Japan heeft een nieuwen vijand nnodig TRIUMPH DE WEREI DAGELIJKS GROEIT DE BESTE Postvlucbten op ij 1 CENT VIRGINIA Spioonagezaak io Frankrijk van grooten omvang Eenige dochter door bliksem getroffen DE POPULARITEIT VAN Dr. Colijn praat met de niet-kathoiieke demissionoaire ministers Draaiende wind bemoeilijkt blusscbingswerk Journalist-spion voor Britsche rechtbank «Vreemdelingen in Zuid- Tirol zijn spionnen" Waarom juist 60 millioen exportgarantie 1 Alb. van Schendel op dreef Het leger heeft moeilijkheden in Koord-China. Zal Tientsin met een sisser afloopen Japan ziet zich in Noord-China voor enorme moeilijkheden geplaatst en wan hopig en eenigszins blind zoekt het naar de oorzaak daarvan, aldus de correspon dent van de Times te Peking. De eindeloo- ze strijd om de provincie Sjansi gaat voort. Chineesche guerrillabenden blijven een bedreiging vormen, waardoor de effectieven van de Japansche troepen langzaam maar gestadig verminderen. Het plan 0111 dezen zomer het midden van de provincie Hopei te veroveren en met het aanplanten van katoen te beginnen, was een mislukking. De spoorwegen in Noord-ChiiTh verkeeren in een. slechten toestand en rendeeren niet. Er is, aldus de N.R.Crt, een wanhoopig gebrek aan rollend materiaal en Japan is er niet in geslaagd in Amerika credictcn te verkrijgen voor den aankoop van nieuw materiaal, terwijl orders, die in Duitsch- land zijn geplaatst» gedurende de eerste maanden niet zullen worden uitgevoerd. De nieuwe Japansche valuta in Noord-China heeft zijn doel niet bereikt. Dit alles heeft ertoe bijgedragen aan de daden van het Japansche leger in Noord- China een eenigszins troosteloos karakter te geven. Het leger zoekt thans een anderen vijand dan de Chineezen. Om de aandacht op een punt te concentreeren, richt de pro paganda zich tegen Groot-Brittannië, het- gen handig is, omdat dat land ver weg is en zijn handen vol heeft in Europa. Resultaat van Tientsin. De blokkade van de Britsche concessie te Tientsin heeft den Japanners weinig doen winnen en veel doen verliezen. In de Ja pansche concessie zijn de winkels gesloten en de straten zijn verlaten; de blokkade heeft den handel tot stilstand gebracht voor iedereen en de Japansche handel in Tientsin was aanzienlijk. Dit is de tweede blokkade. De eerste in den afgeloopen winter was gelijk aan deze, maar ging niet gepaard met vernederingen jegens Britsche onderdanen. Langzamerhand verslapte de uit voering van de blokkade en op een gegeven oogenblik kwam men tot de ontdekking, dat er geen blokkade meer was. Aan het Japansche le ger geen amok *maakt, zal deze tweede blokkade wellicht op dezelf de wijze eindigen. Maar het Japan sche leger zal wellicht amok maken. Waarom de Japanners tot de blokkade zijn overgegaan, blijkt duidelijk uit de re sultaten. Het zakenleven is tot stilstand ge komen. De Japanners willen de Concessies onder hun heerschappij brengen. Zoolang de Britsche cn Fransche conces sies blijven bestaan, kan Noord-China niet bij het Japansche rijk worden gevoegd. Duitschland achter de schermen De spionnage-affaire in Frankrijk schijnt van grooter omvang te zijn, dan men aan vankelijk heeft gedacht. Verschillende be kende persoonlijkheden zijn gecompromit teerd, o.a. Graaf de Brinon, voorzitter van het comité Frankrijk Duitschland. De socialistische „Populaire" deelt mede, dat men met een wijdvertakt complot te doen heeft. „Een paar dagen geleden", schrijft