De Korver brengt nieuwe vreugde 4r in het Hollandsche kamp Met gelijke munt betaald Pest op een schip der ellende Nog 1'|2 milHoen extra voor Indische marine Dc balans van hst wegspook Helgoland voor pottekijkers gesloten jVIRTELT: Het ongeluk te Westwoud De trek naar IJsco werd te machtig Rijksmiddelen vallen mee... en tegen! Vuile wasch van IJsselmuiden behandeld Postvluchten op In|^ te-ÏUis) lRan*17 ,uli H DE WERELI De Toor de France Voor de vierde maai een land genoot op de tweede plaats. Lambrichts thans elfde. (van onzen eigen correspondent) Het was in het dorpje Arvéyres, op 60 KM. van Bordeaux, dat onze auto eengroepje van drie vluchtelingen passeerde en op nog 5 K.M. daarachter lag de Korver. Hij keek ons eens aan, zoo niet een gezicht van: f>Zal ik er achteraan gaan of niet". Waarom twijfelde de Korver? Die vraag is gemakkelijk te beantwoorden. Deze ze vende étappe bestond uit 197 k.m. en hei was te verwachten, dat de renners zich niet bijzonder zouden inspannen, omdat zij twee zware ritten voor den boe* hebben: vandaag een groote afstand met als slot een zeer moeilijke tijdrace, morgen de Pyreneeën over. En voor dergelijke étappes moet men ae krachten sparen. Er werd na het vertrek uit Royan inder daad „gewandeld", een premieritje met op sommige punten een heerlijk uitzicht op de breede Gironde. Eerst bij Libourne, toen er al 132 km. op zaten, werd het tempo sneller. Enkele indi vidueels pogingen, van Kint, Yvon Marie en Mallet, weg te komen, mislukten. De Korver dacht, dat het van de drie vluchtelingen, die voor hem lagen, ook wel spielerei zou zijn. Maar wij zagen onmiddellijk, dat het ditmaal ernst was. Want behalve Passat, de Fransehman uit de Zuid westelijke ploeg, die uit deze streek komt, lagen Lowie en van Overber- ghe er bij, twee renners uit de Bel gische B-ploeg, twee serieuze con currenten van hun landgenooten uit de A-ploeg. En wie de rivaliteit kent. tusschen A- en B, begrijpt, dat de B-ploeg alles probeert de „azen" zooveel mogelijk dwars te zitten. Dus schreeuwden wij de Korver toe: „Als je kunt er achter aan." En met enkele for- sche trappen wat een kracht kan hij ont wikkelen had hij het wiel van Passat te pakken en voort ging het de finish tege moet. Het trainingsritje in het land van de drui ven was nu ten einde. Er werd nog 00 km. fel gestreden, voorop het groepje van vier, waarin ifeder het zware werk bij toerbeurt verrichtte, daarachter een peloton, dat aan vankelijk niet -veol zin had er achteraan te gaan, doch toon het verschil te groot werd op een 30 k.m. voor Bordeaux hadden de vier uitloopers bijna drie minuten voor sprong genomen in straffer tempo over ging, maar toch geen' kans meer zag de wegloopers in te halen. Kilometers hebben wij de Korver en zijn drie metgezellen gevolgd. De route leidde om Bordeaux heen, er waren nog enkele heuvels in het parcours opgenomen, terwijl de smalle tertiaire weg op het laatste ge deelte door heerlijke dennenbosschcn liep, waar de varens op manshoogte stonden. Veel hebben de renners van dit heerlijke natuurschoon niet gezien, geconcentreerd als zij waren op hun race tegen het horloge van hun tegenstanders. In Bordeaux leidde men de renners door een doolhof van straten met hoeken van 90 graden Wij hadden het voor ons zelf al zoo'n beetje bekeken. Indien het viertal bij el kaar zou blijven, dan zou het in de sprint tusschen de Korver en Passat gaan. Want de beide Belgen zijn daar geen groote meesters in. Het kwam