Vuurzee te Breezand Gulbranssen trilogie 0 Brandweer liet op zich wachten kl Nieuwe conferenties te Moskou Buitenlandsche hulp aan de Ieren? Engeland zal weldra vliegtuigen distribueeren Zwaar weer boven Oost Groningen Vóór alles welvaartspolitiek Protesten tegen de opschorting der Joodscbe immigratie De goede brandweer niet gewaarschuwd! Represailles in Mandsjoekwo HEER-HUGOWAARD TRAPMAN N V. Predikbeurten kaokomit, in*ap. 171 thene jj J 17 j. 17 J Twee opslagplaatsen van de Coöp, land- en tuinbouw aan- koopvereeniging uitgebrand. va iel, dai jj :hine 1. en andffj eds rooll pebraml be-l Druk geloop en gefiets op den ^gf Geschreeuw: de coöperatie brandt! Zoodra we buiten zijn, zien vt dikken walm uit het gebouw bolderen; vlammen zien we nog niet jtfaar als we ter plaatse zijn, is een dlr opslagplaatsen van de Coöpera- {live land- en tuinbouwaankoopver- dniging één stuk vuur, dat echter ranaf den weg haast niet te zien is, door den geweldigen walm en den verstikkenden rook van den in brand geraakten turfmolm en de vaten teer en carbolineum, die in it schuur waren opgeslagen. j_ Ongeveer 350 balen turfmolm voeden het «iir, met luide knallen, springen de vaten ,an de niet minder brandbare teer. Het tuur tast een tweede, eveneens houten lood? aan, waarin kunstmest (o.a. 400 balen patent-kali) en granen liggen. Vonken vlie- I 0 rond, en gaan in de richting van de Bollenschuur van de Gebr. Haver en vallen q> het huis van den bedrijfsleider van de coöperatie, den heer C. de Graaf. Ook de ma lerij wordt bedreigd De brand en vooral de mogelijke gevolgen laten zich ernstig aan- lien en als Burgemeester Mijnlieff is ge- arriveerd en de situatie heeft opgenomen, belt hij onmiddellijk Den Helder op en viaagt hulp van de Heldersche brandweer. Df eigen brandspuit is dan nog niet ter j plaatse. Niemand weet, hoe laat precies de kind is uitgebroken, doch als we de mcl- fine op kwart voor acht stellen en het arri- liwren van de spuit op kwart over acht, pllen we niet ver mis zijn. Dan is er een tusschenruimte van een half uur geweest, die zeker bij felleren wind noodlottige gevolgen i zou hebben gehad. Eeri tijdsruimte, die in ieder geval te groot is. I! Hoe dat kwam, of daar het al weer ver ouderde materiaal, met als gevolg een half Jtege band van clen brandweerauto en nog ctii te vullen radiateur, mede oorzaak van ivas, of wel de toevallige afwezigheid van twee van de vier bedieningsmanschappen, we zullen er ons niet in verdiepen, maar bij dutn brand bleek, dat óf het materiaal, óf do organisatie (de regeling van het brand jneldea en het kunnen bereiken der brand weerlieden) misschien ook het aantal bedie- ningsmanschappen onvoldoende is. Onze pol- I der is nu eenmaal uitgestrekt; het moet tijd kosten om een brand met de spuit te berei- I ken. Maar over den afstand Kleine Sluis Breezand doet deze verouderde auto zeker 10 a 15 minuten, al naar gelang van de plaats in Breezand, waar men moet zijn. Dat kun nen heel kostbare minuten zijn, omdat de bebouwing hier vrij dicht is. In het plan van de nieuwe openbare school is ccn ruimte uit gespaard om dienst te doen als branclweerga rage. De school is noodig, do spuit erin ook! We weten dat Burgemeester Mijnlieff reeds kort na zijn in functie treden gewerkt heeft om verbetering in den bestaanden toestand te krijgen. Het is tot nu toe we zijn nog steeds een gesaneerde gemeente en kunnen niet doen wat we willen niet gelukt. Er was eenige hoop, dat in verhand met de luchtbescherming de beschikking verkregen kon worden over een flinke spuit. Ook