Nederland aisT ouristenland Waarom 't „Tot zoover" in den Kerkdienst? en Gelderland als Nederlandsch Toeristenoord Nogmaals de IJsvogelramp DE NEDERLANDER PROPAGAN DIST VOOR EIGEN LAND! Onderhoud met den directeur van de A.N.V.V. Speciale berichtgeving.) Een der Haagsche bladen publiceerde dezer dagen een artikel over „De trek" naar het buitenland en de internationale toe stand", waardoor o.m. de indruk gevestigd werd, (iat het aantal Nederlanders, dat in deze vacantiemaanden naar het buitenland gaat, zeer groot is. Verder komt men in dat blad de volgende zinsnede tegen: „Maar van een angst onder de menschen, gezien de minder rooskleurige internationale verhou ding, naar het buitenland te gaan, is geen sprake." Deze beide opmerkingen zijn alleszins voor tegenspraak vatbaar, omclat zij zonder meer, niet juist zijn. Wat de eerste betreft, meer en meer treedt op 't oogcnblik aan den dag, dat voor het overgroole deel van ons volk ons eigen land dit jaar vacantie- oord is. Of het nu wordt veroorzaakt dooi de vele schoonheid, die men in ons vader land bewonderen kan. 't Zou heel mooi zijn, doch 't is al te mooi om waar te zijn. Maar het verblijf in Nederland vindt veeleer zijn oorzaak in de minder rooskleurige interna tionale verhoudingen, die velen en mis schien nie,t ten onrechte ervan doet af zien, om zich naar het buitenland te bege ven. Tenzij, zoo redeneert men, ik in een paar dagen terug kan zijn. Over deze kwestie, over het bezoek van vreemdelingen aan ons land, en zijde lings ook over „vacantie in eigen land" hadden -wij een langdurige bespre king met den Directeur van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage, den heer M. W. de Waal. Aan de hand van verschillende gegevens gaf de heer De Waal als zijn meening te kennen, dat het bezoek van vreemdelingen aan Nederland dit jaar zéér terugloopt. „Daar heeft U allereerst de Amerikanen, die eenmaal ons land het drukst bezochten. Ook zij realiseeren zich de internationale toe standen, die vaak doorslaggevend zijn bij licn. Bovendien hebben zij de World's Fan- in New York, waar 60 millioen menschen verwacht worden en de Golden Gates Ex- position te San Francisco (20 millioen). M. a.w. dit bezoek loopt thans terug: zij blijven weg. Dat Duitsche vacantiegangers betreft. Men kent de reis- en deviezenregeeling te dien opzichte. Vele Duitschers zouden gaarne ons land bezoeken, doch in Juni was het' contingent in 4 dagen op en in Juli zelfs in drie! Een verblijdend verschijnsel intusschen, aldus de heer de Waal, vormt Frankrijk, waar men niet zoo heel veel gelegenheid heeft, zich naar 't buitenland te begeven. Italië en Spanje mogen gevoeglijk voor Fransch bezoek uitgeschakeld worden. Zoekt de Franschman het in het Noorden, dan hoort hij in een groot deel van België zijn eigen taal spreken, dat geeft hem de gedachte, dat hij niet in het buitenland ver toeft, maar meer in eigen land. Hij zoekt het noordelijker en komt naar Nederland. Dit verschijnsel is van hoog be lang, en de A.N.V.V. is dan ook voornemens, in Frankrijk meer en intensiever px-opaganda voor ons land te gaan maken! Wat intusschen van Frankrijk gezegd is, kan ook voor Zwitserland gelden, waar men hoort spreken van „onze vrienden, de Hol landers", d.w.z. veel Hollandei-s komen naar ons, en dus: „voor wat, hoort wat" wij moeten dus ook naar Holland. Van hooger- hand wordt daar te lande bezoek aan Ne derland aangewakkei-d. Wat Engeland betreft, er komen meer en meer Engclschen ons land bezoeken. Doch ook hier als vexdamde factor: de internationale toestand. Wat de