uit zooals wij ver ondersteld hadden. Tegelijk kwam het vier tal de rood cementen baan op. Van Overberghe voorop, daarachter de Korver, vervolgens Lowie en Passat. Behal ve de 250 meter tot de streep hadden de renners nog een ronde extra te rijden, dus bij elkaar de baan is 500 m. lang 750 meter Op 300 meier voor de finish startte van Overberghe weg. Even aarzelde de Korver, de Belg kwam een 40- tal meters voor en toen zette onze landgenoot zich krap voor de ach tervolging. In de laatste bocht kwam de Korver hem opzij, maar intusschen was ook Passat Haar vo ren gekomen, verkreeg door van bo ven uit de bocht te komen een zeer groote snelheid en 20 meter voor de eindstreep was de Korver een gesla gen man: met ruim één lengte voorsprong werd Passat winnaar der zevende étappe. Opnieuw heeft een Fransehman een étap pezege behaald, maar voor de vierde maal heeft een Kederlandsche renner een tweede plaats kunnen bezetten. Lambrichts gaf het voorbeeld, Anton van Schendel volgde, toen kwam zijn broer en nu zorgde De Korver er weer voor, dat de naam van de Neder- landsche wielersport op aller lippen kwam. De uitslag luidt: 1. Passat (Frankrijk) 5 uur 47 min. 16 sec.; 2. De Korver; 3. Van Overberghe (Bel gië); 4. Lowie (België), allen zelfden tijd. 14. een groote groep renners ex aequo in den tijd van 5 uur 48 min. 40 sec., onder wie Al-bert van „Schendel, Hellemons, Domini- cus. Ton van Schendel, Lambrichts en Sijen. Algemeen klassement. De algemeene rangschikking luidt thans: 1. Vietto (Frankrijk) 41 uur 43 min. 54 sec.; 2. Mathias Clemens (Luxemburg) 41 uur 44 min.; 3. Disseaux (België) 41 uur 45 min.; 4 Fontenay (Frankrijk) 41 uur 46 min. 11 sec.; 11. Lambrichts 41 uur 52 min. 8 sec.: 21. Albert van Schendel, 41 uur 56 min. 37 sec.; 24. de Korver, 41 uur 58 min. 22 sec.; 31. Sijen, 42 uur 2 min. 36 sec.; 46. Domini- cus, 42 uur 10 min. 47 sec.: 47. Anton van Schendel, 42 uur 10 min. 50 sec.; 57. Helle mons, 42 uur 28 min. 9 sec. Het landcnklassement luidt: 1. België-B 125 uur 30 min. 9 sec.: 2. Frank rijk, 125 uur 33 min. 49 sec.; 8. Nederland 125 uur.47 min. 6 sec. Italiaansch journalist Frankrijk uitgewezen. De Fransche autoriteiten hebben beslo- sloten, dat Luigi Pome, correspondent van den Giornale d'Italia te Parijs uit Frank rijk gewezen zal worden. Deze maatregel vormt een antwoord op de uitwijzing van den correspondent \an een Parijsch blad, Jean Devau, uit Italië. BoosI Naar aanleiding van dit feit, verklaart men in politieke kringen te Home, dal zich lang zamerhand een keten van wederzijdsche uit zettingen vormt, zoodat het eindresultaat op den duur nauwelijks twijfelachtig kan zijn. Bij de „Giornale" meent men, dat de Fran sche maatregel slechts verklaard kan wor den door den blinden haat tegen ailcs, wat Italiaansch en fascistisch is. Rome heeft steeds, aldus zegt men, objectief en correct zijn berichten gegeven, op uitdrukkelijke aanwijzing van zijn directie. Vloofparade in den Duitschen golf Groot vertoon der Russische vloot. De Baltische vloot bereidt zich voor op het groote feest van den vlootdag van Sovjet Rusland Op 24 Juli zal in den Finschen golf cn op de Neva een parade gehouden worden van de eenheden der Baltische vloot. Op de Neva zal een spiegelgevecht gehouden worden, dat de inneming van een kust fort als onderwerp zal hebben, waarbij zal worden deelgenomen door amphibie- tanks. Er zullen torpedo's gelanceerd wor den en dieptebommen, duikbuoten zullen duiken etc. 2500 