het blad, „werd een Duitsche prin ses von Loewenstein uit Engeland uitgewe zen. Zij kwam naar Parijs, waar het ver blijf haar thans ook ontzegd is. Een andere Duitsche vrouw, princes von Hohenlohe, is in allerijl naar Parijs gekomen. Haar rela ties met de Hitleriaanscho diplomatic zijn bekend. Men doet uitkomen dat de regec- ring niet werkeloos blijft. Zoo heeft men Abetz, den leider van den Duitschcn pro- pagandudienst verzocht Frankrijk te verla ten. Maar hoe onwaarschijnlijk het klinken moge, zijn voornaamste medewerker, prof. Grimm, bevindt zich nog altijd hier in gezelschap van twee andere Nazi-agenten, von Stürm en von Wiegand. Waarop wacht men om die eveneens weg te jagen?" Een overwinningssabel voor Franco Met edelsteenen bezet. Aan generaal Franco zal een „sa bel der overwinning" met edelstee nen bezet, ter waarde van ruim 50.000 gulden, worden aangeboden. Elke Spaansche provincie zal daar toe een geldelijke bijdrage leveren. De sabel zal in Madrid gemaakt worden, naar het model van het beroemde wapen van Spanje's Middeleeuwschon held, den Cid Campeador. Het geschenk zal ge reed zijn op 12 Octobcr, den feest dag die door Spanjaarden over de geheele wereld gevierd wordt. Rijtijdenbesluit half Augustus in werking Naar wij vernemen, zullen de Rijtij- denwet 1936 en het Rijtijdenbesluit Zondag 13 Augustus a.s. in werking treden. Kort noodweer woedde boven Ne derland. Tijdens een kort onweer is gister middag omstreeks drie uur de 23-ja- rige eenige dochter van den arbei der H. Rovers te Mill (N.B.), die in haar woning met een machine zat te naaien, door den bliksem getrof fen en op slag gedood. In het huis werd slechts geringe schade aangericht. Een der oudste boerderijen van Vollenhove vernield. Tijdens een buitengewoon hevig onweer, dat zich gistermiddag boven den Noord westhoek van Overijssel ontlastte, werd een der oude kapitale boerderijen in Ambt Vol lenhove, eigendom van baron Sloet van; Marxveldt, en bewoond door den landbou wer Alb. van Benthem, door het hemel vuur getroffen. De bliksem sloeg in het achterhuis, waar 'n zeer groote partij hooi t.w. 85 voer was opgetast. In een ommezien was de geheele boerderij een'laaiende fakkel gelijk. Met moeite slaagden de bewoners er in het huisraad te redden. Dank zij liet feit, dat het vee in de weide liep, kwamen slechts eenige kippen in de vlammen om. De vrijwillige brandweer van Ambt-Vol- lenhove was spoedig met een handspuit ter plaatse, doch slaagde er niet in bet vuur meester te worden. Het achterhuis brandde geheel uit, het voorhuis bleef gedeeltelijk gespaard. Met dezen brand is een der oud ste boerderijen van Ambt-Vollenhove ver dwenen. Dr. Colijn heeft, bij zijn tweede po ging een Kabinet te formeeren, gis termiddag de vijf niet-katholieke demissionnaire ministers ten De- partemente ontvangen. Het waren de ministers Patijn (Buitenlandsche Za ken), Van Buuren (Waterstaat), Slo- temaker de Bruïne (Onderwijs), van Boeijen (Binnenlandsche Zaken) en van Dijk (Defensie). Voorts heeft de formateur een con ferentie gehad met den heer J._ Schouten, voorzitter der anti-revolu- tionnaire Tweede Kamer-fractie en met baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer. 250 BUNDER LIMBURGSCHE HEIDE EN DENNEN ZWARTGEBLAKERD. Een brand van een hevigheid, zoo als men zich deze in jaren en ja ren niet meer herinnert, heeft gis termiddag in de heide tusschen Well en Bergen, in het