Scandinavische landen betreft, hier staat Nooi'wegen met zijn 2.8 millioen inwoners bovenaan. Ook in Nooi-wegen zul len wij meer propaganda gaan maken. Tachtig procent van de Noren reist thans per vliegtuig. Vi-eemdelingen brengen geld binnen. Zoo hooi't men wel eens zeggen; statistische ge gevens staven deze bewering. In het afgeloo- pen jaar heeft Nederland ongeveer tien millioen gulden uit het buitenlandsche vreemdelingenverkeer getrokken. Oogen- I scliijnlijk lijkt dit veel, doch een enkele vergelijking met het buitenland, toont de onjuistheid dezer gedachte. In 1937 trok b.v. Zwitserland uit het buitenlandsche vreem delingenverkeer 147 millioen gulden. Noor wegen in 193S 34 millioen gulden. De stad Budapest in dat jaar 14% millioen gulden. Hier treedt duidelijk aan 't licht, dat men hier te lande véél te laat met het vreemde lingenverkeer begonnen is! Over welke provincies zijn de buitenlanders verdeeld? Over welke provincies van ons land zijn de buitenlanders nu al zoo verdeeld en te wiens name staat het grootste aantal ovex*- nachtingen? Wat de eerste vraag betreft. Zuidholland staat (volgens de statistiek) bovenaan met 350.000 overnachtingen. Dan volgt Nooi'dhol- land (297.000) Noordbrabant (22.000) Gel derland en Zeeland (beide (19.000), Utrecht (16.000), Limburg (12.500), Overijssel (10000) Groningen (7000, Friesland (3500.en Drente (1000.) Het zijn de Duitschers, die veiTeweg het grootste contingent overnachtingen op hun naam hebben staan veel Duitsche zaken be zoeken, terwijl de vluchtelingen in de sta tistiek als vreemdelingen woi*den opgeno men). Daarna volgen de Engelschen, dat de Belgen en Amerikanen. De vijfde en zesde plaats worden ingenomen resp. door Fran- schen en Zwitsers. Vacantie in eigen land. Zijdelings leidde het gesprek met den heer De Waal tot het onderwei*p: 'vacantie in eigen land. Uit den aard der zaak beschikt de A. N. V. V. ook op dit gebied over uit voerige gegevens en cijfermateriaal. Voor hen, die jaar in, jaar. uit propaganda maak ten voor het: „Ken uw land en heb het lief", zal 1939 een gloriejaar worden! Want zéér groot is het aantal Nederlanders, dat vacantie ditmaal in eigen land doorbrengt. In vele plaatsen is alles volgeboekt, d.w.z. vooral de kleinei'e hotels, waar van 2.50 tot vijf gulden vol pension betaalt. Daarte genover staat echter, dat de luxe-hotels klagen, zelfs steen en been. Doch ook zij, aldus de heer De Waal, hebben heel veel gedaan, om zich aan te passen. Niettemin, voor hen kon 't veel beter zijn. Het merkwaai-dige bij deze Ne- derlandsche vacantiegedachte is wel, dat thans de provincie Gelderland veri-e en verre aan de spits staat. Het bezoek aan dit gewest, in 't 'bijzonder aan de Veluwe, is» zéér groot. Doch ook andere pi-ovincies slaan geen slecht figuur. Over 'onze badplaatsen valt nog betrekkelijk weinig te zeggen; hier doen zich ook andere factoren geiden. Als b.v. het weer, en eveneens de tijd. In Juli en vooral in Augustus schommelt dit, om zoo te zeggen, met enkele dagen. In de badplaat sen komen reserveeringen thans veel min der voor dan tegenwoordig. Texel is nog steeds-een uitgelezen oord voor velen. De A.N.V.V. zoo vervolgde de Directeur, heeft eenige dagen geleden een brief ont vangen van een V.V.V. in Twente, waarin gemeld werd, dat landgenooten zich lieten afschrikken van een vacantieverblijf in die streken, omdat men meende hinder te zul len hebben van de grensbewaking. Ook uit Limburg werd deze opmerking vernomen. Laat ik hier ronduit verklaren, dat dit absoluut onjuist is, aldus de heer De Waal. Van de