dat is nog niet het geval. Intusschcn is dan een regeling getroffen met Den Helder en zoo kan daar nu, in ernstige gevallen, hulp wor den ingeroepen. Zoo'n regeling kan zijn nut hebben, maar voor het eerste optreden moet men toch over eigen goede middelen kun nen beschikken, want na het opbellen, duur de het toch al weer gauw een half uur eer dc Heldersche brandweer present was. De eigen spuit heeft intusschen door het bestrijden van het vuur van de beide opslagplaatsen en het nathouden van het dak van het woonhuis het grootste gevaar ge keerd. Daarvoor is met vele behulp zame •handen hard gewerkt. Men moet aandacht naar alle kanten heb ben, want niet alleen de genoemde gebou wen, maar ook de vóór de opslagplaatsen ge legen maalderij met het kantoor, loopt, zoo als wc reeds zeidc, op een gegeven oogen- blik gevaar. Een raam en deur branden reeds, maar men wqet dit gebouw te behou den, al krijgt ook de hier geplaatste ma chine een flink bad. De Heldersche spuit legt ook eenige slan gen uit en gooit massa's water in het vuur. De opgestapelde balen turfmolm worden met haken uiteen gehaald. Soms lijkt het, of'men het vuur meester is, maar telkens laait het weer op of lekt langs het dak van de tweede loods, die niet geheel verloren gaat, maar toch wel door een nieuwe ver vangen zal moeten worden. Na ongeveer twee uur spuiten kan de brandweer wel inrukken. Een wacht blijft achter bij de smeulende resten. Reeds naar buiten gebracht huisraad en administratie ve bescheiden worden weer naar binnen gebracht en dc velen, die den brand gade sloegen, keeren weer huiswaarts, tevreden, dat deze brand, die zich voor de omgeving zoo gevaarlijk liet aanzien, tot de opslag plaatsen beperkt blcef- Vermelden we nog, dat ook Burgemees ter Ritmeester en de Commissaris van Po litie van Den Helder bij het blusschings- werk aanwezig waren. ig o»r i niisuj skr erksti sdien luizenl! iet rijtl vu an deel erend De l»| v ere::| n land Jij cA issariH itispi i as ïoefl I r. Va- en?* j eea Gist* vlaf Am- Aan luch- u-pen van nog aL - f ioor f ,erd in lent in aan den. zal sol- I itrst wat vriendelijker schrijven Sachalin-protest door Rusland afgewezen. Ultimatums worden door Rus land niet aanvaard. ladag j.1. heeft de Japansche ambassa- darte Moskou, Togo, een protest overhan digt tan den Russischen vice-volkseommis- sarinoor buitenlandsche zaken, inzake het vonjj Jegen de Japansche concessiehouders op art .eiland Sachalin. In den vorm van eenotimatum werd in dit protest veralngd, dat vóór 18 Juli antworod zou worden ge geven Op last van den volkscommissaris van buitalandsche zaken heeft de vice-volks commissaris Lozovski op 17 Juli het pro test aan den Japanschen ambassadeur terug gezonden met de mededeeling, dat aange zien het bedreigingen bevat en den aard van een ultimatum heeft, het volkscommis sariaat het niet kan aanvaarden en hel derhalve zonder verdere overweging terug zendt. Tien Slowaaksche soldaten verdronken Gevolg van een onvoorzichtige uitlating. Het Slowaaksche ministerie van landsver dediging deelt mede, dat nabij Neutra in de Neutra rivier tien soldaten zijn verdronken tijdens oefeningen met pontons. Bij het oversteken van een afdeeling solda ten over de rivier in pontons, riep plotse ling een der soldaten zonder reden, dat wa ter de ponton binnendrong, waarop een pa niek ontstond. Een aantal mannen viel in het water en zij, die niet konden zwemmen, verdronken. Het stoffelijk overschot van de verongelukten is gisteren ter aarde besteld in tegenwoordigheid van den minister van