheidt zij zich van bijna alle andere vrouwen. Zij drinkt nooit, zij rookt niet, zij vloekt nooit en verliest nooit haar houding. Eens is het voor gekomen dat on der een voorstelling, waarbij zij een parodie zong op de serenade van Tosselli plotseling een baby begon te huilen. Op dat oogeniblik onder brak Gracie haar nummer en riep naar de galerij: „Alright, lieveling, met een minuut ben. ik bij je," Gracie heeft zelf geen kinderen, maar zij houdt van niets meer dan juist van kin deren. De geschenken die zij ontvangt ko men over het algemeen kleine kinderen ten goede, die zij geadopteerd heeft in een te huis in Peacehaven Ook verder doet zij veel goed. Weeskinderen, blindeninstituten, te huizen voor ouden van dagen en oorlogsin validen hebben, zich nooit tevergeefs tot haar gewend. De „Dame van het Empire". Verleden paar heeft Koning George VI Gracie als zijn lievclingsspeelster benoemd tot „Dame van het Empire". Zij is met het koningspaar zeer bevriend en wordt dik wijls op Buckingham Palace uitgenoodigd. Korten tijd geleden heeft zij een tournee ge maakt door Amerika en heeft daar buiten gewone successen geboekt. Maar bij dat al les is zij zoo eenvoudig en bescheiden ge bleven als aan bef begin van haar carrière Op een weldadigheidsfeest in Zuid-Afrika werd haar bloed verkocht. Daarop ant woordde zij: „Ja, nu moet ik een 'nieuwe hoed hebben", wandelde don eersten winkel binnen en kocht een hoofddeksel van vier shilling, en droeg het de heele verdere tour nee.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5