grensbe- waking heeft men geenerlei lxinder" Door zijn verblijf in eigen land, wordt de Nederlander zelf nu de beste propagandist voor het land. Dit zal speciaal het volgende jaar blijken, als vacantie-plannen besproken zullen worden, en men onwillekeurig zal zeggen: O, maar dan moet het daar of daar eens gaan kijken, daar is 't zoo mooi! En gelijkluidende gezegden. Dit is zeker niet de slechtste kant, die er aan 't verblijf in eigen land verbonden is! Het zal, aldus onze zegsman, een goed jaar voor het binnenlandsch verkeer worden! Als ik dit zeg, dan denk ik ook aan de Spoorwegen, die door onderscheidene maatregelen veel tot de hier geschetste richting hebben bijgedragen. Bij de K.N.V.V. semi-officieele instantie, zijn thans ongeveer 180 locale vereenigin- gen in den lande aangesloten; slechts enke le zij 't niet. Hierdoor wordt geheel Ne derland bestreken. Voordurend wordt het contact sterker, de provinciale vereenigin- gen zullen steeds belangrijker worden. Het rendement van een goed-geoi-ganiseerd vreemdelingenwezen, ie uiterst groot, al dus. de heer De Waal, Een opmerking, die iedereen zal onderschrijven. Propaganda in Ned. Oost-Indië. Ook Indië zal in de propaganda-actie der Vereeniging betrokken worden. Het volgend nieuwtje laat dit zien: Te beginnen 5 Augustus a.s. zullen onder de auspiciën van de A.N.V.V., regelmatig causerieën (al of niet muzikaal geïllustreerd) door de PHOHI naar Indië worden uitge zonden in het kader „Nederland als toeris- tenland". Voor landgenooten in verre landen, ook buiten Indië verblijvende. Eveneens van bij zonder belang! Hoog schat de heer De Waal de beteekenis van de radio. Hij heeft te dien aanzien groo te en grootsche plannen, welke toejuiching verdienen, doch waarvan schrijver dezes vooralsnog geen melding kan maken. Voor ons land ligt, wat het vi-eemdelingen wezen aangaat, een periode van bloei open, mits de internationale verhoudingen gesta biliseerd woi'den. Dan kan dc leuze „Neder land-Watersportland", iets, dat thans in A.N.V.V.-kringen aandachtig bekeken wordt, bekeken wordt, opgeld doen! Doch zoo lang de toestand blijft, zooals hij nu is, zal alles meer theorie dan prak tijk kunnen zijn, Zal ook de Nederlander zich veiliger voelen op eigen, dan op vreem den bodem. Eén voordeel, al is 't dan ook maar klein is aan al deze plannen intusschen verbon den: men heeft gelegenheid tot prachtige en krachtige voorbereiding! Koninklijk antwoord aan Landbouw en Maatschappij De Nationale Bond Landbouw en Maat schappij heeft het volgende dankwoord van H.M. de Koningin ontvangen op het tijdens den landdag te Rolde aan H. M. verzonden telegram,- „Ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin heb ik de eer u Haren dank over te brengen voor het door u, namens meer dan 15000 mannen en vrouwen, van onderschei dene politieke en godsdienstige richting, op den landdag van uwen bond te Rolde bijeen gezonden telegram, waarvoor H. M. zeer ge voelig is. Met waardeering heeft H.M. ei*- van kennis genomen, dat het streven van uwen bond geheel in overeenstemming is met hoogst derzelver oproep voor geestelij ke en moreele heibewapening omdat gij allen bereid zijt de gedachte van „draagt elkanders lasten" bij voortduring eendi-ach- tig te ondei'steunen." (w.g.) de kamei-heer van H.M. de Koningin Sweerts. Voor de oogen van haar broertje verdronken Tragische afloop van een ge vaarlijk spelletje. Gisterenmiddag om ongeveer vijf uur is een zestienjarige dochter van de familie Z. uit Den Haag in de Zijl nabij de Kaag- societeit onder de gemeente Warmond jam merlijk verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemm, liet zich voortsleepen achter een roeiboot, waarin haar veertienjarig broertje en twee vrien dinnen zaten. Toen zij na eenigen tijd in de boot wilde klimmen, begaven haar de krachten en verdween zij in de diepte. Haar broertje sprong te water en wist haar te grijpen, doch hij moest zijn zusje losla ten, daar het meisje hem in haar angst mee omlaag trok. Weer boven gekomen durfde de jongen geen tweede reddingspo ging wagen. Het meisje is niet meer bo ven water gekomen. Pogingen om haar met een dx-eg op te halen zijn tot dusverre zon der resultaat gebleven. Autosnelweg over den Brennerpas Nieuwe toenadering tusschen Duitschland en Italië. Men is op het oogenblik aan beide kan ten van de grens bezig met den aanleg van een autosnelweg, die een directe verbinding zal vormen tusschen Rome en Berlijn over den Brennerpas. Vernomen wordt, dat de noodige credieten voor het Italiaansche ge deelte verleend zijn. Aan Duitsche zijde mankeert de verbinding van Muenchen naar den Brenner nog. De werkzaamhe den zullen echter, zoo zegt men, zeer actief worden uitgevoerd. Nog dit jaar zullen prestatie-autoi-aces tusschen Berlijn en Ro me worden georganiseerd, waaraan door Duitsche en Italiaansche wagens zal wor den deelgenomen. Droevig einde van een zeilpartij Overboord geslagen en verdron ken. Voor de haven van Nijkei-k is een zeil jacht uit Amsterdam, bemand met vijf per sonen, door een onweersbui overvallen. De schipper, de ongeveer 55-jarige heer Nijdam uit Amsterdam, wilde het zeil neerlaten. Hierbij sloeg hij plotseling, vermoedelijk tengevolge van een rukwind overboord, en verdronk. Onmiddellijk wei'dcn door de op varenden pogingen gedaan, den drenkeling te redden, hetgeen evenwel niet mocht ge lukken. Men is toen meteen reddingsbootje, bij het jacht behoorde, naar den wal ge gaan en bij den sluitswachter Kedde heeft men den burgemeester van Nijkei-k, dén heer Z. Bruins Slot, telefonisch van een en ander in kennis gesteld, waarop deze, ver gezeld van den geneesheer dr. Bosch, den inspecteur van politie en den sluiswachter Kedde, met een sleepboot van de gemeente en de sleepboot „Zuiderzee" naar de plaats van het ongeluk is gevaren, waar men twee uur tevei'geefs heeft gedregd. Alleen de zuidwester van het slachtoffer wei*d gevon den. Het jacht is de haven van Nijkerk bin nengesleept, en heeft daar ligplaats geno men. De opvarenden zijn per auto naar Amsterdam vertrokken. De groote vraag: Wie heeft gevlogen? De raad voor de luchtvaart heeft gister middag nog een korte zitting gehouden in verband met het ongeluk op 14 Novem ber 1938 aan het K.L.M.vliegtuig „Ijsvo gel" overkomen nabij Schiphol. Als getuige werd gehoord de heer B. Eys, die als steward in het verongelukte vlieg tuig dienst heeft gedaan. Óp vragen van den voorzitter m. dr. D. A. P. N. Kooien, zeide getuig,e, dat er geen stelsel bestaat, dat een steward steeds met eenzelfden piloot meegaat. Hij heeft vrij dikwijls met Duimelaar gevlogen. Op de reis van het ongeluk is getuige twee maal in de cockpit geweest, waarbij hij heeft kunnen constateeren, dat Duime laar links zat en de tweede bestuurder kapitein van Gemeren, rechts. Daaruit volgt dat Duimelaar stuurde. Ongeveer een kwartier voor het ongeluk is Duimelaar uit de cockpit gekomen om zich naar het toilet te begeven. Hij heeft toen tegen getuige opgemerkt, dat het weer goed was. Tenslotte zeide getuige niet te welen, wie het laatst gevlogen heeft. De raad zal later uitspraak doen. Elke week een Oceaanvlucht 6' Augustus opent de