landsverdediging. Kinderverlamming De gevreesde ziekte in Drenthe geconstateerd. In de gemeente Beilen (Dr.) is een geval van Kinderverlamming geconstateerd bij een jongetje van tien maanden van den arbei der Joh. Kats te Tiendeveen. De kleine is op medisch advies opgenomen in de barak van net ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveem Resultaat als steeds: Wij zullen het bestudeeren. De BritschFrausche besprekingen met Molotov zijn gisteravond te zes uur op het Kremlin voortgezet. Havas meldt uit Londen, dat minister-pre sident Chamberlain in het Lagerhuis, in ant woord op een vraag, heeft verklaard, dat nieuwe instructies aan den Britschen ambas sadeur te Aioskou, Seeds, zijn gezonden. De premier weigerde echter iets naders omtrent den loop der besprekingen mede te deelen. Op een vraag, of hij Woensdag een verklaring zal afleggen, antwoordde Cham berlain, dat hij niets kon heioven. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk met Molotof hebben een uur cn drie kwartier ge duurd. Het schijnt, dat deze geen fundamen teel e wijziging hebben gebracht in de onder handelingen. Naar verluidt bestudeert de re geering van de Sjovjet-Unie het jongste FranschBritsche antwoord en zal binnen kort een volgend onderhoud met Molotov plaats hebben. Laatste telexbericht EEN VEELZEGGEND BERICHT. „Daily Herald" meldt, dat de Brit sche regeering de bewijzen heeft, dat een vreemde mogendheid de jongste activiteit van het Iersche republikein- sche leger heeft gesubsidieerd. Het blad voegt hier aan toe, dat dit de reden is waarom de regeering besloten heeft het parlement een wetsontwerp voor te leggen, dat in het bijzonder de onderdrukking van terroristische activiteit beoogt te on derdrukken. Aan Polen en andere bevriende mogendheden. „Daily Herald" meldt, dat Engeland in Augustus zal beginnen met de levering van militaire vliegtuigen aan Polen en „bevrien de mogendheden." Het blad verklaart, dat de vliegtuigen op hun weg naar Polen de Duitsche terri toriale wateren zullen vermijden door te gaan over Frankrijk, Egypte, TurÉije en Roemenië. Overigens wordt gezegd, dat de productie van vliegtuigen een dergclijken omvang heeft bereikt, dat verscheiden fabrieken de productie moesten herzien. Er zijn voldoende reservevliegtuigen voor verscheiden maanden, ook al zouden er zware verliezen worden geleden. Drie millioen K.G. stroo vernietigd. Omstreeks negen uur is gisteravond tij dens een kort, maar zeer hevig onweer bo ven Oost-Groningen, de bliksem geslagen in de groote stroobulten, staande achter de strookartonfabriek „De Union" te Oude Pe- kela. Het vuur breidde zich, aangewakkerd door den krachtigen zuidwestenwind, snel uit, waardoor na korten tijd drie millioen kilo gram stroo in lichter laaie stond. De brandweer van Oude. en Nieuwe Pekela wist het vuur tot de stroobulten te localisec- ren. Het nablusschen van het smeulende stroo nam eenige uren in beslag. N.V.V. over de werkloosheid. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waarbij 320.000 werk nemers zijn aangesloten, werden uitvoerige besprekingen gewijd aan het werkloosheids vraagstuk, in verband met d e huidige de- geeringscrisis. De vergadering gaf als haar uitdrukke lijke mccning te kennen, dat, hoe ook de samenstelling van het nieuwe kabinet zal worden, een krachtiger bestrijding van de werkloosheid en een doeltreffende welvaarts politiek voorop dienen te staan, zulks in het belang van het geheele Nederlandsche volk. Roosevclt overweegt een „praatje bij den haard" Nieuw beraad op het Witte