Joodsche vluchtelingen, met hongersnood bedreigd. Thans nog de vrees voor den „zwarten dood". Nog altijd kruisen vier schepen, met in to taal 2560 Joodsche vluchtelingen aan boord voor de Syrische kust. Alle vier hebben reeds getracht, hun menschelijke lading aan land te zetten, maar de Sontroleeren.de Brit- schc kruisers hebben dit belet. Thans meldt de „News Chronicle", dat niet alleen op alle vier de sche pen hongersnood dreigt, maar dat op de „Brcslau", waarschijnlijk een Italiaansch schip, tevens pest is uit gebroken. De kapitein telegrafeerde de Fran sche autoriteiten te Beyroeth, dat er aan boord pest heerschte, en dat reeds drie vluchtelingen overleden waren. Eenige passagiers kregen toen toe stemming om aan land. te gaan, on- der quarantaine, en het schip werd gedesinfecteerd. Een ander schip met Duitsche vluchtelin gen, dat de haven van Tripoli is binnenge- loopen, heeft in 14 havens getracht de passa giers te ontschepen, nadat, in drie Pales- tijnsche havens de immigratie geweigerd was. De toestand van alle vluchtelingen is ern stig, zegt het Hdbld., en de autoriteiten van het mandaat overwegen een tijdelijk verblijf toe te staan. De andere twee booten met voor het mce- rendeel Oostenrijksche en Tsjechische vluchl telingen aan boord, hebben noodgedwongen weer zee gekozen. Voor aanvulling arsenaal voor raden. De regeering heeft een zevental aanvullen de begrootingen voor het jaar 1939 inge diend. Hierbij is onder andere een bedrag van anderhalf millioen gulden aangevraagd voor aanvulling van arsenaal-voorraden voor de marine. Deze aanvulling is noodig opdat de voorraad oefen-munitie ten allen tijde toereikend zal zijn voor schiet-oefenin- gen. Wederom drie ernstige verkeers ongevallen. De balans van het wegspook toont over den dag van gisteren weer een droevig slot: er zijn weer drie ernstige aanrijdingen ge meld. Te Bennekom is de 60-jarige mevrouw Brouwer uit Ede doodgereden. Mevrouw B. liep aan de linkerzijde van den weg. Op dat moment kwam een perso nenauto uit Veenepdaal haar tegemoet. De bestuurder trachtte de vrouw tc ontwijken, doch doordat de auto slipte, slaagde hij hier in niet. De aanrijding was zoo hevig, dat het linkerbeen van mevrouw B. van het li chaam werd gerukt Bovendien werd zij ernstig door een der koplampen der auto geraakt. Zij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd liet Johanni- torziekenhuis binnengebracht. Een sergeant, die met een anderen militair juist passeer de. viel bij liet zien van het vreeselijk onge luk flauw. Hij moest een nabijgelegen wo ning binnengedragen worden. Arme kleine en arme ouders. Gisteravond Stak de driejarige J. Koor neef, wonende in de Benthuizerstraat, vlak voor de ouderlijke woring plotseling den rij weg over. Het ventje werd gegrepen door een autobus, bestuurd door den 28-jarigcn chauffeur B. J. K., uit Waddinxveen en werd op slag gedood. Het lijk is naar liet zieken huis Bergweg overgebracht. Geslipt Gisteravond is op den rijksweg Nijmegen- 's Hertogenbosch een. auto-ongeluk voorge vallen. De 21-jarige autobestuurder Tuldaue.':uit Amsterdam had liet ongeluk met zijn wagen te slippen, waardoor hij met vrij groote snelheid tegen een boom botste. De auto werd grootendeels vernield, alsmede het rij wiel, dat tegen dezen boom stond. De bestuurder liep een hersenschudding op en werd in bewusteloozen toestand naar het St, Ludovicusgesticlit te Heesch over gebracht. In kolengruis gestikt Droevig arbeidsongeval op de Haarlemmer gasfabriek. Gistermiddag is in de gasfabriek te Haar lem een ongeluk gebeurd, dat aan den 38- jarigen kolentreinmer J. de R., het leven heeft gekost. De man werkte geheel alleen in een af- deeling, waar hij o.a. kolen op een transport band moest scheppen. Op zeker oogenblik bemerkte een stoker in een andere afdceling, dat de transport band geen kolen meer aanvoerde en toen hij een onderzoek instelde naar de oorzaak hiervan, vond hij de R. vrijwel geheel be dolven onder kolengruis. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De kolentremmer bleek door verstikking te zijn overleden. Speciale maatregelen om de ves- tigingswerken te beschermen. Reeds sinds eenige maanden is de toegang van Helgoland voor alle vreemdelingen ver boden, met het oog op de versterkingswer- ken, welke op het eiland worden opgericht. Bij decreet van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken worden nadere aanwijzingen gegeven. Duitsche onderdanen boven de 15 jaar moeten voor het verblijf op het eiland in het bezit zijn van een offi cieel indentiteilsbewijs met foto. Vreemde lingen mogen er niet aan wal gaan en zich evenmin ophouden aan boord van schepen, welke er aanleggen. Het is verboden er te schilderen, te teekenen of te fotografeeren Voor bewoners van het eiland kunnen spe ciale vergunningen worden uitgereikt. Baby neemt wraak op geraffineerde wijze. De toestand der slachtoffers. Over den toestand van de slachtoffers van het auto-ongeluk te West woud, dat den heer P. Jong uit Zwaag het leven kostte, kan worden gemeld, dat dc heer Buisman uit Hoogkarspel liet. gisteravond goed maakte, minder goed was de lieer A. Schouten uit Westerblokker. De heeren Spek uit Hoog karspel cn Laan uit Westwoud verkeeren nog in levensgevaar. De toestand van den lieer Laan was iets beter, die van den heer Spek onveranderd. Loopjongen maakt vijf en twin tig gulden op en keert rouw moedig weer naar huis De veertienjarige C. D., die vorige week door zijn patroon was uitgezonden om een cheque van vijf en twintig gulden te innen en een paar dagen spoorloos was, is weer terecht. De jongen, die met het geld en de bakfiets van de firma was verdwe nen, had de fiets in de hoofdstad achter gelaten cn was zijn escapade begonnen met een ritje per Gooische tram tot Muider- berg. Vandaar is hij te voet gestart voor een zwerftocht door het Gooi. Het geld soupeerde hij daarbij op aan de noodige leeftocht, uitgebreid met koele dronken, welke culmineerden in limonades en als hoogtepunt lallooze ijsjes. Tot het geld op was. maakte hij aan liet avontuur een ein de door in den nacht van Zaterdag op Zondag rouwmoedig naar het huis van zijn toezichthouder, bij wicn hij inwoont, terug te kecren. De politie had dezen verzocht den jongen bij zijn thuiskomst naar liet bureau Stadhouderskade over te brengen De kinderrechter zal thans verder over zijn lot beslissen. Blijkens de opgave van de opbrengst dei- Rijksmiddelen over Juni was op 30 Juni van de Directe Belastingen in totaal f 73.786.364 op kohier gebracht tegenover f 61.665.705 op denzelfden datum van 1938. De „Overige Middelen" brachten in Juni op f 38.914.441 bij f 36.810.116 als 1/12 der raming en tegenover f 39.287.901 in Juni 1938. Over liet eerste halfjaar bedroeg de op brengst, der „Overige Middelen'" in totaal f 223.999.813 bij f 220.862.50 als 6/12 der ra ming en een opbrengst van f 217.234.116 in het 'eerste halfjaar in 1938. Kunt u mij ook zeggen Eerste