Britsche Dienst. Op 5 Augustus wordt, naar gemeld wordt, de Britsche wekelijksche luchtpostdienst over den Atlantischcn Oceaan geopeiid. Het eerste toestel zal dan op 6 Augustus in Mon treal aankomen. De dienst in omgekeerde richting vangt aan op 9 Augustus. Gevlogen zal worden met een verbeterd type empirc- vlicgboot. De aanvulling van den beiizine- voorraad der vliegbooten zal geschieden met bommenwerpers, die ingericht zal als tanktoestellen, na het vertrek der vliegboo ten van het Shannon-vliegveld in Westelij ke richting en van Botwood op New Found- land in Oostelijke richting. Dat de opening van de luchtlijn niet eer der geschied is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat uitgebreide proefnemingen gedaan zijn met het anvullen van den benzinevooi*- raad in de lucht. De imperial Airways heeft thans de overtuiging, dat deze proef nemingen succes hebben opgeleverd. Er zul len drie vliegbooten op de lijn gebruikt worden, n.1. Declyde, de Cabot en de Cai'i- bou. Voorloopig zullen geen pasagiei'B, doch uitsluitend post worden vervoerd. Over en kele maanden, wanneer de groote vliegboo ten in dienst genomen zullen worden, zal men ook kunnen overgaan tot het vervoe ren van passagiers. „Het Woord Gods is door het Tot zoover voor alle aanraking met het profane menschenwoord behoed!" OF— EEN KERKELIJK TIERELANTIJN? In het vrijzinnig-Hervoi'mde orgaan Kerk en Wereld heeft ds. J. J. Bleeker on langs de vraag gesteld, wat het gebruik van dc woorden: Tot Zoover! bij het bijbel lezen op den Kansel toch wel beteckenen mag. Nu hij emeritus is en dus niet meer Zondag aan Zondag op den preekstoel staat, doch meestal te midden der gemeente zit, heeft hem dit gebruik „in onze gewone li- turgie" getroffen. „Waarom doet men dat toch" vraagt hij zich af. „Is dat misschien een eeuwenoud gebruik, dat eeniyiaal zin heeft gehad, doch dat nu alle beteekenis heeft verloren? Want zoo'n toevoeging is toch eigenlyk geheel overbodig. Als de dominee met de Schriftle zing ophoudt en bovendien den Bijbel dicht doet, merkt de gemeente immers vanzelf wel, dat dit gedeelte der liturgie ten einde is. 't Behoeft haar niet nog eens met zoo veel woorden gezegd te worden. En toch doet men liet vrij algemeen. Waarom?" Wij meenen, zegt de N.R.C. dat een der gelijke, oogenschijnlijk onbelangrijke vraag van beteekenis kan zijn in een tijd, waarin men streeft naar liturgisch besef. Ook onder vrijzinnigen is dit onderwerp aan de orde gesteld. De „omheining" van het Woord. Hoewel wij ons niet vermeten, op de vraag van ds. Bleeker 'n afdoend antwoord te kunnen geven, willen wij toch, vervolgt t blad, 'n poging doen tot verklaring van 't overbodig schijnende. „Tot zoovel*" wagen. Kan het niet zijn, dat men deze plechtig uit gesproken woorden moet beschouwen als een grensstreep tusschen het Woord Gods en het menschelijk woord dat er op volgt?" Wij kunnen de vraag in hoever men hier met magie heeft te maken, buiten beschou wing laten, wanneer wij wijzen op de bi- schrift van het schild, dat de Amerikaai, sche politicus, Hamilton Fish, met senatoi Borah Roosevelts meest verwoede tegen) stander, aan zijn auto bevestigt. Zijn aai hangers zullen een dergelijk embleem aan- In brengen. ®u kei -= ik Vreeselijk treinongeluk in Polen Zeven dooden en tweehonderd11 gewonden. Door een fout van den stationschef van Powsin zijn twee elkander met een snelheid,,^ van 50 km. tegemoetrijdende treinen op de jj, lijn WarschauLiasseczno, welke ge- exploiteerd wordt door een Belgischs jy maatschappij, op elkaar ingereden. Drie houten wagons