noorden van de provincie Limburg, gewoed. Omstreeks twee uur ontstond, vermoedelijk door bliksemslag, brand iu een perceel heide, toebchoorcnd aan de gemeente Ber gen. Aangewakkerd door den vrij krachti- gen wind, breidde het vuur zich met groo te snelheid uit. Mede tengevolee van de droogte in de toch reeds brandbare heide en het dorre gras nam de brand een onge- kenden omvang aan. Tegenvuren. Onmiddellijk schoten ploegen arbeiders uit de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, toe, om bij het blusscbingswerk behulpzaam te zijn. Door het aanleggen van tegenvuren en het wer pen met zand trachtte men het vuur in zijn voortgang te stuiten. Inmiddels was echter zoo een groote oppervlakte heide door de vlammen aangetast, dat deze be strijding geen succes had. Door het telkens draaien van den wind werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Eerst tegen acht uur in den avond kon men zeggen, dat men het vuur voorgoed mees ter was. Een terrein van tusschen 200 en 250 H.A. bleef zwart ge blakerd liggen. Dit terrein, hoofdzakelijk begroeid met heide en vliegdennen, behoort in eigendom toe aan de gemeente Bergen. Twee pcrcce- len zilverdennen, toebehoorende aan den heer Ant. Jurgens te Nijmegen en een per ceel dennebosch, toebehoorende aan den heer Deurvorst te Grave, gingen eveneens verloren. Verdachts zendingen naar Duitschland Gisteren is voor den politierechter van Richmond in Surrey een spionnagezaak voorgekomen tegen Donaid Adams, die aangegeven wordt als een verslaggever van paardenrennen. Bij de verhooren wer den photografische copieën van tientallen brieven aan en van Duitsche firma's, die onderschept wéren door de posterijen, be nevens geheime codes ter tafel gebracht. Kol. Cooks van de inlichtingendienst van het departement van oorlog, legde ge tuigenverklaringen af. Het O.M. beweert, dat Adams tij dens een bezoek aan Duitschland in contact is gekomen met agenten van de Duitsche spionnage-organi- satie, welke legen Engeland werkt. Van dien tijd af werd hij een be taald agent van die organisatie. Op 20 Januari werd een pakket, dat per luchtpost was verzonden aan het adres van Karl Radier en Co. onderschept. Het bleek een copie te bevatten van „infanterie- opleiding in oorlog, 193?" een re- geeringspublicatie, welke volgens het O.M. nuttig zou zijn geweest voor een mogelijken vijand. Voorts is het O.M. van meening, dat de overige onderschepte correspondentie toonde, dat inlichtingen naar Duitschland waren gezonden en dat uit Duitschland inlichtingen werden gevraagd en geld werd gezonden. Voorts wordt Adams er van be schuldigd aangeboden te hebben nat. soc. piloten te ontmoeten en gezagvoerders van stoomschepen en van hen pakketten in ont vangst te nemen. Maatregelen dienen als ant woord op de omsingelingspoli- tiek, aldus de Italiaansche pers. VERONTWAARDIGING IN ZWITSERLAND. De verwijdering van vreemdelin gen uit Zuid-Tirol heeft vooral ook in Zwitserland een onprettigen in druk gemaakt. De Zwitsersche pers is verontwaard^d en zoo schrijft b.v. de Bernsche Bund, dat 't voor zich zelf spreekt, dat men behoorlijke burgers van een bevriend land toch niet als wilde beesten kan verja gen! Hoe het Italiaansche volk wordt voorgelicht. De Italiaansche bladen leveren geen com mentaar op de genomen maatregelen, maar daar zij met geen woord hebben gerept over de tusschen Duitschland en Italië getroffen overeenkomst tot