Huis. Roosevelt en Huil hebben op het Witte Huis met de leiders van het congres de neutraliteitskwestie besproken. Van gezag hebbende zijde werd verklaard, dat men niet tot een besluit is gekomen, doch de senator Barkley, leider van de New Deal, zcide tegenover journalisten te geloovcn., dat het congres niet opzettelijk op verda ging zal aansturen met het oog op het be lang van den arbeid, welke verricht moet KAN JE NIET LEZEN, DOMME HOND? schijnt het kleine poesje te vragen, dat zich boven op deze paal, waarop geschre. ven staat, door de politie bepaalde veiligheidszone in veiligheid heeft gebracht. worden. Sommigen zien hierin dat de pre sident nogmaals wil trachten den Senaat tot overweging van zijn neutraliteitspoli tiek te brengen. Volgens de „New York- Daily News" hoeft Roosevclt het voornemen het vraagstuk van opheffing van het wa penembargo later in dc week te bespreken in een „praatje bij den haard." AMERIKA's KNAPSTE MOEDER Knap, deze keer niet zoozeer in de beteeke- nis van „uiterlijk knap". Deze moeder is geen schoonheidskoningin. Iets beters! Zij is tot de meest intelligente moeder van Noord Amerika uitgeroepen. We zien hier mevrouw Dora Lave, met haar doehter, die in de filmwereld een rol speelt. PALESTINA. Staking van arbeid, handel en verkeer geproclameerd. Shertock, hoofd van de politieke afdee ling van het Joodscbe agentschap voor Pa lestina in Jeruzalem, is gisteravond per vliegtuig in Londen aangekomen om te be raadslagen met de Zionistische leiders over den -nieuwen toestand,, -zooals die ontstaan is door het besluit van den minister van Koloniën om de Joodscbe immigratie op te schorten. De beide opperrabbijnen van Palestina, Hertzog en Uziel, hebben een oproep ge richt tot hét Britsche volk, waarin zij er op aandringen, dat dit zijn stem tegen de opschorting zal verheffen. Ook de Joodsche nationale raad is in het geweer gekomen en heeft uit protest tegen de voorgestelde schorsing een staking van arbeid, handel en verkeer te Jeruzalem ge proclameerd, die van hedenmiddag 2 uur tot middernacht zal duren. Gevolg: Huls aan den grond voor hulp kwam opdagen. Gistermiddag om twee uur brak, vermoede lijk tengevolge van kortsluiting, brand uit in het woonhuis van den tuinder A. Duive- stein aan het Poeldijksche Pad, te Honse- laarsdijk. Door den hevigen winti brandde het huis spoedig als een fakkel. De Naaldwijksche brandweer, die niet terstond aanwezig was, omdat men bij vergissing die uit Poeldijk hfed. gewaarschuwd, kon op het smalle pad weinig uitrichten. Huis en inboedel gingen geheel verloren. Dreigementen, nu de Sovjet- Mongool&che aanvallen steeds heftiger worden. „OFFENSIEVE KRACHT VAN HET JAPANSCHE LEGER UITGEPUT". Van bevoegde zijde wordt aan U.P. ge meld, dat de regeering van Mandsjoekwo bij de regeering van Buiten-Mongolie, als mede bij- den sovjet-agent te Charbin ge protesteerd heeft en gewaarschuwd, dat, indien de illegale activiteit wordt voortge zet. zü gedwongen zal zijn, om vergeldings maatregelen te treffen. De regeering van Hsinking merkt daarbij op. dat tij niet verantwoordelijk is voor de gevolgen. Men neemt aan, dat met de vergelding bedoeld wordt het bonibardepren van Bla- govesjensk. Charbarovsk en andere steden. In het sovjet-blad „Isvestra" is in tusschen, naar het Russische Tass agentschap meldt, een artikel ver schenen, waarin het o.a. heet: „De offensieve1 kracht van het Ja pansche leger is definitief uitgeput Het Japansche leger, verzwakt door den langen duur van den oorlog, is thans verplicht af te zien van zijn uiteindelijk