informatie bureau der spoorwegen geopend. Nog niet zoo heel lang geleden heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen me degedeeld, dat het in haar voornemen lag om in een aantal der voornaamste stations informaliebureaux in te richten ten dienste van het reizend publiek. Gisteren reeds is het eerste bureau officieel iu gebruik ge steld. Het is gevestigd in de hal van het centraal station te Amsterdam, rechts van den ingang. In betrekkelijk zeer korten tijd is men er in geslaagd op deze in het oog loopende en voor liet gestelde doel zoo bij zonder geschikte plaats een informatiebu reau in te richten. Het zaaltje is modern en gezellig iiigc- richt en reeds onmiddellijk bij het binnen komen ervaart men, dat. alles op service is ingesteld! Knoeiende ambtenaren door den raad geschorst. Gistenniddag heeft de raad van dc gemeen te IJselmuiden het verzoek om eervol ont slag met ingang van 15 Juli van den ambte naar ter secretarie, die 7 Juli gearresteerd werd wegens fraude ter secretarie, in gehei me zitting behandeld. Na afloop daarvan deelde de voorzitter, burgemeester Jhr. Mr. M. L. Quarles van Ufford mede, dat dit verzoek was aangehouden totdat meer be kend zou zijn van het gerechtelijk onder zoek. Voorts zeide hij, dat deze ambtenaar en de andere betrokken ambtenaren ge schorst waren als ambtenaren van den bur gerlijken stand en eerstgenoemde tevens als waarnemend secretarie. Pe schorsing als ambtenaar ter secretarie hadden, zooals reeds eerder gemeld, bugemcester en wet houders onmiddellijk nah et bekend worden van de fraude verricht. Omtrent de verduisteringsaffaire zelf zijn tot nu toe geen nadere bijzonderheden be kend geworden. ytchaken om HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen gespeeld in de zevende ronde luiden: LaydauStumpers 10 v. DoesburgRoele VzVi Wijnans—Sterk 0—1 v. Scheltinga—v. Steenis 0—1 De Ronde—Jhr. v. d. Bosch ty—y2 De stand luidt thans: 1. Landau 6 p., 2. Wijnans ï1/? p., 3 cn 4 van den Bosch en van Doesburgh, beiden 4 p., 5 en 6 Roele en van Scheltinga, beiden 31/» p., 7 en 8 de Ron de en Sterk, beiden 3 p., 9 van Steenis 2 p., 10 Stufnpers 0 p. Nandoe (heenreis) Vertrek van Aankonm, j'Rang. 17 Juli [singap.pl °'m*reis) Hra"J»U |A.heM1Ij Gier (heenreis) 17 Juli 1 odhpL J Jodhp. 17 J m w ein ij woordt Geen werfpersoneel aan boord van dc derzeeërs meer. Naar aanleiding de ramp met de „Thetis" zullen ütns de laatste veiligheidsproeven meEfl zeebooten geen employés van tic meer aan boord mogen zijn. De Bfoj,, admiraliteit heeft bepaald, dat hoijü dan uitsluitend bemand moet zijn 11 marine-personeel, uitgezonderd experts. Ongeregeldheden in Dhami. Ecnïj tatie uit Simla (Britsch Indië), weikei beerde den staat Dhami, op 22 K.M.J Simla gelegen, te betreden, ondank» waarschuwingen dat dat, verboden wasf door de politie beschoten. Gemeld wl dat vier personen gedood zijn en de| gewond. Het incident deed zich voi ontvangst van een brief van den lei der deputatie, die vroeg Dhami cena ledig verantwoordelijke regeering te gei en nog meer belangrijke concessies f ncn 21 uur ingewilligd wenschen te i Het Lagerhuis 4 Augustus met vacantfo, Minister-president Chamberlain heelt; het Lagerhuis medegedeeld, dat 't 11 op 4 Augustus op reces zal gaan. V: dien datum zullen nog eenige zaken m ten worden afgedaan. De premier naar verluidt, niet zeggen tegen wanne het Huis weer zal worden bijeengcroep Vermoedelijk zal dat echter voor eis September zijn. De ontploffing