Italianisecring van het betrokken gebied, kunnen zij niet aan hun lezers melden, aldus het Hsbl., dat de ge troffen maatregelen daarmee verband hou den. Zooals in de „Messaggero", het meest gelezen dagblad van Rome, wordt gedaan, worden de vreemde lingen eenvoudig als spionnen beti teld. De maatregelen, zoo schrijft dit blad, dragen 'n militair karakter, en maken deel uit van de Voorberei dingen, die ten antwoord dienen op de onverstandige omsingelingspoli- tiek der democratieën. En voortgaande zegt het blad o.a.: Het is dus geheel overbodig en belachelijk, dat de kranten van de betrokken westelijke mo gendheden, die overal spionnage organisee- ren. zich gedragen arsof zij zich verbazen en die medelijden huichelen met het lot van de vreemdelingen, die moeten vertrek ken. Het is hier geen kwestie van gastvrij heid, doch het gaat om de veiligheid van den Italiaanschcn staat, welke verdedigd moet worden. Vijfling geboren in Mexico Kinderen goad, moeder"s toe stand slecht. In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad „Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (Staat Tabasco) de vrouw van een journalist, Polita Alvarado de Carbonell, het leven geschonken heeft aan een vijfling, t.w. drie jongens en twee meis jes. Gemeld wordt voorts, dat de kinderen het goed maken, doch dat de toestand van de moeder zeer onzeker is. Schaken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Landau heeft de leiding. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde luiden: Landau—Roele 1—0; \Vijnands--van Scheltinga 01; De Ronde- Sterk 01; Van Doesburgh-van Stcenis 1—0; v. d. BoschStumpers, afgebroken. De stand luidt thans: Landau 4 punten; van den Bosch 3 (1) punt; van^cheltinga en van Doesburgh 3 punten; Wljnands en Sterk 2t/o punt; de Ronde 2 punten; van Steenis 1 punt; Stumpers V2 (1) punt. Evenwicht tusschen de defensie- behoeften der bondgenooten, zegt Britsch minister. Zonder hoofdelijke stemming heeft het Britsche Lagerhuis het wetsontwerp voor de exportgaranties aangenomen. Minister Hudson heeft in het 'Lagerhuis uiteengezet, dat liet bedrag van 60 millioen voor de exportgaranties niet willekeurig is genomen, doch is bedoeld om evenwicht te vinden tusschen eigen defensiebehoeften en de behoeften der vrienden. Vervolgens sprekende over de Verzoeken om bijstand, die afgewezen werden, zeide Hudson: ,.Hel kan wellicht verwondering wekken bij die landen, wanneer zij zien, dat het totaal 60 millioen bedraagt, dat wij niet in staat zijn geweest een beetje meer te geven voor hun eigen doeleinden. Ik hoop echter, dat wanneer een dezer landen dergelijke gevoelens heeft, dat hetgeen ik gezegil heb er toe dienen zal om vrij te spre ken van eenigerlei twijfel aan onze oprecht heid. Wij zijn toi de uiterste grens gegaan bij ons pogen 0111 recht te doen wedervaren aan vitale beroepen". Oud-Saksische boerderij afgebrand De laatste in Losser. Gisteravond om half zes is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de kapi tale boerderij een oud-Saksisch Los Hoes va den landbouwer H. Heghuis, gelegen in de buurtschap Berghuizen onder de gemeente Losser In een oogwenk was de boerderij in een woedende vuurzee her schapen. Er was nagenoeg geen tijd 0111 aan redden van den inboedel te denken. De be woners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Met den inboedel ging de groote aooioogst in de vlammen op. Een koe, die nog op stal