doel: „de overwinning" en moet alles in het werk 6tellen, om het reeds „veroverde" gebied te behouden. De Japansche generaals geven er zich thans zichtbaar rekenschap van, dat, hoe meer China strijdt, hoe meer het wipt en dat verklaart juist, waarom de „overwin naars" met zulk een vurigheid den vrede van de „overwonnenen" pogen te verkrij gen. Dit ook alleen kan verklaren, waarom de Japanners met koortsachtigen haast nieu we plannen smeden tot „pacificatie" van China, plannen, die een zeker echec zullen lijden." PRIESTERFEEST aZterdagavond is Heerhugowaard's fa ther Smit in Zuid luisterrijk ontvangen. Den anderen ochtend werd in de St. Diony- öiuskerk een plechtige H. Mis opgedragen. Door den weleerw. heer Dekker, oud kape laan der parochie werd een feestpredicatie gehouden, 's Middags om drie uur was een plechtig danklof. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot den heer G. Buisman die al reeds geruimen tijd werkzaam is in de Goud- Zilver- Uurwerk en Optiekzaak van den heer P. J. Mienes alhier, is thans te Amsterdam geslaagd voor het examen Opticien. Een prachtige kans om de aan te schaffen 1 Deze 3 overbekende en zeer veel gevraagde boeken zijn nu óók ver krijgbaar in een loeren Band. Inplaats van f 14.70. nu onverkort en in een „jubileum"-uitvoering voor 110. SCHAGEN NED. HERV. KERK. Schagen. Woensdag 19 Juni, 1 uur. huwelijksinzege ning, Ds. P. H. Kapteijn. ALKMAAR, 17 Juli 1939. Aardappelen 2.006.20; aardbeien per slof 0.711.08; aalbessen per mand 5.00 9.00; andijvie 0.502.80; bloemkool 1 69; bloemkool II 24; doperwten 100 pond 46; druiven 100 pond 20.23; groene kool 2.60; kropsla 0.50—2.10; komkommers 100 <tnks 2—3; meloenen 100 stuks 15.24; pe terselie 0.501.20; perziken 310; poste lein 0.130.24; peulen 100 pond 36; rahar her 2.506; roode kool 1.002.S0; selderie 0.50—1.20; spinazie 16 p. 0.30—0.70; snij- boonen 100 pond 4.5011.50: dubbele sper- eieboonen 100 pond 0.50—11.50; tuinboonen 0.25—0.40; tomaten 100 pond 3.50—3.00, uien baal 2.60—8; wortelen 100 bos 2,60—S, zwarte bessen 100 pond 15—18. WINKEL 18 Juli 1939. Aalbessen 619; kruisbessen 45; fram bozen 1521, -aardbeziën 19—10; tomaten 4 5; slaboonen 010; snijboonen 67; aard appelen 140210; peulen 67; komkommers 23; rabarber 160—180 WARMENHUIZEN, 17 Juli 1939. Aanvoer 3550 kg. aardappelen, Schotsche muizen 4.30—4.60; id. grove 2.50; id. drie lingen 2.502.50. MEDEMBLIK, 17 Juli 1939 Aardappelen per 50 Kg. Blauwe 1.301.45 Schotsche muizen 2.052.25; kleine muizen 145—^lGo; borgers 2.10—2*20; kleine 1.50 1.65; ronde 2.80. PURMEREND 18 Juli 1939. Aanvoer totaal 700 koeien. 320 vette koeien 64—70 ct. gelde 100—1S0; melk 180 260; 16 paarden 70—150; 60 vette kalveren 70—83 ct.: 350 nuchtere kalveren v. d. slacht 417; 254 vette varkens 4852 ct.; 70 magere varkens 2S36; 400 biggen 1222 600 schapen 1025; 40 bokken 3—10; 450 lammeren 58. BROEK OP LANKENDIJK. 18 Juli 1939. Schotsclie muizën 380550; eigenheimers i4.50; direlingen 2.603.30; kleine 1.50 1.60; peen 2.50; spercieboonen 19.2020.20; roode kool 1.70—2.70; witte kool 903; eele kool 3.504.S0; tomaten A 7.107.30: B 8.90—9.40; C 5.30—5.50: CC 4—4.20; alicant 38.20; Frankenthalers 39.7041.30. NOORDSCHARWOUDE, 18 Juli 1939. 85400 kg. aardappelen schotsche muizen 4.10—6; groóten 1.70-^3; bi. eigenhemers 4:205; drielingen 2.803.50; 1E5 ke. uien gele nep 5.70; 2000 kg. zilveruien drielingen 4.404.S0; zilvernep 5.S07.10; 100 kg. sper cieboonen 19; 14100 ke. wite kool 1.10Z; 175 st. bloemkool 4.80—6.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3