van den eenen trein en ar twee wagons van den andere werden ver- .Q nicld. De overige rijtuigen werden ernstig beschadigd. De benzoh'eservoirs der motor- wagens ontploften, waarna een brand ont stond. Er vielen zeven dooden en ongeveer tweehonderd gewonden. Zeven Duitschers werd de grond te heet Plotseling uit Londen vertrokken Zeven voraanstaande Duitschers zijn in de laatste paar dagen onverwachts uit Groot Rrittannie vertrokken. Het waren al len bekende figuren te Londen, waar zij ia societykringen bekende gasten waren. Hun vertrek valt volgens de Dailey He- i*ald samen met de ontvangst, door Scot- land Yard, van een mededeeling van den Franschen geheimen dienst. De Fransch? politie had den Britschen autoriteiten om inlichtingen verzocht over de recente acti viteit van eenge dezer lieden in Groot Brit- tannie. Alle zeven zijn Duitsche adelijke familic3 or Hongaren van Duitsche afkomst. Ilun namen komen volgens het blad voor in de Almanach de Gotha. zondei*e onderscheiding, welke den Bijbel in den Protestantschen kerkdienst ten deel valt. Zou men in deze vereering een sur rogaat hebben voor hetgeen in de Katholij ke kerk ten opztehte van het altaar met d Heilige Hostie geschiedt? De Heilige Schil maakt in den Protestantschen eeredienstc een soortgelijke bizondere positie aanspraa! uit het Woord immers wordt alles afgele wat verder tijdens de godsdienstoefeniifl wordt gedaan en gezegcl. Er moeten grenzen blijv» De Protestant dient op zijn hoede te fl zijn legen vervloeiing der grenzen tusschen het goddelijke en het we- W reldsche, dat zoo spoedig in elkaar V overloopt. Vandaar de telkens weer, ook onder vrijzinnigen, ontwaken- I neiging om de kerk „als kerk" van de vereeniging te onderscheiden, den I „ambtsdrager*" een distinctief mee I te geven, dat althans eenigszins to ga en steek of kleedjes met hooge- hoed kan vervangen en ook sterkei' accent op liturgie en belijdenis het I goaaelijke tegen het wereldsche in bescherming te nemen. In dit ver- I band is een „omtuining" van bet I Woord Gods een begrijpelijke eisch, Van gebrek aan eei'bied zou het kunnen getuigen, zonder eenigen overgang hei Schriftwoord door het menschenwoord van den prediker te doen volgen. Daar moet tusschen het écn en het ander een nierb bare afscheiding zijn. Maar is hiervoor, naar ds. Bleeker op* merkt, het hiaat in den woordenstroom, dat bovendien door het dichtdoen van den Bij bel nog wordt verduidelijkt, niet voldoen* de? Zeer zeker is „afstand" op zichzelf reeds een grens. Maar, omdat deze grens zoo wei nig in het oog valt en onbewust oversein'®' den kan worden, vult men haar gaarn® met iets zichtbaars en tastbaars op. Men zou liet „Tot zoover" kunnen vorgc* lijken met de eerewacht, die in een KomnK* lijken optocht het vorstelijk rijtuig afscheidt van de volgrijtuigen der onderdanen. M®» weet, dat er thans een pi*incipieel ander Jie* standdecl volgt in den stoet. Het Woord Gods is door het „Tot zoover" voor alle aan raking met het profane menschenwoord, dat er op volgt, behoedt. n Vindt men deze verklaring gezocht? PaIj vergenoege men zich, met dit gebruik tege lijk met alle overige overbodigheden, a'° het „ik zeg" en „Ik herzeg" bij de opgaai van tekst en lied, toe te schrijven aan f breedsprakigheid van den „kerkelijkeit stip die het zonder plechtige tierlantijnen nie stellen 'kan! besluit de N.R.Ct. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Groote schade werd in Moorehead (USA.) aangericht door overstroomin gen. Vijftig menschen verdronken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8