stond het overige vee liep in de weide kon nog worden gered door het instooten van een stalmuur. De geheele boerderij, het laatste Los Hoes in de ge meente Losser, is tot den grond toe afge brand. De brandweren uit Losser en Oldenzaal konden de ver van den weg liggende boer derij niet bereiken, zoodat' men moest toe zie,n, hoe het vuur ongehinderd zijp vernie lend werk verrichte. De schade is zeer groot. De Tonr de France Nieuwe étappezege van Tour nier; Vietto blijft gele trui-dra ger. Van onzen bijzonderen correspondent.) De vijfde étappe van den Tour de France is gewonnen door den Franschman Fournier, die ook reeds de eerste étappe op zijn naam heeft gebracht. In de algemeene rang schikking heeft René Vietto de lei ding behouden. De Nederlanders hebben het er in deze vijfde rit, welke leidde van Lorient naar Nantes over een afstand van 207 K.M., uit stekend afgebracht. Vooral Albert van Schendel heeft zich puik geweerd en ein digde als achtste. In de algemeene rang schikking zijn al onze landgenootcn al leen Gommers handhaafde zioh vooruit gegaan. Lambrichts steeg een plaatsje en kwam nu dertiende te staan. Albert van Schendel steeg van de 25e naar de 21e plaats, terwijl de Korver twee plaatsen omhoog klom. Ook Sijcn ging vooruit en stond gisteravond 33e, Dominicus kwam op de 44e plaats in An- lon van Schendel op de 48e. Ook Hcllemons ging naar boven en stond na de vijfde étap pe 59e. Deze vijfde étappe heeft geen sensationeel verloop gehad. Verschillende uitlooppogin gen werden in den kiem gesmoord. 5 K.M. voor Nantes liepen Romain Maes en Albert van Schendel nog uit,, zij namen 200 111. op acht ande ren, doch juist bij 't binnenkomen van de baan, werden beiden ingeloo- pen. De uitslag luidt: 1. Fournier, 2 Fréchaut, 3. Meulenberg, 4. Archambaud, 8. Alb. van Schendel, allen denzelfden tijd: 5.40.13. Op de elfde plaats kwam een peleton. waarin 0.m. Toon van Schendel, Lambrichts, Do minicus, de Korver en Sijen in den tijd van 5.40,45, 58 Gommer, 60 Hellemons. Algemeen klassement. De algemeene rangschikking luidt thans: 1. Vietto (Frankrijk) 28 uur 30 min. 26 sec. 2. M. Clemcns (Luxemburg) 28 uur 30.32; 3. Disseaux (België) 28 uur 31 min. 32 sec. 13. Lambrichts, 28 uur, 38 min. 39 sec. 21. Albert van Schendel, 28 uur 43 min. 09 s. 28. De Korver, 28 uur 46 min. 18 sec. 33. Sijen 28 uur 49 min. 08 sec. 44. Dominicus 28 uur 52 min. 54 sec. 48. Anton van Schendel 28 uur 57 m. 22 sec. 57. Gommers 29 uur 7 min. 32 sec. 59. Hellemons 29 uur 9 min. 57 sec. Het landcnklasscmcnt luidt: 1.' West Frankrijk 85 uur 43 min. 43 sec. 2. België B 85 uur 49 min. 45 sec. 3. Frankrijk, 85 uur 52 min. 14 sec, 8. Nederland 86 uur 8 min. 6 sec. Emoe Vertrek van AankoJ Jodph. 14 Juli Calc. lij (heenreis) «ê™*"?s) lJodPh- 14 ,uli lKar«w| [heenreis) |Athene 14 Juli jBasra (terugreis) |Medan 14 Juli |RanS, m w ein woordi Anti-nationaal blad in Luxemburg, xemburgsche autoriteiten hebbeD^ heele oplaag in beslag genomen^ eerste nummer van het blad „I ger Freiheit, dat te St. Vcith gei en dat in het groothertogdom zou worden. De inbeslagneming de krachtens de wet op de pers, de autoriteiten geconstateerd hi de publicatie een anti-nationaal Semitisch karakter droeg. Spaansche kerkschatten teruggevi Een belangrijk deel van de kerks uit de kathedraal van Valencia,'! tijdens den burgeroorlog verwijdert] ren, is teruggevonden. Sinds 1931 men elk spoor van deze kunstscl