op de „Narkunda" gelooft, dat de explosie het gevolg is weest van een spontane ontbranding gas, dat was ontstaan tengevolge van p ting in de lading. De mogelijkheid, dat ontploffing door een helsche machine za zijn veroorzaakt, wordt thans geheel lij- ten beschouwing gelaten, aangezien and» half uur voor de ontploffing reeds rooi was gezien. Weer bommen te Londen. Gistennorjs is een brandbom tot ontploffing gebrad in liet station van Wolverhampton ikx* den). De stationslokalen zijn cedejte - vernield. Er vielen geen gewondnu.\W meent, dat het hier weer een aans' van het Iersche republikeinsche leger treft. Koning Zog naar Stockholm. Konir. Zog is aan boord van het Zweedsche schip ti „Aeolus" naar Stockholm vertrokken. I Oceaanvlieger gehuwd. Douglas Corr gan, die verleden jaar „bij vergissing" ovej den Atlantischen Oceaan is gevlogen, «j in het huwelijk getreden met een onder wijzeres. De jöngehuwden willen hun h welijksreis per vliegtuig maken. Arbcids-dienst-mannen naar Oost-Pruisea Het algemeene gebrek'aan arbeidskracï- ten en het vertrek der Poolsche landarbé ders maakt een buitengewone tewerkstel ling van leden van den rijksarbcidsdiensl iii Oost-Pruisen noodig. Twintigduizcnl man uit verschillende deelen van het rtf worden met de Oost-Pruisische afd. va den arbeidsdienst bij het inhalen van des oogst tewerkgesteld. De organiseerendi instanties zijn reeds aangekomen. De lei der van den arbeidsdienst Hierl, zal ze- met het gros der manschappen naar Oost Pruisen verlek ken. Dreigement tegen Hongaarsche vakverec: gingen. Het ministerie van binnenhui' schc zaken heeft medegedeeld, dat bij ea onderzoek door een regeeriiig^commissan naar de boekhouding der socialisliscl vakvereenigingen onregelmatigheden as het licht zijn gekomen. De verecnigingi zullen haar boekhouding in orde mocli brengen en een commissaris van ministerie zal daarop toezicht oefenen. Bi 'n herhaling zouden de vakvereenigintw zonder meer ontbonden worden. Bekend „wonderdokter" overleden. Dt internationaal bekende homopaatli, dr. \'t- lentin Zeileis, is te Linz overleden tence- volge ,an een infectie, welke hij bij een experiment heeft opgcloopen. Schip der ellende in Antwerpen. Gis** middag is het onder Panameesche vla? varende schip „Dora", komend van Am sterdam, te Antwerpen gearriveerd. Aan boord bevinden zich 298 Joodsche vluch telingen uit Duitschland. In Antwerpen was het streng verboden aan boord van het schip te gaan. Nadat zich aldaar nog 165 andere Joodsche vluchtelingen aan boord van het schip hadden hegeven, zon het schip gisteravond naar Bangkok ver trekken. De weduwe Becker had een maagkwaal. - De weduwe Becker, die verleden jaar door het. Assizen-hof te Luik veroordeeld werd wegens vergiftiging en die zich thans in de gevangenis te Forst (arrondissement Brussel) bevindt, heeft, volgens de Tel., in het gevangenisziekenhuis een operatie aan de maag ondergaan. Zij zullen in vaderlandschen bodem rastel Op verzoek van de Duitsche regeering zal het stoffelijk overschot van Duitsche sol daten, die gedurende den oorlog in Frank rijk begraven zijn, naar Duitschland terug gebracht worden. Gisteren zijn op de be graafplaatsen te Bcsancon 72 graven ge opend in tegenwoordigheid van plaatse lijke autoriteiten en Duitsche gedelegeer den. Het stoffelijk overschot van eiken sol daat werd in een kist gelegd. De kisten zullen heden naar Duitschland worden vervoerd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2