bijster geraakt. Roosevelt vraagt crediet voor nieuw schip. Roosevelt, die blijkbaar ti komen is op het twee maanden j door hem genomen besluit, geen schip voor de marine meer te heeft het congres gevraagd om eeH« diet van 300.000 dollar en om mac^B tot het plaatsen van contracten totaal bedrag van 1.700.000 dollar voj bouw van een nieuw luchtschip, j Socialisten in Dantzig gearresteerd, J gens te Warschau ontvangen beril heeft de politie te Dantzig 70 ledeil een illegale Duitsche socialistische! gearresteerd. Naar verklaard wordtl de arrestaties verricht na gedane I zoekingen, waarbij wapens en ontplc| stoffen werden gevonden. Iersch Iegerlid krijgt zware straf. Ier Lawrence Dunlea is tot twinti) dwangarbeid veroordeeld te Birmin wegens deelneming aan de voorber van zekere recente terroristische ai gen. Hij bad o.m. getrach door te i' in een munitiedepot en springstof stelen. Roemenië doet alles voor defensie. Roemcensche kabinet heeft beslotei ieder overschot van de ontvangsten uitgaven dit jaar besteed zal worde de landsverdediging. De ministers ben goedkeuring gehecht aan eenv ring van den minister van financiën de hegrooting, die dit jaar ruim liard lei bedraagt, een bedrag, dat nooit bereikt was. Zwitsersch militair vliegtuig neergel Bij Glarus is een vliegtuig van het scrsche luchtwapen neergestort.. Het door liet dak van een papierfabriek Het vliegtuig werd vernield, cle piloo kwam zware verwondingen. Terrorist tot aan het graf! Te Binni zijn twee Iersche terroristen op gron de wet op de springstoffen veroordeel 20 jaar. Voorts zijn drie Iersche vro veroordeeld tot resp. 5, 3 cn 2 jaar W soortgelijke overtredingen. De tot 8 veroordeelde vrouw was 77 jaar oud. Luchtbeschermingsoefening in Berlij Eind Juli 1939 zal een groote luchtbel mingsoefening gehouden worden, ook 4dc uitvoering en beproeving \'i verduistering der geheele rijkshool opgenomen is. De positie der Duitschers in Slowaki De partij van Duitsche nationaal-so ten in Slowakije heeft geprotesteerd de nieuwe Slowaaksche grondwet. P waaksche regeering heeft besloten tekst te wijzigen in dien zin, dat de sclie gebieden in Slowakije een aut( administratieve eenheid zullen vorm Het spionnage-proces in Zwitserland. federale rechtbank heeft vonnis gewfl het proces van de vereeniging der g we bondgenooten. Frei werd bij vf veroordeeld tot twee jaar gevangeni en vijf jaren verlies van burgerre Zander tot anderhalf jaar gevang® De andere beschuldigden zijn veroofl tot straffen, varieerende van twee tfl maanden gevangenisstraf. Communisten willen Labourmanneni De secretaris van de communistisch tij, Pollit, heeft in een schrijven aan secretaris van de Lauhour-partij ver de communistische partij toe te lat» de Labourpartij. Hij verklaart in dit ven, dat dit noodzakelijk is en doe tegenwoordige omstandigheden b'z0 wordt gerechtvaardigd. De staking bij de Amerikaansche schaffing. President Roosevelt. vieni dens de persconferentie vragen Kf- werden betreffende cle huidige reeks' kingen hij de werkverschaffing, bee»* antwoord daarop het beginsel gestel® er geen stakingen gevoerd kunnen w® togen de regeering. De president we'Pj de kwestie te hespreken van uitbotB der vakvercenigingstarieven aan gesyï de werklieden bij de werkverschaffing punt, n.l.het niet meer betalen van de n vereenigingstarieven heeft geleid tot huidige reeks stakingen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2